Jump to content

Δέκα (;) συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει ποτέ...


Recommended Posts

BUMP! Για να δούμε πως τα πάτε μετά από 2-3 χρόνια. Εγώ κάνω έντιτ στη λίστα που είχα ποστάρει υπογραμμίζοντας πλεόν και Scalzi,Stephenson,Stapledon,Wyndham, Banks ενώ έχω διαβάσει μικρότερες ιστορίες από Χάρισον και non fiction από Άτγουντ.

Joanna Russ
Alastair Reynolds
Elizabeth Bear
C.J. Cherryh
Elizabeth Moon
Charles Stross
Cory Doctorow
Robert Sawyer
John Scalzi
Lucius Shepard
Neal Stephenson
Bruce Sterling
Michael Swanwick
Ian McDonald
Vernon Vinge
Ian Watson
Joan Vinge
Geoff Ryman
Sheri Tepper
Harry Harrison
Walter Miller
Octavia Butler

Εχω διαβασει τους υπογραμμισμενους.Μιλλερ(2 βιβλια) και "Βιντζι"(1) δηλαδη...
Εχω ομως και μεγαλυτερα ονοματα που δεν εχω διαβασει μυθιστορηματα:

Margaret Atwood
Anne McCaffrey
Lois McMaster Bujold
Iain M Banks
Kim Stanley Robinson
Connie Willis
James Blish
Olaf Stapledon
John Brunner
John Wyndham

Αυτη ειναι μια καλη δεκαδα προς το παρον κι επανερχομαι μια πιο φυσιολογικη ωρα για περισσοτερα...

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχω διαβάσει αρκετή εφ, εξακολουθώ να μην έχω διαβάσει τίποτα, ούτε μια παράγραφο, από αρκετούς συγγραφείς (...) Να μερικοί (...)

 

  • Joanna Russ
  • Alastair Reynolds
  • Elizabeth Bear
  • C.J. Cherryh
  • Elizabeth Moon
  • Charles Stross
  • Cory Doctorow
  • Robert Sawyer
  • John Scalzi
  • Lucius Shepard
  • Neal Stephenson
  • Bruce Sterling
  • Michael Swanwick
  • Ian McDonald
  • Vernon Vinge
  • Ian Watson
  • Joan Vinge
  • Geoff Ryman
  • Sheri Tepper
  • Harry Harrison
  • Walter Miller
Πολλοί και σημαντικοί, ε;

 

 

Με κόκκινο όσοι διάβασα από τότε... Ακόμα πίσω είμαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Όπως έχω πει και αλλού δεν έχω διαβάσει πολύ ε.φ. Θέλω όμως να το κάνω και γι' αυτό αγόρασα μπόλικο υλικό τον τελευταίο καιρό, για να αρχίσω σιγά- σιγά να γεμίζω τα κενά μου. Ορίστε λοιπόν μερικοί αδιάβαστοι δικοί μου συγγραφείς:

 

- A. E. van Vogt: Πήρα πολύ Vogt από τις πρόσφατες εξορμήσεις μου στα παλαιοβιβλιοπωλεία. Ο nikosal λέει ότι οι βίπερ μεταφράσεις του είναι ελαττωματικές ενώ ο Bladerunner διαβάζοντας τον δεν διαπίστωσε κάτι τέτοιο. Ελπίζω να ισχύει η άποψη του δεύτερου.

 

- Isaak Asimov/ Arthur Clarke: Τους έβαλα μαζί γιατί πιστεύω ότι οι δύο τους ''πάνε πακέτο''. Ντρέπομαι να πω ότι δεν έχω διαβάσει κάτι δικό τους, εκτός από λίγες πολύ καλές ιστορίες. Έχω αρκετά βιβλία τους να με περιμένουν αλλά και ένα ανυπέρβλητο εμπόδιο, το ίδιο τεράστιο όσο και οι διαστημικές άβυσσοι τις οποίες περιγράφουν: Τα περισσότερα από αυτά είναι από τον Κάκτο. Δυστυχώς.

 

- Brian Aldiss: Έχω τα ''Φρανκεστάιν Λυόμενος'' και ''Δράκουλας Λυόμενος''. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτά είναι ε.φ, το ''Ταξίδι χωρίς Τέλος'' πάντως, το οποίο επίσης έχω σίγουρα είναι. Από Αίολο όλα τους που φημίζεται για τις καλές του μεταφράσεις

 

- Clifford D. Simak: Τρία διήγηματα του που διάβασα ήταν υπεραρκετά για να τον αγαπήσω για πάντα. Θέλω να δω αν αυτό θα ισχύσει και για τα τρία βιβλία του: ''Η Επιλογή των Θεών'', ''Το Περιδέραιο των Κόσμων'' και ''Πόλη''. Γι' αυτό το τελευταίο όσοι το διάβασαν έκαναν εγκωμιαστικά σχόλια.

 

- Cordwainer Smith: Έχει γράψει ένα από τα εξωφρενικότερα πράγματα που έχω διαβάσει ποτέ μου, το ''Ένας Πλανήτης που λεγόταν Σαγιόλ''. Δεν ξέρω όμως κανένα άλλο στοιχείο γι' αυτόν.

 

- David Brin: Άλλος ένα ολότελα άγνωστος σε 'μένα συγγραφέας. Αρέσει στον heiron αλλά δεν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά για να μου τον δάνειζε laugh.gif Damn

 

- Gene Wolfe: Θα περιμενω να δω αν ο Τρίτωνας θα ολοκληρώσει την μετάφραση του ''Book of the New Sun''. Αλλιώς τα δύο πρώτα στα Ελληνικά και τα άλλα 2+1 στο πρωτότυπο.

 

- Robert Heinlein: Για μία δεκαετία περίπου το μόνο δικό του που είχα ήταν το ''Ξένος σε Ξένη Χώρα''. Τώρα πλέον έχω 5- 6 μεταξύ των οποίων και το ''Οι Στρατιώτες του Γαλαξία''.

 

- Joe Haldeman: Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να πω ποιο βιβλίο του θα διαβάσω. Ιδίως μάλιστα τώρα που βγήκε στα Ελληνικά και σε καλή μετάφραση.

 

- Kim Stanley Robinson: Εξοργισμένος που οι του Παρά Πέντε δεν θα ολοκληρώσουν τη σειρά. Τον Κόκκινο Άρη πάντως τον πήρα.

 

Επίσης Kurt Vonnegut, Larry Niven, Lois McMaster Bujold, M. John Harrison, Connie Willis και πολλούς άλλους που δεν έχει νόημα να τους αναφέρω γιατί η λίστα είναι πραγματικά ατελείωτη. Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου λοιπόν.

 

Αυτούς έχω διαβάσει από το προηγούμενο μου post:

 

- Α. Ε. Βαν Βόουτ: ''Οι Οπλοποιοί'' και ''Το Κτήνος''. Το πρώτο ήταν καλό και μου άρεσε, το δεύτερο όχι και τόσο πολύ γιατί ήταν μπερδεμένο και κάπου ένιωσα να χάνω την μπάλα.

 

- Ισαάκ Ασίμωφ: ''Ακόμα και οι Θεοί''. Καλό ήταν, αλλά το περίμενα καλύτερο. Πάντως οφείλω να πω ότι δεν το διάβασα με την μεγαλύτερη δυνατή συγκέντρωση, οπότε σίγουρα θα του δώσω μία ακόμη ευκαιρία.

 

- Άρθουρ Κλαρκ: Τις τέσσερις Οδύσσειες του Διαστήματος οι οποίες ήταν καταπληκτικές, ιδίως η πρώτη.

 

- Μπράιαν Άλντις: ''Ταξίδι χωρίς Τέλος'', καλό και δαύτο.

 

- Κλίφορντ Σάιμακ: ''Πόλη''. Μυθιστόρημα που αποτελείται από ιστορίες που στέκουν και μόνες τους. Άλλες καλές, άλλες λιγότερες καλές, συνολικά υπέροχο.

 

- Κορντγουάινερ Σμιθ: Διάβασα την συλλογή ''Ματαίως ζουν οι Σαρωτές''. Αποτελείται από την ομότιτλη ιστορία, και τις ''Το Παιχνίδι του Ποντικιού και του Δράκοντα'', ''Η Μπαλάντα της Χαμένης Γ' μελλ''. Δεν μου άρεσε.

 

- Ρόμπερτ Χάινλαϊν: ''Ξένος σε Ξένη Χώρα''. Η κεντρική ιδέα ωραία και ορισμένες σκόρπιες παράγραφοι mind blowing, αλλά το όλο βιβλίο ήταν φλύαρο και με κούρασε.

 

- Λάρυ Νίβεν: Αυτό και αν το κατέστρεψα. Δεν ήμουν σε καλή διάθεση όταν το έπιασα με αποτέλεσμα μία μόλις βδομάδα μετά το πέρας της ανάγνωσης, να μην θυμάμαι γρι. Επειδή όμως είναι κλασσικό και θέλω να έχω σωστή εικόνα, το ξαναγόρασα για να το διαβάσω μελλοντικά μιας και το είχα χαρίσει.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..