Jump to content

Άλλα είδη διαγωνισμών


  

25 members have voted

  1. 1. Σε ποιο είδος διαγωνισμού από τα παρακάτω θα σας ενδιέφερε να συμμετάσχετε;

    • Τύπου "Ωρόρα".
    • Ανώνυμες συμμετοχές.
    • Το θέμα να είναι μια εικόνα ή μια ατάκα.
    • Με παλιά διηγήματα, ως έναυσμα για να διορθωθούν.
    • "Μάχη γιγάντων".
    • Το διήγημα να είναι ή να περιέχει κάποιου συγκεκριμένου είδους κείμενο, πχ συνταγή μαγειρικής, οδηγίες, suicide note.
    • Flash fiction, αλλά όχι live.

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Βάσικα σκέφτηκα πόσες φορές έχουμε πει τη φράση "ωραίο, αλλά ο κόσμος σου έχει ψωμί, γράψε κάτι μεγαλύτερο". Έ, ευκαρία να γράψουμε εμείς κάτι μεγαλύτερο σε κάποιον κόσμο που "έχει ψωμί".

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    5

  • aScannerDarkly

    7

  • Drake Ramore

    6

  • wordsmith

    9

Εγώ θα ψήφιζα Το θέμα να είναι μια εικόνα και μια ατάκα (μαζί)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ψήφιζα Το θέμα να είναι μια εικόνα και μια ατάκα (μαζί)

Έχει δοκιμαστεί κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ψήφιζα Το θέμα να είναι μια εικόνα και μια ατάκα (μαζί)

Έχει δοκιμαστεί κάτι τέτοιο

 

Yeap. Και θέλω να συνεχιστεί :D

Οκ οκ ψήφισα το Το θέμα να είναι μια εικόνα ή μια ατάκα

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Αν, αντί για γενικούς και μεγάλους συγγραφείς, κάναμε τρίμπιουτ σε κάποιο κείμενο της δικής μας βιβλιοθήκης;

 

Πχ. διαβάστε το τάδε διήγημα και γράψτε ένα φαν-φίξιον στον κόσμο που έχει δημιουργήσει ο συφφορουμίτης σας.

 

 

 

 

Εκεί ήθελα να καταλήξω, αλλά θεώρησα ότι θα ήταν πιο εύκολο/δημοφιλές να βάλουμε έναν κόσμο γνωστού διηγήματος, διότι, ακόμα και στο διαγωνισμό διηγήματος-που-να-διαδραματίζεται-στη-Μέση-Γη, που κάνει κάθε χρόνο ο σύλλογος φίλων Τόλκιν, οι συμμετοχές είναι κάτω από δέκα. Οπότε, τηρουμένων των αναλογιών, με κάποιον από μας στη θέση του Τόλκιν δεν ξέρω αν θα ενδιαφερθεί κανείς να γράψει fan fiction.

 

Ως ιδέα δεν είναι κακή, αλλά έχω την εξής ένσταση: Οι αναγνώστες που θα πρέπει να ψηφίσουν τον νικητή, θα πρέπει να ξέρουν καλά τον συγγραφέα στον οποίο αποτίεται ο φόρος τιμής, για να ψηφίσουν σωστά, σύμφωνα με το πνεύμα του παιχνιδιού.

 

 

Δε χρειάζεται αυτό, μόνο να έχουν όλοι διαβάσει το διήγημα που μπαίνει ως έναυσμα. Άλλωστε, μπορεί ο ίδιος συγγραφέας να έχει δημιουργήσει πάνω από έναν κόσμους(πχ Ursula LeGuin, Orson Scott Card) και δε θα γινόταν να τους λάβουμε όλους υπόψη μας. Ας μείνουμε σε ένα συγκεκριμένο διήγημα κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, πολύ, ίσως οι περισσότεροι, χτίζουν κόσμους σε ολόκληρα βιβλία. Αλλά όπως και να έχει, πρέπει το διήγημα να είναι κάπου διαθέσιμο για να το διαβάσει ο κόσμος - και πολύ πιθανό να είναι στα Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν, αντί για γενικούς και μεγάλους συγγραφείς, κάναμε τρίμπιουτ σε κάποιο κείμενο της δικής μας βιβλιοθήκης;

 

Πχ. διαβάστε το τάδε διήγημα και γράψτε ένα φαν-φίξιον στον κόσμο που έχει δημιουργήσει ο συφφορουμίτης σας.

Αυτό μου φαίνεται πιο πρακτικό. Και πιο χαβαλεδιάρικο. Μόλις δροσίσει λίγο ο καιρός ας του κάνουμε ένα τεστ-ντράιβ

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κι εγώ αυτό προτιμούσα (αν και υπάρχει και το altfactor, βεβαίως). Απλώς θα πρέπει ο διοργανωτής να διαλέξει το κατάλληλο διήγημα, ένα που να έχει κάποιον ευδιάκριτο "κόσμο" με ιδιαιτερότητες κλπ. Θα επιτρέπεται ο διοργανωτής να βάζει δικό του διήγημα; Να βάλουμε όριο λέξεων στο διήγημα-έναυσμα, να μην είναι ούτε φλασάκι, ούτε νουβέλα, για ευνόητους λόγους. Κι επίσης να αποφασίσουμε αν θα είναι διαγωνισμός-κάλεσμα ανοιχτό ή διαγωνισμός-μονομαχία, σαν τα write-off, τα ρακόρ και τα "ατάκα κι επί τόπου". Επίσης ο συγγραφέας του διηγήματος-εναύσματος να μη μπορεί να το αλλάξει και τα το διορθώσει άπαξ και έχει αρχίσει ο διαγωνισμός fan fiction. Διαδικαστικά όλα αυτά, αλλά τα σημειώνω εδώ για να τα θυμηθούμε την κατάλληλη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω εγώ, θα είχε πλάκα να είναι δύο έως πέντε ατόμων, και τα δύο έως πέντε άτομα να καλούσαν κάποιον να τους διοργανώσει, ζητώντας του να τους προτείνει ένα δικό του διήγημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, πολύ, ίσως οι περισσότεροι, χτίζουν κόσμους σε ολόκληρα βιβλία. Αλλά όπως και να έχει, πρέπει το διήγημα να είναι κάπου διαθέσιμο για να το διαβάσει ο κόσμος - και πολύ πιθανό να είναι στα Αγγλικά.

 

Πολλοί ίσως; :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, πολύ, ίσως οι περισσότεροι, χτίζουν κόσμους σε ολόκληρα βιβλία. Αλλά όπως και να έχει, πρέπει το διήγημα να είναι κάπου διαθέσιμο για να το διαβάσει ο κόσμος - και πολύ πιθανό να είναι στα Αγγλικά.

 

Πολλοί ίσως; :devil2:

Κάποιος να της δώσει αντιγουορντσμιθικό ορό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..