Jump to content
karatasiospa

Star Trek Series: Τί θα θέλατε από μία νέα σειρά Star Trek;

Recommended Posts

karatasiospa

Λοιπόν μια που ζούμε στην κατάθλιψη από την έλλειψη νέας σειράς trek ας ονειρευτούμε. Ας συζητήσουμε τι θα θέλαμε από μια νέα σειρά star trek.. Φυσικά μιλάμε για μια σειρά στο παλιό timeline οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται για το καινούργιο ας κάνει άλλο τόπικ.

Λοιπόν εγώ θα ήθελα μια σειρά που θα πήγαινε τολμηρά μπροστά: τουλάχιστον 100 χρόνια μετά το Nemesis και δεν θα είχα πρόβλημα να πήγαινε και 200 η 300 χρόνια μετά!!

Θα ήθελα ένα μέλλον πραγματικά φουτουριστικό! χωρίς να χάνονται οι αξίες και τα οράματα του trek αντίθετα να τα δούμε σε ένα πιο φουτουριστικό πλαίσιο.

Θα ηθελα μια ομοσπονδία που θα είχε πολίτες της ανδροειδή και χολογράμματα και cyborgs και αντίστοιχους χαρακτήρες.

Θα ήθελα διαστημόπλοια που θα είναι sentient και δεν θα βλέπουν τι γίνεται έξω με viewscreens αλλά με τρισδιάστατες ηχολογραφικές αναπαραστάσεις.

Θα ήθελα περίεργους και αλλόκοτους εξωγήινους όχι πια εκείνους με λίγο διαφορετικό μέτωπο η αυτιά! Εξωγήινους με διαφορετικούς τρόπους σκέψης!

Και θα ήθελα να αλλάξει πια το πολιτικό τοπίο στο alpha quandrant, φτάνουν πια οι klingons, romulans κλπ ως villains, ας τους δούμε πια διαφορετικά ως συμμάχους η συνεργάτες και ασ δούμε άλλους villains.

Και φυσικά exploration ξανά πολύ exploration! Αγνωστες και αλλόκοτες χώρες και καταστάσεις!!

Edited by karatasiospa

Isamu Dyson

Θα ηθελα να πλησιαζει πιο πολυ στα προτυπα του νεου Battlestar Galactica. Αν και το DS9 καπως το προσπαθησε, θα ηθελα ενα πιο σκοτεινο συμπαν. Επισης θα ηταν επιτελους μια καλη κινηση να μην καταστρεφονται τα διαστημοπλοια τοσο ευκολα και να χανονται εκατονταδες ατομα σαν να μην τρεχει τιποτα. Δεν μπορει να ειναι τοσο αναλωσιμοι ολοι. Και φυσικα να σταματησει να υπαρχει ηχος στο διαστημα. Ας αφησουν τον JJ Abrams να την γυρισει.

DinoHajiyorgi

Και φυσικα να σταματησει να υπαρχει ηχος στο διαστημα.

Μμμ, αληθινά συναρπαστικό. :tease:

Εγώ περιμένω την επιστροφή του Μπέντζαμιν Σίσκο. :starfleet:

Oberon

Λοιπόν μια που ζούμε στην κατάθλιψη από την έλλειψη νέας σειράς trek ας ονειρευτούμε. Ας συζητήσουμε τι θα θέλαμε από μια νέα σειρά star trek.. Φυσικά μιλάμε για μια σειρά στο παλιό timeline οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται για το καινούργιο ας κάνει άλλο τόπικ.

Λοιπόν εγώ θα ήθελα μια σειρά που θα πήγαινε τολμηρά μπροστά: τουλάχιστον 100 χρόνια μετά το Nemesis και δεν θα είχα πρόβλημα να πήγαινε και 200 η 300 χρόνια μετά!!

Θα ήθελα ένα μέλλον πραγματικά φουτουριστικό! χωρίς να χάνονται οι αξίες και τα οράματα του trek αντίθετα να τα δούμε σε ένα πιο φουτουριστικό πλαίσιο.

Θα ηθελα μια ομοσπονδία που θα είχε πολίτες της ανδροειδή και χολογράμματα και cyborgs και αντίστοιχους χαρακτήρες.

Θα ήθελα διαστημόπλοια που θα είναι sentient και δεν θα βλέπουν τι γίνεται έξω με viewscreens αλλά με τρισδιάστατες ηχολογραφικές αναπαραστάσεις.

Θα ήθελα περίεργους και αλλόκοτους εξωγήινους όχι πια εκείνους με λίγο διαφορετικό μέτωπο η αυτιά! Εξωγήινους με διαφορετικούς τρόπους σκέψης!

Και θα ήθελα να αλλάξει πια το πολιτικό τοπίο στο alpha quandrant, φτάνουν πια οι klingons, romulans κλπ ως villains, ας τους δούμε πια διαφορετικά ως συμμάχους η συνεργάτες και ασ δούμε άλλους villains.

Και φυσικά exploration ξανά πολύ exploration! Αγνωστες και αλλόκοτες χώρες και καταστάσεις!!

Πολύ ωραίο τόπικ. Δεν μπορώ καν να μετρήσω πόσες φορές το έχω σκεφτεί και έχω φανταστεί τέτοια επόμενη σειρά Τρεκ. Και σίγουρα θα ήθελα να περιέχει όλα όσα αναφέρεις πιο πάνω, ένα προς ένα! Θα ήθελα όμως και μερικά ακόμα χαρακτηριστικά μια που το Τρεκ ήταν πάντα πρωτοπόρο:

Θα ήθελα ενσωμάτωση ακόμα πιο futuristic θεωριών όπως transhumanism και singularity events, sentient transingularity computers/beings, κλπ. (Θα έλεγα και extropianism αλλά το Τρεκ είναι extropian ούτως ή άλλως). Πάνω σ'αυτά θα ήθελα μια ακόμα πιο μελλοντική κοινωνία όπου η γενετική μηχανική δεν θα αντιμετωπίζεται με την καχυποψία που έχει αντιμετωπιστεί ώς τώρα στις διάφορες Τρεκ σειρές.

Θα ήθελα χαρακτήρες που να πηγαίνουν ακόμα πιο "ενάντια" στο κατεστημένο (δηλαδή στο γούστο του μέσου τηλεθεατή) όπως έγινε στο κλασσικό Τρεκ. Π.χ. δεν θα με ενοχλούσε καθόλου ένας χαρακτήρας gay ή lesbian. Θα ήθελα επίσης σαν κάπτεν μια γυναίκα Αφρικάνα ή Κινέζα ή Australian Aborigine.

Θα ήθελα οι "συγκρούσεις" με εξωγήινες φυλές/πολιτισμούς να είναι περισσότερο βασισμένες σε εντελώς διαφορετικές κοσμοαντιλήψεις - όπως έγραψες και συ - και όχι σαν διαφορετικά κράτη! Κάτι ανάλογο με την Ομοσπονδία και τους Borg δηλαδή.

Θα ήθελα λίγο περισσότερη ισορροπία μεταξύ humanistic και spiritual concepts (δεν αναφέρομαι σε θρηκείες όμως).

Θα ήθελα έναν Q στη γέφυρα!

ΔΕΝ θα ήθελα να γίνει σαν το Battlestar Galactica.

ΔΕΝ θα ήθελα να έχει την παραμικρή σχέση ο Abrams.

Και τέλος: Θα ήθελα να είναι ΤΡΕΚ και όχι άλλη σειρά με ΤΡΕΚ τίτλο.

Και πάλι ευχαριστώ για το τόπικ, Παναγιώτη. Μου έφτιαξες τη διάθεση. Να'σαι καλά! :friends: :starfleet:

Spock

Και φυσικα να σταματησει να υπαρχει ηχος στο διαστημα.

Μμμ, αληθινά συναρπαστικό. :tease:

Όπως επίσης να σταματήσουμε να βλέπουμε τα faser, ε; Ακτίνες είναι, δεν μπορούν να φαίνονται στο κενό! Οπότε θα βλέπουμε μία μάχη, το ένα διαστημόπλοιο απέναντι στο άλλο και απλά θα βλέπουμε εκρήξεις στην επιφάνεια του ενός και του άλλου πού και πού, χωρίς ήχο ή εικόνα χτυπήματος! Χεχε, δεν ειρωνεύομαι, σε καμία περίπτωση, απλά θέλω να δείξω το point μου. Είναι τηλεόραση, εικόνα και ήχος δηλαδή, δεν γίνεται να μην υπάρχουν αυτά. Είναι "συμβάσεις" που κάνει ο παραγωγός/σκηνοθέτης με τον θεατή, όπως είναι και η "σύμβαση" ότι μπορούμε να βλέπουμε αυτά τα "γεγονότα" μέσα από το μαγικό κουτί μας, σαν να υπάρχει κάπου εκεί μια κάμερα που να μας τα μεταδίδει.

Isamu Dyson

Στην νεα ταινια το θεμα ηχου το χειριστηκαν πολυ εξυπνα οποτε δεν βλεπω τον λογο να μην γινεται. Εν τελει αν ηταν μια νεα σειρα να προτιμουσα πιο κοντα στο στυλ του Next Generation.

karatasiospa

Και τέλος: Θα ήθελα να είναι ΤΡΕΚ και όχι άλλη σειρά με ΤΡΕΚ τίτλο. :starfleet:

Συμφωνώ απολύτως!! Οσο και αν μου αρέσει το BSG το trek είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Αν σε κάποιον δεν αρέσει ας μην το βλέπει.

Isamu Dyson

Απλα να αναφερω οτι ειμαι φαν της σειρας απο τοτε που την ειδα. Απο τα 10 μου οταν αρχισε ο αντεννα να δειχνει επεισοδια της νεας γενιας.

_totally_frakked_

Πολύ ωραίο τόπικ. Δεν μπορώ καν να μετρήσω πόσες φορές το έχω σκεφτεί και έχω φανταστεί τέτοια επόμενη σειρά Τρεκ. Και σίγουρα θα ήθελα να περιέχει όλα όσα αναφέρεις πιο πάνω, ένα προς ένα! Θα ήθελα όμως και μερικά ακόμα χαρακτηριστικά μια που το Τρεκ ήταν πάντα πρωτοπόρο:

Θα ήθελα ενσωμάτωση ακόμα πιο futuristic θεωριών όπως transhumanism και singularity events, sentient transingularity computers/beings, κλπ. (Θα έλεγα και extropianism αλλά το Τρεκ είναι extropian ούτως ή άλλως). Πάνω σ'αυτά θα ήθελα μια ακόμα πιο μελλοντική κοινωνία όπου η γενετική μηχανική δεν θα αντιμετωπίζεται με την καχυποψία που έχει αντιμετωπιστεί ώς τώρα στις διάφορες Τρεκ σειρές.

Θα ήθελα χαρακτήρες που να πηγαίνουν ακόμα πιο "ενάντια" στο κατεστημένο (δηλαδή στο γούστο του μέσου τηλεθεατή) όπως έγινε στο κλασσικό Τρεκ. Π.χ. δεν θα με ενοχλούσε καθόλου ένας χαρακτήρας gay ή lesbian. Θα ήθελα επίσης σαν κάπτεν μια γυναίκα Αφρικάνα ή Κινέζα ή Australian Aborigine.

Θα ήθελα οι "συγκρούσεις" με εξωγήινες φυλές/πολιτισμούς να είναι περισσότερο βασισμένες σε εντελώς διαφορετικές κοσμοαντιλήψεις - όπως έγραψες και συ - και όχι σαν διαφορετικά κράτη! Κάτι ανάλογο με την Ομοσπονδία και τους Borg δηλαδή.

Θα ήθελα λίγο περισσότερη ισορροπία μεταξύ humanistic και spiritual concepts (δεν αναφέρομαι σε θρηκείες όμως).

Θα ήθελα έναν Q στη γέφυρα!

Και τέλος: Θα ήθελα να είναι ΤΡΕΚ και όχι άλλη σειρά με ΤΡΕΚ τίτλο.

Και πάλι ευχαριστώ για το τόπικ, Παναγιώτη. Μου έφτιαξες τη διάθεση. Να'σαι καλά! :friends: :starfleet:

Έτσι κάπως φαντάζομαι και θα ήθελα μια νέα τρεκοσειρά! Και με τις δικές σου ιδέες Oberon συμφωνώ αλλά και με του Karatasiospa. Καιρός είναι νομίζω κι εγώ να δούμε να παρουσιάζεται ακόμη πιο θετικά ένας gay ή lesbian χαρακτήρας. Πηγαίνω ένα βήμα παραπέρα και θα ήθελα και τους Κλίνγκονς, ακόμη και τους Ρόμιουλανς και γιατί όχι και τους Καρδάσσιους μέλη της Ομοσπονδίας. Σε μια τέτοια περίπτωση βέβαια θα ήταν μέλη και οι Bajorans στην Ομοσπονδία κάτι που θα πρόσθετε μια νέα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διάσταση στις σχέσεις Bajor-Cardassia. Με τους super-villains να έρχονται από την τέταρτη ή πέμπτη διάσταση; ή από παράλληλα σύμπαντα;

Oberon

Έτσι κάπως φαντάζομαι και θα ήθελα μια νέα τρεκοσειρά! Και με τις δικές σου ιδέες Oberon συμφωνώ αλλά και με του Karatasiospa. Καιρός είναι νομίζω κι εγώ να δούμε να παρουσιάζεται ακόμη πιο θετικά ένας gay ή lesbian χαρακτήρας. Πηγαίνω ένα βήμα παραπέρα και θα ήθελα και τους Κλίνγκονς, ακόμη και τους Ρόμιουλανς και γιατί όχι και τους Καρδάσσιους μέλη της Ομοσπονδίας. Σε μια τέτοια περίπτωση βέβαια θα ήταν μέλη και οι Bajorans στην Ομοσπονδία κάτι που θα πρόσθετε μια νέα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διάσταση στις σχέσεις Bajor-Cardassia. Με τους super-villains να έρχονται από την τέταρτη ή πέμπτη διάσταση; ή από παράλληλα σύμπαντα;

Οι Μπατζόρανς είναι ήδη μέλη της Ομοσπονδίας και υπηρετούν στον Αστροστόλο αλλά πράγματι θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε τις πολιτικές εξελίξεις στην Καρδάσσια κλπ μετά από μερικούς αιώνες. Αλλοδιαστατικοί aliens είναι πάντα ενδιαφέροντες επίσης! :)

WILLIAM

Ένας Q στη γέφυρα θα ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση αν και θα απαιτούσε κάποιες συμβάσεις δεδομένων των σχεδών θεικών δυνάμεων του είδους. Α και έναν καλύτερο χαρακτήρα από εκείνον που ξέρουμε γιατί αντε να συνεννοηθείς με τον εν λόγω. Μην ξεχνάμε ότι εξαιτίας του επισπεύθηκε η συνάντηση της ομοσπονδίας με τους Borg και άλλα διάφορα.

Υποθέτω ότι η προκατάληψη με τη γενετική είναι στοιχείο συνέπειας με την ιστορία που έχει προηγηθεί κατά τον (σύμφωνα με το Τρεκ) 21ο αιώνα.

DimitrisX

Όλες οι παραπάνω απόψεις με βρίσκουν σύμφωνο.:)

Αναφορικά με τη δική μου (την έχω ξαναθέσει σε άλλο Νήμα), θέτω δύο άξονες: το μέλλον και το παρελθόν του σύμπαντος του ST.

1) Μέλλον

Τα χρονο-ταξίδια και κυρίως τα επεισόδια του Voyager με τα μελλοντικά time-ships και το αντίστοιχο Σώμα, είναι ό,τι πρέπει για τη βάση μιας νέας σειράς. Νέοι χαρακτήρες και αισθητική, αλλά και πανεύκολη "βουτιά" σε οποιαδήποτε εποχή και συμβάν του σύμπαντος του ST (ταινίες, σειρές, βιβλία, εικονογραφημένα κλπ). Όλοι θα έχουν κάτι να βλέπουν.

2) Παρελθόν

Οι εποχές του Τρίτου Παγκοσμίου Πολέμου, των Ευγονικών Πολέμων και των πλοίαρχων Pike και April προσφέρουν άπειρο υλικό για να γυρίσουμε στις ρίζες μας οι παλαιότεροι και παράλληλα να κερδίσουμε νέους οπαδούς-συνοδοιπόρους (και πελάτες για τα δίκτυα:p), που δεν θα είναι υπορεωμένοι να ξέρουν τί σημαίνει ST και τί έχει προηγηθεί στα προηγούμενα. Το κουβάρι θα ξετυλίγεται μπροστά τους. Κανείς παραπονεμένος κι εδώ.

Μην ξεχνάμε και τις εικονοκινητικές σειρές (animation), που θα μπορούσαν να προσελκύσουν νεανικότερο κοινό.

_totally_frakked_

Οι Μπατζόρανς είναι ήδη μέλη της Ομοσπονδίας και υπηρετούν στον Αστροστόλο αλλά πράγματι θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε τις πολιτικές εξελίξεις στην Καρδάσσια κλπ μετά από μερικούς αιώνες. Αλλοδιαστατικοί aliens είναι πάντα ενδιαφέροντες επίσης! :)

Σωστά! Το είχα λησμονήσει ότι οι Μπατζόρανς είχαν εισέλθει στην Ομοσπονδία! Συναρπαστικό θα ήταν να δούμε και συνέχεια στο θέμα Temporal Wars που το Star Trek :Enterprise ίσα που το άγγιξε.