Jump to content

Ο τίτλος


Stanley
 Share

Recommended Posts

Ο Σακελλάριος (νομίζω) είχε γράψει το εξής ανέκδοτο: Ένας συγγραφέας (γνωστός, αλλά δεν τον θυμάμαι) κλαιγότανε σ' έναν φίλο του κωμικό (το αυτό) ότι δεν μπορούσε με την καμία να βρει τίτλο για το καινούργιο του έργο.

 

-- Κοίτα να δεις, λέει ο κωμικός, μήπως έχει μέσα τίποτα ταμπούρλα;

 

-- Όχι...

 

-- Τρομπέτες, μήπως;

 

-- Ούτε...

 

-- Ε τότε είναι πολύ απλό: "Χωρίς ταμπούρλα και τρομπέτες".

 

Αυτό σκέφτομαι κάθε φορά που πονοκεφαλιάζω για έναν τίτλο. Ααααααρρρρργκ, τα νεύρα μου, θα το βγάλω "χωρίς ταμπούρλα και τρομπέτες" να τελειώνουμεμέπρηξεγαμ****!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Σακελλάριος (νομίζω) είχε γράψει το εξής ανέκδοτο: Ένας συγγραφέας (γνωστός, αλλά δεν τον θυμάμαι) κλαιγότανε σ' έναν φίλο του κωμικό (το αυτό) ότι δεν μπορούσε με την καμία να βρει τίτλο για το καινούργιο του έργο.

 

-- Κοίτα να δεις, λέει ο κωμικός, μήπως έχει μέσα τίποτα ταμπούρλα;

 

-- Όχι...

 

-- Τρομπέτες, μήπως;

 

-- Ούτε...

 

-- Ε τότε είναι πολύ απλό: "Χωρίς ταμπούρλα και τρομπέτες".

 

Αυτό σκέφτομαι κάθε φορά που πονοκεφαλιάζω για έναν τίτλο. Ααααααρρρρργκ, τα νεύρα μου, θα το βγάλω "χωρίς ταμπούρλα και τρομπέτες" να τελειώνουμεμέπρηξεγαμ****!!!

 

 

 

Χαχα, τέλειο! Μου θυμίζει τις Μπανάνες του Γούντι Άλλεν, που όταν τον είχαν ρωτήσει γιατί έδωσε αυτόν τον τίτλο στην ταινία, είχε απαντήσει: "Επειδή δεν υπάρχουν μπανάνες στο έργο"laugh.gif

 

 

Εγώ, πάντως, ξεμπλόκαρα. Πολύ δύσκολο πράμα, αλλά όταν βρεις κάτι που σου αρέσει η ανταπόδοση είναι μεγάλη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια αναποδιά με μένα:

 

όταν γράφω κάτι μικρό, διήγημα έως10,000 λέξεις, τότε συνήθως ο τίτλος προηγείται του κειμένου. Πολλές δε φορές, μια φράση που θα μου κολήσει στο μυαλό για τον έναν ή τον άλλον λόγο, θα προκαλέσει τη γέννηση μιας ιδέα. Η εν λόγω φράση θα γίνει και τίτλος, πχ (και συγνώμη για την αυτοπροβολή) αυτή η φράση ή αυτή ή αυτή.

 

ΑΛΛΑ

 

Όταν γράφω κάτι μεγάλο, συνήθως η ιδέα είναι πολύ περίπλοκη για να μπορέσω να της δώσω ΕΝΑ χαρακτηρισμό, της μιας φράσης δηλαδή. Οπότε εκεί παίζει ένας προσωρινός τίτλος, όπως αυτός, κι αργότερα, όταν αποκρυσταλλωθεί η ιδέα στο κεφάλι μου τον αλλάζω και τον κάνω πιο δραματικό (πχ. η Τριλογία της Πλέξης, Βιβλίο Πρώτο: Μνήμη). Αυτοί οι τίτλοι είναι κι οι πιο δύσκολοι τελικά. Γιατί δεν είναι αυθόρμητοι.

 

 

 

Χαχα, συγγνώμη για την αυτοπροβολή; Γιατί ζητάς συγγνώμη;

Link to comment
Share on other sites

[spam] Γιατί είναι σαν να ψαρεύω views και σχόλια...chinese.gif [/spam]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λειτουργώ ως εξής:

 

1. Βρίσκω την κεντρική ιδέα του διηγήματός μου.

 

2. Επιλέγω οπωσδήποτε ένα τίτλο ο οποίος νοιώθω ότι δίνει ταυτότητα στο κείμενο και λειτουργεί σαν πυξίδα στην ανάπτυξή του.

 

3. Στο τέλος όταν ξαναδιαβάσω τελειωμένο το διήγημα, μπορεί να αλλάξω κάπως (ή και ολοκληρωτικά τον τίτλο) έτσι ώστε να νοιώθω ότι εκφράζει περισσότερο αυτό που έγραψα.

 

 

Γενικά πάντως, έχω πάντα κάποιον τίτλο στο κείμενο που γράφω και ναι, είναι και για μένα μια από τις αγαπημένες διαδικασίες στην δημιουργία ενός κειμένου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος είναι εύκολο, αρκεί να είναι μονολεκτικός γιατί αλλιώς υπάρχει πιθανότητα να μπει το ρήμα στο τέλος :)

 

Εγώ πρώτα γραφώ την ιστορία και μετά βάζω το τίτλο γιατί αλλιώς, μπορεί να μην αντιπροσώπευση πλήρως την ιστορία μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η εύρεση τίτλου είναι από τις αγαπημένες μου σπαζοκεφαλιές και τον θεωρώ πολύ σημαντικό. Είναι συνήθως από τα πρώτα πράγματα που σκέφτομαι. Δεν έχει σημασία αν ο πρώτος τίτλος που θα μου έρθει θα είναι και ο τελικός. Σημασία έχει να υπάρχει. Δεν ξέρω γιατί, απλά μου αρέσει....

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτά που διαβάζω ο τίτλος είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάω και συχνά με επηρεάζει πάρα πολύ. Μερικές φορές με άσχημα αποτελέσματα βέβαια, καθώς ανακαλύπτω ότι το περιεχόμενο είναι λιγότερο ικανοποιητικό. Ξέρω όμως ότι και πάλι όταν θα δω έναν ενδιαφέροντα τίτλο ξέρω ότι το ίδιο θα κάνω.

 

Σ' αυτά που γράφω (προσπαθώ να γράψω για την ακρίβεια..), ο τίτλος έχει επίσης πολύ σημαντική θέση. Μερικές φορές μπορεί να λειτουργήσει και αντίστροφα και να ξεκινήσω μια ιστορία με έναυσμα μια φράση που θα είναι και ο τίτλος.

 

Ο τίτλος είναι 3-4 λέξεις οι οποίες κατά κανόνα συμπυκνώνουν ότι θα γράψεις παρακάτω, είναι το όνομα αυτού που δημιουργείς, νομίζω πως όποιος γράφει κάτι δίνει ιδιαίτερη σημασία στο όνομα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή με απασχολεί αυτές τις μέρες, ένας τίτλος που δεν καταλαβαίνετε πλήρως το νόημά του, πώς λειτουργεί; Συγκεκριμένα, αν έχει μέσα μια λέξη που δεν γνωρίζετε ή είναι φτιαχτή από τον συγγραφέα. Αποθαρρύνεστε ή γοητεύεστε;

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με απασχολεί αυτές τις μέρες, ένας τίτλος που δεν καταλαβαίνετε πλήρως το νόημά του, πώς λειτουργεί; Συγκεκριμένα, αν έχει μέσα μια λέξη που δεν γνωρίζετε ή είναι φτιαχτή από τον συγγραφέα. Αποθαρρύνεστε ή γοητεύεστε;

 

Θα έλεγα ναι, με ψιλοαπογοητεύει αν δεν μπορώ να καταλάβω τον τίτλο. Αν όμως υπάρχει μέσες άκρη μια εξήγηση της λέξης στην περίληψη πίσω(π.χ ο πρίγκιπας των Λοθενχόουβεν σαν τίτλος και από πίσω να λέει ότι οι Λοθενχόουβεν είναι φυλή ινδιάνων, δυναστεία, κάποιο είδος τεράτων η οτιδήποτε άλλο), τότε δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω το βιβλίο.

 

Αλλά νομίζω ένας τίτλος πρέπει να εξάπτει τον αναγνώστη και παράλληλα να είναι δοσμένος σύντομα και με κατανοητές λέξεις. Αν είναι δυσνόητος, με περίεργες λέξεις και χωρίς μια εξήγηση από πίσω, τότε μάλλον θα προτιμήσω κάτι άλλο.mf_sherlock.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με απασχολεί αυτές τις μέρες, ένας τίτλος που δεν καταλαβαίνετε πλήρως το νόημά του, πώς λειτουργεί; Συγκεκριμένα, αν έχει μέσα μια λέξη που δεν γνωρίζετε ή είναι φτιαχτή από τον συγγραφέα. Αποθαρρύνεστε ή γοητεύεστε;

 

 

Θα έλεγα ότι γοητεύομαι - είτε ο τίτλος είναι άγνωστη λέξη, είτε φτιαχτή. Είναι για μένα ένα επιπλέον κίνητρο για να διαβάσω ένα βιβλίο, να μάθω τι σημαίνει η λέξη, πώς ταιριάζει με τα γεγονότα και τους χαρακτήρες του βιβλίου - ή πώς δημιουργήθηκε αν είναι φτιαχτή. Αν δω λοιπόν ένα βιβλίο με τέτοιο τίτλο, θα το τραβήξω σίγουρα κι αν μου φανεί καλή κι η περίληψη σίγουρα θα το αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχεις μόλις τελειώσει την συγγραφή του καλύτερο έργου της ζωής σου(καλά αυτό δεν σημαίνει και κάτι δεδομένης της εχμ... ποιότητας των διηγημάτων μου)

και έρχεται ένας κωλοτίτλος τώρα και σου καταστρέφει όλη την γαματοσύνη που θα έπρεπε κανονικά να νιώθεις

 

Δεν χρησιμοποιώ συχνά τέτοια πράγματα , αλλά εδώ πέρα ταιριάζει γάντι

 

1234931504682.jpg κωλοτίτλε

 

Ένας αγανακτισμένος συγγραφέας !

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ανάλογα και το τι γράφεις

πχ σε κάποια ποιήματα που έχω γράψει ο τίτλος είναι κομμάτι του ποιήματος και αν τον άλλαζα πιθανότατα να μην εβγαινε καν νόημα ή να μην ηταν ξεκαθαρο

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αφού έχω ένα γενικό πλάνο στο μυαλό μου ως προς το τι θέλω να αφηγηθώ αυτομάτως μου έρχεται και ο τίτλος. Και προσπαθώ να τον κρατώ επάξια σε όλη την διάρκεια του βιβλίου.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..