Jump to content

Πως να ξεκινήσω να βλέπω Star Trek; (Poll)


Oberon
 Share

  

26 members have voted

  1. 1. Τι θα προτείνατε σε έναν νέο Τρεκκερ;

    • Tα πάντα! Ξεκινώντας από το κλασσικό Τρεκ μέχρι σήμερα.
      7
    • Star Trek: The Original Series
      2
    • Star Trek: Animated
      0
    • Star Trek: The Next Generation
      9
    • Star Trek: Deep Space Nine
      0
    • Star Trek: Voyager
      0
    • Star Trek: Enterprise
      0
    • Tα πάντα αλλά ξεκινώντας από το Star Trek: Enterprise.
      4
    • Star Trek: The Motion Picture ή κάποια άλλη παλιά ταινία
      2
    • Star Trek Movie (2009)
      1
    • Κάτι άλλο (Ποτ-πουρί από επεισόδια διαφόρων σειρών, βιβλία, documentaries, merchandise, κλπ)
      4


Recommended Posts

Συγγνώμη που θα επιμείνω σ' αυτό, δεν θέλω φυσικά να το επιβάλλω, εννοείται αυτό, απλά να τονίσω τη σημαντικότητα του να μην ξεκινήσει κάποιος με το Enterprise. Μπορεί in-universe να είναι πρώτο, αλλά δεν έχει σημασία αυτό. Έχει νόημα, πολύ νόημα που είναι prequel και να το δει κάποιος ως τέτοιο. Δεν θα έλεγα, πχ., σε κάποιον να ξεκινήσει με τη δεύτερη τριλογία Star Wars επειδή εκτυλίσεται πριν τη δεύτερη. Έχει νόημα να δεις τον Anakin αφού έχεις γνωρίσει τον μετέπειτα Vader. Έχει νόημα να το δεις ως prequel, έχοντας δει τα υπόλοιπα πριν. Άλλωστε, δεν είναι πια και σημαντικό, στη συγκεκριμένη περίπτωση να τα δεις απόλυτα με την in-universe σειρά. Δεν έχει κάτι το Enterprise που πρέπει να ξέρεις για να μπορείς να δεις TOS, δεν είναι σαν την αρχή μιας ταινίας με τη συνέχειά της!

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    12

  • Spock

    4

  • karatasiospa

    6

  • DimitrisX

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και εκτος αυτων είναι μια σειρά για την οποία υπάρχουν εντονα αντιτιθεμενες γνώμες μεταξύ των φανς (δεν κρινω την ποιοτητα της απλά αναφέρω την πολεμικη μεταξυ των φανσ για την αξία της) οπότε και εγω δεν νομιζω ότι θα ηταν η καλύτερη αρχή. Συν το οτι η 3η σαιζόν ηταν πολυ story arced και η 4η αποτελούνταν απο ομάδες 2-3 επεισοδίων με ενιαία ιστορία η κάθε μια. Εγω στο ποτ πουρι των 10 επεισοδίων δεν ξερω αν θα εβαζα επεισόδειο του Enterprise.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστές και οι δύο απόψεις. :good:

Ο λόγος που προτείνω ΕΝΤ είναι εκείνος της αισθητικής. Είναι δύσκολο να βρεθεί νέος-Treker με τη θέληση της Κιάρας για να τα "πλακώσει" όλα από την αρχή.

Έτσι ξεκίνησα και με τη Μαργαρίτα και λειτούργησε.

Link to comment
Share on other sites

Oberon, φυσικά και ψήφισα (είμαι κατά του λευκού και της αποχής :p).

 

Όσον αφορά το τόπικ, ΟΚ την ταινία μπορεί να μην την έβαζα τελικά, όμως επιμένω για το ΕΝΤ. :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα, seaconfused. Τhank you!

 

 

 

 

Έβαλα την επιλογή που ξεκινά από το ΕΝΤ, όχι μόνο για λόγους χρονολογικής, "εσωτερικής", σειράς αλλά γιατί είναι και η νεώτερη σειρά, με μοντέρνα αισθητική, ιστορίες που συχνά καθρεφτίζουν τον κόσμο μετά την 11η Σεπτεμβρίου και γιατί αισθάνομαι πως αυτή η σειρά ίσως είναι πολύ πιο αποδεκτή από π.χ. έναν έξυπνο 16χρονο που θέλει "σοβαρά" να δει Τρεκ. Δεν θα πρότεινα την Αμπραμοταινία για όλους τους γνωστούς λόγους που έχουμε συζητήσει ήδη (και γιατί δεν είναι εισαγωγή στο Τρεκ, αλλά εισαγωγή σε ένα εναλλακτικό, arbitrary, Trek-like σύμπαν) αλλά και γιατί ένας νεαρός του σήμερα πιθανά να βρει το κλασσικό Τρεκ υπερβολικά "παλιό" και να αποκτήσει λανθασμένη εντύπωση για όλο το υπόλοιπο Τρεκ. Μάλιστα, θυμάμαι έναν νεαρό σε ένα happening που κάναμε, ο οποίος όταν τον ρώτησα πως βρήκε το επεισόδιο Next Gen. που είχαμε προβάλει, του 1991, το μόνο σχόλιο που είχε να πει ήταν: "Μα είναι τόσο παλιό!!" Φαντάζομαι τι θα έλεγε αν έβλεπε ένα επεισόδιο από το κλασσικό Τρεκ!

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα, seaconfused. Τhank you!

 

 

Έβαλα την επιλογή που ξεκινά από το ΕΝΤ, όχι μόνο για λόγους χρονολογικής, "εσωτερικής", σειράς αλλά γιατί είναι και η νεώτερη σειρά, με μοντέρνα αισθητική, ιστορίες που συχνά καθρεφτίζουν τον κόσμο μετά την 11η Σεπτεμβρίου και γιατί αισθάνομαι πως αυτή η σειρά ίσως είναι πολύ πιο αποδεκτή από π.χ. έναν έξυπνο 16χρονο που θέλει "σοβαρά" να δει Τρεκ. Δεν θα πρότεινα την Αμπραμοταινία για όλους τους γνωστούς λόγους που έχουμε συζητήσει ήδη (και γιατί δεν είναι εισαγωγή στο Τρεκ, αλλά εισαγωγή σε ένα εναλλακτικό, arbitrary, Trek-like σύμπαν) αλλά και γιατί ένας νεαρός του σήμερα πιθανά να βρει το κλασσικό Τρεκ υπερβολικά "παλιό" και να αποκτήσει λανθασμένη εντύπωση για όλο το υπόλοιπο Τρεκ. Μάλιστα, θυμάμαι έναν νεαρό σε ένα happening που κάναμε, ο οποίος όταν τον ρώτησα πως βρήκε το επεισόδιο Next Gen. που είχαμε προβάλει, του 1991, το μόνο σχόλιο που είχε να πει ήταν: "Μα είναι τόσο παλιό!!" Φαντάζομαι τι θα έλεγε αν έβλεπε ένα επεισόδιο από το κλασσικό Τρεκ!

 

 

 

Μου θύμισες κάτι που είχα δει σε ένα άλλο φόρουμ... Λέγαμε για ταινίες και ηθοποιούς της εποχής της βιντεοκασέτας (ολέ) και πετάγεται ένας και μας ρωτάει (πολύ σοβαρά) "Ποιος είναι αυτός ο Γαρδέλης ρε παιδιά;" :cold::huh:

Link to comment
Share on other sites

Χιχιχι, είναι πολύ γλυκούλι και μοιάζει λίγο με τη μάγισσα και με το τζίνι (τα οποία τα αγαπάω, μη μου τα κοροϊδέψετε :p)

Το πρώτο επεισόδιο τουλάχιστον είναι σα χιουμοριστικό θριλεράκι. Επίσης, εμένα μου αρέσουνε αυτά τα άλλης εποχής και γενικά είμαι από αυτούς που δεν τραβάνε ζόρια με τα εφέ. Πολύ ωραία πέρασα και θα τα δω μέχρι να βαρεθώ :) -Δε με βλέπω να διαβάζω σήμερα...-

 

Είναι άλλη φάση να βλέπεις την αρχή. Στάνταρ έχω δει και παλιότερα, στάνταρ και παιδί, δε θυμάμαι τίποτα όμως, οι τελευταίες μνήμες που έχω από επεισόδιο είναι μαζί σας, στο τότε κιουμπ, όπου καλό ήτανε αλλά είχα ένα κάρο απορίες. Και τα αρχινισμένα αστεία δεν τα πιάνω ποτέ.

 

Α! Και τι παίζει με τις στολές? Τι διαφορά έχουνε οι κίτρινοι από τους κόκκινους και τους μπλε?

 

 

(Εντάξει, σκάω δε θα σπαμάρω άλλο το τόπικ, θα βρω ένα που να ταιριάζει καλύτερα για να σας λέω τα δικά μου :p)

Link to comment
Share on other sites

Α! Και τι παίζει με τις στολές? Τι διαφορά έχουνε οι κίτρινοι από τους κόκκινους και τους μπλε?

 

 

(Εντάξει, σκάω δε θα σπαμάρω άλλο το τόπικ, θα βρω ένα που να ταιριάζει καλύτερα για να σας λέω τα δικά μου :p)

Καταπληκτική ευκαιρία, μια που βλέπεις τώρα την πρώτη σειρά, να τα συζητάμε όλα, επεισόδια, απορίες, όλα, στο αντίστοιχο τόπικ!

Ιδού το λινκιον: http://community.sff...riginal-series/

 

Μια που το ρώτησες εδώ, όμως, ας απαντήσω για τις στολές. Τα χρώματα αντιπροσωπεύουν διαφορετικά divisions. Το κίτρινο είναι command-helm-navigation, το μπλε είναι science-medical και το κόκκινο security-engineering-general operations.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Χιχιχι, είναι πολύ γλυκούλι και μοιάζει λίγο με τη μάγισσα και με το τζίνι (τα οποία τα αγαπάω, μη μου τα κοροϊδέψετε :p)

Το πρώτο επεισόδιο τουλάχιστον είναι σα χιουμοριστικό θριλεράκι. Επίσης, εμένα μου αρέσουνε αυτά τα άλλης εποχής και γενικά είμαι από αυτούς που δεν τραβάνε ζόρια με τα εφέ. Πολύ ωραία πέρασα και θα τα δω μέχρι να βαρεθώ :) -Δε με βλέπω να διαβάζω σήμερα...-

 

Είναι άλλη φάση να βλέπεις την αρχή. Στάνταρ έχω δει και παλιότερα, στάνταρ και παιδί, δε θυμάμαι τίποτα όμως, οι τελευταίες μνήμες που έχω από επεισόδιο είναι μαζί σας, στο τότε κιουμπ, όπου καλό ήτανε αλλά είχα ένα κάρο απορίες. Και τα αρχινισμένα αστεία δεν τα πιάνω ποτέ.

 

Α! Και τι παίζει με τις στολές? Τι διαφορά έχουνε οι κίτρινοι από τους κόκκινους και τους μπλε?

 

 

(Εντάξει, σκάω δε θα σπαμάρω άλλο το τόπικ, θα βρω ένα που να ταιριάζει καλύτερα για να σας λέω τα δικά μου :p)

 

Δεν σπαμάρεις, κατά τη γνώμη μου. Για τα χρώματα απάντησε ο Σποκ. Δεν είμαι σίγουρος μόνο σε πια αρχινισμένα αστεία αναφέρεσαι. :) Kαι ναι, είναι σίγουρα άλλη φάση να τα βλέπεις από την αρχή!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α! Και τι παίζει με τις στολές? Τι διαφορά έχουνε οι κίτρινοι από τους κόκκινους και τους μπλε?

Οι κοκκινοι ειναι αυτοι που πεθαινουν πρωτοι αν ειναι κομπαρσοι.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Σποκ, ευχαριστώ :) Κι οπότε έτερος Σποκ είναι και επιστήμονας, ε?

Δίον, εννοώ μωρέ αυτά που λένε που άμα δεν ξέρεις ποιος είναι ο άλλος δεν τα πιάνεις. Σε φάση τώρα ξεκινάνε χαλαρά (ας πούμε αυτά που έλεγε η κόκκινη του πιλοτήριου στον Σποκ τα "και καλά, θα μπορούσες να μου πεις πως έχεις μια ωραία γυναίκα απέναντί σου" και μετά που πεθαίνει ο πρώτος "μα καλά θα κάθεσαι εκεί ενώ μπορεί να έχει πεθάνει το πιο κοντινό άτομο σε φίλο που έχεις εδώ μέσα" κι αυτός απαντάει εντελώς λογικά, που είναι μισό αστειάκια, μισό για να καταλάβεις το χαρακτήρα) αλλά αργότερα, που τον ξέρεις και καλά, αυτά γίνονται πιο κρυμμένα, πιο αυτόματα κι άμα δεν ξέρεις ποιος είναι ο Σποκ και πως στο καλό είναι αυτοί οι Βουλκάνιοι, είναι σαν να τα ακούω από τη μέση και δεν τα καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Σποκ, ευχαριστώ :) Κι οπότε έτερος Σποκ είναι και επιστήμονας, ε?

Δίον, εννοώ μωρέ αυτά που λένε που άμα δεν ξέρεις ποιος είναι ο άλλος δεν τα πιάνεις. Σε φάση τώρα ξεκινάνε χαλαρά (ας πούμε αυτά που έλεγε η κόκκινη του πιλοτήριου στον Σποκ τα "και καλά, θα μπορούσες να μου πεις πως έχεις μια ωραία γυναίκα απέναντί σου" και μετά που πεθαίνει ο πρώτος "μα καλά θα κάθεσαι εκεί ενώ μπορεί να έχει πεθάνει το πιο κοντινό άτομο σε φίλο που έχεις εδώ μέσα" κι αυτός απαντάει εντελώς λογικά, που είναι μισό αστειάκια, μισό για να καταλάβεις το χαρακτήρα) αλλά αργότερα, που τον ξέρεις και καλά, αυτά γίνονται πιο κρυμμένα, πιο αυτόματα κι άμα δεν ξέρεις ποιος είναι ο Σποκ και πως στο καλό είναι αυτοί οι Βουλκάνιοι, είναι σαν να τα ακούω από τη μέση και δεν τα καταλαβαίνω.

 

Kατάλαβα. Και έχεις δίκιο. Χρειάζεται λίγος χρόνος για να συνηθίσει κανείς τόσους χαρακτήρες, καταστάσεις, ένα ολόκληρο σύμπαν.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

The Next Generation. Όλες οι εκφάνσεις της ζωής μας είναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

The Next Generation. Όλες οι εκφάνσεις της ζωής μας είναι εκεί.

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο! :good:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω το έχω πάρει ανάποδα.laugh.gif

Ειδα TNG, ENT, DS9 και κάποιες ταινίες (όχι όλες) και τώρα κατεβάζω το TOS.

Κάτι μου λέει οτι δεν θα το γουστάρω ιδιαίτερα (λόγω εποχής και εφέ)...αλλά οφείλω να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το έχω πάρει ανάποδα.laugh.gif

Ειδα TNG, ENT, DS9 και κάποιες ταινίες (όχι όλες) και τώρα κατεβάζω το TOS.

Κάτι μου λέει οτι δεν θα το γουστάρω ιδιαίτερα (λόγω εποχής και εφέ)...αλλά οφείλω να το δω.

 

Σίγουρα οφείλεις να το δεις (εξ άλλου είναι η mother of us all Trekkers) αλλά θα μπορούσες να έβρισκες τη Remastered εκδοχή της σειράς που έχει νέα, και φοβερά, εφφέ. Αρκετές ιστορίες θα σε εκπλήξουν με το πόσο καλές είναι, ενώ άλλες είναι κάπως πιο dated και . . . "meh!"

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει την remastered εκδοση στο τορρεντάδικο της γειτονιάς μου!laugh.gif

Δεν πειράζει, ακόμη κι έτσι μια χαρα θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σημαντικό βήμα :anowink: :

 

post-1004-0-27844500-1311084805_thumb.png

 

Η καλή εικόνα είναι τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολύ δύσκολη απάντηση...

 

Το ιδανικό θα ήταν να τα πάρει κανείς με τη σειρά που βγήκαν. Γενικά αυτό είναι το σωστό για όλες τις ιστορίες.

 

Βέβαια στην περίπτωση του Τρεκ εμένα αυτό μου πήρε 6 μήνες... γιατί το υλικό είναι άπειρο. Παρόλα αυτά ξεκίνησα το 2007 με 3 σεζόν TNG και ερωτεύτηκα το ST! Οπότε μπήκα στο amazon, πήρα τα πάντα και προσπάθησα να τα δω από την αρχή. Αλλά ρε γαμώτο κάποια επεισόδια του original series δεν παλεύονται...Σημειωτέον δεν είδα ποτέ το animated series και την κλασσική σειρά δεν άντεξα να τη δω παραπέρα από το πρώτο μισό της δεύτερης σεζόν :(

 

Οπότε ρεαλιστική συμβουλή είναι το TNG.

 

Aλλά πιο επιτυχής πλέον θα ήταν το remake πιστεύω.

Edited by Deimos
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι καινούριος στο forum και στο χώρο του Star Trek. Διάβασα με προσοχή όλα τα προηγούμενα σχόλια σας για το πως πρέπει να ξεκινήσει κανείς αλλά όπως καταλαβαίνετε εξακολουθώ να είμαι λίγο μπερδεμένος. Το βασικό μου πρόβλημα είναι πως μου είναι λίγο δύσκολο να βρω και να κατεβάσω όλο αυτό το υλικό από όλες τις σειρές κλπ. Επίσης μου φαντάζουν απίστευτα πολλά!! Πριν μπω στο forum είχα βάλει να κατεβαίνουν οι ταινίες. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να δω τουλάχιστον για αρχή τις 11 ταινίες και αργότερα να ξεκινήσω με τις σειρές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήλθες, Σταμάτη. :drinks:

Όπως θα διάβασες, υάρχουν πολλοί τρόποι για να ξεκινήσεις.

Καλό θα ήταν να μας έδινες ένα δείγμα των κινηματογραφικών/τηλεοπτικών σου προτιμήσεων για να καταλάβουμε την αισθητική σου, μήπως μπορέσουμε να είμαστε πιο ακριβείς στις εισηγήσεις μας (ούτε βιογραφικό να σου ζητούσα :lol: ).

Όπως και να ΄χει, keep trekkin' !!! :starfleet:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη και σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Όσον αφορά αυτό που με ρωτάς, δεν έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις(δεν βλέπω πχ μόνο περιπέτειες), αρκεί να μου αρέσει κάτι. Με το θέμα της επιστημονικής φαντασίας, δεν μπορώ να πω πως είμαι και τόσο πολύ φανατικός αλλά σίγουρα μου αρέσει. Αυτό που με προβληματίζει κυρίως (γιαυτό και ρώτησα αν είναι μια αποδεκτή αρχή οι ταινίες), είναι πως μου φαντάζει δύσκολο να κάτσω να δω πχ 70 επεισόδια από μια σειρά που γυρίστηκε το 70'. Προφανώς δεν θέλω να προσβάλω την σειρά και ούτε να προκαταβάλλω πως δεν θα μου αρέσει, απλά φοβάμαι πως ίσως με κουράσει λόγω και της "παλαιάς αισθητικής" όπως έχετε πει. Είμαι 24 χρονών και έχοντας συνηθίσει στα σύγχρονα εφέ και ειδικά σε BR και HD ίσως ξενίζει το παλιό hmm.gif Δεν έχω πχ πρόβλημα να δω τις πρώτες ταινίες, αλλά τόσα επεισόδια νομίζω πως θα με κουράσουν και ίσως με αποτρέψουν από το να συνεχίσω.

Περιμένω τις συμβουλές σας αλλά παράλληλα θα επαναδιατυπώσω την ερώτησή μου: Αν δω τις 11 ταινίες θα καταλάβω τίποτα από Trek ή δεν αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

αν ξεκινησεις απο τις ταινείες θα εχεις προβλημα να καταλαβεις καποια πραγματα οπως τους χατακτηρες η , στην δευτερη ταινεία, ακόμα και την ιστορία. Πάντως το star trek tos υπάρχει σε bluray και remastered στο δίκτυο. Φυσικα καποια πράγματα οπως η εσωτερικη κατασκευη του διαστημοπλοιου και οι στολες απηχούν οχι μονο την ασθητικη της εποχης αλλα και το budget, ειναι ισως καιρός να μαθεις να εκτιμάς μια σειρα η ταινεία για την ιστορία που λεει και οχι μονο για τα εφφε. Αν η ιστορία είναι καλή και σου αρέσει θα δεις ότι τα παλια εφφε δεν θα σε πειραξουν τόσο (αν και οπως είπα τα εφφε στο tos ειναι remastered). To tng τωρα εχει αρχισει να βγαινει σε blu ray .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Παναγιώτη. Γενικά δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα εφέ απλά όπως είπα, οι νεότεροι έχουμε συνηθίσει σε αυτά και γενικότερα στην "μοντέρνα αισθητική" οπότε ίσως το tos μας πέσει βαρύ!! Πάντως θέλω να δοκιμάσω και σίγουρα θα τα βρω και θα τα δω (εννοώ τις σειρές ξεκινώντας από το tos)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πως να ξεκινήσω να βλέπω Star Trek; (Poll)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..