Jump to content

Προτάσεις για Βιβλία με Καταιγιστική Δράση (Τρέχα Τρέχα)


MountainRoot
 Share

Recommended Posts

Θα ήθελα τις γνώσεις σας για να μου προτείνετε κάποια βιβλία που θα ήθελα.

 

 

Ψάχνω βιβλία που να έχουν καταιγιστική δράση. Που να μην σταματάει ούτε λεπτό το τρέξιμο. Ας είναι είτε fantasy είτε sci fi είτε horror, αρκεί να είναι κάτι απο τα τρεία αυτά είδη .

Έχω στο νου μου κάτι ακριβώς σαν τον Δρομέα (The running Man) Stephen King ή τα βιβλία του Dan Brown (στο θέμα του ότι όλο γίνονται μέσα σε 24 ώρες και συνεχώς όλοι τρέχουν).

Για να δώσω και παραδείγματα απο ταινίες για να γίνω πιο κατανοητός το Run Lola Run ή ίσως και το Apocalypto.

 

Αν δεν έχετε να μου πείτε για κάποιο απο τα παραπάνω είδη ας είναι και απο άλλο genre δεν με πειράζει!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω το Τεστ, του James Dashner.

Απλά γραμμένο, αλλά με μπόλικο τρέξιμο και μυστήριο. Διαβάζεται μονοκοπανιά. Είναι τριλογία (το δεύτερο μέρος δεν έχει βγει ακόμα, αλλά αναμένεται), οπότε το τέλος του θα σε αφήσει σε εγρήγορση.

Εμένα μού άρεσε αρκετά και περιμένω πώς και πώς τη συνέχεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο φανταστικη λογοτεχνια δεν μου ερχεται καποιο μυθιστορημα με κυνηγητο και τρεξιμο ολη την ωρα.Διηγηματα υπαρχουν καμποσα λογικα.

Παντως νομιζω αρκετα γρηγορο ρυθμο εχει το Ubik του Ντικ,δεν τηρει τις ακριβως προδιαγραφες που τεθηκαν αλλα για καποιο λογο μου ηρθε αυτο στο μυαλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η Ταχύτητα του DEAN KOONTZ.

9789604509270.jpg

Μυστήριο,αγωνία,ανατροπές,απρόβλεπτο.Έχει ό,τι χρειάζεται ένα αστυνομικό μυθιστόρημα κι ακόμα περισσότερα.Αμέσως κερδίζει υψηλή προτεραιότητα στη ζωή σας διότι-εκτός των παραπάνω-τιμά και τον τίτλο του: Είναι ταχύτατο!Αδύνατον να ξεφύγουμε από τον ξέφρενο ρυθμό του.Θα προσπεράσει τις περισσότερες-αν όχι όλες(!)-τις ασχολίες σας όσο είναι εν κινήσει και θα τις κάνει low priority!

Γι'αυτό: Προσδεθείτε,παρατήστε τις δουλειές σας για αργότερα και απολαύστε την "Ταχύτητά" του.

 

Το παραπάνω σχόλιο ξέθαψα από το αρχείο μου που αφορά βιβλία που διάβασα πε΄ρισυ.

 

Οι 2 τριλογίες επίσης που ξεκινούν με τους "Αγώνες πείνας" και το "τεστ" είναι επίσης στο κλίμα που ζητάς.

Α,και το τεστ συνεχίζεται με το δεύτερο βιβλίο που κυκλοφορεί και στα Ελληνικά με τίτλο Καμένη γη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Η Πόλη του Blake Crouch, ειδικά το 3ο-312 σελ. το ξεκίνησα χθες και σήμερα πηγαινέλα στο Μετρό και 30΄ λεπτά ποδήλατο γυμναστήριο και είμαι στην σ.170.Είναι πάντως και λίγο αραιογραμμένο και φεύγει πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις κυριολεκτικό τρέξιμο των χαρακτήρων από την αρχή ως το τέλος του βιβλίου, τίποτα δεν ξεπερνάει το The long walk, του Stephen King (Η μακριά πορεία).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.....Η πολη τα εχω διαβάσει και τα 3 εδώ και μηνες.

 

Το the long walk επισης και ειναι απο τα αγαπημένα μου.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..