Jump to content

Ποιός ήταν ο πρώτος συγγραφέας που σας εντυπωσίασε;


Kafka
 Share

Recommended Posts

Ποιός ή ποιά :)

 

Για εμένα σίγουρα πέρα απο κάποια μεμονωμένα διαβάσματα στο σχολείο, ιδίως για την τάξη των αγγλικών, αφορμή για να γράψω δικά μου κείμενα ήταν το διάβασμα μερικών διηγημάτων του Lovecraft ένα βράδυ των δεκαεπτά μου χρόνων.

 

Αργότερα μετακινήθηκα σε πιο "σοβαρή" λογοτεχνία, αλλά τελικά επέστρεψα στη φαντασία, αν και πήρα πολλά και απο τα άλλα είδη.

 

Ίσως αν δεν είχα δανειστεί εκείνο το βιβλίο του Lovecraft τότε, να μην είχα ποτέ καταλάβει οτι ήθελα να γράφω δική μου λογοτεχνία. Ακόμα και το αντικείμενο των σπουδών μου επηρεάστηκε απο αυτό, και ένα χρόνο αργότερα ξεκίνησα στη φιλοσοφική σχολή, ήδη με τον απώτερο στόχο να γίνω συγγραφέας.

 

 

 

 

Εσείς;

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

 

Αργότερα μετακινήθηκα σε πιο "σοβαρή" λογοτεχνία

 

 

Οκ,περιμένω αντιδράσειςlaugh.gif

 

Εγώ το έχω πει, ήταν ο Πόε. Για την ακρίβεια, μια συλλογή που είχα πάρει από την Κυριακάτικη, τότε που έδινε βιβλία.Να 'ναι καλά οι εφημερίδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκος Καζαντζάκης, όταν ήμουν 15. Θυμάμαι ότι δεν σηκωνόμουν ούτε για... μχ, τις βασικές μου ανάγκες, για να μην διακόψω το διάβασμα.

Ο δεύτερος που με εντυπωσίασε (και μου έδειξε πως υπάρχει και άλλη λογοτεχνία), ήταν ο Έντγκαρ Άλαν Πόε.

 

( Γενικά, τα χρόνια που πήγαινα σχολείο έμαθα πολλά πράγματα. Όλο διάβαζα, εννοείται όχι του σχολείου, αλλά τις ώρες που έπρεπε να διαβάζω για το σχολείο. :lol: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Ιούλιος Βερν, πρώτα με το Ταξίδι στο Κέντρο της Γης και μετά με το Μυστηριώδες Νησί.

Εκείνα τα καλοκαίρια του Δημοτικού πρέπει να διάβασα κάποια κεφάλαια αυτών των βιβλίων τουλάχιστον 10 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε τώρα για την εποχή που άρχισα να διαβάζω «σοβαρά»:

 

Ναι, είμαι και εγώ παιδί του Ιούλιου Βερν!

 

Από Έλληνες - ίσως ακουστεί αστείο σε κάποιους το όνομα που θα αναφέρω αλλά - στη σχολική μου ηλικία μου έκαναν τρομερή εντύπωση πρώτα οι νουβέλες και αργότερα τα ιστορικά μυθιστορήματά του Φρέντυ Γερμανού!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η Άστριντ Λίντγκρεν.

(Μια σουηδεζοσύνη, την είχα από πάντα)

 

 

Θυμάμαι ότι δεν σηκωνόμουν ούτε για... μχ, τις βασικές μου ανάγκες, για να μην διακόψω το διάβασμα.

 

 

Κι όμως, βασικές ανάγκες και διάβασμα συνδυάζονται μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Ο γύρος του κόσμου σε 80 μέρες από τον Ιούλιο βερν. Τότε ξεκείνησα ουσιαστικά το διάβασμα. Ήμουν τρίτη δημοτικού και είμουν άρρωστος. Πήγαμε με την μητέρα μου να πάρει κάτι από ένα βιβλιοπολείο και είδα κάτι μικρά βιβλιαράκια 100 σελ. κλασσικής λογοτεχνίας από τις εκδοσεις τόξο με μόλις 5 ευρώ. Το αγόρασα και το έμαθα απέξω. Σιγά σιγά αγόρασα σχεδόν όλη την σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Όργουελ και 1984. Το διάβασα το Σεπτέμβριο της χρονιάς που θα άρχιζα τη Β' λυκείου και έμεινα κάγκελο! Δε με ψυχοπλάκωσε ιδιαιτέρως και με ξετρέλαναν τα δοκιμιακά κομμάτια, κι ας χρειαζόταν μερικά σημεία να τα διαβάζω 2-3 φορές για να τα πιάσω εντελώς. Για χρόνια ήταν το αγαπημένο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Victor Hugo. Διάβασα τους "άθλιους" στην έκτη δημοτικού και νομίζω ότι με βοήθησε να καταλάβω ότι χρειαζόμουν να γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα και έπαθα πλάκα με το "Όνομα του Ρόδου"!

Link to comment
Share on other sites

ο ιουλιος βερν.

αρχισα να διαβαζω τα μυθιστορηματα του στις τελευταιες ταξεις του δημοτικου και ενιωθα πραγματικη εξταση μπροστα στα τοσα θαυμαστα γεγονοτα για τα οποια μιλουσε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια με την Dark.

 

tolkien.jpg

 

ο Tolkien ήταν ο πρώτος που με εντυπωσίασε, σε βαθμό να θέλω να γίνω καθηγητής Αγγλικών όπως κι εκείνος (check ;-)) αλλά και την ιδέα να δημιουργώ δικές μου ιστορίες. Άρχισα να γράφω λίγα χρόνια αργότερα, αλλά η αγάπη για το storytelling ξεκινάει από εκείνον.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι από το πρωί, αλλά δε μπορώ να αποφασίσω. Πιθανόν ο Γιώργος Ανεμοδουράς, που έγραφε το μικρό ήρωα. Μπορεί και ο Έντγκαρ Ράις Μπάροουζ, με τον Τζον Κάρτερ και τις ιστορίες του Μπαρσούμ. Άλλοι δυο υποψήφιοι είναι ο Ρόμπερτ Χάουαρντ και ο Λόρδος Ντάνσανυ.

 

Μπα. Αδύνατον να αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ιούλιος Βερν. Στις φοβερές νύχτες του δημοτικού, πριν αρχίσω ακόμα να διαβάζω τόσο μεγάλα βιβλία μόνος μου, η μητέρα μου μας διάβαζε διάφορα βιβλία που είχε αγοράσει για εκείνη (Μαίρη Πόππινς, Πολυαννα, Ιούλιο Βερν κλπ) και πραγματικά ξετρελάθηκα με τα "Ταξίδι στο Κέντρο της Γης" και "Τέκνα του Πλοιάρχου Γκραντ". Πραγματικά αριστουργήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ιούλιος Βερν και Αγκάθα Κρίστι. Δεν θυμάμαι αν είχα ξεκινήσει να διαβάζω Βερν στο Δημοτικό, αλλά στο Γυμνάσιο, που άρχισα να διαβάζω πιο συστηματικά, πρέπει να είχα μασουλήσει καμιά 60αριά Αγκάθες Κρίστες.

Link to comment
Share on other sites

αχ Μερι Ποπινσ, καλα τι μου θυμισες...

Δε θα ξεχασω ποτε το αδειο βαλιτσακι που ειχε μεσα ωστοσο ολα τα απαραιτητα.

Οσο για την αγκαθα κριστι... ακομη με εντυπωσιαζει και με επηρεαζει!!

Link to comment
Share on other sites

Ιούλιος Βερν, από τετάρτη δημοτικού που διάβασα το Μιχαήλ Στρογκόφ και με έκανε να καταλάβω ότι ήθελα να γράψω κι εγώ. Όλα τα βιβλία αυτού του ανθρώπου είναι αριστουργήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ισαάκ Ασίμοφ.

 

Οκ, και εγώ είχα καεί με τον Ιούλιο Βερν όταν ήμουν μικρός, αλλά μόνο όταν διάβασα το Foundation's Edge και το The End Of Eternity (Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 4 και Το Τέλος της Αιωνιότητας) πραγματικά εντυπωσιάστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Michael Moorcock! Όταν διάβασα τον Έλρικ ήθελα κι εγώ να γράψω μια 8-λογία θυμάμαι! Άσχετα που δεν μπορώ να σταυρώσω ούτε νουβελίτσα, δε χαλιέμαι. Έχουμε καιρό μπροστά μας.

Link to comment
Share on other sites

Σε μικρη ηλικια,με εντυπωσιασαν οποιοι εγραψαν τις Ανατριχιλες και τα Πεντε Λαγωνικα.

Με τις πρωτες θυμαμαι ειχα φαει τρελο κολλημα,πηγαινα καλοκαιρινες διακοπες κ δεν σταματουσα να διαβαζω.

Μετα διηγουμουν το βραδυ ,καποιες ιστοριες στα παιδια της γειτονιας μου,αλλαγμενες αυθαιρετα με δικα

μου στοιχεια,για να τις κανω πιο περιεργες.

Με τα 5 λαγωνικα ,το επαιζα ντετεκτιβ και ετσι.

 

Σε πιο προσφατη περιοδο,θα ελεγα τον Καφκα,θυμαμαι οταν διαβασα τον Πυργο στο 1ο ετος

με ειχε επηρεασει σε μεγαλο βαθμο,ωστε να το σκεφτομαι ολη μερα και να ζαλιζω την παρεα μου

να το διαβασει οπωσδηποτε.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Σε μικρη ηλικια,με εντυπωσιασαν οποιοι εγραψαν τις Ανατριχιλες και τα Πεντε Λαγωνικα.

Με τις πρωτες θυμαμαι ειχα φαει τρελο κολλημα,πηγαινα καλοκαιρινες διακοπες κ δεν σταματουσα να διαβαζω.

Μετα διηγουμουν το βραδυ ,καποιες ιστοριες στα παιδια της γειτονιας μου,αλλαγμενες αυθαιρετα με δικα

μου στοιχεια,για να τις κανω πιο περιεργες.

Με τα 5 λαγωνικα ,το επαιζα ντετεκτιβ και ετσι.

 

Σε πιο προσφατη περιοδο,θα ελεγα τον Καφκα,θυμαμαι οταν διαβασα τον Πυργο στο 1ο ετος

με ειχε επηρεασει σε μεγαλο βαθμο,ωστε να το σκεφτομαι ολη μερα και να ζαλιζω την παρεα μου

να το διαβασει οπωσδηποτε.

 

Κι εγώ μεγάλο κόλλημα με τα μυθιστορήματα της Enid Blyton (Μυστικοί Επτά, Πέντε Φίλοι, Πέντε Λαγωνικά).;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..