Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Λοιπόοοον! Ο κος Τουίτι μας, νικητής του προηγούμενου διαγωνισμού, μου παραχωρεί την ευθύνη/το προνόμιο της διοργάνωσης.

Για τους κανονισμούς, ρίξτε μια ματιά εδώ (ευγενική χορηγία του Mesmer, για να μην τα ξαναγράφουμε). Μέχρι τα μεσάνυχτα της Τετάρτης 25 Μαΐου μπορείτε να ανεβαζετε τα διηγήματά σας και από κει και ύστερα, μέχρι Πέμπτη 9 Ιουνίου ψηφίζουμε και σχολιάζουμε.

Ανοίγω το τόπικ τώρα, για να προετοιμαστείτε ψυχολογικά:lol:.

 

Λοιπόν, το θέμα είναι

 

Όραση

 

post-2372-0-71403500-1304370064_thumb.jpg

 

 

Τυφλοί, μύωπες, αλλά και μάτια που κόβουν υπερβολικά, άνθρωποι/μάγοι/ξωτικά που βλέπουν αυτά που δε φαίνονται, που διαβάζουν ψυχές και μυαλά, ενορατικοί, οράματα, θέα σε άλλους κόσμους και άλλες διαστάσεις, όραση σε άλλα φάσματα, υπέρυθρη ή υπεριώδης, βλέμμα της μύγας, που βλέπει μόνο το κόκκινο, κλπ κλπ. Αν θέλετε κλασική μυθολογία, έχουμε τον τυφλό πλην μάντη Τειρεσία και τη μέδουσα, που πέτρωνε όσους την αντίκριζαν. Από Παλαιά Διαθήκη θυμίζω τη γυναίκα του Λωτ. Από πιο σύγχρονα, μου έρχεται προχείρως στο μυαλό η γνωστή απόπειρα τύφλωσης του "Μιχαήλ Στρογκόφ" και το "Ταξίδι στο κέντρο της Γης" του Ιούλιου Βερν, με τα ψάρια που ζούσαν σε υπόγειες σπηλιές και γι' αυτό ήταν τυφλά... Και μην ξεχνάτε και τον αείμνηστο Σαραμάγκου με το "Περί Τυφλότητος".

Αλλά δε χρειάζεται η ίδια η όραση να έχει κάτι το περίεργο. Υπάρχουν και άθλοι, ξόρκια, ελιξήρια και θυσίες που έχουν σκοπό να βρει κάποιος το φως του ή, αντίθετα, κάποιος που παζαρεύει την όρασή του ως τίμημα για κάτι άλλο ή τη χάνει επειδή ορκίζεται σ' αυτήν ("Να στραβωθώ, ρε παιδιά!" που έλεγε και ο Γκιωνάκης στην "Αλίκη στο ναυτικό").

Να τονίσω ότι το θέμα ΔΕΝ είναι τα ίδια τα μάτια, αλλά η όραση, το να βλέπεις. Μία από τις πέντε αισθήσεις, αυτή που έχει επισκιάσει τις υπόλοιπες ως πιο σημαντική (και απ' αυτό μπορούν να βγουν ιδέες).

Το θέμα αφιερώνεται στον κο Χατζηγιώργη, για να με συγχωρήσει για τις επόμενες 1232 φορές που θα τον πω Τουίτι.

That's all. Τώρα, γράφτε!

 

Οι ιστορίες του διαγωνισμού, με σειρά συμμετοχής:

Rainbow Eyes - Eugenia Rose

Βασιλιάς Δροντοφούς - DinoHajiyorgi

Ο Δρομέας - Iwannhs

Κεφάλαιο Ωμέγα - DinMacXanthi

Δε μετανιώνω - Mindtwisted

Ο τρόπος του Μπεντζ - dagoncult

ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΔΕΣ - John82

Δαμάσκηνου Μυστικό - Lady Nina

Το Φως Που Πήγαινε Κι Ερχόταν - Howard Crease

Άρετ - Mesmer

Επανένωση - Cassandra Gotha

Τυφλώσεις - Mors Planch

Ο.Δ. - SpirosK

Η Κατάρα του Πορφυρού Ματιού - Nihilio

Μετείκασμα - Tiessa

New Canaan - northerain

Εξιλέωση - anysias

Η καρδιά της κλέφτρας - Sonya

To Mυστήριο της Γραφής στην Περγαμηνή. - Innerspaceman

Ένας ξύπνιος άνθρωπος - Naroualis

Edited by Mesmer
Προσθήκη ιστοριών διαγωνισμού - αλλαγή ημ/νίας λήξης ψηφ.
Link to comment
Share on other sites

Τι είν΄τούτο;Από το πουθενά. Καλά γραψίματα, σε όσους συμμετάσχουν, μάλλον θα είναι ο πρώτος διαγωνισμός από τον οποίον θα απέχω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον! Ο κος Τουίτι μας, νικητής του προηγούμενου διαγωνισμού, μου παραχωρεί την ευθύνη/το προνόμιο της διοργάνωσης.

ΩΧ ΜΑΝΑ ΜΟΥ! :dazzled::tease:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!

 

Υπάρχουν φήμες ότι όποιος ανεβάσει ιστορία με ορθογραφικά λάθη, θα ακυρώνεται η συμμετοχή του!! :tease:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!

 

Υπάρχουν φήμες ότι όποιος ανεβάσει ιστορία με ορθογραφικά λάθη, θα ακυρώνεται η συμμετοχή του!! :tease:

 

Προφανώς η πιθανη δική μου συμμετοχή θα είναι μόνο συμβολική. :huh:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γαργαλάς τον κάφρο μέσα μου τώρα, δηλαδή; :p

 

Και ήταν τα στήθια σου άσπρα σαν τα γάλατα

και μου λεγες γαργάλα τα γαργάλα τα! :tease:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Το επίπεδο ενός διαγωνισμού φαίνεται πριν καν αρχίσει... :8):

Δεν τον χάνω με τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

from reality comes fantasy (αφιερωμένο στους διαγωνιζόμενους):

yXMEK.png

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να είστε φρόνιμοι και να μην πειράζετε την Κέλλυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να είστε φρόνιμοι και να μην πειράζετε την Κέλλυ.

 

Ευχαριστώ, κε Τουίτι μας, αλλά μην ανησυχείς και δεν πτοούμαι - πειράχτε, πειράχτε! :lol: Όσο για την ορθογραφία:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!! ΠΡΟΣΟΧΗ!!

 

Υπάρχουν φήμες ότι όποιος ανεβάσει ιστορία με ορθογραφικά λάθη, θα ακυρώνεται η συμμετοχή του!! :tease:

 

Χμμμ! Καλή ιδέα αλλά έχω μια καλύτερη: να δοθεί ειδικό βραβείο σε όποιον δεν κάνει ΚΑΝΕΝΑ ορθογραφικό! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Ακόμα δεν αρχίσαμε και ήδη φαίνεται ότι θα περάσουμε καλά.:p

 

 

Ανοίγω το τόπικ τώρα, για να προετοιμαστείτε ψυχολογικά:lol:. Μέχρι τη Δευτέρα το βράδυ

 

 

Το αν θα γράψω εξαρτάται από το θέμα και από το χρόνο που θα μου αφήσουν οι υποχρεώσεις του Μαΐου, που πάντα καταφέρνει να είναι ο δυσκολότερος μήνας του χρόνου για μένα, αλλά το ψυχολογικό περιθώριο των τριών ημερών που μας έδωσες, βοηθάει πολύ. :rose:

Link to comment
Share on other sites

Η Fantasya στην εξουσία! Ήδη φαντασια μου έχει αρχίσει τα όργια και προσπαθώ να μαντέψω το θέμα! Έχει να κάνει με κοτοπουλάκια????

Φρονιμοι είμαστε κύριε Ντίνο μας.... αλλιώς θα μας τιμωρήσετε? ;-) Σόνυα σου 'ρχομαι! :D

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Ευγενία το θέμα θα είναι τα κάσιους και οι ξεροί καρποί γενικότερα :D.

Link to comment
Share on other sites

Ευγενία το θέμα θα είναι τα κάσιους και οι ξεροί καρποί γενικότερα :D.

 

Τώρα αυτό ειναι υπονοούμενο για αλατισμένα φυστίκια και έτσι? Πάντως ένα είναι το σίγουρο θα διασκεδάσουμε!!!!!!!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

post-2372-0-91733200-1304151964_thumb.jpg

 

Ποιο είναι το θέμα; Το βλέπει κανείς;

 

post-2372-0-28305000-1304152024_thumb.jpg

 

Εγώ το ξέρω... Τι μου δίνετε για να σας το πω;

 

post-2372-0-75837300-1304152079_thumb.jpg

 

Εγώ το είδα και από τότε είμαι έτσι...:dazzled:

 

 

(Αυτά για να μην παραπονιέται ο κος post-2372-0-29703900-1304152177_thumb.gif μας ότι δε βάζω teasers)

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον; (Ας παίξουμε λίγο).

 

edit διαπίστωσης της ηλιθιότητάς μου:

Τώρα βέβαια κατάλαβα ότι δεν πρέπει να μου απαντήσεις, άρα... ας μην παίξουμε!

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Ποντάρω στους τρομακτικούς, σατανικούς αρουραίους...

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι έχεις πέσει μέσα και δεν ξέρω αν έπρεπε...

Link to comment
Share on other sites

from reality comes fantasy (αφιερωμένο στους διαγωνιζόμενους):

yXMEK.png

Καλή επιτυχία!

Αν είχες βρει παρόμοια φωτογραφία, όπου το περιστέρι θα κουτσουλούσε τον ανυποψίαστο περαστικό, ενώ παράλληλα ο δράκος θα έφτυνε φωτιά στον γενναίο σπαθοφόρο, θα σου έβγαζα το καπέλο -που ναι μεν δε φοράω, αλλά... :hi: :devil2:

 

Μήπως είναι τα κιάλια;; laugh.giflaugh.gif

Ή θα μπορούσαν να είναι τα νύχια με γαλλικό μανικιούρ και τα τζιν με κεντήματα στην κωλότσεπη...! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..