Jump to content

Οι μεγάλες τρεις


Recommended Posts

Θεμα απο το SF signal.

Εσεις ποιες θεωρειτε τις μεγαλες κυριες,αυτες με την μεγαλυτερη επιδραση στην ΕΦ.

Προσωπικα θεωρω κορυφη την ΛεΓκεν αν κι αυτο εχει να κανει αρκετα και με το εργο της στο φαντασυ.

Απο εκει και περα ισως η Σελλυ πρεπει να μπει αλλα αυτη ηταν μια απο τους θεμελιωτες του ειδους,αρκετα πρωιμη.Δεν ειναι αντιστοιχη του Κλαρκ αλλα του Βερν η του Ουελς.Μετα υπαρχουν αρκετες με δυνατα εργα αλλα ειναι δυσκολο να ξεχωρισω και...θα περιμενω να δω τι θα πειτε κι εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η Connie Willis είναι πολύ καλή συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας, και έχει κερδίσει 10 βραβεία HUGO και 6 βραβεία NEBULA. Αλλά στην Ελλάδα παραμένει παντελώς άγνωστη, μιας και δεν έχει μεταφραστεί κανένα βιβλίο της. Μόνο κάτι διηγήματα, τέσσερα όλα κι'όλα, αλλά τι να τα κάνεις όταν έχει γράψει τα Doomsday Book και To Say Nothing Of The Dog;

Επίσης, η Margaret Atwood είναι καλή, αν και δεν γράφει μόνο επιστημονική φαντασία. Έχω διαβάσει ένα της βιβλίο, το Όρυξ και Κρέικ, το οποίο ήταν αρκετά καλό.

Άλλες είναι οι Pat Cadigan και James Tiptree Jr(ναι, γυναίκα είναι). Αλλά δεν ξέρω αν είναι σε αυτό το επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα συζήτησης και με κάνει να σκεφτώ ότι δεν έχω διαβάσει τόσο πολύ γυναίκες της εφ. Έχω όμως διαβάσει όλη σχεδόν τη ΛεΓκεν και δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι μπορεί κάποια να την ξεπεράσει. Να είναι εφάμιλλη, ίσως... Να την ξεπεράσει; Υπάρχει δεύτερο dispossessed ή left hand? Από την άλλη δεν έχω διαβάσει (όπως είπα) αρκετές γυναίκες, οπότε η κρίση μου δεν μπορεί να είναι ασφαλής.

 

Μια πληροφορία από τη wikipedia:

 

 

Three women have been named Grand Master of science fiction by the Science Fiction and Fantasy Writers of America:

  • Andre Norton (1984)
  • Ursula K. Le Guin (2003)
  • Anne McCaffrey (2005)

 

edit: Να προσθέσω αυτό το ωραίο άρθρο της guardian. Αν και έχω πέντε βιβλία έχω διαβάσει μόνο ένα και δεν γνωρίζω καθόλου τις τρεις τελευταίες συγγραφείς. Χμ... Θα έλεγε κανείς ότι έχω ελλείψεις στις γυναίκες. Πρέπει να ασχοληθώ περισσότερο με αυτές, right?

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και πολύ της ΕΦ, οπότε αυτές που γνωρίζω είναι φαντασούδες που έχουν γράψει και σπέις όπερα: Αντρέ Νόρτον, Κ.Λ. Μουρ, Λη Μπράκετ.

Προσωπική αγαπημένη είναι και η Τάνιθ Λη, έχει γράψει πολύ ενδιαφέρουσες μελλοντολογίες.

Η Κέιτ Γουίλχελμ, που έχει γράψει το Where Late the Sweet Birds Sang.

 

Η Τζέιμς Τίπτρι, που αναφέρει και ο Μπλέιντ, έχει γράψει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, καθώς και η σάιμπερπανκ Πατ Κάντιγκαν.

 

Αυτές είναι οι δικές μου προτιμήσεις. Από κει και πέρα, σημαντική λες και τη Μάριον Τζίμμερ Μπράντλεϋ (δεν έχει γράψει μόνο τις Ομίχλες...), αλλά δεν την πάω μία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..