Jump to content

Κάλεσμα Σε Ερινύες


DinoHajiyorgi
 Share

Ποια είναι η ερινύα της καρδιάς σας;  

31 members have voted

  1. 1. (ψηφίζετε ΑΥΣΤΗΡΑ τρεις συμμετοχές)


This poll is closed to new votes


Recommended Posts

  • Replies 328
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sonya

    33

  • DinoHajiyorgi

    66

  • Cassandra Gotha

    27

  • Eugenia Rose

    46

Λυπάμαι, προσπάθησα. Το κείμενο έχει μείνει στις 300 λέξεις και κάθε φορά που λέω ότι μπορεί και να το ανοίξω, θυμάμαι ότι χτες άφησα τη μάχη της τριλογίας μου σε κρίσιμο σημέιο και τρέχω να μειώσω το σασπένς. Κάλή επιτυχία στα κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Να οργανωθούμε πρώτα; Ποιες γράφουμε, πού είμαστε, να τεθεί το τελικό deadline; Γιατί, αν το πάμε έτσι, βλέπω ν' ανεβαίνουν ιστορίες μέχρι τα Χριστούγεννα...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους με πολύ κόπο και κλάμα το Μαύρο Ρόδο κοντά σας με μόνο 6063 λεξούλες... :rolleyes:

 

Πατήστε εδω... My link

 

Desert_warrior__by_czarnystefan.jpg

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 5 σελίδες κείμενο (νέες 5), οι οποίες είναι απαράδεκτες και δε μπορώ να τις φτιάξω (τουλάχιστον όχι επί του παρόντος, δεν το έχω). Έφτασα στο "άντε να πλύνεις κάνα πιάτο" σημείο και μόλις έπιασα να φτιάξω τη ντουλάπα μου... δεν έχω να δηλώσω τίποτα άλλο. Κανονίστε οι υπόλοιποι και θα κάνω ότι μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους με πολύ κόπο και κλάμα το Μαύρο Ρόδο κοντά σας

 

Άξια! Η Eugenia Rose ξεκινάει την κούρσα με ένα δυνατό και αιματοβαμμένο παραμύθι! Και είναι επίσημα η πρώτη υποψήφια για τον τίτλο της Ερινύας.

 

Η ψηφοφορία σαφώς και δεν ξεκινάει σήμερα, αυτό θα ανακοινωθεί αργότερα.

 

Επιτρέπονται όμως τα σχόλια! Ακολουθήστε το λινκ, διαβάστε το πολύ καλό αυτό διήγημα και κρίνετε το, αξιολογώντας και την συγγραφέα ως Ερινύα. Τα κατάφερε, και σε ποιο βαθμό;

 

Δεν θεωρώ απρεπές να αναφέρομαι, ως διοργανωτής, στο διαγωνιζόμενο διήγημα ως "πολύ καλό", θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω αρκετά κολακευτικά επίθετα, γιατί σε ένα διαγωνισμό Ερινύων η ποιότητα είναι εγγυημένη για όλες τις συμμετοχές. Το ζητούμενο της κονταρομαχίας βρίσκεται σε άλλα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Άξια δεν λες τίποτα. Πήρα μόλις μια μυρωδιά από το ρόδο της και άρχισα καινούργια ιστορία. Και αυτή σκοπεύω να την τελειώσω!

Τα λέω στο ποστ 7.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γράψω κι εγώ αν με θέλετε!! Ελπίζω να τα καταφέρω μέσα στην εξεταστική τώρα... Απλα διάβασα την εισαγωγή και μου άρεσε πάρα πολύ!! Αν και δεν είμαι πολύ έμπειρη σε τέτοιο κόσμο, μου άρεσε και είχα κάποιες εμπνεύσεις...

 

Τελικά μέχρι πόσες λέξεις πρέπει να είναι το κείμενο; Έχουμε χρόνο μέχρι μέσα Σεπτέμβρη αααν κατάλαβα καλά;;

Link to comment
Share on other sites

Σε θέλουμε σε θέλουμε.:lol: Τώρα για τις λέξεις ο θεός και η ψυχή του. Εγώ έγραψα 6.063 και γενικά το όριο είναι χαλαρό. :book: Οπότε ξεκίνα εσύ και εμείς εδω είμαστε. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γράψω κι εγώ αν με θέλετε!! Ελπίζω να τα καταφέρω μέσα στην εξεταστική τώρα... Απλα διάβασα την εισαγωγή και μου άρεσε πάρα πολύ!! Αν και δεν είμαι πολύ έμπειρη σε τέτοιο κόσμο, μου άρεσε και είχα κάποιες εμπνεύσεις...

 

Τελικά μέχρι πόσες λέξεις πρέπει να είναι το κείμενο; Έχουμε χρόνο μέχρι μέσα Σεπτέμβρη αααν κατάλαβα καλά;;

Κλαψ, σε έχουμε ανάγκη. Μέσα Σεπτέμβρη; ... λυγμ, ναι, γιατί όχι. Με αγκάθια έρχονται οι Ερινύες. Το ζητούμενο είναι το τραγικό φινάλε - λες κι εδώ έχουμε πολυπλαντάξει στην ευτυχία.

 

post-1004-0-31508300-1314626383_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γράψω κι εγώ αν με θέλετε!! Ελπίζω να τα καταφέρω μέσα στην εξεταστική τώρα... Απλα διάβασα την εισαγωγή και μου άρεσε πάρα πολύ!! Αν και δεν είμαι πολύ έμπειρη σε τέτοιο κόσμο, μου άρεσε και είχα κάποιες εμπνεύσεις...

 

Τελικά μέχρι πόσες λέξεις πρέπει να είναι το κείμενο; Έχουμε χρόνο μέχρι μέσα Σεπτέμβρη αααν κατάλαβα καλά;;

Κλαψ, σε έχουμε ανάγκη. Μέσα Σεπτέμβρη; ... λυγμ, ναι, γιατί όχι. Με αγκάθια έρχονται οι Ερινύες. Το ζητούμενο είναι το τραγικό φινάλε - λες κι εδώ έχουμε πολυπλαντάξει στην ευτυχία.

 

post-1004-0-31508300-1314626383_thumb.jpg

 

1)Να γιατί δε γίνονται διαγωνισμοί μέσα στο καλοκαίρι, κι ας έχει όλος ο κόσμος χρόνο ελεύθερο (υποτίθεται). Διότι κάνει ζέστη, πάμε διακοπές, αφήνουμε την όποια προσπάθεια για αργότερα επειδή "έχουμε όλο το καλοκαίρ μπροστά μας" κλπ κλπ.

 

O.T.

2)Το γατάκι που κολλάει; Είναι μέλος του Χατζηγιώργειου χαρεμιού;
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω ο επόμενος διαγωνισμός για Ερινύες να έχει μονοετή διάρκεια. Για να βολεύεται και ο καθένας με όποια εποχή προτιμάει.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Το γατάκι που κολλάει;

(Καθόλου off-topic). Η φωτό αντιπροσωπεύει το πως νιώθω. Μικρός, ανυπεράσπιστος, έτοιμος να με πατήσουν. Λέω να φύγω μακριά, για διακοπές, μακριά από το τόπικ δηλαδή, κι αν σταθώ τυχερός μπορεί και να το ξεχάσω. Είναι τόσο Ερινυακό. :80:

Link to comment
Share on other sites

Σε θέλουμε σε θέλουμε.:lol: Τώρα για τις λέξεις ο θεός και η ψυχή του. Εγώ έγραψα 6.063 και γενικά το όριο είναι χαλαρό. :book: Οπότε ξεκίνα εσύ και εμείς εδω είμαστε. ;-)

 

 

 

Κλαψ, σε έχουμε ανάγκη. Μέσα Σεπτέμβρη; ... λυγμ, ναι, γιατί όχι. Με αγκάθια έρχονται οι Ερινύες. Το ζητούμενο είναι το τραγικό φινάλε - λες κι εδώ έχουμε πολυπλαντάξει στην ευτυχία.

 

post-1004-0-31508300-1314626383_thumb.jpg

 

Όμορφα, πολύ όμορφα!! Είμαι μέσα λοιπόν! Μεθαύριο ξεκινάω το ταξίδι μου στην έρημο!!

 

post-1631-0-47569000-1314637871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:clap::bounce8: Ζωντάνεψε το τόπικ ρε!

 

Ντίνο, να εύχεσαι να μην ξαναπιάσουν ζέστες εδώ στην Δυτική Ελλάδα, γιατί θα νερουλιάσει πάλι το μυαλό μου και κλάφ' τα. Από χτες που δρόσισε ξανάγινα έξυπνη... :trumpet:

Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγή είναι πολύ ωραία, το γενικότερο πλαίσιο πολύ ενδιαφέρον, οι κυρίες του φόρουμ ταλαντούχες, έρχονται ωραία πράγματα που θα παρακολουθήσω μ' ενδιαφέρον!!! :guitar:

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πάμε εδώ κορίτσια και (ανυπεράσπιστο γατάκι) κύριε διοργανωτή;;

 

Εγώ γράφω, γράφω.... Είμαι στις 3.804 λέξεις(μαζί με εισαγωγή) και με δυο σκηνές ακόμη τελειώνω με το καλό! :yahoo:Ακολουθούν οι διορθώσεις!!

Με συνεπήρε η έρημος γενικά!! :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου καλά πάει. Μου αρέσει, κυλάει, έχει από αυτό (δεν λέω), έχει από το άλλο (δεν λέω) και κοντεύει διχίλιαρο (λέξεις ντε).

Για τίτλο δεν έχω αποφασίσει ακόμα, αλλά πάρτε ένα ποστεράκι (πιο πολύ για να με πιστέψει ο Ντίνος) :

 

edit: πού είναι το ποστεράκι;

post-1837-0-30295500-1314888847_thumb.jpeg

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

κοντεύει διχίλιαρο (λέξεις ντε).

 

 

Διχίλιαρο μόνο;;; Αααα.... :whistling: Εγώ πάλι, τώρα που βρήκα χώρο, απλώθηκα!!!

 

Πολύ δυσκολεύτηκα με τα ρούχα πάντως γιατί δεν το κατέχω και πολύ το περιβάλλον... Όμως νομίζω ότι δεεν φαίνεται και τόσο έντονα!

Link to comment
Share on other sites

Το διχίλιαρο πλησιάζω τώρα, αλλά όταν τελειώσει το πενταράκι τό 'χουμε πιστεύω. Δηλαδή, δεν έχω γράψει μάλλον ούτε το μισό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ααα πες έτσι... Τώρα το κατάλαβα λοιπόν!!

 

Εγώ το τελείωσα!!! Μαζί με την εισαγωγή ξεπερνάει ελάχιστα τις 5000 λέξεις και τώρα μένει να κάνω διορθώσεις!!

 

Όταν θα είμαι έτοιμη θα το ανεβάσω!!:yahoo: (πάει καιρός απ' τον τελευταίο μου διαγωνισμό και χαζοχαίρομαι):mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Σόνια στις 4.100 λέξεις κι έχω ακόμα δύο βαρβάτες σκηνές.

 

Κι έκραζα την Ευγενία λέει, ε; :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι ένα αθώο θύμα :cold: της Ερινύας απο πάνω μου (κυριολεκτικά και μεταφορικά) :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..