Jump to content

Περί έρευνας


Cyrano
 Share

Recommended Posts

Επιστημονική φαντασία δεν πολυγράφω, αν και μια φορά που έγραψα για διαστημική αποστολή την πληρώσανε οι καθηγητές μου στο σχολείο και το φροντιστήριο με ερωτήσεις για τριβή, επιταχύνσεις και τα λοιπά, ακόμα θυμάμαι τη μηχανική φυσική λόγω αυτών ωστόσο.

Στα ιστορικά μυθιστορήματα κάνω εξαντλητική έρευνα ως εκεί που δεν παίρνει άλλο, ευτυχώς που τα ξένα πανεπιστήμια δημοσιεύουν πολλά πράγματα.

Θεωρητικά στα φαντασίας δεν χρειάζεται έρευνα αφού δικό σου είναι το σύμπαν ό,τι θες το κάνεις αλλά χτίζοντας την Έρεμορ ασχολήθηκα αναλυτικά με το Μεσαιωνικό οπλισμό, τις πολεμικές τεχνικές, έχω ακόμα και βιβλία με κάστρα. Βοηθάει να πλάσεις τον κόσμο και να τον κάνεις πιο ζωντανό για τον αναγνώστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ναι κάνω έρευνα! Μπαίνω στο Google και ψάχνω υπαρκτά ονόματα πόλεων με πραγματικά ονόματα κοντινών τους δρόμων ώστε να είναι όλα αληθοφανές. Για παράδειγμα στο βιβλίο  που γράφω τώρα όσοι το κατέβασαν από την βιβλιοθήκη θα διαβάσουν το όνομα "Ρόζερχαν" αν και ακόμα δε το εξηγώ στο βιβλίο ωστόσο είναι αληθινό όνομα ενός διάσημου ψυχιάτρου που έκανε φρυκτά πειράματα σε ασθενείς! Βέβαια εγώ αυτό το όνομα δε θα το αξιοποιήσω ως πρόσωπο αλλά ως όνομα ψυχιατρείου αυτό έψαχνα αρχικά και οδηγήθηκα στον τρελάρα ψυχίατρο!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω έρευνες για μεταφυσικά πλάσματα των θρύλων αλλά και για πληροφορίες που έχουν σχέση με κάποια επαγγέλματα. Για παράδειγμα πρόσφατα έγραψα μια ιστορία που διαδραματίζεται μέσα σε ένα λατομείο χρυσού και διάβασα ένα σωρό άρθρα από το ίντερνετ για το πως γίνεται η εξόρυξη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

ένα λατομείο χρυσού

 

Ένα ορυχείο, ίσως;

 

http://www.spitha-kap.gr/el/kap/news/?nid=3878

 

http://anergoidimosiografoi.blogspot.gr/2013/02/blog-post_2816.html

 

http://www.star.gr/Pages/tagResults.aspx?tag=%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1+%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%BF%CF%8D

 

Για κάποιο λόγο που δεν γνωρίζω, ο όρος "ορυχείο" χρησιμοποιείται σπάνια για τις επενδύσεις της Χαλκιδικής. Κυρίως τα λένε "λατομεία" και "μεταλλεία"

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να με φαίνεται λάθος  :glare:

 

Εσυ τι ακριβώς είσαι? Απο αυτους που το παίζουν έξυπνοι και κουλτουριάρηδες και "τη λένε" στους άλλους; Αλλο ύφος δεν διαθέτεις για να κάνεις τις παρατηρήσεις σου; Απ' όλα όσα είπα συγκρατησες αυτό, για να μου τη πεις δηλαδή;

 

Λοιπόν, για να τελειώνουμε. Στο κείμενο χρησιμοποιώ τον όρο "μεταλλείο". Και αυτός είναι ο σωστός.

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%81%CF%85%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF

 

Τώρα τι κατάλαβες;; Βγήκαμε εκτός θέματος επί τόσα ποστ. Τι σόι διανοουμενο τρολάρισμα είναι αυτό;

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία, σας παρακαλώ. Νομίζω ότι γινόμαστε κομματάκι υπερβολικοί ώρες-ώρες.

Αν πάλι κάνω λάθος, και δε γινόμαστε υπερβολικοί, το δέχομαι, αλλά και πάλι, ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε το επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

My two cents. Είμαι γεωλόγος.

 

Ορυχείο είναι τυπικά κάθε μέρος που σκάβουμε για να βγάλουμε κάτι.

 

Μεταλλείο είναι κάθε ορυχείο από το οποίο βγάζουμε μεταλλεύματα (σίδηρος, χαλκός, χρυσός) ως τελικό προϊόν.

 

Λατομείο είναι κάθε ορυχείο από το οποίο βγάζουμε πέτρες (ασβεστόλιθους, μάρμαρα, γρανίτες) ως τελικό προϊόν. Δηλαδή βωξίτες (που μας δίνουν αλουμίνιο) βγάζουμε από τα μεταλλεία κι όχι από τα λατομεία.

 

Έχει επικρατήσει η τάση να λέμε "ορυχείο" μόνο τα μέρη που η εξόρυξη γίνεται υπογείως, με τούνελ κι όχι οι επιφανειακές εξορύξεις.

 

Σωστά επέλεξες, Βασίλη, τον ορισμό της Βικιπαίδειας. Τώρα, τις αναφορες σε δημοσιογραφικές πηγές, προσωπικά δεν τις πολυεμπιστεύομαι. Έχω γνωρίσει προσωπικά, πολλούς αγράμματους δημοσιογράφους.

 

 

Πιστεύω όμως ότι αδίκησες λίγο την Κελαινώ. Το ύφος της (που δε μπορούμε να είμαιστε σίγουροι ποιο είναι, γιατί δεν την έχουμε μπροστά μας, βλέπουμε μόνο το κείμενο που έγραψε) εμένα μου λέει ότι απλά δεν ένιωθε και πολύ καλά με τη λέξη, ότι κάτι την ενοχλούσε. Εγώ, δηλαδή δε θα το έπαιρνα προσωπικά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η πρόθεσή μου ήταν να βρούμε την καλύτερη λέξη για την περίπτωση. Το λατομείο δεν με κόλλαγε καλά, αυτό είπα όλο κι όλο. Σε καμιά περίπτωση δεν ήθελα να την πω σε κανένα, γιατί να κάνω κάτι τέτοιο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, αν μπορώ να την αποφύγω...την αποφεύγω.  Αλλά υπάρχουν και πράγματα που θέλουν ψάξιμο οπωσδήποτε πχ σε ένα διήγημα μιλούσε ο ψυχίατρος για σχιζοφρένεια, εκεί δε μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου οπότε κάθισα και έψαξα πάνω στο θέμα. Ή αν είναι υπαρκτό το μέρος αλλά δεν έχω πάει ποτέ (σε άλλο διήγημα το Φοίνιξ) ε, εψαξα πληροφορίες για την έρημο εκεί, τι φυτρώνει, τι θερμοκρασίες έχει, εικόνες κλπ.

Μου αρέσει λοιπόν  όταν διαβάζω κάτι και έχει κάνει ο συγγραφέας έρευνα για να μην είναι γεμάτο τρανταχτά λάθη, αλλά βαριέμαι απίστευτα να χάααααανεται σε απίστευτες λεπτομέρειες σα να λέει ΝΑ ΚΟΙΤΑ ΠΟΣΑ ΞΕΡΩ. ή από το άγχος του να φανεί ότι θα το αποδώσει σωστά.

Με λίγα λόγια θέλω να έχει όσα στοιχεία με βάζουν στην ιστορία και όχι τόσα που θα μου τη χαλάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η πρόθεσή μου ήταν να βρούμε την καλύτερη λέξη για την περίπτωση. Το λατομείο δεν με κόλλαγε καλά, αυτό είπα όλο κι όλο. Σε καμιά περίπτωση δεν ήθελα να την πω σε κανένα, γιατί να κάνω κάτι τέτοιο;

 

Ναι, είδα ότι μου έκανες like πριν το πεις. Το είδα όμως αργα. Συγνώμη. Παρεξήγισα τις προθέσεις σου. :clover: Το πνεύμα της έκρηξής μου θα γίνει κατανοητό όταν ξεβαρεθώ και ανοίξω κανα θέμα περι "κουλτούρας", "διανόησης", "τουπέ" και σνομπισμού στην λογοτεχνία... Με "αυτούς" τα έχω, όχι με σένα...

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..