Jump to content

Πλοτς! #1 (kitsos vs Naroualis vs Nihilio vs Nirgal vs Nienor)


aScannerDarkly
 Share

Πλοτς! #1  

12 members have voted

  1. 1. Ποια ιστορία σας άρεσε περισσότερο;


This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Κατώτατο όριο λέξεων υπάρχει; Γιατί αν ναι, δε με βλέπω να ξεπερνάω τις 1500 λέξεις όσο κι αν το τεντώσω άκυρο, το πρώτο draft πέρασε τις 2000 και ίσως προσθέσω κι άλλες.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    10

  • Naroualis

    10

  • aScannerDarkly

    22

  • Nirgal

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν υπάρχει, αλλά έτσι κι αλλιως οι 2000 δεν είναι και τόσες λίγες.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω πως απόψε θα είμαι έτοιμος. Αν όλα πάνε καλά θα ανεβάσω αργά το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα προσπαθήσω να το ανεβάσω απόψε, όχι για κανέναν άλλον λόγο, αλλά γιατί αν το κρατήσω περισσότερο, μάλλον δε θα το ανεβάσω καθόλου... :(

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, μαζευόμαστε... Πάντως, μέχρι αύριο το βράδυ να έχετε ανεβάσει όλοι. Κι αυτή τη φορά το εννοώ;-)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος, αλλά θα εκμεταλλευτώ την καλοσύνη του φίλιπ ντικ ώστε να βρω τα λάθη μου και θα το ανεβάσω αύριο. Θενκς! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ κύριε φανταστρουμφικ διοργανωτά :)

Μόλις τελείωσα την εξεταστική μου, πρέπει να γίνουνε δυο τρεις δουλίτσες, τις κάνω κι ασχολούμαι φανατικά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκλήρωσα την ανάγνωση και των υπόλοιπων διηγημάτων που αναρτήθηκαν.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσαμε να γράψουμε μικρότερες ιστορίες, αλλά, σίγουρα το σχεδιάγραμα γέννησε στον καθένα μας τόσο διαφορετικές, όσο και παρόμοιες ιδέες για την εκπλήρωσή των σταδίων του.

Νομίζω ότι ως διαγωνισμός έχει τη δυνατότητα να προκαλέσει αρκετές συζητήσεις, γύρω από τον τρόπο που θα βρίσκει ο κάθε συμμετέχοντας για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της "ραχοκοκαλιάς".

Τελικά, νομίζω ότι ο "περιορισμός" του θέματος δίνει ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Ως είδος διαγωνισμού θέτει την "πρόκληση" σε κάθε δημιουργό να προσπαθήσει να πει κάτι διαφορετικό, ακόμα και στην πολύ πιθανή περίπτωση που θα κινηθεί εντός του ίδιου λογοτεχνικού είδους με αρκετούς (αν όχι με όλους) από τους υπόλοιπους συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαγωνισμός έληξε, έχουμε πέντε ιστορίες. Λινκ αύριο. Ορμάτε!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ποστ θα βρείτε συνδέσμους για τις ιστορίες του διαγωνισμού και το poll για να αναδειχθεί ο νικητής.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.

Και μιας και είμαι νέος σε αυτήν την διαδικασία, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει;

 

Νόμιζα ότι κατά την ψηφοφορία, το κάθε μέλος δίνει έναν κατάλογο με τις ιστορίες κατανεμημένες κατά σειρά προτίμησης (από αυτήν που του/της άρεσε περισσότερο, προς αυτήν που του/της άρεσε λιγότερο). Επίσης όσοι σευμμετείχαν στον διαγωνισμό θα πρέπει να τοποθετήσουν το διήγημά τους στην τελευταία θέση.

 

Εδώ απλώς θα πρέπει να δώσω την ψήφο μου στην ιστορία που μου άρεσε περισσότερο απ' τις υπόλοιπες;

Και προφανώς δεν θα πρέπει να ψηφίσω τη δική μου ιστορία, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Νόμιζα ότι κατά την ψηφοφορία, το κάθε μέλος δίνει έναν κατάλογο με τις ιστορίες κατανεμημένες κατά σειρά προτίμησης (από αυτήν που του/της άρεσε περισσότερο, προς αυτήν που του/της άρεσε λιγότερο). Επίσης όσοι σευμμετείχαν στον διαγωνισμό θα πρέπει να τοποθετήσουν το διήγημά τους στην τελευταία θέση.

 

Εδώ απλώς θα πρέπει να δώσω την ψήφο μου στην ιστορία που μου άρεσε περισσότερο απ' τις υπόλοιπες;

Και προφανώς δεν θα πρέπει να ψηφίσω τη δική μου ιστορία, σωστά;

 

Αυτό που λες, Σταμάτη, ισχύει για τους διαγωνισμούς με τις πολλές συμμετοχές. Εκεί ψηφίζουμε τον τρόπο που αναφέρεις, στέλνοτας πμ σε διοργανωτή και κάποιον moderator.

Εδώ, βλέπω ότι ο Scanner άνοιξε poll, άρα λογικά περιμένει μόνο μια ψήφο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξαναδιάβασα το τόπικ και δεν κατάφερα να βρω κάτι περί σχολίων, κι αφού και οι ιστορίες είναι ανοιχτές και με βάση το "ορμάτε" του κυρίου υπέροχου διοργανωτή μας, σχολιάζω διαβάζοντας.

 

Τώρα για τι θα ψηφίσουμε εμείς, Nirgal, μη βιαστείς, άσε να μας ενημερώσει η διοργάνωση για να βγει μια φόρμουλα και να δούμε μετά κι αν δουλεύει σωστά.

 

Όσο αφορά το σχεδιάγραμμα σε σχέση με το πόσο δύσκολο ή εύκολο ήταν τελικά, πλέυαμπλ ή όχι, κτλ, όρια λέξεων, σχόλια επί της διαδικασίας κτλ, η φάση είναι ότι για να τα πούμε όλα αυτά (οι συγγραφείς) πρέπει να αναφερόμαστε και στις ιστορίες και προφανώς να απαντάμε και σε διάφορα πράγματα. Προσωπικά, δε με νοιάζει καθόλου να γίνεται η κουβεντούλα όσο διαρκεί ακόμα η ψηφοφορία να έχει και τζέρτζελο. Απλά, αυτό που έχω δει είναι ότι όταν μπούμε στη διαδικασία να απαντήσουμε πριν από ένα χρονικό περιορισμό (ας πούμε το τέλος της ψηφοφορίας ή κάτι τέτοιο) ουσιαστικά χάνουμε αναγνώσεις. Δηλαδή, κάποιος που δεν έχει διαβάσει ακόμα να μας πει μια γνώμη, όταν διαβάσει ένα απαντητικό σχόλιο και λυθούν οι απορίες του, τελικά κάποιες δε μας τις λέει. Κι άρα εμείς τις χάνουμε αυτές τις πληροφορίες. Στη συγκεκριμένη φάση, εντάξει, εγώ πέρασα πολύ καλά γράφωντας το κι είναι και το μόνο που ελπίζω για τις αναγνώσεις. Είναι πολύ καινούργιο για μένα αυτό που έφτιαξα και δε με νοιάζει ιδιαίτερα. Όμως δεν ξέρω αν είμαστε όλοι σε αυτή τη φάση και θα ήθελα από το Scanner (στο τέλος) μια απαντήση για να θέσουμε και τους υπόλοιπους κανόνες στο παιχνίδι.

 

Scanner ευχαριστούμε πολύ για τη διοργάνωση μέχρι στιγμής και σου ζητώ συγνώμη που σου βγάζω δουλειές :friends:

Link to comment
Share on other sites

Για τα σχόλια έχετε δίκιο, δεν έγραψα κάτι, αλλά αυτό γιατί έχω τόσο συνηθίσει το καθεστώς εδώ, που δεν το σκέφτηκα καν. Ως είθισται λοιπόν, ας μην απαντάμε μέχρι να τελειώσει η ψηφοφορία. Κατά τα άλλα, έβαλα πολλ, γιατί είναι ένας διαγωνισμός σαν πιο μεγάλο write off, με περιορισμένο αριθμό συμμετεχόντων. Θα μπορούσαν να ήταν και μόνο δύο, γι' αυτο σκέφτηκα πως το σωστό είναι το πολλ. Αλλά μιας κι είστε αρκετοί συγγραφείς, νομίζω μπορείτε να ψηφίσετε κι εσείς, και νομίζω ότι είστεε εντάξει παιδιά και δε θα ψηφίσετε τον εαυτό σας;-)

Link to comment
Share on other sites

ok, νομίζω ότι έλαβα απαντήσεις σε όλες μου τις απορίες.

 

Όσο για το θέμα των κανόνων του διαγωνισμού, αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε ως κριτήριο για το ποια ιστορία θα πρέπει να προτιμηθεί από τους αναγνώστες, να ληφθεί υπόψιν και το κατά πόσο οι διαγωνιζόμενοι ακολούθησαν το σχεδιάγραμμα ή όχι.

Αυτό, βέβαια, ίσως θα απαιτήσει και ένα είδος ενδιάμεσου σταδίου μεταξύ των αναρτήσεων των διηγημάτων και της ψηφοφορίας, όπου οι διαγωνιζόμενοι θα πρέπει να απαντήσουν σε ερωτηματολόγιο που θα αφορά τη δομή της ιστορίας.

π.χ.

"Ο/Η/Το Α μαθαίνει ότι θα πεθάνει σύντομα". Πως και που δίνεται αυτή η πληροφορία στην ιστορία σας;

 

"Έχει αφήσει κάτι στη μέση, το οποίο θέλει να ολοκληρωθεί, αλλά δεν προλαβαίνει πια". Τι είναι αυτό που ο/η/το αφήνει στη μέση ανολοκλήρωτο;

 

" Κανείς δε γνωρίζει για αυτό και κανείς δεν πρέπει να μάθει". Ισχύει αυτό μέχρι το ελος της ιστορίας σας;

 

κλπ, κλπ.

 

Δεν αποκλείω το γεγονός αυτή η πρόταση να μην είναι εφαρμόσιμη, αλλά νομίζω ότι η ουσία αυτού του διαγωνισμού δεν είναι απλώς να εμπνευστεί κάποιος από ένα θέμα, αλλά να ακολουθήσει μια συγκεκριμένη δομή.

 

Λέω εγώ, τώρα... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

ok, νομίζω ότι έλαβα απαντήσεις σε όλες μου τις απορίες.

 

Όσο για το θέμα των κανόνων του διαγωνισμού, αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε ως κριτήριο για το ποια ιστορία θα πρέπει να προτιμηθεί από τους αναγνώστες, να ληφθεί υπόψιν και το κατά πόσο οι διαγωνιζόμενοι ακολούθησαν το σχεδιάγραμμα ή όχι.

Αυτό, βέβαια, ίσως θα απαιτήσει και ένα είδος ενδιάμεσου σταδίου μεταξύ των αναρτήσεων των διηγημάτων και της ψηφοφορίας, όπου οι διαγωνιζόμενοι θα πρέπει να απαντήσουν σε ερωτηματολόγιο που θα αφορά τη δομή της ιστορίας.

π.χ.

"Ο/Η/Το Α μαθαίνει ότι θα πεθάνει σύντομα". Πως και που δίνεται αυτή η πληροφορία στην ιστορία σας;

 

"Έχει αφήσει κάτι στη μέση, το οποίο θέλει να ολοκληρωθεί, αλλά δεν προλαβαίνει πια". Τι είναι αυτό που ο/η/το αφήνει στη μέση ανολοκλήρωτο;

 

" Κανείς δε γνωρίζει για αυτό και κανείς δεν πρέπει να μάθει". Ισχύει αυτό μέχρι το ελος της ιστορίας σας;

 

κλπ, κλπ.

 

Δεν αποκλείω το γεγονός αυτή η πρόταση να μην είναι εφαρμόσιμη, αλλά νομίζω ότι η ουσία αυτού του διαγωνισμού δεν είναι απλώς να εμπνευστεί κάποιος από ένα θέμα, αλλά να ακολουθήσει μια συγκεκριμένη δομή.

 

Λέω εγώ, τώρα... :hmm:

Γενικά, όσο πιο πολύπλοκη μια διαδικασία ψηφοφορίας τόσο λιγότεροι θα ψηφίσουν. Εγώ θα πρότεινα να ψήφιζε ο κάθε αναγνώστης 2 ή 3 ιστορίες στο πολλ, όχι μοναχά μία και να "κέρδιζε" όποια μάζευε τις περισσότερες ψήφους.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή πρόταση, μπορείτε να επιλέξετε πάνω από μία στο πολλ. Ας ψηφίζουμε από δύο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο Πλοτς! #1, που μας έδωσε 5 πολύ καλές ιστορίες. Αυτό το να ξέρουμε τι θα γίνει, αλλά όχι πώς θα γίνει, είχε μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς και ο τρόπος που το χειρίστηκε κάθε συγγραφέας. Αναμένουμε περισσότερα πλοτς, λοιπόν.

 

Ψήφισα Nirgal και Naroualis, επειδή μου έκανε εντύπωση αυτό το κάτι που άφησε ο Α στους Β, Γ, Δ. Δεν ήταν ένα απλό αντικείμενο, ήταν ένα σύμβολο ή μια ιδέα, που έκρυβε κάτι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να με συγχωρείτε που θα παίξω ξανά το χαζό της παρέας:tease: , αλλά λέμε ποιον ψηφίσαμε;

Link to comment
Share on other sites

Στα υπόλοιπα παιχνίδια το λέμε, οπότε είπα να συνεχίσω κι εδώ το ίδιο έθιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ.

Ωραίο παιχνίδι, εύχομαι να συνεχιστεί.

 

Nirgal, στους διαγωνισμούς δεν λέμε τι ψηφίσαμε. Εκεί στέλνουμε την κατάταξή μας με πμ στον διοργανωτή. Στα παιχνίδια δεν πειράζει. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πλοτς! #1 (kitsos vs Naroualis vs Nihilio vs Nirgal vs Nienor)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..