Jump to content

Τζον Κόνολι (John Connolly)


Roland
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..Θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας για τον Ιρλανδό συγγραφέα ιστοριών τρόμου John Conolly..Τον Ιρλανδό που γράφει σαν Αμερικάνος όπως τον έχει χαρακτηρίσει ο τύπος που ενίοτε του δίνει διθυραμβικά σχόλια όχι χωρίς να το αξίζει βέβαια κατά την γνώμη μου..Έχω διαβάσει έξι βιβλία του και μπορώ να πω ότι η γραφή του είναι σαν ένα καλοακονισμένο μαχαίρι που μπήγεται στην σάρκα..Θέλω να ακούσω και την δικιά σας εμπεριστατωμένη άποψη..

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο Conolly τρόμου όμως? Περισσότερο θρίλερ γράφει, εκτός από το ''Book of Lost Things'' που είναι φάντασυ.

 

Αρχίζει και γίνεται ένας απο τους αγαπημένους μου στο είδος, αν και μάλλον δεν διαβάζω τα βιβλία με χρονική σειρά (όσα έχουν τον ίδιο κεντρικό ήρωα).

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ καλό το book of lost things! (Ναι διαβάζω και φάντασυ...νομιζω!)laugh.gif

Τα υπόλοιπα βιβλία του είναι θρίλερ που λέει και ο Νορθος. Θρίλερ δεν σημαίνει απαραίτητα τρόμος. Περισσότερο μυστηρίου θα έλεγα οτι είναι τα έργα του.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δε λέω, το Bad Men είχε υπερφυσικό στοιχείο μέσα, αλλά έμοιαζε αρκετά με θρίλερ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ο Conolly ''θρυλερίζει'' με περισσοτερα στοιχεία προς τον τρόμο..Βλέπε ''Μάυρο Άγγελο'' ''Κούφιοι Άνθρωποι'' ''Εραστές''..Όλα αυτά έχουν σαν βάση το υπερφυσικό (τρομακτικό) στοιχείο και το στόρυ εκτυλίσσεται γύρω από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το horror vs thriller η Wikipedia λέγει:

 

Although Connolly's novels fall under the crime genre, his stories have become increasingly tinged with supernatural overtones.

 

 

Εμένα έπεσε στα χέρια μου όταν ήμουν σατο στρατό το The Killing Kind, το τρίτο βιβλίο με τον Πάρκερ, το οποίο:

 

α) Δεν είχε ούτε ψήγμα υπερφυσικού

β) το βρήκα ικανοποιητικότατο σε γραφή, αλλά τόσο αδιάφορο σε πλοκή που δεν έχω ξαναδιαβάσει Conolly από τότε

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω διαβασει κονολυ αλλα αυτο το μαχαιρι που μπηγεται στη σαρκα μου κινησε το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιστεύω ότι ο Conolly ''θρυλερίζει'' με περισσοτερα στοιχεία προς τον τρόμο..Βλέπε ''Μάυρο Άγγελο'' ''Κούφιοι Άνθρωποι'' ''Εραστές''..Όλα αυτά έχουν σαν βάση το υπερφυσικό (τρομακτικό) στοιχείο και το στόρυ εκτυλίσσεται γύρω από αυτό.

 

Το Μαυρο Αγγελο ειχα διαβασει (στο τρενο για Βολο) και δεν μπορω να πω οτι εκοψα φλεβα...Λεω να του δωσω παντως μια ευκαιρια ακομα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα αρκετό John Conolly αυτές τις δύο βδομάδες. Τόσο που θεωρώ οτι έχω πλέον μια αρκετά ώριμη εικόνα για το έργο του.

Είναι όμως τελικά ο John Conolly τρόμου όπως πιστεύουν μερικοί, ή αν δεν είναι, τότε τι είναι; Παίζει μέσα στα genre του φανταστικού ή όχι;

 

Εγώ θα γράψω αυτό που πιστεύω.

Ο John Conolly δεν γράφει τρόμο. Όχι γιατί δεν έχει τρομακτικές σκηνές στα έργα του, αλλά κυρίως επειδή ο σκοπός του δεν είναι τρομάξεις.

Ο τρόμος στα έργα του έρχεται απο τις διαπιστώσεις του τι είναι ικανοί να κάνουν οι άνθρωποι και όχι απο τις σκηνες τρόμου στις αφηγήσεις του. Εκείνες μπορεί να τρομάξουν τον "άσχετο" με τα έργα τρόμου αναγνώστη, αλλά όχι τον αναγνώστη έργων τρόμου.

 

Αν δεν είναι όμως συγγραφέας τρόμου τότε πρέπει τα έργα του να είναι αστυνομικά θρίλερ, σωστά;

Λάθος.

Κάποια έργα του είναι ξεκάθαρο φάντασυ (όπως το εννοούμε εδω μέσα) όπως το Βιβλίο των χαμένων Πραγμάτων, και κάποια είναι φάντασυ με τον τρόπο που τείνουν οι αναγνώστες να το μπερδέψουν με τον τρόμο. Η σειρά του Τσάρλι Πάρκερ είναι ένα παράδειγμα.

Είμαι σίγουρος οτι πολλοί αναγνώστες φάντασυ θα τοποθετούσαν την σειρά αυτών των βιβλίων στον τρόμο. Υπερφυσικά φαινόμενα, μυστικισμός, δολοφονίες που έχουν σχέση με θρησκευτικές φιγούρες, ιερά συμβολα αλλά και παιδεραστές, κοινότητες ανώμαλων και κατα συρροήν δολοφόνοι εκδικητές ή παράφρονες. Δεν είναι όμως τρόμος.

 

 

Οι φανατικοί φανατσάδες θα αρνηθούν οτι είναι φάντασυ (μετα βδελυγμίας, είμαι σίγουρος) , αλλά τελικά μονο ως τέτοιο μπορώ να το δω. Σκοτεινή φαντασία συνυφασμένη με την καθημερινή ζωή ενός ιδιωτικού ντετέκτιβ.

Είναι αστυνομική φαντασία; Υπάρχει καν τέτοιος όρος;

Δεν ξέρω, αλλά αν μου ζητούσαν να τον κατατάξω θα έλεγα οτι γράφει αστυνομικό φάντασυ, και θα ήμουν ικανοποιημένος με την ταξινόμηση του.

Όπως και να έχει ο τύπος ξέρει να γράφει.

Edited by Drake Ramore
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το βιβλίο των χαμένων πραγμάτων και μου άρεσε πάρα πολύ! Τώρα διαβάζω τις πύλες που -χωρίς να το έχω τελειώσει ακόμα- νομίζω πως είναι λίγο πιο κάτω απ' αυτό που περίμενα.

Πάντως σε γενικές γραμμές η γραφή του είναι του γούστου μου και νομίζω πως εύκολα θα ξαναδιάβαζα βιβλίο του.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με τα λεγομενα του Drake αλλα θα διαφωνησω με το θέμα του τρόμου στα εργα του Connoly..Τι ειναι αραγε πιο τρομακτικο από το αληθινο? Τι εννοω? Απο οτι καταλαβα μεσα στα αλλα εργα του συγγραφεα που συμπεριελαβες στα αναγνωσματα σου ειναι και το Κουφιοι Ανθρωποι..Τι ειναι αραγε πιο τρομακτικο απο την σκηνη που ο μικρος σχεδιαζει στο χαρτι φιγουρες ανθρωπων με κεφαλια πουλιων να βιαζουν ενα βρεφος?? ( Δεν αποκαλυπτω αλλα γιατι θα χαλασω την ουσια του βιβλιου). Εγω προσωπικα αυτην την σκηνη δεν θα την ξεχασω ποτε στην ζωη μου..Τρόμαξα, αηδιασα και σκεφτηκα οτι αυτα δεν ανηκουν μονο στον μυθιστορηματικο κοσμο αλλα ειναι και μια σκληρη πραγματικοτητα του κοσμου του οποιου ζουμε..Κατα την αποψη μου τρόμος δεν ειναι μονο υπερφυσικα φαινομενα και τερατα απο αλλες διαστασεις και ιστοριες φαντασματων κτλ κτλ αλλα ειναι το καθημερινο το χειροπιαστο που κανει την καρδια σου να ανεβασει στροφες με ταχυτητες τρελες..Τι ειναι αραγε πιο τρομακτικο απο εναν τρελο,ψυχοπαθη, παιδεραστη, φονια που παρουσιαζεται σαν ανθρωπος της διπλανης πορτας?

 

Απο την μερια του φαντασυ τωρα ο Conolly δεν συστηνεται για σκληροπυρηνικους αναγνωστες του ειδους καθως γραφει με εναν αναλαφρο τροπο που κεντριζει περισσοτερο το συναισθημα παρα την φαντασια..Προτεινω ανεπιφυλακτα το Βιβλιο των χαμενων πραγματων σε όλους τους αναγνωστες ανεξαρτητου ειδους και προτιμησης .Προκειται για ενα καταπληκτικο αναγνωσμα.. Οι Πυλες και η συνεχεια του Οι καμπανες της κολασεως ειναι καθαρη φαντασια μπλεγμενη με την πραγματικοτητα..Τιποτα το φοβερο περα απο την καινοτομα ιδεα..

Οσον αφορα την γραφη του, και το εχω ξαναπει νομιζω, μου θυμιζει τον αγαπημενο μου συγγραφεα τον Stephen King.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι σκηνές "τρόμου" του Κόνολλυ βοηθάνε το έργο να φύγει μπροστα, αλλά δεν είναι το βασικό στοιχείο του έργου του.

Ναι, ο τρόμος της καθημερινότητας είναι τις περισσότερες φορές χειρότερος απο τον υπερφυσικό τρόμο, αλλά ο Κόνολλυ δεν περιγράφει τις σκηνές τρόμου. Αφήνει υποννοούμενα, κάνει απλές αναφορές που σπρώχνουν μπροστά την υπόθεση.

 

Για να το πω πιο απλά. Ο τρόμος δεν είναι το punchline του. Δεν καταλήγει στον τρόμο, τον χρησιμοποιεί (σε ελαφρά μορφή) για να φτιάξει χαρακτήρες και να τους δώσει βάθος.Για να προχωρήσει την υπόθεση του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Mε ποιό βιβλίο του Κόνολλυ θα προτείνατε να ξεκινήσω; Βλέπω ότι κυκλοφορούν μπόλικα από εκδ Μπελ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε απο τα βιβλία του Τσάρλι Πάρκερ.

Δεν ξερω ποιο βγηκε πρώτο, αλλά όποιο και να πάρεις δεν θα έχεις πρόβλημα μιας και πέραν της backbone story που αφορά τον ήρωα, ειναι αυτοτελείς ιστορίες.

 

Πολύ καλή γραφη πάντως. Μάστορας του λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..Θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας για τον Ιρλανδό συγγραφέα ιστοριών τρόμου John Conolly..Τον Ιρλανδό που γράφει σαν Αμερικάνος όπως τον έχει χαρακτηρίσει ο τύπος που ενίοτε του δίνει διθυραμβικά σχόλια όχι χωρίς να το αξίζει βέβαια κατά την γνώμη μου..Έχω διαβάσει έξι βιβλία του και μπορώ να πω ότι η γραφή του είναι σαν ένα καλοακονισμένο μαχαίρι που μπήγεται στην σάρκα..Θέλω να ακούσω και την δικιά σας εμπεριστατωμένη άποψη..

 

πολύ φοβάμαι οτι το αίμα θα λερώσει το βιβλίο αλλα και τα ρούχα μου. Οπότε θα το αποφύγω.

 

 

πέραν της πλάκας δεν ετυχε να διαβάσω αλλα ξερω το όνομα. Πάντως δεν μου γεμίζει το μάτι για συγγραφέας της προκοπής, αλλα αν βρω χρόνο θα του ρίξω ενα βλέφαρο. tease.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ τελείωσα σήμερα το βιβλίο "Οι κούφιοι άνθρωποι". Είναι η πρώτη φορά που διάβασα J.Connolly και δεν έμεινα ευχαριστημένη.

Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο η έλλειψη "τρομακτικών σκηνών" που θα χαρακτήριζε ένα ...καθαρόαιμο βιβλίο τρόμου (παρόλο που η έλλειψη τους είναι όντως χαρακτηριστική). Εξαίρεση αποτελεί ίσως η αναφορά

σε ένα μωρό που καρφώθηκε επανειλημμένως με βελόνες πλεξίματος

.

Αυτό που ενόχλησε αρκετά, ήταν οι τεράστιες περιγραφές χώρων, τελείως άσχετων με την υπόθεση. Στα αστυνομικά βιβλία ναι, είναι χαρακτηριστική η ανάλυση χαρακτηριστικών ανθρώπων, τοποθεσιών κλπ, αλλά το θεωρώ απαράδεκτο ο συγγραφέας να αφιερώνει πάνω από το 1/3 του βιβλίου του σε περιγραφές των εστιατορίων όπου ο ντεντεκτιβ/βασικός ήρωας πάει για φαγητό!!!

Επιπλέον, το υπερφυσικό στοιχείο φαίνεται ελάχιστα, και δεν αναλύεται τόσο όσο διαφημίζεται.

Γενικά, για μένα, ήταν λάθος που το "ζουμί" της υπόθεσης γράφτηκε όπως - όπως στις 10-15 τελευταίες σελίδες, και που το μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου χαραμίστηκε στη περιγραφή των χάμπουργκερ.dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Χμ, στο goodreads πάντως βλέπω ότι οι περισσότεροι αναγνώστες βάζουν σ'αυτό το βιβλίο, όπως και σε όλα τα άλλα της σειράς αυτής, tags όπως thriller, mystery, crime, suspense και λιγότερο horror ή paranormal. Και εγώ έτσι ξέρω, ότι δεν είναι συγγραφέας τρόμου αλλά γράφει θρίλερ που μπορεί να έχουν και υπερφυσικά στοιχεία μέσα. Έχω διαβάσει μόνο ένα δικό του βιβλίο, το σατιρικό εφηβικό fantasy Οι Πύλες που ήταν πολύ καλό και χορταστικό. Θα διαβάσω και κάποια της σειράς Τσάρλι Πάρκερ και θα πω την γνώμη μου...

 

Τα ίδια ισχύουν και για τον Easterman, γράφει θρίλερ αλλά καμιά φορά με υπερφυσικά στοιχεία. Δεν είναι συγγραφέας τρόμου όμως...

 

edit: Και ο Connolly γράφεται με 2 "n" laugh.gif. Κάποιος να το διορθώσει στον τίτλο του τόπικ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ο Connolly δεν είναι γενικά συγγραφέας τρόμου. Σου προτείνω όμως το Book of Lost Things του ίδιου, νομίζω πως θα σ' αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα σήμερα το βιβλίο "Οι κούφιοι άνθρωποι". Είναι η πρώτη φορά που διάβασα J.Connolly και δεν έμεινα ευχαριστημένη.

Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο η έλλειψη "τρομακτικών σκηνών" που θα χαρακτήριζε ένα ...καθαρόαιμο βιβλίο τρόμου (παρόλο που η έλλειψη τους είναι όντως χαρακτηριστική). Εξαίρεση αποτελεί ίσως η αναφορά

σε ένα μωρό που καρφώθηκε επανειλημμένως με βελόνες πλεξίματος

.

Αυτό που ενόχλησε αρκετά, ήταν οι τεράστιες περιγραφές χώρων, τελείως άσχετων με την υπόθεση. Στα αστυνομικά βιβλία ναι, είναι χαρακτηριστική η ανάλυση χαρακτηριστικών ανθρώπων, τοποθεσιών κλπ, αλλά το θεωρώ απαράδεκτο ο συγγραφέας να αφιερώνει πάνω από το 1/3 του βιβλίου του σε περιγραφές των εστιατορίων όπου ο ντεντεκτιβ/βασικός ήρωας πάει για φαγητό!!!

Επιπλέον, το υπερφυσικό στοιχείο φαίνεται ελάχιστα, και δεν αναλύεται τόσο όσο διαφημίζεται.

Γενικά, για μένα, ήταν λάθος που το "ζουμί" της υπόθεσης γράφτηκε όπως - όπως στις 10-15 τελευταίες σελίδες, και που το μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου χαραμίστηκε στη περιγραφή των χάμπουργκερ.dazzled.gif

 

Τα ίδια με ενόχλησαν και εμένα στους "Θεριστές". Απίστευτη νύστα ώρες ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τον αδικείτε. Προσωπική μου άποψη αυτή.

Τον κρίνετε σαν συγγραφέα τρόμου, ή έστω συγγραφέα θρίλερ με φανταστικά στοιχεία, ενώ ούτε είναι, ούτε έχει δηλώσει κάτι τέτοιο. Οι δηλώσεις αναγνωστών που θα ήθελαν να βρίσκεται ο Connoly στο genre επειδή οι ίδιοι τον διαβάζουν, δεν τον βάζουν μέσα στο είδος.

 

Εχει γράψει φάντασυ:

-Οι πύλες της κόλασης ανοίγουν. Προσοχή στο κενό.

-Το βιβλίο των χαμένων πραγμάτων,

 

που είναι καθαρόαιμα φάντασυ βιβλία, αλλά ούτε αυτό τον κάνει συγγραφέα του φανταστικού. Ο άνθρωπος γράφει θρίλερ. Αστυνομική λογοτεχνία.

 

Όσο για τις περιττές περιγραφές που αναφέρετε, δεν βρήκα καμία στα βιβλία του που έχω διαβάσει, και είμαι από αυτούς που μετά από μια δύο-τρεις βαρετές και ανούσιες σελίδες πετάνε το βιβλίο στην άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Nope... Δεν τον κρίνω σαν συγγραφέα Τρόμου ή σφφ. Επισήμανα απλά το ότι ο εκδ. τον πλασάρει (και) έτσι ενώ δεν είναι. Σαν συγγραφέα τον κρίνω και λέω ότι δεν μου άρεσε το συγκεκριμένο βιβλίο. Όχι οτι είναι σκουπίδι ή κακό, απλά εμένα δεν μου έκανε το κλικ ασχέτως είδους. Την "Τρομερή Ομορφιά" του Μάστερτον π.χ την αγόρασα ως κλασσική ...Μαστερτονιά και μου βγήκε σπλάτερ αστυνομικό. Ε, το απόλαυσα το βιβλίο. Πολύ πιθανό να διαβάσω κάτι άλλο του Κόνολυ και να καραγουστάρω, με τους "Θεριστές" δεν... Πολύ κλο-κλο και το 90% των ηρώων μου έμοιαζαν με καρικατούρες από κόμικ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά είμαι νέο μέλος στο site και σαν πρώτο μου post θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει διαβάσει κανείς το "Κάθε νεκρό πράγμα" του Κόνολι και ποια η γνώμη του για αυτό. Είναι στη "λίστα" μου για τα βιβλία που θέλω να διαβάσω και θα ήθελα ένα σχόλιο για το βιβλίο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελειωσα Το Βιβλιο των Χαμενων Πραγματων και δηλωνω απολυτα ικανοποιημενος με αυτο που διαβασα.Ο Κοννολλυ καταφερνει να συνθεσει ενα υπεροχο παραμυθακι,αρκετα σκοτεινο,υποστηριζοντας το και με παραλλαγμενα στοιχεια απο αλλα γνωστα μας παραμυθια.Αν και απο νωρις αρχιζεις να ψιλλιαζεσαι προς τα που που παει αυτο που διαβαζεις,δεν σου χαλαει καθολου την αναγνωση,αφου η γραφη ειναι εξαιρετικη και σε κραταει.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τζον Κόνολι (John Connolly)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..