Jump to content

Τα καλύτερα βιβλία φαντασίας της προηγούμενης δεκαετίας


heiron
 Share

Recommended Posts

Βρηκα στην ιστοσελιδα των εκδοσεων Tor τον διαγωνισμο για τα καλυτερα της δεκαετιας.Εχω διαβασει μονο 4 απο τα 10 πρωτα αλλα τα βρισκω και τα 4 καλα οποτε υποθετω και τα υπολοιπα θα ειναι.

http://www.tor.com/blogs/2011/03/best-sff-novels-of-the-decade-readers-poll-results

 

Τα 10 πρωτα για οσους βαριουνται να κανουν κλικ στο λινκ:

  1. Old Man’s War by John Scalzi - 295 votes
  2. American Gods by Neil Gaiman - 270 votes
  3. The Name of the Wind by Patrick Rothfuss - 231 votes
  4. Blindsight by Peter Watts - 221 votes
  5. Kushiel’s Dart by Jacqueline Carey - 194 votes
  6. A Storm of Swords by George R.R. Martin - 179 votes
  7. Jonathan Strange & Mr Norrell by Susanna Clarke - 167 votes
  8. Anathem by Neal Stephenson - 141 votes
  9. Mistborn: The Final Empire by Brandon Sanderson - 125 votes
  10. Perdido Street Station by China Mieville - 124 votes

Link to comment
Share on other sites

¨Εχω διαβάσει το No. 2 Και το Νο. 10 και θεωρώ ότι σωστά αυτά τα δύο είναι μέσα στα 10 πρώτα. Κάποια από τα υπόλοιπα είναι στα αδιάβαστα, και κάποια είναι στα υπ'όψιν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα εχω διαβασει αυτα.Η σειρα δεν ειναι με βαση το γουστο μου αλλα και τα 2 ειναι πολυ δυνατα.

Οπως επισης και το βιβλιο του Μαρτιν(λειπει ο Μαρτην απο τη Σαρακοστην;) αλλα και το Δρ Στρεηντζ & κυριος Νορελ(αυτο ειναι λιγο περιεργο βιβλιο αλλα αξιζει) που μαλιστα δεν ανηκει ουτε σε σειρα ουτε η συγγραφεας ηταν διασημη πριν απο αυτο το βιβλιο.

Τα περισσοτερα στο τοπ50 παντως ηταν απο σειρες και κατα κυριο λογο (επικο)φαντασυ.

http://www.tor.com/blogs/2011/03/best-of-the-decade-data-votes-by-year-a-the-top-50-vs-awards-a-genre

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω διαβάσει τίποτα ακόμη απ' όλα αυτά. Θα διαβάσω όμως σίγουρα κάποια στιγμή τα ν. 2 (έστω και αν είναι σε κακή μετάφραση), 6 και 7. Και θα μ΄ ενδιέφεραν οι Carey, Mieville για τους οποίους έχω ένστικτο πως θα μου αρέσουν. Βασικά όλα αν έβγαιναν στα Ελληνικά, καλά θα 'ταν :tease:

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ AMERICAN GODS ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΚΙΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ. Πραγματικά το βιβλίο είναι καταπληκτικό, αλλά έχει αρκετά σημεία τα οποία χρειάζονται σωστή μετάφραση. Εαν η μετάφραση είναι κακή, πραγματικά το βιβλίο δεν θα σου αρέσει.

 

Είναι κρίμα βιβλία να χαλάνε από την κακή μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ AMERICAN GODS ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΚΙΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ. Πραγματικά το βιβλίο είναι καταπληκτικό, αλλά οσοι το διαβαζουνε στην ελληνικη μεταφραση εχουνε 7 χρονια γρουσουζια! Αντιθετως οσοι το διαβαζουνε στα αγγλικα κατι καλο τους συμβαινει!Στειλε αυτο το ποστ σε 7 μελη του φορουμ μεσα σε 7 ωρες!

fixed :lol:

Οντως απο τις χειροτερες μεταφρασεις και οντως δεν αξιζει να το παρει κανεις στα ελληνικα αφου ειναι και πανακριβο.Αλλα οσοι δεν μπορουν να το διαβασουνε στα αγγλικα ας το διαβασουνε στα ελληνικα εστω γιατι ειναι καλο βιβλιο.Οχι κορυφαιο αλλα απο τα καλυτερα των τελευταιων χρονων οπως λεει και η λιστα.Αν και του Μαρτιν και του Μιεβιλ ειναι καλυτερα,ανετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ AMERICAN GODS ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΚΙΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ. Πραγματικά το βιβλίο είναι καταπληκτικό, αλλά έχει αρκετά σημεία τα οποία χρειάζονται σωστή μετάφραση. Εαν η μετάφραση είναι κακή, πραγματικά το βιβλίο δεν θα σου αρέσει.

 

Είναι κρίμα βιβλία να χαλάνε από την κακή μετάφραση.

 

fixed :lol:

Οντως απο τις χειροτερες μεταφρασεις και οντως δεν αξιζει να το παρει κανεις στα ελληνικα αφου ειναι και πανακριβο.Αλλα οσοι δεν μπορουν να το διαβασουνε στα αγγλικα ας το διαβασουνε στα ελληνικα εστω γιατι ειναι καλο βιβλιο.Οχι κορυφαιο αλλα απο τα καλυτερα των τελευταιων χρονων οπως λεει και η λιστα.Αν και του Μαρτιν και του Μιεβιλ ειναι καλυτερα,ανετα.

 

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές και των δύο σας. Δεν θα αγοράσω το βιβλίο στην άθλια ελληνική μετάφραση όπως λέει η Darkchilde. Έλα όμως από την άλλη, που δεν θέλω και να κάτσω να το διαβάσω στα Αγγλικά. Έλα όμως που είμαι διατεθειμένος μονάχα για το Amber και το Annals of the Black Company να το κάνω αυτό. Και για τον Robert Howard φυσικά. Άρα μάλλον θα μου το δανείσεις εσύ heiron. Έτσι και θα το διαβάσω, και δεν θα τα στάξω για κάτι που το έχουν σακατέψει :tongue:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Για κανα 2 χρονια ηταν σε σπιτι φιλου στη Θεσ/κη ετσι κι αλλιως.Θα επιστρεψει στα πατρια(αφου απο Θεσ'κη το αγορασα) εδαφη συντομα λοιπον.

Το #1 πρεπει να το αγορασω σε καποια φαση,το προτεινε ο τωντωνης αν δεν κανω λαθος σε καποια φαση.Εντυπωση μου κανει ο Σαντερσον που οχι μονο ειναι στη 10αδα αλλα εχει πολλα βιβλια στα 50 και μαλιστα σε θεσεις πανω απο τον Τζορνταν αρα δεν "κλεβει" απηχηση απο τον μακαριτη αλλα το αξιζει ο τυπος απο μονος του.

Link to comment
Share on other sites

Wow, τελικά έχει μεγάλο fanbase ο Scalzi... ακόμα κι εγώ που είμαι fan δε νομίζω ότι το Old Man's War είναι το καλύτερο SFF βιβλίο της προηγούμενης δεκαετίας (σίγουρα μέσα στα καλύτερα αλλά δεν ξέρω αν θα το έβαζα στην πρώτη θέση), αλλά αν η λίστα ονομαζόταν "τα διασκεδαστικότερα βιβλία φαντασίας της προηγούμενης δεκαετίας" τότε θα έπαιρνε χαλαρά την ψήφο μου για πρωτιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έχω διαβάσει τα 2,6,7 μόνο! Το 3 το έχω και σκονίζεται. Το Jonathan Strange... πάντως δε μου άρεσε. Το American Gods είναι όντως αριστούργημα. Κάτι άκουσα πως το Old Man's War παίζει να εκδοθεί από Ανούβις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει τα 2,6,7 μόνο! Το 3 το έχω και σκονίζεται. Το Jonathan Strange... πάντως δε μου άρεσε. Το American Gods είναι όντως αριστούργημα. Κάτι άκουσα πως το Old Man's War παίζει να εκδοθεί από Ανούβις.

 

Τι, πως, που, πότε;;; Αλήθεια; Θα τους πρήξω στα μηνύματα, ελπίζω να ισχύει!!

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω διαβάσει τα 2,6,7 μόνο! Το 3 το έχω και σκονίζεται. Το Jonathan Strange... πάντως δε μου άρεσε. Το American Gods είναι όντως αριστούργημα. Κάτι άκουσα πως το Old Man's War παίζει να εκδοθεί από Ανούβις.

 

Τι, πως, που, πότε;;; Αλήθεια; Θα τους πρήξω στα μηνύματα, ελπίζω να ισχύει!!

 

Έτσι άκουσα, φίλε! Μην τρελαίνεσαι χωρίς λόγο. Ακόμα είναι νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..