Jump to content

Η Αλογόμυγα - Νίκος Παπαδόπουλος


Recommended Posts

Λοιπόν, έχω διαβάσει το βιβλίο εδώ και καιρό και το βρήκα πάρα πολύ καλό!

 

Παρουσιάζει ένα ισοπεδωτικό σενάριο εξέλιξης της κοινωνίας με τρόπο που σε κάνει να γελάσεις, αλλά ταυτόχρονα δεν ξέρεις αν θα έπρεπε να κλάψεις με τόσα που έχουν επαλληθευτεί απ' όταν γράφτηκε.

 

Ταυτόχρονα προσεγγίζει κάποιες πτυχές της καθημερινής ζωής καυστικά και χιουμοριστικά, αλλά πολύ πετυχημένα.

 

Και είναι μικρό, ακόμα και άνθρωποι που κανονικά δεν πολυδιαβάζουν θα μπορούσαν να αφιερώσουν τις δύο ώρες που θέλει να το τελειώσεις.

 

Με λίγα λόγια, το χαρακτηριστικό βιβλίο που θα φέρω στη συζήτηση όταν αυτή γυρίσει προς τα κοινωνικοπολιτικά θέματα που μας απασχολούν και θα συνεχίσουν, δυστυχώς, να μας απασχολούν για καιρό:

 

"Ξέρεις, τώρα που το 'πες αυτό, θυμήθηκα ένα πολύ ωραίο βιβλίο που διάβασα πρόσφατα...":good:

Edited by Mindtwisted
Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Σήμερα είχα τη χαρά, το βιβλίο μου «Η Αλογόμυγα» να συμπληρώσει δέκα δημόσιους σχολιασμούς (ευχαριστώ Κωνσταντίνε) από δέκα συμφορουμίτες .

 

Με τη σειρά που έγιναν, θα παραθέσω κάποιο απόσπασμα από το κάθε σχόλιο. Για να τους ευχαριστήσω αλλά και για να ευλογήσω τα γένια μου.:lol: Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω ξανά τον Στέφανο για το τόπικ και την προβολή.:good:

 

Narualis «ένα παράξενο σχεδόν κυβερνοπάνκ βιβλίο, με ενδιαφέρουσες ιδέες, αρκετά πολιτικοποιημένο, αλλά με αταίριαστα ελαφρύ τρόπο.»

 

Count Baltar «ένα βιβλίο που αν δεν το είχα κερδίσει στην κλήρωση δεν θα είχα κλάψει τα λεφτά μου αν το είχα αγοράσει - το αντίθετο, μάλιστα! Και σίγουρα θα το αγοράσω και θα το κάνω δώρο σε φίλους

 

Nihilio «συμφωνώ ότι είναι ένα πολύ διασκεδαστικό βιβλίο πολιτικής σάτιρας τοποθετημένο στην Αθήνα του 2018. Ο λόγος ρέει εύκολα και οι καταστάσεις στηρίζονται πετυχημένα στην εποχή μας και πάνε λίγο παραπέρα.»

 

DinoHajiyorgi «Η Αλογόμυγα» είναι μια μιλφέι επιστημονικής και πολιτικής φαντασίας. Ευφάνταστη, αστεία, σε μετρημένες δόσεις, και σίγουρα κερδίζει σε όλα τα επίπεδα.»

 

Electroscribe «Η ανάγνωσή του δε θα σας πάρει περισσότερη ώρα από το να δείτε μια ταινία κι έχει πολύ περισσότερα και καλύτερα αστεία από τη μέση κωμωδία. Και σαφώς περισσότερο νόημα´»

 

Mman «Πέρασα καλά διαβάζοντάς το! »

 

Asgaroth «το ίδιο το βιβλίο είναι η αλογόμυγα, που πετά αρχικά διακριτικά μα όσο προχωρά η ανάγνωση όλο και πιο μανιασμένα για να κεντρίσει εμάς και μονάχα εμάς. Σα μια κραυγή που έρχεται από το μέλλον, προσπαθώντας (μάταια;) να αλλάξει μια προδιαγεγραμμένη πορεία

 

Lady Nina «Αυτό το βιβλίο δεν το διάβασα, το... ρούφηξα! Δεν μπορούσα πραγματικά να το αφήσω κάτω κι ό,τι κι αν πω γι'αυτό, θα είναι λίγο»

 

Stanley «Σε ορισμένες στιγμές κοιτούσα την ημερομηνία έκδοσης για να επιβεβαιωθώ, γιατί η επαλήθευση των προφητειών που παρατίθενται στις σελίδες του βιβλίου είναι τρομακτική. »

 

Mindtwisted «το χαρακτηριστικό βιβλίο που θα φέρω στη συζήτηση όταν αυτή γυρίσει προς τα κοινωνικοπολιτικά θέματα που μας απασχολούν και θα συνεχίσουν, δυστυχώς, να μας απασχολούν για καιρό: "Ξέρεις, τώρα που το 'πες αυτό, θυμήθηκα ένα πολύ ωραίο βιβλίο που διάβασα πρόσφατα..’’»

 

Ευχαριστώ όσους το διάβασαν και το προτείνω σε όσους δεν το διάβασαν....ακόμη.:chinese:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ το τέλειωσα πριν μερικές ώρες.

 

Το έργο αποτελεί μια πολή καλή ώς εξαιρετική σατιρα της Ελληνικής κοινωνίας και του που βαδιζει, το οποίο διαβάζεται μονορούφι και με ιδιαίτερη ευκολία.

 

Στα πλήν; Το εξώφυλλο αδικεί σαφέστατα το βιβλίο. (Προσωπικά το είδα πρώτη φορα μεταξύ άλλων βιβλίων στο Λευτερη πριν αρκετούς μήνες. Σήκωσα αδίστακτα κάποιο από τα άλλα για να δώ τι έλεγε...) Χειρότερα δεν προϊδεαζει καθόλου το συγγραφέα για το περιεχόμενο. Πρωτοκοιτώντας το το μυαλό μου θα πήγαινε σε κάποιο είδους φάντασυ οχι πολιτική ΕΦ - Σάτιρα.

 

Στιγμές που μου έμειναν απ΄το βιβλίο;

 

 

Οι εν ζωή και εν ΚΚΕ ηγέτες του ΚΚΕ νυμένοι Φραγκισκανοι μοναχοί να χτυπάν το κεφάλι τους με το Μαρξ. Περαν της ευρηματικότατης σκηνής αυτο το και "εν ΚΚΕ" ...

 

Το τριτο κουμπί της μηχανής. Που φυσικά δεν πέρασε καν απ' το μυαλό των ηρώων μας να πατήσουν...

 

 

 

 

Συνολικά ένα πάρα πολύ καλό βιβλιο που συνισταται ανεπιφυλακτα είτε κάποιο του αρέσει η πολιτική ΕΦ σαν εμένα είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

 

Συνολικά ένα πάρα πολύ καλό βιβλιο που συνισταται ανεπιφυλακτα είτε κάποιο του αρέσει η πολιτική ΕΦ σαν εμένα είτε όχι.

Σε υχαριστώ Δημήτρη (10-1):good:

Link to comment
Share on other sites

Να λοιπόν που ο νιπάπς αποδεικνύεται, πέρα από καλός συγγραφέας, και μανούλα στα blurbs! Όσοι θέλετε να φτιάξετε οπισθόφυλλα, πάρτε νιπάπς! Εγγυημένη απόδοσις! :good:

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν, νομίζω πως μόλις απέκτησε άλλη μία fan "Η Αλογόμυγα": τη μαμά μου! good.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Ε, λοιπόν, νομίζω πως μόλις απέκτησε άλλη μία fan "Η Αλογόμυγα": τη μαμά μου! good.gif

Έλενα, δώσε ένα φιλάκι στη μαμά, από μένα.:kissing:

Link to comment
Share on other sites

Ε, λοιπόν, νομίζω πως μόλις απέκτησε άλλη μία fan "Η Αλογόμυγα": τη μαμά μου! good.gif

Έλενα, δώσε ένα φιλάκι στη μαμά, από μένα.:kissing:

 

Γκρρρρρρ... όταν σου είπα ότι και ο δικός μου μπαμπάς γούσταρε τρελά την Αλογόμυγα δεν μου είπες να δώσω φιλάκι...:angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα και εγώ την Αλογόμυγα και είπα να κάνω, έστω και καθυστερημένα τα σχόλια μου . Η έκταση του βιβλίου είναι μικρή και η γραφή πολύ απλή και άνετη και αυτό την καθιστά ευκολοδιάβαστη ακόμα και από τον πιο πολυάσχολο αναγνώστη.

 

Ξεκινά και συνεχίζει θα έλεγα με μια ειρωνική ίσως και ελαφριά θέαση μιας δυστοπίας την οποία ακολουθούμε με περιέργεια μεν αλλά δίχως να έχουμε υπ’ όψιν μας τι θα ακολουθήσει. Στην συνέχεια και καθώς ο σκοπός του βιβλίου φαίνεται να φτάνει προς την ολοκλήρωσή του, δίνεται η εντύπωση πως πρόκειται για το χρονικό μιας επανάστασης του μέλλοντος. Ο αναγνώστης όμως θα βρεθεί προ εκπλήξεων και κατά την διάρκεια αλλά ιδίως στο τέλος αυτής της πορείας.

 

Τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται ή είναι έτσι ακριβώς όπως φαίνονται. Σε αυτήν την περίπτωση συμβαίνουν και τα δύο.

 

Το τέλος μόνο τροφή για σκέψη δίνει καθώς ωθεί τον αναγνώστη να δράσει αλλά και να σκεφτεί. Και ίσως να μη κάνει τα ίδια λάθη με τους ήρωες. Αν λοιπόν η ιστορία επαναλαμβάνεται η αλογόμυγα δεν είναι ιστορικό κείμενο. Ακόμα. Γι αυτό ο συγγραφέας μας προτρέπει εμμέσως να μην επαναληφθεί.

 

Καλή συνέχεια στο βιβλίο σου Νίκο και σε όλα τα επόμενα που θα γράψεις. :good:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Απόκτημα από το Παζάρι Βιβλίου του 2015 με κόστος μόλις δυο ευρώ, αποφάσισα φέτος να το διαβάσω επιτέλους. Ωραίο ήταν, συμπαθητικότατο μπορώ να πω, σχεδόν κυβερνοπάνκ, με ενδιαφέρουσες ιδέες και αρκετά πολιτικοποιημένο με σατιρική και καυστική διάθεση απέναντι στα κοινωνικοπολιτικά χάλια της σύγχρονης Ελλάδας, αλλά μου φάνηκε αταίριαστα ελαφρύ για το θέμα. Δηλαδή η γραφή μου άρεσε, ήταν ευκολοδιάβαστη και με χιουμοριστική διάθεση, αλλά ίσως δεν έδεσε καλά με τη θεματολογία. Γενικά, καλό, ό,τι πρέπει για να περάσει ευχάριστα και γρήγορα η ώρα, ωραία και η μικρού μεγέθους έκδοση (χωράει παντού!), αλλά μέχρι εκεί.

6.5/10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..