Jump to content

Καμμένα anime


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Τα anime που "ξεφεύγουν" δεν είναι σπάνιο φαινόμενο. Ελάχιστα δε ξεφεύγουν στα πεδία του σουρεαλισμού έστω και ελάχιστα. Μερικά όμως είναι από άλλο πλανήτη, καμμένα σε βαθμό απανθράκωσης.

Το θέμα αυτό υπάρχει ως φόρος τιμής σε αυτά.

 

Για αρχή το FLCL. Μη ρωτήσετε για το σενάριο, αυτό δε το ξέρει κανείς. Θα μπορούσε κάποιος να το θεωρήσει παρωδία του Neon Genesis Evangelion.

Ακολουθεί το Azumanga Dioh: Πολύ πιο κανονικό από το προηγούμενο, αλλά, αν και μοιάζει με κωμωδία, αποτελεί υπόδειγμα ψυχολογικού θρίλερ, αν κάποιος προσπαθήσει να μπει στον εσωτερικό κόσμο συγκεκριμένου χαρακτήρα. Θέμα η ζωή μιας παρέας κοριτσιών που φοιτούν στο ίδιο λύκειο.

 

Συνεχίστε.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα η ζωή μιας παρέας κοριτσιών που φοιτούν στο ίδιο λύκειο.

 

Σίγουρα δεν είναι hentai;

Link to comment
Share on other sites

Θέμα η ζωή μιας παρέας κοριτσιών που φοιτούν στο ίδιο λύκειο.

 

Σίγουρα δεν είναι hentai;

 

 

Ναι, σίγουρα ΔΕΝ είναι.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, δεν ξερω...η Sakaki δεν με πολυπείθει για το αντίθετο...

Για να δούμε...

:bangin: Ranma 1/2: Ένα αγόρι που έχει πληγεί από μια αρχαία κατάρα και γίνεται κορίτσι αν αγγίξει κρύο νερό, ενώ ο πατέρας της γίνεται πάντα! Μην ξεχάσουμε το αγόρι που γίνεται γουρούνι...

:blink: Maison Ikoku: Ένας νεαρός γκαντέμης φοιτητής. Μία όμορφη χήρα ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας του. ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΚΟΥΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ...it's a love story

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Maison Ikokku, αν και με την πρώτη ματιά είναι μια ρομαντική κωμωδία, τα άτομα της πολυκατοικίας και οι καταστάσεις που περνούν το κάνουν κάτι τελείως διαφορετικό. Φυσικά είναι δουλειά της μεγάλης λαίδης των μάνγκα, Rumiko Takahashi.

Link to comment
Share on other sites

Το spirited away το έχετε δει; Τρομακτικό

 

Τέλειο ήταν.Δεν νομίζω πως του αξίζει να μπει σε αυτό το τοπίκιο....Ήταν από τα πιο έξυπνα anime που έχω δει τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δε μου άρεσε. Κι εγώ το λάτρεψα. Απλά ήταν λίγο παρανοϊκό. Ειδικά εκεί που οι γονείς μεταμορφώνονται σε γουρούνια ήταν σα σκηνή βγαλμένη από εφιάλτη. Νομίζω το θέμα του τόπικ δεν είναι "τα anime που δε μας αρέσουν", εκτός κι αν εγώ μπερδεύτηκα :doh:

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω δει μάλλον το πιο παρανοϊκό ήταν το Ακίρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ πιο παρανοϊκό άνιμε

Link to comment
Share on other sites

Erovianna, το θέμα είναι anime που είναι τελείως "κούκου". Το spirited away είναι, κατά τη γνώμη μου, πολύ "κανονικό" για να εμπίμπτει σε αυτή τη κατηγορία.

 

Comatose: Neon Gennesis Evangelion ίσως;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:bangin: Jungle Wa Itsumo Hale Nochi Guu: H ιστορία ενός νεαρού κατοίκου μίας σουρρεαλιστικής ζούγκλας και του περίεργου όντος που η αλκοολική μητέρα του υιοθετεί.
Link to comment
Share on other sites

Atrelegis, αυτό από ότι θυμάμαι μου το έχει αναφέρει ένας από τους "προμηθευτές" μου. Αν και αγαπημένη του σειρά είναι το FLCL δε μπόρεσε να το αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα έβαζα μέσα και το Lum, ένα manga της Rumiko Takahasi. Πρωταγονιστής ο Urutsei Yatsuya, σε ελεύθερη μετάφραση, λέρας ο Γκαντέμης, και μια εξωγήινος με ηλεκτροφώρο φιλί η Lum.

 

Επίσης θα έβαζα και το Maburaho. Θέμα που θυμίζει hentai, αλλα δεν είναι. Επειδή δεν έχω χρόνο, αν θέλετε περαιτέρο πληροφωρίες, ρωτήστε.

Link to comment
Share on other sites

Oχι ρε παιδιά.... όχι το neon gennesis evangelion κουλό!!! Ντροπή!

Εγώ νομίζω πως είναι ένα απο τα καλύτερα, ίσως το καλύτερο anime που έχω δει!!!

ΘΕΙΚΟ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεδομένου του ότι για να καταλάβεις το τέλος πρέπει να το δείς τρε'ις φορές, και κάθε φορά πιάνεις κάτι το καινούργιο, και δεδομένου ότι οι χψαρακτήρες είναι λίγο καμένοι (ένας προς ένας έχουν αποτεφροθεί στην πυρά, εκτός του Shinji... Αυτός ήθελε υψικάμηνο!!!) Μπορεί να χαραξτηριστεί ολίγον τι κουλό...

Link to comment
Share on other sites

Aπλά έχει σαν κώδικα την καμπαλά και αν κάποιος δεν ξέρει καλά δεν μπορεί να το πιάσει εύκολα... δεν συμφωνώ πως ειναι κουλό... καθόλου... εμένα μου φάνηκε τόσο ψαγμένο που είχα κολλήσει άγρια! Παντού έχει συμβολισμούς και ακόμα και οι κουλοί χαρακτήρες είναι τα δέκα σεφιρότ με τις καλές και τις κακές πλευρές τους και το παιχνίδι μεταξύ τους είναι το δένδρο της ζωής , η πορεία προς την τελείωση...και οι αναφόρες στην λίλιθ , στον αδαμ, στα ευας ειναι όλα καταπληκτικά!

 

Νεον γεννεσις ευαγγέλιον rules! :icon_yea: :icon_yea: :icon_yea:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελειωμένα ανιμε; Μα φυσικά Nininga Shinobuden! Τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Nininga shinobuden? Ούτε που το έχω ακούσει ποτέ έστω και σαν τίτλο! More info, pls? :)

Link to comment
Share on other sites

Nininga shinobuden? Ούτε που το έχω ακούσει ποτέ έστω και σαν τίτλο! More info, pls? :)

 

Φυσικά: http://www.animenewsnetwork.com/encycloped...ime.php?id=4147

 

Είναι το μόνο άνιμε που μου προκάλεσε physical pain όταν το έβλεπα. Χάλια μάυρα.

 

Με λίγα λόγια αριστούργημα. Θα στο πετάξω μία να του ρίξεις μία ματιά.

 

ΥΓ: Πως τον είπες εκείνο τον συνθέτη στο Tutu; Ξέχασα να το γράψω πάλι.... :(

Link to comment
Share on other sites

Είδα τα 4 πρώτα επεισόδια του He's my Master· Seppuku...

 

 

Φίλε μου, δεν έχεις καθόλου άδικο. Που να δεις και το πέμπτο...Χάλια μαύρα επίσης. Οι Gainax πάλι αποδεικνύουν ότι είναι το πιο καμένο στούντιο δυτικά του Ώστιν. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο Princess Tutu, εννοείς; Παρεμπιπτόντως, ωραιότατο anime, κατά την άποψή μου! Τ' όνομά του είναι:

 

Drosselmeier.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο Princess Tutu, εννοείς; Παρεμπιπτόντως, ωραιότατο anime, κατά την άποψή μου! Τ' όνομά του είναι:

 

Drosselmeier.

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου και όντως ήταν ένα ωραιότατο άνιμε. Θα τολμούσα να πω αριστούργημα, αλλά αυτό μάλλον είναι απλά το παρελθόν μου με το Ravenloft που μιλάει. ;)

 

Πάντως δεν εννοούσα τον D-san, αλλά τον συνθέτη του κομματιού που ακούγεται σε ένα από τα τελευταία επεισόδια, στη σκηνή που ο Μύθος τα έχει πάρει, αμέσως μετά την τελευταία του μεταμόρφωση, ξέρεις τώρα σε τι...και πάει να βρει τους υπόλοιπους. Αλλά σταματάω, γιατί μπορεί να γίνει και spoiler το θέμα. :bangin: Watashi no baka!

 

Το μόνο που δεν άκουσα σε αυτή τη σειρά τελικά ήταν το κλασικό "I am the Ancient, I am the Land!" ;)

 

Edit: Really now, how did you do the nice "hide spoiler" thingie? That was cool!

Edited by TsukasaGr
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις {spoiler}το κείμενο που θέλεις ν' αποκρύψεις{/spoiler} και το κλείνεις· μόνο που πρέπει να χρησιμοποιήσεις [...] αντί για {...}.

 

Νομίζω ότι μιλάς είτε για τον Igor Stravinsky είτε για τον Pyotr Ilyich Tchaikovsky, αλλά έχω καιρό να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι τα spoiler tags δεν τα βάζουμε για πλάκα. Τα βάζουμε μόνο όταν θέλουμε να κρύψουμε κάποιο spoiler για ένα βιβλίο ή μια ταινία. Αλλιώς χάνουν το νόημά τους, και θ'αρχίσουμε να μην ξέρουμε πού είναι βαλμένα για πλάκα και πού σοβαρά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..