Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Ωπ, Διονύση, μια που σε πετύχαμε τώρα εδώ, δες το κι εσύ μαζί μας! Από λεπτό σε λεπτό ξεκινάμε!

Link to comment
Share on other sites

Duet

 

Από τα κλασσικά της σειράς, πολύ δυνατό και αξέχαστο. Σημαντικό για τον χαρακτήρα της Κίρα, και σχετικό με το παρελθόν της Μπετζορανής αντίστασης. Εμφανής ο παραλληλισμός με τα ναζιστικά στρατόπεδα.

 

Βέβαια, όλη τη διαφορά την κάνει η έξοχη ερμηνεία του Harris Yulin.

 

post-1004-0-45826500-1308177140_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδαμε με την κοπέλα μου. Από τα πολύ καλά επεισόδια, κατά τη γνώμη μου το δυνατότερο της πρώτης σεζόν. Ανατροπές, παραλληλισμοί όπως είπε και ο Ντίνος, συγκίνηση στο τέλος.

Στην κοπέλα μου, νέα στο Σταρ Τρεκ, άρεσε πολύ και συγκινήθηκε εμφανώς στο τέλος. Είναι το πρώτο επεισόδιο DS9 που έχει δει. Συμπάθησε ιδιαιτέρως την Νερύς και της φάνηκε επίσης πολύ όμορφη (Ντίνο, έχει καλό γούστο, ε;). Δείχνει να της αρέσει το Σταρ Τρεκ όλο και περισσότερο κάθε φορά που βλέπουμε ένα επεισόδιο! Το επόμενο που θα δούμε λέω να είναι Voyager, να πάρει σιγά σιγά γεύση από όλες τις σειρές, πριν ξεκινήσουμε κάποια από την αρχή να τη δούμε ολόκληρη.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο που θα δούμε λέω να είναι Voyager, να πάρει σιγά σιγά γεύση από όλες τις σειρές, πριν ξεκινήσουμε κάποια από την αρχή να τη δούμε ολόκληρη.

Επικροτώ. :ahappy:

Link to comment
Share on other sites

Tonight: Silicon Avatar, at 10.00 pm.

 

Φοβερή η ερμηνεία της Ellen Geer.

Ο "άψυχος" Data αποτελεί την καλοπροαίρετη διάσταση του ανθρώπου σε αντίθεση με τον χαρακτήρα της Kila Marr, ο οποίος κινείται σε -όχι αναιτιολόγητα- εκδικητικούς και σκοτεινούς τόπους.

Ο τραγικός επίλογος ολοκληρώνει άψογα ένα επεισόδιο, που μας υπενθυμίζει πολλά για την ανθρώπινη φύση.

 

Συμφωνώ σε όλα.

Μου άρεσε πάρα πολύ η σταδιακή αποκάλυψη του πάθους της Kila Marr. Με έκανε να αναρωτιέμαι τι θα κάναμε εμείς στη θέση της.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα να δω όλο το Duet, παίδες, παρά μόνο την αρχή (τρελή υπνηλία, λόγω κούρασης :().

Πρόλαβα, όμως, να παρακολουθήσω τον Gul Dukat να μιλά. ;-)

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε κανένα επεισοδιάκι απόψε; Disaster on the way?

Ναι-Ναι-ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!!!!! Άντε και το δεύτερο δισκάκι! Αχ Tiessιοι, σαν τα χελωνάκια, σαν τα χελωνάκια! :)

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να της αρέσει το Σταρ Τρεκ όλο και περισσότερο κάθε φορά που βλέπουμε ένα επεισόδιο!

 

Έτσι! :good:

 

Θα δούμε κανένα επεισοδιάκι απόψε; Disaster on the way?

 

Δεν βλέπω να αντέχω σήμερα, παίδες. Καλή θέαση.

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να δω μαζί σας το Disaster απόψε! Μ' αρέσει και πολύ το συγκεκριμένο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι-Ναι-ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ!!!!! Άντε και το δεύτερο δισκάκι! Αχ Tiessιοι, σαν τα χελωνάκια, σαν τα χελωνάκια! :)

 

Και πάλι καλά. Χάρη στον τρεκικό καναπέ έχουμε επιταχύνει όσο μπορούμε.

 

Κλέψαμε λιγάκι και αρχίσαμε ένα τέταρτο νωρίτερα.

Πολύ περιπετειώδες επεισόδιο. Από το στυλ που μου αρέσει.

Όταν ξεκίνησε συνειδητοποίησα ότι το είχα ξαναδεί, άνοιξη του '94 που παιζόταν η σεζόν στην Ελλάδα.

Και τώρα το αστείο μέρος: Τι θυμόμουνα από το επεισόδιο, τα antimatter containers, το εκρηκτικό μίγμα, το κεφάλι του Data, την περιπέτεια στο Turbolift; Μόνο τη γέννα. :p

Γιατί; Μα γιατί το έβλεπα ξαπλωμένη στον καναπέ του σαλονιού, λίγες μέρες μετά που είχα γυρίσει εγώ από το μαιευτήριο στο σπίτι :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα το αστείο μέρος: Τι θυμόμουνα από το επεισόδιο, τα antimatter containers, το εκρηκτικό μίγμα, το κεφάλι του Data, την περιπέτεια στο Turbolift; Μόνο τη γέννα. :p

Γιατί; Μα γιατί το έβλεπα ξαπλωμένη στον καναπέ του σαλονιού, λίγες μέρες μετά που είχα γυρίσει εγώ από το μαιευτήριο στο σπίτι :rolleyes:.

Μα δεν υπάρχει αυτή η σκηνή, είναι καταπληκτική! Από τις στιγμές που ο Worf χαρίζει πολύ γέλιο, με έναν τρόπο ο οποίος θυμίζει κάπως Sheldon Cooper, όσον αφορά την έκπληξή του όταν κάτι δεν πηγαίνει ακριβώς by the book.

Ωραία επίσης η όλη φάση με τον Picard. Ήδη με το που τον βλέπεις ότι έχει κολλήσει με τρία παιδάκια καταλαβαίνεις ότι θα ευχαριστηθείς επεισόδιο!

Πολύ ωραίο το Disaster, ποτέ δεν βαριέμαι να το ξαναβλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το Disaster, ποτέ δεν βαριέμαι να το ξαναβλέπω.

Είναι η δεύτερη φορά που το βλέπω και αυτή τη φορά το ένιωσα καλύτερα. Μου θύμισε τα disaster movies του Irwin Allen (Towering Inferno, Poseidon Adventure), όπου κι εκεί είχε διάφορους χαρακτήρες, εγκλοβισμένους σε στενούς χώρους, που έπρεπε να διασχίσουν κάποιον διάδρομο, να σκαρφαλώσουν κάποιο ύψος, με τον κίνδυνο ανά πάσα στιγμή να τους απειλεί.

 

Και φυσικά, τα κωμικά στοιχεία είχαν την τιμητική τους. (Δεν τους έμεινε χρόνος για τον Ο'Μπράιαν να δει το παιδί του.)

 

Άλλο ένα επεισόδιο και μετά... το θρυλικό διπλούλη!

Link to comment
Share on other sites

Tonight: THE GAME

 

Και επόμενος προγραμματισμός (πλην απροόπτου): Κυριακή γύρω στις 9.00 μ.μ. το διπλό.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tonight: THE GAME

 

Και επόμενος προγραμματισμός (πλην απροόπτου): Κυριακή γύρω στις 9.00 μ.μ. το διπλό.

 

Τσεκ το πρώτο. "Μάλλον" για το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Tonight: THE GAME

Ξεσκονίζω τον καναπέ.

 

post-1004-0-47121300-1308765794_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

THE GAME

 

Ποτέ δεν συμπάθησα τα γραφικά του παιχνιδιού. Αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσαν να κάνουν, σε μια σειρά που έχει τέτοια εφέ;

 

Η πλοκή όμως ήταν καλή και είχε αυτή την αίσθηση του αναπόδραστου εγκλωβισμού.

 

Αναφορά (είναι η πρώτη; ) στοκ κηπουρό της Ακαδημίας Μπούθμπι, που συναντάμε τελικά (κατά έναν τρόπο) στο Voyager.

 

Και έκτακτη μνεία στο κύπελο με τη σοκολάτα της Troi. Πόσοι το αντέξατε; Σλουρπ.

Link to comment
Share on other sites

THE GAME

 

Ποτέ δεν συμπάθησα τα γραφικά του παιχνιδιού. Αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσαν να κάνουν, σε μια σειρά που έχει τέτοια εφέ;

 

Η πλοκή όμως ήταν καλή και είχε αυτή την αίσθηση του αναπόδραστου εγκλωβισμού.

 

Αναφορά (είναι η πρώτη; ) στοκ κηπουρό της Ακαδημίας Μπούθμπι, που συναντάμε τελικά (κατά έναν τρόπο) στο Voyager.

 

Και έκτακτη μνεία στο κύπελο με τη σοκολάτα της Troi. Πόσοι το αντέξατε; Σλουρπ.

 

Χμμ... για τα γραφικά δεν έχεις άδικο, αλλά η ιστορία μού άρεσε κι εμένα. Είχε και μια αίσθηση τρόμου εκεί που περπατάει ο Γουέσλι και είναι όλοι τους σαν υπνωτισμένοι με το παιχνίδι.

 

Μου φαίνεται ότι τον είχε αναφέρει σε προηγούμενο επεισόδιο ο Πικάρ τον Μπούθμπι, γι αυτό και του είπε ο Γουέσλι ότι άκουσε τη συμβουλή του και πήγε να τον βρει.

 

Όσο για τη σοκολάτα... άσε, κόλαση. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο επεισόδιο δεν μου αρέσει σχεδόν καθόλου. Θα το ξαναέβλεπα μόνο στα πλαίσια του να βλέπω όλο το TNG συστηματικά από την αρχή μέχρι το τέλος. Γι' αυτό και το έχω δει μόνο δύο φορές. Δεν ξέρω, δεν μπορώ ακριβώς να επιχειρηματολογήσω, αλλά δεν μου έχει αρέσει τίποτα σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

δειτε λιγο αυτο το βιντεο απο το 7:37 (θα καταλαβετε ποιο σημειο εννοω)

ειναι review ενος παλιου παιχνιδιου star trek στο NES

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε διπλό TNG σήμερα στις 21:00;

 

Έχουμε! :)

Έτοιμος για το Unification λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Unification I και II

 

Επεισόδιο σταθμός, αν και η υπόσχεση που στήνει δεν ακολουθείται ξανά στο υπόλοιπο Τρεκ.

 

Από την αφιέρωση συμπεραίνω ότι ολοκληρώθηκε μετά τον θάνατο του Ρόντενμπερι.

 

Είχε Laonard Nimoy - Spock, Mark Lenard - Sarek, Denise Cosby - Sela, Ρομουλιανούς, Κλίγκον, Φερέγκι... έπος και συγκίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Unification I και II

 

Είχε Laonard Nimoy - Spock, Mark Lenard - Sarek, Denise Cosby - Sela, Ρομουλιανούς, Κλίγκον, Φερέγκι... έπος και συγκίνηση!

 

Χεχε, αυτό σκεφτόμουνα όσο προχωρούσε η υπόθεση. Όλο το τρεκικό σύμπαν παρόν, έτσι; :stars:

Πρόσθεσε επίσης αναφορά στον Κερκ, διαστημικά μπαράκια, mind meld, ίντριγκα και κάμποσες φεϊζεριές.

Τώρα καταλαβαίνω που μου λέγατε ότι είμαι τυχερή που έχω τόσα ακόμα επεισόδια να δω! :starfleet:

 

Άντε, προχωράμε με ικανοποιητικούς ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..