Jump to content

Ψάχνω ένα βιβλίο, πιθανότατα της δεκαετίας του '80


Recommended Posts

Γειά σας και χαρά σας.

Ψάχνω στο σκοτάδι..... για ένα βιβλίο των παιδικων μου χρόνων.

Το είχα αγοράσει σε ένα βιβλιοπωλείο εκδοτικού οίκου στη Μαυρομιχάλη, δεν θυμάμαι ποιός ήταν,

νόμιζα ότι ήταν ο Ντουντούμης -είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είχα μπει στο συγκεκριμένο μαγαζί- στον Ντουντούμη μου είπαν

πως πάντα (πάντα?) εκείνοι στεγάζονταν εκεί και πως δεν έχουν ιδέα για το συγκεκριμένο βιβλίο, βέβαια δεν υπάρχει κανένας

από την παλιά φρουρά και οι νέοι δεν έχουν ούτε καν μια λίστα με τις παλαιότερες κυκλοφορίες τους!!!

Επίσης εγώ τους ρώτησα αν είχαν εκδόσει κάποιο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας

τελικά όμως νομίζω ότι ήταν young adult /νεανική λογοτεχία η κατηγορία του...

Το βιβλίο, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση τότε!

Να σας πω την ιστορία (που έχει στοιχεία επιστημονικής φαντασίας) μήπως κανένας σας το έχει πετύχει κάπου....

 

----η πλοκή-----

Η γή παρακολουθείται από εξωγήινους που βλέποντας τη διαφθορά και την γενική πτώση αξιών που επικρατεί στη γη,

αποφασίζουν να χρησιμοποιήσουν την τεχνολογία τους για να εξουδετερώσουν τον ηλεκτρισμό.

Το αποτέλεσμα είναι ένα γενικευμένο blackout - παγκοσμίως - που επιφέρει το χάος. Οι άνθρωποι αρχίζουν το πλιάτσικο

και πολεμούν ο ένας τον άλλο γα να εξασφαλίσουν κάποια από τα αποθέματα τροφής που υπάρχουν στις πόλεις.

Σιγά σιγά και όταν αυτά εξαντλούνται και χαλάνε στρέφονται σε μια άγρια ζωή στη φύση που είναι και η μόνη τους ελπίδα.

Στην ομάδα ανθρώπων που ο αναγνω΄στης παρακολουθεί, η κοινωνική δομή έχει αλλάξει.

Οι εξωγήινοι πιστεύοντας ότι οι άνθρωποι πήραν το μάθημά τους επαναφέουν τη γη στην προηγούμενη κατάστασή της.

Το βιβλίο κλείνει με μια σκηνή στην οποία κάποιος από την ομάδα ανακαλύπτει εκ νέου τον ηλεκτρικό σπινθήρα...

 

Δεν θυμάμαι ούτε τον ήρωα, ούτε τίποτα άλλο εκτός από αυτά που περιγράφω...

 

Ο συγγραφέας ήταν Ιταλός, (αυτό τουλάχιστον θυμάμαι) και είχε πάρει και κάποιο λογοτεχνικό βραβείο...

Το βιβλίο ήταν σκληρόδετο με εικονογράφηση στο εξώφυλλο.

 

Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ας την πει, το ψάχνω 20 χρόνια το βιβλίο και δεν το βρίσκω, στο ίντερνετ δε, καμία τύχη

ούτε search by plot ούτε τίποτα με τόσα λίγα στοιχεία που έχω. οπότε μόνο αν κάποιος το έχει διαβάσει μπορεί ίσως να με βοηθήσει.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει μικρός, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το έχω ακόμα. Δώσε μου λίγες μέρες να ψάξω. Αν το βρω, δικό σου. Φοβάμαι όμως ότι δεν το έχω πια.

 

Edit! Edit!

 

3vi, είναι η τυχερή σου μέρα!

 

Το βρήκα στο πρώτο ράφι που κοίταξα! (Ευτυχώς που τα έχω θεματικά.)

 

Τζουλιάνο Αμίτσι - Έρχονται οι Διαστημάνθρωποι (σελ. 240)

 

Εκδόσεις Ψυχογιός, 1979, Παγκόσμια Νεανική Βιβλιοθήκη, Βραβείο Ουνέσκο

 

Μετάφραση: Αριστείδης Αγγελίδης.

Εικονογράφηση: Π. Ζαμπέλης - Α. Μενδρινού

 

'Όπως είπα, είναι δικό σου. Αν μένεις Αθήνα, θα με βρεις στο Φεστιβάλ Ταινιών Φανταστικού SFF-Rated που ξεκινάει σε λίγες μέρες (θα βγει ανακοίνωση). Αν είσαι εκτός Αθηνών, γράψε μου τη διεύθυνσή σου με ΠΜ και σου το στέλνω.:rolleyes:

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

[...]'Όπως είπα, είναι δικό σου. [...] θα με βρεις στο Φεστιβάλ Ταινιών Φανταστικού SFF-Rated που ξεκινάει σε λίγες μέρες (θα βγει ανακοίνωση). [...]

 

O.T.

Τι κάνει ο άνθρωπος για να μαζέψει πελάτες! laugh.gif
Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

[...]'Όπως είπα, είναι δικό σου. [...] θα με βρεις στο Φεστιβάλ Ταινιών Φανταστικού SFF-Rated που ξεκινάει σε λίγες μέρες (θα βγει ανακοίνωση). [...]

 

O.T.

Τι κάνει ο άνθρωπος για να μαζέψει πελάτες! laugh.gif

 

Καλά, δεν ντρέπεσαι να με ξεμπροστιάζεις έτσι απροκάλυπτα μπροστά σε καινούργιο μέλος;:lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, το service της ομάδας έχει γίνει υποδειγματικό.

Έρχεται ένα νέο μέλος, ρωτάει αν κανένας ξέρει ένα βιβλίο περασμένης εικοσαετίας, χωρίς τίτλο, συγγραφέα, εκδόσεις ή ό,τι άλλο και μέσα σε δώδεκα ώρες έχει απάντηση και υπόσχεση αποστολής στο σπίτι.

Πού είναι εκείνα τα πέτρινα χρόνια που ψάχναμε μόνοι μας στο σκοτάδι... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, το service της ομάδας έχει γίνει υποδειγματικό.

Έρχεται ένα νέο μέλος, ρωτάει αν κανένας ξέρει ένα βιβλίο περασμένης εικοσαετίας, χωρίς τίτλο, συγγραφέα, εκδόσεις ή ό,τι άλλο και μέσα σε δώδεκα ώρες έχει απάντηση και υπόσχεση αποστολής στο σπίτι.

Ποιες δώδεκα ώρες; Μέσα σε μόλις δύο ώρες και είκοσι λεπτά. Σε παρακαλώ, μπρίκια κολλάμε;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο πρώτο ράφι που κοίταξα! (Ευτυχώς που τα έχω θεματικά.):dazzled:

 

 

Δηλαδή πώς; Ειλικρινής η ερώτηση. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα στο πρώτο ράφι που κοίταξα! (Ευτυχώς που τα έχω θεματικά.):dazzled:

 

 

Δηλαδή πώς; Ειλικρινής η ερώτηση. :unsure:

Πρόχειρα μπορώ να ανακαλέσω ράφια που έχουν τα εξής θέματα:

Ε.Φ. - μυθιστορήματα

Ε.Φ. - συλλογές διηγημάτων

Φάνταζυ

Τρόμος

Ελληνική Ε.Φ.

Εκλαϊκευμένη επιστήμη / Non Fiction

Κόμικς

Περιοδικά / Φανζίν

Αδιάβαστα βιβλία

Ανέκδοτα έργα / εκτυπώσεις internet / Λογοτεχνικά Εργαστήρια

Παιχνίδια (σκάκι, backgammon, πόκερ κλπ.)

 

Αυτά στις δικές μου βιβλιοθήκες. Στης συζύγου και του σαλονιού παίζει τρελή περιπέτεια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, το service της ομάδας έχει γίνει υποδειγματικό.

 

Αφού ούτε το νέο μέλος δεν το πιστεύει. Δεν έχει μπει ακόμα να κοιτάξει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I LOVE YOUUUUUUUUUUUUUUUOUOUOUOUOUUUUUUUUUUUUUUUUUU mman

Είστε απίστευτος κύριε !!!!!!!!!!!!

 

Τι να σας πω ρε παιδιά, i am grateful, ecstatic - among friends!!! THIS IS AWESOME!!!

Επιτέλους ένα μέρος στην ελλάδα όπου δεν είμαι ανάμεσα σε ηλίθιους!

 

Είμαι αθήνα mman αλλά έχω ένα τρομερό πακέτο με την μητέρα μου που έχεi προχωρημένο alzheimer

και πρόσφατα έγινε αθλήτρια του σχτικού με την πάθησή της σπορ "χτυπάω όποιον πλησιάσει" και οι γυναίκες

μας εγκαταλέιπουν η μια μετά την άλλη, ενώ με τον γιατρό μέχρι στιγμής μάταια προσπαθούμε να βρούμε μια γωγή που θα την

κάνει κάπως συεργάσιμη. Επιπλέον είμαι single mom με έναν υπέροχο 2χρονο πιτσιρικά!

 

αφού σας είπα την ιστορία της ζωής μου σας προτείνω να ακούσετε και τη μουσική μου

www.myspace.com/echotattoo

 

Πότε που (ποιός γιατί) είναι το φεστιβάλ να πάρω καρότσι και να σπεύσω????

Link to comment
Share on other sites

www.myspace.com/echotattoo

 

Άντε από 'δω. Και το λες έτσι, αδιάφορα;

Χα! Και για όποιον δεν κατάλαβε, στην κυρία από πάνω, ανήκει μία από τις καλύτερες φωνές (και σε επίπεδο ερμηνείας) που έχουν τιμήσει την ελληνική ροκ σκηνή από το '91-'92 (που την πρωτοάκουσα με την μπάντα της - αλλά πού, δεν θυμάμαι bag.gif ) και δώθε.

thmbup.gif

 

 

 

Edit: Για όποιον νομίζει ότι λέω ανοησίες.

 

 

 

 

Α, sffrated. Εδώ κι εδώ.

Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

1) I LOVE YOUUUUUUUUUUUUUUUOUOUOUOUOUUUUUUUUUUUUUUUUUU mman

Είστε απίστευτος κύριε !!!!!!!!!!!!

 

2) Τι να σας πω ρε παιδιά, i am grateful, ecstatic - among friends!!! THIS IS AWESOME!!!

Επιτέλους ένα μέρος στην ελλάδα όπου δεν είμαι ανάμεσα σε ηλίθιους!

 

3) Είμαι αθήνα mman αλλά έχω ένα τρομερό πακέτο με την μητέρα μου που έχεi προχωρημένο alzheimer

και πρόσφατα έγινε αθλήτρια του σχτικού με την πάθησή της σπορ "χτυπάω όποιον πλησιάσει" και οι γυναίκες

μας εγκαταλέιπουν η μια μετά την άλλη, ενώ με τον γιατρό μέχρι στιγμής μάταια προσπαθούμε να βρούμε μια γωγή που θα την

κάνει κάπως συεργάσιμη. Επιπλέον είμαι single mom με έναν υπέροχο 2χρονο πιτσιρικά!

 

4) αφού σας είπα την ιστορία της ζωής μου σας προτείνω να ακούσετε και τη μουσική μου

www.myspace.com/echotattoo

 

5) Πότε που (ποιός γιατί) είναι το φεστιβάλ να πάρω καρότσι και να σπεύσω????

1) Μια χαρά το πήγαινες -μέχρι τον πληθυντικό και το "κύριε".:D

 

2) Ναι, το περηφανευόμαστε αυτό εδω μέσα...

 

3) Αν έχεις οποιοδήποτε (και εννοώ το παραμικρό) πρόβλημα μετακίνησης ή χρόνου, ο Τζουλιάνο Αμίτσι ταξιδεύει εύκολα μέχρι την πόρτα σου, όποτε και όπου θέλεις.

 

4) Τι λαβράκι βγάλαμε! Εκτός από αυτά που έγραψε ο μεγαλοχοντρογούρουνος, πολύ δυνατός στίχος!

 

Το (3) παραπάνω δεν σε απαλλάσσει από την "υποχρέωση" να έρθεις στο Φεστιβάλ που ξεκίνησε σήμερα. Ζητάς τον Μιχάλη (Μανωλιό).

Link to comment
Share on other sites

Big Fat Space Pig :))) you are too kind...

you have just given my ego an enormous boost!!

So in the words of her pigness supreme miss piggy:

"There is no one on the planet to compare with moi."

lol

 

A, http://www.youtube.com/user/Evdoksia, είναι το κανάλι μου όπου έχω κάποια βίντεο echo tattoo

καi κάποια άλλα αμφιλεγόμενα δικά μου τα οποία όμως εμένα με διασκεδάζουν αφάνταστα αν και ο

φίλος και κιθαρίστας μου δεν θέλει να τα βλέπει κανένας γιατί θεωρεί πως είναι γελοία - και είναι.

Το video του unconditional love δεν το έχω ανεβάσει εγώ πχ εκείνος το ανέβασε!

 

Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να κατέβω Συγγρού, πολύ θα το ήθελα και είμαι πολύ βλάξ που τόσα χρόνια δεν έψαχνα να σας βρω, αν και μου είχε πει ο Άγγελος και για τη Λέσχη και γενικώς για την παρέα που μεγαλώνει...

 

Μανώλη, see you on facebook

 

big fat pig i WILL STOP eating bacon

Link to comment
Share on other sites

a nikosal thanks....!

nai re eiste ypodeigma service

an itan etsi ta service ston planiti (as min pw ellada :p)

oi etairies 8a ekleinan

Link to comment
Share on other sites

τραγουδάρες Εύη μπράβο! Το Love is Free είναι τέλειο! Και το Pensicola δεν πάει πίσω όμως, έχεις βέρζιον σε καλύτερη ποιότητα;

 

Παίζεις κάπου τώρα ή μόνο πας σε μέρη να τραγουδήσεις για χαβαλέ όπως στο Mike's bar; Θα μας πεις πότε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

2κάουζ, θενκς άϊ απρίσιεϊτ ιτ,

τώρα παίζω κυρίως στο μπάνιο, φουσκαλόφωνο μαζί με το γιό μου. Το συγκρότημα είναι σε ημι-ζωή...

Πρέπει να το κινήσω εγώ το ζήτημα και είναι λίγο ΝΤΥΣΚΟΛΟ αυτη τη περίοντο...

 

Ψάχνω άτομο/α να κάνω κάτι νέο, (ή παλιό, ό,τι κάτσει) έχω κάτι δικά μου, έχω μια πλευρά μουσική

επίσης που παραμέλησα τόσα χρόνια, τη μαύρικη η οποία θέλει να βγει έξω...

ακόμα και να βγάζαμε διασκευές όμως και να παίζαμε εμένα καλό θα μου έκανε....

 

Αν διάβασες την ιστορία επάνω, έχω ένα μωρό με άνοια - παράνοια κτλ κι ένα με ντούρασελ...

χρειάζομαι τη μουσική για να μην σαλτάρω αλλά είμαι κ μονίμως φτώμα

 

Φοράω βέβαια καθημερινά την κάπα μου και κοιτάζομαι στον καθρέφτη, καθότι ως νορμάλ

άνθρωπος δεν θα άντεχα, ως super hero ομως το παλεύω...

 

Και το Pensicola δεν πάει πίσω όμως, έχεις βέρζιον σε καλύτερη ποιότητα;

 

καλύτερη ποιότητα σε σχέση με... myspace?

 

γκουρουνάκιό μου ναι μανωλιός μεν, μιχάλης δε

εμπερδεύθειν, μερσί

Link to comment
Share on other sites

IMG_0726c.jpg

 

Ο άνθρωπος είναι απίστευτος!

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, αυτές είναι όμως που κάνουν τη διαφορά...

Μιχάλη Μανωλιό σε ευχαριστώ και δημοσίως

και δηλώνω φαν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

:offtopic:

 

Υπάρχουν στιγμές χαμένες στις αναμνήσεις μας... Όνειρα, εικόνες, ήχοι, ασθήματα που νομίζουμε ότι έχουμε ξεχάσει, αλλά καραδοκούν εκεί, σε μια γωνιά του μυαλού μας σαν κάρβουνα μέσα στη στάχτη με μια μικρή φλόγα κρυμένη μέσα τους.

Και όπως λίγος αέρας αρκεί να διώξει τη στάχτη και να αναζωπυρώσει τη φλόγα, έτσι έρχεται και μια στιγμή που μας χτυπάει κατάμουτρα από εκεί που δε το περιμένουμε. Μπορεί να είναι ένα παλιό τραγούδι που ξαφνικά παίζει στο ραδιόφωνο, μια φωτογραφία που έχουμε βάλει σελιδοδείκτη και τη βρίσκουμε χωρίς να τη περιμένουμε, μπορεί να είναι οτιδήποτε, αλλά αρκεί για να μας κάνει να κοντοσταθούμε για λίγο και μετά μας τραβάει πίσω στο αρχικό όνειρο, στο αρχικό συναίσθημα, γλυκά και επίπονα για να ξαναθυμηθούμε εκείνη τη παλιά περασμένη στιγμή...

 

Και από το πουθενά, τσουπ, να σου μια αναφορά στους Εcho Tattoo μέσα στο sff... Πάω να χαθώ για λίγο στο myspace... :guitar:

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνθηκα απίστευτη χαρά που το ξαναβρήκα... Τώρα όμως που το ξαναδιαβάζω... μου φαίνεται πραγματικά παιδικό με την συνηθισμένη δυστυχώς έννοια του όρου.... Είμαι σίγουρη πως εκτός των άλλων κάπου ανάμεσα στο αυθεντικό κείμενο και τη μετάφραση χάθηκε πολύτιμη ουσία... Βέβαια έχει και τα δυνατά του σημεία αλλά σκέφτομαι ότι και σε αυτήν την περίπτωση ίσχυσε ο κανόνας: το να περιμένεις να εκπληρωθεί κάτι είναι αναντικατάστατο συναισθημα! Από την άλλη μετά από τόση επ. φαντασία από τα ιερά τέρατα και τις τρελές ιδιοφυίες του χώρου, το βιβλίο αυτό το αγαπώ όπως το πρώτο μου πικάπ. Ακολούθησαν πολλά ηχοσυστήματα αλλά το πικάπ στο πάτωμα με τα 45άρια που είχα στα 4 μου, ήταν το πιο μαγικό πράγμα στον κόσμο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..