Jump to content

Πλοτς! (Πληροφορίες - Συμμετοχές)


aScannerDarkly
 Share

Recommended Posts

Σπύρο σε καταλαβαίνω, σε κατάστημα δουλεύω εγώ όλη μέρα, χρειάζομαι όμως κάτι να ξεφεύγω όποτε μπορώ και τέτοιοι διαγωνισμοί με "προκαλούν" για να κάτσω να γράψω! xexe

 

Εγώ είμαι μέσα πάντως.wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε καταλαβαίνω που με καταλαβαίνεις όμως πρέπει να χωρέσω στη ζωή μου και τη φωτογραφία και μια κοπέλα και είμαι τύπος που πνίγεται εύκολα:dazzled:

Αν το ανοίξετε προς Παρασκευή μεριά θα είναι καλύτερα για μένα. Μπορεί να δώσουν σημάδια ζωης κι άλλοι μέχρι τότε.

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια απ' τα ίδια φίλε μου με μόνη διαφορά εγώ έχω την μουσική μαζί με την κοπέλα, απλά έμαθα ν' αναπνέω και κάτω απ 'το νερό για να μην πνίγομαι. xexe

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια απ' τα ίδια φίλε μου με μόνη διαφορά εγώ έχω την μουσική μαζί με την κοπέλα, απλά έμαθα ν' αναπνέω και κάτω απ 'το νερό για να μην πνίγομαι. xexe

 

O.T.

Teach me master!!!
Link to comment
Share on other sites

Πσστ, αφήστε το promotion και πείτε, να το κάνουμε Παρασκευή; Να κλείσει όμως, μην το κάνουμε Ερινύες.

Link to comment
Share on other sites

Όποια μέρα και αν είναι εγώ θα συμφωνίσω, αν είναι Παρασκευή, τότε Παρασκευή.

 

@Σπύρο: Αν ξεκινήσουμε και μαθήματα μεταξύ μας τότε είναι που δεν θα προλαβαίνουμε! :lol:

Edited by Barbarian
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφού κανείς άλλος δεν απαντάει, Παρασκευή θα ανοίξει το τόπικ, οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν υπάρχει κι άλλος με όρεξη, μετά το τέλος του ΕΦ διαγωνισμού (για να μην παρακωλύσουμε κανένα), θα 'θελα μια παρτίδα πλοτς! ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, ο διαγωνισμός μάς τελείωσε, οπότε μπορούμε να κινήσουμε τις διαδικασίες για το επόμενο.

 

Με την ευκαιρία, αν πχ οι διαγωνιζόμενοι θέλουν κάποιο συγκεκριμένο μέλος να βάλει θέμα, ή αν κάποιος θέλει, μπορεί να το κάνει, δεν είναι αναγκαστικό να το βάλω εγώ. Αν πάλι δεν έχετε διοργανωτή, βάζω εγώ. Αυτό γενικά για το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μέσα! Κι ούτε έχω κάνα πρόβλημα με τον οποιοδήποτε διοργανωτή. Απλά περιμένω παρέα, σαν καλό παιδάκι, για να παίξω!:axeman: :battleaxe: :bow_arrow:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
On 6/20/2011 at 2:28 PM, aScannerDarkly said:

Ο λαός απεφάνθη και το όνομα αυτού: πλοτς!

 

Τι είναι λοιπόν το πλοτς; Είναι ένα παιχνίδι, που σκοπό έχει να αναδείξει την ιδιαίτερη υπογραφή του καθενός συγγραφέα, βάζοντας τους διαγωνιζόμενους να βαδίσουν σε μια ατραπό (για να χρησιμοποιήσω κι μια από τις άλλες υποψήφιες ονομασίες), σε ένα δύσκολο μονοπάτι που έχει ήδη χαραχθεί για λογαριασμό τους.

 

Πλοτς δηλαδή, εκ του plots. Θα δίνεται από τον εκάστοτε διοργανωτή ένα περίγραμμα πλοκής. Το περίγραμμα θα περιγράφει το δρόμο πάνω στον οποίο θα βαδίσουν οι διαγωνιζόμενοι, καθορίζοντας σημαντικά στοιχεία της ιστορίας, των πρωταγωνιστών, της πρόκλησης που θα πρέπει να αντιμετωπίσουν, των παθών τους κτλ - χωρίς όμως να τους περιορίζει ως προς το ύφος της ιστορίας (κωμική, περιπετειώδης, σκοτεινή κτλ), ως προς το είδος (φάντασι, ΕΦ, τρόμος...), καθώς και ονόματα, τοποθεσίες κτλ, ενώ το φινάλε θα μένει ανοικτό. Το φύλο των χαρακτήρων είναι στην ευχέρεια του διργανωτή αν θα καθοριστεί, όχι όμως και η φύση τους, που θα επιλέγεται από τον συγγραφέα (άνθρωπος, ρομπότ, δράκος, νάνος, πρωτόζωο, λειχήνας κτλ). Οι συγγραφείς θα καλούνται να γεμίσουν τα κενά και να κάνουν ένα σλάλομ ανάμεσα στα σημαιάκια που θα τους βάζει ο διοργανωτής, βάζοντας την προσωπική τους σφραγίδα στο διήγημα. Αυτό είναι το ενδιαφέρον του διαγωνισμού, να δούμε πώς μπορεί να χειριστεί ο καθένας και πόσο διαφορετικό τόνο να δώσει σε μια ιστορία σε μεγάλο βαθμό προκαθορισμένη.

 

Ένα πολύ σύντομο παράδειγμα:

Ο/Η/Το Α βρίσκεται σε μια άγνωστη ερημιά, χωρίς να ξέρει πώς βρέθηκε εκεί.

Ο/Η/Το Β ζει σ' εκείνον τον τόπο.

Ο/Η/Το Α αρχίζει να περπατάει, ψάχνοντας να μάθει πού βρίσκεται.

Α και Β συναντιούνται.

 

Ας πούμε λοιπόν πως κάποια τυχαία μέλη του sff γράφουν ο καθένας τη δική του ιστορία. Η ομοιότητα με γνωστές ιστορίες της βιβλιοθήκης και τεχνοτροπίες μελών του φόρουμ δεν είναι ακριβώς συμπτωματική:p

 

Μέλος 1: Ο Κύριος Α. ξύπνησε σε έναν τεράστιο άδειο δρόμο. Η άσφαλτος έκαιγε σαν θράκα. Χτύπησε τον εαυτό του στο μάγουλο για να δει μήπως ήταν όνειρο και τσίριξε από πόνο. Έπρεπε να ξεφύγει. Άρχισε να περπατάει, χωρίς να έχει ιδέα προς τα πού. [...] Μπροστά του πετάχτηκε ένα παράξενο πλάσμα, μεγάλο σαν γουρούνι, με καφετί τρίχωμα και κέρατα. Μόλις τον είδε, γρύλισε κι έτρεξε προς τα πάνω του. Ο Κύριος Α. πισωπάτησε κι έσφιξε τις γροθιές του. Χτύπησε το πλάσμα στη μύτη και το έριξε αναίσθητο. Ύστερα έσπασε το λαιμό του με τα χέρια, το έγδαρε και καταβρόχθισε τη ζουμερή του σάρκα. Είχε πεθάνει της πείνας τόσες ώρες στην ερημιά.

 

Μέλος 2: Η μελαχρινή μάγισσα γύρισε κι αντίκρισε το φως της πέμπτης σελήνης, της Κουίντα, που έβαφε γαλανό το τοπίο γύρω της. Στεκόταν με τα γυμνά της πόδια στο νερό ενός παγωμένου ποταμού. Αναρωτήθηκε αν αυτό ήταν στ' αλήθεια το μέρος που ήθελε να τη στείλει το ξόρκι. Σήκωσε τους ώμους κι αποφάσισε να το διαπιστώσει από μόνη της. [...] Ήταν στ' αλήθεια ο αγαπημένος της εκείνος που στεκόταν κάτω από τη γέρικη ιτιά, με το φεγγάρι να διαγράφει το κορμί του στο μισόφωτο. Τον πλησίασε και, μόλις να βλέμματά τους διασταυρώθηκαν, άρχισαν να περπατούν, όλο και πιο γρήγορα, ο ένας προς το μέρος του άλλου, με βουβές κραυγές να πνίγουν τη χαρά τους. Άπλωσαν τα χέρια τους για να αγκαλιαστούν, μα πέθαναν κι οι δύο πριν προλάβουν να αγγίξουν τα δάχτυλά τους.

 

Μέλος 3: Έξυσε τη γενιάδα του. "Πού στο $#@@#$ βρίσκομαι, μούγκρισε στην άναρθρη γλώσσα του. Άρπαξε ένα ξύλο κι άρχισε να τριγυρίζει, έτοιμος να τσακίσει το κεφάλι οποιουδήποτε έμπαινε στο δρόμο του. [...] Μέσα από τα δέντρα άκουσε μια κραυγή κι ένα λυγερόκορμο ελάφι πετάχτηκε μπροστά του. Ένιωσε να του σηκώνεται.

 

Μέλος 4. Υγρή ομίχλη σερνόταν γύρω του και τυλιγόταν στους σάπιους κορμούς. Το λασπωμένο έδαφος βούλιαζε κάτω από τα πόδια του. Τίποτα δεν κουνιόταν σ' εκείνον τον τόπο. Το μόνο που άκουγε ήταν τα γλοιώδη φύλλα να υποχωρούν στα βήματά του. [...] Το σώμα της ήταν κατάλευκο, στολισμένο με γαλαζοπράσινες ανταύγειες από τη μούχλα που είχε αρχίσει να τη σκεπάζει. Άγγιξε το πρόσωπό του με τα δάχτυλά της, με τη σάρκα να ξεπροβάλλει γυμνή κάτω από σκισμένο δέρμα, και του είπε, "Κανείς δε φεύγει ποτέ από δω. Εκείνοι δε θα μας αφήσουν".

 

Πέρα από τη χονδροειδή απομίμησή μου, νομίζω πιάνετε το νόημα.

Κανόνες

 

Όπως στο write off, βρίσκουμε συμπαίκτες και περιμένουμε τη σειρά μας.

Συμμετέχοντες: Αρχικά, ας μείνουμε στους 2-5 συν ένας διοργανωτής.

Λέξεις: Έως 3000

Προθεσμία: Μία εβδομάδα (με το παραδοσιακό ενδεχόμενο παράτασης μετά από ικεσίες στο διοργανωτή

 

Κάθε διαγωνισμός θα παίρνει αύξοντα αριθμό και θα φιλοξενείται στο δικό του τόπικ. Οι ιστορίες που συμμετέχουν θα μπορούν να ποστάρονται και στη βιβλιοθήκη, με λινκ από το τόπικ του διαγωνισμού προς τα εκεί και αντίστροφα (για να φαίνεται και η προέλευσή τους).

 

Αν ξεχνάω κάτι σημαντικό, συμπληρώστε.

 

Και μετά από την παρουσίαση, ας προκηρύξουμε το διαγωνισμό Πλοτς #1, τον οποίο λαμβάνω την τιμή να διοργανώσω. Οι ενδιαφερόμενοι ας δηλώσουν συμμετοχή εδώ.

 

 

Credits

Η αρχική ιδέα για το παιχνίδι είναι του aScannerDarkly.

Εγω μπορεί να δηλώσω!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πλοτς! (Πληροφορίες - Συμμετοχές)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..