Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

post-394-0-14751100-1408267071.jpg

 

...τουλάχιστον εγώ βλέπω λίγο tBBT, γελάω και ξεχνιέμαι...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Ντίνο, τα παιδιά αγόρασαν το οικοπεδάκι (τι οικοπεδάκι δηλαδή, 8 στρέμματα) και γυρίζουν Αθήνα για επανέναρξη προβολών. Εξάλλου 1η Σεπτεμβρίου η Β. παρουσιάζεται σχολείο.

 

 

Δεν νομίζω ότι βλέπουν τίποτα. Μου έστειλε ένα sms ο Κώστας (για άλλο λόγο, ένα οικόπεδο που κοιτούν στη Σύρο) και μου είπε ότι ξέχασαν να πάρουν μαζί το boxset.

Link to comment
Share on other sites

 

Εντάξει Ντίνο, τα παιδιά αγόρασαν το οικοπεδάκι (τι οικοπεδάκι δηλαδή, 8 στρέμματα) και γυρίζουν Αθήνα για επανέναρξη προβολών. Εξάλλου 1η Σεπτεμβρίου η Β. παρουσιάζεται σχολείο.

 

 

Δεν νομίζω ότι βλέπουν τίποτα. Μου έστειλε ένα sms ο Κώστας (για άλλο λόγο, ένα οικόπεδο που κοιτούν στη Σύρο) και μου είπε ότι ξέχασαν να πάρουν μαζί το boxset.

 

 

Ας έλθουν με το καλό, γεροί και ανανεωμένοι-φορτσάτοι, τους περιμένω πως και πως, τους περιμένει και ο Άρτσερ, και η Τ'Πολ, και ο Τριπ και οι Ζίντοι... :ahappy:

Link to comment
Share on other sites

 

Εντάξει Ντίνο, τα παιδιά αγόρασαν το οικοπεδάκι (τι οικοπεδάκι δηλαδή, 8 στρέμματα) και γυρίζουν Αθήνα για επανέναρξη προβολών. Εξάλλου 1η Σεπτεμβρίου η Β. παρουσιάζεται σχολείο.

 

 

Καλά, εσύ  στην αγορά είσαι ακόμα; Τόσον καιρό που λείπαμε, προλάβαμε και ρίξαμε και τα μπετά για το 1850 τ.μ. μεγαθήριο που ετοιμάζουμε. :rofl:

 

ΟΚ. Τέρμα οι απουσίες λοιπόν. Και τώρα που είδαμε ξανά επεισόδιο, θα το μετανιώσετε, γιατί θα ξεκινήσω με γκρίνιες:

 

Rajiin: Εντάξει. Μέτριο και πολυφορεμένο, αν εξαιρέσουμε ότι μας αφήνει σε νερά που βαθαίνουν. Αλλά, εξηγείστε μου, βρε παιδιά, μια κακή απορία: εδώ είχαν πάει και είχαν ρημάξει όλη εκείνη τη λωρίδα στη Γη και τους είχαν κάνει λαμπόγυαλα. Δεν μπορούσαν ν' αρπάξουν κι έναν-δυο γήινους από κει κι έπρεπε να διεισδύσουν με τέτοιον τρόπο στο Enterprise για να μάθουν πληροφορίες; Ξέρω τώρα, θα πείτε ότι εκείνο βρισκόταν κοντά, αλλά...

 

Πάμε γι' άλλα αύριο το πρωί για να καλύψουμε λίγο από το χαμένο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Impulse: Καλό ήταν. Και μου φάνηκε πολύ καλή και η ιδέα ότι τους προκάλεσε την εγκεφαλική βλάβη το υλικό που χρησιμοποιούσαν για το σκάφος τους παρά να ήταν κάποια αρρώστια.

Μου άρεσαν και πάρα πολύ τα εφέ με το άλλο σκάφος ανάμεσα στους αστεροειδείς. Την ώρα μάλιστα που βλέπαμε, συζητούσαμε πόσο προχωρημένα είναι όλα τα σκηνικά σε σχέση με προηγούμενες σειρές.

 

Αύριο θα δούμε δυο επεισόδια για να σας φτάσουμε σιγά-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα δούμε δυο επεισόδια για να σας φτάσουμε σιγά-σιγά.

 

Go Βάσω go! Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις παρατηρήσεις σου, που ομολογώ με αφήνουν αδιάβαστο. Επικεντρώνεσαι σε λεπτομέρειες που δεν σκέφτομαι καν, και μου αρέσει, όπου φυσικά καμία σχέση με τις παραξενογκρίνιες έταιρου καναπεδάκια.

 

Ίσως είσαι λίγο πίσω για μας, αλλά η πίτσα είναι πεντανόστιμη και κρύα. :asmile:

Link to comment
Share on other sites

Exile:  Και πάνω που λέγαμε με τον Κώστα πόοοοσο πολύ μας θύμιζε το σκηνικό τις παλιές καταστάσεις με τον Κέρκ, μπαίνω και βλέπω και τα σχόλια του Ντίνου ότι περισσότερο TOS δεν γινόταν αυτό το επεισόδιο! Γενικά αυτού του στυλ τα επεισόδια που κάποιος ζει ολομόναχος σ' ένα παλάτι σ' έναν μακρινό πλανήτη μού κάθονταν στο στομάχι από εκείνα τα παλιά τα χρόνια, οπότε δύσκολο να το συμπαθήσω τώρα. (Θα συμφωνήσω πάντως με τους κυρίους ότι η Χόσι είναι πολύ εμφανίσιμη με το λεπτό, έξωμο φουστανάκι :)).

Μου άρεσαν τα γραφικά με τις σφαίρες και τις βαρυτικές ανωμαλίες στις οθόνες του Enterprise.

 

και Shipment: Ας πούμε λοιπόν ότι τέλος πάντων πήραν τις πληροφορίες και πάνε να βγάλουν άκρη με το όπλο που ετοιμάζουν οι Ζίντι.

Τουλάχιστον εδώ είχαμε λίγη εξέλιξη ως προς την ιστορία και μαθαίνουμε και πράγματα εκ των έσω. (Know thy enemy, που λένε).

 

Επόμενο την Τετάρτη. Κοντεύουμε...

Link to comment
Share on other sites

Twilight: Μου άρεσε όλο το σκηνικό παρόλο που θύμιζε κάποια αντίστοιχα επεισόδια προηγούμενων Τρεκοσειρών. Είχε πολύ δραματικές εξελίξεις και σε προσωπικό (Άρτσερ - Τ'Πολ) και σε επικό επίπεδο (καταστροφή της Γης, απειλή για τον τελευταίο ανθρώπινο καταυλισμό, μάχες στο διάστημα).

Ένας λόγος παραπάνω για να μ' αρέσει που είχε να κάνει και με θέματα μνήμης.

 

Κι εκεί που αναρωτιόμουνα πώς θα το σώσουν να επιστρέψουν στο δικό τους χρόνο, βρήκαν έξυπνη λύση.

 

Ευχαριστούμε που μας περιμένατε. Μάλλον θα δούμε καινούργιο αύριο.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε που μας περιμένατε. Μάλλον θα δούμε καινούργιο αύριο.

 

Πάμε λοιπόν τώρα όλοι μαζί για το North Star. Γιούπι! :abiggrin:

Link to comment
Share on other sites

Χεχε όχι ακριβώς. Είμαι Θεσπρωτία ως την Κυριακή. Προχωρήστε αλλά με μέτρο...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Χεχε όχι ακριβώς. Είμαι Θεσπρωτία ως την Κυριακή. Προχωρήστε αλλά με μέτρο...

 

:amad:

Link to comment
Share on other sites

North Star: Κι ενώ βρισκόμαστε στο arc story με τους Ζίντι, αυτό το επεισόδιο είναι εντελώς διαφορετικό και στο στυλ και στην εξέλιξη και μας θύμισε τόσο μα τόσο πολύ παλιά επεισόδια, όπως κάτι μονομαχίες στο ΟΚ coral :)

Αν δεν έχει και λίγο western το Τρεκ, θαρρείς και κάτι τους λείπει.

Τουλάχιστον είχε ένα ενδιαφέρον σημείο εκεί που αναφέρανε την απαγωγή από τη Γη για να δικαιολογήσουν τους ανθρώπους εκεί πέρα. Και δεν νομίζω να εκμεταλλεύτηκαν όσο μπορούσαν το θέμα της μικτής καταγωγής της δασκάλας.

Link to comment
Share on other sites

North Star: Κι ενώ βρισκόμαστε στο arc story με τους Ζίντι, αυτό το επεισόδιο είναι εντελώς διαφορετικό και στο στυλ και στην εξέλιξη και μας θύμισε τόσο μα τόσο πολύ παλιά επεισόδια, όπως κάτι μονομαχίες στο ΟΚ coral :)

Αν δεν έχει και λίγο western το Τρεκ, θαρρείς και κάτι τους λείπει.

Τουλάχιστον είχε ένα ενδιαφέρον σημείο εκεί που αναφέρανε την απαγωγή από τη Γη για να δικαιολογήσουν τους ανθρώπους εκεί πέρα. Και δεν νομίζω να εκμεταλλεύτηκαν όσο μπορούσαν το θέμα της μικτής καταγωγής της δασκάλας.

 

Ένα από τα αγαπημένα μου επεισόδια. Όντως, είναι κάτι σαν παράδοση το γουέστερν με το Τρεκ. Σε αντίθεση όμως με το φευγάτο της υπόθεσης στο TOS (μινιμαλιστικά, θεατρικά σκηνικά) και τους χαριεντισμούς στο holodeck του TNG, εδώ έχει ιστορία με καλή υπόθεση, πλοκή, δράση και ε.φ. ιδέα. Σε ενδιαφέρει δηλαδή που θα πάει η υπόθεση και πως θα τελειώσει. Συμφωνώ ότι πέρασε στο ρούκου η μικτή καταγωγή της δασκάλας, αλλά μάλλον τους τελείωσε ο χρόνος. Είχαν προτεραιότητα οι καουμπόϊδες που πέφτανε από τα μπαλκόνια σε αργή κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα Βάσω; Ε; Ε; Μην τον λυπάσαι τον Νίκο, και απολαμβάνει την ανωτέρω παραλία και θα δει απανωτά και βολικά 2 επεισόδια μαζί. Ε; :ablush:

 

Σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα Βάσω; Ε; Ε; Μην τον λυπάσαι τον Νίκο, και απολαμβάνει την ανωτέρω παραλία και θα δει απανωτά και βολικά 2 επεισόδια μαζί. Ε; :ablush:

 

Σήμερα;

 

Καλά, με έπεισες. Κάτι θα γίνει το απόγευμα...

Link to comment
Share on other sites

Και στο μεταξύ, είδαμε και Similitude και... :cray:

 

Σνιφ, συγκινήθηκα. Πολύ μιλάμε. Εξαιρετική ιστορία (Μην πείτε ότι κάπου έχουμε ξαναδει/ξαναδιαβάσει τέτοια -ακόμα περισσότερο μην πείτε πού- αλλά δεν παύει να είναι ένα συγκλονιστικό δίλημμα). Και το δεύτερο επίπεδο, με την Τ'Πολ ήταν πολύ όμορφα δοσμένο.

 

Νομίζω ότι εδώ θα βάλω κι εγώ κάμποσα τριανταφυλλάκια.

 

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Και στο μεταξύ, είδαμε και Similitude και... :cray:

 

Σνιφ, συγκινήθηκα. Πολύ μιλάμε. Εξαιρετική ιστορία (Μην πείτε ότι κάπου έχουμε ξαναδει/ξαναδιαβάσει τέτοια -ακόμα περισσότερο μην πείτε πού- αλλά δεν παύει να είναι ένα συγκλονιστικό δίλημμα). Και το δεύτερο επίπεδο, με την Τ'Πολ ήταν πολύ όμορφα δοσμένο.

 

Νομίζω ότι εδώ θα βάλω κι εγώ κάμποσα τριανταφυλλάκια.

 

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

 

Απόλυτα σύμφωνος μαζί σας, αγαπημένο και αυτό το επεισόδιο, πετυχημένο σε πολλά και όλα τα επίπεδα. (Είχαμε ένα παρόμοιο δίλημμα, αλλά όχι ακριβώς, στο Tuvix του Voyager). Τώρα η Τ'Πολ ξέρει πως νιώθει ο Τριπ, αλλά ξέρουμε κι εμείς πως νιώθει η Τ'πολ.

Link to comment
Share on other sites

North Star

 

Α, μου άρεσε πάρα πολύ. Εξαιρετική ιστορία και μπήκαν στον κόπο να την φτιάξουν με προσοχή, με τα κουστούμια και τα σκηνικά που έπρεπε, ενώ και οι ηθοποιοί ήταν πολύ πολύ καλοί. Ο πρώτος διάλογος ήδη, αμέσως μετά τους τίτλους, ανάμεσα στη Μπέθανι και το σερίφη ήταν φανταστικός. Δείτε το άλλη μια φορά εκείνο το δίλεπτο, τώρα που ξέρετε την ιστορία, και θα δείτε τι εννοώ.

 

Καλύτερη στιγμή: Ο Ριντ πυροβολεί με «σταν σέτινγκ» την Τ'Πολ.

 

Πράγματι, δεν αξιοποίησαν λιγουλάκι στο τέλος την μικτή καταγωγή, δεν της το αποκάλυψαν καν, ε; Αλλά ξέρετε, ο χρόνος είναι πάντα περιορισμένος.

 

Μπράβο τους.

 

:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:

Edited by nikosal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εεεμ... Γκουχ... Τόσον καιρό λείπαμε, τώρα μας πιάσανε οι βιασύνες.

Είδαμε το Carpenter Street χτες το βράδυ.

Ωραία η ατμόσφαιρα και το περιβάλλον της ιστορίας. Θύμιζε καλό αστυνομικό θρίλερ. (Για τα ταξίδια στο χρόνο κρατάω πάντα μια Βουλκάνια άποψη πισινή, αλλά δεν πειράζει). Νομίζω δε θα ξαναμφισβητήσει η Τ'Πολ τον χρονοταξιδιώτη :)

 

Λογικά μπορούμε να δούμε ξανά επεισόδιο την Παρασκευή, αλλά πείτε εσείς τώρα για να συντονιστούμε λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εεεμ... Γκουχ... Τόσον καιρό λείπαμε, τώρα μας πιάσανε οι βιασύνες.

Είδαμε το Carpenter Street χτες το βράδυ.

Ωραία η ατμόσφαιρα και το περιβάλλον της ιστορίας. Θύμιζε καλό αστυνομικό θρίλερ. (Για τα ταξίδια στο χρόνο κρατάω πάντα μια Βουλκάνια άποψη πισινή, αλλά δεν πειράζει). Νομίζω δε θα ξαναμφισβητήσει η Τ'Πολ τον χρονοταξιδιώτη :)

 

Λογικά μπορούμε να δούμε ξανά επεισόδιο την Παρασκευή, αλλά πείτε εσείς τώρα για να συντονιστούμε λίγο καλύτερα.

 

Αναμένουμε τον γέρο εκ Σύρου να μας προλάβει.  :atongue2:  Εντάξει, δύο επεισοδιάκια πίσω είναι. Δεν είναι τόσο άσχημα. Κι εγώ δεν άντεξα - μα ακόμα αναμονή; - και έχω δει επίσης το Carpenter Street. Σαφώς και μου άρεσε, και με "σόκαρε" λίγο στο πόσο μη-Τρεκ-ατμόσφαιρα που είχε, με τον serial απαγωγέα, τις πόρνες, τη "βρώμικη" ατμόσφαιρα... Και ξέρετε πόσο λιώνω για τα τσίζμπεργκερ, αλλά ειλικρινά, η σκηνή με τον τύπο να το τρώει κάθε άλλο παρά μου άνοιγε την όρεξη, τόσο με επηρέασε το όλο σκηνικό.

 

Οπότε σίγουρα συμφωνώ για Παρασκευή, και Σ/Κ βρε αδελφέ! Πάμε για Chosen Realm λοιπόν. :asmile:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, δούλεψα χτες για να κάτσουμε μαζί στον καναπεδάκο Π/Σ/Κ.

 

Similitude

 

Χαίρομαι που σας άρεσε και συγκινηθήκατε, εγώ πάλι όχι. Να μη σας «τη χαλάσω» όμως απαριθμώντας τους λόγους, άστο.

 

:rose: :rose:

 

Carpenter Street

 

Ωραίο εφ επεισόδιο, μου άρεσε σε όλα του όπως λέει και η Βάσω. Ιδιαίτερα ο τύπος με το άθλιο σπίτι και η εικόνα παρακμής του Ντιτρόιτ. Θα ξέρετε ότι το Ντιτρόιτ είναι στα αλήθεια έτσι, ε; Με εγκαταλειμμένα σπίτια και τρομακτική μείωση του πληθυσμού: Από 2 εκ. στο κέντρο του (1950), 700 χιλ. σήμερα. Συνεπώς πλήθος έρημων κτηρίων τα οποία πωλούνται για ψίχουλα (πχ. 5 χιλ. δολάρια το σπίτι, 150 χιλ. $ ολόκληρα μπλοκ). Τρέχα Κώστα Γερογιάννη! (η μόνη λύση για το γνωστό πρόβλημα με τις βιβλιοθήκες).

 

 

:rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

 

 

 Θα ξέρετε ότι το Ντιτρόιτ είναι στα αλήθεια έτσι, ε; Με εγκαταλειμμένα σπίτια και τρομακτική μείωση του πληθυσμού: Από 2 εκ. στο κέντρο του (1950), 700 χιλ. σήμερα. Συνεπώς πλήθος έρημων κτηρίων τα οποία πωλούνται για ψίχουλα (πχ. 5 χιλ. δολάρια το σπίτι, 150 χιλ. $ ολόκληρα μπλοκ).

 

 

Ναι, έχω δει και εικόνες με την πρασινάδα να έχει κατακτήσει ξανά τα εδάφη σε πολλά σημεία. Είναι και ξύλινα τα περισσότερα συνοικιακά αμερικάνικα σπίτια, φτάνει να μείνουν λίγα χρόνια ακαοίκητα και γίνονται ένα με το δάσος.

 

 

Είδαμε το Chosen Realm νωρίτερα. Γενικά αυτή η ιδέα με τους αιρετικούς και τον θρησκευτικό φανατισμό με τρομάζει και με απωθεί πάντα, και ενόψει των γεγονότων ανά τον κόσμο αυτή την εποχή, με ζορίζει ακόμα περισσότερο. Οπωσδήποτε, η συνάντηση και μεγάλο μέρος από τη βάση μπάζει από αληθοφάνεια, αλλά το γενικό αποτέλεσμα ήταν ενδιαφέρον. Εξελίχθηκε σε καλή περιπέτεια, με βαριά (έστω και πολυφορεμένα) μηνύματα. Ωραίο το κόλπο με τον μεταφορέα -είδες τι παθαίνουν οι άλλοι δεν εκτιμούν αρκετά την επιστήμη; :)

Εξαιρετικό επίσης το "πρόβλημα" των αιρετικών. Εμείς, οι σωστοί ξέρουμε ότι οι σφαίρες φτιάχτηκαν σε εννιά μέρες, οι άλλοι πιστεύουν ότι φτιάχτηκαν σε δέκα! Πολύ καλή η ειρωνεία του σεναριογράφου.

Όλα τα λεφτά, φυσικά, η σκηνή στην επιφάνεια του πλανήτη στο τέλος. Μεγάλη ανατριχίλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..