Jump to content

Λευκά σημεία στο χάρτη


Recommended Posts

Όταν ο Jonathan Swift έγραφε το Gulliver's Travels (18ος αιώνας), υπήρχαν ακόμα λευκά σημεία στο χάρτη της γης. Δηλαδή κάποια μέρη, ερημονήσια, θάλασσες, ζούγκλες κλπ, δεν είχαν ακόμα εξερευνηθεί, δεν είχε πατησει εκεί κανείς, για την ακρίβεια, όπότε ό,τι και αν φανταζόταν ένας παραμυθάς πως μπορεί να υπάρχει εκεί (π.χ. Λιλιπούτειοι, γίγαντες, άλογα που μιλάνε) ήταν θεωρητικά πιθανό, μιας και κανείς δεν ήξερε σίγουρα τι στ' αλήθεια υπάρχει.

 

Σήμερα έχουν ανακαλυφθεί και εξερευνηθεί πολύ περισσότερα από την επιφάνεια της γης. Μπορεί να πει κανείς ότι ξέρουμε σχεδόν τα πάντα, τουλάχιστον σε σχέση με τις γνώσεις του 18ου αιώνα. Αλλά και πάλι υπάρχουν τομείς όπου δεν ξέρουμε αρκετά. Και εκεί μπορεί να υφάνει τις ιστορίες της η σημερινή εφ! Να χτίσει παραμύθια στους χώρους όπου δεν ξέρουμε ακριβώς τι ισχύει, άρα θα μπορούσαν να ισχύουν τα πάντα! Π.χ. κάποιες ζούγκλες που δεν είχαν εξερευνηθεί μέχρι πρόσφατα (της Νέας Γουινέας, νομίζω) αποδείχτηκε ότι περιείχαν είδη ζώων που μέχρι τότε θεωρούνταν εξαφανισμένα! Εκεί δε θα μπορούσε κάποιος συγγραφέας εφ να γράψει ότι υπάρχουν, π.χ, πλάσματα άγνωστα μέχρι σήμερα, τα οποία έχουν περίεργες ιδιότητες κλπ κλπ και εκεί να στηριχτεί μια αληθοφανής ιστορία εφ;

 

Και δεν εννοώ μόνο τη γεωγραφία. Άλλα παραδείγματα άγνωστων ακόμα και σήμερα (ίσως) τομέων είναι:

-ο ανθρώπινος εγκέφαλος: δεν ξέρουμε (ακόμα) ακριβώς πώς λειτουργεί, πώς θα αντιδρούσε υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, τι ιδιότητες μπορεί να αναπτύξει η να χάσει;

-οι μαύρες τρύπες: τι είναι ακριβώς, τι παθαίνει κάτι αν πέσει μέσα τους, τι υπάρχει από την άλλη μεριά κλπ.

-οι εξωγήινοι: υπάρχουν; πού; πώς είναι; πώς θα ήταν αν συναντιόμαστε κάποτε; έχουν τεχνολογία πιο προχωρημένη από μας; γιατί δεν έρχονται; (το πιάσατε το νόημα, φαντάζομαι)

-ο βασιλικός πολτός: όταν έγραψε ο Ρόαλντ Νταλ το διήγημα Royal Jelly, η επιστήμη ήξερε για το βασιλικό πολτό ότι αποτελείται 85% από άγνωστα οξέα. Σ' αυτό το λευκό σημείο χώθηκε το διήγημα: τι συμβαίνει, άραγε, αν κάποιος πάρει σε πολύ μεγάλες ποσότητες αυτόν τον πολτό που δεν ξέρουμε τι έχει μέσα; Σήμερα άραγε έχουν ανακαλυφθεί περισσότερα γι' αυτόν;

-το κέντρο της γης: είναι γνωστό τι υπάρχει στο βάθος των πιο βαθιών ορυχείων και ακόμα πιο κάτω ή μπορούμε να γίνουμε Ιούλιοι Βερν και να βάλουμε ό,τι μας κατέβει εκεί;

-διάφορα φάρμακα ή φαγητά ή συνήθειες που τις έχουμε εδώ και λίγα μόνο χρόνια: τι θα γίνει αν κρατήσουν δεκαετίες; Θυμηθείτε ότι οι πρώτοι καρκίνοι στον εγκέφαλο λόγω της ακτινοβολίας των κινητών προέκυψαν μετά από καμιά δεκαριά χρόνια χρήσης των κινητών - δεν ήταν γνωστές οι ακριβείς συνέπειες από την αρχή.

-το διάστημα: τι υπάρχει στουν ανεξερεύνητους ακόμα πλανήτες και ουράνια σώματα; Μήπως κανένα ορυκτό με θαυματουργές ή καταστροφικές ιδιότητες; Μήπως κάτι εμπορεύσιμο;

 

Αυτό το τόπικ είναι για να μαζεύουμε τέτοια λευκά σημεία, να τα συζητάμε, να τα καταρρίπτουμε ίσως, να πληροφορούμε ο ένας τον άλλον αν και τι βιβλία έχουν ήδη γραφτεί πάνω σ' αυτά (π.χ. το Hothouse του Brian Aldiss: πώς θα ήταν αν ένας πλανήτης είχε συνέχεια στραμμένη τη μια του πλευρά προς τον ήλιο και η άλλη είχε συνέχεια σκοτάδι; )κλπ. Για να παίρνουμε και ιδέες, όσοι γράφουμε εφ, έτσι ώστε να κάνουμε τις ιστορίες μας όσο γίνεται πιο αληθοφανείς.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Λευκό σημείο: τι θα έκανε ο Χατζηγιώργης αν ήταν πλούσιος, άνευ χοληστερίνης, παντρεμένος με τη Linda Hamilton και κάτοχος ενός Nebula award; :tongue::lol: (Να το βάλω εισαγωγή σε write-off; :bleh::devil2:)

Link to comment
Share on other sites

Λευκό σημείο: τι θα έκανε ο Χατζηγιώργης αν ήταν πλούσιος, άνευ χοληστερίνης, παντρεμένος με τη Linda Hamilton και κάτοχος ενός Nebula award; :tongue::lol: (Να το βάλω εισαγωγή σε write-off; :bleh::devil2:)

Θα χαμογελούσε κάθε μέρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.

 

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι από τα αγαπημένα μου λευκά σημεία, με ιδιαίτερη αδυναμία στα κενά μνήμης και στην ικανότητα αντίληψης. (Διαφοροποιημένη ή μεγαλύτερη αυτού που θεωρούμε κανονική)

Επίσης ενδιαφέρον λευκό σημείο είναι κάτι που έχω ακούσει για το DNA και συγκεκριμένα ότι μεγάλο μέρος του δεν μεταφέρει χρήσιμη πληροφορία. Τι θα γινόταν αν κάποιος εκμεταλλευόταν τμήματα της αλυσίδας;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Δηλαδή το DNA περιέχει κάποια "άδεια κουτάκια" και δεν ξέρουμε τι θα συνέβαινε αν κάποιος τα γέμιζε με ό,τι ήθελε αυτός; Καλό! Μου θυμίζει το (απόλυτο διήγημα περί μνήμης) Τείχος του Πάγου.

Επίσης περί μνήμης είχα διαβάσει ότι κάποιος Άγγλος συγγραφέας είχε γράψει ή σχεδίαζε να γράψει ένα μυθιστόρημα όπου η πρωτοπρόσωπη αφηγήτρια έχει χάσει μεγάλο μέρος από τη μνήμη της και δεν αναγνωρίζει ούτε τα πιο καθημερινά αντικείμενα. Αντί να πει, π.χ., "κουτάλι", λέει "ένα πράγμα μακρουλό μεταλλικό με στρογγυλή άκρη". Θα με ενδιέφερε να του ρίξω μια ματιά (αν θυμόμουν και ποιος είναι ο συγγραφέας), αλλά νομίζω ότι θα ήταν κουραστικό για τον αναγνώστη ένα ολόκληρο βιβλίο γραμμένο έτσι...

Link to comment
Share on other sites

οκ αν καποιος απο εσας ενδιαφέτεται γαι το σύμπαν και δεν ξέρει με τι να πρωτοξεκινσει σας προτείνω το Περι αστέρων και συμπάντων του Ξανθόπουλου

 

http://www.cup.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=264450&LangId=1

 

Το βιβλίο προορίζεται για ανέμπειρους (ασχετους κοινως) και εξηγεί πολλά βασικά συμπαντικά φαινόμενα δίνοντας άφθονα παραδείγματα και απλοποιώντας έννοιες. (ειναι και φθηνο)

Απο τα λίγα προσωπικά σχόλια του συγγραφέα πανω σε αυταα τα θέματα καθώς και τον πρόλογο καταλαβαίνω πως ο Ξανθόπουλος πρεπει να ηταν πολυ σπουδαιος ανθρωπος αλλα και με μεγαλο μέλλον στον ακαδημαικο χωρο. (Δολοφονηθηκε το 1990 μαζι με ενα ακόμα άτομο κατα τη διάρκεια ενος συνεδρίου στην Κρήτη οταν ένας φοιτητής μπηκε μεσα με όπλο και αρχισε να πυροβολει)

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο που λάτρεψα είναι το Σμήνος, του Φρανκ Σέτσινγκ. Καταπιάνεται με ένα μέρος του πλανήτη μας για οποίο ξέρουμε ελάχιστα, αν και αποτελεί το μεγαλύτερο κομμάτι του, τη θάλασσα κι όσα αυτή μπορεί να κρύβει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβε ο Mesmer.Νομιζω οτι περισσοτερα γνωριζουμε για το διαστημα και τους γαλαξιες και τα συναφη παρα για το βυθο της θαλασσας.Το θεμα εχει πολλα να δωσει ακομα,αν καποιος ασχοληθει μαζι του!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Δηλαδή το DNA περιέχει κάποια "άδεια κουτάκια" και δεν ξέρουμε τι θα συνέβαινε αν κάποιος τα γέμιζε με ό,τι ήθελε αυτός;

 

Κάτι τέτοιο, αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ. (Κοινώς δηλαδή ελπίζω να μη λέω κοτσάνα α' μεγέθους).

Πάντως, επειδή με έχει ενθουσιάσει η ιδέα, λέω να την ψάξω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο που λάτρεψα είναι το Σμήνος, του Φρανκ Σέτσινγκ. Καταπιάνεται με ένα μέρος του πλανήτη μας για οποίο ξέρουμε ελάχιστα, αν και αποτελεί το μεγαλύτερο κομμάτι του, τη θάλασσα κι όσα αυτή μπορεί να κρύβει.

 

 

 

 

Πράγματι, το βιβλίο αυτό είναι ένα πολύ καλό περιβαλλοντικό θρίλερ, που καταπιάνεται με ένα "λευκό σημείο" που μου κινεί πού την περιέργια : τον κόσμο του νερού!

Κι αν τα όσα περιέγραψε ο Κολόμβος στα ταξίδια του ή οι Βίκινγκς στις περιπέτειες τους ήταν μια στγμή χρώματος αυτών των λευκών σημείων? Μια αποκάλυψη μπροστά στα μάτια τους!

Τότε οι περιπέτειες του Οδυσσέα θα μπορούσαν να έχουν κάποια υπόσταση και θα άλλαζαν τον τρόπο με τον οποίο σήμερα αντιμετωπίζεται η Οδύσσεια!

Πραγματικά και μόνο στην ιδέα, νιώθω ταραχή και αισθάνομαι πεταλούδες να γαργαλούν το στομάχι μου.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα βαθιά σημεία του κόσμου. Καμία γεώτρηση δεν έχει κατέβει κάτω από τα 1600 μέτρα αλλά οι επιστήμονες πιστεύουν ότι όσα λέει ο Βερν είναι αδύνατα εξαιτίας της αύξησης της πίεσης όσο πλησιάζουμε τον πυρήνα της γής αλλά αυτό δεν εμποδίζει επιστημονική φαντασία με τέτοια ταξιδάκια σε σύγχρονες ταινίες.

Όσο για την Οδύσσεια να πω ότι υπάρχουν πολλές θεωρίες, συν το γεγονός ότι πριν λίγα χρόνια βρήκαν ελληνικούς αμφορείς στο δέλτα του Αμαζονίου.

Link to comment
Share on other sites

Λευκό σημείο: τι θα έκανε ο Χατζηγιώργης αν ήταν πλούσιος, άνευ χοληστερίνης, παντρεμένος με τη Linda Hamilton και κάτοχος ενός Nebula award; :tongue::lol: (Να το βάλω εισαγωγή σε write-off; :bleh::devil2:)

Θα χαμογελούσε κάθε μέρα! :)

 

Ναι, αλλά πως?:devil2:

-ο ανθρώπινος εγκέφαλος: δεν ξέρουμε (ακόμα) ακριβώς πώς λειτουργεί, πώς θα αντιδρούσε υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, τι ιδιότητες μπορεί να αναπτύξει η να χάσει;

Edited by deadend
Link to comment
Share on other sites

[...]

-ο ανθρώπινος εγκέφαλος: δεν ξέρουμε (ακόμα) ακριβώς πώς λειτουργεί, πώς θα αντιδρούσε υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, τι ιδιότητες μπορεί να αναπτύξει η να χάσει;

 

Αυτό είναι επίσης ένα πολύ ενδιαφέρον αχαρτογράφητο σημείο. Κάτι τέτοια δεν κάνουν και στα πειράματα με τα ομοζυγωτικά δίδυμα;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια δεν κάνουν και στα πειράματα με τα ομοζυγωτικά δίδυμα;

 

Κάνουν πειράματα πάνω τους, ε; Πω πω, καλά που μου βγήκαν ετεροζυγωτά...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Δηλαδή το DNA περιέχει κάποια "άδεια κουτάκια" και δεν ξέρουμε τι θα συνέβαινε αν κάποιος τα γέμιζε με ό,τι ήθελε αυτός;

 

Κάτι τέτοιο, αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ. (Κοινώς δηλαδή ελπίζω να μη λέω κοτσάνα α' μεγέθους).

Πάντως, επειδή με έχει ενθουσιάσει η ιδέα, λέω να την ψάξω περισσότερο.

 

Tiessa, αυτά τα 'άδεια κουτάκια' δεν είναι άδεια με την έννοια του κενού, είναι κανονικό DNA. (Απλώς δεν κωδικοποιεί κάποιο άλλο μόριο.)

 

Το να τα 'γεμίσεις' θα ήταν περίπου το ίδιο με το με το να αφαιρείς κανονικό γονίδιο και να βάζεις κάτι άλλο στη θέση του, χωρίς βέβαια να χάνεις τη λειτουργία του γονιδίου.

 

Επίσης έχουν χρησιμότητα. Η πιο σημαντική λειτουργία τους είναι οτι προστατεύουν τα γονίδια από μεταλλάξεις, οι οποίες γίνονται τυχαία.

 

Έτσι όταν συμβεί κάποια από αυτές είναι πιο πιθανό να γίνει σε σημείο που δεν κωδικοποιεί πληροφορία, με βάση τον νόμο των πιθανοτήτων, άρα να μην προκαλέσει πρόβλημα. (Το μεγαλύτερο ποσοστό των μεταλλάξεων δεν είναι καλές για τον οργανισμό).

 

Μπορείς όμως να προσθέσεις DNA σε ένα οργανισμό ή και να 'πειράξεις' υπάρχοντα γονίδια, όπως όλοι ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ω, ευχαριστώ πολύ, Mindtwisted! Τώρα έχω διάφορες απαντήσεις χωρίς καν να χρειαστεί να ψάξω. :)

Βασικά, ναι, καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να είναι άδειο. Αυτό που είχα ακούσει είναι ότι ήταν "άχρηστο".

 

Επίσης έχουν χρησιμότητα. Η πιο σημαντική λειτουργία τους είναι οτι προστατεύουν τα γονίδια από μεταλλάξεις, οι οποίες γίνονται τυχαία.

 

Έτσι όταν συμβεί κάποια από αυτές είναι πιο πιθανό να γίνει σε σημείο που δεν κωδικοποιεί πληροφορία, με βάση τον νόμο των πιθανοτήτων, άρα να μην προκαλέσει πρόβλημα. (Το μεγαλύτερο ποσοστό των μεταλλάξεων δεν είναι καλές για τον οργανισμό).

 

Αφού λοιπόν έχει αυτή τη χρησιμότητα, τώρα αρχίζω και σκέφτομαι ακόμα πιο ενδιαφέροντα πράγματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.

 

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι από τα αγαπημένα μου λευκά σημεία, με ιδιαίτερη αδυναμία στα κενά μνήμης και στην ικανότητα αντίληψης. (Διαφοροποιημένη ή μεγαλύτερη αυτού που θεωρούμε κανονική)

Επίσης ενδιαφέρον λευκό σημείο είναι κάτι που έχω ακούσει για το DNA και συγκεκριμένα ότι μεγάλο μέρος του δεν μεταφέρει χρήσιμη πληροφορία. Τι θα γινόταν αν κάποιος εκμεταλλευόταν τμήματα της αλυσίδας;

 

 

The Ceylan-Besarani transcriber, Dervish House, Ian McDonald tease.gif

 

Edited by Mors Planch
Link to comment
Share on other sites

 

The Ceylan-Besarani transcriber, Dervish House, Ian McDonald tease.gif

 

 

Μα είπα κι εγώ!

 

 

Τόσο ωραία ιδέα, δεν θα την είχε σκεφτεί κάποιος τόσον καιρό; :detective2: Εμένα θα περίμενε; :tongue:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα ενδιαφέρον θέμα, μιας και λέτε για τον ανθρώπινο εγκέφαλο (ώστε να μη μείνουμε μόνο στα ''αχαρτογράφητα του γαλαξία και της γης'', είναι η υπόσταση της ανθρώπινης ψυχής. Υπάρχει ή δεν υπάρχει? Πως συνδέονται οι αισθήσεις με τη συνείδηση και η ψυχή με το σώμα?

 

Επίσης και η πραγματικότητα. Είναι αυτό που αντιλαμβανόμαστε γύρω μας πραγματικότητα? Ή μήπως οι αισθήσεις μας μας εξαπατούν? =====> Μάτριξ, ΕΦ κτλ.

Α επίσης κενά στην ιστορία, μεγάλα μυστήρια που καλύπτουν ιστορικά γεγονότα μπορούν εύκολα να καλυφθούν με ΕΦ.

 

Διαβάζω πολλή φιλοσοφία αυτές τις μέρες (έτυχαν τα μαθήματα στην εξεταστική :p).

 

 

ΥΓ. Αν ποτέ θελήσετε πάντως πλεροφορίες για κάποιο από τα παραπάνω θέματα, έχω τόνους υλικό και θα χαρώ να βοηθήσω.

(και για το άλλο θέμα που λέγαμε Ευθυμία εεεεεε (το οποίο κολλάει λιγάκι εδώ) ? Αιντε ακόμα περιμένω :tongue:

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα.

 

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι από τα αγαπημένα μου λευκά σημεία, με ιδιαίτερη αδυναμία στα κενά μνήμης και στην ικανότητα αντίληψης. (Διαφοροποιημένη ή μεγαλύτερη αυτού που θεωρούμε κανονική)

Επίσης ενδιαφέρον λευκό σημείο είναι κάτι που έχω ακούσει για το DNA και συγκεκριμένα ότι μεγάλο μέρος του δεν μεταφέρει χρήσιμη πληροφορία. Τι θα γινόταν αν κάποιος εκμεταλλευόταν τμήματα της αλυσίδας;

 

 

The Ceylan-Besarani transcriber, Dervish House, Ian McDonald tease.gif

 

 

Γκουχ, γκούχ, γκούχ!

Παλιόβηχας...

Εμ, Tiessa, εσένα θα περίμεναν; chinese.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και η πραγματικότητα. Είναι αυτό που αντιλαμβανόμαστε γύρω μας πραγματικότητα? Ή μήπως οι αισθήσεις μας μας εξαπατούν? =====> Μάτριξ, ΕΦ κτλ Ντικ.

 

fixedB)

Link to comment
Share on other sites

Λευκό σημείο...

Η τοποθεσία της Ρ'λυε...

Βέβαια μόλις γίνει γνωστή στον κόσμο, θα είναι πολύ αργά!tease.gif

 

devil2.gifdevil2.gifdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο topic Wordsmith μπράβο. Θα ήθελα να σταθώ περισσότερο στα της γεωγραφίας που ανέφερες. Και γιατί μου αρέσει πολύ, αλλά και γιατί έχω πλήρη άγνοια από τα άλλα θέματα. Τα στοιχεία που αναφέρω προέρχονται από περιοδικό που διάβασα πρόσφατα: ‘’…Όσοι νομίζουν ότι έχουμε εξερευνήσει τον πλανήτη μας από άκρη σ’ άκρη απατώνται οικτρά. Το 70% του πλανήτη μας αποτελείται από νερό και από το 30% της στεριάς, μονάχα το 2% κατοικείται . Και από αυτό το κατοικήσιμο καλή εποπτεία έχουμε μόλις στο 10%. Από το θαλάσσιο 70% της Γης, μονάχα το 1% έχει εξερευνηθεί :o Επίσης το 98% του υπεδάφους του πλανήτη μας είναι τελείως ανεξερεύνητο … Τεράστιες έρημοι καλύπτουν μεγάλες περιοχές της Γης: Η Βικτωρία αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος της Αυστραλίας, η Σαχάρα με έκταση λίγο μεγαλύτερη της Ευρώπης απλώνεται σχεδόν σ’ όλη τη Βόρεια Αφρική, ενώ η Γκόμπι καταλαμβάνει το 1/7 της Ασίας. Η απάτητη ζούγκλα του Αμαζονίου είναι διπλάσια της Ευρώπης, ενώ σχεδόν όλος ο βόρειος Καναδάς, μεγάλες εκτάσεις στη Μογγολία ή η απέραντη Σιβηρία είναι ανεξερεύνητοι…’’ Καλά για Γροιλανδία και Ανταρκτική δεν το συζητώ. Και συγνώμη για όλο αυτό το γεωγραφικό κατεβατό, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό να μην τα αναφέρω :rolleyes: Πραγματικά με πιάνει ίλιγγος μ’ όλα αυτά τα στοιχεία, δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω πως ισχύουν όλα αυτά :dazzled: Τι άραγε συμβαίνει σ’ εκείνες τις περιοχές; Τι δυνατότητες υπάρχουν; Κανείς δεν ξέρει. Αποτελούν λοιπόν κάργα πρόσφορο έδαφος για να απλώσει η επιστημονική φαντασία τα δίχτυα της. Και φυσικά συμφωνώ απόλυτα και για όλα τ’ άλλα πολύ ενδιαφέροντα που αναφέρατε. Για τους εγκεφάλους, τους εξωγήινους, για το κέντρο της γης και για τα πάντα όλα. Από τη στιγμή που ο άνθρωπος έχει μείνει πίσω σ’ αυτούς τους τομείς, μπορεί να κάνει ότι υποθέσεις θέλει. Πόσο μάλλον οι συγγραφείς ε.φ. Οι ορίζοντες που απλώνονται είναι πολλοί και τα σενάρια το ίδιο. Πολύ ενδιαφέρον topic, μπράβο σου και πάλι Wordsmith.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Δημήτρη. Να, ακριβώς αυτό σκόπευα ανοίγοντας αυτό το τόπικ: να αναφέρει ο καθένας τι το ενδιαφέρον για γράψιμο εφ έχει διαβάσει και να παίρνουμε ιδέες. Τώρα, ως προς τα συγκεκριμένα στοιχεία... δε μπορεί να μην έχει αλλάξει και τίποτα από την εποχή του Σουίφτ. Σε ποιο βαθμό είναι ανεξερεύνητα όλα αυτά τα εδάφη; Η άγνοιά μας γι' αυτά είναι αρκετά μεγάλη για να χώσουμε μέσα Λιλιπούτειους, γίγαντες, άλογα που μιλάνε, νησιά που πετάνε και πράσινα ανθρωπάκια; Μάλλον όχι. Ή μάλλον η (δυτική) ανθρωπότητα σήμερα είναι πιο μορφωμένη και δε θα πίστευε ότι θα μπορούσαν να υπάρχουν τα πάντα σε ένα μέρος ανεξερεύνητο. Πιθανότατα και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω-κάτω αυτά που λέει κι η Amandel.

 

 

Ψυχή. Πραγματικότητα. Μυστήρια γεγονότα. Υπάρχει αρκετό σκοτάδι εκεί για να ψάχνουμε ως το τέλος.

 

Νομίζω μάλιστα πως τα δυο πρώτα, κατά κάποιον τρόπο, επιδρούν μέσα μου και σ' ένα ακόμα ζήτημα που μ' ενδιαφέρει πολύ κι έχει να κάνει με το ερώτημα σχετικά με το τι είναι καλό και τι κακό.

 

Μπράβο για το τόπικ wordsmith thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..