Jump to content

24ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Πόλη


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Ξεκινάει ο 24ος Διαγωνισμός Σύντομης ΣΦΦ Ιστορίας του φόρουμ.

Η αφορμή / το έναυσμα / το ερέθισμα / ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ...

 

Η ΠΟΛΗ

 

 

στην Επιστημονική φαντασία...

post-1-0-63854100-1299401601_thumb.jpgpost-1-0-32361500-1299401605_thumb.jpg

στη Φαντασία...

post-1-0-98379700-1299401602_thumb.jpgpost-1-0-24172200-1299401600_thumb.jpg

 

στον Τρόμο...

 

post-1-0-59729700-1299401598_thumb.jpgpost-1-0-17801500-1299401604_thumb.jpg

 

 

Θέλετε και επεξηγήσεις; Μα υπάρχει μεγαλύτερη ευχαρίστηση στα γραπτά μας από την ευχαρίστηση της δημιουργίας; (κάτω τα χέρια, ας πούμε πως ΔΕΝ υπάρχει!) Οι περισσότεροι μας αγαπάμε το world-building, αλλά για αυτή τη φορά μπορείτε να παραμείνετε στο επίπεδο μιας πόλης.

Κάντε την πόλη τον ήρωα σας, ή πετάξτε τους ήρωες σας μέσα στην καρδιά του δημιουργήματος σας. Δημιουργήστε κάτι που θα μας μείνει αξέχαστο. Ένα μέρος που θα θέλαμε να επισκεφτούμε, να μείνουμε (ή να μείνουμε μακριάdevil2.gif)

ΧΤΙΣΤΕ.

 

 

Κανονισμοί:

 

-Η ιστορία σας μπορεί να είναι σε οποιοδήποτε από τα 3 είδη: Επιστημονική φαντασία- Φαντασία - Τρόμος με οποιαδήποτε μίξη και οποιοδήποτε subgenre-υποείδος τους.

 

-Σ'αυτόν το γενικό διαγωνισμό, το όριο λέξεων αλλάζει και γίνεται 1650 λέξεις μίνιμουμ, 3850 μάξιμουμ! Με αυτή την αλλαγή ευελπιστούμε οι ιστορίες να κερδίσουν σε ουσία και να αφήνουν λιγότερα ερωτηματικά holiday.gif ελπίζω να σας είναι χρήσιμες για να δούμε την πόλη σας ακόμα καλύτερα beerchug.gif

 

Γίνονται δεκτές διηγήματα στα Ελληνικά, αλλά και στα Αγγλικά.

 

Υποβολή των ιστοριών σας:

 

από Κυριακή 13 Μαρτίου, 00:01

μέχρι Κυριακή 27 Μαρτίου, 23:59

Με το τέλος των υποβολών, ξεκινάει η διαδικασία του σχολιασμού και της ψηφοφορίας των διηγημάτων.

 

Σχόλια/ψήφοι από Δευτέρα 28 Μαρτίου 00.01

μέχρι Κυριακή 10 Απριλίου 23.59

 

Θα υπάρξει φυσικά και δωράκι για το νικητήριο διήγημα.

 

Η διαδικασία είναι γνωστή και απαράλλαχτη από τους προηγούμενους διαγωνισμούς, αλλά το παρόν θα συμπληρώνεται αν υπάρχουν τυχόν απορίες και λοιπά.

 

Ψηφοφορία: α. Δικαίωμα ψήφου έχει κάθε μέλος τού φόρουμ που διάβασε τις ιστορίες. Η ψήφος θα αποστέλλεται ταυτόχρονα στο διοργανωτή και στο βοηθό του με pm, και θα αποτελείται από τη λίστα των συμμετεχόντων διηγημάτων, από αυτό που θεωρείται καλύτερο προς το λιγότερο καλύτερο.

β. Για να είναι ευκολότερη η καταμέτρηση, στην ψήφο σας να αναφέρετε και τον τίτλο τού διηγήματος και το συγγραφέα.

γ. Οι συγγραφείς είναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν, βάζοντας την ιστορία τους τελευταία στη λίστα ψηφοφορίας, αλλιώς η ιστορία τους θα αποκλείεται από το διαγωνισμό.

δ. Η ψηφοφορία είναι μυστική.

 

Σχολιασμός: α. Ας μην ξεχνάμε ότι οι διαγωνισμοί έχουν και εκπαιδευτικό χαρακτήρα, γι’ αυτό τα σχόλια, αν και δεν είναι υποχρεωτικά, είναι το σημαντικότερο κομμάτι των διαγωνισμών. Καλό θα είναι, λοιπόν, τα σχόλια να περιέχουν παρατηρήσεις, για το τι μας άρεσε και τι όχι, που θα φανούν χρήσιμες στους συγγραφείς.

β. Προσπαθήστε να κάνετε τα σχόλιά σας πριν από τη λήξη της ψηφοφορίας.

γ. Αν οι ιστορίες τού διαγωνισμού είναι αρκετές, για δική σας ευκολία, ξεκινήστε το διάβασμα πριν από την έναρξη των σχολιασμών. Αποθηκεύστε τα σχόλιά σας σε ένα έγγραφο και ανεβάστε τα όταν ξεκλειδωθούν οι ιστορίες.

δ. Μην κάνετε σχόλια στις ιστορίες προτού την έναρξη των σχολιασμών, ακόμη κι αν τις βρείτε ξεκλείδωτες.

ε. Αποτελεί άγραφο κανόνα αβρότητας μεταξύ των συμμετεχόντων, να μην σχολιάζουν οι συγγραφείς τις ιστορίες τους μέχρι τη λήξη τού διαγωνισμού.

στ. Σε κάθε περίπτωση, είτε σαν σχολιαστές είτε σαν σχολιαζόμενοι, προσπαθούμε να είμαστε όσο το δυνατόν πιο ευγενικοί σ’ αυτά που γράφουμε.

 

Οι ιστορίες με σειρά συμμετοχής:

Η Ενδέκατη Έξοδος - David1778

Κόϊος: Ο 7ος Πλανήτης - DimitrisX

Πομφόλυγες - eScannerDarkly

Ο κύριος Ε. δεν μένει πια εδώ - Stanley

Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ - TheSeaIsBurned

Η πόλη των καταραμένων - anysias

Μόνο δύο ζαΐρ - deadend

Μανταλλένα - Tattoman

27 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ - Αλχημιστής

Το κλειδί της πόλης - wordsmith

Η Πόλη των Δύο Αδερφών - Deus Misereatur

Έξω από τα τείχη - Mesmer

Μια εβδομάδα αργότερα - ΝΙΚΑΝΤΗΙ

Πλουτωνεία - Η Πόλη πάνω στη Λάβα - Lady Nina

Πειρασμοί - Mors Planch

ΤΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ - Salonikia

Μιράπολις - Mindtwisted

Edited by Mesmer
Κανόνες-Συμμετοχές
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinMacXanthi

    28

  • Stanley

    25

  • David1778

    27

  • Lady Nina

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, η ιστορία μπορεί να είναι χτισμένη σε οποιοδήποτε είδος;(τρόμο, φαντασία, επ. φαντασία)

Είμαι και σχετικά καινούργιος και δεν τα πάω καλά με τις ονομασίες των διαγωνισμών...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε όποιο genre θέλεις, Γιάννη. Το αρχικό τόπικ θα ενημερώνεται τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ.

Θα το σκεφτώ και, αν έχω καμιά καλή ιδέα, ίσως λάβω μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Νααα τααα μααας... Ρε πστη μου σε ΑΥΤΟ το διαγωνισμό πρέπει να γράψω!

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είμαι σχετικά καινούριος, σκέφτομαι και εγώ να συμμετάσχω.

Link to comment
Share on other sites

Πες πως την έγραψα ήδη την ιστορία! Με άλλα λόγια, είμαι μέσα με χίλια!!

 

Όχι τίποτα άλλο, αλλά θέλω +1 repuration... :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ψιλοέτοιμη ιδέα, που πήγαινε για μεγαλύτερης έκτασης διήγημα. Αν μπορέσω να την συμμαζέψω και να την φέρω στα μέτρα τού διαγωνισμού, θα έχετε και την δική μου συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω μέσα. Ελπίζω να τα καταφέρω και να γράψω κάτι. Ιδέες έχω, αλλά πρέπει να συγκεντρωθώ και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

:mf_sherlock: Χμμμ... Οι δηλώσεις συμμετοχής πληθαίνουν.

 

Μια πόλη χωράει πολύ κόσμο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω μέσα. Ελπίζω να τα καταφέρω και να γράψω κάτι. Ιδέες έχω, αλλά πρέπει να συγκεντρωθώ και λίγο.

 

Εσύ εκτός από το να διαβάζεις, γράφεις κιόλας;Ενδιαφέρον θα έχει!

 

Το θέμα είναι πολύ καλό. Και ρεαλισμό μπορεί να γράψω, μιας και είναι γενικός ο διαγωνισμός δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημαbiggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Και ρεαλισμό μπορεί να γράψω, μιας και είναι γενικός ο διαγωνισμός δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημαbiggrin.gif

 

Εχμ... hmm.gif

 

Η ιστορία σας μπορεί να είναι σε οποιοδήποτε από τα 3 είδη: Επιστημονική φαντασία- Φαντασία - Τρόμος με οποιαδήποτε μίξη και οποιοδήποτε subgenre-υποείδος τους.

 

 

 

Ελπίζω αυτό να μη σκοτώσει τον οίστρο σου Σταν (που πολύ αμφιβάλλω wink.gif) αλλά θα πρέπει να κάνεις υπομονή ως τον Διαγωνισμό Mainstream Διηγήματος για ρεαλισμό...

 

 

 

Ελα τώρα, όλοι ξέρουμε τι χορρορόπαιδο είσαι άλλωστε, η βιβλιοθήκη τρόμου περιμένει την πόλη σου biggrin.gif

 

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

laugh.gif

 

Μιας και, όπως έχουμε πει, ο τρόμος δεν είναι είδος αλλά συναίσθημα, για εκεί το κόβω. Είναι να μην σου βγει το όνομα...tongue.gif

 

ΥΓ: Ακούς εκεί mainstream ο ρεαλισμός!blow.gifboo.gif

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται και διαγωνισμοί mainstream διηγήματος εδώ μέσα; Δεν το ήξερα.:huh:

 

Είχα έτοιμη ιδέα και έχω ήδη γράψει 1600 λέξεις. Έχω βρει και εικόνα για promo, αν και, ειδικά γι' αυτό το διήγημα, είναι πολύ δύσκολο να βρεις σχετική εικόνα.

 

Ζήτω το world building! Τρελαίνομαι και να γράφω και να διαβάζω τέτοια, ουτοπίες, δυστοπίες και κάθε είδους φανταστικές κοινωνίες με περίεργους νόμους. Φάντασυ θα είναι το δικό μου. Ανυπομονώ να διαβάσω τα δικά σας.

Μόνο που θα λείπω ταξίδι 3-13 Απριλίου, οπότε θα διαβάσω και θα ψηφίσω του σκοτωμού και θα αφήσω τα σχόλια για μετά.

 

Και κανονίστε, επειδή μαζευτήκατε πολλοί χορροράδες (Adicto, northerain, Stanley), να μην το κάνετε διαγωνισμό τρόμου. Cassandra + Mesmer, I'm counting on you!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιστημονική φαντασία λέω να γράψω, αν τελικά στρώσω το κώλο μου κάτω και γράψω τίποτα laugh.gif. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται και διαγωνισμοί mainstream διηγήματος εδώ μέσα; Δεν το ήξερα.:huh:

 

 

Έχει γίνει τουλάχιστον ένας.

Και παρά τον μειωμένο αριθμό συμμετοχών, είχε και κάποιες δυνατές ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το θέμα. Θα προσπαθήσω αυτή τη φορά να πάρω μέρος και εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

Και κανονίστε, επειδή μαζευτήκατε πολλοί χορροράδες (Adicto, northerain, Stanley), να μην το κάνετε διαγωνισμό τρόμου. Cassandra + Mesmer, I'm counting on you!

Η δική μου ιστορία είναι ΕΦ. Κι ελπίζω να ξεκινήσω να γράφω σύντομα γιατί δεν με βλέπω να προλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δε θα προλάβεις; Το πιο γρήγορο πιατόλι του sffar west; :pΑφού έχεις ιδέα, το γράψιμο δε θα σου πάρει και πολύ. Και μην αγχώνεσαι, ακόμα δεν άρχισε ούτε η περίοδος υποβολής των διηγημάτων. Μην ποστάρεις πάλι από τους πρώτους, χτένισέ την όσο μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, μην γίνει και κανα λάθος και δούμε τίποτα ιστορίες τρόμου. Στο γκέτο!

Link to comment
Share on other sites

 

Και κανονίστε, επειδή μαζευτήκατε πολλοί χορροράδες (Adicto, northerain, Stanley),

 

Αυτό ήταν...Είμαι φακελωμένος πια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..