Jump to content

Χειρότερος συγγραφέας ΕΦ


Recommended Posts

Παντως ο Ατρελεγκις κανει σαφες απο το αρχικο ποστ οτι γουσταρει τρελα καποια εργα των Χαινλαιν-Μπανκς κι απλα γκρινιαζει για καποια αλλα εργα τους.Συνεπως δεν θεωρει οτι ειναι οι κατωτεροι συγγραφεις ΕΦ,αντιθετως ειναι πολυ ικανοι πλην ομως κανουν καποια πραγματα που του τη σπανε.Κι εγω πχ δεν μπορω να πω οτι ο Σιμμονς δε ξερει να γραφει πχ.Οι κατωτεροι συγγραφεις ΕΦ πιθανοτατα ειναι καποιοι παντελως αγνωστοι που εκδοθηκαν καπου με βυσμα και πουλησαν ελαχιστα βιβλια.Και ως αγνωστοι που ειναι εμεις δεν τους διαβαζουμε και δεν τους ξερουμε.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο Ατρελεγκις κανει σαφες απο το αρχικο ποστ οτι γουσταρει τρελα καποια εργα των Χαινλαιν-Μπανκς κι απλα γκρινιαζει για καποια αλλα εργα τους.Συνεπως δεν θεωρει οτι ειναι οι κατωτεροι συγγραφεις ΕΦ,αντιθετως ειναι πολυ ικανοι πλην ομως κανουν καποια πραγματα που του τη σπανε.Κι εγω πχ δεν μπορω να πω οτι ο Σιμμονς δε ξερει να γραφει πχ.Οι κατωτεροι συγγραφεις ΕΦ πιθανοτατα ειναι καποιοι παντελως αγνωστοι που εκδοθηκαν καπου με βυσμα και πουλησαν ελαχιστα βιβλια.Και ως αγνωστοι που ειναι εμεις δεν τους διαβαζουμε και δεν τους ξερουμε.:mf_sherlock:

 

Εγκρίνω και επαυξάνω.

+1

:good:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραίο thread, επιτέλους η ευκαιρία για να πούμε και κάτι μη politically correct.

Έχουμε και λέμε:

Connie Willis. Τη μισώ. Γράφει SF σαν να εμπνέεται από τα ψώνια στο Avenue.

Piers Anthony. Ούτε από μακριά.

Robert Sawyer. Απλοϊκός σαν φούρνος μικροκυμάτων. Έχει μία ή δύο λειτουργίες το πολύ.

 

Όλοι οι παραπάνω και με Hugo. Όσον αφορά τον Iain M. Banks, ακόμα και δήλωση του νόμου 1599 να γράψει, θα είναι καλύτερη από ό,τι γράφουν οι μισοί ζωντανοί συγγραφείς SF (και από ό,τι έγραφαν τα 4/5 των πεθαμένων)!

Link to comment
Share on other sites

Guest CyDoN

Ένα βιβλίο του διάβασα το Agents of Chaos του "κυρίου" Νόρμαν Σπίνραντ. Το βιβλίο ήταν άθλιο απο κάθε άποψη, διάβασα το ελληνικό, δεν ξερω αν έφταιγε αυτό, πάντως η γραφή είναι τραγική τα νοήματα επιπέδου ατόμων με IQ τυρόπιτας. Ο τύπος μάλλον έχει ψυχολογικά προβλήματα δεν εξηγήτε αλλιώς η καταστασή και τα κόμπλεξ τα οποία προσπαθεί να καταπιέσει μέσα απο αυτό το βιβλίο. Οι χαρακτήρες επίπεδοι και προβλέψιμοι μέχρι σιχάματος. Έγραψε το εν λόγο βιβλίο το 67' μάλλον γιατί ήταν της μόδας τότε η ΕΦ. Δεν εχω διαβάσει τιποτα άλλο απο αυτόν τον τυπάκο. Μάλιστα μου το είχαν προτείνει ως "γαμάτο".

Edited by CyDoN
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

O Xριστός και η Παναγία, ήθελα να πνίξω την Ραντ ρε! Με τα μικροσκοπικά της γράμματα και τις φουλ σελίδες!

 

Γενικά θεωρώ ηλιθιότητα τα πολύ μεγάλα βιβλία λογοτεχνίας (600+σελιδες) επειδή είναι ουσιαστικά παρατραβηγμένα από το δημιουργό (π.χ. ΣΤΗΒΕΝ ΚΙΝΓΚ) για να δώσουν την εντύπωση ότι έχουν πολύ περιεχόμενο, όταν στην πραγματικότητα δεν έχουν κάτι ουσιαστικό. Βασικά δεν έχουν τίποτα. Έχουν απλά σελίδες μεταξύ πλοκής.

 

Κύριοι συγγραφείς:

 

ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΥΡΟΤΟΥΒΛΑ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΕ ΒΙΒΛΙΑ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ 600 ΜΕ 1000 ΣΕΛΙΔΕΣ. ΘΕΛΟΥΜΕ 200 ΜΕ 400 ΑΪΝΤΕ, ΕΚΤΟΣ ΑΜΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΡΩΜΑΪΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ!

 

Γκεγκε;

 

Συμφωνώ και σπαράζω από το γέλιο ταυτόχρονα.

Κι επειδή είναι παλιό το topic, μου δίνω και μια πεστροφιά, όπως όρισε το emoticon ο aScannerDarkly. :fish:

Link to comment
Share on other sites

Αχ, αυτοί οι μονολογοι 30+ σελίδων της Ραντ... μαρτύριο! Αλλά εντάξει, η γυναίκα και η γραφή της ανήκουν σε μία άλλη εποχή, όπου απλά ήθελε να πει τα δικά της, όχι τόσο να γράψει μια ιστορία. Και όντως, το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν - ο Ασίμοφ δεν χρειαζόταν 600 σελίδες για να σου πει μια ιστορία... τα κατάφερνε και με 30! (π.χ. nightfall).

 

πεστα ρε συ, α ρε τιτανοτεραστιε Ασιμοφ

 

Συμφωνω με τον Ατρελεγκη σχετικα με τη φλυαρια των μεγαλων βιβλιων.Στην ΕΦ παντως δεν εχω πετυχει ακομη κατι τετοιο,ισως γιατι γενικα επιλεγω μικροτερα βιβλια κι οχι τουβλα.Λιγο εχασα τον Σιμμονς στο Ιλιον,ειδικα οι αμπελοφιλοσοφιες των μοραβεκ με αναφορες σε λογοτεχνια ηταν ψιλοβαρετες και αχρηστες.Θελω να πω,εχει αυτη την ωραια ιδεα της Ιλιαδας στο διαστημα με χαι τεκ και τα παντα ολα και καθεται και μου συζητα για Σεξπηρ και Προυστ;WTH...

 

συμφωνω για τον Σιμμονς φιλε μου, αλλωστε τα εχω γραψει κι εγω στο αντιστοιχο τοπικ:

Dan Simmons

Edited by Ugh
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το τόπικ είναι για τον χειρότερο ΕΦ συγγραφέα και εγώ διαβάζω για το μέγεθος των βιβλίων. :dazzled:

 

Δυστυχώς συχνά εδώ ισχύει το "το μέγεθος μετράει" γιά την αμοιβή του συγγραφέα ή τα κέρδη

του εκδοτικού οίκου !

Και γιά την ποιότητα του βιβλίου μετράει αλλά (συνήθως) αντιστρόφως ανάλογα !

Καλό θα ήταν να βάζαμε εδώ και τους πιό υπερτιμημένους (και υπερ-βραβευμένους)συγγραφείς :

Γιά την πρώτη θέση στην σχετική λίστα προτείνω την Connie Willis (και ας βαράτε μερικοί...)

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, κι άλλος για την Willis; Tελικά να μην πάρω εκείνο το ρημαδοDoomsday που καλοβλέπω δηλαδή; Κι όλα αυτά τα βραβεία γιατί της τα δώσανε; Επειδή είναι ωραία;

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι καλό βιβλίο, αν και όπως διαπιστώνεις δεν συμφωνούν όλοι. Μάλιστα, έχει δύο αξιολογήσεις ως τώρα: από Τρίλιαν 6, από nikosal 9...

Link to comment
Share on other sites

Κι όλα αυτά τα βραβεία γιατί της τα δώσανε; Επειδή είναι ωραία;

 

Νομίζω ότι η συζήτηση γιά το κύρος των βραβείων έχει ξαναγίνει, αλλά να πώ ότι

γιά μένα (και όχι μόνο από όσο ξέρω) η απονομή τους γίνεται καί γιά λόγους εντελώς

άσχετους με την ουσία τους.

(Εκτός και αν κάποιος πιστεύει ότι μόνον οι ταινίες που παίρνουν Oscar είναι καλές ή

ότι το Nobel είρήνης δόθηκε - προκαταβολικά ! - στον Ομπάμα γιατί ήξεραν τι καλό θα

έκανε . . . )

Εγώ αγόρασα την συλλογή διηγημάτων της Connie Willis "The winds of marble arch and other stories"

ακριβώς επειδή περιέχει πολλά βραβευμένα διηγήματά της και γιά να την γνωρίσω καλύτερα.

Όταν το τελείωσα δεν θυμόμουνα κανένα από τα διηγήματα, δεν μου είχε κάνει κανένα εντύπωση !

Φυσικά τα πάντα είναι θέμα γούστου, οπότε είναι πιθανόν εσένα να σου αρέσει.

Γιά να καταλάβεις τι (περιέργα) γούστα έχω να πώ ότι δεν μου άρεσε το Dune, τα Lord of the rings,

και ο Earthsea Cycle της LeGuin (αν και λατρεύω τα Hainish της).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα βιβλίο του διάβασα το Agents of Chaos του "κυρίου" Νόρμαν Σπίνραντ. Το βιβλίο ήταν άθλιο απο κάθε άποψη, διάβασα το ελληνικό, δεν ξερω αν έφταιγε αυτό, πάντως η γραφή είναι τραγική τα νοήματα επιπέδου ατόμων με IQ τυρόπιτας. Ο τύπος μάλλον έχει ψυχολογικά προβλήματα δεν εξηγήτε αλλιώς η καταστασή και τα κόμπλεξ τα οποία προσπαθεί να καταπιέσει μέσα απο αυτό το βιβλίο. Οι χαρακτήρες επίπεδοι και προβλέψιμοι μέχρι σιχάματος. Έγραψε το εν λόγο βιβλίο το 67' μάλλον γιατί ήταν της μόδας τότε η ΕΦ. Δεν εχω διαβάσει τιποτα άλλο απο αυτόν τον τυπάκο. Μάλιστα μου το είχαν προτείνει ως "γαμάτο".

μαλλον δεν εχεις ιδεα τι εστι Νορμαν  Σπιραντ . διαβασε την μηχανητ ου ροκ εν ρολ και το Τζακ  Μπαροου και η αιωνιοτητα και μετα μιλα για αυτόν τον τυπακο για εσενα...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να απαντάμε σε σχόλια 3-4 ετών παλιά αλλά το μεγαλύτερο φάουλ είναι που λέει "Έγραψε το εν λόγο βιβλίο το 67' μάλλον γιατί ήταν της μόδας τότε η ΕΦ" λες και ο συγγραφέας είναι κάποιος τυχάρπαστος κι όχι ένας εκ των σημαντικότερων (νέων τότε) μορφών της ΕΦ εκείνη την εποχή, εκπρόσωπος του New Wave κτλ. Χώρια ότι δεν δέχομαι να μπαίνουν εισαγωγικά στη λέξη κύριος όταν αναφέρεται κανείς στον Σπίνραντ.

Το να μην άρεσε ο Σπίνραντ σε σχέση με άλλους που έχουν αναφερθεί εδώ το βρίσκω βέβαια πολύ λογικό. Ούτε εμένα μου πολυαρέσει. Αλλά οφείλω να υπερασπιστώ τη σπουδαιότητά του στο είδος της ΕΦ και την προσωπικότητά του σαν άτομο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..