Jump to content

Τι (δεν) θα έκανα αν ήμουν ποτέ ήρωας


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

55. Θα προσπαθούσα να βρώ γυναίκα που να ξέρει να πολεμάει, και όλα μου τα παιδιά θα ξέρανε να χειρίζοντε τα όπλα όσο το δυνατών καλύτερα γίνεται!

 

56. Θα έπαιρνε μαζί μου στις αποστολές άτομα που ξέρω μόνο, και έχω την ικανότητα να βρώ τι κάνανε τους τελευταίους μήνες που ήμασταν χώρια.

Edited by heiron
Εβαλα αριθμους για να διατηρηθει η...παραδοση ;)
Link to comment
Share on other sites

57. Θα γελούσα σατανικά πολύ συχνά. Μουαχαχαχαχαχα. Φεύγει το στρες και αγχώνει τον αρχικακό που νομίζει ότι έχει το μονοπώλειο.

 

58. Θα παράταγα το σπαθί και θα πήγαινα να ασχοληθώ με τη μαγεία.

 

59. Θα έφτιαχνα ένα στρατό από Γκόπμπλιν ή παρόμοια ηλίθια και υπάκουα πλάσματα. Όχι ότι είναι απολύτως απαραίτητα, απλά για να σπάω πλάκα.

 

60. Θα έπαιρνα τους πιο ισχυρούς μάγους της χώρας στο πλευρό μου.

 

61. Θα περνούσα γιαγούλες από το δρόμο να μην τις χτυπήσει κανά αμάξι, θα κατέβαζα γατάκια από τα δέντρα και άλλα τέτοια για να πάρω τη συμπάθεια του κόσμου με το μέρος μου -αλλά τίποτα επικίνδυονο όπως να τα βάλω με δράκους κτλ.

 

62. Θα έστελνα τις καλύτερες πόρνες να ξελογιάσουν όλους τους σημαντικούς άρχοντες της χώρας. Κι αν αυτό δεν έπιανε θα χρησιμοποιούσα μαγεία.

 

63. Θα άφηνα τον αρχικακό στη θέση του να νομίζει ότι κάνει κουμάντο. Που και που θα πέρναγα να του ρίχνω καμιά φάπα, μην του μπαίνουν ιδέες. Αλλά ακόμα και αν του μπουν, τα μισά τσιράκια του είναι κατάσκοποι δικοί μου και θα τον δολοφονήσουν. Μετά θα βάλω κάποιον δικό μου για αρχικακό.

 

64. Θα έλεγα στον αρχικακό μου να κάνει που και που τίποτα κακό και να βάζει τον κόσμο σε κίνδυνο για να πηγαίνω να τους σώνω. Έτσι για να μη λένε ότι δεν είμαι σωστός ήρωας.

 

65. Θα προσπαθώ να μη σκοτώνω τον αρχικακό όταν κάνω τους ηρωισμούς μου, γιατί καλοί και πειστικοί αρχικακοί βρίσκονται δύσκολα. Είναι το γέλιο, πολύ λίγοι το πετυχαίνουν σωστά. Αλλά για παν ενδεχόμενο θα έχω δυο τρεις ακόμα για εφεδρεία.

 

66. Θα έψαχνα τη χώρα για επαναστάτες θερμοκέφαλους νεαρούς με τάσεις προς τον ηρωισμό και θα έστελνα τον αρχικακό να τους σκοτώσει. Δε μου χρειάζεται ο ανταγωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

67. Θα ξεκινούσα να πάρω πίσω όλους τους θησαυρούς του γένους μου.

 

68. Και θα φρόντιζα να κρατήσω μυστική την ταυτότητά μου.

 

69. Ειδικά από άπληστους μάγους και φανατικούς πάλαντινς.

 

70. Και, μα τον Io, θα πρόσεχα πολύ πριν φταρνιστώ στο πλήθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

71. Ποτέ των ποτών δεν θα δεχόμουν να πάω σε ένα μαγικό σχολείο επειδή έχω ένα σημάδι κεραυνού (ή οποιοδήποτε άλλο σημάδι) στο μέτωπό μου. Θα έκανα πλαστική εγχείρηση πρώτα, και μετά θα πήγαινα!

 

72. Ποτέ δεν θα ήμουν εκείνος που θα "οδηγούσε τους άλλους στη νίκη". Ευχαριστώ αλλά μπορώ να σκεφτώ πολύ καλύτερους τρόπους για να αποκτήσω την αιώνια δόξα, από το να γίνω ένα άγαλμα όπου θα κουτσουλάνε περιστέρια πάνω του και οι τουρίστες θα ρωτάνε τους ντόπιους "Ποιος είναι αυτός;" για να πάρουν την απάντηση "Ξέρω γω; Άγαλμα είναι..."

 

73. Δεν θα δεχτώ να ασπαστώ οποιοδήποτε σκοπό ή φιλοσοφία αν δεν έχω εκ των προτέρων σίγουρες και υπογεγραμμένες ανταμοιβές! Μια μαύρη μάσκα, ένας μαύρος μανδύας και να αναπνέω σαν να έχω χτικιό δε μου λένε τίποτα. Ούτε και ένα κόκκινο φωτόσπαθο. Αγοράζω πολύ ωραίο και από το Forbidden Planet!

 

74. Και κυριότερο: Ποτέ δεν θα προσπαθούσα να κάνω καλύτερο τον κόσμο, με οποιοδήποτε τρόπο, αν πρόκειται για αποδεδειγμένους κρετίνους. Μη σώσουν και γίνουν καλύτεροι σε τίποτα! Τα είδαμε και της Jeanne D'Arc τα καζάντια!

Edited by Dain
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

75. Δεν θα έδινα λόγο σε καμία γκόμενα, να περιμένω μέχρι να κελαηδήσουν τα μπαρμπούνια για να αλαφρώσω συγκεκριμένα φορτία. Αντίθετα, θα αξιοποιούσα στο έπακρον το φαν κλαμπ που έχει κάθε ήρωας που σεβεται τον εαυτό του.

 

76. Θα έβαζα μεγαλύτερο σκορ στο Intelligence και το Wisdom και λιγότερο στο Strengh. Τι να το κάνω να μπορώ να σηκώσω το παλάτι στα χέρια, αν έχω IQ θερμοκρασίας δωματίου;

 

77. Θα έβγαζα συνειδητά λεξεις όπως "καθήκον", "αυτοθυσία" απ' το λεξιλόγιό μου και θα τις αντικαθιστούσα με "τιμή" (σε gp στον δύσκολο κόσμο που ζούμε) και "κόψε λάσπη". Και, εννοείται, τα μισά λεφτά μπροστά. Καλύτερα μισό πορτοφόλι γεμάτο, παρά ένα κιβώτιο χρυσάφι στον τάφο μου. Πληρωμές σε είδος (η κόρη του βασιλιά, ο τάδε τίτλος) δεν γίνονται δεκτές, εκτός αν η κόρη του είναι η Αντζελίνα Τζολί και δοκιμάσω μια φορά τουλάχιστον το εμπόρευμα πριν πάω στον θάνατό μου.

 

78. Δεν θα σκότωνα ποτέ τον αρχικακό πριν βρω τον αντικαταστάτη του. Διάβολε, χωρίς κακό πώς θα βγάλω το ψωμί μου;

 

79. Show no mercy, take no prisoners, εκτός κι αν υπάρχει κάποιος που θα έδινε πολλά για την ζωή τους.

Link to comment
Share on other sites

80. Δεν θα έμπαινα ποτέ σε ένα αγνώστου ταυτότητας διαστημόπλοιο.

 

81. Δε θα αυτοκτονούσα.

 

82. Δε θα φιλούσα ποτέ καμιά νεκρή όσο όμορφη και αν ήταν, ούτε και βατραχίνα.

 

83. Δε θα μιλούσα στον κακό το λύκο, ούτε θα πήγαινα στη γιαγιά. Θα έτρωγα την πίτα και το βούτυρο πριν μπω στο δάσος.

 

84. Αν ξεχώριζα από μακριά, στο φως της αστραπής, το σουλούπι ενός απομονωμένου πύργου δεν θα πήγαινα ποτέ εκεί να προστατευτώ από την καταιγίδα και μάλλον θα πέθαινα από πνευμονία.

Link to comment
Share on other sites

75. Δεν θα έδινα λόγο σε καμία γκόμενα, να περιμένω μέχρι να κελαηδήσουν τα μπαρμπούνια για να αλαφρώσω συγκεκριμένα φορτία.

 

77. [...] Πληρωμές σε είδος (η κόρη του βασιλιά, ο τάδε τίτλος) δεν γίνονται δεκτές, εκτός αν η κόρη του είναι η Αντζελίνα Τζολί και δοκιμάσω μια φορά τουλάχιστον το εμπόρευμα πριν πάω στον θάνατό μου.

 

Sonya υποκλίνομαι! :lol:

Εεε... ναι. Γλαφυρότατη και σαφέστατη.

Link to comment
Share on other sites

85. Θα δρούσα μόνος μου, δεν θα είχα βοηθούς γιατί ως γνωστό οι βοηθοί γίνονται στόχοι των κακών, συνήθως υποκύπτουν και σε προδίδουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα έστελνα τις καλύτερες πόρνες να ξελογιάσουν όλους τους σημαντικούς άρχοντες της χώρας.

 

Εγω παντως αν ημουν ηρωιδα δεν θα εμπαινα στον κοπο να χρησιμοποιησω πορνες....Αν θες να γινει σωστα μια δουλεια την κανεις μονος σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

86. Αν ήμουν ηρωϊδα και έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στον καλό και στον κακό, ε, ανάλογα με το ποιός πρόσφερε τι... Δεν θα διαλέξουμε τον καλό μόνο και μόνο επειδή είναι καλός... Πρέπει να έχει και τα αντίστοιχα προσόντα (και ναι το είδος μετράει... )

Link to comment
Share on other sites

87. Αν είχα την ευκαιρία να αποταχθώ τις δυνάμεις μου (βλέπε Superman) δε θα τις έπαιρνα για κανέναν λόγο πίσω. Ο κόσμος είναι πολύ σκληρός για ήρωες...

Link to comment
Share on other sites

88. Δεν θα παω να σωσω την ομορφη κοπελα απο το αντρο του κακου, με τα πεντακοσια οπλισμενα-ως-τα-δοντια-αλλα-δεν-πετυχαινουμε-ελεφαντα-ουτε-με-μπαζουκα-απο-τα-πεντε-μετρα-και-φοραμε-μαυρες-στολες-γιατι-ειμαστε-κουλ τσιρακια. Αντιθετως, θα το βομβαρδισω απο αποσταση ασφαλειας, κατα προτιμηση απο αλλη χωρα, και θα μεθυσω καποια απο τις αμετρητες γκομενες στο γλεντι που θα μου κανουν οι απλοι πολιτες που εσωσα.

 

89. Δεν θα παω να σφαξω τον δρακο. Αστονα ησυχο, μη σου πω θα του στελνω που και που και καμια θυσια ομορφες παρθενες και ποιοτικο ουισκυ για να κρατησουμε καλες σχεσεις.

 

90. Αν καποιος ενοχλητικος χαρακτηρας, βλ paladin, γκολουμ, βαρδος η απλα ο τρελος του χωριου με παρει απο πισω ενω οδευω προς την επικη μου περιπετεια, θα τον πλακωσω στο ξυλο και θα τον αφησω πισω δεμενο σε κανα υπογειο.

 

91. Αμα δω τον DM να με ρωταει ανυπομονα αν θα ανοιξω την πορτα, κρατωντας νευρικα τα ζαρια στο χερι, θα κανω μεταβολη και τρεχαλες.

Edited by Glowleaf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
86. Αν ήμουν ηρωϊδα και έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα στον καλό και στον κακό, ε, ανάλογα με το ποιός πρόσφερε τι... Δεν θα διαλέξουμε τον καλό μόνο και μόνο επειδή είναι καλός... Πρέπει να έχει και τα αντίστοιχα προσόντα (και ναι το είδος μετράει... )

 

Σωστη!!!!!!!!!!!!!!Τα κακα αγορια εχουν περισσοτερη πλακα και μαζι τους δε βαριεσαι ποτε. Γιατι να περιμενουμε τον πριγκιπα με το ασπρο αλογο, οταν στη γωνια καραδοκει ο κουρσαρος?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

  • Δεν θα πρόδιδα ποτέ μα ποτέ την πηγή της δύναμής μου σε κανέναν, φίλο ή γκόμενο!
  • Δεν θα πρόδιδα βέβαια ούτε την αδυναμία μου.
  • Δεν θα έλεγα σε κάθε ταβέρνα που στεκόμουν το πραγματικό μου όνομα και τις περιπέτειές μου.
  • Δεν θα κοιμόμουν με τον κάθε τυχαίο, εκτός των άλλων, ποιος ξέρει τι μπορεί να έλεγα παραμιλώντας στον ύπνο μου;
  • Δεν θα έκανα ούτε μπάνιο χωρίς ένα όπλο κάπου δίπλα μου.
  • Δεν θα πλησίαζα ένα μάτσο πολεμιστές στην ερημιά, μόνο και μόνο επειδή θα πεινούσα και θα κρύωνα.
  • Δεν θα ταξίδευα χωρίς ένα τόξο στις αποσκευές. Επιτέλους, τι θα έτρωγα στις ερημιές;
  • Δεν θα έπινα ούτε θα έτρωγα από "κεράσματα" ύποπτων ξένων.
  • Δεν θα διαφήμιζα τις ικανότητές μου με κάθε ευκαιρία. Άσε να νομίζουν πως χειρίζομαι καλύτερα το ξεσκονόπανο και όταν χρειαστεί η μαγεία μου/το σπαθί μου/ δεν θα καταλάβουν τι τους βρήκε...
  • Δεν θα έλεγα πουθενά τη χώρα/πόλη/χωριό της προέλευσής μου.
  • Δεν θα άφηνα κανένα βάρδο να φτιάξει τραγούδια για 'μένα. Θα τον έδενα στο δέντρο μαζί με τη λύρα του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να περιμενουμε τον πριγκιπα με το ασπρο αλογο, οταν στη γωνια καραδοκει ο κουρσαρος?

 

Γιατί ο κουρσάρος σύντομα θα σε βαρεθεί, ενώ ο πρίγκιπας με το άσπρο άλογο ποτέ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο κουρσάρος σύντομα θα σε βαρεθεί, ενώ ο πρίγκιπας με το άσπρο άλογο ποτέ! ;)

 

Aν με βαρεθεί, υπάρχει ο επόμενος... :abiggrin: :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

 

92. Θα έκανα τεστ DNA σ' όποιον σκάει μύτη διατεινόμενος πώς είναι ο χαμένος μου αδερφός/γιος/κόρη/μάνα/πατέρας. Αλλά ακόμα και θετικό να έβγαινε, πάλι θα τους σούταρα.

 

93. Αν ήμουν ήρωας/ηρωίδα σε κόμικ του Κόναν, θα φρόντιζα να βάλω και κα'να πουλοβεράκι σε θερμοκρασίες περί του μηδενός. Σέρνονται και πλευρίτιδες.

 

94. Αν ο αγαθιάρης που με ακολουθεί παντού, γιατί νομίζει ότι είμαστε φίλοι, ζητήσει να φορτωθεί εκείνος την απάνθρωπα αβάσταχτη αποστολή μου για να με ξεκουράσει, θα του τη φορτώσω και θα γίνω μπουχός.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

94. Αν ο αγαθιάρης που με ακολουθεί παντού, γιατί νομίζει ότι είμαστε φίλοι, ζητήσει να φορτωθεί εκείνος την απάνθρωπα αβάσταχτη αποστολή μου για να με ξεκουράσει, θα του τη φορτώσω και θα γίνω μπουχός.

 

:thmbup: :first: :friends:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να περιμενουμε τον πριγκιπα με το ασπρο αλογο, οταν στη γωνια καραδοκει ο κουρσαρος?

 

Γιατί ο κουρσάρος σύντομα θα σε βαρεθεί, ενώ ο πρίγκιπας με το άσπρο άλογο ποτέ! wink.gif

 

 

Μην τον βαρεθω εγω φοβαμαι...

Παντως αυτη ειναι η πλακα-να εχεις το μυαλο του αλλου διαρκως στην τρεχαλα, να μην εφησυχαζει ποτε, και να ψαχνει διαρκως καινουρια τσακμακια για να κραταει τη φλογα αναμμενη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

95. Δεν θα επιχειρούσα ξανά κάτι που είχα επιχειρήσει στο παρελθόν αλλά με τρόμαζε και το είχα αφήσει (π.χ. αυτή η ντουλάπα της γιαγιάς: ε, μεγάλωσα πια, ντροπή να τη φοβάμαι). Διάολε, κάτι θα ήξερα την πρώτη φορά.

96. Δεν θα έκανα παρέα τον "τρελό" του χωριού. ( Ώρα είναι να μας βγει κανένας ξεχασμένος υπερ-πολεμιστής του παρελθόντος και να θελήσει να με μάθει την τέχνη του για να συνεχίσω το έργο που άφησε).

 

edit: (Τελικά, πολλοί από εμάς ΔΕΝ θα ήμασταν ήρωες. :arolleyes: )

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

97. Όποιος Λάννιστερ μου τύχαινε σε απόσταση βολής (οκ εκτός απ΄ τον κοντό) θα τον λιάνιζα χωρίς δεύτερη σκέψη, χωρίς να του αφήσω την επιλογή να την κοπανίσει, ούτε θα τον φυγάδευα στην ελευθερία, ούτε καν θα έπιανα κουβεντούλα μαζί του. Και θα έριχνα και ένα χεράκι ξύλο στον Θίον. :2handed:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν θα παρευρισκόμουν ποτέ σε γάμο που θα γινόταν στον πύργο των Frey.

Δεν θα άφηνα άφηνα ποτέ στο θησαυροφυλάκιο μου τα σιλμάριλ.

Δεν θα δεχόμουν ποτέ ένα δαχτυλίδι από κάποιον άγνωστο, όσο αγνοί και αν φαινόντουσαν οι σκοποί του.

 

97. Όποιος Λάννιστερ μου τύχαινε σε απόσταση βολής (οκ εκτός απ΄ τον κοντό) θα τον λιάνιζα χωρίς δεύτερη σκέψη, χωρίς να του αφήσω την επιλογή να την κοπανίσει, ούτε θα τον φυγάδευα στην ελευθερία, ούτε καν θα έπιανα κουβεντούλα μαζί του. Και θα έριχνα και ένα χεράκι ξύλο στον Θίον. :2handed:

Όχι τον Τζέιμι. Από τότε που χάνει το ένα χέρι του, γίνεται θεός(και μάλλον θα σκοτώσει την cersei)

όσο για τον Θίον, σε πρόλαβε άλλος.

Edited by Witch King of Angmar
Link to comment
Share on other sites

97. Όποιος Λάννιστερ μου τύχαινε σε απόσταση βολής (οκ εκτός απ΄ τον κοντό) θα τον λιάνιζα χωρίς δεύτερη σκέψη, χωρίς να του αφήσω την επιλογή να την κοπανίσει, ούτε θα τον φυγάδευα στην ελευθερία, ούτε καν θα έπιανα κουβεντούλα μαζί του. Και θα έριχνα και ένα χεράκι ξύλο στον Θίον. :2handed:

Όχι τον Τζέιμι. Από τότε που χάνει το ένα χέρι του, γίνεται θεός(και μάλλον θα σκοτώσει την cersei)

όσο για τον Θίον, σε πρόλαβε άλλος.

 

Εμμμ... ευχαριστώ πολύ για τα σποιλερς;;; :fool: Εντάξει τώρα δεν χρειάζεται να αναρωτιέμαι τι θα γίνει στην τρίτη σεζόν. Φιουχ! Ευτυχώς που με έσωσες από τετοιο πονοκέφαλο...

Edited by Eugenia Rose
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

97. Όποιος Λάννιστερ μου τύχαινε σε απόσταση βολής (οκ εκτός απ΄ τον κοντό) θα τον λιάνιζα χωρίς δεύτερη σκέψη, χωρίς να του αφήσω την επιλογή να την κοπανίσει, ούτε θα τον φυγάδευα στην ελευθερία, ούτε καν θα έπιανα κουβεντούλα μαζί του. Και θα έριχνα και ένα χεράκι ξύλο στον Θίον. :2handed:

Όχι τον Τζέιμι. Από τότε που χάνει το ένα χέρι του, γίνεται θεός(και μάλλον θα σκοτώσει την cersei)

όσο για τον Θίον, σε πρόλαβε άλλος.

 

Εμμμ... ευχαριστώ πολύ για τα σποιλερς;;; :fool: Εντάξει τώρα δεν χρειάζεται να αναρωτιέμαι τι θα γίνει στην τρίτη σεζόν. Φιουχ! Ευτυχώς που με έσωσες από τετοιο πονοκέφαλο...

Ουψ! Ευτυχώς πάντως που δεν είπα αρκετά για το τι γίνεται με τους Frey. Αυτό θα ήταν τεράστιο spoiler

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..