Jump to content
Oberon

Η Θεία Ομπεράνθη συμβουλεύει

Recommended Posts

Oberon

Είναι απίστευτο. Μια πραγματική ζωγραφιά.

:artist:

"Auntie Oberanthe approves of the nice boy named NIKANTHI!"

Είδες τι συγγραφική ταλεντάρα είναι η θεία Ομπεράνθη; Τρία αριστουργήματα από τρία διαφορετικά λογοτεχνικά είδη έγραψε, και μάλιστα μέσα στο ίδιο ποστ. Ποιος μπορεί να καυχηθεί κάτι τέτοιο; :rofl: :devil2:

Edited by Oberon

Nienor

χαχαχαχχαχα, σαν πολλά sms, χαχαχαχαχα

Το πρώτο ήτανε λίγο χλυαρό, αλλά το δεύτερο τα σπάει :p

Drake Ramore

Το επόμενο μάλλον θα είναι καλύτερο.laugh.gif

Oberon

Thank you, thank you! Να'στε καλά. Μου φτιάξατε το κέφι που σας αρέσει η "Ομπεράνθη". :friends: Και η ίδια πλέει σε πελάγη ευτυχίας (πράγμα που δεν είναι και ό,τι καλύτερο, αλλά τεσπα). :devil2:

χαχαχαχχαχα, σαν πολλά sms, χαχαχαχαχα

Το πρώτο ήτανε λίγο χλυαρό, αλλά το δεύτερο τα σπάει :p

Έπιασες κάτι που είναι αλήθεια Κιάρα. Το πρώτο γράφτηκε απνευστί σχεδόν μέσα σε μια ώρα. Το δεύτερο όμως έκανα περίπου δύο μέρες να το γράψω. Ήθελα να είναι αυθεντικό οπότε έκανα το πείραμα ο ίδιος. Έγραψα πρώτη την ηλίθια ιστοριούλα της αρχής, μετά όσες λέξεις-κλειδιά μου ήρθαν στο νου για κάθε κατηγορία, και μετά πήρα την αρχική ιστοριούλα και άρχισα να αλλάζω τις λέξεις. Λειτούργησε πολύ καλά και μόνο 2-3 λέξεις σε κάθε κατηγορία πρόσθεσα εκ των υστέρων για να μου λειτουργήσουν σωστά και τα τρία κείμενα. (Kι ας είναι βέβαια οι πιο αίσχος ιστορίες, *υποτίθεται* ε.φ., φάντασυ, και τρόμου που γράφτηκαν από καταβολής των ειδών) :p

Edited by Oberon

Tiessa

Οι δικαιολογίες στο πρώτο κομμάτι με... στείλανε! :rofl:

Περιμένω την ίντριγκα και το αίμα τώρα:devil2:

Oberon

Οι δικαιολογίες στο πρώτο κομμάτι με... στείλανε! :rofl:

Περιμένω την ίντριγκα και το αίμα τώρα:devil2:

Θα έρθει και το τρίτο μέρος, Βάσω. Χαίρομαι που σ'άρεσε το πρώτο. Υποθέτω πως διάβασες και το δεύτερο μέρος που είναι εδώ: http://community.sff.gr/topic/13502-η-θεία-ομπεράνθη-συμβουλεύει/page__view__findpost__p__189094 :)

Υπάρχουν κάπου 8 ή 9 "Ομπεράνθες" για διάφορα θέματα. Θα τις ποστάρω κάποια στιγμή, αφού φαίνεται να αρέσουν.

Tiessa

Θα έρθει και το τρίτο μέρος, Βάσω. Χαίρομαι που σ'άρεσε το πρώτο. Υποθέτω πως διάβασες και το δεύτερο μέρος που είναι εδώ: http://community.sff...post__p__189094 :)

Axxx, τι μου θύμισε! Εκείνη την άσκηση στην οποία είχα υποβάλει τον εαυτό μου στο μακρινό παρελθόν. :dazzled:

Κάτι ξέρεις γι αυτό και με ρωτάς, έτσι; :)

Απόσπασμα φάντασυ εκδοχής

Είδα το σημάδι της κατάρας στο χλωμό της μέτωπο και κατάλαβα. Κατάλαβα γιατί οι κάτοικοι της ήσυχης, γεμάτης δεισιδαιμονίες, κωμόπολης Λάμσαρ άδειαζαν τους στενούς δρόμους λες και περπατούσε ανάμεσά τους ο θάνατος. Η έκφρασή της ήταν απαθής σαν να μην ήταν ανθρώπινη. Αλλά στα μαύρα μάτια της έκαιγε φωτιά.

Οπλές αλόγου ακούστηκαν πίσω της. Ένα σκεπασμένο κάρο με δυο άλογα. Άνθρωποι! Κίνδυνος! Ενστικτωδώς βγήκε από το δρόμο, ζητώντας καταφύγιο. Ο ήλιος είχε δύσει και το δασάκι της πρόσφερε κάλυμμα στις σκιές που βάθαιναν. Αγκαθεροί θάμνοι γρατσούνισαν το δερμάτινο παντελόνι της. Βιαστικά έπεσε στη νοτισμένη γη κι έγινε ένας κόμπος κάτω από το μανδύα της. Και τότε, σκληρός και καυτός, τη χτύπησε ο πόνος ξανά. Ξεκίνησε από το σημάδι στο μέτωπό της και απλώθηκε στο κεφάλι και στο σώμα της σαν φωτιά. Όλες οι ίνες του κορμιού της σπάραξαν.

Απόσπασμα ε.φ. εκδοχής

Είδα τις ψηφιολέξεις στον πίνακα ελέγχου και κατάλαβα. Κατάλαβα γιατί οι ελεγκτές του ήσυχου, απόμακρου διαστημοδρόμιου του Λάμσαρ έκλειναν ο ένας μετά τον άλλον τις προσβάσεις με άρνηση για προσεδάφιση. Το πρόσωπο της γυναίκας στην οθόνη ήταν απαθές, σαν να ήταν πλάσμα του Άρμιναχ κι όχι ανθρώπινο. Αλλά, οι ζωτικές της ενδείξεις έδειχναν βαθύ ψυχικό αναβρασμό.

...

Είδε την ένδειξη προσέγγισης να αναβοσβήνει σταθερά. Μια ταχυκάψουλα. Ανθρωποειδείς προδιαγραφές. Κίνδυνος! Από το πληκτρολόγιο διέταξε τάχιστη αλλαγή πορείας προς την επόμενη σκουληκότρυπα. Η διαδικασία του υπερ-επείγοντος στέρησε για μερικά μικροδευτερόλεπτα τον έλεγχο του υπολογιστή από τις συχνότητες επικοινωνίας. Το σκάφος της ήταν παλιό και ενεργειακά προβληματικό. Και τότε, σκληρός και καυτός τη χτύπησε ο πόνος ξανά. Ξεκίνησε από το εμφύτευμα πίσω από το μέτωπό της και απλώθηκε στο κεφάλι και στο σώμα της σαν φωτιά.

Oberon

Eιλικρινά, δεν το ήξερα Βάσω! :lol: Και τα αποσπάσματα είναι πρώτα!!! Και γω κάνω διάφορα τέτοια κατά καιρούς όπως πριν χρόνια (κάπου στις Βιβλιοθήκες είναι) που βάλθηκα να γράψω ιστορία φάντασυ με πλοκή και χαρακτήρες αλλά ολόκληρη με παρήχηση του "Φ"! Ah, great minds think alike! ;-)

Edited by Oberon

RObiN-HoOD

Θεία Ορτανσία δεν παίρνεις τα πόδια σου να σε δούμε σε κανένα meeting, λέω γω ... :devil2:

Oberon

Θεία Ορτανσία δεν παίρνεις τα πόδια σου να σε δούμε σε κανένα meeting, λέω γω ... :devil2:

It's Oberanthe!!! Not a chance in hell this time (exacerbated by the heat, among other things) and . . .

you're offtopic! :lol:

Edited by Oberon

Mesmer

Τόσες ιστορίες που ανέβασα...

Τόσοι διαγωνισμοί που πήρα μέρος...

Όλα τσάμπα...

Πού ήσουν τόσο καιρό, θεία Ομπεράνθη, να μας ανοίξεις τα μάτια; :lol:

Περιμένουμε τις συνέχειες, μπας και πάμε επιτέλους μπροστά σ' αυτό το φόρουμ! :tease:

Oberon

Όλα τσάμπα...

Περιμένουμε τις συνέχειες, μπας και πάμε επιτέλους μπροστά σ' αυτό το φόρουμ! :tease:

"Aunt Oberanthe approves of the nice boy named Mesmer!" :lol:

wordsmith

Όλα τσάμπα...

Σκέψου να μην είχες κερδίσει κιόλας, στο διαγωνισμό με την πόλη, τι παράπονα θα είχες... ;-)

Άπαιχτη σάτιρα! Αυτό πρέπει να διαβάζουν οι καινούργιοι μόλις μπαίνουν, για να ξεψαρώνουν!:good:

Αυτό με την ίδια ιστορία σε πολλές εκδοχές, μου θυμίζει το "Ασκήσεις Ύφους", του Ρεημόν Κενό, ο οποίος αφηγείται το ίδιο περιστατικό με 99 τρόπους! Πολλή πλάκα!

Edited by wordsmith

Mesmer

Όλα τσάμπα...

Σκέψου να μην είχες κερδίσει κιόλας, στο διαγωνισμό με την πόλη, τι παράπονα θα είχες... ;-)

Τυχαίο συμβάν... όπως όταν η Ελλάδα πήρε το Ευρωπαϊκό. :p

Oberon

Όλα τσάμπα...

Άπαιχτη σάτιρα! Αυτό πρέπει να διαβάζουν οι καινούργιοι μόλις μπαίνουν, για να ξεψαρώνουν!:good:

Αυτό με την ίδια ιστορία σε πολλές εκδοχές, μου θυμίζει το "Ασκήσεις Ύφους", του Ρεημόν Κενό, ο οποίος αφηγείται το ίδιο περιστατικό με 99 τρόπους! Πολλή πλάκα!

Τhank you! Και συμφωνώ απόλυτα και για τους καινούργιους, αλλά και για οποιονδήποτε που πιστεύει πως η συγγραφή ε.φ. φάντασυ ή τρόμου δεν είμαι παρά θέμα διαφορετικής ορολογίας (και είναι αρκετοί, πίστεψέ με. Αναγνώστες, κριτικοί, και συγγραφείς). Βέβαια οποιοσδήποτε γράφει καλά (όπως, ας πούμε η θεία Ομπεράνθη στην mainstream ιστοριούλα :lol: ) μπορεί να μάθει να γράφει ε.φ. κλπ αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο θέμα άνεσης με την ειδική ορολογία. Αυτό σατιρίζω, μεταξύ άλλων. Η άγνοια πως το genre fiction έχει τα δικά του worldviews, contexts, tropes, κλπ με τα οποία πρέπει κάποιος να είναι εξοικιωμένος. Πολλές φορές, για να αποφύγει τα στερεότυπα.

Δεν έχω διαβάσει το "Ασκήσεις Ύφους"! Πρέπει να το προμηθευτώ πάραυτα!!!!

Edited by Oberon

Oberon

Disclaimer: Τα κείμενα αυτά έχουν σκοπό αποκλειστικά και μόνο τη σάτιρα και το γέλιο. Δεν αναφέρονται ούτε σε πραγματικά γεγονότα ούτε σε πραγματικά άτομα ούτε υπαινίσσονται πως οι προθέσεις ή πράξεις που σατιρίζονται είναι αυτές πραγματικών ατόμων. Σάτιρα σημαίνει υπερκορεσμός και υπερβολή (από το Λατινικό satur που σημαίνει γεμάτος). Οπωσδήποτε δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν. Αν γελάσετε, αυτό θα είναι αρκετό.

* * *

Πώς να γίνετε το πιο δημοφιλές μέλος ενός φόρουμ (στην περίπτωσή μας, στο SFF)

Ένα πρακτικό εγχειρίδιο για αρχάριους και προχωρημένους

Από τη Θεία Ομπεράνθη

Σπέσιαλ στήλη: Η Θεία Ομπεράνθη απαντά σε γράμματα των αναγνωστών της! (Το τρίτο μέρος των άρθρων για τους διαγωνισμούς, την επόμενη φορά).

Γεια σας καλοί μου φίλοι και φίλες. Έχω κατασυγκινηθεί από τα χιλιάδες γράμματα και e-mails σας που με έχουν κυριολεκτικά πνίξει με την αγάπη σας (ή μπορεί να με πνίγετε μ'αυτά γιατί δεν είχατε πρόχειρο σκοινί).

Έτσι, είμαι εδώ για να απαντήσω στις ερωτήσεις σας και να σας βοηθήσω με όλη την πολυετή πείρα μου στα προβλήματα που αντιμετωπίζετε στη φορουμική σας ζωή!

Ξεκινάμε λοιπόν χωρίς αντιπερισπασμούς!

---

"Agapiti 8ia omperan8i

ime polh ntaouniasmenh giati graftika sto ssf xteς k 1 apeσιοw montereitor m ipe n alaksw t pws grafo gt lei pws apagorevete t griklis k Mno elinika epitreponte sto fsf k na grafo poio soΣta ma ine soβαra πragμαta aftia? διladi t 8eli na gyrisoyme piso to xrono k ama to skeftis oli etsi grafounε k gt dilaDi ine kalytero na grafw elinika? emena m fenete teLios fasizmos na zitianε tetia pramata sto ffs esy t les 8ia?

jastinbiberNO1fan_4ever"

Αγαπητή jas...

σε καταλαβαίνω απόλυτα, καλή μου. Ελπίζω μόνο να μπορείς να διαβάσεις την απάντησή μου σε αυτή την παράξενη, αρχαϊκή γλώσσα στην οποία γράφω αλλά, όπως και σένα, έτσι με καταπιέζει και μένα το φασιστικό σύστημα αυτού του φόρουμ που υποκινείται και χρηματοδοτείται από ξένα, σκοτεινά συμφέροντα. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω μια άμεση λύση, αλλά έχω να σου προτείνω το εξής: Πήγαινε στο Facebook και φτιάξε ένα γκρουπάκι για όλους εμάς που θα θέλαμε να δούμε το Babelfish να μπορεί, επιτέλους πια, να μεταφράζει από μοντέρνα Greeklish σε απηρχαιωμένα νεοελληνικά. Είμαι βεβαία πως, επειδή τουλάχιστον οι μισοί νεαροί Έλληνες γράφουν τα Greeklish σαν μητρική τους γλώσσα, και όχι τα νεοελληνικά, οι προγραμματιστές του Babelfish θα εισακούσουν τις εκατομμύρια φωνές μας και θα μας δώσουν αυτή τη νέα δυνατότητα Greeklish-Eλληνικά. Mετά, απλά περνάς τα μηνύματά σου από το Babelfish και κάνεις copy-paste στο φόρουμ! Και αυτή είναι μόνο η αρχή, αγαπητό μου κορίτσι. Αν γίνουμε ένα γνήσιο λαϊκό κίνημα, μπορούμε να απαιτήσουμε από το Υπουργείο Παιδείας να δώσει την επιλογή τα μαθήματα του σχολείου να παραδίδονται και σε Greeklish, ενώ αργότερα θα ζητήσουμε και από την Κυβέρνηση να αναγνωρίσει τα Greeklish σαν τη δεύτερη επίσημη γλώσσα του κράτους μαζί με τα Ελληνικά! Και το μέλλον είναι ανοιχτό για πολλές άλλες δυνατότητες . . .

----

"Αγαπητή Θεία Ομπεράνθη

μ'αρέσει πολύ η στήλη σου και γι'αυτό πήρα το θάρρος να σου γράψω για να με συμβουλέψεις για ένα μεγάλο πρόβλημα που έχω. Μισώ την επιστημονική φαντασία, μισώ τη φαντασία, μισώ τον τρόμο, μισώ τη λογοτεχνία, μισώ τον κινηματογράφο και την τηλεόραση, μισώ το φρικαλέο αυτό φόρουμ, μισώ τους πάντες εδώ μέσα και μισώ και σένα. Φυσικά, γράφτηκα αμέσως στο sff για να σας τα πω όλα αυτά. Πιστεύεις πως θα ακουστώ και πως έχω μια θέση εδώ μέσα;

iHateHateHateHateHateHateHateYOU"

Καλέ μου iHate...κ.ο.κ.

μα πώς μπορείς και ρωτάς κάτι τέτοιο; Φυσικά και θα εισακουστείς και φυσικά έχεις μια θέση στο sff. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς φαντάστηκες ότι κανείς θα σου στερούσε το δικαίωμα στο μίσος! Βεβαίως και έχεις μια θέση, και μάλιστα ζηλευτή, γιατί πολύ λίγοι την έχουν, στο φόρουμ μας. Για να βρεις τη θέση σου ή ζήτησε βοήθεια από τις ταξιθέτριές μας, που τις λέμε μοδεράτορες στην δική μας σλανγκ, ή ακολούθησε τις παρακάτω οδηγίες: Προχώρησε από την πλατεία στο δεύτερο εξώστη και θα δείς δύο πόρτες. Η μία γράφει "Kίνδυνος-Θάνατος" και η άλλη "Banned!" Διάλεξε όποια θέλεις, άνοιξέ την και θα βρεις μια βασιλική θέση, ευρύχωρη, ευάερη και ευήλια, από όπου θα μπορείς να παρακολουθείς τα τεκταινόμενα στο φόρουμ και που θα σου δώσει μία εντελώς διαφορετική οπτική γωνία μετά από λίγο καιρό.

---

"Aγαπιτη Κηρια Ομπερανθη

διαβαζω τι στηλι σας εδο κε πολυ, κερο και μαρεσει παρα πολυ, αλλα εχω ενα μεγαλο προβλιμα. Δεν μπορο να καταλαβο γιατι επιτρεπετε να γραφη ο κοσμος στα αγκλικα!!!! Εινε εληνικο φορουμ η δεν ειναι; Εινε για εληνες η οχι τελικα; Μας εχι φαη η ξενομανια σ'αυτη τι χορα μου φαινετε!!!!!! Εμενα η κορη μου κανι Αγκλικα γιατι σ'αφτο το συμιο εχουμε φτασι να εινε ιποχρεοτικο να μαθενουμε βαρβαρικες διαλεκτους. Οποτε, την ακουο να μιλαι αγκλικα μου ερχετε να κανο εμετο!!!! Κε σις στο σφφ (που εχι κε ξενο ονομα, χαθηκε να το πιτε ε-φου-φου;) βαζεται κε ιστοριες στα αγκλικα!!! Η γλοσα μας που, εινε η μονη αξια λογου γλοσα του κοσμου κυνδινεβη να αλιοθη κε να αφανιστι απο τους βαρβαρους κε σις ιστε συνεργει τους!!! Σας αικλιπαρο καντε κατι προτου να εινε πολη αργα!!!

Ανισιχος Γλοσολατρεις"

Αγαπητέ . . .χμμ . . . Ανισιχε

Αχχχ, μου μιλήσατε για τον μεγάλο καημό μου! Η γλώσσα μας! Αυτή που έδωσε τόσα θαύματα, την Ιλιάδα, την Οδύσσεια, την Αντιγόνη, το Διγενή Ακρίτα, την Ασκητική, τις Μάγισσες της Σμύρνης, την ίδια τη Βίβλο ακόμα, να υποφέρει έτσι από τους βδελυρούς ξένους που μας ζήλεψαν και μας φθόνησαν τόσο, που κάνουν τα πάντα για να την καταστρέψουν, που κάθε ήχος της είναι και ένα μεταφυσικό θαύμα! Και έχουν καταφέρει να υποδουλώσουν τους νέους μας ώστε να μαθαίνουν σιχαμερές, βαρβαρικές παραφθορές της Ελληνικής, όπως τα Αγγλικά και τα Γαλλικά, και να γράφουν και ιστορίες μάλιστα! Το χειρότερο από όλα, και που με κάνει έξω φρενών, είναι πως όλοι, μα όλοι, όσοι γράφουν τόσο καλά σ'αυτές τις γλώσσες, γράφουν εξ ίσου καλά και στη μητρική μας γλώσσα! Και σας ρωτώ εδώ: Μα αφού γράφουν τόσο καλά στα Ελληνικά γιατί να μη γράφουν *αποκλειστικά* στη γλώσσα μας; Τι είναι αυτή η ξενομανής, ξενόφερτη, ξενοπροωθούμενη, ξενογλωσσομανία που τους έχει πιάσει; Κι αντί όλοι να επικεντρωθούμε στην βροντερή καταδίκη τους, κάποια μέλη μας λένε πως . . . άκουσον, άκουσον!!... το πρόβλημα είναι πως οι ίδιοι οι Έλληνες καταστρέφουμε τη γλώσσα μας! Μα είναι ποτέ δυνατόν; Η ξενομανία είναι αυτή που κάνει π.χ. τόσους νέους να μην βάζουν τόνους ποτέ! Το είδαν στα Αγγλικά που δεν έχουν τόνους και αμέσως να το αντιγράψουν! Είδαν πως υπάρχει μόνο ένα "i" και αμέσως να καταργήσουν το "η", το "υ", το "ει", το "οι"! Γι'αυτό δεν γράφουν σωστά Ελληνικά οι νέοι πια! Γιατί μαθαίνουν ξένες γλώσσες! Ευτυχώς που υπάρχουν και μερικοί νέοι που γράφουν σε Greeklish. Είναι μια παρηγοριά πως αντιστρέφουν το κακό που έχουν κάνει οι ξένοι, παίρνοντας το Λατινικό αλφάβητό τους - και σιγά το αλφάβητο δηλαδή. Κλεψιμέικο κι αυτό από το δικό μας αυτόχθονο αλφάβητο είναι, άσε με σε παρακαλώ! - και γράφουν Ελληνικές λέξεις μ'αυτά τα άσχημα γράμματα ώστε να γίνουν πιο προσιτές στους ξένους. Είναι μια γλωσσολογική "σφήνα" για να αντιστραφούν οι όροι και να αρχίσουν και οι ξένοι να μαθαίνουν Ελληνικά!

Άσε, δε, το άλλο! Που μερικοί, τάχα μου - τάχα μου, συγγραφείς έχουν και το θράσος να παίρνουν μέρος σε ξενόγλωσσους διαγωνισμούς, ξενόγλωσσων εντύπων! Και σαν να μην έφτανε αυτό, έχουν και . . . δεν ξέρω πώς να το περιγράψω πια . . . την επονείδιστη αναισχυντία να αποσπούν και το πρώτο βραβείο μάλιστα! Ενώ άλλοι εκδίδουν ιστορίες τους σε ξενόγλωσσες ανθολογίες!! Μα χάθηκαν τόσοι διαγωνισμοί και εκδόσεις στη χώρα μας και στη γλώσσα μας για όσους γράφουν επιστημονική φαντασία και μυθοπλασία και τρόμο; Εξ άλλου στην Ελλάδα δημιουργήθηκαν αυτά τα είδη και μας τα έκλεψαν οι ξένοι μέσα από το στόμα μας! (Εκτός του τρόμου που συνεχίζει εν πολλοίς να υφίσταται σε ποικίλες εκφάνσεις του και ουχί μόνον στη λογοτεχνία. Αυτόν, δεν ξέρω πως καταφέραμε να μην μας τον κλέψουν οι ξένοι.)

Αλλά κάτι τέτοια βλέπουν οι αθώες, άδολες ψυχές των νέων μας και τους πιάνει αυτή η ξενολαγνική ξενολατρεία για τις ξένες γλώσσες!

Τελικά, δεν ξέρω πια τι να πω, και τι να κάνω, και πώς να σας συμβουλεύσω πάνω στο ερώτημά σας για να γλυκάνω λίγο το δίκαιο πόνο σας. Το μόνο που μπορώ να σας πω είναι να υποχρεώσετε την κορούλα σας (γιατί στα παιδιά μας βρίσκεται το μέλλον) να σταματήσει αμέσως τα μαθήματα Αγγλικών είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο. Ας πει πως είναι αντιρρησίας συνείδησης, στο κάτω-κάτω! Σταματήστε τη λοιπόν και αναλάβετε ο ίδιος, όπως σας πρέπει ως πατέρας και με την εμφανέσταση τελειότητα στο γραπτό λόγο που διαθέτετε, την εκπαίδευσή της στη γλώσσα μας. Είμαι βεβαία πως σε λίγα χρόνια, αν κι άλλοι γονείς αναλάβουν τις ευθύνες τους όπως εσείς, θα γραφτούν νέες Αντιγόνες και νέες Ιφιγένειες για να μη μας κουνιέται κανένας, δήθεν, Σαίξπηρ, Ουγκό, Τουέιν, Ντοστογιέφσκι και όλος αυτός ο ξενόφερτος συρφετός (που τα έργα τους από μας τα έκλεψαν όλα!)

---

"Κυρία Ομπεράνθη,

πιστεύω πως όλα με τα οποία ασχολείστε σε αυτό το φόρουμ είναι σατανιστικά έργα του διαβόλου και θα πάτε όλοι στην κόλαση όταν πεθάνετε, πράγμα που ελπίζω να γίνει σύντομα. Όλα αυτά σας τα λέω με όλη μου την αγάπη γιατί θέλω να σας σώσω από την κόλαση όπου θα βράζετε σε καζάνια γεμάτα πίσσα και μπούρμπερη, με κόκκινους νυχτεριδόφτερους δαίμονες ολόγυρα να σας τρυπάνε με τρίαινες για να δουν αν μαλακώσατε. Πώς θα με συμβουλεύατε να προχωρήσω στην σωτηρία των άσωτων του φόρουμ σας;

Αγαπησιάρης Ακόλαστος"

Αγαπητέ Αγαπησιάρη,

κατανοώ το βαρύ φορτίο που φέρετε στην πλάτη σας και θυμίζει ολόκληρη κοτρώνα σαν αυτή που έπρεπε να κουβαλά ο Σίσυφος στα Τάρταρα (για να μην μιλήσω για την άλλη κοτρώνα στο χώρο μεταξύ των αυτιών σας. Αυτήν που την πας;)

Θα ήμουν ευτυχεστάτη να σας βοηθήσω στο αγνό έργο σας, γι'αυτό θα σας προτείνω να μην βιαστείτε γιατί αυτά τα πράγματα θέλουν και τη ρέγουλά τους και πρέπει να κάνετε τα σωστά βήματα. Χρειάζεται πρώτα να γίνει σωστός σχεδιασμός του προϊόντος, σωστό μάρκετινγκ βασισμένο σε μελέτες πάνω σε "φόκους γκρουπς" αποτελούμενα από διάφορες ηλικίες και φύλα. Μετά, πρέπει να προσλάβετε έναν μιμητικό μηχανικό που θα προγραμματίσει για σας συγκεκριμένους τρόπους ώστε να αντικατασταθεί η χαρά και η ευχαρίστηση που παίρνουν τα μέλη του φόρουμ διαβάζοντας παραμύθια, από έναν δεισιδαιμονικό, σκοταδιστικό φόβο που θα τους σημαδέψει για πάντα.

Πριν όμως εφαρμώσετε το γεμάτο αγάπη πλάνο σας, πρέπει να πάτε στο Υπουργείο Παιδείας, μετά στο Υπουργείο Πολιτισμού, και μετά στο Υπουργείο Ανάπτυξης, και να κάνετε από μια αίτηση για άδεια που θα σας επιτρέψει να εφαρμώσετε το σχέδιό σας σαν ένα μεσαίου βεληνεκούς κοινωνικό πείραμα.

Οπωσδήποτε θα βοηθούσε και ένα γκάλοπ πριν κάνετε καν το πρώτο βήμα. Στο γκάλοπ πρέπει να ρωτήσετε, με τρόπο βέβαια, ποια είναι η γνώμη των πολιτών σχετικά με τη δυνατότητα αφαίρεσης της ελευθερίας έκφρασης, γνώμης, δημιουργίας, σε έναν ιδιωτικό χώρο του Διαδικτύου. Αναλόγως με τα αποτελέσματα, που είμαι βεβαία πως θα είναι τα πιο επιθυμητά, θα καταθέσετε μία μελέτη στον αρμόδιο βουλευτή της περιφερείας σας, ο οποίος (ή η οποία) θα τα μεταφέρει για συζήτηση στη Βουλή. Δεν έχετε παρά να περιμένετε την αλλαγή του συνταγματικού νόμου, ύστερα από την επανάσταση που θα φέρει η πρότασή σας, και αφού γίνει και αυτή θα είστε στην ευτυχή θέση να ξεκινήσετε να μας σώζετε από την κόλαση που μας περιμένει επειδή διαβάζουμε εξωσχολικές ιστορίες που δεν μας οφελούν. Ή, πάλι, μπορεί να αποφασίσετε πως ύστερα από όσα περάσατε για να φτάσετε επιτέλους να πάρετε την άδεια για το πείραμά σας, τα καζάνια και η μπούρμπερη της κόλασης δεν είναι και τόσο σατανικά και πως μπορεί ήδη να ζούμε σε μια άλλη κόλαση και γι'αυτό διαβάζουμε ό,τι διαβάζουμε. Για να μπορούμε να ξεφύγουμε για λίγες ώρες από την κόλαση, όχι για να πάμε!

---

“Αγαπητή $%+#@*θεία Ομπεράνθη

Ρε ^*#στη μου, δεν μπορώ άλλες $^#&@ίες! Όπου και να πάω στα $%^#sites του Ιντερνετ, ο κάθε #%*άκας με μπανάρει γιατί, λέει, βρίζω! Τι βρίζω, ρε $%^ίδι; Την άλλη φορά είμαι σ’ένα $%&^*ελο-στέκι με κάτι $#%άκες και κοιτάμε κάτι γκόμενες, και μια %*&^&μένη, σε στυλ χάι-κλας και %&μώ, ενώ τη βλεφαρίζω εγώ, εκείνη ρίχνει ματιές σε ένα ^&%&άκα φίλο μου. Και μετά μου λέει κάτι #@&*ίες ο *^$#άκας ο φλώρακας, πως τον προτίμησε γιατί, λέει, αυτός ο %&%στης δε βρίζει ενώ εγώ βρίζω. Τι ^%*#@ριές που λέει ο κόσμος, ρε %^&στη! Τι υποκριτές που είναι όλοι οι %&^έδες του &%λου, που, και καλά, μιλάνε ευγενικά! Είναι αφύσικα, ρε %^&%άκα αυτά! Έτσι, τον πλάκωσα στις φάπες και το #^$%σμένο άρχισε κι αυτός να βρίζει. Είδες τι $^$^@ίδια και υποκριτές είναι όλοι τους; Η φυσική #^$@-κατάσταση του ανθρώπου είναι η βρισιά, και όχι οι ^&*$-ευγένειες και #^$!ιδιές! Kαι δεν μπορώ, ρε $^#@άκα να ακούω άλλες #^@$μένες *^#%^κίες από όλα αυτά τα %*^&σμένα!

Αθυρόστομος κι Ωραίος”

Αγαπητέ Αθυρόστομε,

είσαι ωραίος ρε #^%@άκα! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Νιώθεις μέλι το ^*%-στόμα σου, ρε, όταν αφήνεσαι να πεις ό,τι #^$%κία σου έρθει στο νου. Η βρισιά, ρε #^$ώτο μου, είναι σαν τ’αγριολούλουδα! Μπορείς να ελέγξεις την ^&*οφύση; Δεν μπορείς! Φυτρώνουν ελεύθερα τα %*^ημένα και έτσι πρέπει να’ναι και τα λόγια μας! Ελευθερία έκφρασης, ρε %*^#άκες! Τι ευγένειες και #&^$ίδια καπαμά! Δεν πα’ να %*^θούν! Ή μήπως ήταν κανένας ^&*%άκας ο Αριστοφάνης που είχε όλο βρισιές στις κωμωδίες του; Nα το θυμάσαι αυτό άμα ακούς τέτοιες &*$τσες μπλε για ευγένειες και %*&κίες! Να’σαι καλά, Αθυρόστομε. Είπαμε δυο @#;%^κίες εκεί πέρα και φτιάχτηκα, η @^*#άνα!!

---

"Aγαπητή Θεία Ομπεράνθη,

είμαι ένας νεαρός φαντασάς και τρελαίνομαι να διαβάζω τα βιβλία των Forgotten Realms με τον Ντρίζζτ. Μ'αρέσουν πολύ και τα κόμικς, ειδικά ο Γούλβεριν. Θέλω να γράψω και γω τα δικά μου βιβλία και κόμικς, με τέτοιους ήρωες και κόσμους, αλλά η καθηγήτριά μου στο σχολείο μου είπε πως πρέπει να διαβάζω κι άλλα βιβλία, όχι μόνο φάνταζυ. Γι'αυτό ήρθα στο φόρουμ σας, για να δω τι λένε και άλλοι. Δεν μου αρέσει όμως να διαβάζω τίποτα άλλο. Ανησύχησα πολύ πάντως όταν είδα πως πολλοί εδώ διαβάζουν και άλλα βιβλία εκτός από φάνταζυ και κόμικς. Έτσι, απευθύνομαι σε σας να με συμβουλεύσετε τι να κάνω.

Wolverizzt"

Αγαπητέ Wolverizzt,

καλό μου παιδί, μην ανησυχείς καθόλου και η θεία Ομπεράνθη θα σου δείξει, όπως πάντα, το σωστό το δρόμο. Κατ'αρχήν, έχεις απόλυτο δίκιο και στο λέω απερίφραστα! Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να διαβάσεις οτιδήποτε άλλο εκτός από Forgotten Realms ή Wolverine αν θέλεις να γίνεις ένας καλός συγγραφέας φάνταζυ ή κόμικς. Όχι μόνο αυτό, αλλά ίσως σου κάνουν και κακό άλλα βιβλία, γιατί μπορεί να μείωσουν τη φαντασία και την έκφρασή σου με μεγάλες και δύσκολες λέξεις, παράξενες έννοιες, και άσχετα θέματα όπως περίπλοκους χαρακτήρες και λοιπά. Πρέπει να διατηρηθεί η αγνότητά σου και έτσι μην διαβάσεις ποτέ άλλη λογοτεχνία. Εξ άλλου, νομίζεις πως οι συγγραφείς των βιβλίων που αγαπάς έχουν διαβάσει ποτέ τίποτα άλλο; Ας γελάσω! Να είσαι βέβαιος πως ο Τόλκιν δεν διάβασε ποτέ αρχαίους κλασσικούς πριν γράψει τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών! Οι δε ζωγράφοι των κόμικς δεν σχεδίασαν ποτέ ένα γυμνό με ζωντανό μοντέλο, ούτε έτρεχαν σε μουσεία για να βλέπουν τα έργα του Μιχαήλ Άγγελου και τέτοια. Δες το λογικά: Βάλε δίπλα-δίπλα ένα πάνελ από κόμικ του Γούλβεριν και τη Δημιουργία του Αδάμ. Υπάρχει τίποτα κοινό; Όχι βέβαια, εκτός ότι είναι και τα δύο ζωγραφιές! Δεν θα σου χρησίμευε σε απολύτως τίποτα να μάθαινες για την τεχνική του Μιχαήλ Άγγελου ενώ θέλεις να σχεδιάζεις το Γούλβεριν! Άσε που ο Αδάμ δείχνει σαν φλώρος, ενώ ο Γούλβεριν είναι και ο πρώτος σούπερ-κουλ τυπάς με σκελετό από αδαμάντιο! Έτσι και με τα βιβλία. Σε τι θα χρησιμεύσει να διαβάσεις το:

"Πέλοψ ὁ Ταντάλειος ἐς Πῖσαν μολὼν θοαῖσιν ἵπποις Οἰνομάου γαμεῖ κόρην, ἐξ ἧς Ἀτρεὺς ἔβλαστεν· Ἀτρέως δὲ παῖς Μενέλαος Ἀγαμέμνων τε· τοῦ δ᾽ ἔφυν ἐγώ τῆς Τυνδαρείας θυγατρὸς Ἰφιγένεια παῖς, ἣν ἀμφὶ δίναις ἃς θάμ᾽ Εὔριπος πυκναῖς αὔραις ἑλίσσων κυανέαν ἅλα στρέφει, ἔσφαξεν Ἑλένης οὕνεχ᾽, ὡς δοκεῖ, πατὴρ Ἀρτέμιδι κλειναῖς ἐν πτυχαῖσιν Αὐλίδος." από την Ιφιγένεια Εν Ταύροις του Ευριπίδη (έστω και σε νέα Ελληνικά); Ή το: "It was the best of times, it was the worst of times, it was the age of wisdom, it was the age of foolishness, it was the epoch of belief, it was the epoch of incredulity, it was the season of Light, it was the season of Darkness, it was the spring of hope, it was the winter of despair, we had everything before us, we had nothing before us, we were all going direct to Heaven, we were all going direct the other way..." από την Ιστορία Δύο Πόλεων του Τσαρλς Ντίκενς;

Eσύ θέλεις να γράψεις την επόμενη τριλογία με το Ντρίζζτ να πολεμά τη Spider Queen στη σκοτεινιά του Menzoberranzan ή την επόμενη μίνι σειρά με το Γούλβεριν να αναζητά τους κακούς μεταλλαγμένους που του έκλεψαν τη μηχανή. Nτίκενς και Ευριπίδης είναι απλά . . . άσχετοι!

---

Με αγάπη

Ομπεράνθη

Edited by Oberon
  • Like 2

Zaratoth

Φοβερές απαντήσεις θεία! Ένα σχόλιο μόνο.

i_got_the_babel_fish_hitchhikers_guide_t_shirt-p235081410081482098qmbd_400.jpg

Edited by Zaratoth

Oberon

"Τι όμορφο τ-σερτ που πόσταρε ο συμπαθής νεαρός Ζαρατόθ (πέτυχα και τον τόνο, ε;) H Θεία Ομπεράνθη εγκρίνει!"

DinoHajiyorgi

Όχι μόνο τους τα λες καλά και ξεγυρισμένα θεία, κανείς άλλος δεν θα τους τα έλεγε καλύτερα.

Αναμένω με ανυπομονησία τα των διαγωνισμών, τώρα τελειώνω την διοργάνωση ενός, και θα ήθελα να σου γαργαλήσω το ενδιαφέρον και για τα των μυτιγκίων και της "σπουδαιότητας" αυτών. Όλοι λένε για τις μπύρες, αλλά κανείς για το βούτυρο ;-).

Edited by DinoHajiyorgi

Oberon

Θα δούμε για τα μυτίνγκια. Ήδη έχουν γραφτεί καμμια δεκαριά "στήλες". Για τους διαγωνισμούς, θα προτιμήσω να "δεχτώ" την επόμενη στήλη της "Ομπεράνθης" μετά το τέλος αυτού που τρέχει τώρα. ;-)

wordsmith

ΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΟΥΧΟΥΧΟΥ! Δεν παίζεσαι!

(Καλά, το 4ο γράμμα είναι από τον Robin Hood, φαίνεται από χιλιόμετρο!:yahoo:)

Αυτά περί γλώσσας πρέπει να τα στείλεις να δημοσιευτούν και αλλού, είναι κρίμα να στερείται η εκτός sff ανθρωπότης τη σοφία της θείας Ομπεράνθης! :rofl:

Κατά τα άλλα... αχ αυτό το πρώτο βραβείο σε ξενόγλωσσο διαγωνισμό, τι μας έκανε...:lol:

Δώσε κι άλλη Ομπεράνθη στο λαό!

NIKANTHI

Θεία Ομπεράνθη ο Νικάνθη δηλώνει γοητευμένος…

Oberon

ΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΟΥΧΟΥΧΟΥ! Δεν παίζεσαι!

(Καλά, το 4ο γράμμα είναι από τον Robin Hood, φαίνεται από χιλιόμετρο!:yahoo:)

Αυτά περί γλώσσας πρέπει να τα στείλεις να δημοσιευτούν και αλλού, είναι κρίμα να στερείται η εκτός sff ανθρωπότης τη σοφία της θείας Ομπεράνθης! :rofl:

Κατά τα άλλα... αχ αυτό το πρώτο βραβείο σε ξενόγλωσσο διαγωνισμό, τι μας έκανε...:lol:

Δώσε κι άλλη Ομπεράνθη στο λαό!

:lol: Χεχεχεχ. Για κάποιο άγνωστο και μυστηριώδη λόγο, η Θεία Ομπεράνθη φανταζόταν πως ειδικά αυτή η στήλη θα σου άρεσε, wordsmith! (Η Θεία Ομπεράνθη εγκρίνει τη νεαρή κυρία με το ωραίο όνομα "Λεξουργός"!)

Τώρα, για να εκδοθούν αλλού . . . δεν θα ήξερα πού. Άσε που ως επί το πλείστον είναι για "εσωτερική κατανάλωση". :p

Θεία Ομπεράνθη ο Νικάνθη δηλώνει γοητευμένος…

"Tante Oberanthe est enchantée aussi, monsieur!"

Edited by Oberon

Sonya

Α, ρε Διον, μου 'χες λείψει ρε... Κλαίω απ' τα γέλια...

Oberon

Α, ρε Διον, μου 'χες λείψει ρε... Κλαίω απ' τα γέλια...

Kαι μένα μου έχεις λήψει, Χριστίνα μου! Και λυπάμαι πολύ που δεν μπορέσαμε να βρεθούμε πριν φύγεις για τις χώρες του Βορρά. Αλλά θα τα πούμε κάποια στιγμή. :) Χαίρομαι που σ'αρέσουν οι Ομπεράνθες. Και ξέρεις πως σκεφτόμουν και σένα όταν έγραφα αυτό για τους συγγραφείς που γράφουν καταπληκτικά και στα Αγγλικά και στα Ελληνικά! ;-)