Jump to content

Καμμένα anime


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Να υπενθυμίσω ότι τα spoiler tags δεν τα βάζουμε για πλάκα. Τα βάζουμε μόνο όταν θέλουμε να κρύψουμε κάποιο spoiler για ένα βιβλίο ή μια ταινία. Αλλιώς χάνουν το νόημά τους, και θ'αρχίσουμε να μην ξέρουμε πού είναι βαλμένα για πλάκα και πού σοβαρά.

 

Ευχαριστώ.

 

Καλά ολα αυτά ρε μάστορα, αλλά από ότι θα πρόσεξες, προσπάθησα να περιγράψω μια σκηνή από το _τέλος_ της σειράς στο παιδί. Δεν φαντάστηκες ότι ρώτησα "για την πλάκα", έτσι; :dazzled:

 

Πλάκα-πλάκα, θα πρέπει να σου πετάξω μια τη συγκερκιμένη σειρά. Μάλλον θα σου άρεσε, αν και δεν θυμάμαι αν έχεις και πολύ καλή σχέση με την κλασσική μουσική :whistling: .

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει: τι δεν έχει καταλάβει ο κόσμος στο Neon Genesis Evangelion/Shin Seiki Evangelion...

Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει: τι δεν έχει καταλάβει ο κόσμος στο Neon Genesis Evangelion/Shin Seiki Evangelion...

 

It's all greek to them, that's why they don't get it!

 

Get it? Greek! xixixixi :tease: :dancing4dh: :yeah:

Link to comment
Share on other sites

Για παρανοικό anime δε θα έλεγα ίσως το Princess Tutu (το οποίο δεν έχω δει ακόμα) αλλά από τα λίγα που έχω δει την παράνοια του Azumanga Daioh δεν τη φτάνει κανένα.

 

Εdit: Εκτός φυσικά από κάποια της Takahashi-sensei! Mην ξεχνάω και τις ρίζες μου στα anime/manga. :p

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Lum, Ranma 1/2, και κάποια απο το Rumik Theater... Η Rumiko Takahashi κάνει το καμένο να μοιάζει με κανονικό.... Μόλις βέβαια τελείωσα το Teacher Onegai, και τολμό να πώ ότι τα 2 τελευταία απεισόδιά του είναι διπλοκαρβουνισμένα...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, Month, σ'αυτά ακριβώς αναφερόμουν και γω! Αλλά ακόμα και το Μaison Ikokku, παρ'ολο που ήταν πιο χαμηλών τόνων και πιο ρεαλιστικό από τα άλλα, την Τακαχασική παράνοια την είχε κάποιες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Για παρανοικό anime δε θα έλεγα ίσως το Princess Tutu (το οποίο δεν έχω δει ακόμα) αλλά από τα λίγα που έχω δει την παράνοια του Azumanga Daioh δεν τη φτάνει κανένα.

 

Πραγμάτικα! Το Azumanga είναι τόσο απλό, μα άλλο τόσο παρανοϊκό! Μερικές φορές τα πραγματα έρχονται απο κει που δεν το περιμένεις :nonono:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάχτε, θα σας πω μια ιστορία: ο Month κάθισε και είδε το 1ο επεισόδιο της σειράς μόνος του... Το επόμενο επεισόδιο το είδε μια 'βδομάδα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν ντρέπομαι να το πω... Το Azumanga, μου έχει δημιουργήσει σοκ και ψυχολογικό πρόβλημα... Όποτε βλέπω ένα πράγμα σαν την Chiyo, έχω την ακατανίκιτη τάση να το σφάξω... Συν του ότι δεν μπορώ να την βλέπω να χοροπηδάει με τα κοτσιδάκια της.... Μπρρρρρ!!!

 

Τακαχάσι και πάλι Τακαχάσι!! Του λάχιστον εκεί ξέρεις ότι οι χαρακτήρες όταν κάνουν βλακία, την κάνουν αξιομνημόνευτη...

Link to comment
Share on other sites

Chiyo-chaaaan!!!!

Να σου πώ, οσο υπάρχει η Sakkaki το βλέπω και κρεμασμένος ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βγήκα Kasuga, δεν ξέρω τίποτα.

 

ΤΙ με κοιτάτε έτσι;! Άντε πάλι: η ΚA-su-GA είναι η O-sa-KA!!

 

Τα νεύρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Όντως, όταν ο λέχρας Ataru κάνει κάποια βλακεία (15 βλακείες σε κάθε 15σελιδη ιστορία πάνω-κάτω) είναι αξιομνημόνευτη, αλλά και στο Azumanga Daioh είναι αξιομνημόνευτες (ειδικά οι φαντασιώσεις της Osaka) ακριβώς επειδή είναι "ηλίθιες". :p

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Όχι!!! Όχι άλλο azumanga!!!! Δεν θα το αντέξω, και θα καώ!! ... Εχμ... περισσότερο απ'ότι είμαι είδει ενωώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βγήκα Kasuga, δεν ξέρω τίποτα.

 

ΤΙ με κοιτάτε έτσι;! Άντε πάλι: η ΚA-su-GA είναι η O-sa-KA!!

 

Τα νεύρα μου...

 

Ayumu-sensei? (She did want to become a teacher...) :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι. Ο/η/οι δημιουργός/οι του Azumanga Daioh έχουν κάνει κι άλλα τέτοια ανιμε? Και ποια?

Επίσης έχει βγει το AD, σε manga?

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι. Ο/η/οι δημιουργός/οι του Azumanga Daioh έχουν κάνει κι άλλα τέτοια ανιμε? Και ποια?

Επίσης έχει βγει το AD, σε manga?

 

Δοκίμασε το "Yotsubato!" Επίσης το AD είναι από manga (ξέρεις έχει γραμμένα με ΜΕΓΑΛΑ γράμματα "Azumanga Daioh - The Animation", ξέρω 'γω, ΠΑΝΤΟΥ στους τίτλους του.... :juggle: ) Είναι πάρα πολύ όμορφο, μόνο τέσσερις τόμοι, και έχει εκδοθεί ήδη από την ADV.

 

Αν εξαιρέσεις τον ΒΙΑΣΜΟ του πρώτου τόμου -που είναι, πάνω κάτω, και η πρώτη κυκλοφορία της εταιρείας-, η μετάφραση στα υπόλοιπα στρώνει πολύ, και είναι αρκετά όμορφη και με μπόλικες -και απαραίτητες- επεξηγήσεις. Not bad.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δε μου άρεσε. Κι εγώ το λάτρεψα. Απλά ήταν λίγο παρανοϊκό. Ειδικά εκεί που οι γονείς μεταμορφώνονται σε γουρούνια ήταν σα σκηνή βγαλμένη από εφιάλτη. Νομίζω το θέμα του τόπικ δεν είναι "τα anime που δε μας αρέσουν", εκτός κι αν εγώ μπερδεύτηκα :doh:

 

An kai exeis apolyto dikio tha sou thymhsw paramythia Eurwpaika sta opoia ginontai poly ma poly pio frikiastika pragmata. An thes sygekrimenous titlous pes mou an kai ta perissotera einai klasika kai ta exoume diavasei sxedon oloi.

Edited by Sabrathan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Beating angel Dokoro.

μέχρι στιγμής 8 15-άλεπτα επεισόδια σε fansub. Θηλυκό αγγελάκι με τεράστιο ρόπαλο με καρφιά γυρνά πίσω στον χρόνο για να μεταπείσει τον πεδαιραστή επιστήμονα που θα κάνει όλες τις γυναίκες στο μέλλον σε 12-άχρονες, όσο αυτός είναι έφηβος.

Και όταν χάνει την ψυχραιμία της τον σκοτώνει (και μετά τον ανασταίνει).

Θέλετέ και άλλα κάρβουνά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..