Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Να σας πω γιατί τα πήρα τώρα. Αμα είναι να διαφωνίσετε για της υποκατηγορίες του Φάνταζυ, εγώ δεν είμαι ειδική να της αναλύσω. Αλλα μην αποθαρρύνετε την Σάντυ να γραψει αυτό που έχει στο μυαλό της, ενώ η κοπέλα έχει μια στοιχειώδη εικόνα του τί είναι φάνταζυ.

Γράψε κοπέλα μου αυτό που ξέρεις ως Φάνταζυ, γράψε για νεράιδες, δράκους, βασιλειάδες, πολεμιστές, μάγισσες, πριγκήπισσες και ότι δείχνουν οι εικόνες του Χατζιγιώργη και ότι γραφει το wikipedia που μου έδειξες πριν για το Φάνταζυ. Γράψε εσύ όπως γράφεις καλά και άσε τους παλιούς να λύσουν μόνοι τους τις διαφωνίες τους. :tease: Άντε γατί πολύ τεστοστερόνη γεμίσαμε εδω μέσα. :rofl:

 

Ευχαριστώ για την υποστήριξη :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, με το συμπάθειο δηλαδή, αλλά μερικοί (εγώ) περιμένουν πώς και τί το διαγωνισμό φάνταζυ για να διαβάσουν αυτό ακριβώς: φάνταζυ. Όσο για την πρωτοτυπία, μέσα στα όρια του ιδιώματος υπάρχει άπειρος χώρος για όσες καινοτομίες γουστάρει ο καθένας.

 

Τώρα, αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για το αν αυτό που έγραψε είναι φάνταζυ, ή το ανεβάζει εκτός διαγωνισμού, ή το ανεβάζει εντός και περιμένει την ανταπόκριση του κοινού.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, ας κρίνει το κοινό.

 

Ούτε και εγώ είμαι πολύ σχετικός με fantasy, αλλά και το urban fantasy υπο-είδος του είναι. Θα ήταν λάθος να οριστεί σαν απαιτούμενο για το διαγωνισμό να γράφουν όλοι για ξωτικά, δράκους, πολεμιστές κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά λέω ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ: "ας μη μένουμε κολλημένοι στα παλιά (σαν Φ), αλλά ας έχουμε ανοιχτό μυαλό στο καινούριο (σαν ΕΦ)" :) :)

 

SpirosK, όταν λες ΕΦ εδώ τι ακριβώς εννοείς; Ρωτάω από περιέργεια, γιατί στο δικό μου μυαλό η επιστημονική φαντασία και το φάνταζι έχουν αρκετά σαφή όρια. (Αναρωτιέμαι μήπως το εννοείς ως Εικασιακή Φαντασία (Speculative Fiction).

 

έντιτ:

Κατά τα άλλα, κι εγώ θα ήθελα να διαβάσω φάνταζι. Ούτως ή άλλως πάντως βλέπω πως σε όλους τους διαγωνισμούς των ειδών μέχρι τώρα τα όρια είναι αρκετά ρευστά. Και καλά κάνουν :)

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα λάβει μέρος στο προηγούμενο φάνταζι με το Κιβούρι, οι μισοί το είχαν κατηγορήσει ότι δεν ήταν φάνταζι, χώρια τα υπόλοιπα. Εγώ το είπα urban/magical realism και ένιψα τα χείρας μου, αλλά τώρα θα κάνω αυτό που συμβουλεύουν μερικοί από πάνω:αποχή κι έχεις το κεφάλι σου ήρεμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποιος να μου φέρει ένα παράδειγμα του τι εννοείτε με τον όρο φάντασυ.

 

Που ήσουνα όταν έκανα και εγώ τις ίδιες απορίες; :dazzled:

 

 

....οφείλω να ομολογήσω ότι σαν νέο στο forum με έχει απασχολήσει πολύ ο διαχωρισμός και οι έννοιες (του τι ακριβώς εννοούμαι όταν λέμε Επιστημονική Φαντασία, Φαντασία και Τρόμος…). Όλα είναι σχετικά και όλα μπορούν να μπερδευτούν μεταξύ τους…

 

Εγώ μπαίνοντας για πρώτη φορά πάντως στο forum θα ήθελα να δω κάπου ξεκάθαρα αυτούς τους ορισμούς…

Edited by andlib
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποιος να μου φέρει ένα παράδειγμα του τι εννοείτε με τον όρο φάντασυ.

 

Που ήσουνα όταν έκανα και εγώ τις ίδιες απορίες; :dazzled:

 

 

....οφείλω να ομολογήσω ότι σαν νέο στο forum με έχει απασχολήσει πολύ ο διαχωρισμός και οι έννοιες (του τι ακριβώς εννοούμαι όταν λέμε Επιστημονική Φαντασία, Φαντασία και Τρόμος…). Όλα είναι σχετικά και όλα μπορούν να μπερδευτούν μεταξύ τους…

 

Εγώ μπαίνοντας για πρώτη φορά πάντως στο forum θα ήθελα να δω κάπου ξεκάθαρα αυτούς τους ορισμούς…

 

 

Νομίζω πως πολύ περιορισμένα και σχηματικά μπορεί να απαντηθεί κάτι τέτοιο στα πλαίσια ενός φόρουμ. Πρόκειται για τεράστια και φιλολογική συζήτηση που χωράει πολύ νερό, κατά τη γνώμη μου. Μάρτυρας και το πάθος των σχετικών διαλόγων, όποτε επανέρχεται το θέμα. Ίσως λοιπόν θα ήταν καλή ιδέα και τακτική για τον καθένα να κάνει ό,τι έγραψε παραπάνω ο Nihilio: να διαβάζει έργα του είδους, συν καμιά σχετική μελέτη λογοτεχνικής κριτικής ή φιλολογίας (θα πρόσθετα εγώ)

και να διαμορφώνει τη δική του άποψη επί του θέματος. Με αυτή την προϋπόθεση, νομίζω πως όλοι θα συνεννοηθούμε καλύτερα μεταξύ μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το ξεχειλώνουμε το θέμα...

Το αναγνωστικό κοινό είναι αλάνθαστο. Αν κάποιος γράψει κάτι και το κοινό το βαφτίσει Φάντασυ, ε τότε είναι φάντασυ. Οποιοι θέλουν να γράψουν στον διαγωνισμό δεν υπάρχει λόγος να πτοηθούν απο ταμπέλες και ετικέτες αν νομίζουν οτι το έργο τους ανήκει σε αυτήν την κατηγορία. Το βάζουν στον διαγωνισμό και απο τα σχόλια θα καταλάβουν αν έπραξαν σωστα ή όχι. Τουλάχιστον τους εμφανείς διαχωρισμούς του κάθε είδους πιστευω οτι είμαστε όλοι (όσοι γράφουμε), σε θέση να τους αντιληφθούμε. Δεν νομίζω π.χ να βάλει κάποιος σε αυτόν τον διαγωνισμό κάποιο διαστημόπλοιο να κόβει βόλτες με εξωγήινους πάνω απο την Μέση Γη για να το βαφτίσει Φάντασυ, ούτε και έναν ψυχασθενη δολοφόνο που παίρνει τρόπαια απο τα θύματα του που είναι μαθητες μαγείας σε σχολή τυπου Χόγκουαρτς.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Urban fantasy is a sub-genre of fantasy defined by place; the fantastic narrative has an urban setting. Many urban fantasies are set in contemporary times and contain supernatural elements. However, the stories can take place in historical, modern, or futuristic periods. The prerequisite is that they must be primarily set in a city. (η αρχή του ορισμού του Urban fantasy απο τη Wikipedia).

 

 

 

 

Νομίζω οτι είναι χρήσιμο να υπάρχουν ορισμοί, διότι μπορεί κανείς να είναι κολλημένος με ένα είδος fantasy και να αγνοεί τα άλλα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το ξεχειλώνουμε το θέμα...

Τι λες τώρα... 7 σελίδες τόπικ, τρεις μόλις μέρες μετά την ανακοίνωση θέματος. Έχει κίνηση το μαγαζί και προβλέπεται μεγάλο σουξέ. (Άσε, κλάμα που ρίχνει ο διοργανωτής του πρωηγούμενου event, που τσούλισε αναιμικά σε ζωντάνια. Και ήταν διαγωνισμός όλων των ειδών, έτσι; ) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Νιώθω αρκετά υπεύθυνος για όλο αυτό το τσουνάμι απο σχόλια, αφού εγώ ήμουν που σχολίασε χτες τα ξημερώματα...Στο μυαλό μου δεν έχω ακόμα ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα. Δεν κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλό μου, είναι πολλά αυτά που δεν γνωρίζω... Δεν θα ανέβαζα ιστορία και ειδικά σε διαγωνισμό αν δεν ήμουν αρκετά βέβαιος ότι είμαι σωστός στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας μου. Το σχόλιο μου είχε την μορφή απορίας για να καταλάβω και ευτυχώς κάποιοι το εξήγησαν.

Ζητώ συγνώμη παιδιά για την αναστάτωση. Δεν θέλω να νομίζετε ότι παίζω μαζί σας...

Διαβάζοντας τις ιστορίες σας στο φόρουμ έχω μάθει αρκετά πράγματα και κατάλαβα απο τα σχόλια σας τι πρέπει να προσέχω όταν γράφω. Αν θεωρείτε ανεπαρκή την άποψή μου, στα σχόλια μου, λόγο αυτών των βασικών γνώσεων που δεν κατέχω το σέβομαι. Ελπίζω να μην πρόσβαλα κανένα και να μην μείωσα την αξία του διαγωνισμού με την βλακεία που έκανα.

Edited by anysias
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Νιώθω αρκετά υπεύθυνος για όλο αυτό το τσουνάμι απο σχόλια, αφού εγώ ήμουν που σχολίασε χτες τα ξημερώματα...Στο μυαλό μου δεν έχω ακόμα ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα. Δεν κρύβομαι πίσω απο το δάχτυλό μου, είναι πολλά αυτά που δεν γνωρίζω... Δεν θα ανέβαζα ιστορία και ειδικά σε διαγωνισμό αν δεν ήμουν αρκετά βέβαιος ότι είμαι σωστός στο μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας μου. Το σχόλιο μου είχε την μορφή απορίας για να καταλάβω και ευτυχώς κάποιοι το εξήγησαν.

Ζητώ συγνώμη παιδιά για την αναστάτωση. Δεν θέλω να νομίζετε ότι παίζω μαζί σας...

Διαβάζοντας τις ιστορίες σας στο φόρουμ έχω μάθει αρκετά πράγματα και κατάλαβα απο τα σχόλια σας τι πρέπει να προσέχω όταν γράφω. Αν θεωρείτε ανεπαρκή την άποψή μου, στα σχόλια μου, λόγο αυτών των βασικών γνώσεων που δεν κατέχω το σέβομαι. Ελπίζω να μην πρόσβαλα κανένα και να μην μείωσα την αξία του διαγωνισμού με την βλακεία που έκανα.

 

Βρε, τί είναι αυτά που λες; Να σε συγχωρήσουμε; Με όλο αυτό το νταβαντούρι, αναμένεται ένας Μάιος σκέτη τρέλα...

Μάλλον ευχαριστώ πρέπει να σου πούμε...

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη παιδιά για την αναστάτωση. Δεν θέλω να νομίζετε ότι παίζω μαζί σας...

:bag: Μη ζητάς συγνώμη Βασίλη, εγώ ζητώ συγνώμη για τις "φωνάρες" μου. Έδωσες όμως αφορμή για λίγο τζέρτζελο, έτσι ώστε να μάθουν κάποια πράγματα οι καινούργιοι. Όπως βλέπεις, στις διασαφηνίσεις ακολουθούμε την Γαλατική μέθοδο. Το κέφι μόνο μη χαθεί για μια ωραία φεστιβαλική ατμόσφαιρα. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, επανήλθε στις παλιές του δόξες ο θεσμός του διαγωνισμού... Για το τζέρτζελο μιλώ, φυσικά!

 

Και για να μείνω και εντός τόπικ, δεν ξέρω ακόμα αν θα λάβω μέρος στο διαγωνισμό. Τείνω προς το όχι, εκτός κι αν βρω μια ιδέα που να με ικανοποιεί, που να αξίζει τον κόπο και τον χρόνο που θα αφαιρέσω από το διάβασμα της σχολής και, πάνω απ'όλα, που να μην περιορίζεται από το όριο των λέξεων... Κάτι έμαθα, βλέπετε, από τον τελευταίο διαγωνισμό! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το ξεχειλώνουμε το θέμα...

Τι λες τώρα... 7 σελίδες τόπικ, τρεις μόλις μέρες μετά την ανακοίνωση θέματος. Έχει κίνηση το μαγαζί και προβλέπεται μεγάλο σουξέ. (Άσε, κλάμα που ρίχνει ο διοργανωτής του πρωηγούμενου event, που τσούλισε αναιμικά σε ζωντάνια. Και ήταν διαγωνισμός όλων των ειδών, έτσι; ) :lol:

 

 

Άσε, κουράστηκα να κλαίω και τώρα έβαλα τα μικρά στο φροντιστήριο να κλαίνε σε βάρδιες.

 

Για να είμαστε και on topic, έχουμε που έχουμε τους της ΣΟΒΑΡΗΣ λογοτεχνίας να μας δουλεύουν και να μην μας παίρνουν στα σοβαρά, όχι οτι δεν γράφουμε legit πράγματα, όχι ότι είμαστε παραλογοτέχνες, και κατατ'αλλα αυτοί είναι λάθος κι εμείς "καταλαβαίνουμε" την ομορφιά του spec fic. Σκατά καταλαβαίνουμε, ούτε να συνεννοηθούμε τι είναι φάντασι δεν μπορούμε. Τhumbs up.

Μιλώντας για thumbs, ορίστε ένα rule of thumb. Αν χώραγε/το βλέπατε σε φάντασυ ράφι σε βιβλιοπωλείο, είναι φάντασι. Αν μοιάζει με κάτι που θα μπορούσε να το έχει γράψει [συμπληρώστε όνομα φάντασι συγγραφέα] είναι φάντασι. ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 2, αλλά πάλι βγήκε και μοιάζει φάντασι, μπράβο, είστε και ορίτζιναλ και το διήγημα θα πάει καλά στο διαγωνισμό.

Σημασία έχει εδώ να γράψετε. Αν η ιστορία βγει καλή, αλλά δεν πάει καλά στο διαγωνισμό επειδή δεν άγγιζε το θέμα ή το genre... so fucking what? Σας έμεινε μια καλή ιστορία που ΔΕΝ θα γράφατε αν δεν ήταν ο διαγωνισμός; Αυτό δεν έχει σημασία; Ευχαριστηθείτε το κόνσεπτ. Αφήστε τα tags στον εκδοτικό και στον βιβλιοπώλη όταν έρθει εκείνη η ώρα.

Έτσι κι αλλιώς πάλι λάθος θα σας βάλουν (Ενυδρεία mainstream, Κοράκι εφηβική κλπ κλπ κλπ....)

 

Για να είμαι και πάλι, ον τόπικ, λέω να γράψω κι εγώ κάτι αλλά ακόμα το ψάχνω. Αν έρθει τίποτα καλό, θα δοκιμάσω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, με το συμπάθειο δηλαδή, αλλά μερικοί (εγώ) περιμένουν πώς και τί το διαγωνισμό φάνταζυ για να διαβάσουν αυτό ακριβώς: φάνταζυ. Όσο για την πρωτοτυπία, μέσα στα όρια του ιδιώματος υπάρχει άπειρος χώρος για όσες καινοτομίες γουστάρει ο καθένας.

 

Τώρα, αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για το αν αυτό που έγραψε είναι φάνταζυ, ή το ανεβάζει εκτός διαγωνισμού, ή το ανεβάζει εντός και περιμένει την ανταπόκριση του κοινού.

 

 

 

Αυτή πάνω κάτω είναι και η δική μου άποψη. Ο διαγωνισμός έχει κάποιους περιορισμούς-κανονισμούς, μεταξύ των οποίων και το είδος, για να διαγωνιστούν όλοι οι συμμετέχοντες επί ίσοις όροις, δηλαδή να υποβάλουν διηγήματα που γράφτηκαν υπό τις ίδιες συνθήκες και να δούμε ποια θα ψηφιστεί ως καλύτερη. Γράψτε ένα διήγημα που να θεωρείτε ότι ανήκει στο είδος του φάντασυ και ανεβάστε το. Και, TheSeaIsBurned και Stanley, γράψτε και μην παίρνετε προσωπικά κάτι τέτοιους καβγάδες. Ο σκοπός των διαγωνισμών είναι να δοθεί κίνητρο για να γραφτούν διηγήματα, ει δυνατόν καλά. Αν το πετύχετε, θα είναι ένα επίτευγμα πιο σημαντικό από το διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Drake Ramore ... DinoHajiyorgi ... DinMacXanthi ... Cassandra Gotha ... Mesmer ... Iwannhs ... Eugenia Rose ... Howard Crease ...

 

Οι πολεμιστές άρχισαν να μαζεύονται...

 

post-1004-0-81663000-1304703319_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τα τσουρέκια μου μέσα,με τρώει να γράψω. Αν κατέβει καμία ιδέα,μόνο, αλλιώς δεν θα το παιδέψω και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα... πολύ σύντομα κοντά σας........

 

Μια ιστορία...

 

Ένας θρύλος...

 

Ένα ζευγάρι μάτια...

RAINBOW EYES

 

snow_white_gone_bad_by_pure_insomnia-d2ycf7o.jpg

 

Σύντομα λέμεεεε...

Ειπα και εγώ να εκμεταλλευτώ την δημοσιότητα του τόπικ και να διαφημιστώ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα τσουρέκια μου μέσα,με τρώει να γράψω. Αν κατέβει καμία ιδέα,μόνο, αλλιώς δεν θα το παιδέψω και πολύ.

Αγνοείστε τον. Είναι ένας τσουρεκτσής! Το Fantasy είναι για ιππότες και αμαζόνες! Drake Ramore ... DinoHajiyorgi ... DinMacXanthi ... Cassandra Gotha ... Mesmer ... Iwannhs ... Eugenia Rose ... Howard Crease ... Έχουμε και Naroualis! Οι θρύλοι επιστρέφουν στο βασίλειο!

 

 

 

 

Α, Ευγενίαααα, ποια είναι η δεσποσύνη με τα ίσια μαλλιά; Την ξέρεις προσωπικά; :tease:

Link to comment
Share on other sites

Τα τσουρέκια μου μέσα,με τρώει να γράψω. Αν κατέβει καμία ιδέα,μόνο, αλλιώς δεν θα το παιδέψω και πολύ.

Αγνοείστε τον. Είναι ένας τσουρεκτσής! Το Fantasy είναι για ιππότες και αμαζόνες! Drake Ramore ... DinoHajiyorgi ... DinMacXanthi ... Cassandra Gotha ... Mesmer ... Iwannhs ... Eugenia Rose ... Howard Crease ... Έχουμε και Naroualis! Οι θρύλοι επιστρέφουν στο βασίλειο!

 

 

 

 

Α, Ευγενίαααα, ποια είναι η δεσποσύνη με τα ίσια μαλλιά; Την ξέρεις προσωπικά; :tease:

Τώρα με τις δώδεκα ίντσες θα την γνωρίσεις ;-)

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Τα τσουρέκια μου μέσα,με τρώει να γράψω. Αν κατέβει καμία ιδέα,μόνο, αλλιώς δεν θα το παιδέψω και πολύ.

Αγνοείστε τον. Είναι ένας τσουρεκτσής! Το Fantasy είναι για ιππότες και αμαζόνες! Drake Ramore ... DinoHajiyorgi ... DinMacXanthi ... Cassandra Gotha ... Mesmer ... Iwannhs ... Eugenia Rose ... Howard Crease ... Έχουμε και Naroualis! Οι θρύλοι επιστρέφουν στο βασίλειο!

Κάπου πήρε το μάτι μου...

 

Έτσι κι αλλιώς, καλά θα κάνω να φροντίσω να τα διαβάσω σήμερα γιατί μου γνέφει και η wordsmith με την Όρασή της από (πίσω από) τη γωνία και μάλλον πρέπει να στρωθώ για γράψιμο τις επόμενες μέρες.

 

 

...ότι και η Tiessa θα πάρει μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά λέω ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ: "ας μη μένουμε κολλημένοι στα παλιά (σαν Φ), αλλά ας έχουμε ανοιχτό μυαλό στο καινούριο (σαν ΕΦ)" :) :)

 

SpirosK, όταν λες ΕΦ εδώ τι ακριβώς εννοείς; Ρωτάω από περιέργεια, γιατί στο δικό μου μυαλό η επιστημονική φαντασία και το φάνταζι έχουν αρκετά σαφή όρια. (Αναρωτιέμαι μήπως το εννοείς ως Εικασιακή Φαντασία (Speculative Fiction).

 

έντιτ:

Κατά τα άλλα, κι εγώ θα ήθελα να διαβάσω φάνταζι. Ούτως ή άλλως πάντως βλέπω πως σε όλους τους διαγωνισμούς των ειδών μέχρι τώρα τα όρια είναι αρκετά ρευστά. Και καλά κάνουν :)

 

ΕΦ εννοώ αυτό που υπάρχει στο eMail σου :)

Link to comment
Share on other sites

 

Α, Ευγενίαααα, ποια είναι η δεσποσύνη με τα ίσια μαλλιά; Την ξέρεις προσωπικά; :tease:

Τώρα με τις δώδεκα ίντσες θα την γνωρίσεις ;-)

 

 

:rofl:

 

καλό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..