Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Να ανοίξουμε τόπικ με θέμα "Πώς θέλουμε να γίνονται τα σχόλια"; :dazzled:

 

Παιδιά, είπαμε, άνθρωποι είμαστε και έχουμε τις ευαισθησίες μας, αλλά έχει παραγίνει αυτό το "δεν τολμάω να μιλήσω μην πληγωθεί το εύθραυστο λουλούδι που έχω απέναντί μου".

Λυπάμαι αν τα λόγια μου βγαίνουν λίγο πιο σκληρά απ' ό,τι θα ήθελα, αλλά λίγη σοβαρότητα πια. Δεν είμαστε ανήλικα "Αχ, Τακούληηη, τι ωραία ζωγραφιά που έκανεεες", και δεν ξέρω για 'σένα Howard, αλλά για 'μένα το sff είναι κάτι σαν σχολή. Όπως το βλέπει ο καθένας. Εγώ έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα εδώ μέσα, που δεν θα τα είχα μάθει (ή θα είχα αργήσει πολύ), αν δεν είχα πάρει σχόλια-διορθώσεις.

 

Τέλος πάντων, υπάρχει και Η κριτική των άλλων αν θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξουμε τόπικ με θέμα "Πώς θέλουμε να γίνονται τα σχόλια"; :dazzled:

 

Παιδιά, είπαμε, άνθρωποι είμαστε και έχουμε τις ευαισθησίες μας, αλλά έχει παραγίνει αυτό το "δεν τολμάω να μιλήσω μην πληγωθεί το εύθραυστο λουλούδι που έχω απέναντί μου".

Λυπάμαι αν τα λόγια μου βγαίνουν λίγο πιο σκληρά απ' ό,τι θα ήθελα, αλλά λίγη σοβαρότητα πια. Δεν είμαστε ανήλικα "Αχ, Τακούληηη, τι ωραία ζωγραφιά που έκανεεες", και δεν ξέρω για 'σένα Howard, αλλά για 'μένα το sff είναι κάτι σαν σχολή. Όπως το βλέπει ο καθένας. Εγώ έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα εδώ μέσα, που δεν θα τα είχα μάθει (ή θα είχα αργήσει πολύ), αν δεν είχα πάρει σχόλια-διορθώσεις.

 

Άννα, είχα και την εμπειρία κάποιων μικροτσούτσουνων που μπήκαν στον κόπο να με σχολιάσουν μόνο για να βγάλουν κάποιο άχτι. :p

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξουμε τόπικ με θέμα "Πώς θέλουμε να γίνονται τα σχόλια"; :dazzled:

 

Παιδιά, είπαμε, άνθρωποι είμαστε και έχουμε τις ευαισθησίες μας, αλλά έχει παραγίνει αυτό το "δεν τολμάω να μιλήσω μην πληγωθεί το εύθραυστο λουλούδι που έχω απέναντί μου".

Λυπάμαι αν τα λόγια μου βγαίνουν λίγο πιο σκληρά απ' ό,τι θα ήθελα, αλλά λίγη σοβαρότητα πια. Δεν είμαστε ανήλικα "Αχ, Τακούληηη, τι ωραία ζωγραφιά που έκανεεες", και δεν ξέρω για 'σένα Howard, αλλά για 'μένα το sff είναι κάτι σαν σχολή. Όπως το βλέπει ο καθένας. Εγώ έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα εδώ μέσα, που δεν θα τα είχα μάθει (ή θα είχα αργήσει πολύ), αν δεν είχα πάρει σχόλια-διορθώσεις.

 

Τέλος πάντων, υπάρχει και Η κριτική των άλλων αν θέλετε.

 

Έχω την εντύπωση πως το παίζεις τόσο σκληροτράχηλη μόνο και μόνο για να δικαιολογήσεις τον τόνο των δικών σου σχολίων. Και για να ξέρεις, θα μπορούσα με κάθε άνεση να γίνω κι εγώ όσο είρωνας θέλω, "εύθραυστο λουλούδι"-style. Και αρχίζω να πιστεύω πως έχεις ένα θέμα με την ανάγνωση, ειλικρινά. Κάνε τον κόπο να ξαναδιαβάσεις το προηγούμενο ποστ μου, και δες αν ισχυρίστηκα ότι, πρώτον: δεν είναι σωστό να λέμε τα αρνητικά μιας ιστορίας, και δεύτερον: το sff δεν είναι σχολή (το hardcore ακαδημία απλά εννοούσε πως δεν κόβουμε κεφάλια εδώ μέσα)

Έχεις μπλέξει την ευγένεια με την ειλικρίνεια, και το έχεις κάνει σε τεράστιο βαθμό.

Edited by Howard Crease
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να συνεχίσουμε την κουβέντα που εξελίχθηκε τόσο άσχημα, γι' αυτό δεν θα πω τίποτα άλλο πάνω στο θέμα. Νομίζω πως δεν σε απασχολεί, αλλιώς θα έγραφεςτη γνώμη σου στο τόπικ που έκανα τον κόπο να βρω. Θέλω μόνο να πω, μια που τόσο άνετα μου έκανες προσωπική επίθεση δημοσίως, ότι κι εσύ αν διαβάσεις καλύτερα το προηγούμενο ποστ μου δεν θα δεις πουθενά ειρωνία που απευθύνεται σε 'σένα προσωπικά, αλλά στην τάση που επικρατεί τελευταία.

 

Όσο για την πρόθεσή μου όταν εξέφρασα αρχικά το παράπονο με τα σχόλια, δεν είσαι ο κατάλληλος να την κρίνεις.

 

EDIT: Αυτό το ποστ έγινε πριν λυθούν οι διαφορές μας με τον Howard, και ήμουν ακόμα θυμωμένη με την παρεξήγηση. Με τον άνθρωπο τα λύσαμε, σε προσωπικό επίπεδο, γιατί είχε την καλή διάθεση να τα λύσει και τον ευχαριστώ και δημοσίως.

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Όσο για την πρόθεσή μου όταν εξέφρασα αρχικά το παράπονο με τα σχόλια, δεν είσαι ο κατάλληλος να την κρίνεις.

Εγώ που είμαι λοιπόν, συμφωνώ με τον Howard. Θα τα πούμε από κοντά σε κάποιο Meeting όμως. Σου έχω μαζέψει αρκετά να συζητήσουμε.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Σπύρο, το ξέρω. Αλλά δεν μένω Αθήνα (πού να το ξέρεις, ε; ) και θα είναι λίγο δύσκολο να μου τα πεις από κοντά. Υπάρχουν και τα πμ όμως, ευχαρίστως να διαβάσω ό,τι μου έχεις μαζεμένο. Όσο για την πρόθεσή μου, επαναλαμβάνω, δεν ήταν αυτή. Το ότι βρήκες χώρο να μου κάνεις τα παράπονά σου για τον τρόπο που σχολιάζω, (και έχεις κάθε δικαίωμα), δεν σημαίνει ότι εγώ είχα λόγο να απολογηθώ για κατι. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε. Είστε εκτός θέματος, αυτό θέλω να πω.

 

Και επειδή το τόπικ μετατρέπεται σε "έχουμε πρόβλημα με την κασσάνδρα γκόθα", να υπενθυμίσω πως το σύστημα πμ λειτουργεί μια χαρά. Αναρωτιέμαι γιατί τόσο καιρό, όσοι μου "έχετε μαζεμε΄να" δεν στέλνετε κανένα μυνηματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να έχουμε ξεκάθαρα τα πράγματα: υπάρχουν μερικοί κανόνες για την κριτική, πόσω μάλλον για την κριτική σε κάτι που κάποιος έχει βάλει την ψυχή του μέσα. Κασσάνδρα, για μένα, το λέω ευθέως, δεν τηρείς αυτούς τους κανόνες. Κατ'αρχήν, σε κάθε σχόλιο οφείλουμε/καλό είναι/βοηθάει να ξεκινάμε με τα θετικά. Δεν υπάρχει περίπτωσή, ακόμα και στο πιο μπαζοκείμενο να μην βρούμε κάτι, το παραμικρό, που να μας άρεσε. Σε καμία περίπτωση. Επιπλέον, έχει διαφορά η ειλικρίνεια από την αγένεια. Όπως στο καθετί, υπάρχει διάκριση ύφους και δεν έχει σημασία τι λες, αλλά πώς το λες. Και εκπλήσσομαι που έκανες το αρχικό ποστ, γιατί εσύ έχεις να σχολιάσεις ιστορία μου από το Κιβούρι, οπότε αυτό που ισχυρίζεσαι βγαίνει αυτόματα άκυρο. Με ήρεμη διάθεση.

 

Γενικότερα τώρα, σίγουρα στο φόρουμ υπάρχουν οι κακές προαιρέσεις, σίγουρα. Για μένα το θέμα είναι ο τρόπος, που πρέπει να στοχεύει στην αποφυγή της απαξίωσης της κατάθεσης ψυχής του καθενός. Όσο ευαίσθητος ή όχι αν είναι κάποιος, αυτό που γράφει βγαίνει από μέσα του, και δεν είναι ούτε σκατά ούτε κάτουρα, είναι ψυχή, που πρέπει να την σεβόμαστε.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

:mf_surrender: Άσχετα με το αν έχετε ή όχι παράπονο από κάποιον, όπως είπε κι η ίδια η Κασσάνδρα, υπάρχουν και πμ. Αυτό που ζήτησε στο αρχικό ποστ ήταν ένα πολύ λογικό και δίκαιο αίτημα. Όλοι μπορεί κάποια φορά να έχουμε πρόβλημα με το ύφος κάποιων σχολίων, συμφωνώ. Αλλά υπάρχουν τρόποι να λύσουμε την οποιαδήποτε παρεξήγηση, ή, αν δε λυθεί, απλώς να αδιαφορήσουμε. Η συζήτηση όμως εδώ είναι άλλη.

 

Όσο ευαίσθητος ή όχι αν είναι κάποιος, αυτό που γράφει βγαίνει από μέσα του, και δεν είναι ούτε σκατά ούτε κάτουρα, είναι ψυχή, που πρέπει να την σεβόμαστε.

Κι αν κάποιος είναι σκατόψυχος, τι γίνεται;

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

:mf_surrender: Άσχετα με το αν έχετε ή όχι παράπονο από κάποιον, όπως είπε κι η ίδια η Κασσάνδρα, υπάρχουν και πμ. Αυτό που ζήτησε στο αρχικό ποστ ήταν ένα πολύ λογικό και δίκαιο αίτημα. Όλοι μπορεί κάποια φορά να έχουμε πρόβλημα με το ύφος κάποιων σχολίων, συμφωνώ. Αλλά υπάρχουν τρόποι να λύσουμε την οποιαδήποτε παρεξήγηση, ή, αν δε λυθεί, απλώς να αδιαφορήσουμε. Η συζήτηση όμως εδώ είναι άλλη.

 

Όσο ευαίσθητος ή όχι αν είναι κάποιος, αυτό που γράφει βγαίνει από μέσα του, και δεν είναι ούτε σκατά ούτε κάτουρα, είναι ψυχή, που πρέπει να την σεβόμαστε.

Κι αν κάποιος είναι σκατόψυχος, τι γίνεται;

 

 

Ναι, αλλά "δημοσία δαπάνη" έχει άλλη βαρύτητα και άλλη επίδραση μια τέτοια συζήτηση. Τέλος πάντων, δεν είναι θέμα που αφορά έναν ή δύο, σε όλους απευθύνεται.

 

Όσο για το τελευταίο, παραδέχομαι ότι είναι καλό!

Link to comment
Share on other sites

Το αν έχουμε πρόβλημα με κριτικές είναι μεγάλο θέμα. Κι εγώ είχα πρόβλημα με κάποιες, αλλά δεν το χτυπάω στα ύπουλα με την πρώτη ευκαιρία, για να δείξω και στους άλλους πόσο κακός είναι αυτός που μου την έκανε. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο... πώς το λένε; Έχεις πρόβλημα με κάτι; Πες το τότε! Και όχι ένα χρόνο μετά. Όπως πολύ σωστά έπραξε η νεραϊδούλα, και από τότε πιστεύω ότι είμαι πολύ προσεκτική με τα σχόλιά μου στις ιστορίες της. Αν όχι, θα μου το είχε πει, γιατί δεν χαρίζει κάστανα και το εκτιμώ τρελά. Αυτό με τα "μαζεμένα" έχει παραγίνει.

 

Stanley, εκτός απ' το Κιβούρι (που είχα λόγο που σου μίλησα άσχημα, το παραδέχομαι), έχεις δει άλλο σχόλιο από 'μένα; Αν όχι (που έτσι νομίζω), γιατί πήρες μέρος στην επίθεση; Έχεις τόσο πληγωθεί, με μία ιστορία; Τι να πουν άλλοι που τους σχολιάζω ξανά και ξανά; :devil2::rofl:

 

(Τι να κάνω, γελάω).

Link to comment
Share on other sites

Μα, αυτό είναι το θέμα: εγώ δεν εκφράζομαι ιδιοτελώς, επειδή είμαι πικραμένος ή οτιδήποτε. Γενική διαπίστωση κάνω, λέγοντάς σου τι παρατηρώ στα σχόλια που κάνεις σε όλους. Και δεν με πειράζει που δεν έχεις σχολιάσει άλλη ιστορία μου, αλλά μετά μην κάνεις ποστ και λες "σχολιάζετέ με όλοι ειλικρινά, μην ψηφίζετε μόνο". Είναι ο ορισμός του "στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί", του "δάσκαλε που δίδασκες" κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

:mf_surrender:Παιδιά! Σηκώνω κι εγώ λευκή σημαία σαν τον Σκάννερ, αν και μάλλον θα βγω μπανταρισμένη από δω μέσα! :mummy: :p

 

Λοιπόν, το διευκρινίζω από την αρχή, για να μην παρεξηγηθώ και χρειάζονται εξηγήσεις μετά. Το μόνο παράπονό μου από τον τωρινό διαγωνισμό ήταν ότι θα ήθελα λίγα ακόμα σχόλια από εκείνους που σχολίασαν σε άλλες ιστορίες, μα όχι στη δική μου. Αυτό μου χτύπησε κομμάτι άσχημα στο μάτι. Δεν κρατάω κακία σε κανένα (άλλωστε το ξέρετε) και μάλιστα δεν έχω παράπονο από τα σχόλια κανενός (πλέον) ούτε εντός, ούτε εκτός διαγωνισμών. Κι αυτό, γιατί είμαι αρκετό καιρό στο φόρουμ, ώστε να ξέρω τις καλές σας προθέσεις.

 

Απλά, από την άλλη, έχω φρέσκιες στο μυαλό μου τις αναμνήσεις από τον πρώτο εκείνο -αξέχαστο- διαγωνισμό του Μυστικού, που είχα λάβει μέρος. Και γι'αυτό μπορώ να καταλάβω τον Howard. Μάλιστα, κάποιες σκέψεις που κάνει (και τις εκφράζει δημοσίως και μπράβο του γι'αυτό) ομολογώ πως τις είχα κάνει κι εγώ τότε. Θυμάμαι μάλιστα κάποιες φορές κάτι "προτάσεις που στριφογυρίζουν από μόνες τους χωρίς να μας λένε τίποτα" και κάτι "βουνίσιους που δεν πίνουν νερό" (no puns intended) αλλά καθόλου δε με πειράζει. Ίσα ίσα γελάω με τις κατραπακιές που έφαγα τότε... Τότε που ήμουν άβγαλτη και προφανώς περίμενα ότι όλοι θα μου χάιδευαν τ'αυτιά. Όμως, αφ'ότου συνήλθα από την "καταρράκωση", μπορώ να πω ότι αυτά τα σχόλια ήταν που με έκαναν να μαζευτώ και να μαζέψω τις προτάσεις μου. Σαφώς και τα ευγενικά σχόλια έκαναν τη δουλειά τους, αλλά ποιός τα θυμάται αυτά μετά...; :rolleyes:

 

Προφανώς, δεν είμαι υπέρ των ξεχεσμάτων και των αγενών σχολίων (τα έχω πει σε προηγούμενο ποστ), απλά προσπαθώ να αλαφρύνω το κλίμα. Και ναι, Άννα μου, αν με πείραζε κάποιο σχόλιό σου θα στο είχα πει. :friends: Όπως άλλωστε και στον οποιονδήποτε. Γλυκιά γλυκιά, αλλά αν χρειαστεί γίνομαι και Ερινύα! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Να χωθώ; Χώνομαι.

 

ΠΡΕΠΕΙ να πω ότι η Κασσάνδρα είναι από τους πιο ειλικρινείς σχολιαστές, λέει πάντα αυτό που πιστεύει, χωρίς τζιριτζάντζουλες. Θέλουμε να μας πει ο άλλος τί στραβά βρήκε στη δουλειά μας για να τα διορθώσουμε, και αυτό ακριβώς κάνει.

 

 

 

Έντιτ: Λαίδη, για το σχολιασμό δεν υπάρχει διορία καλέ, για την ψήφο μόνο...

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Να χωθώ; Χώνομαι.

 

ΠΡΕΠΕΙ να πω ότι η Κασσάνδρα είναι από τους πιο ειλικρινείς σχολιαστές, λέει πάντα αυτό που πιστεύει, χωρίς τζιριτζάντζουλες. Θέλουμε να μας πει ο άλλος τί στραβά βρήκε στη δουλειά μας για να τα διορθώσουμε, και αυτό ακριβώς κάνει.

 

 

 

Έντιτ: Λαίδη, για το σχολιασμό δεν υπάρχει διορία καλέ, για την ψήφο μόνο...

Ναι, γι'αυτό και θα χαρώ πολύ (ότ)αν θα λάβω θετικό σχόλιο από την Άννα. :)

 

Ναι, πράγματι, έχεις δίκιο Μπάμπη. Απλά είχα στο μυαλό μου ότι μετά τη λήξη του διαγωνισμού πέφτει συνήθως κάποιου είδους βαρεμάρα... Τι βαρεμάρα να μου πεις, που αυτό το Σάββατο είναι επεισοδιακότατο από τα γεννοφάσκια του!! :p

Link to comment
Share on other sites

Άννα, είχα και την εμπειρία κάποιων μικροτσούτσουνων που μπήκαν στον κόπο να με σχολιάσουν μόνο για να βγάλουν κάποιο άχτι. :p

Σε όλους μας, Ντίνο. Και όχι μόνο μικροτσούτσουνοι, αλλά και αγάμητες και καθυστερημένοι και κομπλεξικοί και άτομα που υπηρετούν συγκεκριμένες ατζέντες και πάει λέγοντας. Αλλά όταν ασχολείσαι σοβαρά με τη συγγραφή θα το καταπιείς και αυτό και θα συνεχίσεις.

 

Τώρα, για το σχολιασμό, προσωπικά προτιμώ σχόλια που δε θα μου πουν τι είχε το κείμενο καλό και τι όχι, αλλά και προτάσεις για το πώς θα μπορούσε να βελτιωθεί. Προσωπικά θα προτιμούσα ως σχολιαστής να έπαιρνα ολόκληρη την ιστορία σε word και να έβαζα σχόλια όπου πρόσεχα κάτι - αλλά δύσκολα θα έκανα κάτι τέτοιο σε έναν διαγωνισμό που πρέπει να περάσω 65+ χιλιάδες λέξεις. Συνήθως το κάνω με ιστορίες γνωστών και τα στέλνω πριβέ.

Τώρα, όταν σχολιάζω πρώτα γράφω ότι μου έκανε την πιο ισχυρή εντύπωση στο κείμενο, ανεξάρτητα από το αν ήταν θετική η αρνητική. Αν δεν υπήρξε κάτι τέτοιο το πάω σε θετικά-αρνητικά πολύ επιγραμματικά. Και προσπαθώ πάντα να σκεφτώ και να συμπεριλάβω το πώς θα γινόταν το κείμενο πιο καλό (με τα δικά μου κριτήρια βέβαια) αν και ενίοτε γίνομαι κι εγώ Κέρβερος γιατί έχω μια φήμη να τηρήσω :p

 

ΥΓ: Lady Nina, δεν σε έχω ξεχάσει, απλά θέλω να ξαναδώ την ιστορία πριν τη σχολιάσω γιατί πέσανε πολλές μαζεμένες και κάπου μπλόκαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα συν ένα, Νιχ, είναι από μένα και αφορά κυρίως τα λεγόμενά σου από τη δεύτερη παράγραφο και ύστερα.

 

Κι εγώ θέλω και προτάσεις και, όπου μπορώ και έχω χρόνο, κάνω αντίστοιχα τις δικές μου στις ιστορίες των άλλων. Κυρίως γιατί, σαν πρακτικό άτομο, θέλω να βλέπω και στην πράξη ό,τι λέγεται στη θεωρία. Κάτι τέτοιο, βέβαια, δεν είναι δυνατό σε ένα διαγωνισμό, ειδικά αν θες/πρέπει να ψηφίσεις.

 

Όσον αφορά το υστερόγραφο, take your time. Όχι μόνο εσύ, αλλά και οι υπόλοιποι. Σας παραέπρηξα στα προηγούμενα ποστ και πραγματικά νιώθω άσχημα γι'αυτό.

 

Και για να μην είμαστε και εντελώς off-topic...

 

Deeeeeus... Μήπως έχεις κανένα άλλο στατιστικό να μας δείξεις; ;-) :p

Link to comment
Share on other sites

Ο ΤΡΟΜΟΣ…

 

post-1004-0-32699900-1308000104_thumb.jpg

 

Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ…

 

post-1004-0-75932700-1308000119_thumb.jpg

 

ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΥ…

 

post-1004-0-93654000-1308000144_thumb.jpg

 

1Η ΙΟΥΛΙΟΥ ΚΑΤΑΦΘΑΝΟΥΝ ΣΤΟ SFF.GR ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ 2011

 

Αυτή ήταν η ευκαιρία που περιμένατε να γράψετε. Χαλαρώστε. Κάντε μασαζάκι στη φαντασία σας. Ετοιμαστείτε ψύχραιμοι.

 

Το θέμα του διαγωνισμού θα είναι

 

post-1004-0-39638000-1308000177_thumb.jpg

…όχι ακριβώς αυτό που αναμένετε.

 

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ. Το δηλώνω ευθαρσώς: θα γράψω τρόμο. Είναι, τελικά, ό,τι πιο κοντινό στο είδος μου, δηλαδή το

mainstream

dirol.gif

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το χωρέσω ανάμεσα στην προετοιμασία, μπας και διώξουμε λίγη σκουριά.

Ήδη κάνω εικασίες για το θέμα, όπως, ας πούμε, η "ανατροπή" (δε φταίω εγώ, πήρα το spoiler κατάκαρδα)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κάνω την πρώτη μου συμμετοχή σε διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Πριν από όλα αυτά όμως, να δώσω και εγώ την ψήφο μου, for completeness' sake και για να μη νομίζετε ότι δεν ήθελα να συμμετάσχω :p

 

Here goes λοιπόν (Να τονίσω ότι δεν ψήφισα μόνο με βάση πόσο καλό ήταν το διήγημα αλλά και με βάση του αν πίστευα αν είναι εντός ή όχι. Πολλά εξαιρετικά διηγήματα που εγώ πίστεψα ότι δεν είναι fantasy ή ότι έχουν σχέση με την όραση είναι προφανώς στο τέλος της δικιάς μου λίστας). Όποιος έχει μανία με τα στατιστικά και χρόνο μπορεί να βγάλει και μια κατάταταξη του πώς θα ήταν η λίστα, αν είχα προλάβει κι εγώ:

 

Τυφλώσεις - Mors Planch

Μετείκασμα - Tiessa

Η καρδιά της κλέφτρας - Sonya

To Mυστήριο της Γραφής στην Περγαμηνή. - Innerspaceman

Δαμάσκηνου Μυστικό - Lady Nina

Ένας ξύπνιος άνθρωπος - Naroualis

Εξιλέωση - anysias

ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΔΕΣ - John82

New Canaan - northerain

Η Κατάρα του Πορφυρού Ματιού - Nihilio

Δε μετανιώνω - Mindtwisted

Άρετ - Mesmer

Βασιλιάς Δροντοφούς - DinoHajiyorgi

Rainbow Eyes - Eugenia Rose

Επανένωση - Cassandra Gotha

Κεφάλαιο Ωμέγα - DinMacXanthi

Ο τρόπος του Μπεντζ - dagoncult

Το Φως Που Πήγαινε Κι Ερχόταν - Howard Crease

Ο Δρομέας - Iwannhs

Ο.Δ. - SpirosK

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..