Jump to content

Δέκα (;) συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει ποτέ...


Recommended Posts

Ενώ έχω διαβάσει αρκετή εφ, εξακολουθώ να μην έχω διαβάσει τίποτα, ούτε μια παράγραφο, από αρκετούς συγγραφείς. Μα ούτε ένα διήγημα, σας λέω!

 

Να διαβάσει κανείς όλους τους συγγραφείς ή όλα τα έργα της εφ είναι αδύνατο -και αλίμονο, δεν χρειάζεται. Θα έπρεπε αυτός ο «κανείς» να έχει είτε άπειρο χρόνο, είτε να είναι επαγγελματίας κριτικός ή... ψυχαναγκαστικός αναγνώστης. Από την άλλη, ξέρω (από κριτικές, από κρίσεις φίλων, από συζητήσεις κλπ.) ότι οι συγγραφείς αυτοί -που δεν έχω διαβάσει- έχουν γράψει σημαντικά έργα, που θα με ευχαριστούσαν. Θα ήθελα λοιπόν να τους γνωρίσω.

 

Σκέπτομαι το επόμενο προσωπικό project να είναι «Δέκα συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει ποτέ» και σας καλώ να μου κάνετε παρέα, διαβάζοντας φυσικά τους δικούς σας «δέκα-ποτέ». Τι λέτε;

 

Να μερικοί από τους συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει τίποτα (εννοείται, υπάρχουν πολλοί ακόμα):

 

  • Joanna Russ
  • Alastair Reynolds
  • Elizabeth Bear
  • C.J. Cherryh
  • Elizabeth Moon
  • Charles Stross
  • Cory Doctorow
  • Robert Sawyer
  • John Scalzi
  • Lucius Shepard
  • Neal Stephenson
  • Bruce Sterling
  • Michael Swanwick
  • Ian McDonald
  • Vernon Vinge
  • Ian Watson
  • Joan Vinge
  • Geoff Ryman
  • Sheri Tepper
  • Harry Harrison
  • Walter Miller

Πολλοί και σημαντικοί, ε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Walter Miller? Τον Νταρφστέλερ?dazzled.gif Μαζί δεν τον κουβεντιάζαμε; Ή με τον Τον-Τον νυν Μορτ?

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο τόπικ σαν ιδέα, αλλά γιατί στο υποφόρουμ της λογοτεχνίας ΕΦ; Να γράψω ή να μη γράψω τους horrorάδες που δεν έχω διαβάσει (για να έχω τον Nihilio να με πρήζει ότι δεν είμαι αληθινός μεταλάς horrorάς, επειδή δεν έχω διαβάσει Graham Joyce πχ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο τόπικ σαν ιδέα, αλλά γιατί στο υποφόρουμ της λογοτεχνίας ΕΦ; Να γράψω ή να μη γράψω τους horrorάδες που δεν έχω διαβάσει (για να έχω τον Nihilio να με πρήζει ότι δεν είμαι αληθινός μεταλάς horrorάς, επειδή δεν έχω διαβάσει Graham Joyce πχ;)

 

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΚΡΑΧΑΜ ΤΖΟΙΣ;!ohmy.gif

 

Ηρέμησε tongue.gif

Δεν χάνεις και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο τόπικ σαν ιδέα, αλλά γιατί στο υποφόρουμ της λογοτεχνίας ΕΦ; Να γράψω ή να μη γράψω τους horrorάδες που δεν έχω διαβάσει (για να έχω τον Nihilio να με πρήζει ότι δεν είμαι αληθινός μεταλάς horrorάς, επειδή δεν έχω διαβάσει Graham Joyce πχ;)

 

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΓΚΡΑΧΑΜ ΤΖΟΙΣ;!ohmy.gif

 

Ηρέμησε tongue.gif

Δεν χάνεις και πολλά.

 

Έχω το Tooth Fairy στο ράφι, ένα μέτρο πάνω από το κεφάλι μου αυτή τη στιγμή, αλλά δεν το ξεκινάω, έχουν άλλα σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... για να δούμε.

-Τον Λούσιους Σέπαρντ δεν τον συνιστώ, έχω διαβάσει ένα του διήγημα (που μου το χάρισε συν-φορουμίτης ο οποίος προφανώς ήθελε να ξεφορτωθεί το βιβλίο) και δε θυμάμαι τίποτα, από το οποίο συμπεραίνω ότι το βαρέθηκα. Αν κατέβω στη Σύρο μέσα στο Σεπτέμβριο, κε νικοσάλ, ενδιαφέρεστε για μια δωρεά; Για να πάρετε μια ιδέα τζάμπα. Και μετά, στη χειρότερη περίπτωση, βάλτε το βιβλίο κάτω από κανένα πόδι τραπεζιού για να μην κουνιέται.

-Μπρους Στέρλινγκ δεν είχε δημοσιεύσει το "9"; Ή θυμάμαι λάθος; Πάντως έχω την εντύπωση ότι από κει το ξέρω το όνομα.

-Έχω, στο βιβλίο αυτό (το οποίο, παρεμπιπτόντως είναι ΦΟ-ΒΕ-ΡΟΟΟ!) ένα διήγημα που έχει γράψει ο Dozois μαζί με τον Michael Swanwick και είναι υποδειγματικό (ΝΤΟΥΠ! ΝΤΟΥΠ! ΝΤΟΥΠ! = ινδιάνικος χορός ενθουσιασμού).

-Συνιστώ ανεπιφύλακτα τον "Κόσμο του θανάτου" του Harry Harrison, Ωρόρα Νο 15, Ιστορίες από Εχθρικούς Πλανήτες". Έχει και δυο συνέχειες που τις δανείστηκα και τις διάβασα κι αυτές, αλλά δεν αξίζουν εξίσου.

Link to comment
Share on other sites

Μπρους Στέρλινγκ μπορείς να βρεις σε ένα μικρό βιβλίο από εκδόσεις Παρά Πέντε, με τον τίτλο Σπάιντερ Ρόουζ, όπου έχει διάφορα διηγήματα. Επίσης Στέρλινγκ, αλλά και Swanwick, μπορείς να βρεις στον δεύτερο τόμο της Ετήσιας Ανθολογίας Επιστημονικής Φαντασίας των εκδόσεων Anubis(ναι, αυτό το τεράαααστιο τούβλο!). Εγώ δεν έχω διαβάσει τίποτα από τους παραπάνω, κυρίως γιατί δεν έχουν μεταφραστεί οι περισσότεροι. Δεν έχω διαβάσει τίποτα από Όρσον Σκοτ Καρντ, Νίβεν, Ασίμοφ(!), Μπέστερ, Μπίαρ, Μπένφορντ, Χέρμπερτ, Μπράντμπερι(!), Ντις, Νουν και ένα κάρο άλλους(και μιλάω για συγγραφείς που μερικά από τα βιβλία τους τα έχω στη συλλογή μου). Αλλά οι επόμενοι 2 μήνες είναι αφιερωμένοι στην επιστημονική φαντασία(και λίγο από φάντασι), και έτσι όλο και κάποιον από τους παραπάνω θα διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Λούσιους: Έχω ένα βιβλιαράκι με δύο διηγήματα (Μέδουσα) και το γνωστό μυθιστόρημα στα SF Master (Life during...), απλά δεν τον έχω διαβάσει.

Το ίδιο ισχύει για Στέρλινγκ, Σουόνγουικ, Χάρισον (Make Room! Make Room!): Από όλους έχω κάτι, εξάλλου τη λίστα την έγραφα κοιτώντας τα ράφια μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Make Room! Make Room! θα εκδοθεί ποτέ στην Ελλάδα; Μάλλον ποτέ. Πρέπει να είναι πολύ καλό, οπότε μόνο στα αγγλικά! Όπως και οι Reynolds, Banks, Vinge, Hamilton, Scalzi...

Link to comment
Share on other sites

Walter Miller? Τον Νταρφστέλερ?dazzled.gif Μαζί δεν τον κουβεντιάζαμε; Ή με τον Τον-Τον νυν Μορτ?

 

Ναι, καλά γυρνάνε τα αστεράκια. Ίσως το κουβεντιάζαμε, αλλά δεν το έχω διαβάσει. Νομίζω μου έλεγες να το διαβάσω.

 

@DinMac: Εχμ... δεν διαβάζω χόρορ. Feel free να ανοίξεις ανάλογο τόπικ στην κατηγορία.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει Reynolds (πολύ!), Sterling, Vinge, Cherryh, Ηarrisson, Stros. και Shepard ο οποιος είναι φοβερός συγγραφέας. Ο Vinge εχει γράψει δύο εξαιρετικές space opera (a fire upon the deep και deepness in the sky). και η cherryh εχει γραψει πολυ καλή space opera όσο για τον Reynolds εμενα μ'αρέσει αλλά δεν είνια για όλους, πρέπει να σου αρεσει το ειδος που γράφει (hard scifi/epic/space opera! ). Παντωσ αν διαβασεις shepard ξεκινα με το Βarnacle Bill the spacer που είναι εκπληκτικό. Το Life during wartime ειναι πολυ καλλογραμμένο και ενδιαφερον βιβλίο αλλά καπως προβληματικό στην δομή του. Ο Stross δεν μου αρεσε όσο για Harrisson ην χασεις το εκπληκτικό Deathworld.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Αμάν, τώρα θυμήθηκα ότι κάτι έχω διαβάσει και από Ασίμοφ. Βέβαια! Την Νύχτα, με τον Σίλβερμπεργκ.

Link to comment
Share on other sites

Κι η δική μου λίστα

 

Ολαφ Στάπλετον

Elizabeth Bear

Elizabeth Moon (έχω διαβάσει μερικές σελίδες από το φάνταζι δικό της The Deed of Paksenarion, πιάνει;)

Charles Stross

Cory Doctorow

John Scalzi (δε θυμάμαι, αλλά νομίζω ότι έχω κάτι δικό του και δεν το έχω διαβάσει)

Neal Stephenson (μου τον έχουν εκθειάσει και θέλω πολύ, αλλά δεν είμαι σε κατάλληλη διάθεση αυτή τη στιγμή)

Michael Swanwick

Vernon Vinge

Όρσον Σκοτ Καρντ (πρέπει να έχω διαβάσει κάποια διηγήματά του στην Ωρόρα, αλλά δε θυμάμαι τίποτε)

Octavia Butler

 

 

Link to comment
Share on other sites

...δηλ. τα 10/11 μπορούμε να τα διαβάσουμε μαζί. Άντε, πάρε μια βαλίτσα, βάλτα μέσα και κόπιασε.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να ανεβάσω και τη λίστα με τους φάνταζι συγγραφείς που θέλω να διαβάσω... dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχω διαβάσει τους:

 

Alastair Reynolds, China Mieville (πιάνει για ΕΦ, ε;), Christopher Priest, Elizabeth Bear, Greg Egan, Jack McDevitt, Joan Vinge, John Barnes, John Brunner (αυτός κι αν θεωρείται κλασσικός), John C. Wright, Lois McMaster Bujold, Margaret Atwood, Michael Chabon, Nancy Kress, Paolo Bacigalupi, Peter F. Hamilton, Robert Charles Wilson, Spider Robinson, Vernon Vinge.

 

Αλλά και διάφοροι άλλοι που έχω διαβάσει διηγήματα αλλά όχι μυθιστορήματα: Bishop, Steele, Swanwick, Varley, Resnick, Butler, Stross, Sterling, Ryman, Sawyer, Baxter (άτιμη μνήμη, πέρσι διάβασα το Time Ships), Benford...

 

Προσπαθώ πάντως κάθε χρόνο να διαβάζω έναν νέο, πέρσι πρωτοδιάβασα Baxter και Vonnegut, πρόπερσι πρωτοδιάβασα Moon, Budrys και Simmons, φέτος... δεν έχω διαβάσει ακόμα νέο. Χμμ...

Edited by Mort13
Link to comment
Share on other sites

...φέτος δεν έχεις διαβάσει ακόμα πολύ, αυτό είναι. Πάνε οι καιροί που τέλειωνες ένα βιβλίο στη στάση.

 

Δεν έχω διαβάσει τους περισσότερους από αυτούς που λες, κάνα δυο μάλιστα... δεν τους έχω καν ακούσει, πχ. Spider (;) Robinson? What is this? Όμως από τους δικούς σου αδιάβαστους έχω διαβάσει Priest, Barnes, Brunner, Bujold, Chabon, Steele...

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Και όμως αυτός ο Spider Robinson είναι πολυδιαβασμένος στο εξωτερικό, και τα βιβλία του παίρνουν πολύ καλές κριτικές! Είναι πιο πολύ γνωστός για τη σειρά Callahan.

Η περίληψη του πρώτου βιβλίου της σειράς, με τον τίτλο Callahan's Crosstime Saloon:

 

Callahan's Place is the neighborhood tavern to all of time and space, where the regulars are anything but. Pull up a chair, grab a glass of your favorite, and listen to the stories spun by time travelers, cybernetic aliens, telepaths...and a bunch of regular folks on a mission to save the world, one customer at a time.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Joanna Russ

Alastair Reynolds

Elizabeth Bear

C.J. Cherryh

Elizabeth Moon

Charles Stross

Cory Doctorow

Robert Sawyer

John Scalzi

Lucius Shepard

Neal Stephenson

Bruce Sterling

Michael Swanwick

Ian McDonald

Vernon Vinge

Ian Watson

Joan Vinge

Geoff Ryman

Sheri Tepper

Harry Harrison

Walter Miller

Octavia Butler

 

Εχω διαβασει τους υπογραμμισμενους.Μιλλερ(2 βιβλια) και "Βιντζι"(1) δηλαδη...

Εχω ομως και μεγαλυτερα ονοματα που δεν εχω διαβασει μυθιστορηματα:

 

Margaret Atwood

Anne McCaffrey

Lois McMaster Bujold

Iain M Banks

Kim Stanley Robinson

Connie Willis

James Blish

Olaf Stapledon

John Brunner

John Wyndham

 

Αυτη ειναι μια καλη δεκαδα προς το παρον κι επανερχομαι μια πιο φυσιολογικη ωρα για περισσοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει και αλλού δεν έχω διαβάσει πολύ ε.φ. Θέλω όμως να το κάνω και γι' αυτό αγόρασα μπόλικο υλικό τον τελευταίο καιρό, για να αρχίσω σιγά- σιγά να γεμίζω τα κενά μου. Ορίστε λοιπόν μερικοί αδιάβαστοι δικοί μου συγγραφείς:

 

- A. E. van Vogt: Πήρα πολύ Vogt από τις πρόσφατες εξορμήσεις μου στα παλαιοβιβλιοπωλεία. Ο nikosal λέει ότι οι βίπερ μεταφράσεις του είναι ελαττωματικές ενώ ο Bladerunner διαβάζοντας τον δεν διαπίστωσε κάτι τέτοιο. Ελπίζω να ισχύει η άποψη του δεύτερου.

 

- Isaak Asimov/ Arthur Clarke: Τους έβαλα μαζί γιατί πιστεύω ότι οι δύο τους ''πάνε πακέτο''. Ντρέπομαι να πω ότι δεν έχω διαβάσει κάτι δικό τους, εκτός από λίγες πολύ καλές ιστορίες. Έχω αρκετά βιβλία τους να με περιμένουν αλλά και ένα ανυπέρβλητο εμπόδιο, το ίδιο τεράστιο όσο και οι διαστημικές άβυσσοι τις οποίες περιγράφουν: Τα περισσότερα από αυτά είναι από τον Κάκτο. Δυστυχώς.

 

- Brian Aldiss: Έχω τα ''Φρανκεστάιν Λυόμενος'' και ''Δράκουλας Λυόμενος''. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτά είναι ε.φ, το ''Ταξίδι χωρίς Τέλος'' πάντως, το οποίο επίσης έχω σίγουρα είναι. Από Αίολο όλα τους που φημίζεται για τις καλές του μεταφράσεις

 

- Clifford D. Simak: Τρία διήγηματα του που διάβασα ήταν υπεραρκετά για να τον αγαπήσω για πάντα. Θέλω να δω αν αυτό θα ισχύσει και για τα τρία βιβλία του: ''Η Επιλογή των Θεών'', ''Το Περιδέραιο των Κόσμων'' και ''Πόλη''. Γι' αυτό το τελευταίο όσοι το διάβασαν έκαναν εγκωμιαστικά σχόλια.

 

- Cordwainer Smith: Έχει γράψει ένα από τα εξωφρενικότερα πράγματα που έχω διαβάσει ποτέ μου, το ''Ένας Πλανήτης που λεγόταν Σαγιόλ''. Δεν ξέρω όμως κανένα άλλο στοιχείο γι' αυτόν.

 

- David Brin: Άλλος ένα ολότελα άγνωστος σε 'μένα συγγραφέας. Αρέσει στον heiron αλλά δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά για να μου τον δάνειζε :lol: Damn

 

- Gene Wolfe: Θα περιμενω να δω αν ο Τρίτωνας θα ολοκληρώσει την μετάφραση του ''Book of the New Sun''. Αλλιώς τα δύο πρώτα στα Ελληνικά και τα άλλα 2+1 στο πρωτότυπο.

 

- Robert Heinlein: Για μία δεκαετία περίπου το μόνο δικό του που είχα ήταν το ''Ξένος σε Ξένη Χώρα''. Τώρα πλέον έχω 5- 6 μεταξύ των οποίων και το ''Οι Στρατιώτες του Γαλαξία''.

 

- Joe Haldeman: Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να πω ποιο βιβλίο του θα διαβάσω. Ιδίως μάλιστα τώρα που βγήκε στα Ελληνικά και σε καλή μετάφραση.

 

- Kim Stanley Robinson: Εξοργισμένος που οι του Παρά Πέντε δεν θα ολοκληρώσουν τη σειρά. Τον Κόκκινο Άρη πάντως τον πήρα.

 

Επίσης Kurt Vonnegut, Larry Niven, Lois McMaster Bujold, M. John Harrison, Connie Willis και πολλούς άλλους που δεν έχει νόημα να τους αναφέρω γιατί η λίστα είναι πραγματικά ατελείωτη. Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τίποτα από Βαν Βογκτ σε εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, απλώς τα ΒΙΠΕΡ που έχω διαβάσει, ως επί το πλείστον αστυνομικά και κατασκοπευτικά, ήταν εντάξει μεταφρασμένα. Απλώς εντάξει. Πιθανολογώ ότι θα μπορούσαν να είχαν μεταφραστεί και καλύτερα, αλλά δεν με ενόχλησαν και πολύ οι μεταφράσεις. Τώρα δεν ξέρω αν έχουν μεταφράσει καλά τον Βαν Βογκτ. Ντέιβιντ Μπριν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, το Ο Ταχυδρόμος(που έγινε και ταινία με τον Κέβιν Κόστνερ), από εκδόσεις Καστανιώτη, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά ρε γαμώτο! Ενώ βρίσκω κάποια άλλα βιβλία της σειράς Λογοτεχνία και Κινηματογράφος(ή κάπως έτσι), αυτό δεν το έχω βρει ακόμα, και είναι uber κλασικό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τίποτα από Βαν Βογκτ σε εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, απλώς τα ΒΙΠΕΡ που έχω διαβάσει, ως επί το πλείστον αστυνομικά και κατασκοπευτικά, ήταν εντάξει μεταφρασμένα. Απλώς εντάξει. Πιθανολογώ ότι θα μπορούσαν να είχαν μεταφραστεί και καλύτερα, αλλά δεν με ενόχλησαν και πολύ οι μεταφράσεις. Τώρα δεν ξέρω αν έχουν μεταφράσει καλά τον Βαν Βογκτ. Ντέιβιντ Μπριν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, το Ο Ταχυδρόμος(που έγινε και ταινία με τον Κέβιν Κόστνερ), από εκδόσεις Καστανιώτη, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά ρε γαμώτο! Ενώ βρίσκω κάποια άλλα βιβλία της σειράς Λογοτεχνία και Κινηματογράφος(ή κάπως έτσι), αυτό δεν το έχω βρει ακόμα, και είναι uber κλασικό...

 

Α μάλιστα, δεν κατάλαβα καλά. Λοιπόν αφού ήταν εκείνα καλά γιατί να μην είναι και του Vogt; Τουλάχιστον δεν είναι Κάκτος οπότε ένα μεγάλο εμπόδιο φεύγει από τη μέση ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ursula Le Gain

& Isaac Asimov

,

αυτοί είναι οι μόνοι δύο που θα ήθελα να διαβάσω σύντομα από ΕΦ επειδή θεωρούνται τόσο κλασικοί. Ίσως και μερικούς σύγχρονους space opera-δες, να δω και αυτό το είδος.

Αλλά κάααααααααποτε, που θα έχω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..