Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

 

 

Γενικά αυτή η ιδέα με τους αιρετικούς και τον θρησκευτικό φανατισμό με τρομάζει και με απωθεί πάντα, και ενόψει των γεγονότων ανά τον κόσμο αυτή την εποχή, με ζορίζει ακόμα περισσότερο.

 

Το Τρεκ πάντα επίκαιρο και ενίοτε προφητικό.

Link to comment
Share on other sites

Chosen Realm

 

Πολύ καλό επεισόδιο. Και ωραίο το τρικ του Άρτσερ με τον τηλεμεταφορέα. Στις τωρινές συνθήκες η αναφορά ήταν στο φονταμενταλιστικό Ισλάμ, εγώ όμως σκεφτόμουν όσο το έβλεπα και τους πρωτεργάτες του θρησκευτικού φανατισμού: τους χριστιανούς από τα πρώτα βυζαντινά χρόνια και ως το μεσαίωνα...

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν, για να διατηρηθεί ο καναπές χρειάζεται ανακοίνωση θέασης. Εφόσον εγώ είμαι πιο ευέληκτος, η ανακοίνωση επιβάλεται από τους μη-τακτικούς Βάσω και Κώστα. Έστω μια πρόθεση για το πότε, για να συγχρονιζόμαστε το κατά δύναμην. :ablush:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα δω ένα επεισόδιο αύριο

ελπίζοντας να μην είναι με ταξίδι στην Κάμβριο

(εκνευρίζεται με τα χρονοταξίδια η Βάσω.

Δεν ξέρω - θα προτιμούσε ο Ντάνιελς να τους πάει στην Κάσο;)

 

Και μπορώ και ένα τη Δευτέρα

που τη θυμάμαι από το στρατό ως ωραία μέρα

γιατί ξεκινούσε ήδη η εβδομάδα

και ήταν έτσι η Παρασκευή κοντά - η ριμάδα.

 

Την Τρίτη ας μην δούμε, κορίτσι και αγόρια

λέω να βγω με κάτι φίλους στα Βαπόρια.

Α! Να θυμηθώ να πάρω και τη Σοφία

που της αρέσει το λευκό κρασί (βλ. φωτογραφία)

 

post-394-0-07034800-1410032636_thumb.jpg

 

Όπως θα καταλάβατε από τα παραπάνω

Ως ποιητής ούτε τη βάση δεν πιάνω

Ούτε φωτογράφο θα με έλεγα σπουδαίο

Αλλά τουλάχιστον έδωσα πρόγραμμα τριών ημερών. Ωραίο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, sorry παιδιά. Ξέχασα να μιλήσω επόμενη θέαση, αλλά μετά από ολόκληρο ποίημα, δεν μπορώ παρά να δωσω το παρόν. :)

Θα δούμε ένα σήμερα το μεησμέρι κι  ένα αύριο το απόγευμα. Κι έπειτα συντονιζόμαστε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, sorry παιδιά. Ξέχασα να μιλήσω επόμενη θέαση, αλλά μετά από ολόκληρο ποίημα, δεν μπορώ παρά να δωσω το παρόν. :)

Θα δούμε ένα σήμερα το μεησμέρι κι  ένα αύριο το απόγευμα. Κι έπειτα συντονιζόμαστε αναλόγως.

 

Proving Ground σήμερα και

 

Stratagem Δευτέρα απόγευμα, τσεκ. :acool:

Link to comment
Share on other sites

Τόσο εκνευρισμένη με τα ταξίδια στο χρόνο που θέλεις να μας «δώσεις το παρόν»; Κανονικά εσύ πρέπει να δίνεις το «παρούσα» και εγώ με τον Χατζή το «παρών» χεχε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τόσο εκνευρισμένη με τα ταξίδια στο χρόνο που θέλεις να μας «δώσεις το παρόν»; Κανονικά εσύ πρέπει να δίνεις το «παρούσα» και εγώ με τον Χατζή το «παρών» χεχε.

 

:rofl:  Καλά, να δώσω το "παρόντες" τότε, μια και βλέπουμε δυο. Εντάξει, άντε να δώσω και "το μέλλον". ΟΚ; :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Proving Ground

 

Ωραία ιστορία. Χαίρομαι πάντα άμα έχει Γουεϊούν το μενού, δυο φορές τώρα που είχε και την όμορφη αξιωματικό του.

 

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Proving Ground.

Κι εμένα μου άρεσε. Γενικά αυτό το στυλ ιστοριών που συνεργάζονται με άλλους, με ίντριγκα ή χωρίς, πάντοτε με ενθουσιάζει.

Κι έχουμε και σημαντικές εξελίξεις σε όλα τα μέτωπα: Αντόριανς-Βούλκαν, Αντόριανς-Γήινοι, Ζίντι επί παντός, καταστροφή πρωτοτύπου, blueprints... Ωραία, ωραία :-)

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Proving Ground.

 

Εξελικτικό επεισόδιο, άρεσε κι εμένα, και για την εμφάνιση των Αντοριανών βεβαίως. (Κάπου στο Trekdom θα το πουλάνε και αυτό το Αντοριανό ποτό, μου ανάβει την περιέργεια.) Είχε ωραία δράση και εφέ μέσα στα άλλα. Θα τους ξαναδούμε σίγουρα, τους Αντοριανούς, άντε να δούμε. (Και α, ναι, τώρα κατάλαβα καλύτερα γιατί άλλαξε γκαρδαρόμπα η Τ'Πολ).

Link to comment
Share on other sites

 

Stratagem Δευτέρα απόγευμα, τσεκ. :acool:

 

 

Έξυπνο και με αγωνία, λίγο τραβηγμένο στο "στοίχημα" ως εγχείρημα για να πετύχει. Η συνταγή έχει ξαναχρησιμοποιηθεί και στο Τρεκ νομίζω, αλλά και σε άλλες σειρές όπως "Mission Impossible" και "24" νομίζω. Τιμά το επεισόδιο που μας αποκαλείπτει τι τρέχει από νωρίς, γιατί εν τω μεταξύ και το έχουμε μαντέψει, αλλά και η δυναμική του σεναρίου μετατίθεται σε άλλα. Στα καλά επεισόδια του εξελικτικού κύκλου, όπου υπάρχει και μια γνωριμία με την ήπια, "ανθρώπινη" πλευρά των αντιπάλων.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Stratagem Δευτέρα απόγευμα, τσεκ. :acool:

 

 

Έξυπνο και με αγωνία, λίγο τραβηγμένο στο "στοίχημα" ως εγχείρημα για να πετύχει. Η συνταγή έχει ξαναχρησιμοποιηθεί και στο Τρεκ νομίζω, αλλά και σε άλλες σειρές όπως "Mission Impossible" και "24" νομίζω. Τιμά το επεισόδιο που μας αποκαλείπτει τι τρέχει από νωρίς, γιατί εν τω μεταξύ και το έχουμε μαντέψει, αλλά και η δυναμική του σεναρίου μετατίθεται σε άλλα. Στα καλά επεισόδια του εξελικτικού κύκλου, όπου υπάρχει και μια γνωριμία με την ήπια, "ανθρώπινη" πλευρά των αντιπάλων.

 

 

Νομίζω ότι έχω καλυφθεί απόλυτα. :)

 

Θα ξαναδούμε επεισόδιο την Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Θα ξαναδούμε επεισόδιο την Τετάρτη.

 

 

Harbinger την Τετάρτη λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

 

Τόσο εκνευρισμένη με τα ταξίδια στο χρόνο που θέλεις να μας «δώσεις το παρόν»; Κανονικά εσύ πρέπει να δίνεις το «παρούσα» και εγώ με τον Χατζή το «παρών» χεχε.

 

:rofl:  Καλά, να δώσω το "παρόντες" τότε, μια και βλέπουμε δυο. Εντάξει, άντε να δώσω και "το μέλλον". ΟΚ; :rofl:

 

Αν σας ενδιαφέρει η άποψη της φιλολόγου πάνω σ' αυτό, είναι πάντα "το παρών", γιατί εννοούμε τη λέξη "παρών" που λένε όσοι απαντάνε σε προσκλητήριο στρατιωτικό και άρα γένους αρσενικού και αριθμού ενικού. Έτσι έχω την εντύπωση, τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι πάντα «δίνω το παρών», καθώς η φράση έχει καθιερωθεί, ασχέτως του φύλου και του αριθμού αυτών που το... δίνουν. Πλάκα έκανα στην Τιέσα. Βέβαια δεν αποκλείεται στην Αμερική να πεταγόταν κάποιος και να έλεγε στις γυναίκες να δώσουν το «παρούσα».

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Stratagem

 

Μπράβο, πολύ καλό επεισόδιο. Ωραίο μαλλάκι ο δραπέτης Άρτσερ.

 

:rose: :rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Harbinger

 

:rose: :rose: :rose:  :rose: :rose:

 

:abiggrin: :asmile: Ε, μα εννοείται! Τι επεισόδιο ήταν αυτό. Εξελικτικό των εξελίξεων σε τριπλό ταμπλό κιόλας. Μια εξήγηση για τις σφαίρες και του τι τρέχει. Ο Μάλκολμ ξύνει επιτέλους τη φαγούρα του - σούπερ η σκηνη με τους δύο "πρησμένους" μπροστά στον Άρτσερ. Για να μην πω τι φαγούρα έξυσαν Τριπ και Τ'Πολ. Άστε που ήθελα να την στραγγαλίσω όταν "το πήρε πίσω". "Ένα πειραματάκι" ε; Χαστούκια! Φουλ χορταστικό, ιντριγκαδόρικο, ερωτικό, αστείο, υπέροχο.

Edited by DinoHajiyorgi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Harbinger

 

:rose: :rose: :rose:  :rose: :rose:

 

:abiggrin: :asmile: Ε, μα εννοείται! Τι επεισόδιο ήταν αυτό. Εξελικτικό των εξελίξεων σε τριπλό ταμπλό κιόλας. Μια εξήγηση για τις σφαίρες και του τι τρέχει. Ο Μάλκολμ ξύνει επιτέλους τη φαγούρα του - σούπερ οι σκηνη με τους δύο "πρησμένους" μπροστά στον Άρτσερ. Για να μην πω τι φαγούρα έξυσαν Τριπ και Τ'Πολ. Άστε που ήθελα να την στραγγαλίσω όταν "το πήρε πίσω". "Ένα πειραματάκι" ε; Χαστούκια! Φουλ χορταστικό, ιντριγκαδόρικο, ερωτικό, αστείο, υπέροχο.

 

 

Ω, ναι! Ω, ναι! Συμφωνώ τόσο μα τόσο πολύ και με τους δυο σας!

Τι τέλειο που ήταν! Καλέ, τι απολαυστικό το ξύλο και τι ωραίο και το "πειραματάκι"! Έτσι, ρε παιδιά, να κινείται και τίποτα :)

Α, και να μην ξεχνάμε και την ε.φ. κατάσταση: είχαμε κι ένα σωρό εξελίξεις!

 

Τέλειο! Τέλειο!

 

Εμείς μπορούμε να ξαναδούμε Σάββατο και Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εμείς μπορούμε να ξαναδούμε Σάββατο και Κυριακή.

 

 

Doctor's Orders - Σάββατο

Hatchery - Κυριακή

Link to comment
Share on other sites

Doctor's Orders

 

Ωραίο, έφτιαξε ατμόσφαιρα φόβου και με έκανε να κοιτώ -σε δυο τρία σημεία- μέσα από μια τρυπούλα στην παλάμη. Δεν είμαι και πολύ του τρόμου, σημειωτέον. Φαντάσου να δω καμία ταινία... πραγματική horror (αλλά δεν βλέπω ποτέ, χοχο).

 

Οπότε αυτό το χρεώνω στην σκηνοθέτη. Τώρα γεγονός είναι ότι έχουμε ξαναδεί το ίδιο -μα το ίδιο!- ακριβώς επεισόδιο στο voyager με την SON και ίσως και παλιότερα... Τι να πω; Αγόρασαν πραγματικά την ιδέα για το Doctor's order;

 

Όσο για την αιτιολόγηση: Θα περάσουμε επί τέσσερις μέρες σε κώμα από ένα τμήμα του διαστήματος με άπειρους εχθρούς, όπου αν συμβεί κάτι έκτακτο δεν θα μπορούμε καν να ξυπνήσουμε... Ε! Όποιος πλοίαρχος το αποφάσισε αυτό θα είχε χάσει το πλοίο και το βαθμό του για πάντα!

 

:rose: :rose: :rose:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Doctor's Orders

 

Οπότε αυτό το χρεώνω στην σκηνοθέτη. Τώρα γεγονός είναι ότι έχουμε ξαναδεί το ίδιο -μα το ίδιο!- ακριβώς επεισόδιο στο voyager με την SON και ίσως και παλιότερα... Τι να πω; Αγόρασαν πραγματικά την ιδέα για το Doctor's order;

 

 

Φω-το-τυ-πία! Clopy-Paste, που λένε. Από την αιτία μέχρι τις παραισθήσεις της Σέβεν/του Φλοξ. Θα θέλανε ένα σενάριο για να κλείσουν την τρύπα και δανίστηκαν από το διπλανό γραφείο. Πιθανό να το έβλεπα πιο ευχάριστα αν δεν με ενοχλούσε η αντιγραφή. Κρίμα, γιατί ακολούθησε ένα τόσο καλό επεισόδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hatchery

 

Δεν ήταν κακό -αλλά θα προτιμούσα να είχε βάση η

παράνοια και η στρατηγική του Άρτσερ... Έτσι, για την ανατροπή. Γιατί αυτό το τέλος που είδαμε, το περιμέναμε.

 

 

Η απεικόνιση του ταγματάρχη και των πράξεών του, καλή. Μια υπενθύμιση γιατί δεν κυβερνά ο στρατός, ε;

 

Καλύτερη στιγμή: Το περπάτημα των τριών βρεφών στους ώμους της «μαμάς» τους!

 

:rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

Hatchery

 

Δεν ήταν κακό -αλλά θα προτιμούσα να είχε βάση η

παράνοια και η στρατηγική του Άρτσερ... Έτσι, για την ανατροπή. Γιατί αυτό το τέλος που είδαμε, το περιμέναμε.

 

 

Η απεικόνιση του ταγματάρχη και των πράξεών του, καλή. Μια υπενθύμιση γιατί δεν κυβερνά ο στρατός, ε;

 

Καλύτερη στιγμή: Το περπάτημα των τριών βρεφών στους ώμους της «μαμάς» τους!

 

:rose: :rose: :rose:

 

Καλό επεισόδιο. Θυμάμαι την πρώτη φορά που το είχα δει, δεν είχα συνδέσει το "ψέκασμα" με την συμπεριφορά του καπετάνιου. Νόμιζα ότι όντως αυτό πίστευε ότι έπρεπε να πράξει, και όσο διαρκούσε η ιστορία προσπαθούσα να κατασταλάξω στο ποια πλευρά είχε δίκιο. Τώρα, σε δεύτερη θέαση βέβαια, ήταν ένα τελείως άλλο επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..