Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Καλά, μην το κάνουμε και θέμα τώρα. Εδώ έχουμε αποδεχτεί τους ήχους των σκαφών στο διάστημα κλπ. Απλά το ωστικό κύμα στην περίπτωση αυτή, μου φάνηκε έξω από την (κινηματογραφική) λογική. Μπορούσαν να κάνουν απλά αυτό που είπε η Βάσω, να χρησιμοποιήσουν τις ασπίδες για τα θραύσματα, αλλά η σκηνοθέτης ήθελε και λίγο... κούνημα.

 

Ντίνο: Στις περιπτώσεις που αναφέρεις, τα σκάφη δεν προσπαθούν να ξεφύγουν από το ωστικό κύμα (τη βίαιη κίνηση του ατμοσφαιρικού αέρα που προκύπτει από κάποια έκρηξη) αλλά από την ύλη που ταξιδεύει προς το μέρος τους με ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Dead Stop

 

Καλό επεισόδιο. Με την κατάργηση των χρημάτων, έχουν ξεχάσει, φαίνεται, ότι τίποτα δεν μοιράζεται δωρεάν... Το παράξενο βέβαια είναι ότι δεν ακούμε τίποτα ξανά για αυτό τον σταθμό, ή κάνω λάθος; Ποιος τον έφτιαξε; Όχι οι Μποργκ (τους οποίους θυμίζει), αυτοί ξεκινούν από άλλο τεταρτημόριο...

 

:rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

A night in Sickbay

 

Ό,τι είχε να κάνει με τον Φλοξ σε αυτό το επεισόδιο ήταν καλό. Ό,τι είχε να κάνει με τον Άρτσερ με εκνεύρισε, πρώτα από όλα βέβαια η αλαζονεία του στη επαφή με τους εξωγήινους. Όσο για το σεξουαλικό, αμφιβάλλω αν υπήρχε κανείς που ήθελε να δει ένα τέτοιο ζευγάρι. Αχ, πού είναι η Κίρα και ο Όντο...

 

 

:rose: :rose: :rose:

 

Τι έγινε, ξεχαστήκατε;

Link to comment
Share on other sites

A night in Sickbay

 

Όσο για το σεξουαλικό, αμφιβάλλω αν υπήρχε κανείς που ήθελε να δει ένα τέτοιο ζευγάρι. Αχ, πού είναι η Κίρα και ο Όντο...

 

 

...αχ ναι, ή Τσάκοτεη με Τζέηνγουεϊ. Όσο δεν γούσταρα Τσάκοτεη με Σέβεν, ναι, ούτε εμένα μου αρέσει ο Άρτσερ με την Τ'Πολ. Τριπ και πάλι Τριπ (θα ακολουθήσουν πολύ αργότερα τα πικρά σχόλια). Αυτά δηλαδή. Επεισόδιο χαρακτήρων και πειραματισμών μάλλον, δεν το λες ούτε πολύ καλό, αλλά ούτε κακό. Κανονικά βέβαια το επεισόδιο ήταν χτισμένο γύρω από τον Πόρθο, ο οποίος όμως σαν ερμηνευτής μας βγήκε πολύ ψόφιος. Τελικά η Λάσυ ήταν καλλιτεχνάρα.

Link to comment
Share on other sites

A night in Sickbay

 

:rose: :rose: :rose:

 

Τι έγινε, ξεχαστήκατε;

 

Έτυχαν κάτι δουλειές στον Κώστα εκτός σπιτιού και χρειάστηκε να το αναβάλουμε. Θα αναπληρώσουμε αύριο και την Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

 

A night in Sickbay

 

:rose: :rose: :rose:

 

Τι έγινε, ξεχαστήκατε;

 

Έτυχαν κάτι δουλειές στον Κώστα εκτός σπιτιού και χρειάστηκε να το αναβάλουμε. Θα αναπληρώσουμε αύριο και την Κυριακή.

 

 

A Night in Sick Bay το Σάββατο για Βάσω/Κώστα

 

Marauders την Κυριακή, για όλους

Link to comment
Share on other sites

A Night in Sick Bay: Μάλλον αστείο μέχρι πολύ αστείο το είδα το επεισόδιο.

Διασκέδασα με το γιατρό και με τις χαζομαρίτσες του Άρτσερ εκεί που έχανε τα λόγια του. Κατά τα άλλα είδαμε εκτός από techno-bubble και medi-bubble.

 

 

Marauders: Οι γνώμες μας στο σπίτι διχάστηκαν. Ο Κώστας το βρήκε πολύ μέτριο, εγώ το βρήκα ικανοποιητικό.

Στην πραγματικότητα έχει να κάνει με το ότι πάντα μου άρεσαν οι ιστορίες όπου τα πράγματα πάνε καλά με τη συνεργασία.

Και δεν αρνούμαι ότι όλο το περιβάλλον και η κατάσταση μού έφερε στο νου κάτι επεισόδια Λούκι Λουκ κοντά σε πετρελαιοπηγές. Συγχωρείστε την αναίδειά μου.

 

Μπορούμε να δούμε ένα αύριο και μετά πάλι την Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να δούμε ένα αύριο και μετά πάλι την Τετάρτη.

 

The Seventh τη Δευτέρα

 

The Communicator  την Τετάρτη

Link to comment
Share on other sites

Marauders

 

Η συνεργασία, που λέει η Βάσω, δεν ήταν άσχημη (το επεισόδιο εμπνεόταν από την ταινία του Κουροσάβα, διάβασα, που είναι από τις αγαπημένες μου) αλλά οι Κλίγκον μου φάνηκαν τελείως ανόητοι και εξωπραγματικοί. Και στο τέλος αποφάσισαν πολύ βολικά να μην επιστρέψουν... Κάτω του μετρίου για μένα.

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

The Seventh

Χμμ... Εντελώς κλασική ιστορία σεναριακά αφενός, αλλά ό,τι Βουλκάνιο μου αρέσει και μ' ενδιαφέρει αφ' ετέρου, οπότε δε βαρέθηκα βλέποντάς το.

Σαφώς πολύ καλύτερη η εξέλιξη της σχέσης εμπιστοσύνης Τ'Πολ-Άρστερ στο συγκεκριμένο επεισόδιο, παρά εκείνες οι χαζοσκηνούλες στο Sickbay.

 

Τελικά το The Communicator θα το δούμε την Πέμπτη, λόγω απαιτήσεων εκτός σπιτιού. Αποσυντονιστήκαμε λίγο. Ζητούμε συγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

The Seventh

 

Άλλο ένα μέτριο επεισόδιο, αν και είχε καλές στιγμές σε εκείνο το μπαράκι. Πέρα από το «κλασικό» του σεναρίου, που λέει η Βάσω, δεν βρήκα ούτε την Τ'Πολ ιδιαίτερα πειστική. Επίσης ο φυγάς είχε ενδιαφέρον, αν στεκόντουσαν σε εκείνον περισσότερο, θα το προτιμούσα.

 

 

:rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

The Seventh

 

 Πέρα από το «κλασικό» του σεναρίου, που λέει η Βάσω, δεν βρήκα ούτε την Τ'Πολ ιδιαίτερα πειστική.

 

 

Σε αντίθεση με το πιο προηγούμενο επεισόδιο, εκείνο στο ιατρείο, όπου δεν τσίμπησα στο να δεχτώ τον Άρτσερ και την Τ'Πολ ως ζευγάρι, εδώ - καπάκι, οι σεναριογράφοι δοκιμάζουν μιαν άλλη πιθανότητα. Ή μας δείχνουν πως βλέπει η Τ'Πολ τον Άρτσερ. Εδώ εδραιώνεται μεταξύ τους η εμπιστοσύνη και ο σεβασμός. Αυτό το αποδέχομαι. Οπότε δεν είναι μόνο θέμα κατά πόσο είναι πειστική η Τ'Πολ. Στο TOS o Σποκ είχε Γήινη μητέρα. Ενώ στο Enterprise η έκθεση της Τ'Πολ στους Γήινους την αλλάζει λίγο-λίγο. Και απ'ότι θυμάμαι από τα επόμενα επεισόδια, αυτή η "αλλαγή" θα μείνει σταθερά σε περιορισμένες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

The Communicator: Όπου ο Μάλκολμ χάνει το κινητό του και ξεκινάει η περιπέτεια να το βρούν...

 

Δεν ξέρω. Ούτε κρύο ούτε ζέστη. Θα περίμενα ένα τέτοιο επεισόδιο στο TOS που ήταν η κατάλληλη εποχή με το ψυχροπολεμικό κλίμα στα ύψη (όπου και είχαμε κάτι σχετικό, αλλά με τον πιλότο όχι με αντικείμενο, εκεί που είχαν γυρίσει στο παρελθόν της Γης, αλλά ήταν όλα πιο διασκεδαστικά).

Μερικές φορές βλέπω τα θέματα της αποφυγής της "μόλυνσης" με νέα τεχνολογία πολύ ισχυρά, άλλες όχι. Λογικό αφού δεν έχουν φτάσει ακόμα στην πλήρη διατύπωση κι εφαρμογή του Prime Directive. Από την άλλη μπερδεύομαι γιατί δεν ξέρω τι να περιμένω.

 

Πολύ διασκεδαστικό το ατύχημα με το αόρατο χέρι του Τριπ. Από την άλλη, εχμ, αυτό το cloaking device φτάσαμε στο TNG (μην πω και στο Voyager) και δεν ήταν ακόμα σε ευρεία χρήση. Πώς βλέπουμε εδώ να έχουν στα χέρια τους τέτοιο πρωτότυπο και να μην κάνουν λίγο reverse engineering; Θυμάμαι ότι όταν είχαν πρωτοεμφανιστεί οι Κλίνγκον με cloaking (και ήταν και τεχνολογία δανεισμένη από τους Ρόμιουλαν αν θυμάμαι καλά) τα είχαν βρει πολύ σκούρα τα δικά μας τα παιδιά. :)

 

Edit: Μπορούμε αύριο σίγουρα για επόμενο επεισόδιο. ΣΚ δεν παίζει.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

The Communicator

 

Συγνώμη, αλλά ξεκινώ με μια ένσταση για την αληθοφάνεια της ιστορίας: Η άποψη του Άρτσερ είναι ότι προκειμένου να μην πέσει στα χέρια ενός ήδη αναπτυγμένου (jets κλπ.) πολιτισμού ένας πομποδέκτης (που θα μπορούσε και να γίνει παιχνίδι στα χέρια ενός παιδιού, αν το είχε βρει, χωρίς καμία ζημιά ή έστω, να νοηθεί ως προηγμένο γκάτζετ του αντίπαλου στρατοπέδου), κατεβαίνουμε δεύτερη φορά στον πλανήτη με σκάφος, όπλα, τραϊκόρντερ και... τα μπλε εσωρουχάκια; (υποθέτω θα τα φορούσαν και αυτά)

 

Κατά τα άλλα, καλά σκηνοθετημένο επεισόδιο, με την ένταση να ανεβαίνει ψηλά στο σκηνικό της κρεμάλας και ωραίους τύπους, όπως ο στρατηγός και ο ταγματάρχης. Από πλευράς ερμηνείας και ύφους εννοώ, δεν είμαι στρατο-λάτρης!

 

 

:rose: :rose: :rose:

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Είδαμε το Singularity χτες.

 

Περισσότερο μπορώ να πω ότι διασκέδασα με τις σκηνές όπου άρχιζαν να κάνουν παλαβομάρες και να μαλώνουν με τις εμμονές τους παρά ανησύχησα ότι θα πάθουν κάτι. Τυπικό επεισόδιο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Μερικά + στο writer's block του Άρτσερ. :)

Link to comment
Share on other sites

Singularity

 

Ναι, είχε αυτές τις καλές στιγμές, αλλά πόσες φορές  θα δούμε επεισόδιο που εξαιτίας κάποιου εξωτερικού παράγοντα, παλαβώνουν; Το έχουμε δει στο DS9 και στο VOY και φυσικά το έχουμε δει και στο TNG, αν και εκεί τουλάχιστον δεν είχαν γίνει εριστικοί αλλά... sexy. Καλύτερες στιγμές: Φλοξ, μπάνιο του Άρτσερ, καρέκλα, Reed Alert... Για αυτές το τρίτο τριανταφυλλάκι (κανονικά θα έπαιρνε δύο).

 

:rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδιά, ξεχάστηκα και δεν συνεννοηθήκαμε.

Είδαμε νωρίτερα το Vanishing Point.

Στην αρχή φαντάστηκα ότι θα πηγαίναμε σε παράλληλο κόσμο, όπως στο TOS, αλλά μετά το πήγε αλλού. Μάλλον κακό στη σύλληψή του επεισόδιο. Φάνηκε αρχικά να πηγαίνει καλά, κάποια στιγμή βέβαια όλα έγιναν μια σούπα από ό,τι-βολεύει-κάνουμε-κι-ό,τι-δε-βολεύει-δεν-το-καταλάβαμε, κι όταν ξεφώνιζα ότι πρέπει να το πάρουν μια απόφαση και να μας πουν αν και ποιος και πότε βλέπει τι, μας έβγαλαν τη γλώσσα και μας είπαν ότι ήταν ένα όνειρο.  :amad: .

Είχε μερικά καλά σημεία, αλλά το σύνολο ήταν απαράδεκτο.

 

Να σας περιμένω Πέμπτη για το επόμενο, επειδή σας αφήσαμε ένα επεισόδιο πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε νωρίτερα το Vanishing Point.

Να σας περιμένω Πέμπτη για το επόμενο, επειδή σας αφήσαμε ένα επεισόδιο πίσω;

 

Όντως το Vanishing Point ήταν πολύ "ρούκου" επεισόδιο. Δεν είχε κανένα απολύτως νόημα και μας ταλαιπώρησε χωρίς λόγο. Το χειρότερο που είδαμε ως τώρα. Κρίμα.

 

Πάμε με Precious Cargo την Πέμπτη λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Vanishing Point

 

Ουπς, τι πάθατε; Μου άρεσε. Μακάρι να είχαν και μια καλύτερη ιδέα να αξιοποιήσουν για την περίσταση, αλλά και αυτή, να ζει τα 1-2 δευτερόλεπτα που ήταν στο buffer σαν σε παραλήρημα δεν ήταν άσχημη.

 

:rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Precious Cargo: Κανένα κλισέ που να τους ξέφυγε πουθενά και να μην το έγραψαν/έπαιξαν; :p

Άνετα ανάμεσα στα χειρότερα επεισόδια που έχουμε δει σ' αυτή τη σειρά.

 

Αλλά δεν το βάζουμε κάτω: Σάββατο το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Precious Cargo: Κανένα κλισέ που να τους ξέφυγε πουθενά και να μην το έγραψαν/έπαιξαν; :p

Άνετα ανάμεσα στα χειρότερα επεισόδια που έχουμε δει σ' αυτή τη σειρά.

 

Αλλά δεν το βάζουμε κάτω: Σάββατο το επόμενο.

 

Εγώ σκεπτόμουν, πότε θα σταματήσουν να ξαναγυρνάνε αυτό το επεισόδιο. Ξεκίνησε από το κλασσικό, και πολύ καλύτερο, του TOS, "Elaan of Troyias" την κακομαθημένη πριγκίπισσα που δαμάζει ο Κερκ και που εκείνη τον ερωτεύεται φυσικά, (αναφορά στο Σεξπιρικό "Ημέρωμα της Στρίγγλας"). Εδώ το σενάριο ήταν πιεσμένο και το φιλί έρχεται πολύ γρήγορα για να πείσει ότι πρόλαβαν να φτάσουν στο αίσθημα. Και μετά έχουμε το "The Perfect Mate" του TNG, όπου ξυπνάνε από κρυογενική στάση ένα εμπόρευμα-νύφη που είναι γενετικά τροποποιημένη να ερωτευτεί και να μείνει πιστή για όλη της τη ζωή στον πρώτο άντρα που θα συναντήσει, και αυτός τυγχάνει να είναι ο Πικάρ. Καλή επιλογή ο Τριπ για εδώ, δεν τους δόθηκε όμως καλύτερο και εξυπνότερο σενάριο.

 

The Catwalk το Σάββατο λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Precious Cargo

 

...όχι, κανένα κλισέ δεν άφησαν. Αλλά είχε και ωραίες σκηνές, πχ. μέσα στην κάψουλα διάσωσης. Κάτι που δεν κατάλαβα: Σε στάση την έβαλαν οι απαγωγείς ή έτσι ταξίδευε; Το πρώτο υποθέτω. Αν ναι, γιατί;

 

Και η πρόοδος στο πώς αντιμετωπίζει η σειρά το γυναικείο γυμνό: Είδαμε περισσότερο ποπό και στήθος Τριπ παρά της Πρώτης Μονάρχη! 

 

 

:rose: :rose:

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

The Catwalk

 

Αυτό ήταν ενδιαφέρον επεισόδιο, λόγω του διαδρόμου. Θύμιζε υποβρύχιο -και ό,τι θυμίζει υποβρύχιο μου αρέσει. Ωραίες και οι σκηνές που ο Τριπ ανακαλύπτει ότι δεν είναι μόνος στο Εντερπράιζ (αν και είχαν εγκαταστήσει εξωτερικούς sensors, άρα έπρεπε να έχουν δει το εξωγήινο σκάφος να έρχεται).

 

Μια απορία για τον Ντίνο: Πώς γίνεται επαγγελματίες να γράφουν τόσο ανόητους διαλόγους;

 

post-394-0-39047500-1402209532_thumb.png

 

:rose: :rose: :rose:

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

 

The Catwalk

 

Αυτό ήταν ενδιαφέρον επεισόδιο, λόγω του διαδρόμου. Θύμιζε υποβρύχιο -και ό,τι θυμίζει υποβρύχιο μου αρέσει. 

 

 

 

Ακριβώς τα ίδια. Μα ακριβώς! :)

Κι εγώ τρελαίνομαι για υποβρύχια. Μάλιστα, κάτι που μου αρέσει στο περιβάλλον της σειράς Enterprise είναι που θυμίζει κάπως υποβρύχιο.

 

Θα ξαναδούμε επεισόδιο κάποια στιγμή σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

 

The Catwalk

 

Αυτό ήταν ενδιαφέρον επεισόδιο, λόγω του διαδρόμου.

 

Μια απορία για τον Ντίνο: Πώς γίνεται επαγγελματίες να γράφουν τόσο ανόητους διαλόγους;

 

 

Αυτό ήταν όντως ενδιαφέρον επεισόδιο, κυρίως γιατί εξερευνήσαμε ένα σημαντικό σημείο του σκάφους που το βλέπουμε συνέχεια αλλά μόνο απ'έξω. Το σενάριο θα μπορούσε να μην έχει τους εξωγήινους και να μας δείξει πολλά περισσότερα με την έγκλειστη συνύπαρξη τους. Σε ορισμένα σημεία οι ηθοποιοί (Τριπ και Μάλκολμ) μιλάνε εκνευρισμένοι ο ένας στον άλλον γιατί ο σκηνοθέτης θυμήθηκε να τους πει ότι ο μακρύς χρονικά εγκλεισμός τους, ο ένας πάνω στον άλλον, έχει αρχίσει να τους επηρεάζει. Εκεί, εμένα με ενόχλησαν αυτά τα σημεία γιατί δεν "ένιωσα" τον εγκλεισμό τους. Υπάρχουν σκηνοθετικά κλισέ για να το τονίσουν και εδώ δεν χρησιμοποιήθηκαν σωστά. Οπότε το να υψώνουν αχαρακτήριστα τη φωνή τους έπεφτε λάθος. Ο Άρτσερ με το πόλο και η Τ'Πολ με το διάβασμα ήταν μια χαριτωμένη πινελιά. Και τα τηγανιτά των εξωγήινων μου άνοιξαν την όρεξη. (Αχ αυτά τα τηγανιτά!) Όσο για τον συγκεκριμένο κακό διάλογο με ξάφνιασε πραγματικά. Θα έλεγα ότι η Χόσι δεν έχει καλό χιούμορ.

 

Και σήμερα βλέπουμε το Dawn.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..