Jump to content

Αποριες


elena2002
 Share

Recommended Posts

Καλημερα! Με λενε Ελενα και ειμαι καινουρια σ αυτου του είδους επικοινωνια αλλα και σε αυτου του ειδους τα βιβλια επισης. Απο παντα

 

μου αρεσε να διαβαζω διαφορων ειδων βιβλια. Κλασσικη λογοτεχνια, ψυχολογια και διαφορα άλλα, αλλά ποτε τρομου. Μεχρι πριν

 

λιγους μηνες..... Καποια στιγμη μου προτεινουν Stephen King, Η Λαμψη. Το ξεκιναω, με καποια επιφυλακτικοτητα και μεσα σε 10 μερες

 

το ειχα τελειωσει! Ηταν απλα τελειο! Απο τοτε εχω διαβασεi:

 

Κριστιν

 

Το παιχνιδι του τζεραλντ

 

Χρισημα Αντικειμενα

 

Ροουζ Μαντερ

 

Τωρα διαβαζω το Σακος με τα Κοκαλα. Επισης πηρα αλλα δεν τελειωσα το Νυχτεριτες. Ειχε να κανει με εξωγηινους. Οι απορίες

 

μου ειναι οι εξης.

 

1ον Αν γνωριζετε να μου πειτε τι ειδους βιβλια ειναι τα παραπανω που γραψα. Ξερω, ειναι τρομου αλλα τρομου ειναι και αυτα με

 

εξωγηινους, με δρακουλες και διαφορα τερατα (τα οποια απεχθανομαι) και

 

2ον Αν ειναι ευκολο να μου προτεινετε και αλλα βιβλια (οχι μονο του King) με παρεμφερει θεματα.

 

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....Καλώς όρισες...εγώ θα σε βοηθήσω με την γνώμη μου στο δεύτερο θέμα, πρωτείνωντας κάποια βιβλία. Τα περισσότερα πάνε προς το αστυνομικό θρίλερ αλλά εγώ θα στα πρωτείνω.

 

Αιχμηρά αντικήμενα

Το κορίτσι με το τατουάζ

Αυπνία- King

Σαλεμς Λοτ- King

Σκοτεινός τόπος

Ο άρχοντας του ψευδους

Το πείραμα

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, ψάχνεις βιβλία τρόμου αλλά που δεν έχουν εξωγηίνους ή τέρατα; Φαντάσματα, άγγελοι και δαίμονες απορρίπτονται επίσης;

Ακόμα, πόση βία και πόσο σεξ αντέχεις σε ένα βιβλίο τρόμου;

 

Όπως και να έχει όμως, προτείνω τα "Κόκο", "Χαμένο Αγόρι, Χαμένο κορίτσι", Στο σκοτεινό δωμάτιο" και "Η νύχτα του κακού" από Πήτερ Στράουμπ. Δεν έχουν τέρατα (ειδικά το "Κόκο" δεν έχει δείγμα φανταστικού μέσα)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ Tattoman και Nihilio για τις προτασεις σας. Θα τα κοιταξω ενα ενα:D .

 

Nihilio, αρεσουν πολυ οτι εχει να κανει με φαντασματα και με τρελλα, ψυχοπαθης, serial killers κλπ. Ισως γιατι μου φαινονται πιο

 

αληθοφανη. Οσο για την βια και το σεξ, δεν τρελαινομαι να διαβαζω τις λεπτομεριες ενος φονου. Για παραδειγμα δεν θα αντεχα να διαβασω

 

κατι σαν το Saw την ταινια. Η σκηνη με την Νετι και την τρελο-πολωνεζα, στο Χρισημα Αντικειμενα, που αλληλοσκοτωνονταν ηταν μεσα

 

στα ορια θα ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αν θες φαντάσματα, μαγεία και μεταφυσικό, μερικές καλές προτάσεις είναι τα:

Η νεράιδα των Δοντιών - Graham Joyce

Σκοτεινό ημερολόγιο - Graham Joyce

Η Φωνή της Σκιάς μας - J. Caroll

Η υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ - Χ.Φ. Λάβκραφτ

 

 

Με μανιακούς τώρα, μια καλή επιλογή είναι το "Εργοστάσιο Σφηκών" του Ιαν Μπάνκς και ίσως και το "Ζόμπυ" της J.C. Oates. Και τα δύο βέβαια είναι γραμμένα υπό την οπτική γωνία των μανιακών. Τα περισσότερα καλά βιβλία με μανιακούς που μπορώ να σκεφτώ πάνε στην κατηγορία Saw που έλεγες πιο πάνω.

 

Επίσης μπορεί να σε ενδιαφέρει το "Παλούκι στην Καρδιά" του r. Laymon, αν και, πρώτον, δεν είναι εύκολο να βρεθεί και δεύτερον έχει σαν θέμα του ένα πτώμα με ένα παλούκι στην καρδιά που μπορεί να είναι ή να μην είναι βρυκόλακας και το βιβλίο σε μεγάλο βαθμό εξετάζει τη σχέση του πρωταγωνιστή με αυτό. Υπάρχει και ο μανιακός της διπλανής πόρτας, σε 1-2 φάσεις έχει και τη βία του (όχι υπερβολική) και κάμποσο σεξ.

 

Νομίζω ότι για τους περισσότερους παραπάνω συγγραφείς έχουμε θέματα στο υποφόρουμ Λογοτεχνίας Τρόμου, οπότε ρίξε μια ματιά για περισσότερες απόψεις πάνω στα βιβλία που αναφέρουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Σε ευχαριστω πολυ Nihilio για την βοηθεια σου:) !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το Κόκο το προτείνω και 'γω. Είναι από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει, όχι μόνο τρόμου, αλλά γενικά... Ένα άλλο βιβλίο που είναι επίσης από τα αγαπημένα μου, αλλά δεν είναι ακριβώς τρόμου, αν και έχει κάποιους serial killers, κατά κάποιο τρόπο, είναι το Αχυράνθρωποι, του Michael Marshall. Επίσης: Το τραγούδι της Θεάς Κάλι, του Dan Simmons, για τέλεια ατμόσφαιρα και μυστήριο. Το Ring, του Koji Suzuki. Και τέλος, το Οι Αγνοημένοι, του Bentley Little. Θα πρότεινα και το Δίψα για αίμα, του Simon Clark, αλλά έχει αρκετή βία και λίγο σεξ. Δεν προτείνω το Οι γυναίκες με τα μαύρα, του Edward Lee, όχι γιατί δεν είναι καλό, αντιθέτως σαν διεστραμμένος που είμαι το ευχαριστήθηκα, αλλά γιατί έχει πολύ σπλατεριά, βία και αρκετό σεξ.

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναίκες με τα μαύρα, [/b]του Edward Lee, όχι γιατί δεν είναι καλό, αντιθέτως σαν διεστραμμένος που είμαι το ευχαριστήθηκα, αλλά γιατί έχει πολύ σπλατεριά, βία και αρκετό σεξ.

 

 

:D :D :D περι ορεξεως....Thanks!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά, αν θες τρόμο αποκλειστικά με ανθρώπους που κάνουν φρικώδη σε άλλους ανθρώπους (χωρίς δράκουλες, στοιχειά, τέρατα, εξωγήινους και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις) Jack Ketchum.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά, αν θες τρόμο αποκλειστικά με ανθρώπους που κάνουν φρικώδη σε άλλους ανθρώπους (χωρίς δράκουλες, στοιχειά, τέρατα, εξωγήινους και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις) Jack Ketchum.

Υπάρχει λόγος που ρώτησα για το πόσο βία αντέχει...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αλλο καλό παραφυσικό θρίλερ που είχα διαβάσει ήταν "Η εποχή των μαγισσών" της Natasha Mostert, καθώς και τον "Αμαρτοβόρο" της Elisabeth Massie.

 

Το πρώτο αφορά την προσπάθεια ενός τηλεπαθητικού χάκερ που προσπαθεί να λύσει έναν μυστήριο θάνατο και βρίσκεται ανάμεσα σε δύο γοητευτικές αλλά επικίνδυνες αδερφές.

Το δεύτερο περιγράφει μία μικρή πόλη στην οποία ένας κάτοικος είναι καταραμένος να τρώει τις αμαρτίες των νεκρών - όμως όταν αυτός κάνει οικογένεια όλες οι ισορροπίες ανατρέπονται.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αλλο καλό παραφυσικό θρίλερ που είχα διαβάσει ήταν "Η εποχή των μαγισσών" της Natasha Mostert, καθώς και τον "Αμαρτοβόρο" της Elisabeth Massie.

 

Από Massie συνιστώ, επίσης, το Wire Mesh Mothers. Επίσης ανήκει στην κατηγορία του μη υπερφυσικού. Δυστυχώς όχι στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αλλο καλό παραφυσικό θρίλερ που είχα διαβάσει ήταν "Η εποχή των μαγισσών" της Natasha Mostert, καθώς και τον "Αμαρτοβόρο" της Elisabeth Massie.

 

Από Massie συνιστώ, επίσης, το Wire Mesh Mothers. Επίσης ανήκει στην κατηγορία του μη υπερφυσικού. Δυστυχώς όχι στα ελληνικά.

H εποχή των μαγισσών πάντως μια χαρά υπερφυσικό στοιχείο είχε

τον τηλεπαθητικό πρωταγωνιστή και όχι μόνο

 

Link to comment
Share on other sites

τον "Αμαρτοβόρο" της Elisabeth Massie.

tο δεύτερο περιγράφει μία μικρή πόλη στην οποία ένας κάτοικος είναι καταραμένος να τρώει τις αμαρτίες των νεκρών - όμως όταν αυτός κάνει οικογένεια όλες οι ισορροπίες ανατρέπονται.

 

 

Ενδιαφερον ακουγεται αυτο και μαλλον θα ειναι το αμεσως επομενο, μετα το Σακος με Κοκκαλα .Το οποιο παρεπιπτοντως, ειναι πολυ καλο σαν μυθιστορημα αλλα με τιποτα δεν θα ελεγα πως ειναι τρομου! Πολυ χαλαρο το βρισκω για τρομου εκτος απο 3-4 σημεια που κατι παει να γινει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..