Jump to content

Xairetismos kai erotisi sxetika me Orora


Erekose
 Share

Recommended Posts

Εντάξει πριν κλείσει το θέμα θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Στις εκδόσεις Ωρόρα, έχουν κάνει τεράστιο έργο και κατά τη γνώμη μου έχουν συνεργαστεί τα πιο αξιόλογα ονόματα του χώρου στην Ελλάδα.

Είναι λυπηρό, να διαβάζουν κάποιοι φαντασία, και να μην γνωρίζουν τις εκδόσεις Ωρόρα μόνο και μόνο επειδή ο εκδότης τους είχε ένα όραμα και θέλησε να μείνει πιστός σε αυτό.

Χρειάζεται άραγε να σας θυμήσω πόσοι συγγραφείς θα είχαν ίσως μείνει αμετάφραστοι αν δεν ήταν οι εκδόσεις Ωρόρα; Ο κόσμος Βάρδος, έχει κουραστεί λες από τους παλιούς συγγραφείς, γιατί πλέον μπορεί να τους βρει σε 15 διαφορετικές εκδόσεις. Τότε όμως ποιος ήξερε την Dion Fortune ή τον Henry Catner ή την Ursula LeGuin;

Ποια άλλη σειρά σε εκδοτικό οίκο, έχει φτάσει τα 77 βιβλία; Κύριε Μαστακούρη δηλώνετε πως ίσως να έπρεπε να είχατε σταματήσει, αλλά δεν θα το κάνατε ποτέ... Οι εκδόσεις Ωρόρα, αποτελούν τις πιο cult ελληνικές εκδόσεις, με τα πιο ποιοτικά, από άποψη περιεχομένου και μετάφρασης βιβλία.

ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΣΕΠΗΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟΝ ΛΑΒΚΡΑΦΤ, ΛΑΒΚΡΑΦΤ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΛΟΒΕΚΡΑΦΤ ΜΕ ΦΑΝΤΑΧΤΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ.

Edited by SteppenWolf
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πριν κλείσει το θέμα θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Στις εκδόσεις Ωρόρα, έχουν κάνει τεράστιο έργο και κατά τη γνώμη μου έχουν συνεργαστεί τα πιο αξιόλογα ονόματα του χώρου στην Ελλάδα.

Είναι λυπηρό, να διαβάζουν κάποιοι φαντασία, και να μην γνωρίζουν τις εκδόσεις Ωρόρα μόνο και μόνο επειδή ο εκδότης τους είχε ένα όραμα και θέλησε να μείνει πιστός σε αυτό.

Χρειάζεται άραγε να σας θυμήσω πόσοι συγγραφείς θα είχαν ίσως μείνει αμετάφραστοι αν δεν ήταν οι εκδόσεις Ωρόρα; Ο κόσμος Βάρδος, έχει κουραστεί λες από τους παλιούς συγγραφείς, γιατί πλέον μπορεί να τους βρει σε 15 διαφορετικές εκδόσεις. Τότε όμως ποιος ήξερε την Dion Fortune ή τον Henry Catner ή την Ursula LeGuin;

Ποια άλλη σειρά σε εκδοτικό οίκο, έχει φτάσει τα 77 βιβλία; Κύριε Μαστακούρη δηλώνετε πως ίσως να έπρεπε να είχατε σταματήσει, αλλά δεν θα το κάνατε ποτέ... Οι εκδόσεις Ωρόρα, αποτελούν τις πιο cult ελληνικές εκδόσεις, με τα πιο ποιοτικά, από άποψη περιεχομένου και μετάφρασης βιβλία.

ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΣΕΠΗΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟΝ ΛΑΒΚΡΑΦΤ, ΛΑΒΚΡΑΦΤ, ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΛΟΒΕΚΡΑΦΤ ΜΕ ΦΑΝΤΑΧΤΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ.

 

What's your point? Δεν είπε κανείς οτι δεν είναι καλή η σειρά.Απλά ''ξεπερασμένη''.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω να γράφει Lovecraft. :p

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λέει ο Northerain. Δεν είπαμε για τότε, φίλε Wolf' λέμε για τώρα τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Για τώρα... Τι να λέμε για τώρα... Τυγχαίνει να εργάζομαι σε εκδοτικό οίκο και βλέπω από κοντά το τι βιβλία επιλέγουν να εκδώσουν και τη νοοτροπία που επικρατεί. Όλα θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος (yeah, so what else is new...?).Το κοινό είναι περιορισμένο από όλες τις απόψεις. Άμα είναι αρκετός ένας 'Κώδικας Ντα Βίντσι' να εντυπωσιάσει τότε τι άλλο να λέμε. Πόσοι ξέρουν το 'Εκρεμμές του Φουκώ' (πόσοι ξέρουν τον ίδιο τον Φουκό), πόσοι από αυτούς που το έχουν, το έχουν πραγματικά διαβάσει ώστε να κάνουν μια υποτυπώδη σύνδεση...

Το κοινό στο οποίο απευθύνονταν και απευθύνονται οι εκδόσεις Ωρόρα, είναι συγκεκριμένο. Το αν είναι ξεπερασμένη η σειρά είναι θέμα όρεξης, τουλάχιστον είναι σταθερή και ανεπηρέαστη από το γενικότερο κλίμα 'σαβούρας' που επικρατεί. Είναι καλό κάποια πράγματα να παραμένουν κλασικά, αν και θα αναγκαστώ να συμφωνήσω, πως όσοι δεν προσαρμόζονται στα δεδομένα, αργά η γρήγορα μένουν απ'έξω.

Υποθέτω πως όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων όπως έλεγε και η διαφήμιση.

Edited by SteppenWolf
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φανώ εμπαθής, αλλά είμαι φανατικός αναγνώστης των βιβλίων Ωρόρα εδώ και χρόνια, όπως υποθέτω και οι περισσότεροι... Δεν έχω κάποιο συγκεκριμενο point, απλώς κουβέντα κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα τοπικ οπου νομιζα οτι ειχα ποσταρει..Τι διαολο,μου τα σβηνει καποιος?!?

Οσον αφορα τον κ.Μαστακουρη,ειναι γνωστο ονομα και δικαιως(αν και θα ηθελα να κλεψω το νικ του-βλεπε και signature-τελοσπαντων).Και οι εκδοσεις Ωρορα εχουν αφησει εποχη στο χωρο.Εχω πει κι αλλου την αποψη μου για τα βιβλια τσεπης-και ειναι πολυ καλη.Αλλα το να αγοραζει καποιος βιβλια που ειχαν εκδοθει τελευταια φορα πριν αυτος γεννηθει ειναι καπως.Η αισθητικη του 2005 απεχει παρασαγγας απο αυτη του 1985.Για μενα μετραει το περιεχομενο-εξαιρουνται ισως οι γυναικες!-αλλα αλλους δεν τους κεντριζει το ενδιαφερον η εμφανιση και ουτε που τα πλησιαζουν πια.Βλεπε Βολσουνγκ...

Ενιγουει που λενε και οι Αγγλοι..Keep up the good work,Erekose!

Αλλα μην σποιλεριαζεις πολυ στους προλογους των βιβλιων!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κι εγώ Θωμά, είμαι ο Αντώνης που σου είχα πάρει τη συνέντευξη σχετικά με τα Ζωντανά Έπη για το gamingreport.com και είχα καταθέσει και κριτική για το παιχνίδι. Λυπάμαι που δεν έγινε κάτι με το εξωτερικό σε εκείνη την ιστορία. Εύχομαι να σε βλέπουμε και να σε ακούμε συχνά.

 

Στα του θέματός μας, στα περίπτερα δεν υπάρχουν τα βιβλιαράκια Ωρόρα. Δεν ξέρω αν άλλοι εκδοτικοί οίκοι όπως οι Μόντερν Τάιμς έχουν περισσότερο υλικό ή πιο επιθετική προσέγγιση ή αν έτσι απλά πλέον υπάρχουν περισσότερες περιοδικές εκδόσεις που προσφέρουν και 5 σδ με έκαστο τεύχος ενώ ο χώρος των περιπτέρων είναι πεπερασμένος, η αλήθεια είναι όμως ότι δεν υπάρχει περίπτωση σήμερα να αγοράσει κάποιος Ωρόρα σε ένα περίπτερο δίπλα στην παραλία πχ για να έχει κάτι να διαβάζει πάνω στο κύμα όπως παλιά.

 

Όταν ήμουν μικρός ή κι έφηβος, τα Ωρόρα ήταν πράγματι παντού. Τότε όμως υπήρχαν και δύο κρατικά κανάλια μόνον. Δεν υπήρχαν οι σημερινές εναλλακτικές.

 

Θα έλεγα ότι είναι η εποχή. Εξ όσων γνωρίζω, ούτε τα λοιπά βιβλία τσέπης (τύπου ΒΙΠΕΡ ή Άρλεκιν) γνωρίζουν άνθηση, παρότι τη δεκαετία του 1980 τα αγόραζε όλος ο κόσμος ως ελαφρά διασκέδαση.

 

Καλή δύναμη σε ό,τι κάνεις. Εύχομαι να ξανασχοληθείς με τα ΠΥΡ, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..