Jump to content

Ενυδρία - Βάγια Ψευτάκη


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Και ναι, επιτέλους κυκλοφόρησε το πολυαναμενόμενο βιβλίο της Βάγιας Ψευτάκη (της γνωστής μας Manstredin) που φέρει τον τίτλο Ενυδρία. Μία μέρα μετά από το σαρακοστιανό τραπέζι της Καθαράς Δευτέρας, ένα βιβλίο με σχετικό θέμα και εξώφυλλο (προσέξτε τα ζουμερά πλοκάμια στην εικόνα και το εσώφυλλο με τη φωτογραφία της συγγραφέα), έκανε την είσοδο του στα βιβλιοπωλεία στο κέντρο της Αθήνας. Όχι, δεν πρόκειται για βιβλίο με νηστήσιμες συνταγές ή μεσογειακές συνταγές, αλλά για μια ιστορία σκοτεινής φαντασίας σε έναν μυστήριο κόσμο όπου το υδάτινο στοιχείο μπερδέυεται με το παράλογο και το μεταφυσικό.

Η Βάγια μας αφηγείται την περιπέτεια μιας νεαρής κοπέλας που ονομάζεται... "Ψάρι". Το Ψάρι βιώνει μια παρακμιακή (για να το πω κάπως φοιητικά) ζωή στην Ελλάδα του σήμερα, μένοντας μαζί με μια τεκνατζού μάνα, τραγουδώντας σε ένα μικρό και άσημο συγκρότημα, αναζητώντας μια δουλειά της προκοπής. Όλα αυτά όμως θα μείνουν πίσω όταν μέσα απο έναν καθρέφτη θα ανακαλύψει τη μαγική και απρόβλεπτη Ενυδρία. Εκεί θα... όχι, δεν λέω άλλα, πιστεύω πως είπα αρκετά για να σας ρίξω το αγκίστρι! Ανοίξτε το βιβλίο, διαβάστε τις πρώτες σειρές και είμαι σίγουρος πως θα συνεχίσετε μέχρι το τέλος.

Για τα τυπικά, το βιβλίο αποτελείται απο 230 (τι κρίμα!) σελίδες και είναι χωρισμένο σε τρία μέρη.

Καλό ψάρεμα

Καλό κολύμπι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο. Θα το έχω υπόψιν. Μπορεί να το πάρω πακέτο μαζί με άλλα βιβλία που έγραψαν τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ. Μια sff.gr συλλογή σε μια γωνία της βιβλιοθήκης μου. Γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές, παιδιά δεν έχω λόγια^_^.

Φυσικά κάθε κριτική και σχόλιο (και χώσιμο) είναι ευπρόσδεκτα και με το παραπάνω!

Γιώργο, μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση που χαρακτήρισες το Ψάρι, τον κεντρικό χαρακτήρα ως κοπέλα. Το φύλλο του χαρακτήρα είναι ένα ενεργό debate ακόμα και για μένα!:rolleyes: Δεν διευκρίνιζεται πουθενά-τουλάχιστον ξεκάθαρα- και οι ψήφοι όσων το είχαν διαβάσει πριν πάρει τον δρόμο του στον εκδοτικό ήταν πέντε άντρας και τρεις γυναίκα. Οπότε με την δική σου έχουμε ισοβαθμία μέχρι τώρα...;-)

Link to comment
Share on other sites

[...]

Το φύλλο του χαρακτήρα είναι ένα ενεργό debate ακόμα και για μένα!:rolleyes: Δεν διευκρίνιζεται πουθενά-τουλάχιστον ξεκάθαρα- και οι ψήφοι όσων το είχαν διαβάσει πριν πάρει τον δρόμο του στον εκδοτικό ήταν πέντε άντρας και τρεις γυναίκα. Οπότε με την δική σου έχουμε ισοβαθμία μέχρι τώρα...;-)

OK, αυτό είναι ενδιαφέρον! Καλοτάξιδο, Βάγια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές, παιδιά δεν έχω λόγια^_^.

Φυσικά κάθε κριτική και σχόλιο (και χώσιμο) είναι ευπρόσδεκτα και με το παραπάνω!

Γιώργο, μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση που χαρακτήρισες το Ψάρι, τον κεντρικό χαρακτήρα ως κοπέλα. Το φύλλο του χαρακτήρα είναι ένα ενεργό debate ακόμα και για μένα!:rolleyes: Δεν διευκρίνιζεται πουθενά-τουλάχιστον ξεκάθαρα- και οι ψήφοι όσων το είχαν διαβάσει πριν πάρει τον δρόμο του στον εκδοτικό ήταν πέντε άντρας και τρεις γυναίκα. Οπότε με την δική σου έχουμε ισοβαθμία μέχρι τώρα...;-)

 

 

Χα! Να σου πω την αλήθεια κι εγώ δυσκολεύτηκα να προσδιορίσω το φύλο του Ψαριού. Θα μπορούσε να είναι και άντρας και γυναίκα. Κατέληξα στο δεύτερο έπειτα από δύο σκηνές (το τι αναγκάστηκε να κάνει για να πάρει τη δουλειά και η φάση με τα μανώ μετά το σεξ με τη Σάσα), τα ρούχα που φοράει καθώς και το θεματάκι με τον Ψηλό. Παρ΄όλα αυτά μου άρεσε πολύ σαν ιδέα που δεν ξεκαθαρίζεται το φύλο του ήρωα.

Link to comment
Share on other sites

[...]Το φύλλο του χαρακτήρα είναι ένα ενεργό debate ακόμα και για μένα!:rolleyes: [...]

Έι, αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!

Καλό ταξίδι στην Ενυδρία!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο, Βάγια! Μπαίνει στη λίστα αμέσως μετά το Κοράκι για ανάγνωση!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, αυτό με το φύλο του Ψαριού ακούγεται για πολύ καλή φάση!

Θα επανέλθω μόλις βρω και διαβάσω το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία. Εύχομαι σύντομα και το επόμενο.

 

Υ.Γ. Τι πάθαμε με το sff! Τώρα στα γεράματα, να διαβάζουμε φάνταζυ. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο Βάγια! Μακάρι να 'ναι το πρώτο από πολλά! friends.gif

Θα το τσιμπήσω τη Δευτέρα στην Αθήνα holiday.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Ψάρι έχει πολλά να δώσει. Ειδικά όταν βουτάει στην Ενυδρία και χωρί... Ούπς!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σε συγχαρώ και εγώ με τη σειρά μου manstredin, μπράβο και πάντα τέτοια :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Εύγε! Μπράβο! Τέλεια! Μακροχρόνια η αναμονή, αλλά καρποφόρησε στο τέλος.

Τώρα δε μένει παρά να ξαμολυθώ στα βιβλιοπωλεία το καλοκαίρι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάγια τα συγχαρητήρια στα έδωσα από κοντά, στα δίνω άλλη μία φορά και από εδώ! Καλοτάξιδο το βιβλίο, να γεμίσει ράφια και το Ψάρι να αγαπηθεί από τους αναγνώστες του! :D:thmbup::holiday:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το λοιπόν ώστε να ανοίξουμε και ένα poll για το φύλο του Ψαριού!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Και από εδώ Congrats και ναι, να μπει και poll αλλά πρέπει πρώτα να διαβαστεί το βιβλίο.:p

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την έκδοση. Να δωθεί εξώφυλλο στο λαό και να μπει στο Book Promotion κομμάτι της κεντρικής του sff. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την έκδοση. Να δωθεί εξώφυλλο στο λαό και να μπει στο Book Promotion κομμάτι της κεντρικής του sff. :thmbup:

 

Same here.:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, πότε έγινε παρουσίαση, θα γίνει, που, πότε, θα μας καλέσεις;:boo:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι, δεν υπάρχουν λόγια (εξού και η καθυστέρησις) να σου περιγράψω πόσο το περίμενα αυτό. Το αντίτυπό μου μου το αγοράσανε μόλις χτες και περιμένω να το πάρω στα χέρια μου με βουλιμία. Άντε καλές πωλήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στα χέρια μου από χθες, αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω το χρόνο να το ξεκινήσω. Θα ήθελα, όμως, να σχολιάσω το βιβλίο σαν αντικείμενο. Το εξώφυλλο μου αρέσει κι εμένα, αλλά το εσωτερικό είναι υπεράνω κάθε προσδοκίας και θυμίζει τις εκδόσεις Οξύ την εποχή της δόξας τους, όταν έθεταν νέα στάνταρ στην ποιότητα εκτύπωσης και την αισθητική. Κι όταν είδα την τιμή της Ενυδρίας, δεν πίστευα στα μάτια μου. 10.75; Έπιασα άλλα δυο βιβλία από τα ράφια, με παρόμοιο στυλ και μέγεθος και ήταν και τα δυο κάπου στα 16 ευρώ. Ρησπέκτ.

 

Καλοτάξιδο και δημοσίως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στα χέρια μου από χθες, αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω το χρόνο να το ξεκινήσω. Θα ήθελα, όμως, να σχολιάσω το βιβλίο σαν αντικείμενο. Το εξώφυλλο μου αρέσει κι εμένα, αλλά το εσωτερικό είναι υπεράνω κάθε προσδοκίας και θυμίζει τις εκδόσεις Οξύ την εποχή της δόξας τους, όταν έθεταν νέα στάνταρ στην ποιότητα εκτύπωσης και την αισθητική. Κι όταν είδα την τιμή της Ενυδρίας, δεν πίστευα στα μάτια μου. 10.75; Έπιασα άλλα δυο βιβλία από τα ράφια, με παρόμοιο στυλ και μέγεθος και ήταν και τα δυο κάπου στα 16 ευρώ. Ρησπέκτ.

 

Καλοτάξιδο και δημοσίως.

 

Ακριβώς τα ίδια σκέφτηκα κι εγώ όταν τo ξεφύλλισα!

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..