Jump to content

Άλλα είδη διαγωνισμών


  

25 members have voted

  1. 1. Σε ποιο είδος διαγωνισμού από τα παρακάτω θα σας ενδιέφερε να συμμετάσχετε;

    • Τύπου "Ωρόρα".
    • Ανώνυμες συμμετοχές.
    • Το θέμα να είναι μια εικόνα ή μια ατάκα.
    • Με παλιά διηγήματα, ως έναυσμα για να διορθωθούν.
    • "Μάχη γιγάντων".
    • Το διήγημα να είναι ή να περιέχει κάποιου συγκεκριμένου είδους κείμενο, πχ συνταγή μαγειρικής, οδηγίες, suicide note.
    • Flash fiction, αλλά όχι live.

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Το θέμα της ατάκας (εκτός εξειδικευμένων περιπτώσεων) σίγουρα μπορεί να λειτουργήσει σε περισσότερα είδη. Κάποιος απο μια ατάκα θα μπορέσει να γράψει και τρόμο και φάντασυ και Ε.Φ.

 

Στις εικόνες είναι λίγο πιο συγκεκριμένα τα πράγματα. Εκει θα είναι πιο δεσμευτικό το είδος στα σιγουρα.

Οποτε αν οι μονομάχοι θέλουν να διαγωνιστούν σε διαφορετικά είδη (με ευχέρεια) παίζει καλύτερα η ατάκα. Αν παίζουν στο ίδιο είδος θα μπορούν να ζητήσουν εικόνα σε συγκεκριμένο είδος.

 

Υ.Γ Κάτι τέτοιο είχαμε πει να κάνουμε με τον Adicto πέρσι τέτοιο καιρό, αλλά λόγω κακής συννενόησης με την Σόνια δεν χρησιμοποιήσαμε εικόνα αλλά εισαγωγή.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    7

  • Drake Ramore

    6

  • wordsmith

    9

  • Eugenia Rose

    5

Η εικόνα μπορεί να θέσει με τον πιο σαφή τρόπο το είδος και το θέμα στο οποίο θα κινηθεί ο διαγωνισμός.

Εξαιρετική ιδέα.:good:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;huh.gif

 

 

Άντε, και υπόσχομαι πως θα είμαι φρόνιμος!dirol.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε κάνα δεκαήμερο αρχίζει ο Γενικός, αλλιώς θα ψηνόμουν για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;huh.gif

 

 

Άντε, και υπόσχομαι πως θα είμαι φρόνιμος!dirol.gif

Εγώ θα ήμουν μέσα, αλλά είμαι φρέσκος από ρακόρ οπότε αν θέλει άλλος ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, γιατρέ μου! Δεν θυμάμαι να έχουμε παίξει μαζί και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί... :)

Link to comment
Share on other sites

Μωρό μου, εσύ!wub.gif

 

Θα παίξουμε με ατάκα ή με εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

Οκ, λέω ατάκα λοιπόν, για να είναι λιγότερο δεσμευτικό απο εικόνα ως προς το είδος.

 

Μιας και η Κέλλυ εκδήλωσε ενδιαφέρον, περιμένουμε την ατάκα της.

Κέλλυ φρόντισε μονο να είναι κάπως ανοικτή για να μην περιοριστούμε στα είδη του φανταστικου.

 

Προσωρινός; τιτλος παιχνιδιού: Ατάκα κι επι τόπου

Οριο λέξεων: Απο 1000 εως και 3500

Είδη: Τα πάντα όλα (φανταστικο)

Χρόνος συγγραφής: 1 βδομάδα +(αν χρειαστεί) κανα δυο μέρες σε παρατάσεις

Χρόνος ψηφοφορίας: Ομοίως

 

Η ατάκα ή η πρόταση πρεπει να μπει στην ιστορία αυτούσια χωρίς αλλοίωση των εννοιών της. Μόνη μετατροπή μπορεί να υπάρξει σε πρόσωπο αφήγησης ή οπτικής γωνίας.

Επίσης πρέπει να έχει κάποιον ρόλο στην ιστορία και να μην παρακαμφθεί με συγγραφικά τεχνάσματα.

 

Περιμένουμε να ανοίξει η Κέλλυ το νέο νημα για τον πρώτο αυτό διαγωνισμό.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Αφού, λοιπόν, εγκαινιάστηκε το νέο παιχνίδι... «ατάκα/εικόνα... κι επί τόπου»... ας φροντίσει η κυρά που έδωσε την ιδέα (woooordsmiiiiiith, πες αλεύρι :p) να ανοίξει και το απαραίτητο τόπικ του παιχνιδιού, με τις οδηγίες και τους κανονισμούς.

 

Μέσα σε μια μέρα ξεκινήσανε δύο νέα παιχνίδια, τα όποια φαίνονται ότι έχουν πολλά να μας δώσουν και τράβηξαν από νωρίς το ενδιαφέρον των μελών. Ας δούμε, προς το παρόν, πώς θα πάνε αυτά τα παιχνίδια, προτού ξεκινήσουμε κι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oι τρεις ιδέες που μ'αρέσουν περισσότερο είναι:

 

Oι Ανώνυμες Συμμετοχές (αν και αυτο θα μπορούσε να καθιερωθεί σε κάθε διαγωνισμό, κάτι στο οποίο προσωπικά είμαι υπέρ).

 

Οι Παλιές Ιστορίες. Τι καλύτερο κίνητρο για να διορθώσει κάποιος μια ιστορία του ΚΑΙ να της δώσει μια "δεύτερη" ευκαιρία αν είχε πάρει μέρος σ'αυτήν σε κάποιο άλλο διαγωνισμό και δεν είχε κερδίσει πολύ καλή θέση?

 

H Mάχη Γιγάντων. Ακόμα μια ευκαιρία να διορθωθούν ίσως κάποιες ιστορίες, ή αν δεν θέλει ο συγγραφέας τους να διορθώσει τίποτα, μια δεύτερη ευκαιρία να προβληθεί η ιστορία του/της περισσότερο.

 

Μάλιστα αν γίνονταν και τα δύο, ίσως θα μπορούσαν στις Παλιές Ιστορίες να συμμετέχουν μόνο ιστορίες που ή δεν είχαν πάρει μέρος σε κανένα διαγωνισμό, ή αυτές που δεν μπήκαν στα τοπ-5 κάποιου διαγωνισμού, ενώ στη Μάχη Γιγάντων να παίρνουν μέρος μόνο ιστορίες που κατέληξαν στη 2η ως την 5η ή 6η θέση σε κάποιο διαγωνισμό. Έτσι δεν υπάρχει "αιτία καυγά" γιατί όλες οι ιστορίες θα είναι eligible κάπου.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λοιπόν, μια ιδέα για άλλο ένα είδος διαγωνισμού, που την είπα σε μερικούς στο Xmas meeting και την εγκρίνανε, είναι ο διαγωνισμός τίτλων. Οποιος ενδιαφέρεται, υποβάλλει ως συμμετοχή μια φράση που του φαίνεται ότι θα ήταν καλός τίτλος, έξυπνος, θα τραβούσε τον αναγνώστη να διαβάσει και το κείμενο. Απαραίτητη προϋπόθεση το κείμενο να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΓΡΑΜΜΕΝΟ. Όταν μαζευτούν 20 ή 30 συμμετοχές(γιατί εδώ δε χρειάζεται προθεσμία γραψίματος, μη μου πείτε), το κλείνουμε και ψηφίζουμε όπως στους διαγ διηγήματος, με αξιολογική λίστα και τον εαυτό μας τελευταίο. Ο άτυχος νικητής (χαρ χαρ) θα πρέπει να γράψει το διήγημα:devil2:(και ενδεχομένως μετά να υποστεί σχόλια τύπου "ο τίτλος καλος, το διήγημα χειρότερο"). Άντε να έχουμε από πού να κλέψουμε ιδέες εμείς οι άσχετοι τιτλοφόροι.

 

Παραδείγματα τίτλων που εμένα με έκαναν να πάω να διαβάσω το διήγημα:

 

Ο Μεγαλοδύναμος επιστρέφει σε 5'

 

Τρομοκρατική Οργάνωση Γερόντων

 

Τούλα η Σκατούλα

 

Το email του Θεού

 

Πώς σας φαίνεται; Γράψτε εδώ αν σας αρέσει και, αν ναι, να το βάλουμε μπρος.

Link to comment
Share on other sites

Ο άτυχος νικητής (χαρ χαρ) θα πρέπει να γράψει το διήγημα:devil2:(και ενδεχομένως μετά να υποστεί σχόλια τύπου "ο τίτλος καλος, το διήγημα χειρότερο").

 

 

Μ' αρέσει devil2.gif. Αλλά νομίζω αν το κάνουμε θα ήταν πιο απλό η ψηφοφορία να γίνει με poll και να επιλέγουμε πχ. 3 ή 6 τίτλους ή κάτι τέτοιο (ε κι αν έχουμε ισοπαλίες δεν πειράζει, ατύχ νίκησαν περισσότεροι, θα έχουμε περισσότερες ιστορίες να διαβάσουμε :p ). (Και μετά μπορούμε να έχουμε δεύτερο poll για το ποια ιστορία αξιοποίησε καλύτερα τον τίτλο της :bleh: ΟΚ, σκάω).

Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα γίνει, θα σκεφτεί κάποιος έναν τίτλο χωρίς να έχει ιστορία στο νου του; Περίεργο μού φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα γίνει, θα σκεφτεί κάποιος έναν τίτλο χωρίς να έχει ιστορία στο νου του; Περίεργο μού φαίνεται.

Ας την έχει την ιστορία στο νου του, αρκεί να μην την έχει ήδη γράψει. Φτάνει αυτό. Και για τους κανονισμούς κλπ θα τα βρούμε στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι ενδιαφέρον θα έχει να γράψει ο ίδιος μια ιστορία που έχει σκεφτεί από πριν. Αν πχ ανέθετε σε κάποιον άλλο να γράψει ιστορία με κάποιον συγκεκριμένο τίτλο, βγάζει περισσότερο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει και ως εξής: οι συμμετέχοντες δίνουν ο καθένας έναν τίτλο και ο διοργανωτής τ' ανακατεύει και τους τα μοιράζει και πρέπει να γράψουν το αντίστοιχο διήγημα.

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορεί να μπει στα ...επί τόπου παιχνίδια. Τίτλος κι επί τόπου. Δίνει κάποιος έναν τίτλο και οι παίχτες γράφουν μια ιστορία βάσει αυτού. Περίπου σαν αυτό που προτείνει η Σόνυα, αλλά με έναν τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως θέλετε. Απλώς εγώ ξεκίνησα με στόχο να βάλουμε κάποιο κίνητρο για να βρεθούν ωραίοι τίτλοι για κλέψιμο;-). Αλλά whatever.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Άλλη μια ιδέα για διαγωνισμό/συγγραφικό παιχνίδι, που μου ήρθε τώρα, κάτι σε στυλ fan fiction: ο διοργανωτής διαλέγει ένα διήγημα και οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να γράψουν ένα άλλο διήγημα που να διαδραματίζεται στον κόσμο του πρώτου διηγήματος. Καλύτερα αυτό που θα προτείνεται να είναι κάποιο γνωστό και δημοφιλές και να υπάρχει on line, για να το διαβάσουν και όσοι δεν το ξέρουν. Επίσης να μην είναι βιβλίο ή πολυλογία, γιατί δε θα βρεθούν και πάρα πολλοί να το έχουν διαβάσει, να το θυμούνται και να έχουν την ίδια γνώμη γι' αυτό. Λαμπρά παραδείγματα διηγημάτων σουφουφιτών που γράφτηκαν με βάση κόσμους ήδη υπαρκτούς στη λογοτεχνία είναι αυτό και αυτό(τα σέβη μας, κε Ασίμοφ). Πώς σας φαίνεται; Δεν έχετε αγαπημένα διηγήματα, με ενδιαφέρουσες κοσμοπλασίες, κοινωνικές συνθήκες, νόμους της μαγείας, τεχνολογία, μορφές ζωής κλπ για τα οποία θα θέλατε να μάθετε περισσότερα και να δείτε κι άλλα γεγονότα να συμβαίνουν εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Ως ιδέα δεν είναι κακή, αλλά έχω την εξής ένσταση: Οι αναγνώστες που θα πρέπει να ψηφίσουν τον νικητή, θα πρέπει να ξέρουν καλά τον συγγραφέα στον οποίο αποτίεται ο φόρος τιμής, για να ψηφίσουν σωστά, σύμφωνα με το πνεύμα του παιχνιδιού.

 

Υπάρχει πάντως βιβλιοθήκη fan fiction, στην οποία μπορεί κάποιος να καταθέσει κάποιο τέτοιο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αν, αντί για γενικούς και μεγάλους συγγραφείς, κάναμε τρίμπιουτ σε κάποιο κείμενο της δικής μας βιβλιοθήκης;

 

Πχ. διαβάστε το τάδε διήγημα και γράψτε ένα φαν-φίξιον στον κόσμο που έχει δημιουργήσει ο συφφορουμίτης σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν, αντί για γενικούς και μεγάλους συγγραφείς, κάναμε τρίμπιουτ σε κάποιο κείμενο της δικής μας βιβλιοθήκης;

 

Πχ. διαβάστε το τάδε διήγημα και γράψτε ένα φαν-φίξιον στον κόσμο που έχει δημιουργήσει ο συφφορουμίτης σας.

 

 

 

Αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρονhmm.gif. Αν ίσως βρούμε εθελοντές για μια δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..