Jump to content

Νυχτερινή Παράδοση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Το τελείωσα χθες τη νύχτα και εγώ... Δεν είμαι σε θέση να κάνω παρατηρήσεις, αλλά θα βάλω τα διηγήματα σε σειρά προτίμησης.

 

Λοιπόν:

 

1. Rezus

2. Νυχτερινή Παράδοση

3. Hamogelus Rex

4. Το Λελέκι του Μεσονυκτίου

5. Τα Mυγόδεντρα του Σαν Αλβάρο

6. Inhumani

7. Αέναο Ξόρκι

8. Μνήματα Που Φωνάζουν

9. Βρρρρρρρρρρμμμμ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    22

  • mman

    6

  • Drake Ramore

    6

  • Andkand

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. Rezus

2. Νυχτερινή Παράδοση

Χμμ... Αυτά τα δύο διηγήματα γράφτηκαν πριν γνωρίσω το sff, πριν γίνω μέλος. Αφιλτράριστα, ανεπηρέαστα, γνήσια και αθώα. Τυχαίο;

Link to comment
Share on other sites

1. Rezus

2. Νυχτερινή Παράδοση

Χμμ... Αυτά τα δύο διηγήματα γράφτηκαν πριν γνωρίσω το sff, πριν γίνω μέλος. Αφιλτράριστα, ανεπηρέαστα, γνήσια και αθώα. Τυχαίο;

 

Kατά τη γνώμη άλλων, το καλύτερο αυτής της συλλογής είναι τα Μυγόδεντρα, το οποίο γράφτηκε για (και κέρδισε) το διαγωνισμό του Αυγούστου 2010 του sff. Τυχαίο;

Οι διορθώσεις δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν, κε Τουίτι μας...

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΦΦ σε κάνει χειρότερο συγγραφέα :hmm:

 

 

Χειρότερο δεν θα το έλεγα...

Απλά έχω την άισθηση οτι πολλές φορές απο το πολύ φιλτράρισμα που κάνουμε όταν γράφουμε ιστορίες (για κάποιον διαγωνισμό συχνα), με γνώμονα το που θα πιαστεί ο κάθε αναγνώστης (που λίγο πολύ γνωρίζουμε τα χούγια όσων σχολιάζουν στους διαγωνισμούς) φτάνουμε σε σημείο αποστείρωσης των κειμένων μας. Εχω παρατηρήσει μάλιστα (σε νεότερους συγγραφείς) να βελτιώνονται αισθητά στο τεχνικό μέρος και να χάνουν μέρος του συναισθήματος του κειμένου τους και της ατμόσφαιρας που δημιουργείται απο την αυθόρμητη συγγραφή μιας ιστορίας, που θα έγραφαν κάποτε σκεπτόμενοι πρώτα να αρέσει σε αυτούς και όχι στους κριτές τους.

 

 

 

Προσωπική άποψη βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Οι διορθώσεις δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν, κε Τουίτι μας...

Στο σύμπαν της wordsmith διορθώνουμε κείμενα μόνο στο sff; Εκτός φόρουμ τα ξεπετώ στα όρθια δηλαδή; Αυτό που λέω είναι (το είπε και ο Drake Ramore) ότι κάποτε γράφαμε χωρίς τον παράγοντα "τι θα πει γι αυτό η wordsmith, ή ο mman, ή ο χι, ή ο ψι...". Κάπου χάνεται η διαφορά της βελτίωσης της γραφής με την αυθεντικότητα του συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ό,τι αφορά το "φίλτρο" του φόρουμ: το μόνο που είχα να καταλογίσω στο "και το Τέρας" ήταν, όπως έχω ήδη πει στον ίδιο τον συγγραφέα, ότι έλειπε η τρέλα του Σάρκινου Φρούτου. Μήπως άραγε έφταιγε γι' αυτό το πολύ φιλτράρισμα;

 

Και ας έλθω τώρα στην ουσία του ποστ μου:

 

Παίδες, επειδή δεν τα έχω καλά με τις ελεχτρονικές αγορές, μπορεί κανείς να μου παραγγείλει το βιβλίο και να του δώκω τα λεφτά υλικώς;

Link to comment
Share on other sites

1) Σε ό,τι αφορά το "φίλτρο" του φόρουμ: το μόνο που είχα να καταλογίσω στο "και το Τέρας" ήταν, όπως έχω ήδη πει στον ίδιο τον συγγραφέα, ότι έλειπε η τρέλα του Σάρκινου Φρούτου. Μήπως άραγε έφταιγε γι' αυτό το πολύ φιλτράρισμα;

 

2) Παίδες, επειδή δεν τα έχω καλά με τις ελεχτρονικές αγορές, μπορεί κανείς να μου παραγγείλει το βιβλίο και να του δώκω τα λεφτά υλικώς;

O.T.

1) Μπα, καθόλου: Μόνο τέσσερα από τα 18 διηγήματα του Τέρατος γράφτηκαν αφού ήρθα στο φόρουμ, μόνο δύο από αυτά ανέβηκαν εδώ και μόνο ένα από τα τελευταία υπέστη μερικές, όχι ουσιώδεις, αλλαγές.

 

2) Θα το κάνω εγώ, αμέσως μόλις βρω το password μου στο lulu. Θα ενημερώσω σήμερις.

Link to comment
Share on other sites

1) Σε ό,τι αφορά το "φίλτρο" του φόρουμ: το μόνο που είχα να καταλογίσω στο "και το Τέρας" ήταν, όπως έχω ήδη πει στον ίδιο τον συγγραφέα, ότι έλειπε η τρέλα του Σάρκινου Φρούτου. Μήπως άραγε έφταιγε γι' αυτό το πολύ φιλτράρισμα;

 

2) Παίδες, επειδή δεν τα έχω καλά με τις ελεχτρονικές αγορές, μπορεί κανείς να μου παραγγείλει το βιβλίο και να του δώκω τα λεφτά υλικώς;

O.T.

1) Μπα, καθόλου: Μόνο τέσσερα από τα 18 διηγήματα του Τέρατος γράφτηκαν αφού ήρθα στο φόρουμ, μόνο δύο από αυτά ανέβηκαν εδώ και μόνο ένα από τα τελευταία υπέστη μερικές, όχι ουσιώδεις, αλλαγές.

 

2) Θα το κάνω εγώ, αμέσως μόλις βρω το password μου στο lulu. Θα ενημερώσω σήμερις.

 

1. Χμμμ... άρα απλώς μεγάλωσες και σοβάρεψες. :tease:

 

2. Οκέι! Θενκς!:good:

Link to comment
Share on other sites

1. Rezus

2. Νυχτερινή Παράδοση

Χμμ... Αυτά τα δύο διηγήματα γράφτηκαν πριν γνωρίσω το sff, πριν γίνω μέλος. Αφιλτράριστα, ανεπηρέαστα, γνήσια και αθώα. Τυχαίο;

 

Μια που εσύ κι εγώ είμαστε της ίδιας παλιοσειράς, θα το πω: μήπως έχει να κάνει με την ηλικία και όχι με το φιλτράρισμα;

Μερικές από τις καλύτερες ιδέες μας τις έχουμε πραγματικά νωρίς. Μεγαλώνοντας βελτιώνουμε την τεχνική μας, αλλά σίγουρα χάνουμε σε αυθορμητισμό (από μόνοι μας, όχι απαραιτήτως εξαιτίας της κριτικής των γύρω).

Από την άλλη, για να μη βγούμε πολύ ΟΤ, εμένα αν με έβαζαν να διαλέξω ένα, θα επέλεγα τα Μυγόδεντρα. Με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μερικά καλά νέα:

 

κ. Χατζηγιώργη,

Γεια σας από τη biblionet

 

Σήμερα καταχωρίσαμε τον τίτλο του βιβλίου σας, σύμφωνα με τα στοιχεία που μας είχατε στείλει στη φόρμα συμπλήρωσης νέου τίτλου. Από αύριο θα εμφανίζεται στο site μας.

Για καλύτερη παρουσίαση, αν έχετε κάποιο αρχείο με το εξώφυλλο του βιβλίου, θα μπορούσαμε να το συμπληρώσουμε στην εγγραφή.

Ακόμα, θα θέλαμε να μάθουμε, επειδή το isbn δεν είναι ελληνικό, αν υπάρχει διακινητής ή αν θέλετε να εμφανίζεται κάποιο δικό σας στοιχείο επικοινωνίας για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορούμε να μιλήσουμε και τηλεφωνικά

 

 

Καλή σας μέρα

 

 

Γιούλη Μπαγετάκου

Εθνικό Κέντρο Βιβλίου

Τμήμα ΒΙΒΛΙΟΝΕΤ

Αθ. Διάκου 4, 117 42 Αθήνα

Tηλ: 210 92 00 333

Fax: 210 92 00 305

e-mail: biblionet@ekebi.gr

URL: www.biblionet.gr

 

Ένα ευχαριστώ στον Ανδρέα(andlib) για την ενθάρρυνση του στο να συμπληρώσω την φόρμα της biblionet.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, θυμήσου αυτό.

Ευχαριστώ Μιχάλη, θα το έχω υπ'όψη. Μάλλον από του χρόνου ε; Εύχομαι το ότι το ISBN δεν είναι ελληνικό να μην παίξει κάποιον αρνητικό ρόλο. Αλλά αυτό θα το ρωτήσω όταν έρθει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

[...] Εύχομαι το ότι το ISBN δεν είναι ελληνικό να μην παίξει κάποιον αρνητικό ρόλο. Αλλά αυτό θα το ρωτήσω όταν έρθει η ώρα.

 

Αυτό έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Προτείνω να το ρωτήσετε άμεσα :mf_sherlock:.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις καλές σας ευχές.

 

Ήταν ιδέα ενός πολύ καλού μου φίλου. Είναι μια ηλεκτρονική αυτοέκδοση για την οποία δεν ξοδέψαμε δεκάρα. Ξέροντας μάλιστα ότι συλλογές διηγημάτων αποφεύγονται από τους εκδοτικούς, δεν είχα να χάσω τίποτα, και ίσως κερδίσω μάλιστα κάτι σε προβολή.

 

Καλός φίλος επιμελήθηκε διορθώσεις, σελιδοποίηση, σύνταξη κλπ. Είχα την ιδέα για το εξώφυλλο, έστειλα κάποιες φωτογραφίες που βρήκα στο ίντερνετ σε φίλο μου γραφίστα, ο οποίος τα συνδύασε στο αποτέλεσμα που βλέπετε.

 

Και τώρα, ξεκινάμε στοίχημα πόσο σύντομα θα κρασάρει το lulu; :tease:

 

 

 

 

Ντίνο αυτό ebook δεν είναι;

 

 

 

 

 

Διότι η biblionet σε έχει καταχωρήσει στα τυπωμένα βιβλία. Κάνω λάθος εγώ ή αυτοί; (υποθέτω εγώ)

 

 

 

 

Όπως και να έχει ήταν πολύ καλή η κίνηση να συμπληρώσεις τη φόρμα. :)

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο αυτό ebook δεν είναι;

Διότι η biblionet σε έχει καταχωρήσει στα τυπωμένα βιβλία. Κάνω λάθος εγώ ή αυτοί; (υποθέτω εγώ)

Κατά παραγγελία εκτυπώνεται κανονικό βιβλίο (σε χαρτί) και σούρχεται ταχυδρομικά. Εναλλακτικά, με μικρότερη τιμή το λαβαίνεις με e-mail σε pdf μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Eχμμμ... Πώς να δικαιολογηθώ που δεν πολύ-κοιτάζω κάποια μέρη του φόρουμ μας και ανακάλυψα μόλις σήμερα (!) το τόπικ για την έκδοσή σου Ντίνο μου; Με μόλις 110 μέρες καθυστέρηση... συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πώς να δικαιολογηθώ που δεν πολύ-κοιτάζω κάποια μέρη του φόρουμ μας και ανακάλυψα μόλις σήμερα (!) το τόπικ για την έκδοσή σου Ντίνο μου;

Αχ αυτές οι λίστες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο δεν υπάρχει και ένα header στο φόρουμ με το δικό σου βιβλίο Ντινο. Πάνω πάνω, ή δίπλα στο book promo ας πούμε.

 

Πιστεύω οτι κάποιος που κάνει αυτοέκδοση έχει περισσότερο αναγκη την προβολή και την διαφημιση απο κάποιον που εκδίδεται απο γνωστό οικο. Τουλάχιστον εδω μέσα.

 

Τέλοσπάντων...το βάζω κι αυτό μέσα στο μπαούλο με τα πολλά πράγματα που δεν καταλαβαίνω τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων...το βάζω κι αυτό μέσα στο μπαούλο με τα πολλά πράγματα που δεν καταλαβαίνω τελευταία...

Το τόπικ αυτό εγώ νομίζω το άνοιξα στον "Ελληνικό Τρόμο". Κάποιος άλλος από το φόρουμ το έφερε, χωρίς να μου πει γιατί, στο "Ανακοινώσεις και Νέα". Κι επειδή ήδη θεωρούμαι φασαριατζής από αρκετούς εδώ, δεν το έκανα θέμα. Ήδη έχω κουραστεί να εναντιώνομαι σε κάποιους, στο τέλος είναι το δικό μου στομάχι που τρυπιέται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις το διάβασα κι εγώ.

 

Θα παραθέσω τα διηγήματα που μου άρεσαν περισσότερο, με τη σειρά που μου άρεσαν περισσότερο.

 

1. Μνήματα που φωνάζουν. Και τρόμος και η απαραίτητη δόση τρελού, μαύρου κεφιού. Από τα πολύ καλά πράγματα που έχω διαβάσει.

2. Inhumani. Μικρό και παγερό.

3. Τα μυγόδεντρα του Σαν Αλβάρο. Αν και με όσα ακούσει γι' αυτό το περίμενα καλύτερο.

4. Rezus. Ίσως το πιο ολοκληρωμένο από όλα τα διηγήματα του βιβλίου.

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις τελείωσα το βιβλίο.

 

Αγαπημένο μου το «Rezus» με διαφορά!

 

 

Κατά σειρά προτίμησης:

 

 

  • Rezus
  • Μνήματα Που Φωνάζουν
  • Τα Mυγόδεντρα του Σαν Αλβάρο
  • Το Λελέκι του Μεσονυκτίου
  • Νυχτερινή Παράδοση
  • Hamogelus Rex
  • Inhumani
  • Αέναο Ξόρκι
  • Βρρρρρρρρρρμμμμ!

 

 

 

Με λίγα λόγια – κατά την ταπεινή μου άποψη – δεν ξεκίνησες με ότι καλύτερο είχες να δόσεις και φόρτσαρες στο τέλος!

 

 

 

Πολύ καλή δουλειά! Περιμένουμε και άλλα από εσένα Ντίνο…

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα κι εγώ.

 

Δυο λόγια για κάθε ιστορία, με τη σειρά που εμφανίζονται:

 

- Βρρρρρρρρρρμμμ!: εξαίρετο ανάγνωσμα. Καταπληκτική ιδέα και άκρως κινηματογραφική εκτέλεση. Θα έπιανε το τέλειο αν α) είχε γραφτεί από κάποιον που να ξέρει καλά τα αυτοκίνητα και να έχει μεγαλύτερο έλεγχο του λεξιλογίου του και β) αν έδινε το τέλος που έμοιαζε να υπόσχεται.

 

- Αέναο ξόρκι: από τις πρώτες ιστορίες του Ντίνου που είχα διαβάσει και μου είχε αφήσει χλιαρή εντύπωση. Ξαναδιαβάζοντάς τη, βλέπω πως την είχα αδικήσει. Μικρή, καλή, αρκετά ελληνική

 

- Μνήματα που φωνάζουν: την είχα διαβάσει στο διαγωνισμό που είχε λάβει μέρος και μου είχε φανεί ενδιαφέρουσα η ιδέα, αλλά με πολλές τρύπες η υλοποίηση και γύρω από έναν ήρωα που αδυνατούσα να συμπαθήσω. Σ’ αυτήν εδώ, η γνώμη μου δεν άλλαξε στο ελάχιστο με τη νέα ανάγνωση

 

- Το λελέκι του μεσονυχτίου: απλά Επική, με κεφαλαίο ‘ε’. Γραμμένη με τρελά (και σκοτεινά) κέφια

 

- Νυχτερινή παράδοση: πιστεύω ότι η μισή ουσία σε ένα διήγημα τρόμου είναι η ιδέα του γιατί ο πρωταγωνιστής βρίσκεται εκεί που του συμβαίνει αυτό που του συμβαίνει. Πρέπει να είναι επαρκώς πειστική κτλ. κτλ. Εδώ βρήκα μία από τις καλύτερες που έχω διαβάσει, αλλά δυστυχώς δεν συνοδεύεται κι από ένα αντίστοιχα εντυπωσιακό συμβάν.

 

- Inhumani: η ιδέα μου φάνηκε αποκοιμιστικά πολυφορεμένη. Η παρουσία Ναζί δε βελτίωσε τα πράγματα.

 

- Τα μυγόδεντρα του Σαν Αλβάρο: υποδειγματικά γραμμένη. Αλλά η ουσία είναι στην ιδέα. Προσπαθεί να ανανεώσει πρωτότυπα μια πολυφορεμένη ιδέα της λογοτεχνίας Τρόμου (όπως έκαναν το καθένα με τον τρόπο του τα «Children of the Corn» και «Στους λόφους οι πόλεις», για τους γνωρίζοντες). Το τέχνασμα δε λειτούργησε καθόλου για μένα, αλλά η διάκρισή της σε διαγωνισμό του φόρουμ σημαίνει πως θα λειτουργήσει για πολλούς άλλους

 

- Hamogelus Rex: μου θύμισε παλιό Clive Barker και διαβάζεται πολύ εύκολα, αλλά δε βρίσκω κάτι άλλο καλό να πω.

 

- Rezus: το καλύτερο δυνατό κλείσιμο. Ξεκινάει μάλλον λίγο αδύναμα, αλλά έχει κορυφαία ιδέα και αντάξια εκτέλεση, στην κόψη ΕΦ και Τρόμου. Εδώ ο Ντίνος παίρνει από το χέρι τον αναγνώστη και τον πάει βόλτα σε θαυμαστά χωράφια, που έχει επενδύσει πάνω τους πολλή σκέψη και φαντασία. Κι είναι η μεγαλύτερη της συλλογής, οπότε η απόλαυση κρατάει πολύ. Το φινάλε με ξένισε κάπως και ως εξέλιξη και ως ύφος (δε θα το έλεγα ούτε Τρόμου, ούτε ΕΦ), αλλά δε χάλασα τη συνολικά πολύ θετική εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα κι εγώ.

 

Τα μυγόδεντρα του Σαν Αλβάρο: υποδειγματικά γραμμένη. Αλλά η ουσία είναι στην ιδέα. Προσπαθεί να ανανεώσει πρωτότυπα μια πολυφορεμένη ιδέα της λογοτεχνίας Τρόμου (όπως έκαναν το καθένα με τον τρόπο του τα «Children of the Corn» και «Στους λόφους οι πόλεις», για τους γνωρίζοντες). Το τέχνασμα δε λειτούργησε καθόλου για μένα, αλλά η διάκρισή της σε διαγωνισμό του φόρουμ σημαίνει πως θα λειτουργήσει για πολλούς άλλους

 

Λευτέρη, μου έκανες μεγάλη τιμή και σε ευχαριστώ πολύ, δεν έχω λόγια.

 

Στα "Μυγόδεντρα" η έμπνευση προέρχεται από δύο πηγές: Ως προς το "ανεξήγητο του τρόμου" από το "The Summer People" της Shirley Jackson, και ως προς το "ντελίριο της βίας" από την ταινία "Suddenly, Last Summer" του 1959, με την Elizabeth Taylor.

 

post-1004-0-98609800-1308497251_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..