Jump to content

FFL #7 (npaps vs Sonya vs TheSea IsBurned vs Mesmer vs Naroualis vs Adicto vs niceguy0973 vs DinoHajiyorgi vs Zaratoth vs Nienor vs Eugenia Rose vs Drake Ramore vs Nirgal vs Lady Nina vs Soul_walker vs DinMacXanthi vs NIKANTHI vs Howard Crease)


Oberon
 Share

Recommended Posts

Εγώ κατέβασα μια σοκολάτα νααα (με το συμπάθιο :Ρ) μέσα σε δευτερόλεπτα, χωρίς να το καταλάβω καν. Το ένα χέρι βούταγε μπουκιές και το άλλο έγραφε, ενώ το μπουκωμένο στόμα προσπαθούσε, με όσο μεγαλύτερο ειρμό γινόταν, να εξηγήσει την ιστορία στον Άλεξ. Όταν τελείωσα και ανέβασα την ιστορία, το πρώτο πράγμα που είπα ήταν: "μωρό μου, νομίζω ότι έφαγα ολόκληρη την σοκολάτα". Μέχρι εκείνη την στιγμή δεν το είχα καταλάβει. :Ρ

 

Beats chain smoking! ;-)

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 322
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    57

  • Sonya

    18

  • dagoncult

    25

  • Eugenia Rose

    21

Top Posters In This Topic

Posted Images

Είκοσι έξι έχουν ψηφίσει (16 συγγραφείς+10).

Εμπρός για την τριαντάρα... cheer.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο dagoncult, 26 έχουν ψηφίσει. Η ιστορία στην 1η θέση έχει αυτή τη στιγμή 5 ψήφους διαφορά από τη 2η, οπότε όσο περνά ο χρόνος τόσο πιο πολύ η θέση αυτή γίνεται και πιο βέβαιη.

 

Η 2η από την 3η θέση συνεχίζουν να έχουν διαφορά μίας ψήφου.

 

Η 4η θέση έχει διαφορά μίας ψήφου, αυτή τη στιγμή, από 3 ιστορίες που ισοψηφούν στην 5η θέση.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είκοσι έξι έχουν ψηφίσει (16 συγγραφείς+10).

Εμπρός για την τριαντάρα... cheer.gif

 

Μόλις έκανες το μοιραίο λάθος να με κάνεις να σε φαντάζομαι μαζορέτα. :tease: Και μην ξεχνάς είμαι από τους λίγους στο φόρουμ που σε έχουν δει απο κοντά. :lol:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Ας εγκαταλείψουμε όλοι τη φιλοδοξία της κατάκτησης της πρώτης θέσης.

Το είδα σε όνειρο, μάγκες.

Πρώτη βγαίνει η TheSea IsBurned. doh.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαααα τι ωραία που τα λές εμένα ένα πράγμα υπήρχε όταν έγραφα και μόνον. Πανικός :tease:Λίγο ακόμα και θα έβαζα φωτιά στο σπίτι. Αλλά είχε πολύ πλάκα. :lol: Θα ξαναπάρω μέρος σίγουρα με την ελπίδα να μην υάρξουν μελλοντικά θύματα. :8):

 

Ήταν επειδή πήρες το βάπτισμα του πυρός, αφού ήταν η πρώτη σου συμμετοχή. Η επόμενη φορά θα είναι ελαφρά πιο εύκολη. ;-)

 

Ευγενία μην τον ακούς, είναι χαλαρός και τίγκα στις ιδέες για αυτό τα λέει :p Με τίποτα δε στρώνει, κάθε φορά πανικός με πιάνει :p Ούτε να στρίψω δεν προλαβαίνω, αυτή τη φορά έστρψα κάνα δυο πριν να δωθεί το θέμα και τα είχα έτοιμα :p

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαααα τι ωραία που τα λές εμένα ένα πράγμα υπήρχε όταν έγραφα και μόνον. Πανικός :tease:Λίγο ακόμα και θα έβαζα φωτιά στο σπίτι. Αλλά είχε πολύ πλάκα. :lol: Θα ξαναπάρω μέρος σίγουρα με την ελπίδα να μην υάρξουν μελλοντικά θύματα. :8):

 

Ήταν επειδή πήρες το βάπτισμα του πυρός, αφού ήταν η πρώτη σου συμμετοχή. Η επόμενη φορά θα είναι ελαφρά πιο εύκολη. ;-)

 

Ευγενία μην τον ακούς, είναι χαλαρός και τίγκα στις ιδέες για αυτό τα λέει :p Με τίποτα δε στρώνει, κάθε φορά πανικός με πιάνει :p Ούτε να στρίψω δεν προλαβαίνω, αυτή τη φορά έστρψα κάνα δυο πριν να δωθεί το θέμα και τα είχα έτοιμα :p

 

:D Μπα, δεν είμαι χαλαρός ποτέ. Σε κανέναν διαγωνισμό και δη σε FFL. Αλλά μασουλάω και γω σοκολάτες ΚΑΙ καπνίζω σαν φουγάρο. Μην κοιτάς που τα λέω "ποιητικά". :lol:

 

Αλλά άμα πάρεις την πρώτη "κρυάδα", μετά ξέρεις τι να περιμένεις τουλάχιστον, και απομακρύνεις εύθραυστα και αιχμηρά αντικείμενα από κοντά σου.

 

 

 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα να δείρω μια γειτόνισσα που μου χτύπησε το κουδουνι, τι μου λέτε τώρα... :huh: :tease:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την χειρονομία σου, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ένα τέτοιο δώρο, γιατί θα έχω το άγχος μην το χαλάσω ή ακόμα και το άγχος πώς θα σου το επιστρέψω. Μόνο που το πρότεινες όμως είναι σαν να μου το έχεις δώσει κιόλας.

 

Ναι θα προσπαθήσω να έρθω στην συνάντηση στην Θεσσαλονίκη για να σας γνωρίσω κιόλας.

 

Μου αρέσουν τόσο πολύ τα μοναστήρια, που το βιβλίο που έγραψα αναφέρεται σε ένα μοναστήρι στο μεσαίωνα.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι Κέλλυ.

 

 

 

 

 

Και ΝΑΙ! είναι γεγονός, αγαπητοί τηλεθεατές, ένα ποστ του ΝΙΚΑΝΤΗΙ χωρίς κανένα γλωσσικό λάθος! :yahoo::lol:

 

Αφού γράφεις και βιβλίο για μοναστήρι στο μεσαίωνα, πρέπει να διαβάσεις κάτι τέτοια, να πάρεις μια ιδέα κλπ.

 

Εννοούσα να σου τα χαρίσω, τουλάχιστον όσα έγω διαβάσει, γιατί δε νομίζω να τα ξαναδιαβάσω. Μη σου πω ότι ούτε τα αδιάβαστα με βλέπω να αρχίζω ποτέ... Δε με πειράζει να χαρίζω βιβλία που δε θα τα διαβάσω εγώ, γιατί ξέρω πόσο καλά μπορεί να περάσει κανείς με ένα βιβλίο και είναι κρίμα να πηγαίνει κάποιο χαμένο επειδή δε μου αρέσει εμένα. Η ιδέα του bookcrossing, υποθέτω. Αλλά παραβγήκαμε Ο.Τ.

 

Ευχαριστώ Κέλλυ αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ.

Edited by NIKANTHI
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα να δείρω μια γειτόνισσα που μου χτύπησε το κουδουνι, τι μου λέτε τώρα... :huh: :tease:

 

:rofl: Can't blame ya.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κλέφτης τριγώνων - Soul_walker

 

 

 

Ωραίο ήταν σαν ιστορία, αλλά είχε κενά. Είχε πολλές βολικές συμπτώσεις. Εντάξει είναι λογικό για τον χρόνο που διέθετες για να γράψεις την ιστορία σου.

 

Εδώ σε αστυνομικά έργα που βλέπεις στην τηλεόραση υπάρχουν κενά. Έργα που διαρκούν ενενήντα λεπτά και όχι εσύ που είχες διαθέσιμα ενενήντα λεπτά για να γράψεις την ιστορία σου.

 

Άμα το ξεψαχνίσεις πιστεύω ότι μπορεί να γίνει καλύτερο

 

 

 

Ο Κόλπος των Ναυαγίων – DinMacXanthi

 

Μου άρεσε. Αν και νομίζω ότι το θέμα της ιστορίας σου τείνει πιο πολύ προς το γέλιο, παρά προς το χαμόγελο.

 

Το χαμόγελο - Howard Crease

 

Τέλεια ιστορία. Τα συγχαρητήρια μου.

 

Αιρετικός -Adicto

 

Ήταν εκπληκτικό μέχρι πριν το τέλος, όμως το τέλος ήταν πολύ απότομο. Τόσο απότομο που νόμιζα ότι δεν κατέβηκε ολόκληρο το pdf. Επίσης είναι αναφορά, μια εξιστόρηση γεγονότων, δεν έχει καθόλου πλοκή το κείμενο σου.

 

Συνέχισε το και θα έχεις ένα τέλειο αποτέλεσμα.

 

Μιχαήλ - Drake Ramore

 

Ήταν πολύ ατμοσφαιρικό κείμενο και οι περιγραφές σου ήταν τόσο παραστατικές που νόμιζες ότι τις έβλεπες μπροστά σου. Σαν ιστορία δεν μου άρεσε που ο δολοφόνος ήταν ο αστυνομικός ,αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.

Edited by NIKANTHI
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ μόλις τώρα. Ηταν ένας καλός διαγωνισμός με κάποια πολύ δυνατά φλασάκια. Η δική μου λίστα άλλαζε συνέχεια. Αλλαζε σύμφωνα με την πάλη που είχα μέσα μου για το πως θα πρέπει να κρίνω τα φλασάκια. Κάθε διαφορετικός τρόπος κρίσης έδινε διαφορετικό αποτέλεσμα στην τελική πεντάδα.

 

Τελικά αποφάσισα να κρίνω την έμπνευση που είχαν οι συγγραφείς και πως την απέδωσαν μέσα στις ιστορίες τους στον χρόνο που είχαν. Ετσι μου ήταν ευκολότερο.

Προσπαθούσα επίσης να κρατάω στο πίσω μέρος του μυαλού μου οτι είναι ιστορίες που γράφτηκαν σε 90 λεπτά και να τις κρίνω ως τέτοιες. Πιστεύω τα κατάφερα.

 

Σχολιασμό δεν θα κάνω στην παρούσα φάση. Διαβάζω τους σχολιασμούς στις ιστορίες (που για κάθε ιστορία -πλην ελαχίστων εξαιρέσεων- είναι διαμετρικά αντίθετοι απο μέλος σε μέλος) και πιστεύω οτι οι συγγραφείς δεν θα μπορέσουν να βγάλουν εύκολα κάποιο συμπέρασμα. Υπόσχομαι όμως οτι θα σχολιάσω ξεχωριστά κάθε ιστορία απο αυτές του διαγωνισμού που θα ανέβουν σε δικό τους ξεχωριστό νήμα όταν τελειώσει ο διαγωνισμός. Είτε είναι οι πρωτογενείς ιστορίες που γράφτηκαν στα πλαίσια του διαγωνισμού, είτε διορθωμένες και επιμελημένες κατόπιν του σχολιασμού που τους έγινε εδω.

 

Καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες!good.gif

Link to comment
Share on other sites

Ας εγκαταλείψουμε όλοι τη φιλοδοξία της κατάκτησης της πρώτης θέσης.

Το είδα σε όνειρο, μάγκες.

Πρώτη βγαίνει η TheSea IsBurned. doh.gif

 

 

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

 

Στα όνειρα βγαίνουν οι χειρότεροι φόβοι μας, Χρήστο!!! Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

 

O.T.

Ήταν ανάγκη να το πεις δημοσίως;;; Αφού ξέρεις ότι δεν παίζει να συμβεί!!!! Χαχαχαχαχαχα!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε τα στοιχήματα??? Να δούμε για τι απόδωση μιλάμε και να ρίχνουμε και τα δικά μας μέχρι τις 12? :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Αρκεί να θυμάστε πως ο dagoncult κι εγώ είμαστε . . .

 

post-59-0-24312000-1313510995_thumb.jpg

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στοιχηματίζω στην ιστορία του Oberon και του Dragoncult...

Edited by niceguy0973
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στοιχηματίζω στην ιστορία του Oberon και του Dragoncult...

 

Σους! Κρύβε λόγια και θα μας κάψεις! Και βάλαμε και τις δικές μας ιστορίες μέσα, χωρίς να το προσέξει κανείς ως τώρα! :tease:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε, ρε τι έχω να μαρτυρήσω!!! Για να πέφτουν οι προτάσεις... χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Αρκεί να θυμάστε πως ο dagoncult κι εγώ είμαστε . . .

 

post-59-0-24312000-1313510995_thumb.jpg

 

Μεγαλοπρεπείς; (γλύψιμο)

Αιγύπτιοι; (αστειάκι)

Τέρατα; (κακιούλα)

:tease:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι; Αρκεί να θυμάστε πως ο dagoncult κι εγώ είμαστε . . .

 

post-59-0-24312000-1313510995_thumb.jpg

 

Μεγαλοπρεπείς; (γλύψιμο)

Αιγύπτιοι; (αστειάκι)

Τέρατα; (κακιούλα)

:tease:

 

Σφίγγες! (Μυστικοπαθείς)

 

Ε, ρε τι έχω να μαρτυρήσω!!! Για να πέφτουν οι προτάσεις... χαχαχαχα

 

 

Ιδιωτικά, ιδιωτικά αυτά. Το φακελάκι σε περιμένει.

 

 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν προβλέπω το μέλλον γιατί ζω ήδη εκεί.... Μπουχαχαχαχαχαχαααααααα!! :devil2:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to FFL #7 (npaps vs Sonya vs TheSea IsBurned vs Mesmer vs Naroualis vs Adicto vs niceguy0973 vs DinoHajiyorgi vs Zaratoth vs Nienor vs Eugenia Rose vs Drake Ramore vs Nirgal vs Lady Nina vs Soul_walker vs DinMacXanthi vs NIKANTHI vs Howard Crease)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..