Jump to content

26ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Καλοκαιρινός, Θέμα: Αποχέτευση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Οκ, νομίζω ότι είμαι πολύ κοντά στο να μην συμμετάσχω έβερ σε κανέναν διαγωνισμό του φόρουμ πλέον. ΓΙΑΤΙ πρέπει κάθε φορά να γίνεται η ίδια ιστορία; Οκ, ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ θα είναι ανώνυμες οι συμμετοχές. Γιατί κάποιοι το θέλουν έτσι. Γιατί ο διοργανωτής το θέλει έτσι κι αυτόν τον κανόνα έβαλε γι αυτόν τον διαγωνισμό. Κανείς δεν υποχρεούται να συμμετάσχει.

 

Ότι κανείς δεν υποχρεούται να συμμετάσχει ισχύει πάντα. Όπως και το ότι οι κανόνες είναι αυτοί που είναι, και αν μας αρέσουν. Απλά μια συζήτηση κάνουμε.

 

Δεν ξέρω τις προθέσεις του Ντίνου, που μπορεί όντως να το έκανε για πλάκα,. αλλά η πρόταση δεν είναι η πρώτη φορά που ακουγεται και δε νομίζω ότι έχει σχηματιστεί μόνο χάριν της πλάκας.

 

Εγώ αγαπάω αυτούς τους διαγωνισμούς και ούτε να σαμποτάρω έχω σκοπό, ούτε να κάνω φασαρία. Εκφράζω μια απορία. Over and out.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • DinoHajiyorgi

    120

  • Drake Ramore

    39

  • Stanley

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν ειναι ασχημη η ιδεα να αλλαξουν λιγο οι κανονες του διαγωνισμου και να ανεβουν ανωνυμα οι ιστοριες (αν και για μενα και την προηγουμενη φορα σαν ανωνυμα ανεβηκαν τα κειμενα :))

 

Θα δουμε ετσι απο πρωτο χερι ολοι, τα θετικα και τα αρνητικα που θα υπαρξουν.

 

Σε καποιον επομενο διαγωνισμο, ας γινει με ανοιχτη ψηφοφορια, και.. γενικα ας εξαντληθουν ολες οι προτασεις που επεσαν.

 

Ο χρονος θα δειξει τι τελικα ειναι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τις προθέσεις του Ντίνου, που μπορεί όντως να το έκανε για πλάκα,. αλλά η πρόταση δεν είναι η πρώτη φορά που ακουγεται και δε νομίζω ότι έχει σχηματιστεί μόνο χάριν της πλάκας.

Και οι απεδώ, και οι απεκεί, είναι αρπάχτε τους και χτύπα τους τα κεφάλια. Γμτσόι μου!

 

Ούτε εμένα μ'αρέσει η κρυφή συμμετοχή. Αλλά...

 

Τα ζιζάνια, από τον προηγούμενο διαγωνισμό και πιο πίσω, κυριολεκτικά μου σπάσανε τα νεύρα και μου τσάκισαν τα @@ με το γρι-γρι-γρι τους! Είναι - ένας - σύντομος - καλοκαιρινός - διαγωνισμός - μόνο Ιούλιος! Είπα να τους το δώσω αυτό το ένα, να κάνουμε το πείραμα, να χαρούν τα ζιζάνια, να δούμε όλοι πως είναι, και μετά ας το ξεχάσουμε αν δεν κάνει τη διαφορά. Τέλος.

 

Τέλος;

 

Αμ δε!

 

Γιατί δεν είναι μόνο τα ζιζάνια, ζιζάνια.

 

Είμαστε κι εμείς οι άλλοι, οι ομοϊδεάτες μου. Τώρα αρχίσατε το δικό σας γρι-γρι-γρι. Εκεί δηλαδή που επιτέλους κοιμήσαμε το μωρό και θα ησυχάσουν τα αφτάκια μας για λίγο, ΤΩΡΑ ΧΤΥΠΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΕΝΤΖΕΡΕΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ!

 

Έλεος ρε παιδιά, @#$%& την ανία σας!

 

Ιούλιος είναι, θάρθει και θα περάσει.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, εγώ συμφωνώ μαζί σου. Και όπως είπα, δεν υποχρεούται κανείς να συμμετάσχει, αν δεν του αρέσει, και εγώ το έχω υποστηρίξει πολλές φορές αυτό, δεν είμαι @#$@ να κάνω τώρα το αντίθετο. Απλά και μόνο εκφράσαμε κάποιες ενστάσεις κι επιφυλάξεις. Κι όπως είπα, δεν πρόκειται να μπλεχτώ σε καυγά και το κλείνω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω (απο ακαδημαικό ενδιαφέρον μιας και δεν θα διαγωνιστώ κατα πάσα πιθανότητα), για ποιον λόγο ακριβώς πειράζει να γίνουν ανώνυμοι οι διαγωνισμοί;

Την πλευρά των υπερμάχων της ανωνυμίας την ακούσαμε.

Οσοι θεωρείτε οτι είναι πολύ κακή ιδέα για ποιον λόγο το πιστεύετε;

 

Χωρίς καυγαδες και λοιπά ανόητα. Απο καθαρή περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω (απο ακαδημαικό ενδιαφέρον μιας και δεν θα διαγωνιστώ κατα πάσα πιθανότητα), για ποιον λόγο ακριβώς πειράζει να γίνουν ανώνυμοι οι διαγωνισμοί;

Την πλευρά των υπερμάχων της ανωνυμίας την ακούσαμε.

Οσοι θεωρείτε οτι είναι πολύ κακή ιδέα για ποιον λόγο το πιστεύετε;

 

Χωρίς καυγαδες και λοιπά ανόητα. Απο καθαρή περιέργεια.

 

Μια που ρωτάς, θα σου απαντήσω εδώ και μετά θα σιωπήσω για πάντα.

Για μένα προσωπικά:

α) Όλο το πανηγύρι στον διαγωνισμό είναι ο χαβαλές της προετοιμασίας. Ποιος γράφει; Ποιος βρήκε ιδέα; Ποιος παιδεύεται; Ποιος είναι κοντά στο τέλος; Ποιος θέλει μια παρότρυνση παραπάνω; Τα τηζεράκια, τα ποστεράκια, όλα αυτά. Όταν πέσει μια μούγκα, είσαι μόνος σου και δεν έχει πλάκα.

β) Είναι πολύ εύκολο να μην ακολουθηθούν οι κανόνες και κάποιος/κάποιοι να μιλήσουν.

 

γ) Ας πούμε ότι είμαστε σε μια συνάντηση. Τι γίνεται; Μούγκα κι εκεί;

δ) Χάνουμε και τον μετά χαβαλέ:΄Έγραψα, ψήφισα, πρόλαβα, όλο αυτό.

 

ε) Δεν μου αρέσει όλη αυτή η συνωμοσιολογία ότι κάποιοι κάνουν κλίκες με κάποιους και ψηφίζουν ονόματα κλπ.

Εγώ δεν το κάνω και ευπελπιστώ ότι δεν το κάνουν και οι περισσότεροι. Αν ωστόσο, παρ' ελπίδα είναι έτσι, τι εμποδίζει αυτόν τον κάποιον να συνενοηθεί με τους άλλους κάποιους για να αλλοιώσει τα αποτελέσματα;

 

Αυτά άπό μένα. Ο καλοκαιρινός διαγωνισμός είναι μόνο ακαδημαϊκό θέμα επειδή ούτε κι εγώ θα συμμετάσχω -για πρακτικούς λόγους, καμία σχέση με τους νέους κανόνες- αλλά θα στενοχωρηθώ πραγματικά αν πέσει τόση ακαμψία και δυσπιστία στον επόμενο που διοργανώνω εγώ. :rolleyes:

 

Edit: typo

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

για ποιον λόγο ακριβώς πειράζει να γίνουν ανώνυμοι οι διαγωνισμοί;

Πέραν κάποιων έξτρα εργασιών που πέφτουν στον διοργανωτή, συν διαφύλαξη της μυστικότητας (σκέψου να αρχίσει και ο θεσμός των pm καταγγελιών για το ποιος είπε σε ποιούς ποιο είναι το διήγημα του - έλληνες είμαστε)...

 

Για μένα είναι σα να παίρνω να διαβάσω βιβλίο που δεν αναφέρει συγγραφέα. Κάνουμε κάτι που θα είχε μια κάποια καλλιτεχνική χαρά, με showmanship, σε πανελλήνιες εξετάσεις διαποτισμένες στη δυσπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αρκετά απο αυτά, αλλά μονο αν το δεις απο ένα υποκειμενικό πρίσμα.

Τι εννοώ.

α)Το πανηγυρι στους διαγωνισμούς είναι μεν για κάποιους πανηγύρι (όπως λες) αλλά για κάποιους είναι κάτι περισσότερο (απο σχόλια που βλέπω αναρτημένα μετά απο διαγωνισμούς). Το βλέπουν πιο αποστασιοποιημένα (έξω απο παρέες και μητίγκια) και θεωρούν οτι λαμβάνουν μέρος -σοβαρα- σε έναν συγγραφικό διαγωνισμό. Δεν τους ενδιαφέρει με λίγα λόγια το φεστιβαλικό κλίμα του φόρουμ αλλά η αναμέτρηση τους επι ίσοις όροις με άλλους συγγραφείς.

 

β)Ναι είναι εύκολο να μην ακολουθηθούν οι κανόνες. Αλλά δεν μπορούμε να το ξέρουμε εκ των προτέρων. Επίσης όσο και να μην ακολουθηθούν θα υπάρξει μια σχετική αντικειμενικότητα. Αν κάποιος εκμυστηρευτεί την ιστορία του θα το κάνει σε κλειστό κύκλο. Γιατί αν ανοίξει ο κύκλος κατευθείαν θα φανεί.

 

γ)Αυτό αφορά μονο τα μέλη που κάνουν συναντήσεις. Μια παρέα δηλαδή (όσο άσχημο και αν ακούγεται αυτό). Μπορείτε να συζητήσετε ότι θέλετε στις συναντήσεις προφανώς. Ακόμη όμως και αν συζητησετε οτι μάλλον θα γράψετε μπορείτε νομιζω να κρατηθείτε και να μην πείτε τι θα γράψετε. Μου φαίνεται λίγο απίθανο σε συναντησεις να αναλύετε επακριβως το θέμα που γράφετε. συνηθως οι συζητησεις έχουν έναν μυστηριακό χαρακτήρα για το έργο του καθενός και τηρείται σιγή ασυρμάτου.

 

δ)και πάλι αυτό αφορά μονο όσους βλέπουν τους διαγωνισμούς φεστιβαλικά αλλά και πάλι σε μικρότερο βαθμό. Ο χαβαλές μετά την ψηφοφορία μπορεί να γίνει και δεν βλέπω τον λόγο να αλλάξει κάτι.

 

ε) Δυστυχώς η υποψία υπάρχει. Καλώς ή κακώς. Το οτι δεν το κάνεις εσύ Βάσω δεν σημαίνει οτι δεν το κάνουν κάποιοι.

 

Υ.Γ Δεν ενστερνίζομαι τις παραπάνω απόψεις (και ας τις έγραψα) αλλά δίνω τον αντίλογο της "άλλης πλευράς" όσο πιο αντικειμενικά μπορώ να την σκεφτώ.

 

για ποιον λόγο ακριβώς πειράζει να γίνουν ανώνυμοι οι διαγωνισμοί;

Πέραν κάποιων έξτρα εργασιών που πέφτουν στον διοργανωτή, συν διαφύλαξη της μυστικότητας (σκέψου να αρχίσει και ο θεσμός των pm καταγγελιών για το ποιος είπε σε ποιούς ποιο είναι το διήγημα του - έλληνες είμαστε)...

 

 

Ναι, αυτό είναι ζόρι, αλλά δεν ρωτούσα εσένα Ντίνο.

Εσυ σαν διοργανωτής (ανοικτόμυαλος) δέχτηκες να δοκιμάσεις κάτι (μάλλον πήρες την πρωτοβουλία) ακόμη και αν διαφωνείς, και αυτό είναι προς τιμην σου.

 

Το χειρότερο όλων είναι η στασιμότητα.

Οι δοκιμές είναι μια χαρά, και αν δούμε οτι δεν μας κάνουν τις στέλνουμε απο εκει που ήρθαν. Δεν υπογράψαμε δα και κανα συμβόλαιο!wink.gif

Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-77460700-1308304957_thumb.jpg

 

Θα ήταν κρίμα αν κάποιοι δεν συμμετάσχουν σε αυτόν τον διαγωνισμό, ξανά από πείσμα ή ιδεολογική στάση, τώρα που επιτέλους μπορούν να εκφραστούν σε όποιο τομέα του φανταστικού επιθυμούν.

 

Γράψτε κάτι μικρό, έστω 1.000 λέξεις.

 

Το θέμα σας ευνοεί. Έχετε γράψει τέλεια 500άρια στα ΦΕΦΕ των περασμένων ετών.

 

Θα ήταν σημαντικό να εκπροσωπηθούν όλα τα είδη, για λόγους ισορροπίας, σε αυτό το ιδιαίτερο θέμα.

 

post-1004-0-60865100-1308304966_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι διαγωνισμοί έξω είναι ανώνυμοι και απρόσωποι. Το λέω έχοντας στείλει διήγημα σε 1 ελληνικό (του αρχέτυπου) κι ένα φλασάκι σε έναν άλλο (δε θυμάμαι πως τον έλεγαν). Και έχω αυτή τη στιγμή 5,6 διηγήματα υπό submission στο εξωτερικό (αργούν ακόμα).

 

Στους διαγωνισμούς εδώ, υπάρχει η χαρά του να ξέρεις ποιος έγραψε τι, να διαβάζεις γνώμες, να βλέπεις το όλο φόρουμ να κινείται στο ρυθμό του εκάστοτε διαγωνισμού. Να βλέπεις πόστερ, να βλέπεις αδημονία για αποτελέσματα, να μπαίνεις στο φόρουμ για να δεις κάτι καινούργιο να ανεβαίνει, και μέλη να σπρώχνουν μέλη για να γράψουν. Να βλέπουμε νέες πένες να πετάγονται λαμπρές μέσα από διαγωνισμούς (adicto, Deadend, Valkyries, TheSea IsBurned και άλλοι ακόμα που τώρα μου διαφεύγουν)

 

Αλλά, όχι, ας το κάνουμε σιωπηρά . Να μη λέμε τίποτα, μην τυχόν και φανεί πως γράψαμε κάτι και ποιο. Ακόμα και τα σχόλια στο μέσο του διαγωνισμόυ (ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΨΗΦΙΣΑ) να κρίνονται ύποπτα. Και όλοι να κοιτάνε όλους για μαγειρέματα σε msn/skype/facebook/σήματα καπνού.

 

Και στο τέλος να βγούνε τα αποτελέσματα, να κάνουμε όλοι "αααα! εύγε!", κάποιοι να κάνουμε "ντάξει, έπεσε sms και λοιπά", και φυσικά να πάρει το νικητήριο μέλος το βραβείο "@.@"

Από παιχνίδι, να το μετατρέψουμε στον καημό που έχουμε έξω. Και χωρίς κανένα αντίκρυσμα στο τέλος.

 

Το ωραίο των διαγωνισμών δεν θεωρώ πως είναι ποιος κέρδισε, γιατί τότε θα είχαμε έναν νικητή και 19 χαμένους.

Ιστορίες αν θέλουμε, διαβάζουμε κι εκτός διαγωνισμών (οι βιβλιοθήκες έχουν χιλιάδες σελίδες) Σκατά, ποιος έχει ανάγκη το φόρουμ για να διαβάσει στην τελική; Κοιτάξτε γύρω σας και πείτε μου αν δεν υπάρχει κάτι για διάβασμα (εγώ βλέπω κάπου 200 βιβλία να με κοιτάνε πάνω από το pc στη βιβλιοθήκη).

Γιατί καθόμαστε και διαβάζουμε λοιπόν 60,000 λέξεις κάθε φορά; μα για να πάρουμε μέρος σε όλο το πανηγύρι που κρατάει 2 και 3 βδομάδες. ΕΙΔΙΚΑ όταν ανοίγουν τα σχόλια, που εκεί έχει και τη μεγαλύτερη φάση, όλοι περιμένουν πώς και πώς να ξεκλειδωθούν οι ιστορίες κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς, ρε παιδιά, αλλά εγώ τουλάχιστον το απολαμβάνω πολύ από τώρα! "Δεν έχει πλάκα;"! Ποιος το είπε αυτό;!Και μόνο τις εικόνες του Χατζηγιώργη να δεις, χρειάζεσαι τίποτα άλλο;rofl.gif

 

 

Για να πω και μια σοβαρή γνώμη, όμως, πολύ απλά ΑΣ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. Δηλαδή, για όνομα, δεν αποφασίζουμε για το Μνημόνιο ούτε για το αν ο Βενιζέλος κάνει για το Οικονομικών! Για όνομα του "Θεού" και της γυναίκας του, δηλαδή, ρε παιδιά. Τι στασιμότητα είναι αυτή; Λες και αν δοκιμάσουμε μια φορά, θα πέσει το φόρουμ ή θα μας φάει ο Πάγκαλος. Δεν κάνουμε κανέναν ανασχηματισμό, λέω εγώ; Εκλογές, ρε παιδιά, δημοψήφισμα. ΚΑΤΙ!death.gif

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαζί σου Σταν!drinks.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Ομοίως, συμπαίκτη Stan! :)

Δοκιμάζουμε το νέο format και βλέπωμεν.

Ο δικός μου φόβος (αλλά ΟΧΙ αιτία για να μην προχωρήσει η ιδέα του Ντίνου) είναι να ξεκινήσουν σχόλια και polls του τύπου "Ποιανού είναι αυτό το διήγημα;" και να χαθεί η μπάλλα και το τέρμα μαζί. :angry: Τέτοιοι φόβοι πάντα θα υπάρχουν, όμως, στην εποχή του facebook.

Όπως και να΄χει, respek στον Ντίνο για την εξαιρετική πρωτοβουλία. :thumbsup:

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αρκετά για το που να τα πω, εδώ ή στο άλλο κι αποφάσισα εδώ γιατί εδώ είναι που έχω να κάνω και πρόταση.

 

Βασικά, έχω μια εντύπωση ότι το βλέπετε εξαρχής στραβά γιατί έχετε πρόσφατη τη φόρτιση από την οποία ξεκίνησαν τα πράγματα. Όταν πριν από λίγο καιρό είπα "α! έχω μια ωραία ιδέα ελάτε να παίξουμε ρακόρ" δεν μπήκε κανείς στη διαδικασία να πει "Όχι! να μην παίξουμε γιατί θα γίνει αυτό ή το άλλο". Νομίζω πως έτσι είναι και εδώ. Είναι ένα καινούργιο παιχνίδι. Αυτό είναι στην πραγματικότητα. Γεννήθηκε από το παλιό? οκ. Και ποιος λέει πως αν μας αρέσει και το καινούργιο όσο το παλιό δεν τα κρατάμε και τα δύο? Ή μήπως είπε κανείς ότι δε θα ξαναέχουμε και φανερούς διαγωνισμούς? Δεν νομίζω ότι εννοείται κάτι τέτοιο, ούτε και πως το θέλει κανείς.

 

Η άποψη μου λοιπόν είναι να παίξουμε αυτό το καινούργιο παιχνίδι και το ευχαριστηθούμε όσο δεν πάει. Είναι αυτονόητο πως αν πούμε στον ένας στον άλλο τι γράψαμε και αν γράψαμε, εεεε δε θα παίξουμε, θα χάσουμε όλο το χαβαλέ του να δούμε άμα μας αναγνώρισαν, θα χάσουμε όλη τη φάση. Είναι όπως εκείνο το έθιμο ρε παιδί μου, τις απόκριες στην Πάρο, που βάζουνε τα παιδιά όλα τους τα ρούχα, κρύβουν το σουλούπι τους και το πρόσωπό τους και μετά πάνε στα σπίτια και χτυπάνε τις πόρτες. Όποιον τον βρούνε ποιος είναι χάνει. Κι εμείς εδώ δηλαδή, θα έχουμε μπει στη διαδικασία να γράψουμε κάτι που να μη μπορεί ο κολλητός, φίλος, γνωστός μας να καταλάβει από αυτό ότι το γράψαμε εμείς και θα πάμε να του το πούμε??? Ε, δεν είναι χαζό? Ποιανού το παιχνίδι χαλάμε, του αλλουνού? Όχι ρε παιδί μου, τη δική μας φάση χαλάμε. Και μέσα στην πρόκληση του όλου θέματος είναι φυσικά και το να καταφέρουμε να κρατήσουμε το στόμα μας κλειστό, να μπλοφάρουμε όσο μπορούμε για το αν γράψαμε ή όχι, να λέμε και να ξελέμε και να τρελάνουμε ο ένας τον άλλο προσπαθώντας να κρύψουμε πως γράψαμε ή το τι γράψαμε με τον ίδιο τρόπο που θα μπλοφάραμε τα χαρτιά μας. Να παίξουμε γαμώτο. Γιατί δεν είναι απλό?

 

Για μένα λοιπόν, αυτό είναι, ένα καινούργιο παιχνίδι. Το οποίο ίσως και να καταφέρω να το παίξω, ίσως και όχι. Αλλά πάντως με ψήνει να γράψω κάτι στη φάση που θα το διαβάσει η Λουθ και δε θα ξέρει ότι είναι δικό μου, στη φάση που θα το διαβάσει ο χρήστης Celestial ακόμα και δε θα ξέρει ότι είναι δικό μου. :) Κι ο χαβαλές του σαφέστατα θα είναι εκείνο το άλλο τόπικ με τα στοιχήματα. Δηλαδή, πραγματικά, εγώ όπως το φαντάζομαι το όλο θέμα το τζέρτζελο θα είναι τρελό.

 

Και τέλος, έχω και μια πρόταση που ίσως να κάνει το τζέρτζελο κι ακόμα πιο εποικοδομητικό: Να κάνουμε σχόλια κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας, αλλά να τα κάνουμε με τυχαία σειρά προσυμφωνημένη (ας πούμε αυτή με την οποία θα έχουν ανέβει οι ιστορίες) και να κάνουμε σε όλους. Αυτοί που θα γράψουν ΚΑΙ στον εαυτό τους, με κάθε ειλικρίνεια και χωρίς φόβο για τίποτα.

 

Αυτές ήταν οι θέσεις μου και απλά ξέρω ότι πετύχει δεν πετύχει θα έχουμε προσπαθήσει να παίξουμε ένα καινούργιο παιχνίδι. Ε, ας το παίξουμε ρε γαμώτο, κι άμα δε μας αρέσει δεν το ξαναπαίζουμε :friends:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι ένα καινούργιο παιχνίδι, το οποίο όντως μπορεί να έχιε την πλάκα του. Βάζουμε κάποιους συγγραφείς να γράψουν και μετά, μαντέψτε ποιο είναι ποιου. Εδώ όμως είνα εντελώς διαφορετικό το κόνσεπτ. Μη μιλάτε, μη συζητάτε σττα μύτινγκ... άλλη φάση. Τέλος πάντων. Σταματάω. Τώρα στ' αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μη μιλήσεις; Κι η μπλόφα στο παιχνίδι είναι. Και το πολλ ακόμα να γίνει (ποια ιστορία είναι ποιανού) κι αυτό φάση θα έχει. Τζέρζελο και χαβαλέ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε το σφάλμα να αναφέρετε πουθενά σε φόρουμ (ή μυτήγκιο) ποια ιστορία γράφετε, ή έχετε γράψει. Μην δώσετε καν πρόθεση συγγραφής. «Δεν ξέρω αν θα λάβω μέρος –γκουχ, γκουχ» κλπ. Μην τυχόν και αναρτήσετε αφηρημένα αφίσα για το έργο σας.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, υπάρχει απόσταση απ' το "τσιμουδιά γιατί σου 'κοψα τα πόδια" και το "μην χαλάσεις το παιχνίδι καρφώνοντας την ιστορία σου". Αυτό προσπαθεί να αποτρέψει ο Ντιν. Όχι, δεν είμαστε μεγάλα παιδιά, νηπιαγωγείο είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε το σφάλμα να αναφέρετε πουθενά σε φόρουμ (ή μυτήγκιο) ποια ιστορία γράφετε, ή έχετε γράψει. Μην δώσετε καν πρόθεση συγγραφής. «Δεν ξέρω αν θα λάβω μέρος –γκουχ, γκουχ» κλπ. Μην τυχόν και αναρτήσετε αφηρημένα αφίσα για το έργο σας.

 

Με φόβο αυτό:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Σε κανέναν βαθμό ξεκαρφώματος, δεν θα παραδεχτώ την ταυτότητα συγγραφέα σε συγκεκριμένο διήγημα. ΑΝ ΟΜΩΣ, συγγραφέας παραδεχτεί, ή του ξεφύγει, οπουδήποτε στο φόρουμ ότι εκείνος έγραψε το διήγημα, έχουμε δύο οδούς: Αφαιρείται το διήγημα από τον διαγωνισμό, ή βγαίνουν όλα τα ονόματα στη φόρα.

 

Ο ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΥΠΟΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ.

 

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ.

 

Αν μπορείτε να κάνετε τζέρτζελο χωρίς να χαλάσει η μυστικότητα, εγώ πάω πάσο.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλα τα σχόλια μέχρι τώρα (μου βγήκε η πίστη να τα διαβάσω! πότε προλάβατε και τα γράψατε, βρε αλάνια; :p ) έχω να πω τα εξής.

 

1) Η πρωτοβουλία του Ντίνου, αν δεν κάνω λάθος, προέκυψε από μια ιδέα που είχα ρίξει στο "Κάλεσμα για τις Ερινύες". Επομένως, ας μην πέσουμε να τον φάμε τον άνθρωπο -όχι πως θα το κάνατε, αλλά οκ.

 

2) Η σκέψη μου πίσω απ'την ιδέα ήταν ότι μπορεί έτσι άνετα ο καθένας να γράψει σε διαφορετικό ύφος και να μπερδέψει τους αναγνώστες. Είναι ένα ενδιαφέρον παιχνίδι για να δούμε αν είμαστε ευέλικτοι σαν συγγραφείς, σχετικά με το ύφος μας. Και πέρα από αυτό, θα είμαστε σίγουροι ότι οι αναγνώστες θα εκφράσουν τη γνώμη τους με ειλικρίνεια (αλλά και ευγενικά), χωρίς να φοβούνται μήπως στενοχωρήσουν το πρόσωπο που κρύβεται πίσω απ'την ιστορία. Στα υπόλοιπα, που ομολογώ δεν μου είχαν περάσει πιο πριν απ'το μυαλό, με καλύπτει απόλυτα η Κιάρα.

 

3) Αυτό δε σημαίνει, βέβαια, πως διαφωνώ με τον Ντίνο εκ Ξάνθης, με όλα τα θετικά των διαγωνισμών του φόρουμ, που απαρίθμησε. Για μένα, ούτως ή άλλως, αυτό που έχει τη μεγαλύτερη αξία στους διαγωνισμούς του φόρουμ είναι τα σχόλια, όχι η κατάταξη. Γιατί αν περίμενα απ'την κατάταξη... Ζήτω που καήκαμε! :tease:

 

4) Δεν πιστεύω πως κάποιος έχει τόσο μεγάλη λαχτάρα να κερδίσει στο διαγωνισμό, ώστε να αρχίζει να καρφώνει στους φίλους του ποιά ιστορία έγραψε. Όσον αφορά τις διορθώσεις εντός φόρουμ, δεν πιστεύω ότι είναι τόσο απαραίτητες, ώστε να μην μπορεί κάποιος να τις "θυσιάσει" για μια φορά.

 

5) Και κάτι τελευταίο, επειδή κάπου αναφέρθηκαν τα μυτίγκια -κοινώς οι συναντήσεις. Σε όσα έχω λάβει εγώ μέρος και σε όσες συζητήσεις, δεν ήταν τόσο έντονη η αναφορά στα διηγήματα των διαγωνισμών. Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή να περιορίζονται τα θέματα συζήτησής μας μόνο σε θέματα εντός του φόρουμ. Επίσης, πολύ άνετα (πολύ περισσότερο άνετα, θα έλεγα) θα μπορούσε κάποιος να "μαρτυρήσει" την ιστορία του σε κάποιον μέσω πμ, τηλεφώνου, msn, facebook... Εκεί δε θα είχε και άλλους μάρτυρες, στο κάτω κάτω. Πάντως, πραγματικά δε θεωρώ πως υπάρχει κάποιος λόγος να γίνει αυτό -εκτός κι αν σε κάποιον δοθεί ο ορός της αλήθειας! :tease:

 

Αυτά από εμένα! Εύχομαι να έχουμε καλή συνέχεια στο διαγωνισμό αυτό (αλλά και γενικώς) και να λυθούν οι όποιες παρεξηγήσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ξέρω αν το να είμαστε ευέλικτοι συγγραφείς είναι το ζητούμενο. Άλλοι ψάχνουν χρόνια την ''φωνή'' τους, κι εμείς κοιτάμε να την χάσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ξέρω αν το να είμαστε ευέλικτοι συγγραφείς είναι το ζητούμενο. Άλλοι ψάχνουν χρόνια την ''φωνή'' τους, κι εμείς κοιτάμε να την χάσουμε?

 

Μπορεί όμως να τη βρεις, "χάνοντάς" την. Μια τυπική άσκηση στη δημιουργική γραφή περιλαμβάνει ασκήσεις ύφους αλλά και είδους και λογοτεχνικού ρεύματος και "αν το έγραφε ο τάδε συγγραφέας πώς θα γινόταν". Όλα αυτά, αλήθεια πιστεύω ότι σε βοηθάνε να βρεις τη φωνή σου.

 

Κατά τ' άλλα, εγώ ψήνομαι τρελά να αλλάζουν τα πράγματα έτσι για το σασπένς, να μη βαριόμαστε βρε αδερφέ. Είναι όπως με τη Βύνη. Ναι, μου αρέσει που έχουμε ένα συγκεκριμένο γνώριμο στέκι, αλλά κάποιες φορές θα 'θελα να πηγαίναμε και πουθενά αλλού (π.χ. στο παγκάκι που είναι λίγο παρακάτω drinks.gif).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του διαγωνισμού είναι η ανικανότητα? :tease:

Τσουκ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..