Jump to content

25ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Όραση


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Ώστα έτσι ε? Καλά λοιπόν! Να και η δική μου ιστορία (πότε θα την τελειώσω είναι άλλο θέμα)

RAINBOW EYES

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=MKBxPvtVphA

 

 

Μα εγώ το είπα! Εμπνέομαι τις ιστορίες απο τραγoύδια! :lol: Και ναι Stanely με έπιασες!

 

Εδίτιον το ενημερωτικόν: Μόλις τελείωσα την ιστορία και ξεκινάω τις διορθώσεις. Πρέπει να κόψω καμια 200 αριά λέξεις... Δεν μπορούμε να αυξήσουμε το όριο λίιιιιιιιγο μονάχα? :tease: (λέμε τώρα.. )

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Πληζ, παιδιά, όχι αυξήσεις ορίων. Κάθε φορά φτύνουμε το γάλα της μάνας μας να διαβάσουμε όλες αυτές τις ιστορίες (μαζί και τις δικές μου, δεν τραβάω την ουρά μου απ' έξω...). Ουκ εν το πολλώ το ευ τελικά... :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Πληζ, παιδιά, όχι αυξήσεις ορίων. Κάθε φορά φτύνουμε το γάλα της μάνας μας να διαβάσουμε όλες αυτές τις ιστορίες (μαζί και τις δικές μου, δεν τραβάω την ουρά μου απ' έξω...). Ουκ εν το πολλώ το ευ τελικά... :dazzled:

 

Καλά ντεεεεεε μια κουβέντα είπαμε! :tease: Εξάλλου στις διορθώσεις όλο και κάτι θα κόψω. Ήδη έχω αφήσει πολλά απ' έξω. Αρκεί που γράφτηκε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να ανεβάσω μια άλλη, διότι η ινδική ιστορία μάλλον ήταν πολύ βαριά και έχει και άλλα προβλήματα :)

 

 

 

 

Θα ανεβάσω το νέο preview αργότερα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την διοργανώτρια. Αν η ιστορία είναι τρόμου με δαιμόνια στοιχεία, υπερφυσικά πλάσματα θα είμαι εκτός από το πνεύμα του διαγωνισμού.

 

Φαντασία αλλά σε έκδοση τρόμου είναι πρόβλημα?

 

 

 

Παράδειγμα κάτι σαν και αυτό (και που το θυμήθηκα :D) είναι εντός ορίου διαγωνισμού ?

 

 

 

 

 

poltergeistdvd.jpg

Edited by NIKANTHI
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την διοργανώτρια. Αν η ιστορία είναι τρόμου με δαιμόνια στοιχεία, υπερφυσικά πλάσματα δεν θα είμαι εκτός από το πνεύμα του διαγωνισμού.

 

Φαντασία αλλά σε έκδοση τρόμου είναι πρόβλημα?

 

Καλή ερώτηση, Νίκο. Είχα και εγώ την ίδια απορία... Ε φανταστική διοργανώτρια;;;;;; :rolleyes:

Edited by anysias
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την διοργανώτρια. Αν η ιστορία είναι τρόμου με δαιμόνια στοιχεία, υπερφυσικά πλάσματα δεν θα είμαι εκτός από το πνεύμα του διαγωνισμού.

 

Φαντασία αλλά σε έκδοση τρόμου είναι πρόβλημα?

 

Καλή ερώτηση, Νίκο. Είχα και εγώ την ίδια απορία... Ε φανταστική διοργανώτρια;;;;;; :rolleyes:

 

Η φανταστική διοργανώτρια τώρα κόβει τούφες (α.κ.α κοιμάται). Πιστεύω πως αμα είναι φανταζυ και πληρεί αυτήν την προυπόθεση δεν έχει σημασία αν είναι τρόμου ή όχι. Βέβαια να μην πηγαίνει στην άλλη άκρη. Δηλαδή με ένα φάντασμα η ένα στοιχειωμενο σπίτι έγινε φάνταζυ, γιατί τότε πάει στον κανονικό τρόμο.Αλλά θα μας απαντήσει και αύριο φαντάζομαι η Κέλλυ. ;-)

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την διοργανώτρια. Αν η ιστορία είναι τρόμου με δαιμόνια στοιχεία, υπερφυσικά πλάσματα δεν θα είμαι εκτός από το πνεύμα του διαγωνισμού.

 

Φαντασία αλλά σε έκδοση τρόμου είναι πρόβλημα?

 

Καλή ερώτηση, Νίκο. Είχα και εγώ την ίδια απορία... Ε φανταστική διοργανώτρια;;;;;; :rolleyes:

 

Η φανταστική διοργανώτρια τώρα κόβει τούφες (α.κ.α κοιμάται). Πιστεύω πως αμα είναι φανταζυ και πληρή αυτήν την προυπόθεση δεν έχει σημασία αν είναι τρόμου ή όχι. Βέβαια να μην πηγαίνει στην άλλη άκρη. Δηλαδή με ένα φάντασμα η ένα στοιχειωμενο σπίτι έγινε φάνταζυ, γιατί τότε πάει στον κανονικό τρόμο.Αλλά θα μας απαντήσει και αύριο φαντάζομαι η Κέλλυ. ;-)

 

Χμμ ευχαριστούμε για την διευκρίνιση

 

Υ.Σ :κόβει τούφες (α.κ.α κοιμάται). Και γ#$%^&% έκφραση. Την έχω κλέψει ήδη…

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα θρίλερ κατά βάθος είναι απλή φαντασία, εφόσον εξιστορούν ιστορίες πέραν της πραγματικότητας, συμβάντα που κανείς από εμάς δεν μπορεί να βίωση στην καθημερινή του ζωή. Είτε είναι εξωγήινη είτε ξωτικά είτε δαίμονες δεν νομίζω να τους συναντάς στον δρόμο σου πηγαίνοντας για την δουλειά.

 

Απλά σε τρομάζουν ενώ η εξολοκλήρου φανταστικές ιστορίες σε ταξιδεύουν…

 

Το θέμα είναι το τι λέει η διοργανώτρια .

Edited by NIKANTHI
Link to comment
Share on other sites

Η φανταστική διοργανώτρια τώρα κόβει τούφες (α.κ.α κοιμάται). Πιστεύω πως αμα είναι φανταζυ και πληρή αυτήν την προυπόθεση...

 

 

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, αρχικά η φανταστική διοργανώτρια θα έλεγε ότι είναι 'πληροί'.

laugh.giflaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα θρίλερ κατά βάθος είναι απλή φαντασία, εφόσον εξιστορούν ιστορίες πέραν της πραγματικότητας, συμβάντα που κανείς από εμάς δεν μπορεί να βίωση στην καθημερινή του ζωή. Είτε είναι εξωγήινη είτε ξωτικά είτε δαίμονες δεν νομίζω να τους συναντάς στον δρόμο σου πηγαίνοντας για την δουλειά.

Μην συγχαίετε την φαντασία, που τα περιλαμβάνει όλα, με το Φάνταζυ (Άρχοντας των Δαχτυλιδιών, Σεβάχ ο Θαλασσινός κλπ). Πύργοι, πρίγκηπες, ιππότες, νεράιδες, μάγοι, ξωτικά. Δεν λέω ότι δεν μπορούν να μην έχουν το τρομακτικό στοιχείο, αλλά το Poltergeist είναι Τρόμος. Δεν είναι Φάνταζυ. Ή πράγματι δεν έχετε καταλάβει τον διαχωρισμό ή σφυρίζετε κλέφτικα για να γράψετε και καλά άλλο είδος. Δεν στερούμε σε κανέναν ούτε τον Τρόμο, ούτε την Επιστημονική Φαντασία. Απλά περιμένετε να έρθει η σειρά εκείνων των διαγωνισμών!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα θρίλερ κατά βάθος είναι απλή φαντασία, εφόσον εξιστορούν ιστορίες πέραν της πραγματικότητας, συμβάντα που κανείς από εμάς δεν μπορεί να βίωση στην καθημερινή του ζωή. Είτε είναι εξωγήινη είτε ξωτικά είτε δαίμονες δεν νομίζω να τους συναντάς στον δρόμο σου πηγαίνοντας για την δουλειά.

Μην συγχαίετε την φαντασία, που τα περιλαμβάνει όλα, με το Φάνταζυ (Άρχοντας των Δαχτυλιδιών, Σεβάχ ο Θαλασσινός κλπ). Πύργοι, πρίγκηπες, ιππότες, νεράιδες, μάγοι, ξωτικά. Δεν λέω ότι δεν μπορούν να μην έχουν το τρομακτικό στοιχείο, αλλά το Poltergeist είναι Τρόμος. Δεν είναι Φάνταζυ. Ή πράγματι δεν έχετε καταλάβει τον διαχωρισμό ή σφυρίζετε κλέφτικα για να γράψετε και καλά άλλο είδος. Δεν στερούμε σε κανέναν ούτε τον Τρόμο, ούτε την Επιστημονική Φαντασία. Απλά περιμένετε να έρθει η σειρά εκείνων των διαγωνισμών!

 

Δηλαδή κάτι που δεν έχει ούτε πύργους ούτε πρίγκιπες ούτε νεράιδες ούτε μάγους ούτε ξωτικά, δεν είναι Φάντασυ;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους απορούν σχετικά, υπάρχει αυτό το τόπικ που ξεχωρίζει λίγο τα πράγματα.

Λίγο όμως.

Σε γενικές γραμμές, αν η ιστορία εξελίσεται σε έναν άλλο κόσμο τότε μάλλον είναι φάνταζυ (αρκεί να μην εξηγείται επιστημονικά, γιατί τότε πάμε σε Sci fi). Όχι απαραίτητα σε μεσαιωνικό κόσμο βέβαια, πχ ο Connan είναι στην εποχή του Χαλκού, ενώ ο China Mieville γράφει σε έναν περίεργο κόσμο που θυμίζει Industrial era ή Βικτωριανή εποχή (το genre του λέγεται new weird - και ανήκει στο fantasy)

Επίσης, αν εξελίσσεται στον κόσμο μας αλλά σημαντικά αλλαγμένο από υπερφυσικά γεγονότα/πλάσματα πιθανότατα να είναι φάνταζυ, εκτός κι αν έχουμε ζόμπι, βαμπίρια κτλ οπότε μπορεί να είναι είτε τρόμος είτε urban/dark fantasy. Το ίδιο κι αν στον κόσμο μας υπάρχει μια μυστική κοινότητα του υπερφυσικού ή επαφή με κάτι το υπερφυσικό, αλλά επίσης τα βαμπίρια και οι λυκάνθρωποι παίζουν αρκετά με τον τρόμο. Πχ τα βιβλία του True Blood είναι στο Fantasy, η συνέντευξη με έναν βρικόλακα όχι. Ο Χάρυ Πόττερ είναι Fantasy, το Cabal του Clive Barker όχι. Σε τέτοιες περιπτώσεις τη διαφορά την κάνει το συναίσθημα που βγαίνει από το κείμενο.

Fantasy είναι και ο φανταστικός ρεαλισμός, αν και, αν το ρίξετε εκεί κάποια μέλη θα σας πούνε ότι δεν είναι φάνταζυ και θα σας μαυρίσουν. Proceed at your own risk.

Επίσης, συχνά στις βιβλιοθήκες φάνταζυ βλέπουμε μυθολογικά κείμενα ή παραμύθια. Αν και δεν είναι ακριβώς στο fantasy (για εμένα τουλάχιστον και αν το κάνετε θα σας μαυρίσω) είθισται να γίνονται δεκτά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα θρίλερ κατά βάθος είναι απλή φαντασία, εφόσον εξιστορούν ιστορίες πέραν της πραγματικότητας, συμβάντα που κανείς από εμάς δεν μπορεί να βίωση στην καθημερινή του ζωή. Είτε είναι εξωγήινη είτε ξωτικά είτε δαίμονες δεν νομίζω να τους συναντάς στον δρόμο σου πηγαίνοντας για την δουλειά.

Μην συγχαίετε την φαντασία, που τα περιλαμβάνει όλα, με το Φάνταζυ (Άρχοντας των Δαχτυλιδιών, Σεβάχ ο Θαλασσινός κλπ). Πύργοι, πρίγκηπες, ιππότες, νεράιδες, μάγοι, ξωτικά. Δεν λέω ότι δεν μπορούν να μην έχουν το τρομακτικό στοιχείο, αλλά το Poltergeist είναι Τρόμος. Δεν είναι Φάνταζυ. Ή πράγματι δεν έχετε καταλάβει τον διαχωρισμό ή σφυρίζετε κλέφτικα για να γράψετε και καλά άλλο είδος. Δεν στερούμε σε κανέναν ούτε τον Τρόμο, ούτε την Επιστημονική Φαντασία. Απλά περιμένετε να έρθει η σειρά εκείνων των διαγωνισμών!

 

+1

Ο τρόμος είναι μάλλον μέτα-είδος, που κάθεται πάνω στα άλλα. Οπότε, αφού υπάρχει ειδικός διαγωνισμός τρόμου, ας αφεθούν για εκεί τα αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα είχα πρόβλημα να γράψει κανείς τρόμου, αλλά δε διοργανώνω εγώ το διαγωνισμό, και ίσως όντως να ήταν λάθος να γραφτούν κείμενα τρόμου σε αυτόν.

 

Το δικό μου έτσι κι αλλιώς είναι φαντασίας, αν και πατάει και στη γενική λογοτεχνία. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα αν συμφωνεί κανείς ή όχι με τους διαγωνισμούς που κινούνται σε συγκεκριμένο είδος, εφόσον ο διαχωρισμός γίνεται, είναι τουλάχιστον άστοχο να ζητήσει κανείς να γράψει σε άλλο είδος πέρα από αυτό του διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζήτησα να γράψω τρόμου, απλός ρώτησα αν φανταστικά τρομακτικά στοιχεία όπως πνεύματα, δαίμονες είναι μέσα στα πλαίσια του συγκεκριμένου διαγωνισμού .

 

Εφόσον λέτε όχι ας γράψουμε κάτι άλλο

 

Ερώτηση

 

Αν γράφαμε για ένα δαίμονα που αντί να σε τρόμαζε στο σκοτάδι, πήγαινε και έπαιζε γκολφ και έκανε καντάδες κάτω από της αγαπημένης του το μπαλκόνι; Εφόσον δεν θα σε τρόμαζε θα ήταν δεκτό ως κείμενο στο να μην παρέκλινε από την γενική ιδέα του διαγωνισμού;

Edited by NIKANTHI
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

 

Αν γράφαμε για ένα δαίμονα που αντί να σε τρόμαζε στο σκοτάδι, πήγαινε και έπαιζε γκολφ και έκανε καντάδες κάτω από της αγαπημένης του το μπαλκόνι; Εφόσον δεν θα σε τρόμαζε θα ήταν δεκτό ως κείμενο στο να μην παρέκλινε από την γενική ιδέα του διαγωνισμού;

 

Άμα έκανε καντάδες μάλιστα!! :) :) :yahoo::rofl: :rofl:

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αν γράψεις αυτό πάντως εγώ θα το δεχόμουν ασυζητητί! Δε γίνεται να χαθεί :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως με τα παραπάνω.

Ξεκινάω με το γεγονός οτι οι συγγραφείς σε αυτό το φόρουμ είναι και οι ίδιοι που παίρνουν μέρος και σε συζητήσεις άλλων νημάτων και δεν είναι διαχωρισμένοι απο "το όλον" του φόρουμ.

Με αυτήν την λογική λοιπόν, και πατώντας σε αυτό ακριβώς το γεγονός δεν μπορώ να δεχτώ τον διαχωρισμό που γίνεται όταν σε άλλα νήματα το φάντασυ εξαπλώνεται και υπερκαλύπτει (αυθαίρετα πολλές φορές) άλλες κατηγορίες.

 

Τι εννοώ:

Ανοίξτε την κατηγορία Cine & TV : Fantasy, που είναι ξεχωριστή απο την κατηγορία Cine & TV: Horror

Μέσα σε αυτήν την κατηγορία διαβάζω για σειρές και ταινίες όπως:

-Supernatural

-True Blood

-Sanctuary

-Wolfman

-Dorian Grey

 

...και άλλες που όχι απλώς πατάνε σε άλλα είδη, αλλά κάποιες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν αμιγώς τρόμου και κάποιες αμιγώς sci fi.

Κι ομως, ακόμη και σε υπερώτηση στην βουλή του φόρουμ (κάποιων απο εμάς) για τον συγκεκριμένο διαχωρισμό των θεμάτων και την τοποθέτηση σε αυτήν την κατηγορία, πήραμε την απάντηση οτι τα παραπάνω είναι Fantasy.

 

Αν τα παραπάνω είναι Φάντασυ λοιπόν, δεν βλέπω τον λόγο μια ιστορία σε ίδια μοτίβα με αυτά που περιγράφουν οι παραπάνω σειρές και ταινίες να εξαιρεθεί του διαγωνισμού. Αν δεν είναι Φάντασυ, καλό είναι να μπουνε στις κατηγορίες που θα έπρεπε να είναι εξαρχής.

Δεν πιάνω κάν την βιβλιοθήκη φαντασίας που έχει μέσα και ιστορίες τρόμου και steampunk και dark medieval horror....

 

Εκτός και αν ο διαγωνισμός φάντασυ είναι μονο για έργα τύπου "κάστρα και πολιορκητές" οπότε προτείνω να μετονομαστεί ο διαγωνισμός σε κάτι πιο αντιπροσωπευτικό που θα εξαιρεί τα άλλα υποείδη. Δεν γίνεται να υπαρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά στο φόρουμ για το τι περιέχει η κάθε κατηγορία φαντασίας.dirol.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως με τα παραπάνω.

Ξεκινάω με το γεγονός οτι οι συγγραφείς σε αυτό το φόρουμ είναι και οι ίδιοι που παίρνουν μέρος και σε συζητήσεις άλλων νημάτων και δεν είναι διαχωρισμένοι απο "το όλον" του φόρουμ.

Με αυτήν την λογική λοιπόν, και πατώντας σε αυτό ακριβώς το γεγονός δεν μπορώ να δεχτώ τον διαχωρισμό που γίνεται όταν σε άλλα νήματα το φάντασυ εξαπλώνεται και υπερκαλύπτει (αυθαίρετα πολλές φορές) άλλες κατηγορίες.

 

Τι εννοώ:

Ανοίξτε την κατηγορία Cine & TV : Fantasy, που είναι ξεχωριστή απο την κατηγορία Cine & TV: Horror

Μέσα σε αυτήν την κατηγορία διαβάζω για σειρές και ταινίες όπως:

-Supernatural

-True Blood

-Sanctuary

-Wolfman

-Dorian Grey

 

...και άλλες που όχι απλώς πατάνε σε άλλα είδη, αλλά κάποιες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν αμιγώς τρόμου και κάποιες αμιγώς sci fi.

Κι ομως, ακόμη και σε υπερώτηση στην βουλή του φόρουμ (κάποιων απο εμάς) για τον συγκεκριμένο διαχωρισμό των θεμάτων και την τοποθέτηση σε αυτήν την κατηγορία, πήραμε την απάντηση οτι τα παραπάνω είναι Fantasy.

 

Αν τα παραπάνω είναι Φάντασυ λοιπόν, δεν βλέπω τον λόγο μια ιστορία σε ίδια μοτίβα με αυτά που περιγράφουν οι παραπάνω σειρές και ταινίες να εξαιρεθεί του διαγωνισμού. Αν δεν είναι Φάντασυ, καλό είναι να μπουνε στις κατηγορίες που θα έπρεπε να είναι εξαρχής.

Δεν πιάνω κάν την βιβλιοθήκη φαντασίας που έχει μέσα και ιστορίες τρόμου και steampunk και dark medieval horror....

 

Εκτός και αν ο διαγωνισμός φάντασυ είναι μονο για έργα τύπου "κάστρα και πολιορκητές" οπότε προτείνω να μετονομαστεί ο διαγωνισμός σε κάτι πιο αντιπροσωπευτικό που θα εξαιρεί τα άλλα υποείδη. Δεν γίνεται να υπαρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά στο φόρουμ για το τι περιέχει η κάθε κατηγορία φαντασίας.dirol.gif

 

Έτσι όπως τα λες, τότε δε χρειάζεται ξεχωριστός διαγωνισμός horror, αφού υποκαλύπτεται στα άλλα είδη.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πραγμα λέω Σπύρο.

Οτι αν τα είδη είναι ξεχωριστά, πρέπει αυτός ο διαχωρισμός να είναι καθολικός στα νηματα του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι κι αλλιώς δεν πιστεύω σε αυτού του είδους τους διαχωρισμούς. Έχει όμως καθιερωθεί να γίνονται τέτοιου τύπου θεματικοί διαγωνισμοί, οπότε πρέπει οι συμμετοχές να κινούνται μέσα στα πλαίσια. βεβαίως μπορεί κάποια ιστορία να κινείται ανάμεσα στα είδη. Δε διαφωνώ. Από κει και πέρα, κατακερματισμός σε steam punk, cyber punk, dark medieval και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (δεν τα έχω κιόλας) θα ήταν τουλάχιστον καταστροφικός. Ο διαχωρισμός σε τρία κύρια είδη όμως έχει μια λογική. Εγώ για να είμαι ειλικρινής, το συγκεκριμένο διαγωνισμό πιο πολύ τον έχω αντιληφθεί ως διαγωνισμό φαντασίας και όχι φάντασι. Με λίγα λόγια, ότι εντάσσεται στη φανταστική λογοτεχνία και δεν είναι τρόμος ή ΕΦ. Να περιοριστούμε σε δράκους, σπαθιά και ξωτικά προφανώς θα ήταν πολύ κακό για την ποιότητα και τη διαφορετικότητα των γραπτών (μην πω και για τις συμμετοχές).

 

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να γίνει θέμα όλο αυτό. Οι κανόνες άλλωστε του διαγωνισμού είναι συγκεκριμένοι. Αν δεν μπορείς να τους ακολουθήσεις, απλώς δε συμμετέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..