Jump to content

Τζον Κόνολι (John Connolly)


Roland
 Share

Recommended Posts

Το 2ο θα βγει μέσα στο Φλεβάρη. Είναι το μόνο που μου λείπει από τη σειρά.

Διάβασα και το Μαύρο Άγγελο και ξενέρωσα.

Ξενέρωσα γιατί περίμενα σκληρό αστυνομικό με μία δόση μεταφυσικού, αλλά αυτό πέρναγε πλέον εντελώς σε urban fantasy πλοκή/κοσμοπλασία και χαλάστηκα. Καλό βιβλίο, αλλά όχι αυτό που περίμενα να διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2018 at 12:38 AM, Nihilio said:

Το 2ο θα βγει μέσα στο Φλεβάρη. Είναι το μόνο που μου λείπει από τη σειρά.

Διάβασα και το Μαύρο Άγγελο και ξενέρωσα.

Ξενέρωσα γιατί περίμενα σκληρό αστυνομικό με μία δόση μεταφυσικού, αλλά αυτό πέρναγε πλέον εντελώς σε urban fantasy πλοκή/κοσμοπλασία και χαλάστηκα. Καλό βιβλίο, αλλά όχι αυτό που περίμενα να διαβάσω.

Στο blog των εκδόσεων bell είχα δει ότι θα έβγαινε μέσα στο Μάρτιο. Άλλαξε ο μήνας κυκλοφορίας του; Μακάρι να βγει αυτό το μήνα :)

Επίσης, πού βρήκες το Μαύρο Άγγελο; Ρωτάω γιατί είναι εξαντλημένο.

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2018 at 1:38 PM, stavrosgr said:

Στο blog των εκδόσεων bell είχα δει ότι θα έβγαινε μέσα στο Μάρτιο. Άλλαξε ο μήνας κυκλοφορίας του; Μακάρι να βγει αυτό το μήνα :)

Επίσης, πού βρήκες το Μαύρο Άγγελο; Ρωτάω γιατί είναι εξαντλημένο.

Μάρτιο είναι τελικά, τα είχα μπερδέψει.

Τον βρήκα εκεί που βρήκα όλα τα υπόλοιπα εξαντλημένα του (εκτός από το Δέντρο του Θανάτου): στο Μοναστηράκι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κάθε νεκρό πράγμα

1088469388_.thumb.jpeg.0cdd0f5af68786ed2a6f9bcb5a97d802.jpeg

Μέχρι πρότινος είχα διαβάσει μόνο τους Θεριστές και τις Πύλες και περίμενα πώς και πώς όταν θα έρθει η ώρα για τον επόμενο Κόνολι. Όπως και με τους Θεριστές, ξετρελάθηκα. Μου αρέσει πολύ η προσωπική πινελιά του Κόνολι στο αστυνομικό μυθιστόρημα. Η διείσδυση στα μύχια της ψυχής του ανθρώπου γίνεται με έναν ξεχωριστό τρόπο και σε κάνει να δένεσαι με τον πρωταγωνιστή και αυτούς που τον περιβάλλουν. Ο Κόνολι δεν εστιάζει τόσο στις έρευνες της αστυνομίας αλλά στην ψυχοσύνθεση του δολοφόνου, στα μοτίβα που ακολουθεί, στις εσωτερικές του σκέψεις. Η ιστορία πραγματεύεται την εξιχνίαση δολοφονιών, στην οποία μπλέκονται τοπική αστυνομία, FBI, πρώην ντετέκτιβ, δολοφόνοι που βοηθούν στις έρευνες, υπόκοσμος, ελληνική μυθολογία κλπ. Μπλέκονται τόσο πολλοί χαρακτήρες που αργά η γρήγορα χάνεις την μπάλα αν δεν είσαι γρήγορος αναγνώστης. Αυτό, όμως, δεν με εμπόδισε να ευχαριστηθώ την εξέλιξη της ιστορίας και να απολαύσω το τέλος. Ο Κόνολι, μετά από τρία βιβλία, είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Κάποια στιγμή θα συνεχίσω με το δεύτερο της σειράς. 

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

John Connolly - Το δέντρο του θανάτου

788380315_.thumb.jpg.25c247f91769ed72f2fe8a68efa17e3b.jpg   774765624_-2ndedition.jpg.9145e97d06ff65c779fbe95199b5aa15.jpg

Εξαιρετικό και το δεύτερο βιβλίο του Connolly με τον Τσαρλι Πάρκερ, το βιβλίο έχει πολύ καλή πλοκή και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον, συναντάμε και εδώ αρκετές ανατροπές και πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες, κάνουν και εδώ την εμφάνιση τους μέλη της μαφίας, εκτελεστές και αλλά «καλόπαιδα» του υποκόσμου. Η γράφη του Connolly είναι παρά πολύ καλή με αρκετές δόσεις χιούμορ και έξυπνες ατάκες, γενικά είναι ένα βιβλίο που όπως και το πρώτο της σειράς το απόλαυσα

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου και για τις δύο εκδόσεις.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο λύκος του χειμώνα

1654007489_.jpg.ffd8b9f27a3688f200f971335c93fc4b.jpg

Μια μικρή ήσυχη αμερικανική κωμόπολη κρύβει πολλά και υπερφυσικά μυστικά και δεν διστάζει να εξολοθρεύσει όσους προσπαθούν να τα ανακαλύψουν. Ο ιδιωτικός ντετέκτιβ Τσάρλι Πάρκερ σχεδόν από λάθος ανακατεύεται σε μια υπόθεση φόνου ενός άστεγου και έτσι ξεκινά όλη η ιστορία που περιλαμβάνει μπόλικους φόνους και αρκετό αίμα. Είναι το πρώτο βιβλίο του Κόνολι που διαβάζω και το συγκεκριμένο είναι μέρος μιας σειράς με ήρωα τον ιδιωτικό ντετέκτιβ Τσάρλι Πάρκερ, η οποία από ,τι έχω καταλάβει δεν είναι μια αμιγώς αστυνομική σειρά, αλλά έχει μπόλικο υπερφυσικό με αρχαίες και μοχθηρές θεότητες, μυστικές εταιρείες που κυβερνούν τον κόσμο, πληρωμένους δολοφόνους και φυσικά μπόλικο αίμα. Το βιβλίο είναι αρκετά καλό, ότι πρέπει για καλοκαίρι στην παραλία και αν βρω και άλλα του Κόνολι σε αυτή την τιμή (το συγκεκριμένο μου στοίχισε 2,5€) θα τα πάρω.

7,5/10

Edited by Spark
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

788380315_.thumb.jpg.25c247f91769ed72f2fe8a68efa17e3b.jpg   774765624_-2ndedition.jpg.9145e97d06ff65c779fbe95199b5aa15.jpg

Το δέντρο του θανάτου

Εξαιρετικά δομημένο με τις σωστές αναλογίες, το υπερφυσικό στοιχείο διαποτίζει την κάθε σελίδα του βιβλίου. Ο Τσάρλι Πάρκερ δίνει τα ρέστα του. Αφήνοντας μας πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια της σειράς.

Edited by Spark
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα του βιβλίου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

874266529_.thumb.jpg.9c1d7e7e2a68821bec21a0a59045fb3e.jpg

Φονικό είδος

Το τρίτο μέρος της σειράς είναι εξίσου καλό. Αν σας αρέσει το μυστήριο και τα θρίλερ τότε αξίζει να διαβάσετε τα κατορθώματα του Τσάρλι Πάρκερ.

Στη συγκεκριμένη ιστορία συναντάμε έναν από τους πιο μοχθηρούς κακούς που έχω διαβάσει. Η κακία του με έκανε να νιώσω ότι συνάντησα τον ίδιο τον διάολο.

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

749856141_.jpg.5d8ffcf042754729ff472e94643467db.jpg

Στο λευκό δρόμο

Βιβλίο 4, όσο προχωράει αυτή η σειρά γίνεται καλύτερη. Ο συγγραφέας εμβαθύνει στους ήρωες και μας κάνει να βιώσουμε πιο έντονα το μεταφυσικό στοιχείο που έρπει σα σκιά στην ιστορία.

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τ175244.jpg.2adae796fb884398ad8ccf509cb1d833.jpg 

The White Road

Πρώτο βιβλίο που είχα διαβάσει από Κόνολι ήταν Οι Θεριστές στο οποίο το γράψιμο μου άρεσε πάρα πολύ οπότε μετά είπα να τα πάρω με τη σειρά τα βιβλία. Έχω διαβάσει λοιπόν τα τέσσερα πρώτα μέχρι στιγμής. Κορυφαίο όλων για εμένα παραμένει το πρώτο.

Εδώ έχουμε να κάνουμε με ακόμα ένα βιβλίο που ο ντεντέκτιβ πρέπει να ξετυλίξει το κουφάρι διαφορετικών μυστηρίων και να βρει λύση σε διάφορα θέματα - φαινομενικά άσχετα μεταξύ τους - τα οποία έρχονται να δεθούν μεταξύ τους στο τέλος. Το ευχαριστήθηκα, όπως και κάθε βιβλίο του Κόνολι που έχω διαβάσει. Με τον Κόνολι περνάς ωραία όταν θέλεις μια ιστορία με γκάνγκστερς και πιστολίδι. Είναι εξαιρετικός στο είδος του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζον Κόνολι (John Connolly)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..