Jump to content

Ενυδρία - Βάγια Ψευτάκη


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Πολλά συγχαρητήρια και καλοτάξιδο να είναι!

Είναι μέσα στις επόμενες αγορές μου, μιας και μου αρέσει πολύ το περίεργο κράμα weird/dark fantasy/fantasy που διαβαζω στις ιστορίες σου εδω μέσα. Αν είναι σε τέτοιο στυλ σίγουρα θα μου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί Nihilio και υποφαινόμενος, μπουκάραμε στην Πολιτεία και, μεταξύ άλλων, πήραμε τα 2 τελευταία κομμάτια που είχαν μείνει στο ράφι. Βάγια, άρχισε να σκέφτεσαι αφιέρωση γιατί έρχομαι σύντομα Σαλόνικα με στυλό και το βιβλίο. Ευελπιστώ έως τότε να είναι και διαβασμένο ;-)

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί Nihilio και υποφαινόμενος, μπουκάραμε στην Πολιτεία και, μεταξύ άλλων, πήραμε τα 2 τελευταία κομμάτια που είχαν μείνει στο ράφι.

 

Α, γι αυτό δεν το έβρισκε σήμερα το πρωί ο απεσταλμένος μου βιβλιομαζώχτης στην Πολιτεία.:mf_sherlock:

Το βρήκε πάντως στο Solaris.

Και να πω ότι το είδα χτες στα χέρια του Ντίνου και πολύ μου άρεσε το στυλ των σελίδων.

Από μεθαύριο μπαίνει πρώτο στη λίστα των προς ανάγνωση. :D

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί Nihilio και υποφαινόμενος, μπουκάραμε στην Πολιτεία και, μεταξύ άλλων, πήραμε τα 2 τελευταία κομμάτια που είχαν μείνει στο ράφι.

 

Α, γι αυτό δεν το έβρισκε σήμερα το πρωί ο απεσταλμένος μου βιβλιομαζώχτης στην Πολιτεία.:mf_sherlock:

Το βρήκε πάντως στο Solaris.

Και να πω ότι το είδα χτες στα χέρια του Ντίνου και πολύ μου άρεσε το στυλ των σελίδων.

Από μεθαύριο μπαίνει πρώτο στη λίστα των προς ανάγνωση. :D

 

Ουπς! Εγώ φταίω γι'αυτό. Ένα αντίτυπο το έχω κρατημένο στην άκρη για μένα...

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να ειναι καλο, το ειδα χθες σε ενα βιβλιοππωλειο, ολο και πιο πολλοι ελληνες συγγραφεις γραφουν τετοιου ειδους βιβλια!

Χθες το πρωί Nihilio και υποφαινόμενος, μπουκάραμε στην Πολιτεία και, μεταξύ άλλων, πήραμε τα 2 τελευταία κομμάτια που είχαν μείνει στο ράφι.

 

Α, γι αυτό δεν το έβρισκε σήμερα το πρωί ο απεσταλμένος μου βιβλιομαζώχτης στην Πολιτεία.:mf_sherlock:

Το βρήκε πάντως στο Solaris.

Και να πω ότι το είδα χτες στα χέρια του Ντίνου και πολύ μου άρεσε το στυλ των σελίδων.

Από μεθαύριο μπαίνει πρώτο στη λίστα των προς ανάγνωση. :D

 

Ουπς! Εγώ φταίω γι'αυτό. Ένα αντίτυπο το έχω κρατημένο στην άκρη για μένα...

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να ειναι καλο, το ειδα χθες σε ενα βιβλιοππωλειο, ολο και πιο πολλοι ελληνες συγγραφεις γραφουν τετοιου ειδους βιβλια!

 

Indeed. Αν και για να το θέσουμε πιο σωστά, όλο και πιο πολλοί εκδότες άρχισαν να εκτιμούν τις δουλειές των Ελλήνων φαντασάδων.

Link to comment
Share on other sites

Το έπιασα σήμερα (δε διάβασα πολύ, είχα να κάνω και μια επανάληψη στο Whisperer in Darkness) αλλά μου άφησε μια καλή πρώτη εντύπωση (αν και θα ήθελα το ψάρι να είχε φύλλο). Περισσότερα όταν το τελειώσω με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Γουέλ, θα διατηρήσω την καλή μου φήμη που λέει ότι τα βιβλία τα ελληνικά τα διαβάζω από τους πρώτους και θα κάνω την πρώτη κριτική.

 

Αρχικά θα μιλήσω για το βιβλίο ως αντικείμενο και θα ταχθώ υπέρ της άποψης ότι πραγματικά πήραμε κάτι που έχει τη διπλάσια ποιότητα στη μισή τιμή. Κι εγώ δεν ξέρω πόσον καιρό έχω να πιάσω στα χέρια μου τόσο περιποιημένο βιβλίο, με υδατογραφήματα στις σελίδες του και τόσο ωραίο εξώφυλλο. Μόνο το μελάνι να πληρώναμε πάλι θα έπρεπε να έχει τη διπλή τιμή. Αλλά πραγματικά ήταν μια μοναδική, ευχάριστη έκπληξη. Ακόμη και το χαρτί ήταν λείο, πολύ όμορφο.

 

Στα δικά μας τώρα.

 

Ιδέα τέλεια. Λίγο πιο σουρεάλ απ' όσο την περίμενα, αλλά από την άλλη όσα κείμενα της Ενυδρίας είχα διαβάσει παλαιότερα μυ έδειχναν ένα διαφορετικό πρόσωπο του φανταστικού.

 

Εκτέλεση. Χμ. Τα μέρη είναι χωρισμένα σωστά, θεματικά, παρά που είναι ανισοσκελή. Το πρώτο θα το έλεγα λίγο αργό, αν και α) συμβαίνουν πολλά πράγματα, β) είναι όλα αναγκαία για να κατανοήσουμε το Ψάρι και την ψυχοσύνθεσή του. Το δεύτερο μέρος έχει κάποιες αδυναμίες που τις πω παρακάτω και το τρίτο είναι απλά τέλειο, το ιδανικό κλείσιμο, σύντομο και snappy. Αυτό που με ενόχλησε ήταν οι περιγραφές. Ειδικά στο δεύτερο μέρος κάθε φορά που η Μπρι μπαίνει σε ένα μέρος, ξεκινάς το περιγράφεις, ακόμα κι αν είναι να φύγει μετά από ελάχιστες στιγμές. Από ένα σημείο κι ύστερα ήταν λίγο κουραστικό, όπως κατά τη γνώμη μου κι η εισαγωγή διαρκώς νέων χαρακτήρων ως και τις τελευταίες σελίδες.

 

Γλώσσα. Απλή θα την έλεγα. Χωρίς μεγάλες φαμφάρες, στρωτή και καθημερινή. Οι διάλογοι του πρώτου μέρους είναι πολύ καλοί, πρακτικά αληθοφανείς. Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν κάποια γλιστρήματα του λεξιλογίου στο δεύτερο μέρος. Δεν περίμενα τα πλάσματα της Ενυδρίας να ξέρουν για την τηλεόραση ή τέτοια. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι δεν είναι το βίτσιο μου που με κάνει να στραβώνω ελαφρώς.

 

Πλοκή. Μπερδεμένη, αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό. Ομολογώ ότι όταν πρωτοεμφανίζεται ο Μπρι τα χάνω λιγάκι, αλλά μετά αρχίζω και μπαίνω στο νόημα και το θέμα τσουλάει πολύ καλά.

 

Συνολικά ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, που είμαι σίγουρη ότι έχασα τους μισούς του συμβολισμούς (γιατί κατά βάθος είμαι λίγο ζώον στην ψυχολογία, οπότε λογικά πολλοί υπαινιγμοί του δεύτερου με΄ρους μου ξεφύγανε). Το διάβασα σχεδόν μονορούφι και περιμένω να δω τι άλλο έχεις για μας στο συγγραφικό σου μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εκτέλεση. Χμ. Τα μέρη είναι χωρισμένα σωστά, θεματικά, παρά που είναι ανισοσκελή. Το πρώτο θα το έλεγα λίγο αργό, αν και α) συμβαίνουν πολλά πράγματα, β) είναι όλα αναγκαία για να κατανοήσουμε το Ψάρι και την ψυχοσύνθεσή του. Το δεύτερο μέρος έχει κάποιες αδυναμίες που τις πω παρακάτω και το τρίτο είναι απλά τέλειο, το ιδανικό κλείσιμο, σύντομο και snappy. Αυτό που με ενόχλησε ήταν οι περιγραφές. Ειδικά στο δεύτερο μέρος κάθε φορά που η Μπρι μπαίνει σε ένα μέρος, ξεκινάς το περιγράφεις, ακόμα κι αν είναι να φύγει μετά από ελάχιστες στιγμές. Από ένα σημείο κι ύστερα ήταν λίγο κουραστικό, όπως κατά τη γνώμη μου κι η εισαγωγή διαρκώς νέων χαρακτήρων ως και τις τελευταίες σελίδες.

 

Γλώσσα. Απλή θα την έλεγα. Χωρίς μεγάλες φαμφάρες, στρωτή και καθημερινή. Οι διάλογοι του πρώτου μέρους είναι πολύ καλοί, πρακτικά αληθοφανείς. Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν κάποια γλιστρήματα του λεξιλογίου στο δεύτερο μέρος. Δεν περίμενα τα πλάσματα της Ενυδρίας να ξέρουν για την τηλεόραση ή τέτοια. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι δεν είναι το βίτσιο μου που με κάνει να στραβώνω ελαφρώς.

 

Πλοκή. Μπερδεμένη, αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό. Ομολογώ ότι όταν πρωτοεμφανίζεται ο Μπρι τα χάνω λιγάκι, αλλά μετά αρχίζω και μπαίνω στο νόημα και το θέμα τσουλάει πολύ καλά.

 

 

 

 

Τυπογραφικό λάθος ή έχει σημασία η αλλαγή του φύλλου;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τυπογραφικό λάθος ή έχει σημασία η αλλαγή του φύλλου;

Από όσο έχω διαβάσει (είμαι σελίδα 120) έχει σημασία το φύλλο του και της Μπρι.

Link to comment
Share on other sites

Τυπογραφικό λάθος ή έχει σημασία η αλλαγή του φύλλου;

Από όσο έχω διαβάσει (είμαι σελίδα 120) έχει σημασία το φύλλο του και της Μπρι.

 

Εγχείριση φύλλου κρούστας κανταϊφι, που έλεγε και ο Λαζόπουλος...:tease:

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο το τελείωσα κι εγώ. Θυμίζει κάπως τα φάνταζυ του Clive Barker και διαβάζεται τόσο ως fantasy όσο και ως υπαρξιακό/μαγικός ρεαλισμός. Το Fantasy κομμάτι μου φάνηκε γενικά λιγότερο από όσο θα ήθελα και κάπως υποτονικό, αλλά είχε πολλές και καλές ιδέες μέσα του, καθώς και έντονες εικόνες. Το ρεαλιστικό κομμάτι στην αρχή είχε ενδιαφέρον αλλά ο επίλογος είναι δυσανάλογα μικρός.

 

Το βιβλίο συνολικά είχε ενδιαφέρον, είναι πολύ προσεγμένο και value for money, απλά απέχει αρκετά από το τυπικό fantasy (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό).

Link to comment
Share on other sites

Πολλά πολλά συγχαρητήρια κοπελιά :) Το περιμένω καιρό το συγκεκριμένο βιβλίο :)

Link to comment
Share on other sites

γκρατς! αν αποφασισω να πλησιασω το πολιτισμο αυτο το καιρο θα το τσιμπισω, αν οχι ελπιζω να το συμπεριλαβω στην επομενη παραγκελια μου απο το νετ ( αν το βρω ονλαιν )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η συνέντευξη που έδωσε η συγγραφέας για το ένθετο περιοδικό "Φαινόμενα" της εφημερίδας "Ελεύθερος Τύπος". Δημοσιεύτηκε στις 02-04-2011 (Αναφέρονται το sff και η βράβευση του mman ;-) )

 

post-12-0-13350400-1301939581_thumb.jpg

 

post-12-0-76230900-1301939588_thumb.jpg

 

post-12-0-29064300-1301939595_thumb.jpg

 

post-12-0-24678400-1301939956_thumb.jpg

 

post-12-0-98595500-1301940028_thumb.jpg

 

και σε pdf για όσους θέλουν το κείμενο να είναι διαθέσιμο για αντιγραφή:

 

Pages from Φαινόμενα - Τεύχος 26.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες τα Βάγια, πες τα! Βγάλε το ελληνικό φανταστικό από τα Ναυάγια (ξέρεις εσύ)!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε... Φαίνεται ό,τι φανταστικό είναι εξ ορισμού ξένο... :angry:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..