Jump to content
Oberon

Η Θεία Ομπεράνθη συμβουλεύει

Recommended Posts

Guest old#2065

Ντήαρ αντ Ομπεράνθ

Θριου γοουρ γιουσφουλ τοπικ αη γουντ λικε το χαβ σαμ ανσουερς,ιν α φιου κουεστιονς αη χαβ.

Ις γιουζινγκ Ινγκρηκς ολσο φορμπηντεν ιν δις φόρουμ? Εντ ιφ νοτ, ουάη? (ας δε όποζιτ ις.)

Ντιντ γιου παρτισιπεητ ιν Γουντστοκ? Ουατ ις γορ οπίνιον αμπαουτ φρη σεξ εντ γκρας? Ντηντ γιου ενκαουτερ σιμιλαρ εξπιριανσες?

Θενκινγκ γιου ιν αντβανς, Αη μπεγκ του ρημεην.

Ρετρολάβερ

Oberon

Ντήαρ αντ Ομπεράνθ

Θριου γοουρ γιουσφουλ τοπικ αη γουντ λικε το χαβ σαμ ανσουερς,ιν α φιου κουεστιονς αη χαβ.

Ις γιουζινγκ Ινγκρηκς ολσο φορμπηντεν ιν δις φόρουμ? Εντ ιφ νοτ, ουάη? (ας δε όποζιτ ις.)

Ντιντ γιου παρτισιπεητ ιν Γουντστοκ? Ουατ ις γορ οπίνιον αμπαουτ φρη σεξ εντ γκρας? Ντηντ γιου ενκαουτερ σιμιλαρ εξπιριανσες?

Ρετρολάβερ

Nτήαρ Ρετρολάβερ,

Αϊ αμ ολ φορ γκιβινγκ ανσουερς του εβρυμποντυ χου ασκς φορ δεμ. Αϊ αμ νοτ φαμιλιαρ γουιθ Ινγκρικς μπατ ιτ σαουντζ λαϊκ ε φαμπιουλας αϊντια! Εντ ιτς ολ γιορς! Ιτ κουντ μπι δι μπιγκινινγκ οβ δι ντιστρακσιον οβ δατ χοριμπλ λατιν αλφαμπετ εντ ιτς σαμπστιτιουσον γουιθ αουαρ γκρικ αλφαμπετ! Δι φερστ στεπ ιν δι Χελιναϊζεισον οβ δι φορεϊν ντεβιλς αζ δι Τσαϊνιζ κολ δεμ!

Οβ κοζ Αϊ γουοζ ατ Γουντστοκ ιν ναϊντιιν-σιξτυ-ναϊν! Φρη σεξ ιζ φαϊν αζ λονγκ αζ ιτ'ς σεϊφ φορ εβρυμποντυ. Δι ονλυ γκρας Αϊ λαϊκ ιζ δι ουαν ον μαϊ λον ορ μποϊλντ "ραντικια" γουιθ ολιβ οϊλ εντ λεμον. Μαϊ εξπιριανσιζ αρ ε πραϊβετ ματερ εντ δεϊ αρ ε σικρετ.

Γιου αρ βερυ γουελκαμ

Ομπερανθη

Edited by Oberon

Guest old#2065

Ντήαρ αντ Ομπεράνθ

Ρετρολάβερ

Nτήαρ Νπαπς,

Αϊ αμ ολ φορ γκιβινγκ ανσουερς του εβρυμποντυ χου ασκς φορ δεμ. Αϊ αμ νοτ φαμιλιαρ γουιθ Ινγκρικς μπατ ιτ σαουντζ λαϊκ ε φαμπιουλας αϊντία! Εντ ιτς ολ γιορς! Ιτ κουντ μπι δι μπιγκινινγκ οβ δι ντιστρακσιον οβ δατ χοριμπλ λατιν αλφαμπετ εντ ιτς σαμπστιτιουσιον γουιθ αουαρ γκρικ αλφαμπετ! Δι φερστ στεπ ιν δι Χελιναϊζέισον οβ δι φορεϊν ντεβιλς αζ δι Τσαϊνίζ κολ δεμ!

Οβ κοζ Αϊ γουοζ ατ Γουντστοκ ιν ναϊντιιν-σιξτυ-ναϊν! Φρη σεξ ιζ φαϊν αζ λονγκ αζ ιτς σεϊφ φορ εβρυμποντυ. Δι ονλυ γκρας Αϊ λαϊκ ιζ δι ουαν ον μαϊ λον ορ μποϊλντ "ραντίκια" γουιθ ολιβ οϊλ εντ λεμον. Μαϊ εξπιριανσες αρ ε πραϊβετ ματερ εντ δεϊ αρ ε σικρετ.

Γιου αρ βερυ γουελκαμ

Ομπερανθη

Αντ Ομπερανθ Αη θηνκ Αη λαβ γιού

(Χοουπ γιου ντηντ΄ντ σμοκ ραντικια μπηκοζ ις δε σεημ ας ητινγκ γκρας ουηθ λέμον Αη σαππόουζ)

Edited by npaps

Oberon

Αντ Ομπερανθ Αη θηνκ Αη λαβ γιού

(Χοουπ γιου ντηντ΄ντ σμοκ ραντικια μπηκοζ ις δε σεημ ας ητινγκ γκρας ουηθ λέμον Αη σαππόουζ)

Νοου, Αϊ ντιντν'τ σμοουκ δι ραντικια! Αϊ εϊτ δεμ γουιθ φορκ εντ ναϊφ λαϊκ ε προπερ λεϊντι. Αϊ ονλυ σμοουκ σαλμον γουεν Αϊ γκοου φισινγκ ιν δι Γιουκον! Πληζ, ντου νοτ φολ ιν λαβ γουιθ μι. Αϊ χαβ βαουντ του ριμεϊν ε σπινστερ φορ ολ ιτερνιτυ!

Ομπεράνθη

Edited by Oberon

Drake Ramore

Άι ντίντεντ αντερστέντ Κράιστ!

Γουάτ δε φακ?dazzled.gif

mman

"Agapiti 8ia omperan8i

ime polh ntaouniasmenh giati graftika sto ssf xteς k 1 apeσιοw montereitor m ipe n alaksw t pws grafo gt lei pws apagorevete t griklis k Mno elinika epitreponte sto fsf k na grafo poio soΣta ma ine soβαra πragμαta aftia? διladi t 8eli na gyrisoyme piso to xrono k ama to skeftis oli etsi grafounε k gt dilaDi ine kalytero na grafw elinika? emena m fenete teLios fasizmos na zitianε tetia pramata sto ffs esy t les 8ia?

jastinbiberNO1fan_4ever"

---

"Aγαπιτη Κηρια Ομπερανθη

διαβαζω τι στηλι σας εδο κε πολυ, κερο και μαρεσει παρα πολυ, αλλα εχω ενα μεγαλο προβλιμα. Δεν μπορο να καταλαβο γιατι επιτρεπετε να γραφη ο κοσμος στα αγκλικα!!!! Εινε εληνικο φορουμ η δεν ειναι; Εινε για εληνες η οχι τελικα; [...]

---

“Αγαπητή $%+#@*θεία Ομπεράνθη

Ρε ^*#στη μου, δεν μπορώ άλλες $^#&@ίες! Όπου και να πάω στα $%^#sites του Ιντερνετ, ο κάθε #%*άκας με μπανάρει γιατί, λέει, βρίζω! Τι βρίζω, ρε $%^ίδι; [...]

Koryfaia.:rofl:

trelo gelio omos!:p

Asgaroth

Πέθανα...

Oberon

Πέθανα...

:o What's wrong????

Drake, ειδικός στα Ινγκρικς είναι ο npaps. Μάλλον εκείνος μπορεί να σου εξηγήσει ό,τι κράιστ γιου ντιντν'τ αντερστεντ. :p

Thanks για τα σχόλια, gentlemen.

subdee

Χαχαχα έλιωσα.

npaps, κορυφαίος με τα Ινκρκικς lol

Oberon

Χαχαχα έλιωσα.

npaps, κορυφαίος με τα Ινκρκικς lol

Χεχεχ. Χαίρομαι.

Πράγματι, άπαιχτος ο διάλογος "Ομπεράνθης" και "Ρετρολάβερ" που ξεκίνησε ο npaps με τα Ινγκρικς!! Γέλαγα όταν τον διάβαζα, γέλαγα όταν έγραφα τι θα έλεγε η Ομπεράνθη και ξεκαρδιζόμουν με τις απαντήσεις του npaps!

Guest old#2065

Ντεαρ Ομπυ

Αη χοουπ εβρυθινγκ ις οκευ ουιθ γιου σινς αουρ λαστ κοντακτ,μπηκοουζ γιου ση, ιτ ισν΄τ δε σεημ ουιθ μη. Αη αμ βέρυ απσετ εντ δε ρήζον ις δατ ε κλέβερ γκαη ρηπορτεντ μη του δε μοντερεητορς! Δεη ρηπορτεντ μη, νοτ φορ δε κινκυ κουέστιονς αη ποστεντ το γιου μπατ φορ μαη φανυ στορυ "ουανς αππον α ταιμ, α λιτλ σπεησσιπ". Αη φελτ δε ρασισμ οφ δε εητζ λαικ ε μαουντεν ον μαη σολντερς.Αη φελτ δατ νομπαντυ λοβς με, αη φελτ αλόουν. Μπατ ονλυ φορ α ουαηλ, Θίνκινγκ ολ οφ μαη νιου φρεντς δατ εντζοηντ λιτλ σπεησσιπ, Αη γκάδερεντ μαη πισες εντ ρηακτ. Αη ροουτ α πραουντ εντ ράδερ οφενσιβ ποστ του δε μοντερεητορ (χου ισς α βερυ ναις γκάη) εντ φαιναλυ αη σαξιντεντ το κηπ μαη λιτλ σπεησσιπ ιν δε φαν φίκσιον φόρουμ.

Δεη ουόντεντ του χιουμιλιεητ με μπαη σεντινγκ δε στόρυ το δε σαιενς φικτιον σαμπφόρουμ, μπηκοουζ ιτ ουας νοτ κλήαρ, δεη σεντ, δατ μαη στόρυ ουοζ γιουζινγκ εν εξιστεντ κλισέ. Γιού ση αη φοργκότ του πουτ μιστερ Σποκ΄ς ηαρς το γοουρ νεφιου ορ σαμ αδερ γκάη.Σαμταιμς αη ουοντερ ουατ γιανγκς ντρινκ ιν ναουντεης.(Αη αμ νοτ τζοκινγκ,ιτ ρηλη χαππεντ)

Ηναφ ουιθ μαη προμπλεμς. Ναου αη ουοντ το τελ γιου σαμθινγκ αη χερντ αμπαουτ γιου, μπατ ιτ ις βερυ κονφιντενταλ..

Αη χερντ δατ δεη σολντ γιου εντ γιορ ραιτς το ε ριτς παμπλισερ φρομ Τατζικισταν, εντ φρομ ναουον γιου αρ γκοινγκ του ουορκ φορ χιμ, φορ δε ρεστ οφ γιουρ λαιφ.

Χάου κρουελ γιουθ καν μπη ουιθ πηπλ ιν αουρ αετζ!

Μπατ ντοντ μπη αφρεηντ, ουιθ δε χελπφουλ ακτς οφ γιοουρ νέφιου εντ αδερ γκουντ γκάης ουη ουιλ μαννατζ του κηπ γιου φρη. "Φρη Ομπυ" ουιλ μπη αουρ σλόγκαν.

Χοπινγκ αη ντιντν΄τ ντηπρεσντ γιου, αη ουιλ ουεητ φορ γιοουρ γκουντ νιους.

Τρουλυ γιορς

Ρετρολάβερ

(αντε που...δες, στραμπουλίχτηκα για να το γράψω)

Edited by npaps
  • Like 1

wordsmith

Ντίαρ Νπαπς εντ αντ Ομπεράνθη

Ντοντ στοπ δε ινγκρικς μπικόζ δεη αρ βέρι φάνι (ατ λαστ ε λανγκουιτζ δατ όνλι γουι φρικς εντ γκικς αντερστάντ!). Μπατ ντοντ στοπ, αντ Ομπεράνθη, σέρινγκ γουιδ ας μορ οβ γιορ γουίζντομ αμπάουτ χάου του ράιτ, χάου του παρτέσιπέιτ ιν κόντεστς, χάου του μπικάμ δε μοστ πόπιουλαρ μέμπερ οβ ε φόρουμ ετσέτερα. Ντοντ λετ ας ντάουν, άουαρ μπιλόβντ αντ Όμπυ! Άουαρ χόουπς αρ πίντ ον γιου! Άη γουιλ μπάι γιου ε τι-σερτ γουιθ γιορ νέιμ ον ιτ! Πλιζ!

(στραμπούληξες το πληκτρολόγιό σου, φαντάζομαι...)

Oberon

Ντεαρ Ομπυ

Αη χοουπ εβρυθινγκ ις οκευ ουιθ γιου σινς αουρ λαστ κοντακτ,μπηκοουζ γιου ση, ιτ ισν΄τ δε σεημ ουιθ μη. Αη αμ βέρυ απσετ εντ δε ρήζον ις δατ ε κλέβερ γκαη ρηπορτεντ μη του δε μοντερεητορς! Δεη ρηπορτεντ μη, νοτ φορ δε κινκυ κουέστιονς αη ποστεντ το γιου μπατ φορ μαη φανυ στορυ "ουανς αππον α ταιμ, α λιτλ σπεησσιπ". Αη φελτ δε ρασισμ οφ δε εητζ λαικ ε μαουντεν ον μαη σολντερς.Αη φελτ δατ νομπαντυ λοβς με, αη φελτ αλόουν. Μπατ ονλυ φορ α ουαηλ, Θίνκινγκ ολ οφ μαη νιου φρεντς δατ εντζοηντ λιτλ σπεησσιπ, Αη γκάδερεντ μαη πισες εντ ρηακτ. Αη ροουτ α πραουντ εντ ράδερ οφενσιβ ποστ του δε μοντερεητορ (χου ισς α βερυ ναις γκάη) εντ φαιναλυ αη σαξιντεντ το κηπ μαη λιτλ σπεησσιπ ιν δε φαν φίκσιον φόρουμ.

Δεη ουόντεντ του χιουμιλιεητ με μπαη σεντινγκ δε στόρυ το δε σαιενς φικτιον σαμπφόρουμ, μπηκοουζ ιτ ουας νοτ κλήαρ, δεη σεντ, δατ μαη στόρυ ουοζ γιουζινγκ εν εξιστεντ κλισέ. Γιού ση αη φοργκότ του πουτ μιστερ Σποκ΄ς ηαρς το γοουρ νεφιου ορ σαμ αδερ γκάη.Σαμταιμς αη ουοντερ ουατ γιανγκς ντρινκ ιν ναουντεης.(Αη αμ νοτ τζοκινγκ,ιτ ρηλη χαππεντ)

Ηναφ ουιθ μαη προμπλεμς. Ναου αη ουοντ το τελ γιου σαμθινγκ αη χερντ αμπαουτ γιου, μπατ ιτ ις βερυ κονφιντενταλ..

Αη χερντ δατ δεη σολντ γιου εντ γιορ ραιτς το ε ριτς παμπλισερ φρομ Τατζικισταν, εντ φρομ ναουον γιου αρ γκοινγκ του ουορκ φορ χιμ, φορ δε ρεστ οφ γιουρ λαιφ.

Χάου κρουελ γιουθ καν μπη ουιθ πηπλ ιν αουρ αετζ!

Μπατ ντοντ μπη αφρεηντ, ουιθ δε χελπφουλ ακτς οφ γιοουρ νέφιου εντ αδερ γκουντ γκάης ουη ουιλ μαννατζ του κηπ γιου φρη. "Φρη Ομπυ" ουιλ μπη αουρ σλόγκαν.

Χοπινγκ αη ντιντν΄τ ντηπρεσντ γιου, αη ουιλ ουεητ φορ γιοουρ γκουντ νιους.

Τρουλυ γιορς

Ρετρολάβερ

(αντε που...δες, στραμπουλίχτηκα για να το γράψω)

Ντίαρ ρετρολάβερ,

Αι αμ σοου σορρυ του χιαρ δατ γιου αρ ντιπρεσσντ. Μαι σατζεστσον γουντ μπι του νοτ θινκ εμπαουτ ιτ του ματς μπικοζ, αφτερ ολ, γιορ στορυ γουοζ νοτ μουβντ ορ ντιλιτεντ ορ ενιθινγκ λαικ δατ. Κουαιτ δι οπποζιτ ακσουαλυ. Πιπλ, μαισελφ αμονγκ δεμ, χαβ γκρειτλυ εντζοιεντ ιτ. Εντ γιες, εητζισμ ιζ μπαντ ιναφ μπατ γιου νοου γουοτ ιζ ματς γουορς; Νοτ μπιινγκ ειμπλ το γκετ δατ φακινγκ βαμπίρικ μοσκιτο δατ μπαιτς γιορ αςς δι μινιτ γιου γκοου το σλιπ! Αζ φορ μι μπιινγκ σολντ το ριτς παμπλισερς ορ μπικαμινγκ α σλειβ, Αι ασσουρ γιου δευ αρ βερυ εγκζατζερειτεντ ρουμορς.

Γουιθ λαβ

Ομπερανθη

Edited by Oberon

vinegrete

χ α χ α χ α χ α χ α χ α

Εχω πεθανει στο γελιο :roflmao:

Ειναι τελειο.. δεν εχω λογια :clapping:

Μου εφτιαξες το απογευμα..:thmbup:

Αναμενω συνεχεια..

DinoHajiyorgi

Μετά από ένα κατεβατό ίνγκριτζ τα μάτια μου αρχίζουν και βλέπουν αστεράκια. Όταν φτάνω στην υπογραφή, το "ρετρολάβερ" το διαβάζω πάντα "ροτβάιλερ". True story!

Eugenia Rose

Θεία Ομπεράνθη

Σε διαβάζω από τότε που ήμουν μικρό κόρίτσι στο δημοτικό με κοτσιδάκια στα μαλλιά και σάντουιτς στο χέρι. Τώρα όμως που έγινες μεγάλη φίρμα θέλω να σου ζητήσω μία χάρη. Θέλω να σου στείλω να μου υπογράψεις το μάλλινο πουλόβερ της γιαγιάς μου, να το πουλήσω στο e-bay να βγάλω κανα φράγκο γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.

Με απέραντο σεβασμό και συμπάθεια στο πρόσωπό σου και χωρίς κανένα προσωπικό όφελος.

Ευγενία Τριαντάφυλλο το αρωματικόν :rose:

Guest old#2065

Μετά από ένα κατεβατό ίνγκριτζ τα μάτια μου αρχίζουν και βλέπουν αστεράκια. Όταν φτάνω στην υπογραφή, το "ρετρολάβερ" το διαβάζω πάντα "ροτβάιλερ". True story!

Ντίνο ροτβάιλερ αρσενικό ή θυληκό? να ρωτήσουμε ίσως τη Sonya?

Sonya

Να σηκώσετε την ουρά του και να δείτε αν έχει παπαράκια από κάτω. Αν δεν έχει, είναι θηλυκό. :Ρ

Oberon

Θεία Ομπεράνθη

Σε διαβάζω από τότε που ήμουν μικρό κόρίτσι στο δημοτικό με κοτσιδάκια στα μαλλιά και σάντουιτς στο χέρι. Τώρα όμως που έγινες μεγάλη φίρμα θέλω να σου ζητήσω μία χάρη. Θέλω να σου στείλω να μου υπογράψεις το μάλλινο πουλόβερ της γιαγιάς μου, να το πουλήσω στο e-bay να βγάλω κανα φράγκο γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.

Με απέραντο σεβασμό και συμπάθεια στο πρόσωπό σου και χωρίς κανένα προσωπικό όφελος.

Ευγενία Τριαντάφυλλο το αρωματικόν :rose:

"Αunt Oberanthe approves of the nice girl called Eugenia Rose!"

"Καλό μου κορίτισι με το υπέροχο αρωματικό παρωνύμιο. Θα σου υπογράψω ευχαρίστως το πουλόβερ της γιαγιάς σου αλλά θέλω να μου υποσχεθείς ένα πράγμα: Πως όταν το πουλήσεις στο ebay δεν θα είναι και η γιαγιά μέσα στο πουλόβερ! Αυτός ο όρος δεν είναι negotiable!"

Aunt Oberanthe

Edited by Oberon

Guest old#2065

Ντοντ στοπ δε ινγκρικς μπικόζ δεη αρ βέρι φάνι (ατ λαστ ε λανγκουιτζ δατ όνλι γουι φρικς εντ γκικς αντερστάντ!). Μπατ ντοντ στοπ, αντ Ομπεράνθη, σέρινγκ γουιδ ας μορ οβ γιορ γουίζντομ αμπάουτ χάου του ράιτ, χάου του παρτέσιπέιτ ιν κόντεστς, χάου του μπικάμ δε μοστ πόπιουλαρ μέμπερ οβ ε φόρουμ ετσέτερα. Ντοντ λετ ας ντάουν, άουαρ μπιλόβντ αντ Όμπυ! Άουαρ χόουπς αρ πίντ ον γιου! Άη γουιλ μπάι γιου ε τι-σερτ γουιθ γιορ νέιμ ον ιτ! Πλιζ!

Τον εγκέφαλό μου,:crazy:

Να σηκώσετε την ουρά του και να δείτε αν έχει παπαράκια από κάτω. Αν δεν έχει, είναι θηλυκό. :Ρ

Που να τρέχω στη Χαλκίδα στο Ντίνο πες τα.

Oberon

Ντον'τ γουορυ μαι ντιαρ γκερλ. Αι χαβ ριτεν ατ λιστ τεν μορ τσαπτερς, ορ κολουμνς, εντ μορ αρ ον δι γουαιη.

Guest old#2065

Ντον'τ γουορυ μαι ντιαρ γκερλ. Αι χαβ ριτεν ατ λιστ τεν μορ τσαπτερς, ορ κολουμνς, εντ μορ αρ ον δι γουαιη.

Ντήαρ Ομπυ

Αη χάβ νηους φορ γιου. Γκουντ ουανς εντ , αη αμ αφρεηντ, μπαντ ουανς.

Φερστ δε γκουντ νιους. Αουρ φόρουμ ατ λαστ λεφτ δε μηνινγκλες τζερνευ ον δε φαντασυ ουορντ εντ τρανσφορμντ το α μαρριντζ μπηρό!!!

Εβρυμπαντυ δις μομεντ ις μπηζη, τραινγκ το μαρρυ α μπερντ ουιθ α χιούμαν. Δατ ισ δε μπαντ νιους.

Γιου ση αη τραιντ το στοπ δατ, μπαι ποστινγκ αν ουορνινγκ αμπαουτ δε ντεηντζερ οφ σατς αν ατεμπτ το κομπαιν ντιφερεντ σπισις, μπατ ανφορτσιουνατλυ νόμπαντυ χίαρς.

Αλσο πληζ τεηκ αντερ κονσιντερέησον δατ δε πουρ μπιρντ νταζ νοτ ουαντ δης λιεσον.(Οφ κορς δις ισ νοτ κουαιτ κληαρ, μπατ ανυγουέη.)

Σο πληζ, γιούζ γιορ ινφλουενς, το στοπ δατ.

Ολγουεηζ γιορς

Ρετρολάβερ (νοτ δε ντογκ)

Edited by npaps
  • Like 1

Eugenia Rose

Αγαπητή Θεία Ομπεράνθη

Είσαι το είδωλό μου. Δυναμική, σοφή, ταλαντούχα και συνάμα μια ευαίσθητη ψυχή. Ξέρω ότι έχεις ορκιστεί να μείνεις γεροντοκόρη αλλά ποτέ μην λες ποτέ. Σε τουτη την γής που την πατούμε και όλοι μέσα θε να μπούμε αν βρεις την αδερφή ψυχή σου δεν είναι και μικρό πράγμα. Αυτά στα λέω Θεία Ομπεράνθη γιατί βρήκα την δική σου αδερφή ψυχή. Ο θείος μου είναι μεγάλος σου θαυμαστής. Είναι ένας ευηδής και ώριμος άντρας, μια ευαίσθητη ψυχή και συνάμα τον έχει και τον τρόπο του. Πίστευω μαζί θα μπορέσετε να απαγγείλετε ποιήση για ώρες βλέποντας ταινίες του Αγγελόπουλου και του Ακίρα Κουροσάβα στα θερινά τα σινεμά με αγιόκλιμα και γιασεμιά, τρώγοντας παστέλι και πίνοντας γκαζόζα. Έτσι θα έχεις και εσύ μια συντροφιά και θα βοηθήσεις και τον καημένο τον θείο να ξεπεράσει τον πρώτο του έρωτα με το Μαριώ αχ το Μαριώ.... Και το κυριότερο Θεία, ο θείος μου έχει πάντα όρεξη για κουβέντα. Σου στέλνω και αντιπροσωπευτική του φωτογραφία να τονε δεις τι λεβέντης που ναι. Είμαι σίγουρη ότι θα σου αρέσει. Άμα θες να τον συναντήσεις τηλεφώνησε μου στο 697^%$%%^&*#.

Με άπειρο θαυμασμό και δεός προς το πρόσωπό σου και χωρίς καμία διάθεση προξενιού με απότερο σκοπό το χαρτζιλίκι του θείου.

Ευγενία Τριαντάφυλλο το αρωματικόν. :rose:

vinegrete

Θεια Ομπερανθη, ειμαι ενα ντροπαλο κοριτσι..:blush:

Κρυφοκοιταζω εδω και καιρο το φορουμ τουτο :hideingbhindcurtian: ,

Ανεβασε σε παρακαλω και αλλα αρθρα για το πως μπορει να γινει κανεις δημοφιλης εδω μεσα

Ονειρευομαι την μερα που θα πεταξω την μασκα μου :bag: και θα δειξω την λαμψη μου:mf_sonne:

Θελω να δειξω cool :cool:

θελω τα πληθη να χοροπηδανε ολοι απο την χαρα τους, σαν με βλεπουν :woot_jump:

Να πινουν νερο στο ονομα μου :drinks:

Αυτα και πολλα αλλα ακομη, ονειρευομαι..:rolleyes:

Ακομη καθεσαι?whip.gif

Oberon

Disclaimer: Τα κείμενα αυτά έχουν σκοπό αποκλειστικά και μόνο τη σάτιρα και το γέλιο. Δεν αναφέρονται ούτε σε πραγματικά γεγονότα ούτε σε πραγματικά άτομα ούτε υπαινίσσονται πως οι προθέσεις ή πράξεις που σατιρίζονται είναι αυτές πραγματικών ατόμων. Σάτιρα σημαίνει υπερκορεσμός και υπερβολή (από το Λατινικό satur που σημαίνει γεμάτος). Οπωσδήποτε δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν. Αν γελάσετε, αυτό θα είναι αρκετό.

* * *

Πώς να γίνετε το πιο δημοφιλές μέλος ενός φόρουμ (στην περίπτωσή μας, στο SFF)

Ένα πρακτικό εγχειρίδιο για αρχάριους και προχωρημένους

Από τη Θεία Ομπεράνθη

Γεια σας, καλοί μου φίλοι και φίλες. Με αυτό το εγχειρίδιο που βασίζεται στην πολυετή πείρα μου, θα σας βοηθήσω να μάθετε πώς να γίνετε όχι μόνο το πιο δημοφιλές μέλος ενός φόρουμ, εν προκειμένω του sff, αλλά και πώς να φτάσετε στην κορυφή με λίγα, αλλά σταθερά και έξυπνα, βήματα!

Ξεκινάμε λοιπόν!

Ερχόμαστε τώρα στο τρίτο μέρος των άρθρων μας σχετικά με τους διαγωνισμούς του φόρουμ! Σήμερα θα μιλήσουμε για το πώς πρέπει να συμπεριφερθείτε στη διάρκεια ενός φορουμικού διαγωνισμού Ετοιμαστείτε για τη μάχη, καλοί μου φίλοι και φίλες, γιατί εδώ είναι και το όλο ζουμί.

Eπειδή είστε ακόμα αθώοι και αρχάριοι, πρέπει να προετοιμαστείτε ψυχικά. Θα βγείτε με ουλές, ναι! Αλλά θα τις φέρετε περήφανα για όλη την υπόλοιπη ζωή σας, σας το υπόσχομαι. Και αν είστε γενναίοι και δυνατοί, θα γευτείτε και το πρώτο αίμα που δεν θα είναι δικό σας! (Δικό σας αίμα θα γευτείτε οπωσδήποτε, και μερικοί μπορεί να χρειαστείτε και μετάγγιση. Περί αυτού, ΔΕΝ υπάρχει αμφιβολία, σας το λέω ξεκάθαρα!)

Μια που είναι ο πρώτος σας διαγωνισμός, θα πρέπει να μείνετε λίγο-πολύ στην αφάνεια. Δεν έχετε ακόμα ούτε τα κατάλληλα όπλα, ούτε την κατάλληλη ασπίδωση, ούτε καν τους κατάλληλους συμμάχους. Οι σύμμαχοι βέβαια είναι ένας υπερβολικά εξωραϊσμένος ευφημισμός που αφορά σε άλλους διαγωνιζόμενους οι οποίοι μισούν κάποιον άλλον περισσότερο από όσο μισούν εσάς. Το γεγονός, όμως, πως όλοι σας έχουν γραμμένο κανονικά αυτή τη στιγμή, θα λειτουργήσει προς όφελός σας.

Κατ'αρχήν πρέπει να ξέρετε πως ποτέ δεν υπάρχουν εκπλήξεις στον τρόπο που ψηφίζουν οι διαγωνιζόμενοι τις ιστορίες των άλλων. Η μόνη έκπληξη είναι αν ψηφίσει και κανένας άλλος αναγνώστης, αλλά αυτό είναι πιο σπάνιο κι από το να βρεις ταξί στην Κηφισίας όταν βιάζεσαι και τρέχεις, με ξηλωμένο τακούνι, ενώ βρέχει καρεκλοπόδαρα.

Βλέπετε, είναι όλα, μα όλα, ένα τυπικότατο παιχνίδι ρόλων! Τον κεντρικό ρόλο τον έχει βέβαια ο διοργανωτής, αλλιώς γνωστός σαν "μπουντρουμοαφέντης" ή "μπουντρουμοαφέντρα" αν είναι γυναίκα. Η διαφορά με άλλα παιχνίδια ρόλων εδώ, είναι πως ο διοργανωτής περνάει το κάψιμο του Ιούδα από άπαντες τους διαγωνιζόμενους αντί το ανάποδο. Μόνο μετά το τέλος του διαγωνισμού όλοι θα πουν πολλά συγχαρητήρια στο μπουντρουμοαφέντη για τη διοργάνωση της "καμπάνιας", ακολουθώντας την πασίγνωστη φόρμουλα "Να σε κάψω Γιάννη να σ'αλείψω μέλι να γιάνει." Διοργανωτής-μπουντρουμοαφέντης είναι αυτός που κατάφερε να κερδίσει την πρώτη θέση στον προηγούμενο διαγωνισμό. Αυτό, βεβαίως, αποτελεί την άδεια να του βγάλουν τη νίκη τέτοιο ξύδι μαύρο όλοι οι υπόλοιποι στη διάρκεια του δικού του διαγωνισμού, και να φτύσει τόσο αίμα, που να καταραστεί την ώρα και τη στιγμή που γεννιόταν, που έμαθε να γράφει, που πήρε υπολογιστή, που έβαλε σύνδεση στο Ιντερνετ, που γράφτηκε στο φόρουμ, που άρχισε να ποστάρει, και που έλαβε μέρος σε διαγωνισμό ιστορίας και τον κέρδισε!

Αλλά μην τον λυπάστε και πολύ τον μπουντρουμοαφέντη. Στο κάτω-κάτω, τα ίδια και χειρότερα έχει κάνει κι αυτός σε άλλους μέχρι να καταφέρει να βγει νικητής.

Νομίζουν μερικοί απλοϊκοί και αφελείς πως η πιο ζηλευτή κατάταξη σε ένα διαγωνισμό είναι η πρώτη θέση. Πλανώνται πλάνην οικτρά! Οι πιο επιθυμητές θέσεις είναι η 2η και η 3η!

Κατ’αρχήν, αν βγείτε 2ος ή 3ος, δεν θα χρειαστεί να διοργανώσετε τον επόμενο διαγωνισμό, πράγμα που είναι μια μοίρα χειρότερη κι απ’το θάνατο.

Κανένας δεν πρόκειται να σας μισήσει γιατί όλο το άσβεστο, μανιασμένο μίσος όλων των υπολοίπων θα είναι επικεντρωμένο στο συγγραφέα της νικήτριας ιστορίας και όχι σε σας.

Αρκετοί, μάλιστα, - με εξαίρεση δική τους ιστορία που θα έπρεπε να είναι η πρώτη by default - θα είναι απόλυτα πεπεισμένοι πως η δική σας ιστορία είναι αυτή που της άξιζε η νίκη και όχι η τωρινή νικήτρια, που ψηφίστηκε γιατί ο συγγραφέας είναι ένας ατάλαντος, αλλά δεινός δημοσιοσχεσίτης ή, αν είναι γυναίκα, γιατί μοίρασε διάφορα «χαμογελάκια» γεμάτα υπονοούμενα σε όλον τον αρσενικό πληθυσμό του φόρουμ που έχει ηλικία μεγαλύτερη από ένα έμβρυο (και μυαλό μικρότερης ηλικίας από έμβρυο, τείνοντας προς αυτό της αμοιβάδας).

Έτσι θα έχετε μια εξαιρετική θέση, τη συμπάθεια όλων, και δεν θα χρειαστεί να σας κάνουν να βγάλετε το κακό χτικιό σαν το μπουντρουμοαφέντη του επόμενου διαγωνισμού.

Αυτά, ωστόσο, δεν πρέπει να σας απασχολούν και πολύ, αυτή τη στιγμή, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βγει η ιστορία σας πρώτη - ή έστω και στην πεντάδα - εκτός αν γραφτεί, σύσσωμος, όλος ο πληθυσμός του χωριού/γειτονιάς σας στο φόρουμ και σας ψηφίσει. (Μαζί και η θεία Αγαθόκλεια που νομίζει πως κουμπιούτερ είναι τύπος ραπτομηχανής). Σας τα λέω, όμως, για να αποκτήσετε μια στέρεα θεωρητική βάση, που θα είναι πολύ χρήσιμη όταν ασχοληθούμε με πιο περίπλοκες, πολεμικές τεχνικές στο παιχνίδι μας.

Τον τελευταίο καιρό, υπάρχει μια ιδιαίτερα εκνευριστική τάση που μόνο σκοτεινές, διαβολικές δυνάμεις θα μπορούσαν να επινοήσουν. Οι ανώνυμες συμμετοχές. Είναι αδύνατον να υπάρξει σοβαρό πλάνο για να κατατροπώσετε τους εχθρούς και να εκμεταλευτείτε τους φίλους, αν δεν ξέρετε με ποιους έχετε να κάνετε, και ποιες ιστορίες είναι ποιων. Πώς να γράψετε σχόλιο αν δεν έχετε σαφέστατη εικόνα και ατζέντα για κάθε άλλο συμμετέχοντα; Πώς να μπορέσετε να εκμεταλευτείτε σωστά και αποδοτικά τα μίση και τις ίντριγκες που φουντώνουν ανάμεσα στις «ντίβες» του φόρουμ σε κάθε διαγωνισμό; Πώς να κολακέψετε τους πιθανούς φίλους και να ρίξετε στάχτη στα μάτια των εχθρών; Πώς να ξέρετε ποιον να θάψετε, όταν ψηφίζετε, πιο βαθιά κι από το αποχετευτικό σύστημα της βυθισμένης Ατλαντίδας; Κατάλαβες, δηλαδή; Με τις ανώνυμες συμμετοχές όλοι γίνονται ίσοι. «Οι αφέντες και οι δούλοι, σκατά γινήκαμ’ ούλοι!»

Ευτυχώς που υπάρχουν και λίγοι, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού (σαρανταποδαρούσας), που δεν μάσησαν από αυτή την απαίσια μέθοδο των ανώνυμων συμμετοχών. Και παίζουν υπέροχα το ρόλο τους μετά, με τους φίλους τους που είναι «κώλος και βρακί» μαζί:

«Αχ, καλέ μου. Σοβαρολογείς πως ήταν η δική σου ιστορία αυτή; Μα δεν είχα ιδέα! Και την έβαλα πρώτη στις ψήφους μου!»

«Δεν το πιστεύω, γλυκιά μου! Οποία σύμπτωσις! Και γω έβαλα τη δική σου πρώτη! Ούτε που είχα φανταστεί ποτέ πως θα ήταν η δική σου ιστορία!»

Όπως και να έχει, το πλάνο με το οποίο θα ασχοληθούμε δεν αφορά το σχήμα των ανώνυμων συμμετοχών αλλά το καλό, δοκιμασμένο και κλασσικό των επώνυμων.

Όπως σε κάθε παιχνίδι ρόλων, με το που θα ανακοινωθεί το θέμα από το νέο μπουντρουμοαφέντη ή μπουντρουμοαφέντρα, σύμπας ο πληθυσμός του φόρουμ που ασχολείται με τη συγγραφή και την ανάγνωση (ενίοτε και τη γραμματική, το συντακτικό, και την ορθογραφία, γιατί έχουμε και αυτούς που διαβάζουν τις ιστορίες με ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, και καγχάζουν θριαμβευτικά όταν ανιχνεύσουν το παραμικρό λαθάκι λες και ανακάλυψαν το βάκιλλο της πρωκτοχλωρίασης), φορούν αμέσως τις πανοπλίες τους, συγκεντρώνουν τις σελίδες με τα στοιχεία των χαρακτήρων που θα παίξουν, και ετοιμάζονται για να αρχίσει η μάχη.

Οι πρώτοι κανονιοβολισμοί ακούγονται όταν ο μπουντρουμοαφέντης ανακοινώνει . . . ΤΟ ΘΕΜΑ! Η λέξη «θέμα» στους διαγωνισμούς του φόρουμ είναι απολύτως συνώνυμη σε σημασία, ετυμολογία, συναισθηματική φόρτιση, και συμβολική με τη λέξη «ΓΙΟΥΡΓΙΑ!» Είναι το σύνθημα για ανελέητη επίθεση. Όταν δε οι πολεμιστές διαβάζουν και ποιο ακριβώς θα είναι το θέμα του διαγωνισμού, αυτό θεωρείται σαν η υπερτάτη προσβολή σε κάθε ιερό και όσιο και ο πόλεμος και η σφαγή ξεκινούν μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματος όλων!

Η πρώτη επίθεση, στην οποία εσείς δεν μπορείτε να λάβετε μέρος και θα σας εξήγησω παρακάτω το γιατί, αρχίζει με τα κλασσικά:

«Το θέμα δεν μου αρέσει!»

«Το θέμα δεν με εκφράζει!»

«Το θέμα είναι πολύ δύσκολο!»

«Το θέμα είναι πολύ εύκολο!»

«Το θέμα είναι πολύ γενικό!»

«Το θέμα είναι πολύ ειδικό!»

«Το θέμα δεν με εμπνέει!»

«Το θέμα είναι ακατάλληλο για τον Χ τύπο ιστοριών!

«Το θέμα είναι κατάλληλο μόνο για τον Χ τύπο ιστοριών!»

«Το θέμα είναι πολύ ασαφές!»

«Το θέμα είναι πολύ περιορισμένο!»

«Το θέμα δεν το καταλαβαίνω!»

«Δεν ξέρω τι να γράψω πάνω σ’αυτό το θέμα!»

«Μπορεί να αλλάξει το θέμα;» (Όπως λέμε: Μπορείς να αλλάξεις την πάνα του μωρού γιατί τα έκανε πάλι;)

«Τι ποσοστό θα έχει η ιστορία πάνω στο θέμα στο βαθμό του τριμήνου;»

«Εγώ βαριέμαι να γράψω!»

«Eγώ έχω εξεταστική!»

«Πονάει ο κώλος μου!»

«Εγώ γράφω μόνο για την Αγνή Ικανοποίηση του Συγγράφειν!»

(Αυτό το τελευταίο, είναι όπως λέμε: Εγώ έχω δώσει όρκο πίστης μόνο στη Φαμπιόλα Γερτρούδη της Ολλανδίας και δεν μπορώ να γίνω προδότης του στέματος υπηρετώντας μια αιρετική, ξένη γαλαζοαίματη όπως τη Θέμα του Παρόντος Διαγωνισμού).

Εσείς μην βγάλετε κιχ σ’αυτή την πρώτη μάχη μεταξύ των συγγραφέων-παικτών και του μπουντρουμοαφέντη-διοργανωτή. Αφού είναι ο πρώτος σας διαγωνισμός, δεν σας παίρνει ακόμα να βροντοφωνάξετε την αντίθεσή σας στον απίστευτο φασισμό να υπάρχει θέμα το οποίο επιλέγει «αποφασίζομεν και διατάσσομεν» μόνο ένα άτομο! Βλέπετε υπάρχουν και μερικοί προδότες και σπιούνοι ανάμεσα στο λαό, που τους αρέσει το θέμα και ο τρόπος διεξαγωγής των διαγωνισμών. Αυτοί συνήθως είναι παλιοί στο κουρμπέτι και δεν θα σας δουν με τη συμπάθεια που δικαιωματικά σας αξίζει αν αρχίσετε τους ολολυγμούς και τις υστερίες. Αντίθετα, θα σκεφτούν: «Ωχ, κι άλλο άσχετο νούμερο μας φορτώθηκε!»

Αν ο διαγωνισμός είναι γενικός, δηλαδή επιτρέπεται να γραφτούν ιστορίες επιστημονικής φαντασίας, φάνταζυ και τρόμου (όπου τελικά θα γραφτούν 2 ε.φ., 2 φάνταζυ, 10 τρόμου, και 10 ό,τι-λάχει-όλοι-οι-καλοί-χωράνε) τότε τα πράγματα θα ηρεμήσουν μετά τις πρώτες βοήθειες στους τραυματίες, την αποστολή ενός κιβωτίου Λεξοτανίλ στο διοργανωτή για να έχει ηρεμιστικά όσο διαρκεί ο διαγωνισμός, και τις ταφές των πρώτων νεκρών.

Αν όμως είναι ειδικός, δηλαδή μόνο ένα είδος ιστοριών επιτρέπεται, τότε ουαί και αλλοίμονό σας αν βγάλετε άχνα όταν θα ξεκινήσει μία από τις μεγαλύτερες και κρισιμότερες μάχες! Η μάχη που όλοι τρέμουν! Η μάχη στην οποία θα ξεχωρίσουν όχι μόνο τα πρόβατα από τα ερίφια αλλά και οι Κόναν οι Βάρβαροι και οι Κόκκινες Σόνιες από τους Χρυσομαλλούσους και τις Χιονάτες.Συνήθως ξεκινά μετά την υποβολή όλων των ιστοριών, αλλά καμμια φορά μπορεί να αρχίσει πολύ νωρίτερα, όταν κάποιος ξεστομίσει τη μεγάλη επίκληση των δαιμόνων του πολέμου: ***«Τι θεωρείται επιστημονική φαντασία;»*** ( Ή φάνταζυ αν πρόκειται για τέτοιο διαγωνισμό). Περιέργως πως, όταν πρόκειται για διαγωνισμό τρόμου η μάχη διαρκεί λίγο και με πολύ λιγότερα θύματα. Ο Τρόμος δεν εμπνέει για τρόμο...

Όταν ακουστεί η ανίερη, σκοτεινή επίκληση, σε κλάσμα δευτερολέπτου γίνεται «Παναΐα μου, σφαή!» που έλεγε κι η Λωξάντρα.

Αυτοί που έχουν δώσει όρκο αίματος να γράφουν αποκλειστικά και μόνο τρόμο εφ'όρου ζωής, δεν θέλουν να γράψουν ε.φ. αλλά θέλουν να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό ε.φ. και ζητούν ο διαγωνισμός ε.φ. να μην είναι αποκλειστικά για ε.φ. γιατί πρέπει να είμαστε ανοιχτόμυαλοι και να μην αποκλείουμε άλλα είδη.

Αυτοί που γράφουν αποκλειστικά φάνταζυ δεν θέλουν να γράψουν ε.φ. ούτε θέλουν να μπουν ιστορίες τρόμου, αλλά θέλουν να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό ε.φ. αρκεί να μπορούν να γράψουν φάνταζυ. (Εκτός από ιστορίες με βαμπίρια ή νεράιδες γιατί αυτά δεν είναι φάνταζυ).

Αυτοί που γράφουν αποκλειστικά ε.φ. δεν θέλουν ούτε τις ιστορίες τρόμου, ούτε τις ιστορίες φάνταζυ, αλλά δεν δέχονται και «θολά» είδη όπως science fantasy και steampunk γιατί αυτοί είναι της "σκληρής ε.φ." (Με άλλα λόγια τους αρέσει το περιβάλλον μιας μάντρας με ανταλλακτικά αυτοκινήτων αλλά στο διάστημα).

Αυτοί που γράφουν γενικώς, θέλουν να πάρουν μέρος γενικώς, και δεν τους ενοχλεί κανένα είδος γενικώς, oύτε το θέμα γενικώς, αλλά δεν θέλουν να γράψουν με τίποτα ε.φ. σε διαγωνισμό ε.φ, γενικώς, γιατί βρίσκουν τις "ταμπέλες" πολύ περιοριστικές γενικώς.

Ξέρω, καλοί μου φίλοι και φίλες, πως ανυπομονείτε πια να αρχίσετε και σεις τον αγώνα για την επικράτηση του σωστότερου πολεμιστή και την άνοδο της ιστορίας σας στο διαγωνισμό, πατώντας πάνω σε σωρούς πτωμάτων, όπως και την εξέλιξη τους στάτους σας στο φόρουμ. Θα ξεκινήσετε, φυσικά, από τα χαμηλότερα κλιμάκια αλλά σας υπόσχομαι πως θα ανεβείτε επίπεδα πολύ γρήγορα. Απλά, πρέπει να ξέρετε τι να κάνετε και πώς να αντιμετωπίσετε τους πολέμαρχους και τις άρπυιες που ζουν στο φόρουμ μας. Αυτοί, φορούν κάποιες περσόνες οι οποίες δεν είναι, προς το παρόν, διαθέσιμες σε σας, που είστε στο επίπεδο "φύκος" ακόμα. Είναι θέμα θέσεων πρεστίζ.

Oι συνδιαγωνιζόμενοί σας χωρίζονται σε πολυάριθμες, αλλά συγκεκριμένες, κατηγορίες-περσόνες, οι κυριότερες και ισχυρότερες από τις οποίες είναι επτά:

"Οι Θεοί": Οι Θεοί, αλλιώς γνωστοί σαν Ντίβες του Παρνασσού, είναι η ανώτατη τάξη που μπορεί να υπάρχει. Το πάνθεον αυτό ελέγχει τα πάντα, ξεκινά και σταματά πολέμους, δημιουργεί ίντριγκες και μίση για ψύλου πήδημα, μανιπουλάρει όλες τις κατώτερες κλάσεις και γενικώς κάνει ό,τι του κατέβει. Άμα θέλει να μετατρέψει το φόρουμ σε ΧΧΧ ιστοχώρο με βίντεο πορνό για όλα τα γούστα, μπορεί να το κάνει!

Άμα θέλει να δώσει σε ένα μέλος ή συγγραφέα το στάτους μιας Μαίριλυν Μονρό της λογοτεχνίας του φανταστικού μπορεί να το κάνει. Άμα θέλει να μετατρέψει ένα μέλος σε Μήτση Κωνσταντάρα να λέει «Άτιμη κενωνία, π’άλλους τους ανεβάζεις, κι άλλους τους κατεβάζεις στα Τάρταρα» . . . πφφφ... πανεύκολο! Άμα θέλει μπορεί να βάλει φωτιά στο φόρουμ και να το κάψει! Καταλάβατε για τι κλάση μιλάω, έτσι;

Οι Θεοί είναι διαφόρων ειδών, και μπορεί να τους βρείτε ανάμεσα σε:

Μέλη που έχουν κερδίσει προηγούμενους διαγωνισμούς

Μέλη που έχουν γράψει πάνω από δέκα ιστορίες

Μέλη που έχουν τετραψήφιο αριθμό ποστς

Μέλη που έχουν γράψει πάνω από πενήντα κριτικές σε ιστορίες άλλων

Μέλη που έχουν πολύ δυνατή φωνή και γκαρίζουν πάνω από τους άλλους

Μέλη που για οποιοδήποτε λόγο έχουν περισσότερο κύρος κι από τον Πάπα της Ρώμης και τον Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως σε συσκευασία γίγας!

Ειδική υποκατηγορία των Θεών είναι οι Μοδεράτορες, που έχουν το σημάδι του Αρρρχι-Εξαποδώ (Φτου-φτου, μη μας ακούσει!), πράγμα που τους δίνει τη δύναμη της Κλωθώς, της Λάχεσης και της Ατρόπου μαζί, πάνω σε θνητούς και αθανάτους!

Προσέξτε καλά να μη σας πάρει η τάξη των Θεών από κακό μάτι, γιατί όχι δεν θα βγει ποτέ νικήτρια (ή έστω στη δεκάδα) η ιστορία σας, αλλά μπορεί και οι μέρες σας στο φόρουμ να είναι μετρημένες! Ποτέ μην επιτεθείτε σε Θεό ή Ντίβα γιατί τη βάψατε!

Οι Θεοί/Ντίβες ψηφίζουν σχεδόν αποκλειστικά όσους θεωρούν μέλη του Παρνασσού, στον οποίο ανήκουν, αλλά είναι εξαιρετικά ανίσχυροι στην κολακεία. Χρησιμοποιείστε τη άφοβα και θα κερδίσετε κανα-δυο θέσεις πάνω από τον πάτο για την ιστορία σας. Ακόμα, βεβαιωθείτε πως οι Θεοί στους οποίους απευθύνετε τη λατρεία σας δεν έχουν βεντέτα με κάποιον άλλο Θεό ή Ντίβα, γιατί αυτός ο άλλος θα είναι παντοτινός εχθρός σας χειρότερα κι από την Ήρα με τον Ηρακλή!

"Οι Αρνητές": Οι Αρνητές είναι η δεύτερη πιο ισχυρή κλάση και με, πιθανά, ακόμα μεγαλύτερη επιρροή από τους Θεούς σε ορισμένα θέματα. Οι Αρνητές είναι οι "Νo Μen". Άσπρο, θα πεις; Μαύρο, θα πουν. Μ'άρεσε η ιστορία αυτή, θα πεις; Τη μισώ αυτή την ιστορία, θα πουν. Καλό είναι το θέμα, θα πεις; Το χειρότερο που έχω δει ποτέ μου, θα πουν. Μου αρέσει ο Ασίμωφ, θα πεις; Ξεπερασμένος, θα πουν. Διαβάζω και φάνταζυ και επιστημονική φαντασία, θα πεις; Έχεις περιορισμένα γούστα, θα πουν. Kαλημέρα, θα τους πεις; Κακή και μαύρη να σου βγει, θα σου πουν. Δεν μ’αρέσει ο Stephen King, θα πεις; Και πού το ξέρεις αφού εσύ είσαι άσχετος, θα πουν. Κι αυτό γιατί, βέβαια, δεν μπορούν να παραδεχτούν πως αρέσει και σε κείνους ο Stephen King. Αυτό θα ήταν κατάφαση, όχι άρνηση, άρα βιοψυχικά αδύνατη για έναν Αρνητή.

Η τοξική τους επιρροή είναι τόσο μεγάλη που σιγά-σιγά τρυπώνει μέσα στις καρδιές όλων και τους κάνει να φοβούνται να μιλήσουν π.χ. για ε.φ. και φάντασυ στο φόρουμ. Μάλιστα χαίρουν ιδιαίτερης εκτίμησης γιατί το να μισείς κάτι δείχνει έναν υγιή νου, σπιρτόζο και αγκιστρωμένο γερά από την πραγματικότητα, ενώ να αγαπάς κάτι δείχνει απλοϊκότητα και πιθανότητα να έχεις I.Q. ραδικιού. Οι Αρνητές, αφού είναι "Νo Μen", δεν είναι επιρρεπείς στην κολακεία αλλά θέλουν "Υes Μen". Συμφωνείστε μαζί τους σε ό,τι λένε, ποτέ μην τους προκαλέσετε, δείξτε με κάθε τρόπο πως είστε και σεις ένα εκκολαπτόμενος Aρνητής και θα σας πάρουν υπό την προστασία τους!

Φυσικά, νιώθουν υπέροχα και υποθάλπουν κάθε είδους διαξιφισμούς, μάχες, συγκρούσεις και flame wars. Μάλιστα είναι οι πιο πιθανοί να ξεκινήσουν έναν πόλεμο μετά τους Θεούς. Αρνητές μπορεί να βρεθούν ανάμεσα σε οποιαδήποτε μέλη, παλιά ή καινούργια, και η παρουσία τους γίνεται πάντα αισθητή με μια μυρωδιά πτωμαΐνης, μιζέριας, και αρνητικότητας οπότε θα τους ξεχωρίσετε αμέσως. Ψηφίζουν πάντα ιστορίες με τις οποίες βρίσκουν πως ταυτίζονται ιδεολογικά ή συγγραφέων που θεωρούν πως είναι υποψήφιοι Αρνητές.

"Οι Παλαιοί": Αυτή η κλάση αποτελείται από παλιά μέλη που γράφτηκαν στο φόρουμ λίγο μετά την εμφάνιση πολυκύτταρων οργανισμών στη Γη. Δεν έχει την παραμικρή σημασία αν έχουν γράψει μόνο 15 ποστς σε 7 χρόνια και μπαίνουν μια φορά το τρίμηνο. Ούτε έχει καμμια σημασία αν εξαφανιστεί ένας Παλαιός από το φόρουμ για μια διετία επειδή κόλλησε με online games, μη δίνοντας το παραμικρό σημείο ζωής και γράφοντας κανονικά όλους τους φίλους του! Τη στιγμή που θα επιστρέψει θα συνεχίσει να είναι ένας Παλαιός! <=== (Το σημείο αυτό, λογοκρίνεται - Όμπερον, κοιτώντας στραβά τη θεία Ομπεράνθη).

Σε αντίθεση με τις άλλες κατηγορίες όπου ο τίτλος Θεός ή Αρνητής μπορεί να χαθεί αν διακοπεί η συμμετοχή στο φόρουμ, ο τίτλος του Παλαιού δεν χάνεται ποτέ. Αντίθετα, ισχυροποιείται με το πέρασμα του χρόνου.Είναι οι αφέντες του χρόνου και ξέρουν τα πάντα για το φόρουμ. Μπορούν να σας διηγηθούν με κάθε λεπτομέρεια σκάνδαλα και flame wars και παλιές ιστορίες με τόση θέρμη και ενθουσιασμό και για τόσο πολύ χρόνο που να σας κάνουν να κοιτάτε με βλέμα πανικόβλητο για οποιοδήποτε αιχμηρό αντικείμενο ολόγυρα ώστε να τρυπήσετε τα τύμπανα των αυτιών σας για να μην ακούτε άλλο! Γενικά δεν τους πολυσυμπαθεί κανείς γιατί είναι βαρετοί και ελιτιστές (αναφέρονται ο ένας στον άλλον όχι με ονόματα αλλά με τον αύξοντα αριθμό που πήραν την ημέρα που γράφτηκαν στο φόρουμ). Μπορεί να τους βρείτε και ανάμεσα στην κλάση των Θεών πού και πού - μια που όλοι οι Παλαιοί είναι εξ ορισμού Ντίβες - αλλά θα τους ξεχωρίσετε εύκολα επειδή η πιο αγαπημένη τους συνήθεια είναι να επαναφέρουν θαμένα τόπικς κάθε τρεις και λίγο που δεν ενδιαφέρουν κανένα. Κυρίως βέβαια, επαναφέρουν τα δικά τους. Αρκετοί πάντως είναι καλόβολοι και ενώ είναι πολύ πιο πιθανό να ψηφίσουν τους παλιούς τους φίλους, αν τους πάρετε από κοντά, με σωστές δόσεις κολακείας, αν απαντήσετε στα τόπικς που επαναφέρουν, και αν τους στείλετε και μια αίτηση φιλίας δείχνοντας έτσι τη βαθιά εκτίμησή σας για τους αιώνες παρουσίας τους στο φόρουμ, τότε θα ψηφίσουν κι αυτοί την ιστορία σας λίγο πιο πάνω από τους υπόλοιπους. Προσέξτε μόνο να μην προτείνετε τίποτα το επαναστατικό. Οι Παλαιοί μπορούν να μεταμορφωθούν σε Κθούλου και να σας ρουφήξουν τον εγκέφαλο αν νιώσουν πως το στάτους κβο κινδυνεύει, γιατί είναι συντηρητικοί μέχρι αηδίας. <=== (Το σημείο αυτό, λογοκρίνεται - Όμπερον, κοιτώντας δολοφονικά τη γριά στρίγγλα τη θεία Ομπεράνθη).

«Οι Ζορρό και οι Ιππολύτες»: Αυτοί είναι οι αρσενικοί και οι θηλυκές της ίδιας κατηγορίας, απλά έχουν διαφορετικά ονόματα. Θα τους βρείτε ανάμεσα σε κάθε είδους μέλη και συγγραφείς, αν και, συνήθως, αναλαμβάνουν το ρόλο τους μετά από ένα κάποιο διάστημα ενεργούς συμμετοχής στο φόρουμ. Θα τους ξεχωρίσετε εύκολα γιατί είναι πάντα οι υπερασπιστές των αθώων και αδυνάτων και η οργή τους είναι πιο τρομερή κι από της Νέμεσης. Οι Ζορρό και οι Ιππολύτες ψάχνουν μανιωδώς να βρουν κάποιον που, όπως αυτοί το αντιλαμβάνονται, αδικείται, καταπιέζεται, κακολογείται, τιμωρείται, ή αγνοείται. Γι’αυτούς τα πράγματα είναι πάντα άσπρα ή μαύρα. Υπάρχουν οι αδύναμοι και οι δυνατοί. Οι νικημένοι και οι νικητές. Οι μεν έχουν πάντα δίκιο, οι δε πάντα άδικο. Οι μεν αξίζουν να βρεθούν στην κορυφή, οι δε αξίζουν να βασανίζονται αιωνίως στην κόλαση για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Και αυτοί, Ζορρό και Ιππολύτες, ταξιδεύουν πάντα στην ημισκότεινη ζώνη του λυκόφωτος ανάμεσα στο Καλό και το Κακό για να διορθώνουν αδικίες και να επαναφέρουν την ισορροπία. Σύμμαχοί τους είναι κάποτε-κάποτε οι Αρνητές, αλλά μόνο όταν είναι εναντίον των ορκισμένων εχθρών τους που είναι οι Θεοί και οι Παλαιοί.

Η κλάση αυτή δεν ενδιαφέρεται καθόλου να ανακαλύψει ποιος έχει πραγματικά δίκιο ή άδικο γιατί τα γεγονότα δεν τους απασχολούν ιδιαίτερα. Πολύ συχνά, παίρνουν υπό την προστασία τους τα νεότερα μέλη, και ειδικά όσα γράφουν για πρώτη φορά σε διαγωνισμούς, οπότε μια συμμαχία με έναν Ζορρό ή μια Ιππολύτη είναι ό,τι πιο χρήσιμο και πρέπει να καλλιεργήσετε όσο περισσότερες τέτοιες σχέσεις μπορείτε. Ποτέ δεν ψηφίζουν Θεούς ή Παλαιούς, ούτε ιστορίες από μεγαλύτερης ηλικίας μέλη, αν και καμμια φορά μπορεί να ψηφίσουν ιστορία ενός Αρνητή, και γι’αυτό, αν φερθείτε έξυπνα μαζί τους είναι οι πιο πιθανοί να ψηφίσουν την ιστορία σας στο τοπ-5, να γράψουν τα πιο υπέροχα σχόλια, και να ξεκινήσουν κάθε πόλεμο για να σας προστατέψουν! Κλάψτε, οδυρθείτε, σκούξτε, βάλτε τις φωνές και παραπονεθείτε πόσο σας αδικούν όλοι. Όλα αυτά πιάνουν! Να είστε φειδωλοί με την κολακεία όμως. Οι Ζορρό και οι Ιππολύτες δεν κάνουν ό,τι κάνουν για να τους πείτε ευχαριστώ αλλά γιατί ακολουθούν ένα υψηλότερο, αλτρουιστικό κάλεσμα. (Κι αν είστε όμορφο κορίτσι ή αγόρι της «παντρειάς» αυτό κάνει τα πράγματα αλτρουιστικότερα). Δείξτε τους πως νιώθετε λιγότερο αδικημένοι με τη βοήθειά τους και αυτό τους αρκεί. Αν έχετε έναν τέτοιο σύμμαχο, σύντομα θα μπορείτε να αρχίσετε και σεις να παίρνετε μέρος στις πρώτες δύο μάχες που περιέγραψα πιο πάνω. Να είστε βέβαιοι πως ο Ζορρό σας και η Ιππολύτη σας θα σας στηρίξουν με κάθε μέσο και τρόπο! Όμως, να σας επιστήσω την προσοχή σε ένα πράγμα: Εκτός κι αν γίνετε κολλητοί τους (ή μαθητευόμενοι της κλάσης τους) προσέξτε πάρα πολύ μη δείξετε τάσεις πως πάτε για Θεός/Ντίβα ή Παλαιός! Θα βρεθείτε αυτομάτως στην άλλη πλευρά της ζυγαριάς, με τους δυνατούς δηλαδή, και τότε ποιος είδε Ζορρό και Ιππολύτη και δεν τους φοβήθηκε!

«Οι Γελαδεροί»: Αυτή είναι μια κατηγορία κάπως αλλοπρόσαλλη. Οι Γελαδεροί ψάχουν να βρουν μια σοβαρή συζήτηση για να τη μετατρέψουν σε φάρσα. Ψάχνουν για οτιδήποτε τους φαίνεται πολύ τακτοποιημένο για να σπείρουν λίγο χάος. Ψάχνουν να βρουν οτιδήποτε κυλά ρυθμικά σε μια τροχιά για να του βάλουν τρικλοποδιά, να το εκτροχιάσουν, και μετά να τρεχοβολήσουν μακριά γελώντας τρελά και με τα χέρια σηκωμένα ψηλά στους ουρανούς. Δεν είναι κακοί και έχουν ευαίσθητες ψυχές συνήθως, δεν έχουν εχθρούς (αν και οι καθαρόαιμοι Παλαιοί συχνά εκνευρίζονται μαζί τους), αλλά δεν μπορούν να πάρουν ούτε τους εαυτούς τους, ούτε κανέναν άλλο στα σοβαρά. Δεν έχουν αίσθηση μέτρου ποτέ, και δεν ξέρουν πότε ένα αστείο γίνεται προσβλητικό. Ακόμα κι όταν το παρακάνουν, πιστεύουν πως εσείς είστε υπερβολικά σοβαρός. Όμως, αν κάποιος τους μαλώσει πολύ άσχημα, σκύβουν το κεφάλι, κατεβάζουν τα χέρια, και σέρνονται σαν είναι μόνοι και χαμένοι σε μια μαύρη νύχτα στην έρημο, που σε κάνει να τους λυπάσαι. Ευτυχώς αυτή η διάθεση κρατά λίγο, συνήθως, και σύντομα αρχίζουν πάλι τα καμώματά τους. Οι Γελαδεροί λατρεύουν τις κωμικές ιστορίες, τα ανέκδοτα, και το χοντρό χιούμορ. Γι’αυτό και ψηφίζουν τέτοιες ιστορίες πολύ ψηλά. Το κακό είναι πως ενώ τρελαίνονται να σχολιάζουν, «τσάτρα-πάτρα» συνήθως, ιστορίες είτε κωμικές (που τις θεοποιούν), είτε και σοβαρές (που τις κάνουν να φαίνονται αστείες), δεν μπορούν σχεδόν ποτέ να συγκεντρωθούν αρκετά ώστε να φτιάξουν μια λίστα με ψήφους, γιατί βαριούνται αφόρητα αυτή τη δουλειά. Συγχρόνως δεν θυμούνται και τι έχουν διαβάσει ακριβώς οπότε κι όταν ψηφίζουν συνήθως είναι άλλα αντ’άλλων.

Είναι χρήσιμο όμως να καλλιεργήσετε μια συμμαχία με έναν Γελαδερό (για κάποιο λόγο, οι περισσότεροι είναι αρσενικοί). Μπορείτε να τους ξεχωρίσετε ανάμεσα σε κάθε είδους μέλη, αν και τη μια μπορεί να είναι εδώ, μετά αλλού, και να εμφανιστούν και να εξαφανιστούν από το φόρουμ 3-4 φορές το μήνα. Ακόμα κι αν ένας Γελαδερός ξεχάσει να ψηφίσει, αν γράψει σχόλιο στην ιστορία σας θα έχει τόση πλάκα, που θα την κάνει να ξεχωρίσει στο νου των υπολοίπων αναγνωστών μόνο και μόνο γιατί σχολιάστηκε από έναν Γελαδερό. Γελάστε με τα αστεία τους, πέστε τους και σεις μερικά, φερθείτε σαν είστε κολλητάρια από το νηπιαγωγείο, και θα έχετε έναν ακόμα πολύτιμο σύμμαχο!

«Οι Ελεύθεροι Βοσκοί»: Αυτή δεν είναι καθαρή, ακριβής κατηγορία. «Ελεύθερος Βοσκός» είναι ένας γενικός όρος που περιγράφει πολλές μικρότερες κλάσεις, οι οποίες έχουν όμως κάποια κοινά, βασικά χαρακτηριστικά. Θα έλεγα, λοιπόν, πως πρόκειται όχι για κλάση αλλά για συνομοταξία. Οι Ελεύθεροι Βοσκοί δεν έχουν ιδιαίτερη επίγνωση των υπολοίπων κλάσεων, ούτε έχουν φυσικούς εχθρούς ή φυσικούς συμμάχους. Δεν αναγνωρίζουν καν πως είναι Ελεύθεροι Βοσκοί. Γενικά, τα μέλη αυτά, και οι αντίστοιχοι συγγραφείς, έχουν πρόβλημα να διακρίνουν ιδιαιτερότητες σε οτιδήποτε. Όλα είναι μια ιριδίζουσα ή γκρίζα σούπα γι’αυτούς, σαν να πάσχουν από χρόνια ιμπρεσιονίτιδα. Το φόρουμ είναι ακόμα ένας Διαδικτυακός ιστοχώρος για έναν Ελεύθερο Βοσκό, όπως δεκάδες άλλοι τους οποίους επισκέπτονται και όπου συμμετέχουν. Είναι οι κύριοι της γενικότητας και της κοινοτοπίας. Οτιδήποτε ισχύει οπουδήποτε, ισχύει παντού. Η αίσθηση της κοινότητας που έχουν μπορεί να είναι δυνατή, αλλά δεν διακρίνουν απολύτως καμμία διαφορά ανάμεσα σε μια Διαδικτυακή κοινότητα εστιασμένη στη λογοτεχνία του φανταστικού, με την αίσθηση της κοινότητας με συνεπιβάτες ενός λεωφορείου, ή με το μαθητικό σώμα του σχολείου τους, ή το πώς είναι τοποθετημένα τα ρούχα στη ντουλάπα τους, ή με την κοινότητα ανάμεσα στους πελάτες ενός σούπερ-μάρκετ. Όχι πως δεν μπορούν να κάνουν βαθιές φιλίες. Μπορούν, και το κάνουν! Αλλά οι ιδιαιτερότητες κάθε χώρου που βρίσκονται τους διαφεύγουν εντελώς. Μάλιστα ενοχλούνται πολύ από τους πιο συντηρητικούς Παλαιούς ή κάποιους Θεούς, γιατί δεν μπορούν να διανοηθούν τι είδους διαστροφή είναι αυτή που τους κάνει να επιμένουν πως η φράση «Science Fiction And Fantasy Board of Greece» έχει οποιοδήποτε νόημα πέρα από επιγραφή, όπως λέμε: «Pizzeria, La Bella Napoli». Δεν θα περίμενε κανείς πως μπαίνοντας στην πιτσαρία θα μεταφερθεί ως δια μαγείας στη Νάπολη, έτσι δεν είναι; Για να φάει μια πίτσα μπαίνει. Ε, και στο SFF μπαίνεις για να πεις δυο κουβέντες, να γράψεις και να διαβάσεις καμμια ιστορία, και αυτό είναι. Δεν μπαίνεις σε ένα χώρο που είναι, ντε και καλά, αφιερωμένος στη λογοτεχνία και την τέχνη του φανταστικού. Σε ένα Διαδικτυακό φόρουμ μπαίνεις. Γιατί λοιπόν να επιμένουμε να κάνουμε τα πράγματα τόσο δύσκολα και δυσάρεστα; Μια πίτσα είναι όλα.

Οι Ελεύθεροι Βοσκοί πιάνονται εύκολα φίλοι και ψηφίζουν κάθε είδους ιστορίες, αν και όχι τόσο συχνά ιστορίες επιστημονικής φαντασίας ή φαντασίας γιατί η εξειδικευμένη γλώσσα των ειδών αυτών τούς φαίνεται κουραστική και περιοριστική. Οπότε, αν θέλετε να κάνετε σύμμαχο έναν Ελεύθερο Βοσκό, περιορίστε τα φανταστικά στοιχεία στις ιστορίες σας, και συζητήστε μαζί τους στο Holodeck για ό,τι τετριμμένο και καθημερινό συζητούν εκεί. Το καλό όμως είναι πως ψηφίζουν μάλλον αντικειμενικά γιατί δεν έχουν ποτέ αίσθηση νεποτισμού, ούτε ειδικές προτιμήσεις. Αν κάτι τους αρέσει, θα το ψηφίσουν, αν όχι απλά δεν θα το ψηφίσουν. Προσέξτε όμως τα σχόλιά τους γιατί συχνά είναι πολύ πιο χρήσιμα και σωστά από όλων των άλλων κλάσεων, έστω και μόνο γιατί τους λείπει τόσο, μα τόσο πολύ οποιαδήποτε εμπάθεια. Γι’αυτό και δεν δημιουργούν ποτέ πολέμους, αν και με τις γενικότητες και ασχετίλες που αμολάνε πού και πού, μπορεί να μπουν στο στόχαστρο των περισσοτέρων άλλων κλάσεων ή άθελά τους να κάνουν μια άσχημη κατάσταση ακόμα χειρότερη. Μπορείτε να τους ξεχωρίσετε από τα profiles τους όπου στα πεδία Αγαπημένος κόσμος Ε.Φ./Φ. (Favorite Sci-Fi/Fantasy World) και Αγαπημένος Συγγραφέας (Favorite Writer), συνήθως γράφουν: «Κανένας» και «Διάφοροι» αντιστοίχως.

«Οι Διανοητές»: Τα μέλη αυτής της εκνευριστικής κλάσης είναι άλλοτε από τα πιο δημοφιλή, άλλοτε από τα πιο μισητά. Άλλοι είναι θετικοί, άλλοι αρνητικοί. Άλλοι επιθετικοί, άλλοι ειρηνιστές. Μερικοί, εξελίσσονται - κατ’άλλους μεταλλάσσονται - στους πιο εμπαθείς Αρνητές, ενώ όλοι, φυσικά, αποζητούν μια θέση στις Ντίβες του Παρνασσού. Σπάνια θα συναντήσετε Διανοητές ανάμεσα στα παλιότερα μέλη του φόρουμ γιατί είναι τόσο εκλεκτικοί που δεν μπαίνουν ποτέ σε ένα χώρο αν δεν έχουν κάθε βεβαιότητα πως είναι πολύ υψηλών προδιαγραφών σύμφωνα με τα δικά τους ύψιστα κριτήρια ποιότητας. Έτσι περιμένουν για χρόνια, και όταν νιώσουν πως είναι η κατάλληλη στιγμή, μπαίνουν δυναμικά στο χώρο (και πιο συχνά από ό,τι σπάνια τον κάνουν μαντάρα). Ο σκοπός των Διανοητών είναι πάντα ένας: Πώς θα αλλάξουν το φόρουμ ώστε να γίνει ακριβώς όπως το θέλουν εκείνοι, και πώς θα αναγνωριστεί η Θεϊκή τους κληρονομιά. Το ισχυρότερο όπλο τους που το χρησιμοποιούν κατά κόρον είναι η ευγλωττία και η γνώση τους για τις τέχνες, ειδικά τη λογοτεχνία. Όχι, όχι τη λογοτεχνία του φανταστικού. Τη λογοτεχνία γενικά, ειδικά την κυρίαρχη. Στο νου τους, όλα είναι ιεραρχικά δομημένα (μόνο οι Θεοί έχουν πιο ιεραρχική δομή), ξεκινώντας από ό,τι θεωρούν το απαύγασμα της τέχνης του πνεύματος που βασίζεται όχι σε νομενκλατούρες ενός ειδεχθούς, μεταπρολεταριακού, μικροαστικού είδους παραλογοτεχνίας, που δεν συνάδει με τη μεταμοντέρνα διανόηση ενός κόσμου σε βαθιά υπαρξιακή κρίση, αλλά με την αναγκαιότητα ενός νέου κοινωνικού σχήματος που μπορεί να αναχθεί στην νεο-μαρξιστική λογική πάνω στην οποία δομείται ένα πολυπολιτισμικό μοντέλο ύπαρξης με γνώμωνα το ανθρώπινο αδιέξοδο.

Έτσι, οι Διανοητές δέχονται τα πάντα και απορρίπτουν τα πάντα, αμφισβητούν τα πάντα και αποδομούν τα πάντα, για να τα ανασυνθέσουν μετά σε κάτι που ταιριάζει πολύ στη δική τους αντίληψη για την πραγματικότητα, στην οποία το μόνο που ποτέ δεν αμφισβητείται είναι οι, κατ’αυτούς, προοδευτικές τους αντιλήψεις. Έτσι δεν θα αποκλείσουν ποτέ την επιστημονική φαντασία ή τη φάνταζυ, αλλά θα νιώσουν λερωμένοι έστω και στην ιδέα να διαβάσουν μια νουβέλα του Σταρ Τρεκ, ή το καινούργιο βιβλίο του G.R.R. Martin. Εκτιμούν, φυσικά, τον Tolkien γιατί ήταν φιλόλογος, και οι μόνοι συγγραφείς του φανταστικού που θεωρούν άξιους λόγου είναι ο Stanislaw Lem (οτιδήποτε έρχεται από πρώην Ανατολικές χώρες είναι, εκ Θείας Εντολής, ανώτερης ποιότητας από ό,τι από Δυτικές), ο Philip K. Dick και ο George Orwell. Θα τους βρείτε κυρίως σε τόπικς όπου συζητούνται βιβλία εκτός φανταστικού. Οι πιο πολεμοχαρείς Διανοητές μπορεί να μπουν και σε τόπικς για άλλους συγγραφείς, που εκείνοι δεν εγκρίνουν, όπου θα ξεκινήσουν μια ιεραποστολική σταυροφορία ώστε να κάνουν τους «άγριους» που διαβάζουν Ασίμωφ, Weiss, Rowling, Burroughs, κόμικς με σούπερ-ήρωες, ή τους αρέσει το Σταρ Τρεκ και το Star Wars, να αλλαξοπιστήσουν και να μπουν επιτέλους στην πολιτισμένη κοινωνία του πνεύματος. Οι Διανοητές είναι ιδιαίτερα ενεργοί στους διαγωνισμούς, και σαν συγγραφείς και σαν σχολιαστές. Μπορεί να ψηφίσουν κάθε είδους ιστορία αρκεί να την καταλαβαίνουν αυτοί, και κανείς άλλος. Δεν έχει σημασία πόσο καλή ή κακή είναι. Όπως οι δίδυμοι αδελφοί τους οι Εικαστικοί, οι οποίοι μπορεί να βγάλουν αριστούργημα μια μαύρη μουτζούρα αρκεί ο «καλλιτέχνης» να έχει δίπλα στο αριστούργημά του ένα κείμενο τουλάχιστον είκοσι χιλιάδων λέξεων που να επεξηγεί τι δείχνει η μουντζούρα, έτσι και οι Διανοητές θα ρωτήσουν το συγγραφέα τι ήθελε να πει με την ιστορία του. Αν είστε έξυπνοι, θα απαντήσετε με ένα δικό σας κατεβατό από άσχετες, ηχηρές έννοιες, πλεγμένες αριστοτεχνικά σαν κέντημα.

Δεν έχει σημασία αν η εξήγησή σας δεν έχει καμμια σχέση με την ιστορία, η οποία ήταν μια περιπέτεια στην εξωτική χώρα Ντρινάβια όπου ο μικρός γεωργός Φλαρκ ανακαλύπτει ένα αρχαίο κόσμημα που ξυπνά ένα ανείπωτο Κακό, και ξεκινά μια πορεία μετ’εμποδίων για να φτάσει στο κάστρο του μάγου Σέλεμπους που θα του πει το μυστικό για να δαμάσει τον Ασημένιο Δράκο με τη βοήθεια της πριγκίπισσας Σερεντιλιάνα, και μαζί θα νικήσουν τον σατανικό Nτράγκαρθ που είναι η ενσάρκωση του Κακού που εξαπολύθηκε στην ειρηνική χώρα.

Φυσικά, μην δώσετε καμμια έμφαση στην πλοκή γιατί αυτή είναι προσβλητική λέξη για τους Διανοητές, όπως ο ρεαλισμός είναι η αντίστοιχη για τους Εικαστικούς. Όσο καλύτερη, και πιο δυσνόητη, είναι η εξήγησή σας τόσο πιο ψηλά θα ψηφίσουν την ιστορία σας. Οι Διανοητές δεν πιάνονται εύκολα φίλοι γιατί, όπως και οι Θεοί, θέλουν να συναναστρέφονται μόνο με ομοίους τους, και δύσκολα θα σας βάλουν στον εσωτερικό τους κύκλο. Η κολακεία λειτουργεί πολύ καλά και σ’αυτούς, αλλά οι βαθιές, υπαρξιστικές συζητήσεις και αναλύσεις, λειτουργούν ακόμα καλύτερα. Προσέχετε όμως τι λέτε πως διαβάζετε, σε άλλα τόπικς, γιατί αν οι Διανοητές σάς κατατάξουν στην κατηγορία «πλέμπα», δεν βγαίνετε από κεί ούτε με σφαίρες!

Αυτές, καλοί μου φίλοι και φίλες, είναι οι κατηγορίες ρόλων που φορούν όλοι οι συμμετέχοντες ενός διαγωνισμού. Φυσικά, μερικοί μπορεί να παίζουν διπλούς, τριπλούς ή και πολλαπλούς ρόλους. Όπως λένε οι αστρολόγοι: Έχω ήλιο στο Σκορπιό, ωροσκόπο στους Δίδυμους και Σελήνη στον Αιγόκερω. Έτσι και δω μπορούμε να έχουμε κάποιον που ταυτίζεται με τους Θεούς, φέρεται σαν Αρνητής και νιώθει σαν Γελαδερός. Αλλά μην πτοηθείτε καθόλου από τέτοιες περιπλοκότητες. Όπως σας είπα, αυτή τη στιγμή θεωρείστε «φύκος», αλλά σύντομα θα μπορέσετε και σεις να διαλέξετε σε ποιες κλάσεις θέλετε να είστε και να δουλέψετε ώστε να φτάσετε στο στόχο σας.

Τώρα, λοιπόν, έχετε όλες τις θεωρητικές βάσεις για το πώς διεξάγονται οι διαγωνισμοί του φόρουμ και τι θα συναντήσετε εκεί. Την επόμενη φορά, στο τελευταίο μας άρθρο περί διαγωνισμών, θα σας μάθω Εφηρμοσμένες Τεχνικές, πια, για σχολιασμό και ψήφους ώστε να πετύχετε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Με αγάπη

Θεία Ομπεράνθη

Edited by Oberon
  • Like 2