Jump to content

Χειρότερος συγγραφέας ΕΦ


Recommended Posts

Σκοπός του thread είναι να βρίσουμε.θάψουμε/παραπονεθούμε για συγγραφείς ΕΦ που μας τη σπάνε, θεωρούμε ότι γράφουν μούφες ή κάποιο συγκεκριμένο έργο τους μας τσάντισε αρκετά ώστε να πετάξουμε το βιβλίο από το παράθυρο ή να το κάνουμε κοστεράκι.

 

Το Thread αυτό είναι φτιαγμένο για να παραπονεθείτε και να βρίσετε, αλλά όχι ο ένας τον άλλο (ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕΙΣ MODERATOR BAHAHAHAHA).

 

Ξεκινάω λοιπόν. Ηeinlein

 

Κουραστικός μπάσταρδος που, ενώ κάνει καλές ερωτικές σκηνές κάνει ΜΟΝΟ ερωτικές σκηνές και έχει κάποιο ΚΤΗΝΩΔΕΣ κολλημα με το σεξουαλικό παράδοξο. Κύριε Heinlein. Η ιστορία σας All You Zombies ήταν απίστευτη αλλά το έχετε χέσει. Είναι ένας κουραστικός μπάσταρδος και η γραφή του, ενώ πολύ καλή, φορτώνεται με τόσες πολλές επαναλαμβανόμενες σκηνές σεξ και ποιού είναι ρε γυναίκα τα παιδιά που απλά τα παρατάς.

 

ΚΥΡΙΕ HEINLEIN. Δε με νοιάζει ποιονού είναι το παιδί. Δε με νοιάζει αν η ηρωίδα σας έκανε συναινετικά όργια με τον σύζυγό της και δύο φίλους του. Δε με νοιάζει αν ο άντρας που έσωσε στο μέλλον είναι ο πατέρας της και ο γιος της που θα γίνει ή ήταν η κόρη της. Δε θα έκανα όλα αυτά τα παράπονα αν δε γράφατε την ΙΔΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.

 

Εκτός από το Starship Troopers. Αυτό γάμησε.

 

Και Iain Banks.

 

Λατρεύω αυτό τον υπέροχο Σκωτσέζο. Θέλω να πάω στη Σκωτία και να γίνουμε λιώμα και να κάτσουμε στο λόφο δίπλα από το σπίτι του και να κάνουμε σήματα μέχρι να μας τσιμπήσει σκάφος της Culture.

Ο κόσμος του, από το Algebraist έως το Matter είναι υπέροχοι. Είναι ΕΦ με ΔΙΑΣΤΗΜΑ. Νιώθεις τις διαστάσεις, την ποικιλία του χώρου και των ειδών, νιώθεις υπέροχα.

 

Αλλά το μέγεθος των ρημαδοβιβλίων. Πάνε μέχρι θανάτου και πάνε και πάνε και πάνε. Ο Iain Banks πρέπει να γράφει σύντομα και περιεκτικά βιβλία. Είναι μποξέρ και πρέπει να σου σκάει δύο κροσέ 100 σελίδων έκαστο (όπως κάθε καλός συγγραφέας) και να μην το τραβάει με μικρά Jabs των 50 σελίδων τη φορά, οδηγώντας σέ σε σημείο εξάντλησης στην 700η.

 

Μικρά και γαμάτα, κύριοι! Διαβάζω βιβλία, δεν προετοιμάζομαι για τους Ολυμπιακούς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο!

 

Εγώ δεν έχω να βρίσω κάποιον, αλλά μ' άρεσε όπως τους τα 'σουρες.

Αν και θέλω να διαβάσω Banks και Culture...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο!

 

Εγώ δεν έχω να βρίσω κάποιον, αλλά μ' άρεσε όπως τους τα 'σουρες.

Αν και θέλω να διαβάσω Banks και Culture...

 

Ρε σοβαρά διάβασε. Αγαπώ Banks και στου προτείνω το Matter, αλλά πρέπει δυστυχώς να την παλέψεις τις ρπώτες διακόσιες σελίδες...

Link to comment
Share on other sites

Χμ, μάλλον πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του τόπικ. Με αυτά που βλέπω, δεν τους θεωρείς άθλιους συγγραφείς, απλώς έχεις κάποια παράπονα για τις εμμονές τους, το στιλ τους, το μέγεθος των βιβλίων τους, που όλα αυτά είναι σχετικά, μπορεί να αρέσουν σε κάποιον, μπορεί όχι. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι οι χειρότεροι συγγραφείς ΕΦ. Ίσως πρέπει να μετονομαστεί το τόπικ π.χ. σε "Παράπονα για συγγραφείς ΕΦ" ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, μάλλον πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του τόπικ. Με αυτά που βλέπω, δεν τους θεωρείς άθλιους συγγραφείς, απλώς έχεις κάποια παράπονα για τις εμμονές τους, το στιλ τους, το μέγεθος των βιβλίων τους, που όλα αυτά είναι σχετικά, μπορεί να αρέσουν σε κάποιον, μπορεί όχι. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι οι χειρότεροι συγγραφείς ΕΦ. Ίσως πρέπει να μετονομαστεί το τόπικ π.χ. σε "Παράπονα για συγγραφείς ΕΦ" ή κάτι τέτοιο.

 

Ναι, οπότε ο τίτλος θα μείνει ίδιος.

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.

 

Σερβίρουμε καφέ και αφεψήματα στο βάθος

Link to comment
Share on other sites

Χα χα ωραίο topic. Μου δίνει την ευκαιρία να βγάλω τα απωθημένα μου για το Atlas Srugged της Ayn Rand οι ατελειωτες ψυχο-περιγραφές του οποίου με κάνουν να βαριέμαι του θανατά. Θα έλεγα οτι είναι γεμάτο άχρηστες πληροφορίες με την έννοια οτι μπορεί να αφιερώσει κομμάτια με μέγεθος κεφαλαίου να περιγράψει καταστάσεις που με τη βασική πλοκή έχουν πολύ μικρή σχέση. Έγραφε με τη λογική του φαινομένου της πεταλούδας οτι η παραμικρή σκέψη οποιουδήποτε επηρεάζει τα γεγονότα, αλλά κατέληξε να γράφει οτι ναναι για να γεμίσει τις ~1000 σελίδες....

Link to comment
Share on other sites

O Xριστός και η Παναγία, ήθελα να πνίξω την Ραντ ρε! Με τα μικροσκοπικά της γράμματα και τις φουλ σελίδες!

 

Γενικά θεωρώ ηλιθιότητα τα πολύ μεγάλα βιβλία λογοτεχνίας (600+σελιδες) επειδή είναι ουσιαστικά παρατραβηγμένα από το δημιουργό (π.χ. ΣΤΗΒΕΝ ΚΙΝΓΚ) για να δώσουν την εντύπωση ότι έχουν πολύ περιεχόμενο, όταν στην πραγματικότητα δεν έχουν κάτι ουσιαστικό. Βασικά δεν έχουν τίποτα. Έχουν απλά σελίδες μεταξύ πλοκής.

 

Κύριοι συγγραφείς:

 

ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΕ ΒΙΒΛΙΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ 600 ΜΕ 1000 ΣΕΛΙΔΕΣ. ΘΕΛΟΥΜΕ 200 ΜΕ 400 ΑΪΝΤΕ, ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΜΑΪΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ!

 

Γκεγκε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν συμφωνώ. Όταν το βιβλίο είναι καλό και γίνεται obsession, θες πολύ υλικό να έχεις να διαβάζεις. Νομίζω πως θα διάβαζα το Dark Tower εως το 250ο βιβλίο του άνετα, απο 600 σελίδες έκαστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν συμφωνώ. Όταν το βιβλίο είναι καλό και γίνεται obsession, θες πολύ υλικό να έχεις να διαβάζεις. Νομίζω πως θα διάβαζα το Dark Tower εως το 250ο βιβλίο του άνετα, απο 600 σελίδες έκαστο.

 

Tα βιβλία δεν πρέπει να είναι τούβλα. Απλά. Μπορείς να παρουσιάσεις μια γαμάτη, γεμάτη ιστορία με όσες σκηνές δράσεις και χαρακτήρες γουστάρεις ΜΕ 300 ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ και μετά να νιώθεις μικρός και κουρασμένος και μετανιωμένος που δεν το χες διαβάσει ως τώρα. Τα περισσότερα βιβλία που περνάνε τις 300 σελίδες απλά σε βομβαρδίζουν με άχρηστες σκηνές που παρατραβάνε και έχουν μερικές ρανίδες ιστορίας μέσα (γκούχου Στήβεν Κινγκ, Τομ Κλάνσυ γκούχου). Το μόνο βιβλίο με αρθιμό άνω των 500 σελίδων που εγκρίνω γιατί δε σταματά να με εκπλήσσει κάθε γαμημένη στιγμή είναι το Snow Crash, για το οποίο δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο.

 

Δε μπορείς να πεις ιστορία με 1000 σελίδες. Μπορείς να γράψεις εγκυκλοπαίδεια και τηλεφωνικό κατάλογο, αλλά όχι ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την ιστορία. Το Stand π.χ είχε νόημα στο μέγεθός του. Το The Dome τώρα, ναι, με 200 σελιδούλες καθάριζε.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαίνεται, πολλοί συγγραφείς επιλέγουν μικρή τιμή στο κλάσμα ποιότητα/ποσότητα, αλλά μην ξεχνάμε οτι γιαυτό το χάλι ευθύνονται και οι εκδοτικοί οίκοι γιατί ποσότητα=πωλήσεις. (Η τουλάχιστον έτσι πιστεύουν). Αν το σκεφτείς έχει μια λογική γιατί πρώτα θα αγοράσεις το 250 sequel του Dark Tower και μετά θα αποφασίσεις αν σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, αυτοί οι μονολογοι 30+ σελίδων της Ραντ... μαρτύριο! Αλλά εντάξει, η γυναίκα και η γραφή της ανήκουν σε μία άλλη εποχή, όπου απλά ήθελε να πει τα δικά της, όχι τόσο να γράψει μια ιστορία. Και όντως, το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν - ο Ασίμοφ δεν χρειαζόταν 600 σελίδες για να σου πει μια ιστορία... τα κατάφερνε και με 30! (π.χ. nightfall).

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εντάξει, η γυναίκα και η γραφή της ανήκουν σε μία άλλη εποχή

 

Πολύ σωστά. Άλλη εποχή. Η λέξη "gay" σήμαινε ακόμα "χαρωπός"...

Link to comment
Share on other sites

Αχ, αυτοί οι μονολογοι 30+ σελίδων της Ραντ... μαρτύριο! Αλλά εντάξει, η γυναίκα και η γραφή της ανήκουν σε μία άλλη εποχή, όπου απλά ήθελε να πει τα δικά της, όχι τόσο να γράψει μια ιστορία. Και όντως, το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν - ο Ασίμοφ δεν χρειαζόταν 600 σελίδες για να σου πει μια ιστορία... τα κατάφερνε και με 30! (π.χ. nightfall).

 

Αν και έπειτα το ξανάγραψε σε μορφή νουβέλας σε 300+ σελίδες. Με άλλα λόγια:

 

ΠΡΟΔΟΣΙΑ

Link to comment
Share on other sites

49 ολοκληρα χρονια μετα το εκανε,και μετα απο 1-2 χρονια πεθανε.Και βασικα ο Σιλβερμπεργκ το εγραψε σαν βιβλιο,οχι ο Ασιμοφ.

Link to comment
Share on other sites

49 ολοκληρα χρονια μετα το εκανε,και μετα απο 1-2 χρονια πεθανε.Και βασικα ο Σιλβερμπεργκ το εγραψε σαν βιβλιο,οχι ο Ασιμοφ.

 

Είδες; Πρόδωσε τις αρχές του και δεν άντεξε.

 

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι τα σύντομα βιβλία έχουν περισσότερο ψωμί. Σύντομες ιστορίες και βιβλία των 200 σελίδων σου δίνουν πιο πολλά και σε μεγαλύτερη συγκέντρωση από ότι ένα των 600

Link to comment
Share on other sites

ίσως γιατί λίγες περιγραφές σημαίνει περισσότερο περιθώριο στη φαντασία του αναγνώστη να φανταστεί τα σκηνικά,ανθρώπους καταστάσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ίσως γιατί λίγες περιγραφές σημαίνει περισσότερο περιθώριο στη φαντασία του αναγνώστη να φανταστεί τα σκηνικά,ανθρώπους καταστάσεις κλπ.

 

Όχι, απλά όταν ο συγγραφέας δεν έχει 700 σελίδες για να ΜΑΛΑΚΙΣΤΕΙ και να τραβήξει τη ρημάδα σκηνή που η μάνα του παιδιού που πεθαίνει οδηγεί και σκέφτεται και σκέφτεται και σκέφτεται ή να παρουσιάσει πως η ομάδα Δέλτα θα κάνει ντου στους κακούς ρώσους και κάθε χαρακτηριστικό του εξοπλισμού τους, τότε κάνει καλύτερη, συμπηκωνμένη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Ατρελεγκη σχετικα με τη φλυαρια των μεγαλων βιβλιων.Στην ΕΦ παντως δεν εχω πετυχει ακομη κατι τετοιο,ισως γιατι γενικα επιλεγω μικροτερα βιβλια κι οχι τουβλα.Λιγο εχασα τον Σιμμονς στο Ιλιον,ειδικα οι αμπελοφιλοσοφιες των μοραβεκ με αναφορες σε λογοτεχνια ηταν ψιλοβαρετες και αχρηστες.Θελω να πω,εχει αυτη την ωραια ιδεα της Ιλιαδας στο διαστημα με χαι τεκ και τα παντα ολα και καθεται και μου συζητα για Σεξπηρ και Προυστ;WTH...

Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ είναι για τον χειρότερο ΕΦ συγγραφέα και εγώ διαβάζω για το μέγεθος των βιβλίων. dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Το τόπικ είναι για τον χειρότερο ΕΦ συγγραφέα και εγώ διαβάζω για το μέγεθος των βιβλίων. dazzled.gif

 

Eίναι rant thread που σημαίνει ότι θα διαβάσεις ό,τι σε τσαντίζει σε βιβλία και ότι μπορείς να συνεισφέρεις. Αν δεν ενδιαφέρεσαι να συνεισφέρεις, ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σου και σερβίρουμε καναπεδάκια και καφέ στο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Η ταπεινή υποκειμενική μου άποψη θα δώσει δίκιο στον Bladerunner.

Οι σελίδες δεν μας ενδιαφέρουν εδώ,αντίθετα έχω διαβάσει βιβλία τούβλα υπέροχα.

'Αλλωστε και ο ίδιος ο Bladerunner θα έχει πολλά παραδείγματα να δώσει αν ήταν αυτό το ζητούμενο.

Δεν είναι όμως.

 

Όμως το ερώτημα για τον χειρότερο ΕΦ συγγραφέα είναι δύσκολο να απαντηθεί.

Διότι ποιός θα αγοράζει/διαβάζει τις μούφες του κατ'εξακολούθηση;ε;

Οι περισσότεροι δεν δίνουμε ούτε δεύτερη ευκαιρία άρα ας μη μιλάμε για ολόκληρη την βιβλιογραφία του.

Ουτοπικό.

Edited by kostas1966
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όμως, με αυτή τη λογική, όλοι οι συγγραφείς είναι οι χειρότεροι, γιατί σε όλα τα βιβλία υπάρχουν και κάποια κενά. Άλλο να λέμε τα παράπονά μας για βιβλία και συγγραφείς, μάλιστα θα είναι πολύ ενδιαφέρον τόπικ, και άλλο "ο χειρότερος συγγραφέας ΕΦ". Τελικά, ποιος είναι ο χειρότερος συγγραφέας ΕΦ; Εγώ δεν έχω βγάλει συμπεράσματα. Γι'αυτό λέω να αλλάξει το τόπικ σε "Παράπονα για βιβλία και συγγραφείς ΕΦ". Μπαίνει στο τόπικ ένας αναγνώστης, περιμένοντας να δει ονόματα συγγραφέων για να τους αποφύγει, και βλέπει μέσα Heinlein, Simmons, Banks και λοιπά. Να τους αποφύγει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Να αποφύγει ό,τι γουστάρει. Το thread είναι για να ξεσκάσουμε και να παραπονεθούμε. Αν σε κοφτει τόσο να το αλλάξεις, να μια ιδέα:

 

Κάντο Χειρότερος Συγγραφέας Γενικά, βάλτο στη γενική Λογοτεχνία και λύθηκε το θέμα.

 

Ε;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βγάζω άκρη, πάω να πάρω τα καναπεδάκια και τον καφέ στο βάθος, και την κάνω laugh.gif.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..