Jump to content

Τεστ: βιβλιόφιλος, βιβλιοφάγος ή βιβλιομανής;


wordsmith
 Share

Recommended Posts

 

 

Ερωτηματολόγιο αναγνωστικής συμπεριφοράς

 

Απαντήστε στις δεκαπέντε ερωτήσεις που ακολουθούν με ένα “ναι” ή ένα “όχι”, μετρήστε τις απαντήσεις σας και ανακαλύψτε, εύκολα και γρήγορα, σε ποια αναγνωστική κατηγορία ανήκετε: βιβλιόφιλος, βιβλιοφάγος ή βιβλιομανής;

 

 

 

 

1. Ταξιδεύετε για χρονικό διάστημα λίγων ημερών στη Βαρκελώνη και δεν γνωρίζετε ούτε λέξη ισπανικά (γεγονός, μάλλον, απίθανο, αφού στη βιβλιοθήκη σας βρίσκονται διαβασμένες και ξαναδιαβασμένες κάμποσες δίγλωσσες εκδόσεις έργων ισπανών και ισπανόφωνων ποιητών – του Λόρκα, του Θερνούδα, του Μπόρχες, ίσως ακόμη και του Νερούδα). Υπάρχει περίπτωση να επισκεφθείτε κάποιο βιβλιοπωλείο της πόλης;

 

 

 

2. Μπήκατε, λοιπόν, στο βιβλιοπωλείο. Και τώρα τριγυρίζετε, δοκιμάζοντας μια παράξενη απόλαυση, ανάμεσα στα ράφια και τους πάγκους με τα απροσπέλαστα βιβλία, μεταξύ των οποίων αναγνωρίζετε ορισμένα ονόματα, κλασικών ή γνωστών ξένων, συγγραφέων, ξεφυλλίζετε με περιέργεια μερικές εκδόσεις τέχνης, διαλέγετε για να αγοράσετε έναν τόμο με έγχρωμες φωτογραφίες της πόλης· όταν σε κάποια γωνία βλέπετε τα ποιήματα του αγαπημένου σας ποιητή Οκτάβιο Παζ ή μιαν ωραία έκδοση του Δον Κιχώτη. Θα αγοράσετε κάποιον από αυτούς τους τόμους, που, κατά πάσα πιθανότητα, δεν πρόκειται ποτέ, σε αυτήν τη ζωή τουλάχιστον, να διαβάσετε;

 

 

 

3. Είστε, συνήθως, σε θέση, όταν περιδιαβαίνετε ανάμεσα στους διαδρόμους ενός βιβλιοπωλείου, να υποδείξετε σε κάποιον πελάτη την ακριβή θέση του βιβλίου που γυρεύει ή τον τίτλο και τον εκδότη του βιβλίου που προσπαθεί να περιγράψει στον υπάλληλο του καταστήματος, ακόμα και όταν αυτός ο τελευταίος δεν μπορεί να το εντοπίσει ή να αντιληφθεί περί τίνος πρόκειται;

 

 

 

4. Η πρώτη ερώτηση, μετά από τις τυπικές φιλοφρονήσεις, που σας απευθύνουν οι καλεσμένοι που έρχονται για πρώτη φορά στο σπίτι σας αφορά, συνήθως, τα βιβλία που βλέπουν παντού γύρω τους (στις βιβλιοθήκες, στα τραπεζάκια, στο πάτωμα, κάτω από το φλιτζάνι του καφέ, στο περβάζι του παραθύρου, μέσα στο τζάκι); «Τα έχετε διαβάσει όλα αυτά τα βιβλία;», «Μα πόσα βιβλία έχετε, επιτέλους;», «Τι είναι εδώ, δανειστική βιβλιοθήκη;».

 

 

 

5. Το βραβείο Booker για το 2005 δόθηκε στον Τζον Μπάνβιλ για το μυθιστόρημά του Θάλασσα. Ας υποθέσουμε πως δεν γνωρίζατε ήδη το έργο του συγγραφέα· από τις εφημερίδες που διαβάζετε και τις ιστοσελίδες που επισκέπτεσθε συγκεντρώνετε ορισμένες πληροφορίες γι’ αυτόν, μεταξύ των οποίων και τη δήλωσή του ότι προτίθεται να ξοδέψει τα λεφτά του βραβείου για την αγορά έργων τέχνης και ακριβών ποτών. Την επομένη κιόλας βρίσκεστε στο κεντρικό βιβλιοπωλείο όπου συχνάζετε· θα αγοράσετε, εκτός βέβαια από το βραβευμένο βιβλίο του βρετανού συγγραφέα, και όσα άλλα βιβλία του καταφέρετε να βρείτε;

 

 

 

6. Διστάζετε καμιά φορά ή και σκόπιμα αποφεύγετε να χρεώσετε τα βιβλία που έχετε αγοράσει στην πιστωτική σας κάρτα, προκειμένου να μην αποτυπωθεί στον μηνιαίο λογαριασμό, που η τράπεζα επιμελώς κάθε μήνα ταχυδρομεί στο σπίτι σας, το ακριβές ποσό που ξοδέψατε για την αγορά βιβλίων στη διάρκεια τριάντα και μόνο ημερών;

 

 

 

7. Σας καταλαμβάνει αμηχανία, ανησυχία, άγχος ή/και πανικός στην προοπτική μιας μακριάς (ή όχι και τόσο μακριάς) και μοναχικής αναμονής, στην τράπεζα, στον προθάλαμο ενός οφθαλμιατρείου, σε μια καφετέρια, ή στο κάθισμα ενός λεωφορείου που, αργά-αργά, κατευθύνεται προς το γραφείο σας, αν δεν έχετε ένα βιβλίο (ή, έστω, μια εφημερίδα) στη διάθεσή σας;

 

 

 

8. Υπάρχουν, σε σταθερή βάση, τρία ως πέντε βιβλία πάνω στο κομοδίνο σας, τα οποία διαβάζετε ταυτόχρονα ή σκοπεύετε να ξεκινήσετε την ανάγνωσή τους άμεσα (ή, σε τελική ανάλυση, θέλετε απλώς να αισθάνεστε την παρουσία τους δίπλα σας δια παν ενδεχόμενο και για παρηγοριά);

 

 

 

9. Έχετε, ανά πάσα στιγμή, στο μυαλό σας (αν όχι και επιμελώς καταγεγραμμένους στο σημειωματάριό σας ή στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή) καταλόγους, ενημερωμένους σε τακτά χρονικά διαστήματα, με τα «πέντε πιο αγαπημένα μου βιβλία», «τα τρία βιβλία που θα έσωζα από την ολική καταστροφή του πλανήτη ή του σπιτιού μου», «τα επόμενα δέκα βιβλία που θα διαβάσω», «βιβλία που θέλω να αγοράσω»;

 

 

 

10. Είναι αδιανόητο για σας να μην κοιτάξετε, καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια καμιά φορά, ποιο βιβλίο κρατάει στα χέρια του και διαβάζει ο συνεπιβάτης σας στο μετρό ή στο πλοίο της γραμμής, η ξανθιά που κάθεται στο παγκάκι του πάρκου δίπλα σας ή ποια βιβλία αγόρασε ο πελάτης του βιβλιοπωλείου που προηγείται από σας στην ουρά του ταμείου;

 

 

 

11. Βγαίνοντας από ένα βιβλιοπωλείο σάς τυχαίνει, καμιά φορά, να έχετε ξεχάσει πόσα και ποια ακριβώς βιβλία έχετε αγοράσει και να ανοίγετε, όρθιος στην άκρη του δρόμου, τις σακούλες που κρατάτε στα χέρια σας, προκειμένου να βεβαιωθείτε για το περιεχόμενό τους;

 

 

 

12. Ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα που αντιμετωπίζετε, όσον αφορά την κατοικία σας αλλά και τις σχέσεις σας με τον/την σύντροφό σας, είναι η έλλειψη χώρου για ακόμα περισσότερα βιβλία ή, για να το θέσουμε διαφορετικά, η έλλειψη χώρου για οτιδήποτε άλλο εκτός από βιβλία (για διακοσμητικά αντικείμενα, φερ’ ειπείν, για κορνίζες με οικογενειακές φωτογραφίες, για μαχαιροπίρουνα και πετσέτες προσώπου);

 

 

 

13. Εκείνες τις μακριές στιγμές μέσα στο σπίτι, όταν περιμένετε να ετοιμαστεί ο σύζυγος ή η σύζυγος για τη βραδινή σας έξοδο, όταν το τηλεφώνημα που περιμένετε δεν ακούγεται, όταν η μελαγχολία ή η ανία εμποδίζουν οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα, είναι πιθανότερο να περιδιαβάζετε, με αργόσχολο ενδιαφέρον, μπροστά στα ράφια της βιβλιοθήκης σας παρά να στέκεστε μπροστά σ’ ένα ανοιχτό παράθυρο κοιτάζοντας τον δρόμο;

 

 

 

14. Έχετε αφαιρέσει (έχετε απαλλοτριώσει, έχετε σηκώσει, έχετε κλέψει) ποτέ βιβλία από κάποιο, πρόσφορο γι’ αυτό το εγχείρημα, βιβλιοπωλείο, από τη βιβλιοθήκη του πνευματικού κέντρου της συνοικίας σας, από κάποια δημόσια υπηρεσία, από τον προθάλαμο ενός ιατρείου, από το περίπτερο, από την τσάντα του αχώνευτου συμφοιτητή σας;

 

 

 

15. Είναι και για σας αδύνατον να περάσετε μπροστά από ένα βιβλιοπωλείο, ακόμη κι αν είναι πολύ μικρό και ελάχιστα ελκυστικό ή εξειδικευμένο αποκλειστικά σε βιβλία γεωργικής παραγωγής ή αισθητικής προσώπου, και να μη σταθείτε, μια στιγμή έστω, για να κοιτάξετε τη βιτρίνα του;

 

 

 

 

 

Μετρήστε τώρα προσεκτικά πόσες καταφατικές απαντήσεις (“ναι”) έχετε δώσει στο ερωτηματολόγιο.

 

 

 

I. Αν έχετε σημειώσει μέχρι δύο “ναι”, η αναγνωστική και αγοραστική, όσον αφορά τα βιβλία τουλάχιστον, συμπεριφορά σας, σάς κατατάσσει, με βεβαιότητα, στους υγιείς βιβλιόφιλους και σε καμία περίπτωση δεν σας δημιουργεί προβλήματα στην καθημερινή σας ζωή ή στις σχέσεις σας με τους άλλους ανθρώπους – εκτός, βέβαια, αν είστε μικρότερος των επτά ετών, αν είστε άνεργος ή αν είστε σύζυγος παράγοντα του αθλητισμού. Το γεγονός, ωστόσο, ότι υποβάλατε τον εαυτό σας στον κόπο να απαντήσετε σε δεκαπέντε ερωτήσεις αυτής της θεματολογίας θα έπρεπε, ενδεχομένως, να σας ανησυχήσει.

 

 

 

II. Αν απαντήσατε θετικά σε τρεις έως πέντε από τις παραπάνω ερωτήσεις, κατατάσσεστε, αναμφίβολα, στην κατηγορία των βιβλιοφάγων. Διαπίστωση που σημαίνει ότι η επιθυμία σας για αγορά, ανάγνωση, χρήση και συσσώρευση έντυπου υλικού έχει, προ πολλού, υπερβεί τα επιτρεπτά από το σύνηθες οικογενειακό και εργασιακό περιβάλλον όρια και έχει, πιθανώς, καταστεί πάθος ικανό, αν συνυπάρχουν και άλλοι αποσταθεροποιητικοί παράγοντες, να διαλύσει οποιαδήποτε ανθρώπινη σχέση διατηρείτε ακόμη· ίσως και να οδηγήσει στην κατάρρευση προσωπικότητες όχι επαρκώς συγκροτημένες. Προσπαθήστε, σε κάθε περίπτωση, να συνειδητοποιήσετε και να παραδεχτείτε το πρόβλημά σας, συζητείστε το με τους οικείους σας και ζητείστε τη συνδρομή τους, μη διστάσετε, εν ανάγκη, να απευθυνθείτε σε ειδικούς.

 

 

 

III. Αν οι καταφατικές απαντήσεις σας υπερβαίνουν τις έξι, αξίζετε πέραν πάσης αμφιβολίας τον χαρακτηρισμό του βιβλιομανούς, χαρακτηρισμός ο οποίος – αν δεν ήσασταν εδώ και καιρό εντελώς πορωμένοι – θα έπρεπε να σας έχει ήδη οδηγήσει στην απεγνωσμένη αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας, προκειμένου να ξεπεράσετε την ακραία προβληματική κατάσταση, που εσείς και οι οικείοι σας καθημερινά βιώνετε. Το πιθανότερο, βέβαια, είναι να έχετε ήδη αποξενωθεί ολότελα από κάθε ανθρώπινη παρουσία και, κατεστραμμένοι συναισθηματικά αλλά και οικονομικά, να ζείτε σε μια προσωπική κόλαση, που ελάχιστα απέχει απ’ το να αποτελεί τον προσωπικό σας παράδεισο.

 

 

 

 

 

 

(Ναι, αυτός το εννοεί στα σοβαρά. Από εδώ.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, απάντησα αρνητικά σε δυο ερωτήσεις, στην ερώτηση 2 και την ερώτηση 5, και μάλλον θετικά στην ερώτηση 11, γιατί κοιτάω μέσα στην σακούλα κυρίως για άλλο λόγο, όχι γιατί ξέχασα τι αγόρασα, βέβαια ίσως πόσα αγόρασα αν πρόκειται για κάποιο παζάρι, αλλά μου αρέσει να βλέπω ότι αυτά τα βιβλία που βρίσκονται μέσα στη σακούλα, είναι πλέον δικά μου laugh.gif. Στις υπόλοιπες ερωτήσεις, απάντησα ΝΑΙ, φωναχτά! Άρα, 12 με 13 ΝΑΙ στις 15 ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είχα 10 "ναι". Να πω μόνο ότι στην Ιταλία όταν είχα πάει, είχα αγοράσει ένα Paperino, χωρίς φυσικά να ξέρω καθόλου Ιταλικάlaugh.gif

 

ΥΓ: Για όσους ανίδεους, αγράμματους, άσχετους, ποταπούς, άξιους-να-πεθάνουν-με-κινέζικα-και-οθωμανικά-βασανιστήρια από εδώ μέσα δεν ξέρουν, το Paperino είναι η ιταλική έκδοση του Ντόναλντ Ντακ.

Link to comment
Share on other sites

1. Ταξιδεύετε για χρονικό διάστημα λίγων ημερών στη Βαρκελώνη και δεν γνωρίζετε ούτε λέξη ισπανικά (γεγονός, μάλλον, απίθανο, αφού στη βιβλιοθήκη σας βρίσκονται διαβασμένες και ξαναδιαβασμένες κάμποσες δίγλωσσες εκδόσεις έργων ισπανών και ισπανόφωνων ποιητών – του Λόρκα, του Θερνούδα, του Μπόρχες, ίσως ακόμη και του Νερούδα). Υπάρχει περίπτωση να επισκεφθείτε κάποιο βιβλιοπωλείο της πόλης;

 

Όπως και δήποτε. Αν δεν πάω στα βιβλιοπωλεία δεν θα αισθανθώ πως είδα τα αξιοθέατα!! Αν και μάλλον τα comic stores θα επισκεπτόμουν πρώτα!

 

 

 

2. Μπήκατε, λοιπόν, στο βιβλιοπωλείο. Και τώρα τριγυρίζετε, δοκιμάζοντας μια παράξενη απόλαυση, ανάμεσα στα ράφια και τους πάγκους με τα απροσπέλαστα βιβλία, μεταξύ των οποίων αναγνωρίζετε ορισμένα ονόματα, κλασικών ή γνωστών ξένων, συγγραφέων, ξεφυλλίζετε με περιέργεια μερικές εκδόσεις τέχνης, διαλέγετε για να αγοράσετε έναν τόμο με έγχρωμες φωτογραφίες της πόλης· όταν σε κάποια γωνία βλέπετε τα ποιήματα του αγαπημένου σας ποιητή Οκτάβιο Παζ ή μιαν ωραία έκδοση του Δον Κιχώτη. Θα αγοράσετε κάποιον από αυτούς τους τόμους, που, κατά πάσα πιθανότητα, δεν πρόκειται ποτέ, σε αυτήν τη ζωή τουλάχιστον, να διαβάσετε;

 

Ναι. Και τους τρεις τόμους, οικονομικών επιτρεπόντων.

 

 

 

3. Είστε, συνήθως, σε θέση, όταν περιδιαβαίνετε ανάμεσα στους διαδρόμους ενός βιβλιοπωλείου, να υποδείξετε σε κάποιον πελάτη την ακριβή θέση του βιβλίου που γυρεύει ή τον τίτλο και τον εκδότη του βιβλίου που προσπαθεί να περιγράψει στον υπάλληλο του καταστήματος, ακόμα και όταν αυτός ο τελευταίος δεν μπορεί να το εντοπίσει ή να αντιληφθεί περί τίνος πρόκειται;

 

Μου έχει συμβεί σε βιβλιοπωλεία που επισκέπτομαι συχνά.

 

 

 

4. Η πρώτη ερώτηση, μετά από τις τυπικές φιλοφρονήσεις, που σας απευθύνουν οι καλεσμένοι που έρχονται για πρώτη φορά στο σπίτι σας αφορά, συνήθως, τα βιβλία που βλέπουν παντού γύρω τους (στις βιβλιοθήκες, στα τραπεζάκια, στο πάτωμα, κάτω από το φλιτζάνι του καφέ, στο περβάζι του παραθύρου, μέσα στο τζάκι); «Τα έχετε διαβάσει όλα αυτά τα βιβλία;», «Μα πόσα βιβλία έχετε, επιτέλους;», «Τι είναι εδώ, δανειστική βιβλιοθήκη;».

 

Ω ναι. Ειδικά το πρώτο.

 

 

 

5. Το βραβείο Booker για το 2005 δόθηκε στον Τζον Μπάνβιλ για το μυθιστόρημά του Θάλασσα. Ας υποθέσουμε πως δεν γνωρίζατε ήδη το έργο του συγγραφέα· από τις εφημερίδες που διαβάζετε και τις ιστοσελίδες που επισκέπτεσθε συγκεντρώνετε ορισμένες πληροφορίες γι’ αυτόν, μεταξύ των οποίων και τη δήλωσή του ότι προτίθεται να ξοδέψει τα λεφτά του βραβείου για την αγορά έργων τέχνης και ακριβών ποτών. Την επομένη κιόλας βρίσκεστε στο κεντρικό βιβλιοπωλείο όπου συχνάζετε· θα αγοράσετε, εκτός βέβαια από το βραβευμένο βιβλίο του βρετανού συγγραφέα, και όσα άλλα βιβλία του καταφέρετε να βρείτε;

 

Όχι. Αν με ενδιέφερε το βιβλίο του θα μάθαινα πρώτα περισσότερα και ίσως διάβαζα κάποιο απόσπασμα στο Ιντερνετ πριν το αγοράσω. Αν μου αρέσει θα πάρω ένα βιβλίο του.

 

 

 

6. Διστάζετε καμιά φορά ή και σκόπιμα αποφεύγετε να χρεώσετε τα βιβλία που έχετε αγοράσει στην πιστωτική σας κάρτα, προκειμένου να μην αποτυπωθεί στον μηνιαίο λογαριασμό, που η τράπεζα επιμελώς κάθε μήνα ταχυδρομεί στο σπίτι σας, το ακριβές ποσό που ξοδέψατε για την αγορά βιβλίων στη διάρκεια τριάντα και μόνο ημερών;

 

Όχι. Χρησιμοποιώ μόνο χρεωστική κάρτα.

 

 

 

7. Σας καταλαμβάνει αμηχανία, ανησυχία, άγχος ή/και πανικός στην προοπτική μιας μακριάς (ή όχι και τόσο μακριάς) και μοναχικής αναμονής, στην τράπεζα, στον προθάλαμο ενός οφθαλμιατρείου, σε μια καφετέρια, ή στο κάθισμα ενός λεωφορείου που, αργά-αργά, κατευθύνεται προς το γραφείο σας, αν δεν έχετε ένα βιβλίο (ή, έστω, μια εφημερίδα) στη διάθεσή σας;

 

Ω Θεοί, ΝΑΙ!!

 

 

 

8. Υπάρχουν, σε σταθερή βάση, τρία ως πέντε βιβλία πάνω στο κομοδίνο σας, τα οποία διαβάζετε ταυτόχρονα ή σκοπεύετε να ξεκινήσετε την ανάγνωσή τους άμεσα (ή, σε τελική ανάλυση, θέλετε απλώς να αισθάνεστε την παρουσία τους δίπλα σας δια παν ενδεχόμενο και για παρηγοριά);

 

Ναι, μόνο που είναι . . . εχμμ . . . κάπως παραπάνω από 3-5. Πιο κοντά στο 305! :p

 

 

 

9. Έχετε, ανά πάσα στιγμή, στο μυαλό σας (αν όχι και επιμελώς καταγεγραμμένους στο σημειωματάριό σας ή στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή) καταλόγους, ενημερωμένους σε τακτά χρονικά διαστήματα, με τα «πέντε πιο αγαπημένα μου βιβλία», «τα τρία βιβλία που θα έσωζα από την ολική καταστροφή του πλανήτη ή του σπιτιού μου», «τα επόμενα δέκα βιβλία που θα διαβάσω», «βιβλία που θέλω να αγοράσω»;

 

Nαι, αν και όχι τόσο οργανωμένα.

 

 

 

10. Είναι αδιανόητο για σας να μην κοιτάξετε, καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια καμιά φορά, ποιο βιβλίο κρατάει στα χέρια του και διαβάζει ο συνεπιβάτης σας στο μετρό ή στο πλοίο της γραμμής, η ξανθιά που κάθεται στο παγκάκι του πάρκου δίπλα σας ή ποια βιβλία αγόρασε ο πελάτης του βιβλιοπωλείου που προηγείται από σας στην ουρά του ταμείου;

 

:D Ναι! (Aν και δεν διαβάζω ποτέ "πάνω από τον ώμο" του άλλου γιατί ξέρω πως είναι ενοχλητικό.)

 

 

 

11. Βγαίνοντας από ένα βιβλιοπωλείο σάς τυχαίνει, καμιά φορά, να έχετε ξεχάσει πόσα και ποια ακριβώς βιβλία έχετε αγοράσει και να ανοίγετε, όρθιος στην άκρη του δρόμου, τις σακούλες που κρατάτε στα χέρια σας, προκειμένου να βεβαιωθείτε για το περιεχόμενό τους;

 

Ναι!

 

 

 

12. Ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα που αντιμετωπίζετε, όσον αφορά την κατοικία σας αλλά και τις σχέσεις σας με τον/την σύντροφό σας, είναι η έλλειψη χώρου για ακόμα περισσότερα βιβλία ή, για να το θέσουμε διαφορετικά, η έλλειψη χώρου για οτιδήποτε άλλο εκτός από βιβλία (για διακοσμητικά αντικείμενα, φερ’ ειπείν, για κορνίζες με οικογενειακές φωτογραφίες, για μαχαιροπίρουνα και πετσέτες προσώπου);

 

Ναι. Περιμένω μανιωδώς να εφευρεθούν πολυδιαστατικά ντουλάπια - tesseracts όπου θα μπορώ να αποθηκεύω χιλιάδες βιβλία και κόμικς σε χώρο που στο δικό μας τρισδιάστατο σύμπαν θα έχουν το μέγεθος ενός ραφιού! Ίσως έτσι μπορέσω να βρω και χώρο για άλλα πράγματα, εκτός βιβλίων, όπως... ρούχα! :p

 

 

 

13. Εκείνες τις μακριές στιγμές μέσα στο σπίτι, όταν περιμένετε να ετοιμαστεί ο σύζυγος ή η σύζυγος για τη βραδινή σας έξοδο, όταν το τηλεφώνημα που περιμένετε δεν ακούγεται, όταν η μελαγχολία ή η ανία εμποδίζουν οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα, είναι πιθανότερο να περιδιαβάζετε, με αργόσχολο ενδιαφέρον, μπροστά στα ράφια της βιβλιοθήκης σας παρά να στέκεστε μπροστά σ’ ένα ανοιχτό παράθυρο κοιτάζοντας τον δρόμο;

 

Χμμ, μ'αρέσει να κοιτάω το δέντρο έξω από το παράθυρό μου και τις γάτες να ανεβοκατεβαίνουν στα κλαδιά του αλλά κοιτάω εξ ίσου συχνά το χάος στις βιβλιοθήκες μου.

 

 

 

14. Έχετε αφαιρέσει (έχετε απαλλοτριώσει, έχετε σηκώσει, έχετε κλέψει) ποτέ βιβλία από κάποιο, πρόσφορο γι’ αυτό το εγχείρημα, βιβλιοπωλείο, από τη βιβλιοθήκη του πνευματικού κέντρου της συνοικίας σας, από κάποια δημόσια υπηρεσία, από τον προθάλαμο ενός ιατρείου, από το περίπτερο, από την τσάντα του αχώνευτου συμφοιτητή σας;

 

Όχι ποτέ. ΟΚ, το μόνο που έκανα κάποτε πολύ παλιά ήταν να αφαιρέσω ένα βιβλίο από βιβλιοθήκη ξενοδοχείου (το Restaurant at the End of the Universe) αφήνοντας ένα άλλο βιβλίο δικό μου στη θέση του. Και αυτό επειδή ο ρεσεψιονίστ αρνήθηκε αγενώς να με αφήσει να το αγοράσω. Αλλά, όπως είπα, ήμουν μικρός και άμαθος και . . οκ . . . Douglas Adams ήταν αυτός, και ΔΕΝ μπορούσα να βρω το βιβλίο τότε στα βιβλιοπωλεία ούτε υπήρχε Internet. Aκόμα αισθάνομαι κάποιες ενοχές πάντως . . .

 

15. Είναι και για σας αδύνατον να περάσετε μπροστά από ένα βιβλιοπωλείο, ακόμη κι αν είναι πολύ μικρό και ελάχιστα ελκυστικό ή εξειδικευμένο αποκλειστικά σε βιβλία γεωργικής παραγωγής ή αισθητικής προσώπου, και να μη σταθείτε, μια στιγμή έστω, για να κοιτάξετε τη βιτρίνα του;

 

 

Ναι, θα κοιτάξω τη βιτρίνα έστω και στιγμιαία, έστω κι αν είναι βιβλιοπωλείο που ειδικεύεται σε βιβλία για ξυραφάκια-αντίκες του 18ου αιώνα στην περιοχή της Ινδοκίνας. :p

 

 

OK. 12 με 13 ναι . . . Να αρχίσω να ανησυχώ? :D

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

9 ΝΑΙ απο μένα

 

Καλύτερη ερώτηση το:

10. Είναι αδιανόητο για σας να μην κοιτάξετε, καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια καμιά φορά, ποιο βιβλίο κρατάει στα χέρια του και διαβάζει ο συνεπιβάτης σας στο μετρό ή στο πλοίο της γραμμής, η ξανθιά που κάθεται στο παγκάκι του πάρκου δίπλα σας ή ποια βιβλία αγόρασε ο πελάτης του βιβλιοπωλείου που προηγείται από σας στην ουρά του ταμείου;

 

Ξέρετε αυτό που σε παίρνει χαμπάρι ο άλλος και σε βλέπει να έχεις στρίψει το κεφάλι σου σαν τα σκυλακια προσπαθώντας να διαβάσεις το τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ερώτηση :

 

10. Είναι αδιανόητο για σας να μην κοιτάξετε, καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια καμιά φορά, ποιο βιβλίο κρατάει στα χέρια του και διαβάζει ο συνεπιβάτης σας στο μετρό ή στο πλοίο της γραμμής, η ξανθιά που κάθεται στο παγκάκι του πάρκου δίπλα σας ή ποια βιβλία αγόρασε ο πελάτης του βιβλιοπωλείου που προηγείται από σας στην ουρά του ταμείου;

 

Σε κάποιο άλλο forum ένα μέλος έχει βάλει δική του φωτογραφία και διαβάζει ένα βιβλίο ως avatar. Ε λοιπόν, του έστειλα PM για να μάθω ποιό είναι το βιβλίο στο avatar, επειδή λόγω μεγέθους, δεν μπορούσα να διαβάσω ούτε τον τίτλο... (Τελικά ήταν μία συλλογή από 4 γνωστές νουβέλες/μυθιστορήματα ΕΦ...).

Link to comment
Share on other sites

1.Nαι,μια βολτα απο βιβλιοπωλειο ειναι καλη σε μια μεγαλη πολη.

 

2.Ναι,κατι για την πολη ταξιδιωτικο.Ποιηματα σιγουρα οχι,και χλωμο για ισπανικη εκδοση Δον Κιχωτη.Να πουμε μισο ναι;

 

3.Χαχ,ναι.Με εχουν περασει και για υπαλληλο μερικες φορες.

 

4.Ναι,αν και δεν εχω πολλα.Ισως γιατι στον κυκλο μου δεν διαβαζουν ουσιαστικα καθολου.

 

5.Οχι,απλα θα τον εχω υποψη.Και μονο το βραβευμενο βιβλιο του.

 

6.Οχι,δεν εχω πιστωτικη καρτα καρντια μου.

 

7.Ναι.Οσο να΄ναι με ενα βιβλιο περνας την ωρα σου αντι να περιμενεις σαν τον βλακα.

 

8.Ναι.Ειδικα στα φοιτητικα χρονια τα βιβλια ηταν το ιδιο το κομοδινο μου.:lol:

 

9.Ναι,το κανουμε και στο φορουμ αλλωστε.

 

10.Ναι.Εδω κοιταζα τις εργασιες μιας αρχαιολογου και μαλωσα μαζι της για αυτο.:huh:

 

11.Ναι,μερικες φορες γιατι ειμαι και αφηρημενος τυπος.

 

12.Ναι.Οταν παντρευτηκε η αδερφη μου ελεγε οτι τα μισα βιβλια στο παλιο δωματιο ηταν δικα της.Της πηγα λοιπον ολα τα δικα της+καποια που ειχαμε παρει μαζι και τελικα μου γκρινιαζε οτι της εφερα και δικα μου κι οτι θα πρεπει να βρω ενα χωρο να τα κρατησω στο δωματιο μου.Τον τελευταιο καιρο κυριως δανειζομαι γιατι πρεπει να βαλω εξτρα ραφια-δεν χωρανε πλεον.

 

13.Ναι.Σε ισογειο μενω,διπλα στο δρομο.Αν κοιταζω τον κοσμο απο το παραθυρο με κοιταζει κι αυτος.Καλυτερα τα βιβλια.

 

14.Οχι.Αν και ειχα αποφασισει να κλεψω βιβλια απο το 2ο διαμερισμα μου στη Θεσσαλονικη κατα το ξενοικιασμα τελικα ειχα τοσα πραγματα που αφησα κατι κουζινικα και επιπλα δικα μου.:(

 

15.Ναι.Γεωργικης παραγωγης μπορει να ειναι καλα για δωρο στην αδερφη μου στο κατω κατω...

 

Wtf,12/15! Αντε 11,5 στα 15 για να ειμαστε δικαιοι.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρέπει να αναζητήσω επειγόντως επαγγελματική βοήθεια επειδή διαβάζω δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω! :dazzled:

Απάντησα ναι σε 11 ερωτήσεις και δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν ζω σε μια κόλαση (τουλάχιστον όχι εξαιτίας των βιβλίων). Και σιγά μην αναζητήσω την βοήθεια ειδικού... ξέρετε πόσα βιβλία μπορώ να αγοράσω με τα χρήματα που θα πρέπει να του δώσω; :8):

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρέπει να αναζητήσω επειγόντως επαγγελματική βοήθεια επειδή διαβάζω δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω! :dazzled:

Απάντησα ναι σε 11 ερωτήσεις και δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν ζω σε μια κόλαση (τουλάχιστον όχι εξαιτίας των βιβλίων). Και σιγά μην αναζητήσω την βοήθεια ειδικού... ξέρετε πόσα βιβλία μπορώ να αγοράσω με τα χρήματα που θα πρέπει να του δώσω; :8):

 

:lol: Σωστή!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4,7,9,10,11,13,15(η μιση λιστα!) ειναι καποια πραγματα που μπορει να τα κανει ενας κλασικος βιβλιοφιλος.Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι μανια.

 

Αν εχεις μια πλουσια βιβλιοθηκη ο τυπος που το μονο που εχει διαβασει ειναι ενα σχολικο για τις εξετασεις θα πει "πω,τα εχεις διαβασει ολα αυτα?!?".

Οταν περιμενεις σαν τον βλακα ενα βιβλιο η λιγη μουσικη η ενα τηλεφωνημα/μηνυμα ειναι κατι για να περασεις την ωρα σου.Εκτος αν με το να βαλεις λιγη μουσικη οσο περιμενεις εισαι μουσικομανης,αν παρεις ενα τηλεφωνο εισαι τηλεφωνομανης κι αν ξεφυλλισεις ενα περιοδικο/φημεριδα εισαι περιοδικοεφημεριδομανης.

Δεν σκεφτεται κανεις "α,πρεπει να αγορασω ενα τζιν παντελονι και μια χοντρη μαλλινη μπλουζα" πχ;Γιατι ο προγραμματισμος ειναι αρρωστια για τα βιβλια;

Ξερω ατομα που δεν διαβαζουν και προσπαθουν να μαθουν τι στο καλο διαβαζω.Ανθρωπινη περιεργεια λεγεται.

Το να κοιταω τους περαστικους απο 1 μετρο αποσταση ειναι νορμαλ ενω να ξεφυλλιζω-βολευω τα βιβλια μου οταν δεν εχω τι να κανω ειναι αρρωστια;:mf_sherlock:

Μια γυναικα δεν κοιταει τις βιτρινες με τα αντρικα;Μια χοντρη τις βιτρινες με τα μικροσκοπικα σουπερ σμολ ρουχα;Οι βιτρινες ειναι για να τις χαζευεις ακομη κι αν δεν σκοπευεις να αγορασεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεκατρία στα δεκαπέντε, δεν υπάρχει ελπίδα δε βρίσκεται γιατριά.

Καταλαβαίνω ότι η σχέση μου με τον έντυπο λόγο είναι κάπως ιδιόρρυθμη και ενίοτε προβληματική, αλλά μ' αρέσει, δε νομίζω να ζητήσω βοήθεια.

 

(και όταν ήμουν στη Βουδαπέστη πήρα το Tree And Leaf στα ουγγαρέζικα)

 

 

Άσχετο:

 

1. Μια γυναικα δεν κοιταει τις βιτρινες με τα αντρικα;

2. Μια χοντρη τις βιτρινες με τα μικροσκοπικα σουπερ σμολ ρουχα;

 

1. Εχμμμ... όχι...; Εκτός αν είναι μια από κείνες τις καταστάσεις που η σύζυγος (ή η μαμά) αγοράζει όλα τα ρούχα του συζύγου/υιού... μπρρρ...

2. Περίεργο, γιατί δεν κοιτάει μία από τις τρισεκατομύρια βιτρίνες με ρούχα στο μέγεθός της;!!! :ΡΡΡ

 

Τέλος πάντων, αν αυτό θεωρείται νορμάλ, τότε εγώ συμφωνώ με τον συντάκτη του τεστ. Είμαι άρρωστη. Αντί για αντρικά ρούχα, κοιτάω βιβλία.

(Είναι κάτι βιβλιοπωλεία στη Θεσσαλονίκη με ιατρικά βιβλία και άλλα τέτοια, πολύ επιστημονικά και εξειδικευμένα. Ε δεν παίζει να μη σταματήσω για να χαζέψω..)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πρέπει να αναζητήσω επειγόντως επαγγελματική βοήθεια επειδή διαβάζω δεν περίμενα ποτέ να το ακούσω! :dazzled:

Απάντησα ναι σε 11 ερωτήσεις και δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν ζω σε μια κόλαση (τουλάχιστον όχι εξαιτίας των βιβλίων). Και σιγά μην αναζητήσω την βοήθεια ειδικού... ξέρετε πόσα βιβλία μπορώ να αγοράσω με τα χρήματα που θα πρέπει να του δώσω; :8):

 

Μπορείς πάντα να αγοράσεις ένα βιβλίο... αυτοβοήθειας!

"Βιβλιομανής; Απεξαρτήσου. Μπορείς!"

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το παραδειγμα με τα αντρικα ρουχα να μην ειναι τοσο πετυχημενο αλλα υπαρχει μια διαφορα.Τα βιβλια εστω κι αν ειναι για γιατρους η γεωπονους και εσυ δεν εισαι γιατρος η γεωπονος εχουν εξωφυλλα και τιτλους που σε παροτρυνουν να διαβασεις.Ακομη και για την πλακα,ακομη και παιδια που δεν διαβαζουν εχω δει να σταματανε και να σχολιαζουν τους περιεργους και εξεζετημενους τιτλους.Οπως και να΄χει 5-6 ερωτησεις μπορουν να απαντηθουν θετικα απο βιβλιοφιλους που ειναι πχ περιεργοι τυποι και κοιτανε διαφορες βιτρινες για να σχολιαζουν/κοιτανε τι στο καλο διαβαζει ο διπλανος τους.Αυτες ειναι ιδιοτητες περιεργων ανθρωπων οχι αποκλειστικα βιβλιοφιλων.Ελεος αν χρειαζεσαι βοηθεια γιατι προτιμας να διαβαζεις ενα βιβλιο οταν περιμενεις τη σειρα σου σε μια δημοσια υπηρεσι η στα μεσα μεταφορας αντι να κοιτας το ταβανι.

Link to comment
Share on other sites

1. ΝΑΙ

2. ΟΧΙ

3. ΟΧΙ (Είμαι αφηρημένη και δεν έχω καλή οπτική μνήμη. Πολύ δύσκολα θυμάμαι πού έχω δει πράγματα -ακόμα και μέσα στο σπίτι μου)

4. ΝΑΙ

5. ΟΧΙ (Με τίποτα. Θα πρέπει πρώτα να διαβάσω ένα και μετά, αν μου αρέσει, το επόμενο και μετά, αν μου αρέσει, να πάρω άλλα)

6. ΟΧΙ

7. ΝΑΙ (και δεν καταλαβαίνω τι άλλο μπορεί να κάνει κανείς εκεί εκτός από το να διαβάζει)

8. ΝΑΙ (και όσο πάνε γίνονται και περισσότερα)

9. ΝΑΙ (να είναι καλά και οι λίστες που κυκλοφορούν στο φόρουμ:))

10. ΝΑΙ

11. ΟΧΙ

12. ΝΑΙ (αλλά το θεωρώ μισό ναι, επειδή η κατάσταση το σπίτι οφείλεται στον άντρα μου και όχι σε μένα)

13. ΝΑΙ

14. ΟΧΙ

15. ΝΑΙ

 

Για τους ως άνω λόγους, ένα 8,5.

Πάντως, οι θετικές απαντήσεις στις ερωτήσεις 10, 13 και 15, δεν αφορούν μόνο βιβλία και έχουν σχέση με μια άλλη κατηγορία ατόμων που λέγονται compulsive readers (όχι απαραιτήτως βιβλιομανείς).

Link to comment
Share on other sites

1) Αν γνωρίζω την γλώσσα της χώρας την οποία έχω επισκεφτεί εννοείται ότι θα επισκεφτώ και κάνα βιβλιοπωλείο. Διαφορετικά όχι. Υποθέτω ότι μην μπορώντας να μείνω στο εξωτερικό όσες μέρες θα ήθελα, θα φρόντιζα να αφιερώσω τον χρόνο μου σε αξιοθέατα. Θα πήγαινα όμως σε κανένα μαγαζί με art books, ή σε κάνα δισκάδικο. Άσχετο αυτό, αλλά είπα να το αναφέρω :chinese:

 

2) Όχι, σε καμία περίπτωση. Έχω πετάξει πολλά χρήματα σε βιβλία που δεν θα διαβάσω και γι' αυτό τα χάρισα. Παίρνω λοιπόν αυστηρά από 'δω και πέρα, ότι ξέρω ότι θα το διαβάσω σίγουρα.

 

3) Χμμ, εξαρτάται. Συνήθως ξέρω να πω ότι άπτεται της φανταστικής λογοτεχνίας. Και πάλι όχι πάντα. Δεν μου έχει τεθεί όμως τέτοιο ερώτημα γι' αυτό και θα πω όχι.

 

4) Ναι, μου έχει γίνει αρκετές φορές αυτή η ερώτηση. Και εννοείται ότι μου αρέσει :yahoo:

 

5) ΄Οχι, αν μου είναι άγνωστος πρέπει να μου αρέσει το πρώτο που θα πάρω, για να προχωρήσω μετά στα επόμενα. Είναι ότι ανέφερα και στο ν. 2. Όσο για το που θα ξοδέψει ο εκάστοτε βραβευμένος τα έσοδα από τις πωλήσεις των βιβλίων του, είναι κάτι που με αφήνει αδιάφορο.

 

6) Δεν χρησιμοποιώ πιστωτική κάρτα, cash only.

 

7) Σαφώς ναι. Όταν ξέρω ότι θα πάω κάπου και θα περιμένω, πρέπει απαραιτήτως να έχω ένα βιβλίο μαζί μου. Έστω και αν γνωρίζω ότι δεν θα προλάβω να διαβάσω καθόλου. Απλώς να ξέρω ότι υπάρχει, αισθάνομαι πιο ασφαλής έτσι :lol:

 

8) Όχι γιατί πολύ σπάνια διαβάζω συγχρόνως βιβλία. Ωστόσω ισχύει το δεύτερο σκέλος της ερώτησης για 'μένα. Θέλω να τα αισθάνομαι κοντά μου, ενώ πάντα κάνω λίστες στο μυαλό μου για τις επόμενες παρτίδες που θα πιάσω. Έχω και μία έτοιμη για το καλοκαίρι, καλή ώρα. Απαντώ ναι λοιπόν.

 

9) Ναι, το κάνω αυτό το πράγμα. Γενικά μου αρέσουν οι κατάλογοι και οι λίστες πάσης φύσεως. Είτε πρόκειται για best of, είτε για το τι θα αγοράσω ή θα διαβάσω ή whatever.

 

10) Εννοείται πως είναι αδιανόητο να μην κοιτάξω. Όσο αδιανόητο είναι να αντισταθούν στον μαγνήτη τα ρινίσματα του σιδήρου. Προσεχτικά όμως για να μην γίνουμε και ρόμπα. Εκτός και αν είναι καμία μορφονιά, οπότε και θα το κάνω ξεδιάντροπα ;-)

 

11) Το κάνω πάντα, όχι επειδή ξεχνώ τι έχω πάρει, αλλά για τον λόγο που ανέφερε ο Bladerunner.

 

12) Ναι, το δωμάτιο έχει ήδη τιγκάρει. Ότι παίρνω από 'δω και πέρα τα βάζω σε κούτες στο διπλανό, που έχει ελεύθερο χώρο.

 

13) Πάλι ναι. Κοιτάζω πυκνά-συχνά την βιβλιοθήκη μου αν και ξέρω που βρίσκεται το κάθε τι, και άρα δεν παίζει να δω κάτι το καινούργιο. Σ' αυτό συνισφέρει και ο δρόμος που μένω που δεν παρουσιάζει κανένα ενδιαφέρον

 

14) Μπα βιβλίο δεν έχω σουφρώσει. Κάτι μαστίχες μόνο από ψιλικατζίδικο όταν ήμουν μικρός.

 

15) Εν αντιθέσει μ' όλα τα προηγούμενα δεν κοιτάζω βιτρίνες στα βιβλιοπωλεία. Επειδή σπανίως έχω λεφτά δεν μπαίνω σ' αυτή την διαδικασία. Από το να βλέπω δηλαδή κάτι που το θέλω και να μην μπορώ να το πάρω, επιλέγω να μην το βλέπω καν. Έστω και αν πρόκειται για μία γρήγορη ματιά. Περισσότερο κακό κάνω στον εαυτό μου έτσι πιστεύω. Απλά όταν έχω χρήματα, πάω και το παίρνω.

 

Σύνολο 7 ΝΑΙ. Γιατρέ είμαι ο ορισμός της αντίφασης; :lol: Ωραίο θέμα αυτό wordsmith, μπράβο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

9 τα ΝΑΙ και για μένα!

 

Πότε αρχίζουμε την ομαδική θεραπεία; Να φανταστώ πως θα γίνει με τη βοήθεια των αγαπημένων μας αναγνωσμάτων! :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω αρχίσει. Οποιος θέλει θα με βρεί στο goodreads, να κάνω θεραπεία...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω αρχίσει. Οποιος θέλει θα με βρεί στο goodreads, να κάνω θεραπεία...

 

Και 'συ στο goodreads; Μιλάμε πάρα πολύ καλή ιστοσελίδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλο το goodreads αλλα διχασμενο.Πανω απο τη λιστα με τα καλυτερα βιβλια εχει τα βιβλια της Μεγιερ και πανω απο τη λιστα με τα χειροτερα βιβλια εχει...τα βιβλια της Μεγιερ.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

11 NAI. Βοήθειά μου.

 

Το πιο ηχηρό όχι, πάντως, το έριξα στο 9 και το πιο ηχηρό ΝΑΙ στο 12 -- το όνειρό μου είναι ο τοίχος από βιβλία που, ναι, έχω δει σε σπίτι άλλου βιβλιομανούς.

 

Πιστεύω πάντως ότι η ερώτηση που λείπει είναι η:

 

"Όταν επισκέπτεστε σπίτια άλλων το πρώτο/μοναδικό πράγμα που περιεργάζεστε είναι η βιβλιοθήκη τους;"

Link to comment
Share on other sites

Κι ετοιμαζόμουν να ρωτήσω: τις απαντήσεις των άλλων μελών τις διαβάζετε;

 

Ο Κόμης μου έδωσε την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Κι ετοιμαζόμουν να ρωτήσω: τις απαντήσεις των άλλων μελών τις διαβάζετε;

 

Ο Κόμης μου έδωσε την απάντηση!

 

:huh:

 

Χμ, ομολογουμένως σπανίως διαβάζω όλες τις απαντήσεις, ιδίως τις μεγάλες, κομμάτια από δω κι από εκεί. Αν τις διάβαζα όλες, ζήτω που καήκαμε, θα ζητιάνευα στα τρένα.

 

Αλλά και πάλι, δεν καταλαβαίνω πού καρφώθηκα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Κι ετοιμαζόμουν να ρωτήσω: τις απαντήσεις των άλλων μελών τις διαβάζετε;

 

Ο Κόμης μου έδωσε την απάντηση!

 

Βέβαια τις διαβάζω όλες και τις συγκρίνω με τις δικές μου (Μη ρωτήσεις γιατί κάνω το δεύτερο. Δεν θα βγω υγιής έτσι κι αλλιώς!) :p Σοβαρά πάντως, είναι ένας τρόπος να γνωρίσεις καλύτερα τους άλλους εξ αποστάσεως. Και είναι ωραίο να διαπιστώνεις πόσοι άλλοι ομοιοπαθείς έχουν κοινά μαζί σου (απρόσωπο "σου").

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ούτε κι εγώ τις διαβάζω (πλέον), γι' αυτό και έκανα την ερώτηση.

 

Αλλά και πάλι, δεν καταλαβαίνω πού καρφώθηκα παραπάνω...

 

Αν όντως καρφώθηκες, το μάντεψα από την ομοιότητα των απαντήσεών μας:

 

Ξέχασαν και μια ακόμα πρόταση:

Σας καλούν σε ένα πάρτυ. Στο σαλόνι είναι μαζεμένη μια ποικιλία εκπροσώπων του αντίθετου πιο ελκυστικού για σας φύλου, μεταξύ των οποίων ορισμένα πολύ αξιόλογα "κομμάτια". Εσείς περνάτε το υπόλοιπο της βραδιάς χωμένοι στο υπνοδωμάτιο του/της οικοδεσπότη/δέσποινας, ξεφυλλίζοντας τα βιβλία στην εκεί βιβλιοθήκη.

Πιστεύω πάντως ότι η ερώτηση που λείπει είναι η:

"Όταν επισκέπτεστε σπίτια άλλων το πρώτο/μοναδικό πράγμα που περιεργάζεστε είναι η βιβλιοθήκη τους;"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..