Jump to content

Κάλεσμα Σε Ερινύες


DinoHajiyorgi
 Share

Ποια είναι η ερινύα της καρδιάς σας;  

31 members have voted

  1. 1. (ψηφίζετε ΑΥΣΤΗΡΑ τρεις συμμετοχές)


This poll is closed to new votes


Recommended Posts

post-1004-0-28922300-1307723939_thumb.jpg

 

Άφησαν το φαράγγι πίσω τους και βγήκαν στην μεγάλη έρημο. Μπροστά περπατούσε η ψηλή, μαύρη τροφός με την γαλάζια κελεμπία και το πορφυρό σαρίκι. Τρία βήματα πίσω ακολουθούσε το κορίτσι, σχεδόν κοπέλα, προφυλαγμένο στα γκρίζα του υφάσματα. Τις νύχτες έπιναν το ξινό τσάι που ετοίμαζε η γυναίκα, και στην διάρκεια της ημέρας δεν ένιωθαν καθόλου τη ζέστη. Άγριο, σκληρό γρασίδι άρχισε να ξεπηδάει μέσα από την κατάλευκη, αλατισμένη άμμο. Ανέβηκαν στον πρώτο λόφο και ατένισαν τη θέα. Είχαν φτάσει στον προορισμό τους.

 

Δύο στρατοί, μια θάλασσα από σκηνές, αντίπαλα, τρομερά λάβαρα. Η μαύρη γυναίκα γονάτισε δίπλα στο κορίτσι.

«Πες μου αυτά που ξέρεις» είπε προστακτικά.

Τα λόγια τάραξαν τη μνήμη της κοπέλας. Είδε ξανά τις ζωγραφιές πάνω στην πέτρα.

«Δύο πρίγκιπες, δύο αδέλφια, σε πικρή μάχη για τον θρόνο. Ο σημαδεμένος ποθεί τους θησαυρούς του στέμματος. Ο σακάτης αποζητά δύναμη και εξουσία.»

 

Η γυναίκα έβγαλε ένα αστραφτερό εγχειρίδιο με λαβή από ελεφαντόδοντο. Το τύλιξε με ένα κόκκινο μαντίλι και το έδωσε στο κορίτσι.

«Αυτή είναι η οργή σου.»

Μετά έβγαλε μια μικρή, ξύλινη κασετίνα και σκύβοντας πάλι προς το κορίτσι την έσπρωξε μέσα στις πτυχές του γκρίζου υφάσματος.

«Κι αυτή είναι η ελπίδα σου.»

Το κορίτσι κοίταξε προς τις σκηνές. Υπήρχαν εκεί κάτω άντρες με σκληρές πανοπλίες και σκληρότερες ακόμα καρδιές. Την τρόμαζαν. Γύρισε το λυπημένο της βλέμμα πίσω στη γυναίκα.

«Από εδώ συνεχίζεις μόνη σου» είπε η τροφός, «Διάλεξε σοφά.»

 

Το κορίτσι, σχεδόν κοπέλα πια, άφησε τις πατούσες της να γλιστρήσουν στη μαλακή άμμο και κατευθύνθηκε αβέβαιη προς το πεδίο της μάχης.

 

 

Μια εισαγωγή 253 λέξεων, αναμένει όσες από τις θηλυκές πένες του φόρουμ θέλουν να αναδείξουν την Ερινύα που κρύβουν μέσα τους. Μπορούν να λάβουν μέρος όσες θέλουν. Οι νικήτριες θα είναι 3. Οι 3 Ερινύες του φόρουμ για το 2011.

 

Προσοχή: Είναι Εισαγωγή για Fantasy διήγημα και το event δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τα τρέχοντα write-off, ή άλλους διαγωνισμούς.

 

Όριο λέξεων: 4.000, χωρίς να μετρούν οι λέξεις της εισαγωγής.

 

Διορία συγγραφής 2 μήνες, μέχρι τα μεσάνυχτα 14 Αυγούστου, με τον υπόλοιπο μήνα ανοιχτό για παρατάσεις.

 

Ποστάρετε το διήγημα στην Βιβλιοθήκη Fantasy, και δώστε λινκ στο τόπικ. Τα σχόλια επιτρεπτά από την αρχή, δεν θα κλειδωθεί καμία ιστορία.

 

Η εισαγωγή είναι αδιαπραγμάτευτη. Μέρος του “αθλήματος” θα είναι η δική σας ευθύνη να πρωτοτυπήσετε.

 

Το poll θα είναι πολλαπλό. Με 5 συμμετοχές και άνω, ο αναγνώστης ψηφίζει τις 3 πρώτες. Η ψηφοφορία θα κρατήσει μέχρι τέλη Οκτωβρίου περίπου.

 

Στόχος των συγγραφέων, το σημείο που θα τους κρίνει: Το τραγικό φινάλε, χωρίς όμως να δείχνει βεβιασμένο. Θέλουμε την καρδιά του αναγνώστη στο παλούκι.

 

 

Δεν απαγορεύεται στις αρσενικές πένες του φόρουμ, που καίγονται να δείξουν πόσο Ερινύες είναι οι ίδιοι, να γράψουν κάτι δικό τους. Ή αντίθετα, δείχνοντας πόσο πιο ευαισθητούλιδες είναι να μας δώσουν ένα happy end. Ας βάλουν κι εκείνοι λινκ για το διήγημα τους στο τόπικ. Ξεκάθαρα πράγματα όμως: Οι ιστορίες τους θα μείνουν εκτός poll.

 

Οι ιστορίες των Ερινυών, με σειρά συμμετοχής:

Μαύρο Ρόδο - Eugenia Rose

Οι Κυράδες της Ερήμου - lizbeth_covenant

Η Σερέτ Της Στέπας - Cassandra Gotha

Αμιρά - Nienor

Άρωμα Λωτού - Sonya

Edited by Nihilio
Προσθήκη ιστοριών
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sonya

    33

  • DinoHajiyorgi

    66

  • Cassandra Gotha

    27

  • Eugenia Rose

    46

Η τέρμα δεξιά, με το μπλε μαλλί, τα βυζά όξω και το χέρι στον ποπό; Αυτη είμαι εγώ. Οι άλλες δύο θέσεις πραμένουν ανοιχτές. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Εκείνη η δεξιά; Δεν ξέρω μωρό μου, εσύ τα έχεις μεγαλύτερα τα φυδιά.

 

edit: α, ναι, και για το διαγωνισμό. Ε ρε softex που έχει να δουλέψει...

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Σουτ εσύ, έκφυλε κρυφέ έρωτα! Θα μας πιάσει ο Μανωλιός στο στόμα του, τον βλέπω που διαβάζει το τόπικ! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτή εκεί κάτω μου θυμίζει την Κέλλυ... Πέρα από πλάκα.

 

Ναι, θα παίξω (με την καρδιά του Ντίνου του Βροντόκλαυθμου).

Link to comment
Share on other sites

253, σαν πολλές δεν είναι? Αλλά πάλι…:mf_sherlock:

 

5+3=8

 

X 2 =88

 

Τυχαίο ?:death:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω να πνίξω την -εχμμμ- γλυκύτητα που χαρακτηρίζει τις ιστορίες μου, μπορεί να λάβω κι εγώ μέρος. Ευκαιρία να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου και σε κάτι διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω να πνίξω την -εχμμμ- γλυκύτητα που χαρακτηρίζει τις ιστορίες μου, μπορεί να λάβω κι εγώ μέρος. Ευκαιρία να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου και σε κάτι διαφορετικό...

 

That sounded scaryyy.... :shok::cold: περιμένω να δω το αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω να πνίξω την -εχμμμ- γλυκύτητα που χαρακτηρίζει τις ιστορίες μου, μπορεί να λάβω κι εγώ μέρος. Ευκαιρία να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου και σε κάτι διαφορετικό...

 

That sounded scaryyy.... :shok::cold: περιμένω να δω το αποτέλεσμα!

Ποιο καλέ;; :p Μα γιατί;

 

Πάντως, ανυπομονώ να δω την εισαγωγή! Τρίβω τα χέρια μου αυτή τη στιγμή... :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω να πνίξω την -εχμμμ- γλυκύτητα που χαρακτηρίζει τις ιστορίες μου, μπορεί να λάβω κι εγώ μέρος. Ευκαιρία να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου και σε κάτι διαφορετικό...

 

That sounded scaryyy.... :shok::cold: περιμένω να δω το αποτέλεσμα!

Ποιο καλέ;; :p Μα γιατί;

 

Πάντως, ανυπομονώ να δω την εισαγωγή! Τρίβω τα χέρια μου αυτή τη στιγμή... :devil2:

 

(Mην μπορώντας να κρατηθεί.....) Τα τρίβεις εεε??? Και που θα τα βάλεις μετα? :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρω να πνίξω την -εχμμμ- γλυκύτητα που χαρακτηρίζει τις ιστορίες μου, μπορεί να λάβω κι εγώ μέρος. Ευκαιρία να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου και σε κάτι διαφορετικό...

 

That sounded scaryyy.... :shok::cold: περιμένω να δω το αποτέλεσμα!

Ποιο καλέ;; :p Μα γιατί;

 

Πάντως, ανυπομονώ να δω την εισαγωγή! Τρίβω τα χέρια μου αυτή τη στιγμή... :devil2:

 

(Mην μπορώντας να κρατηθεί.....) Τα τρίβεις εεε??? Και που θα τα βάλεις μετα? :devil2:

:lol: Στα brownies που έχω μπροστά μου!!

 

Εεε... Τα'θελε και σένα...! :p

Link to comment
Share on other sites

Brownies, ε; Κι αναρωτιόμουν τη γλυκό να κάνω αύριο... Thanks Νίνα!

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις και συνταγή μήπως; ;-) Έτσι, δε θα χρειάζεται να χτυπάς και δέκα ώρες τα αυγά, για να βγουν αφράτα τα brownies...

 

Sorry για το εκτός θέματος! Αλλά να μου πεις, φαΐ σε τόπικ που άνοιξε ο Ντίνος απλά ΔΕΝ μπορεί να είναι off-topic!! :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το εκτός θέματος! Αλλά να μου πεις, φαΐ σε τόπικ που άνοιξε ο Ντίνος απλά ΔΕΝ μπορεί να είναι off-topic!! :devil2:

Παρακαλώ, τι λέτε τώρα; Τι υποψήφιες Ερινύες θα ήσασταν αν δεν μου τσακίζατε τα νεύ αν δεν στολίζατε ως θέλετε το τόπικ σας!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Καρδούλα, έχω ένα βιβλίο ΝΑ (χωρίς συμπάθιο, τι το κάναμε εδώ μεσα; :Ρ) τίγκα στις σοκολατοσυνταγές κι επιπλέον, ειδικά για brownies έχω και συνταγή της πεθερούλας μου. Αν και μερικές επιπλέον συνταγές δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν και κυρίως το λατρευτό μου πειραματόζωο σύζυγο. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ... Μου δίνεις μια πολύ ωραία ιδέα για το καλοκαιρινό μυτίγκιο... Κι αφού μας δίνει κι ο Ντίνος το ελεύθερο στο τόπικ ΜΑΣ, θα την αναφέρω εδώ! :p

 

Να φέρουμε κι οι δύο brownies, να συγκρίνουμε αποτελέσματα! ;-)

 

 

Είπες κάτι, Ντίνο; Ερινύες, είπαμε!! :devil2: Κάνω προθέρμανση από τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα... "funny" brownies κερδίζουν πόντους στις Ερινύες. Και αυτά ποια ξέρει, ποια μπορεί να τα φτιάξει; :p

Link to comment
Share on other sites

Funny με u ή με a;; :tease:

post-1004-0-12944100-1307779647_thumb.jpg

 

Μια ολόκληρη σελίδα τόπικ! :cray:

 

post-1004-0-91349500-1307779656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχω περάσει από Ολλανδία... Όλα αυτά τα γλυκάκια τα έχω μάθει... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα! Έτσι όπως θα περνάω από την εθνική, θα σταματήσω λίγο και θα πάρω κανένα φυτούλι απ'το διάζωμα... Να δεις τι ωραία που θα βγουν τα brownies! :tease:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να μπορώ να ψηφίζω και σερνικές ερυνίες.

 

(τρέχω να σιδερώσω νταντελένια μαντιλάκια και δα διαλέξω τις συνοδευτικές πραλίνες)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτείνω, ταυτόχρονα με τον διαγωνισμό για τις Ερινύες, να τρέχει παράλληλα κι ένας διαγωνισμός για τις αρσενικές πένες, ονόματι... "Κάλεσμα σε Κέρβερους"! Τι λέτε; :tease:

 

kerveros.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να μπορώ να ψηφίζω και σερνικές ερυνίες.

Φαντάσου, όμως, πώς θα νιώθει ο Χ σερνικός αν ανακηρυχθεί Ερινύα :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..