Jump to content

Λόρελ Κ. Χάμιλτον (Laurell K. Hamilton)


BlackCatGirl
 Share

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια...

Εχω δει καποια βιβλια του Laurell K. Hamilton που αποτελουν σειρα και ειναι τα : "Οι ενοχες απολαυσεις", "το γελαστο πτωμα" και το "τσιρκο των καταραμενων"

Ξερει κανεις αν αξιζει τον κοπο να τα παρω? Εχετε διαβασει κανενα βιβλιο του συγκεκριμενου συγγραφεα?

Μεινατε ευχαριστημενοι???

Ευχαριστω..catmad.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι η σειρά Anita Blake Vampire Hunter (σχετικό τόπικ εδώ) Στα αγγλικά κοντεύει τα 20 βιβλία από όσο ξέρω. Κατά τη γνώμη μου τα 2 πρώτα είναι πολύ διασκεδαστικά βιβλία νουάρ/τρόμου/αστικού φάνταζυ και τα 3 επόμενα (Circus of the damned, Lunatic Cafe, Bloody Bones) διαβάζονται ευχάριστα, από εκεί και πέρα όμως η σειρά αρχίζει να γίνεται ένα μεγάλο άρλκεκιν με επίφαση αστυνομικού τρόμου. Πρέπει να σταμάτησα κάπου στο 6ο βιβλίο αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση Μιχαλη..

Δεν ειχα ψαξει ετσι το συγκεκριμενο θεμα , γι αυτο δε το βρηκα στην αναζητηση..

Μια ερωτηση ακομα μονο: Επειδη απο αυτα που γραφεις μου τραβαει τη προσοχη μονο το γελαστο πτωμα (Laughing corpse), αν το παρω ξεχωριστα θα βγαλω ακρη ή θα πρεπει να εχω διαβασει και τα προηγουμενα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ακομα μονο: Επειδη απο αυτα που γραφεις μου τραβαει τη προσοχη μονο το γελαστο πτωμα (Laughing corpse), αν το παρω ξεχωριστα θα βγαλω ακρη ή θα πρεπει να εχω διαβασει και τα προηγουμενα?

Δεν είμαι σίγουρος, γιατί πάνε χρόνια από τότε που τα διάβασα. Από όσο θυμάμαι όμως και το πρώτο βιβλίο αρχίζει in media res, δηλαδή ενώ η Anita είναι ήδη μέλος του κόσμου. Νομίζω σε κάθε βιβλίο εξηγεί τι έχει γίνει στα προηγούμενα, οπότε ίσως να μη δυσκολευτείς πολύ από το πρώτο στο δεύτερο (αν και δε θα έλεγα το ίδιο αν πχ πήγαινες αμέσως στο 5ο - μόνο οι υπερδυνάμεις που θα είχε πάρει ως τότε η Anita θα ήταν υπερβολικά πολλές για να μη χάσεις τη μπάλα).

Θα σου πρότεινα να ξεκίναγες με το πρώτο πάντως, μόνο κια μόνο για την περίπτωση που το δεύτερο θα σου αρέσει αρκετά για να θες να διαβάσεις και το πρώτο αλλά θα ξέρεις τι γίνεται σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ok! Σε ευχαριστω παρα πολυ και παλι...

Αν ειναι ετσι, θα ξεκινησω απο το πρωτο..

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Λόρελ Κ. Χάμιλτον (Laurell K. Hamilton)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..