Jump to content

Πρόταση για παιχνίδι


aScannerDarkly
 Share

  

18 members have voted

  1. 1. Τι όνομα να έχει το παιχνίδι;

    • Παρ' το γράφ' το - ο Howard έγραψε
    • Ατραπός
    • Δε μου αρέσει ούτε το ένα ούτε το άλλο, προτείνετε κάτι άλλο
    • Πλοτς
    • Ατραπλοτς
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Μόλις έλαβα μια άλλη πρόταση για όνομα που μου αρέσει πάρα πολύ:

 

ατραπός :μονοπάτι ή πέρασμα που δύσκολα το ακολουθεί κανείς

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    3

  • aScannerDarkly

    15

  • Tiessa

    7

  • Drake Ramore

    6

Top Posters In This Topic

Ναι Drake, νομίζω πως αυτό που έγραψες μοιάζει περισσότερο με εισαγωγή write-off. Αν η σκέψη μου είναι στο ίδιο μήκος κύματος με του Σκάννερ, νομίζω πως εννοούσε κάτι σαν:

Αγόρι συναντά κορίτσι. Ο πατέρας του κοριτσιού είναι μαφιόζος, και ο πατέρας του αγοριού μπάτσος. Μαζί με τη σχέση του ζευγαριού, φουντώνει και η παλιά έχθρα των γονιών τους, όταν ανακαλύψουν ποιος είναι ποιος. Τα αποτελέσματα δεν τα περίμενε κανείς...

...σίγουρα κάτι πιο ευφάνταστο βέβαια. Προτιμώ αυτή που έγραψε ο Σκάνμαν στο topic post. :p

Link to comment
Share on other sites

Το Ατραπός είναι καλό, αλλά αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει τίποτα που να παραπέμπει σε πίστα όπου έχεις να περάσεις από συγκεκριμένα σημεία. Κανένας που να βλέπει ράλι μήπως έχει να προτείνει κάτι; Κάτι σαν Ειδική Διαδρομή;

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά ότι εγώ προτείνω τα στοιχεία να αφορούν το μεγαλύτερο τμήμα της πλοκής και όχι μόνο το ξεκίνημά της.

 

 

Ναι, αυτό φαντάστηκα κι εγώ. Περισσότερη πλοκή έτοιμη.

 

 

 

Με μεγαλύτερο τμημα της πλοκής όμως δεν θα είναι κάπως δεσμευτικό;

Αν υπάρχει όλη η πλοκή (εστω χωρίς το φινάλε) στην ουσία οι συγγραφείς θα διαγωνίζονται μονο για το τεχνικό μέρος (και πάλι όχι όλο) και όχι για την ιδέα ή το πλέξιμο της πλοκής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με τη διαφορά ότι εγώ προτείνω τα στοιχεία να αφορούν το μεγαλύτερο τμήμα της πλοκής και όχι μόνο το ξεκίνημά της.

 

 

Ναι, αυτό φαντάστηκα κι εγώ. Περισσότερη πλοκή έτοιμη.

 

 

 

Με μεγαλύτερο τμημα της πλοκής όμως δεν θα είναι κάπως δεσμευτικό;

Αν υπάρχει όλη η πλοκή (εστω χωρίς το φινάλε) στην ουσία οι συγγραφείς θα διαγωνίζονται μονο για το τεχνικό μέρος (και πάλι όχι όλο) και όχι για την ιδέα ή το πλέξιμο της πλοκής.

 

 

 

Αυτό είναι γεγονός, αλλά φαντάζομαι θα μπορεί κανείς να προσθέσει και ενδιάμεσα σημεία.

Και αν είναι αρκετά ασαφές το περίγραμμα φαντάζομαι μπορεί κανείς να ελιχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει η πρόκληση του πώς να δέσουν οι συγγραφεις την πλοκή στο δικό τους κόσμος, στο δικό τους ύφος, σοτυς δικούς τους χαρακτήρες και στο δικό τους προβληματισμό. Αυτό που θα δίνεται θα είναι τα πιο τρανταχτά σημεία της πλοκής, τα οποία θα οδηγούν την εξέλιξη της ιστορίας. Αλλά τα ενδιάμεσα θα τα γεμίζει ο καθένας όπως θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγω αυτό που φοβάμαι είναι οι αναγνωσεις σε αυτην την περίπτωση.

Αν υπάρχει μεγάλο μέρος της πλοκής ετοιμο, πως θα δελεάσεις τους αναγνώστες να συνεχίσουν μετα το δευτερο-τριτο (παρόμοιο) διήγημα που θα διαβάσουν;

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Γι΄αυτό και θα είναι μόνο ένα περίγραμμα έτοιμο, αρκετά ελαστικό όμως. Και γι' αυτό σκέφτομαι πως μάλλον καλύτερα να μην υπάρχει δεδομένο φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

Το Ατραπός είναι καλό, αλλά αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει τίποτα που να παραπέμπει σε πίστα όπου έχεις να περάσεις από συγκεκριμένα σημεία. Κανένας που να βλέπει ράλι μήπως έχει να προτείνει κάτι; Κάτι σαν Ειδική Διαδρομή;

 

χαχαχαχα, δηλαδή πχ μπορούμε να βάλουμε formula, που σημαίνει συνταγή, σχεδιάγραμμα κτλ + άλλη μια λέξη που να ηχεί ωραία; Πχ πώς είναι το γράφω στα λατινικά;

 

Και κάνει και λογοπαίγνιο με το Rally. Νομίζω θα τραβάει και τα βλέμματα των καινούριων που είπε κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ να με συγχωρήσετε, αλλά ομολογώ πως για κανέναν λόγο δε θα ήθελα όνομα που να παραπέμπει σε αυτοκίνητα ή σε αθλητικά. Ιδιοτροπία, αν θέλετε, αλλά τι να κάνουμε..,

 

Και το "πεπατημένη" ίσως να ήταν αρκετά αντιπροσωπευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ να με συγχωρήσετε, αλλά ομολογώ πως για κανέναν λόγο δε θα ήθελα όνομα που να παραπέμπει σε αυτοκίνητα ή σε αθλητικά. Ιδιοτροπία, αν θέλετε, αλλά τι να κάνουμε..,

 

Και το "πεπατημένη" ίσως να ήταν αρκετά αντιπροσωπευτικό.

 

Νο problem. Τότε ψηφίζω Ατραπό κι αν το αλλάξεις σε πεπατημένη, η ψήφος μου παραμένει η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα η ιδέα του παιχνιδιού. Σίγουρα θα την δοκιμάσω κάποια στιγμή.

 

Σαν όνομα έχω να προτείνω το σύντομο και εύηχο "Πλοτς", εκ του Plots. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το όνομα, ας προτείνει κάτι ο δημιουργός. Scanner's Game!

Scanner's Game.:)

Link to comment
Share on other sites

"Πλοτς"; :rofl:

 

Εγώ ψήφισα "κάτι άλλο", αλλά επειδή δεν είναι ωραίο να τα περιμένω όλα έτοιμα, δεσμεύομαι να σκεφτώ κι εγώ κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Και μια αναβαθμισμένη εκδοχή του Plots: Plot-shifting! :)

(σε περίπτωση που φανώ σπαστικός με τη μανία μου να επεμβαίνω σε ονόματα, να ξεκαθαρίσω πως έτσι και επιλεγεί αυτό όλα τα cudos θα ανήκουν στον Άγγελο) :p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα μια άλλη πρόταση για όνομα που μου αρέσει πάρα πολύ:

 

ατραπός :μονοπάτι ή πέρασμα που δύσκολα το ακολουθεί κανείς

 

Συγγνώμη, από πού την έλαβες αυτή την πρόταση;;;Γιατί το είχα σκεφτεί από το απόγευμα και θα το πρότεινα, αλλά βιαζόμουν και το άφησα για αργότερα!Προφανώς και το ψηφίζω, λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγω αυτό που φοβάμαι είναι οι αναγνωσεις σε αυτην την περίπτωση.

Αν υπάρχει μεγάλο μέρος της πλοκής ετοιμο, πως θα δελεάσεις τους αναγνώστες να συνεχίσουν μετα το δευτερο-τριτο (παρόμοιο) διήγημα που θα διαβάσουν;

Εμένα πάλι αυτό ακριβώς μου αρέσει στο όλο παιχνίδι. Το πώς ο συγγραφέας θα δώσει κάτι το ενδιαφέρον σε μια ήδη καθορισμένη πλοκή. Μου φαίνεται παιχνιδάκι για "προχωρημένους" και διατήθεμαι να συμμετάσχω όταν και αν τρέξει.

Link to comment
Share on other sites

Πλοτς κι εγώ. Είχα ψηφίσει "Ατραπός", αλλά προτιμώ την εναλλακτική του Πλοτς (και πλατς και πλουτς, δε με πειράζει:fishing1:)και ο ρίξας την ιδέα παρακαλείται να κάνει ένα edit και να την προσθέσει κι αυτή στο πολλ.

Link to comment
Share on other sites

...ο ρίξας την ιδέα παρακαλείται να κάνει ένα edit και να την προσθέσει κι αυτή στο πολλ.

Νομίζω ότι ο Σκάννερ μπορεί ακόμα να τροποποιήσει το πολλ και να κάνει όποια προσθήκη θέλει. Αν το επιθυμεί μπορεί να προσθέσει και τη δική μου πρόταση.

 

Ευχαριστώ για τις ψήφους εμπιστοσύνης :p

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορώ, όπως έκανε κάποτε ένας θρύλος του φόρουμ, να αλλάξω τη σειρά στις επιλογές, ώστε να βγει αυτό που θέλω:devil2:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορώ, όπως έκανε κάποτε ένας θρύλος του φόρουμ, να αλλάξω τη σειρά στις επιλογές, ώστε να βγει αυτό που θέλω:devil2:

Πρόσεξε μόνο, γιατί υπάρχουν και screenshots - όπως υπήρξαν και τότε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..