Jump to content

Τα έργα σας τα εκτυπώνετε;


NIKANTHI
 Share

Recommended Posts

Ήθελα την άποψη σας. Τα διηγήματα και τα μυθιστορήματα που γράφετε τα εκτυπώνετε; Και αν ναι, τα εκτυπώνετε όλα ή μόνο αυτά που πραγματικά αξίζουν;

 

Μετέπειτα αν εκτυπώσετε το μυθιστόρημά σας, ή όταν συγκεντρώσετε μια πληθώρα διηγημάτων τα κάνετε βιβλιοδεσία ή τα αφήνετε ως έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εκτυπώνω, εκτός κι αν πρόκειται να τα διαβάσει άτομο που τα θέλει εκτυπωμένα (πχ η εικονογράφος που προσφέρθηκε να κάνει mock εξώφυλλο σε ένα μυθιστόρημα που διορθώνω)

Link to comment
Share on other sites

Εκτυπώνω όλα όσα γράφω. Τα διηγήματα που ως ένα βαθμό τα θεωρώ τελειωμένα, και τα μεγαλύτερα, τα μυθιστορήματα, τα εκτυπώνω και στη διάρκεια της πρώτης γραφής. Δεν εμπιστεύομαι ούτε την φύλαξη τους στον σκληρό δίσκο, ούτε στις δισκέτες παλιάς τεχνολογίας (a:) που χρησιμοποιώ. Είναι ένας έξτρα, τρίτος τρόπος διαφύλαξης αυτών που γράφω σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή. Αυτός είναι ο μόνος λόγος.

 

Πριν χρόνια, στο πρώτο μου μυθιστόρημα, χρειάστηκε να γράψω από μνήμης τρία ολόκληρα κεφάλαια που χάθηκαν σε μια διακοπή ρεύματος. Τα ξαναέγραψα μετά από μια μακριά περίοδο κατάθλιψης που με βρήκε εξαιτίας εκείνης της απώλειας.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Εκτυπώνω όλα όσα γράφω. Τα διηγήματα που ως ένα βαθμό τα θεωρώ τελειωμένα, και τα μεγαλύτερα, τα μυθιστορήματα, τα εκτυπώνω και στη διάρκεια της πρώτης γραφής. Δεν εμπιστεύομαι ούτε την φύλαξη τους στον σκληρό δίσκο, ούτε στις δισκέτες παλιάς τεχνολογίας (a:) που χρησιμοποιώ. Είναι ένας έξτρα, τρίτος τρόπος διαφύλαξης αυτών που γράφω σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή. Αυτός είναι ο μόνος λόγος.

 

Πριν χρόνια, στο πρώτο μου μυθιστόρημα, χρειάστηκε να γράψω από μνήμης τρία ολόκληρα κεφάλαια που χάθηκαν σε μια διακοπή ρεύματος. Τα ξαναέγραψα μετά από μια μακριά περίοδο κατάθλιψης που με βρήκε εξαιτίας εκείνης της απώλειας.

Και εγώ συμπεριφέρομαι ακριβώς όπως ο Ντίνος. Ακόμη και τις διορθώσεις κάνω πάνω στην πρώτη εκτύπωση.

Ισως οφείλεται στο ότι γειτνιάζουμε ηλικιακά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτυπώνω όλα όσα γράφω. Τα διηγήματα που ως ένα βαθμό τα θεωρώ τελειωμένα, και τα μεγαλύτερα, τα μυθιστορήματα, τα εκτυπώνω και στη διάρκεια της πρώτης γραφής. Δεν εμπιστεύομαι ούτε την φύλαξη τους στον σκληρό δίσκο, ούτε στις δισκέτες παλιάς τεχνολογίας (a:) που χρησιμοποιώ. Είναι ένας έξτρα, τρίτος τρόπος διαφύλαξης αυτών που γράφω σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή. Αυτός είναι ο μόνος λόγος.

 

Πριν χρόνια, στο πρώτο μου μυθιστόρημα, χρειάστηκε να γράψω από μνήμης τρία ολόκληρα κεφάλαια που χάθηκαν σε μια διακοπή ρεύματος. Τα ξαναέγραψα μετά από μια μακριά περίοδο κατάθλιψης που με βρήκε εξαιτίας εκείνης της απώλειας.

Και εγώ συμπεριφέρομαι ακριβώς όπως ο Ντίνος. Ακόμη και τις διορθώσεις κάνω πάνω στην πρώτη εκτύπωση.

Ισως οφείλεται στο ότι γειτνιάζουμε ηλικιακά.

 

Δεν ξέρω αν έχει και τόσο μεγάλη σχέση η ηλικία, καθώς κι εγώ εκτυπώνω τα διηγήματα που γράφω. Από όταν ξεκίνησα, πριν ενάμιση χρόνο δηλαδή, τα έχω εκτυπώσει όλα, ακόμα κι αν σκέφτομαι μελλοντικά να κάνω διορθώσεις σε κάποια απ'αυτά. Και τι σύμπτωση! Σήμερα μόλις, τα έβγαλα από το φάκελό τους και τα χάιδευα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου την δίνει να τα εκτυπώνω, αλλά είναι αναγκαίο κάποιες φορές.

Κάθε φορά που τελειώνω κάποιο κείμενο το οποίο είναι να συμμετάσχει σε κάποιον λογοτεχνικό διαγωνισμό, σε κάποιον διαγωνισμό στο ίντερνετ, κάθε φορά που στέλνω κάποιο κείμενο για σχολιασμό σε τρίτο άτομο ή το αναρτώ στο διαδίκτυο, το κάνω μια εκτύπωση και το στέλνω ταχυδρομικά στον εαυτό μου.

Κοινώς εκτυπώνω μονο όσες δημιουργίες μου εκτίθενται σε τρίτα μάτια και το κάνω για να σταλθούν ταχυδρομικώς και να νιώσω όσο το δυνατόν καλυμμένος στον τομέα πνευματικών δικαιωμάτων.

Τα κείμενα που υπάρχουν απλώς σωσμένα στον σκληρό δίσκο ή σε στικάκια δεν τα εκτυπώνω εκτός και αν πρόκειται για την παραπάνω περίπτωση.

 

Δεν ξέρω αν απαντάει αυτό στο ερώτημα αλλά παροτρύνω όλους όσους γράφουν να κάνουν κάτι παρόμοιο. Μπορεί όσα γράφω και γράφετε να μην θεωρηθούν ποτέ ιερά κείμενα της λογοτεχνίας, αλλά είναι δικά μας και αυτό αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα μεγάλα, γιατί με βοηθάει περισσότερο στις διορθώσεις. Διαβάζεται πολύ πιο εύκολα ένα κείμενο τυπωμένο, κακά τα ψέματα. Βέβαια, τώρα που έχω το kindle κάνω τις διορθώσεις μου σ' αυτό κι έτσι εκτυπώνω μόνο όταν είναι να δώσω κάτι στο τάτα μου να διαβάσει, γιατί ούτε κι αυτός βολεύεται με την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το αποφεύγω όσο γίνεται. Και σπατάλη χαρτιού και μου φαίνονται κάπως... χειρότερα όταν τα βλέπω τυπωμένα. Και τις διορθώσεις είναι πολύ εκνευριστικό να τις κάνεις πάνω σε χαρτί. Βέβαια μερικές φορές είναι ανάγκη να τα τυπώσεις για να τα διαβάσει κάποιος που δεν έχει pc ή κάτι τέτοιο.

Μια φορά (νόμιζα ότι) είχα χάσει τη νουβέλα μου επειδή είχε χαλάσει το λάπτοπ, αλλά την ξανάγραψα από την αρχή και το πήρα σαν ευκαιρία για να τη βελτιώσω. Αν και στο μεταξύ ξαναβρήκα τη μνήμη του παλιού λάπτοπ και αντέγραψα κάποια κομμάτια του παλιού κειμένου στο καινούριο. Τα έχω και τα δύο πλέον στο word μου. Αλλά τώρα το "καλό" είναι το καινούριο.

Πάντως απορώ λίγο με εσάς που τα τυπώνετε για να τα βλέπετε εσείς οι ίδιοι απλώς...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σπανίως τα τυπώνω. Τα αντιγράφω όμως σε δέκα διαφορετικά σημεία, cd, dvd, εξωτερικούς σκληρούς κλπ ώστε να έχω τη σιγουριά πως θα τα βρω πάλι κάπου. Τυπώνω μόνο αν θέλω να δώσω κάτι δικό μου να διαβάσουν άλλοι.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το αποφεύγω όσο γίνεται. Και σπατάλη χαρτιού και μου φαίνονται κάπως...

Κάθε φορά που το SFF έχει διαγωνισμό, ο θεός σκοτώνει ένα δέντρο στον Αμαζόνιο :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκτυπώνω γιατί:

α) διορθώνω συνέχεια τα κείμενά μου

β)γράφω πολύ και κοστίζει

γ)σέβομαι το περιβάλλον(λέμε τώρα...)

 

Ο κύριος λόγος είναι ο πρώτος, όμως, και όταν θεωρήσω ότι οι αλλαγές κι οι διορθώσεις έχουν τελειώσει, θα τα τυπώσω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώνω ένα μικρό κείμενο ή ένα κεφάλαιο μεγαλύτερου κειμένου, πάντα το τυπώνω για να κάνω τις διορθώσεις μου (που όταν τις περάσω στον υπολογιστή, θα γίνουν λίγο περισσότερες). Με βοηθάει πάρα πολύ να διορθώσω ένα κείμενο, να το δω "με σάρκα και οστά" στα χέρια μου. Να το πω κι αλλιώς, κι ας γελάσετε μαζί μου, πιστεύω ότι γίνεται πραγματικό όταν τυπώνεται. Αφού ολοκληρωθούν οι διορθώσεις, κυρίως για τα μεγάλα κείμενα, τα τυπώνω ακόμη μια φορά και τα καταθέτω σε συμβολαιογράφο.

 

Για το θέμα του χαρτιού, μιας και εγώ ενοχλούμαι κάπως από τις άσκοπες εκτυπώσεις, έχω διάφορες προσεγγίσεις. α) Δεν τυπώνω ποτέ μόνο από τη μία πλευρά της σελίδας. Μάλιστα κάποιες φορές τυπώνω δύο σελίδες ανά πλευρά, δηλαδή τέσσερις στο φύλλο. β) Αν αυτό συμβεί, τότε όταν δε χρειάζομαι πια την εκτύπωση, κρατάω το χαρτί για scrap paper. Είτε τυπώνω στην πίσω μεριά είτε γράφω -έχω κάποιες φορές που δουλεύω χειρόγραφα. γ) Δεν πετάω ποτέ τίποτε. Ακόμη κι όταν τελειώσω με τις διορθώσεις και δεν υπάρχει άλλο χαρτί να εκμεταλλευτώ, τότε κρατάω το πατσαβουρόχαρτο σ' ένα κουτί. Αυτό που έδωσε κάποτε τη δυνατότητα ν' ανακτήσω ένα κείμενο που χάθηκε σε κάποιον ηλεκτρονικό λόξυγγα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνήθως ναι, για να μπορώ να τα δείξω σε ένα δυο άτομα που θέλω. Πάντως να ρίξω μια ιδέα, που ελπίζω να μην είναι πολύ off topic;

Αν θέλετε η εκτύπωση να σας βγει πιο φτηνή, πάτε στο πλησιέστερο πανεπιστήμιο(εμείς π.χ εδώ στη Θεσσαλονίκη έχουμε ολόκληρη την Μελενίκου γεμάτη φωτοτυπάδικα) και ρωτήστε πόσο έχει η σελίδα. Λογικά θα είναι πολύ πιο φτηνά σε σχέση με το αντίστοιχο της γειτονιάς σας.

 

Στην δική μου ας πούμε έχει 0.10 η σελίδα, ενώ γύρω από το παν/μιο, εκεί που πάω το έχει 0.04.

Για 5-10 σελίδες, φυσικά είναι τζάμπα κόπος, αλλά αν θέλετε να εκτυπώσετε ένα βιβλίο που γράψατε θα βγει πολύ πιο φτηνά.

π.χ ότι έχει 250 σελίδες ναι;

στη γειτονιά(και νομίζω και στον εκτυπωτή το κόστος είναι περίπου ίδιο, χωρίς όμως να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά)

θα δώσεις 250 Χ 0.10 = 25 ευρώ.

ενώ στο παν/μιο θα δώσεις 250 Χ 0.04 = 10 ευρώ.

 

Δεν λέω, καλό και το pc, αλλά το να έχεις το κείμενο σου εκτυπωμένο στα χέρια σου έχει άλλη χάρη νομίζω...άσε που κάνω και πιο καλά τις διορθώσεις μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...
On 8/7/2011 at 8:40 PM, NIKANTHI said:

1)Τα διηγήματα και τα μυθιστορήματα που γράφετε τα εκτυπώνετε; 2)Και αν ναι, τα εκτυπώνετε όλα ή μόνο αυτά που πραγματικά αξίζουν;

 

3)Μετέπειτα αν εκτυπώσετε το μυθιστόρημά σας, ή όταν συγκεντρώσετε μια πληθώρα διηγημάτων τα κάνετε βιβλιοδεσία ή τα αφήνετε ως έχουν;

Άλλη μία δημοσίευση των 2010s με 5 τρισεκατομμύρια ερωτήσεις. Σε λάθος εποχή ανακάλυψα αυτό το φόρουμ.

Τέλος πάντων.

1) Ναι, τα εκτυπώνω όταν προσθέσω και το τελευταίο κεφάλαιο και τα διορθώσω/επιμεληθώ και αυτό ΠΑΝΤΑ όταν περάσει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 βδομάδα από τότε που έβαλα την τελεία (.) καθώς μπορώ σε αυτή την 1 βδομάδα να σκεφτώ καλύτερο τέλος ή κάποιο ανατρεπτικό plot twist στην πλοκή. Αν δε καταφέρω σε 1 βδομάδα, επειδή καταπιάνομαι με πολλά παράλληλα, το εκτυπώνω ως έχειν.

2) Όλα. Δε κάνω διαχωρισμό.

3) Τα αφήνω ως έχουν. Συγγραφέας είμαι, όχι συγγραφέας ΚΑΙ εκδότης. Σιγά μη ζωγραφίσω και εξώφυλλο. Είπαμε. Άλλοι τα κάνουν αυτά και πληρώνονται με το παραπάνω (και υπερβολικά μάλιστα) για τη δουλειά τους, ε ας την κάνουν την ρημάδα. 😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..