Jump to content

Ατάκα κι επί τόπου #1 (Drake Ramore - Ο συγγραφέας ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημα)


wordsmith
 Share

Recommended Posts

Αφού τιμήσατε με την ψήφο σας μία από τις ιδέες μου για άλλα είδη διαγωνισμών (υπόκλιση με το χέρι στη φούστα), εγκαινιάζω τον πρώτο διαγωνισμό με θέμα μια ατάκα.

 

Προσωρινός; τιτλος παιχνιδιού: Ατάκα κι επι τόπου

Οριο λέξεων: Απο 1000 εως και 3500

Είδη: Τα πάντα όλα (φανταστικο)

Χρόνος συγγραφής: 1 βδομάδα +(αν χρειαστεί) κανα δυο μέρες σε παρατάσεις

Χρόνος ψηφοφορίας: Ομοίως

 

Η ατάκα ή η πρόταση πρεπει να μπει στην ιστορία αυτούσια χωρίς αλλοίωση των εννοιών της. Μόνη μετατροπή μπορεί να υπάρξει σε πρόσωπο αφήγησης ή οπτικής γωνίας.

Επίσης πρέπει να έχει κάποιον ρόλο στην ιστορία και να μην παρακαμφθεί με συγγραφικά τεχνάσματα.

 

(κλόπι πέιστ από το γιατρό)

 

Τι άλλο; Α, ναι... Η ατάκα είναι:

 

Μην κάνεις παύση όταν ο κόσμος ξέρει τι θα πεις.

 

Γράφετε και ανεβάζετε τα διηγήματα μέχρι τα μεσάνυχτα της Δευτέρας 27 Ιουνίου. Αν δε σας αρέσει, πείτε το τώρα, έχω σκεφτεί κι άλλες.

Καλές εμπνεύσεις!

 

edit: (αλλαγή ατακας) Καλά, καλά. Πάρτε αυτήν, που την είχα απορρίψει στην αρχή επειδή τη θεώρησα πολύ δύσκολη.

 

Συμμετέχει μία ιστορία:

Θεραπεία Αποκατάστασης - Drake Ramore (Ο συγγραφέας ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημα)

Edited by Ghost
Προστέθηκε η μία ιστορία.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, μιας και μας δίνεις την δυνατότητα παραπάνω...

 

Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν είναι καθόλου ανοικτή ατάκα (ουτε καν ατάκα) και οδηγεί σε ιστορία που σίγουρα η Σόνυα θα με ξεφτιλισει!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μιας και μας δίνεις την δυνατότητα παραπάνω...

 

Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν είναι καθόλου ανοικτή ατάκα (ουτε καν ατάκα) και οδηγεί σε ιστορία που σίγουρα η Σόνυα θα με ξεφτιλισει!:lol:

 

That's the point!:devil2: :lol:Αν το εννοείς σοβαρά και συμφωνεί και η Sonya, το αλλάζω μέχρι το βράδυ. :mf_sherlock: Δειλέ! :animal_rooster: :atongue:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάω, γιατί δεν είναι καν ατάκα.

Είναι μια διατυπωμένη διαπίστωση κάποιου χαρακτήρα που σε περιορίζει (γιατί μπορεί να μην συμφωνείς καν στην ουσία της πρότασης). Αν εγώ δεν το πιστευω αυτό που λέει η πρόταση, πώς να γράψω ιστορία πάνω του.

 

Ατάκα είναι κάτι ανοικτό χωρίς να προσδιορίζει τους χαρακτήρες των χαρακτήρων ή την προδιάθεση του συγγραφέα για αυτούς.

Ατάκες ας πούμε είναι:

 

"Ανοικτός μπουφές. Για όλους!"

"Λες να γίνομαι στάχτη; Πρόλαβε να ρωτήσει πριν..."

"Το δείγμα είναι έτοιμο. Να τον πακετάρουμε ή θα τον απολαύσετε εδω;"

"Τίναξε τα μαλλιά της και όλα τα άστρα του σύμπαντος έπεσαν στην γή"

" Η βάλβιδα αντεπιστροφής έσπασε. Εχεις καμια τσίχλα;"

"Το τσίρκο των θαυμάτων τώρα στην πόλη σας!"

"Οταν έδωσα το δεξί μου χέρι ήξερα ήδη οτι έκανα λάθος"

 

κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάω, γιατί δεν είναι καν ατάκα.

Είναι μια διατυπωμένη διαπίστωση κάποιου χαρακτήρα που σε περιορίζει (γιατί μπορεί να μην συμφωνείς καν στην ουσία της πρότασης). Αν εγώ δεν το πιστευω αυτό που λέει η πρόταση, πώς να γράψω ιστορία πάνω του.

 

Ατάκα είναι κάτι ανοικτό χωρίς να προσδιορίζει τους χαρακτήρες των χαρακτήρων ή την προδιάθεση του συγγραφέα για αυτούς.

Ατάκες ας πούμε είναι:

 

"Ανοικτός μπουφές. Για όλους!"

"Λες να γίνομαι στάχτη; Πρόλαβε να ρωτήσει πριν..."

"Το δείγμα είναι έτοιμο. Να τον πακετάρουμε ή θα τον απολαύσετε εδω;"

"Τίναξε τα μαλλιά της και όλα τα άστρα του σύμπαντος έπεσαν στην γή"

" Η βάλβιδα αντεπιστροφής έσπασε. Εχεις καμια τσίχλα;"

"Το τσίρκο των θαυμάτων τώρα στην πόλη σας!"

"Οταν έδωσα το δεξί μου χέρι ήξερα ήδη οτι έκανα λάθος"

 

κλπ κλπ κλπ

 

Αυτά μοιάζουν με "Ιστορίες σε έξι λέξεις" και μου φαίνονται πολύ περιοριστικά. Οκ, το άλλαξα. Ας είναι μόνο προφορικές οι ατάκες.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα, ωραία ανοικτή πρόταση προς πολλές κατευθυνσεις! (αν και ακόμα δεν μου έρχεται κάποια...)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε αμέσως με αυτήν την φράση (την καινούρια) κρίμα που δεν παίζω εγώ. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Goddamn, ποια ατάκα (με την οποία θα έσκιζα τον Ντρέικ) έχασα; :Ρ

 

Αλλά νέβερμάιντ κι αυτή καλή είναι... :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να δεις πως πήγαινε...

Κάτι για ερωτικό παροξυσμο έλεγε.... και οτι η γυναίκα έδινε.... και ο άντρας έπαιρνε... αλλά ήταν στην ουσία το αντίθετο. Ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων για κορμια που αγγίζονται και χαιδεύονται και all that jazz!

 

Ασε ...ήμουν καμμένος απο χέρι κυρα Ερινύα!laugh.gif

 

Τουλάχιστον τώρα υπάρχει μια κάποια ελπίδα...dirol.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι, ρε λαβ ντόκτορ; Άσε τα παιδιά να χαϊδευτούν, καλοκαιράκι είναι... :Ρ

 

Αλλά η δεύτερη ατάκα μ' αρέσει κι εμένα καλύτερα, είναι πιο πιασάρικη. Χώρια που έχουμε και τις Ερινύες, πόσο πάθος και πόνο να γράψει πια το χεράκι μου; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι...να αφήσουμε ανοικτό το άνω όριο λέξεων;

Οπως φαίνεται θα μακρυγορήσω..poster_oops.gif

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ενός απρόσμενου (και υπέροχου) χανγκόβερ ΠΣΚ στην Ρόδο (είμαι με σύνολο μονοψήφιες ώρες ύπνου εδώ και τέσσερις μέρες), αιτούμαι μια παράταση εικοσιτεσσάρων ωρών για να κοιμηθώ, να περάσω την ιστορία απ' το χειρόγραφο στον υπολογιστή και να της κάνω και το απαραίτητο ρετούς.

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ την κατανόησή σας, καλοί μου φίλοι... Αυτή την στιγμή συμβαίνουν τρία πράγματα ταυτοχρόνως:

 

α) η ΔΕΗ έχει βάλει σκοπό της ζωής της να μου κόβει το ρεύμα την ώρα που γράφω

β) κλείνουμε τρίμηνο στο μαγαζί

γ) ετοιμάζομαι για την μετανάστευση σε τρεις βδομάδες.

 

Μη με δείρεις, Απόστολε, θα την ανεβάσω, αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Ok, no problem! :drinks:

 

Απλά ανησυχησα γιατί με την ψηφοφορία για το Πλοτς απο το βράδυ και την εναρξη με το θέμα για τον καλοκαιρινο του Ντίνου δεν θα υπάρχει η ευχέρια απο τα μέλη να προλάβουν και το "ατακα κι επι τόπου".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σχολιάσουμε και τις 2 ιστορίες μαζί,ε;

 

Ε, ας κρατήσουμε το πρωτόκολλο των διαγωνισμών.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω οτι έπεσαν πολλά στην Χριστίνα αυτόν τον καιρό και δεν πρόκειται να σηκωθεί κάποια ιστορία σύντομα και επειδή θέλω να ξεκινήσω μετάφραση της δικής μου (οπότε χρειάζομαι τα σχόλια) ας αφήσουμε τον διαγωνισμό στην άκρη, μιας και η Χριστίνα έχει αρκετά στο κεφάλι της αυτόν τον καιρό, και κάποιος καλός συντονιστής ας μεταφέρει το ποστ που περιέχει την ιστορία στην βιβλιοθήκη τρόμου που θα είναι ανοικτή για σχολιασμό.

 

Υ.Γ Χριστίνα την άλλη φορά ρε, που θα είσαι πιο άνετη.wink.gif

Link to comment
Share on other sites

κάποιος καλός συντονιστής ας μεταφέρει το ποστ που περιέχει την ιστορία στην βιβλιοθήκη τρόμου που θα είναι ανοικτή για σχολιασμό.

Done. Είμαι καλός... :lol:

 

Απόστολε, τσέκαρε κι εσύ αν είναι όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ατάκα κι επί τόπου #1 (Drake Ramore - Ο συγγραφέας ζήτησε να αφαιρεθεί το διήγημα)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..