Jump to content

συγγραφείς που δεν έχω διαβάσει ποτέ και θέλω


Nihilio
 Share

Recommended Posts

  • Robert MacCammon: Διότι το Swansong θεωρείται κλασικό έργο (κι ας μη μου έκανε κλικ η περιληψή του).
  • T. E. D. Klein: επειδη είναι ένας από τους γνωστούς κι ας μην ξέρω τι έχει γράψει.
  • Mary Sheley: Ναι, είμαι ελεϊνός αλλά δεν έχω διαβάσει (ακόμα) τον Φράνκενστάιν.

Πείτε κι εσείς τους δικούς σας

Edited by Nihilio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ok, here goes: Μόνο τα ιερά τέρατα που μπορούσα να σκεφτώ, των οποίων και έχω βιβλία αλλά ακόμη δεν άρχισα:

 

Poppy Z. Brite.

Graham Joyce

Dean Koontz

August Derleth

Thomas Ligotti

Link to comment
Share on other sites

ok, here goes: Μόνο τα ιερά τέρατα που μπορούσα να σκεφτώ, των οποίων και έχω βιβλία αλλά ακόμη δεν άρχισα:

 

Poppy Z. Brite.

Graham Joyce

Dean Koontz

August Derleth

Thomas Ligotti

 

DinMacXanthi, προσωπικά λατρεύω την Poppy Z. Brite. Το Χαμένες Ψυχές το θεωρώ το καλύτερο σύγχρονο μυθιστόρημα με θέμα τα βαμπίρ. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα! Από τον Graham Joyce έχω διαβάσει τη Νεράιδα, πολύ καλογραμμένο αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Πάντως σίγουρα θα διάβαζα και κάτι άλλο δικό του. Για τον Derleth τι να πω, ντροπή σου. Αν σου αρέσει ο Λάβκραφτ, μάλλον θα τον λατρέψεις (ναι, πιστεύω πως γράφει καλύτερα!). Για τον Ligotti δεν μπορώ να πω και πολλά, διάβασα μόνο τη συλλογή διηγημάτων από Οξύ, όταν ήμουν φαντάρος. Θυμάμαι πως δεν ξετρελάθηκα, τα βρήκα αρκετά μέτρια.

 

Koontz δεν έχω διαβάσει ούτε έγω, αλλά θέλω πολύ. Ξεφύλλισα το Φρανκενστάιν του σε μορφή κόμικ και μου έκανε πολλά κλικ!

Link to comment
Share on other sites

Το Χαμένες Ψυχές δεν το έχω, αλλά το βάζω στα υπόψιν. Το Tooth Fairy το έχω αγοράσει και θα το διαβάσω μέσα στο φθινόπωρο. Από τον Derleth, έχω το Μονοπάτι του Κθούλου, εκδόσεις Αίολος. Από Ligotti έχω ένα διήγημα του σε τουλάχιστον μια συλλογή (πρέπει να δω και τις υπόλοιπες). Όσο για Koontz... το Phantoms θέλω να διαβάσω, το Frakenstein επίσης, και έχω πολύ απορία αν για το παρακάτω...

 

Ο κόλπος των Ναυαγίων - DinMacXanthi

 

Έχω την εντύπωση ότι ο Dean Koontz έγραψε στον flash fiction διαγωνισμό ινκόγκνιτο. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι άλλο.

 

 

πρέπει να κοκκινίσω ή να προβληματιστώ dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα θα ήταν σίγουρα μικρότερη, αν το θέμα ήταν τι έχω διαβάσει...

 

Graham Joyce: είναι σίγουρα στα υπόψιν, αλλά για κάποιον διαολεμένο λόγο όταν πάω με σκοπό να αγοράσω κάποιο από τα βιβλία του, παίρνω κάτι άλλο... που τελευταία στιγμή έπεσε στο μάτι μου!

Richard Matheson: κλασικό βιβλίο το i'm a legend, αλλά επειδή έχω δει και τις δύο ταινίες, δεν μου έκανε κλικ να ασχοληθώ.

Thomas Ligotti: θέλω πολύ να διαβάσω κάτι δικό του πέρα από την καταπληκτική Μέδουσα, αλλά δεν μου έκατσε να βρω κάπου το Εργοστάσιο Εφιαλτών.

Peter Straub: Ειδικά το Κόκο, αλλά και όλα τα άλλα.

Neil Gaiman: Tο βιβλίο του Νεκροταφείου

Bentley Little: Οι αγνοημένοι, Αποκάλυψη: Έχω ακούσει τα καλύτερα

J. P. Dixon: Η ιστορία του χειρούργου

Fritz Leiber: Η Κυρά του Σκοταδιού: έχει εξαντληθεί

 

 

Κάποτε, κάπου θα τα διαβάσω...

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο κόλπος των Ναυαγίων - DinMacXanthi

 

Έχω την εντύπωση ότι ο Dean Koontz έγραψε στον flash fiction διαγωνισμό ινκόγκνιτο. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι άλλο.

 

 

πρέπει να κοκκινίσω ή να προβληματιστώ dazzled.gif

 

Μάλλον τίποτα απο τα δύο.

Δουλεύει περίεργα το μυαλό μας όταν θέλουμε να παραλληλίσουμε κάτι και για κάποιον λόγο ο εγκέφαλος του Νιργκαλ, έδωσε σήμα που έλεγε οτι όλο αυτό κάπως του θυμίζει Κουντζ.

Εχοντας διαβασει Κουντζ θα έλεγα οτι δεν μου θυμίζει τίποτα δικό του.

 

Προσωπικά ας πούμε εγώ θεώρησα οτι η ιστορία σου είναι περισσότερο Κινγκ και μάλιστα μου θυμίζει συγκεκριμένο έργο του. Το Ντούμα Κη.

 

Εγω ήθελα να διαβάσω Graham Joyce και πήρα την νεράιδα, αλλά δεν μου έκατσε. Καλογραμμένο, αλλά μέτριο.

Τώρα θέλω να διαβάσω και Jonathan Caroll.

Θελω επίσης να διαβασω Αρθουρ Μάχεν που ότι δικό του έχει πέσει στα χέρια μου είναι μέσα απο το ιντερνετ και στα Αγγλικά και δεν έδωσα σημασία (γιατί η πρόζα του είναι ξεπερασμένη και δεν βοηθάει η ανάγνωση σε ξένη γλώσσα)

Κετσαμ οπωσδήποτε κάποια στιγμή (αν και δεν ξέρω αν θα μου αρέσει με αυτά που διαβαζω )

 

Κατα τ΄αλλα έχω ένα κακό.

Αν ένας συγγραφέας μου αρέσει συνεχίζω να αγοράζω τα έργα του μέχρι να τελειώσω όσα περισσότερα μπορώ, ενώ αν δεν μου αρέσει δύσκολα θα πάρω δεύτερο βιβλίο του.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

O.T.

Πρόπερσι τέτοιο καιρό το σταμάτησα στο 1/3 το Duma Key γιατί σκυλοβαρέθηκα. Δε θυμάμαι κάτι που να έχει σχέση, πέρα από το ότι διαδραματίζονται και τα 2 σε νησί. Όσο για την εν λόγω ιστορία, περισσότερο τη βόλτα μου στη Χαλκιδική σκεφτόμουν σε συνδυασμό με λίγο φρέσκο Barker που είχα διαβάσει, καθώς και μια ιστορία του Al Sarrantonio.

(Έχουμε λοιπόν, Koontz, King, Barker και ο Nihilio μιλάει για Lovecraft Και τον Deep one Elliottease.gifΣαν να λέμε ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει. dazzled.gif)

 

 

Για το οντοπικ της υπόθεσης, προσθέτω και Jonathan Caroll στους επάνω.

Link to comment
Share on other sites

O.T.

Πρόπερσι τέτοιο καιρό το σταμάτησα στο 1/3 το Duma Key γιατί σκυλοβαρέθηκα. Δε θυμάμαι κάτι που να έχει σχέση, πέρα από το ότι διαδραματίζονται και τα 2 σε νησί. Όσο για την εν λόγω ιστορία, περισσότερο τη βόλτα μου στη Χαλκιδική σκεφτόμουν σε συνδυασμό με λίγο φρέσκο Barker που είχα διαβάσει, καθώς και μια ιστορία του Al Sarrantonio.

(Έχουμε λοιπόν, Koontz, King, Barker και ο Nihilio μιλάει για Lovecraft Και τον Deep one Elliottease.gifΣαν να λέμε ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει. dazzled.gif)

 

 

Για το οντοπικ της υπόθεσης, προσθέτω και Jonathan Caroll στους επάνω.

 

O.T.

Αυτα που μου το θυμισαν είναι προς το τέλος. Στο 1/3 του βιβλίου διαβαζεις απλά τις περιττές λέξεις που βαζει ο Κινγκ για να χρυσοπληρωθει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο κόλπος των Ναυαγίων - DinMacXanthi

 

Έχω την εντύπωση ότι ο Dean Koontz έγραψε στον flash fiction διαγωνισμό ινκόγκνιτο. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι άλλο.

 

 

πρέπει να κοκκινίσω ή να προβληματιστώ dazzled.gif

 

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω την ποιότητα του διηγήματός σου, λάβε υπόψη σου την περίπτωση ο Nirgal, για να σε παραλληλίσει, να έψαξε απλώς να βρει ένα γνωστό και καταξιωμένο συγγραφέα τρόμου που να τον λένε κι αυτόν Dean... ;-)

Link to comment
Share on other sites

ok, here goes: Μόνο τα ιερά τέρατα που μπορούσα να σκεφτώ, των οποίων και έχω βιβλία αλλά ακόμη δεν άρχισα:

 

Poppy Z. Brite.

Graham Joyce

Dean Koontz

August Derleth

Thomas Ligotti

Poppy Z. Brite: (Θεσπέσιο Πτώμα)

Η συγγραφέας είναι καλή, αλλά έχει κάποια... ιδιαιτερότητα. Για να το πω κομψά, στο ερωτικό σπλάττερ βιβλίο που διάβασα δεν υπάρχει ούτε ένας γυναικείος χαρακτήρας. Επίσης, έγραφε σπλάττερ (πλέον γράφει gay romances). Αν παραβλέψεις τα δύο παραπάνω καλώς.

 

Graham Joyce: (Σκοτεινό Ημερολόγιο, Η Νεραϊδα των δοντιών, Ρέκβιεμ, Ίντιγκο)

Από τους σύγχρονους Βρετανούς που μου αρέσουν, αν και από τα παραπάνω βιβλία τα 2 πρώτα μου άρεσαν και τα άλλα δύο... ας πούμε ότι κάπου έχαναν τον στόχο τους (με το Ίντιγκο να μην έχει ίσως στόχο). Γενικά μπλέκει πάρα πολύ το υπερφυσικό με τους εσωτερικούς κόσμους των χαρακτήρων, ενώ η νεραϊδα των δοντιών είναι για εμένα ένα κορυφαίο παραμύθι για την ενηλικίωση (αν και δεν είναι ακριβώς horror, σύγχρονο dark fantasy θα το έλεγα).

 

Dean Koontz: (By the light of the moon, Το πρόσωπο, Demon Seed)

Φαντάσου τον εμπορικό αδερφό του Stephen King και το έχεις. Το Demon Seed πάντως το είχα βρει διασκεδαστικότατο, τα άλλα δύο όμως...

 

August Derleth: (Το μονοπάτι του Κθούλου, Η μάσκα του Κθούλου, κάτι μεταθανάτιες συνεργασίες με τον Lovecraft)

Σα να διαβάζεις περιπέτειες για το Call of Cthulhu της Chaosium.

 

Thomas Ligotti: (My work is not yet done, Teatro Grotesco)

Φαντάσου τον Lovecraft να γράφει στο ύφος του Κάφκα ιδέες του Clive Barker και κατέβασε τώρα το βιβλίο από το ράφι.

 

 

 

Richard Matheson: κλασικό βιβλίο το i'm a legend, αλλά επειδή έχω δει και τις δύο ταινίες, δεν μου έκανε κλικ να ασχοληθώ.

Peter Straub: Ειδικά το Κόκο, αλλά και όλα τα άλλα.

Bentley Little: Οι αγνοημένοι, Αποκάλυψη: Έχω ακούσει τα καλύτερα

J. P. Dixon: Η ιστορία του χειρούργου

Richard Matheson: (I am Legend)

Ποιες από τις 3 ταινίες εννοείς; Η μόνη που βασίζεται στο βιβλίο είναι το Last man on Earth με τον Vincent Price, οι άλλες δύο είναι ότιναναι. Όμως το I am Legend αξίζει να διαβαστεί ως το αρχετυπικό survival horror έργο.

 

Peter Straub: (Κόκο, Ghost Story, Χαμένο αγόρι χαμένο κορίτσι, Στο σκοτεινό δωμάτιο, 5 Stories, Η νύχτα του κακού)

Ειδικά το Κόκο. Θυμίζει λίγο King στα παλιά του, απλά η γραφή του είναι πιο βαριά και αργή. Στα νεότερα το ύφος του γίνεται όλο και πιο metafictional και ίσως κάπου να ξενίσει τους παραδοσιακούς χοροράδες.

 

Bentley Little: (Οι αγνοημένοι, Αποκάλυψη)

Τα έχω διαβάσει και τα δύο. Το πρώτο είχε πανέξυπνη ιδέα, αλλά κάπου στο τελευταίο τρίτο του χαλάει. Το δεύτερο είναι πολύ πιο King-ικό, μικρή πόλη, κακό που ξυπνάει, αλλά όσο το διάβαζα με κράτησε, δεν το βρήκα όμως εξαιρετικό.

 

 

J. P. Dixon: (Η ιστορία του χειρούργου)

Αυτό απλά είναι ΕΠΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Richard Matheson: Βρήκα το Στοίχειωμα (εκδ. Οξύ) πολύ καλύτερο από το Θρύλο. Ή για να είμαι ακριβής, είναι η καλύτερη ιστορία για στοιχειωμένα σπίτια που έχω διαβάσει (μαζί με τους Δαίμονες του Χιλ Χάουζ, της Σ. Τζάκσον).

Dixon: Μαζί με το Κουτί του Κέτσαμ και το Λευκό Λαό του Μάχεν συνθέτουν ίσως το κορυφαίο τριο horror short stories. Λίγο πίσω τους θα έβαζα τον Κόκκινο Πύργο του Λιγκότι (ή τα όνειρα της κούκλας; χμμμ...)

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα θα ήταν σίγουρα μικρότερη, αν το θέμα ήταν τι έχω διαβάσει...

 

Graham Joyce: είναι σίγουρα στα υπόψιν, αλλά για κάποιον διαολεμένο λόγο όταν πάω με σκοπό να αγοράσω κάποιο από τα βιβλία του, παίρνω κάτι άλλο... που τελευταία στιγμή έπεσε στο μάτι μου!

Richard Matheson: κλασικό βιβλίο το i'm a legend, αλλά επειδή έχω δει και τις δύο ταινίες, δεν μου έκανε κλικ να ασχοληθώ.

Thomas Ligotti: θέλω πολύ να διαβάσω κάτι δικό του πέρα από την καταπληκτική Μέδουσα, αλλά δεν μου έκατσε να βρω κάπου το Εργοστάσιο Εφιαλτών.

Peter Straub: Ειδικά το Κόκο, αλλά και όλα τα άλλα.

Neil Gaiman: Tο βιβλίο του Νεκροταφείου

Bentley Little: Οι αγνοημένοι, Αποκάλυψη: Έχω ακούσει τα καλύτερα

J. P. Dixon: Η ιστορία του χειρούργου

Fritz Leiber: Η Κυρά του Σκοταδιού: έχει εξαντληθεί

 

 

Κάποτε, κάπου θα τα διαβάσω...

 

Anwrime, τον Little σου τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Έχω διαβάσει βέβαια μόνο την Αποκάλυψη, άλλα μου άρεσε πάρα πολύ. Η υπόθεση είναι λίγο σούπα, αλλά γράφει ωραία ο άτιμος. Η ιστορία του χειρούργου πάλι είναι ότνως ένα από τα καλύτερα διηγήματα τρόμου που έχω διαβάσει. Μόλις το βρεις πάρτο! Τέλος, αν θες πολύ την Κυρά του Σκοταδιού, στη Θεσσαλονική υπάρχει σίγουρα και σε πολύ καλή τιμή. Για το αν αξίζει...θα έλεγα πως ναι. Είναι ιδιαίτερο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλή είναι η ιστορία του χειρούργου;

Nα ρίξω παραγγελία λοιπόν;

 

Η κυρά του Σκοταδιού, με ενδιαφέρει αρκετά σαν θεματολογία...αλλά δεν ξέρω αν θα έφτανα και Θεσσαλονίκη για πάρτη της, εκτός αν με φέρει ο δρόμος...

 

Αν δεν φάω άσχημο χώσιμο στον στρατό, ελπίζω να διαβάσω τίποτα από όλα αυτά...

 

ΥΓ Nihilio: από ταινίες είχα δει την καινούρια με τον Will Smith και μία άλλη αρκετά παλιά που δε θυμάμαι πως λέγεται, βασισμένη στο βιβλίο. Θυμάμαι ότι οι μεταλλαγμένοι μαύροι είχαν άθλιo make up και ήταν σαν να τους είχες βάλει αλεύρι... :)

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καλή είναι η ιστορία του χειρούργου;

Nα ρίξω παραγγελία λοιπόν;

 

Η κυρά του Σκοταδιού, με ενδιαφέρει αρκετά σαν θεματολογία...αλλά δεν ξέρω αν θα έφτανα και Θεσσαλονίκη για πάρτη της, εκτός αν με φέρει ο δρόμος...

 

Αν δεν φάω άσχημο χώσιμο στον στρατό, ελπίζω να διαβάσω τίποτα από όλα αυτά...

 

ΥΓ Nihilio: από ταινίες είχα δει την καινούρια με τον Will Smith και μία άλλη αρκετά παλιά που δε θυμάμαι πως λέγεται, βασισμένη στο βιβλίο. Θυμάμαι ότι οι μεταλλαγμένοι μαύροι είχαν άθλιo make up και ήταν σαν να τους είχες βάλει αλεύρι... :)

Αν είχε μεταλλαγμένους μαύρους τότε μάλλον ήταν το Omega Man με τον Τσάρλτον Ήστον. Η τρίτη είναι πιστή στο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε μεταλλαγμένους μαύρους τότε μάλλον ήταν το Omega Man με τον Τσάρλτον Ήστον. Η τρίτη είναι πιστή στο βιβλίο.

 

Nαι ρε φίλε αυτή είχα δει, τι μου θύμισες τώρα... Τρελό κάψιμο

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Poppy Z. Brite (γιατι με εχει βαλει σε σκεψεις ο Ηλιας εδω και καιρο με το "χαμενες ψυχες" - μακαρι να το βρω!),

Εd Lee,

Ketchum Jack και

Unger Lisa

Ντροπη και ονειδος (!) για εκεινους που δεν εχουν διαβασει τον Φρανκενσταιν shok.gif

...τς τς τς τς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

- Brian Lumley: Έχω τον πρώτο τόμο του Νεκροσκόπου και την κθουλικιά συλλογή ''The Whisperer and Other Voices''. Το δείγμα από δύο- τρεις ιστορίες του που διάβασα ήταν αρνητικό.

 

- Dean Koontz: Διάβασα το ''Φωνή απ' το Σκοτάδι'' που έγραψε ως Leigh Nicols. Ενώ οι 250 πρώτες σελίδες έκαναν το βιβλίο να σπαρταράει στα χέρια μου, οι τελευταίες 50 έδιναν μία τόσο ηλίθια εξήγηση σαν να μου έλεγε ο συγγραφέας ''Αφού κάθησες να το διαβάσεις καλά να πάθεις''. Ελπίζω αυτό να μην ισχύει και για τα άλλα 15 Bell του που με περιμένουν.

 

- Shirley Jackson: Το διάσημο της μυθιστόρημα είναι στα αδιάβαστα μου, πλην όμως έχω ένα θεματάκι με τα τόσο παλιά βιβλία τρόμου. Είδομεν.

 

- Ann Rice: Δύο βρικόλακες της είναι στα ράφια μου εδώ και αρκετά χρόνια τα ''Συνέντευξη μ' έναν Βρυκόλακα'' και ''Μένμοχ ο Διάβολος: Τα Χρονικά του Βαμπίρ''. Πιστεύω ότι θα μου αρέσουν.

 

Επίσης έχω, αλλά δεν έχω διαβάσει ακόμη: Peter Straub, Daniel Easterman, Poppy Z. Brite, James Herbert, William Diehl, Thomas Ligotti, Simon Clark.

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, έχω διαβάσει τον Φρανκενστάιν, αλλά δεν μου πολυάρεσε...

 

Δημήτρη από αυτούς που αναφέρεις, σου προτείνω τα εξής βιβλία τους:

 

Τζέιμς Χέρμπερτ - Στοιχειωμένο(εκδόσεις Bell). Αν δεν το έχεις, μπορείς να το βρεις στο Μοναστηράκι όταν πας. Αρκετά καλό βιβλίο και πολύ ατμοσφαιρικό. Είναι το μοναδικό που έχω διαβάσει από τον Χέρμπερτ, από τον όποιο έχω και το Κριντ, που αναμένεται να διαβαστεί φέτος.

Πίτερ Στράουμπ - Κόκο(εκδόσεις Οξύ). Το μοναδικό που έχω διαβάσει, και πραγματικά αξίζει! Πάρα πολύ καλό βιβλίο, από τα αγαπημένα μου!

Ντάνιελ Ίστερμαν - Η νύχτα του έβδομου σκότους(εκδόσεις Bell). Μόνο αυτό έχω διαβάσει από Ίστερμαν, του οποίου έχω και άλλα δυο - τρία αδιάβαστα. Αρκετά καλό βιβλίο θα έλεγα, αλλά δεν είναι για πολλά - πολλά.

Σάιμον Κλαρκ - Δίψα για αίμα(εκδόσεις Οξύ). Το πιο γνωστό του βιβλίο, και ίσως το καλύτερο που έχει γράψει. Εμένα μου άρεσε πολύ!

 

Ποιους συγγραφείς τρόμου δεν έχω διαβάσει:

 

Τόμας Λιγκότι, Σίρλεϊ Τζάκσον, Κλάιβ Μπάρκερ, Ρίτσαρντ Λέιμον, Μπράιαν Λάμλεϊ, Όγκαστ Ντέρλεθ, Λάβκραφτ(ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ!!!), Αν Ράις, Γκράχαμ Τζόις κλπ κλπ. Έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου στον τρόμο, αλλά έχω μερικά βιβλία των από πάνω στη βιβλιοθήκη μου, οπότε το μόνο που μένει είναι να τα διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

 

- Shirley Jackson: Το διάσημο της μυθιστόρημα είναι στα αδιάβαστα μου, πλην όμως έχω ένα θεματάκι με τα τόσο παλιά βιβλία τρόμου. Είδομεν.

 

 

Αν εννοείς το "The Lottery", είναι διήγημα, όχι μυθιστόρημα, καθόλου γερασμένο και το έχω και στα αγγλικά και στα ελληνικά. Πρώτη φορά το ακούω να αναφέρεται ως πολύ παλιό! Εδώ διαβάζετε Λάβκραφτ και Λόρδο Ντάνσανυ μερικοί, η Σίρλεϊ Τζάκσον σας πείραξε;

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, έχω διαβάσει τον Φρανκενστάιν, αλλά δεν μου πολυάρεσε...

 

Δημήτρη από αυτούς που αναφέρεις, σου προτείνω τα εξής βιβλία τους:

 

Τζέιμς Χέρμπερτ - Στοιχειωμένο(εκδόσεις Bell). Αν δεν το έχεις, μπορείς να το βρεις στο Μοναστηράκι όταν πας. Αρκετά καλό βιβλίο και πολύ ατμοσφαιρικό. Είναι το μοναδικό που έχω διαβάσει από τον Χέρμπερτ, από τον όποιο έχω και το Κριντ, που αναμένεται να διαβαστεί φέτος.

Πίτερ Στράουμπ - Κόκο(εκδόσεις Οξύ). Το μοναδικό που έχω διαβάσει, και πραγματικά αξίζει! Πάρα πολύ καλό βιβλίο, από τα αγαπημένα μου!

Ντάνιελ Ίστερμαν - Η νύχτα του έβδομου σκότους(εκδόσεις Bell). Μόνο αυτό έχω διαβάσει από Ίστερμαν, του οποίου έχω και άλλα δυο - τρία αδιάβαστα. Αρκετά καλό βιβλίο θα έλεγα, αλλά δεν είναι για πολλά - πολλά.

Σάιμον Κλαρκ - Δίψα για αίμα(εκδόσεις Οξύ). Το πιο γνωστό του βιβλίο, και ίσως το καλύτερο που έχει γράψει. Εμένα μου άρεσε πολύ!

 

Ποιους συγγραφείς τρόμου δεν έχω διαβάσει:

 

Τόμας Λιγκότι, Σίρλεϊ Τζάκσον, Κλάιβ Μπάρκερ, Ρίτσαρντ Λέιμον, Μπράιαν Λάμλεϊ, Όγκαστ Ντέρλεθ, Λάβκραφτ(ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ!!!), Αν Ράις, Γκράχαμ Τζόις κλπ κλπ. Έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου στον τρόμο, αλλά έχω μερικά βιβλία των από πάνω στη βιβλιοθήκη μου, οπότε το μόνο που μένει είναι να τα διαβάσω.

 

Bladerunner από τους συγγραφείς που είπα έχω πάνω κάτω τα βιβλία που ανέφερες, συν δύο- τρία ακόμη. Για τους αδιάβαστους δικούς σου τώρα. ''Εργοστάσιο Εφιαλτών'' και ''Οι Δαίμονες του Χιλ Χάουζ'' για τους δύο πρώτους αντίστοιχα. Ο Barker είναι πραγματικά μία καταπληκτική περίπτωση συγγραφέα, συστήνω ανεπιφύλακτα ''Βιβλία του Αίματος'' και ''Hellraiser''. Για Laymon δεν ξέρω/ δεν απαντώ, ενώ δύο πολύ καλές συλλογές του Derleth κυκλοφόρησαν πρόσφατα από τις εκδόσεις Αίολος. Τέλος ο μεγάλος άρχοντας του τρόμου. Απαραίτητη προϋπόθεση για να σου αρέσει είναι -φυσικά- να συνάδουν τα γούστα σου με την θεματολογία του. Αν ισχύσει αυτό, ετοιμάσου να γνωρίσεις έναν από τους καλύτερους συγγραφείς που θα συναντήσεις ποτέ στη ζωή σου. Το λέω αυτό χωρίς την παραμικρή δόση υπερβολής. Και φιλική συμβουλή μην ξεκινήσεις με ''Τα Βουνά της Τρέλας'' όταν αποφασίσεις να τον πιάσεις, είναι το πλέον ακατάλληλο για αρχάριο.

 

Αν εννοείς το "The Lottery", είναι διήγημα, όχι μυθιστόρημα, καθόλου γερασμένο και το έχω και στα αγγλικά και στα ελληνικά. Πρώτη φορά το ακούω να αναφέρεται ως πολύ παλιό! Εδώ διαβάζετε Λάβκραφτ και Λόρδο Ντάνσανυ μερικοί, η Σίρλεϊ Τζάκσον σας πείραξε;

 

Αναφέρομαι wordsmith στους ''Δαίμονες του Χιλ Χάουζ''. Έχω κάποιες δυσάρεστες εμπειρίες με παλιούς συγγραφείς τρόμου, κάτι που με κάνει να διατηρώ τις αμφιβολίες μου. Ωστόσο δεν το δένω και κόμπο, γιατί τότε δεν θα το αγόραζα κιόλας no? ;-)

Link to comment
Share on other sites

- Shirley Jackson: Το διάσημο της μυθιστόρημα είναι στα αδιάβαστα μου, πλην όμως έχω ένα θεματάκι με τα τόσο παλιά βιβλία τρόμου. Είδομεν.

 

 

Αν εννοείς το "The Lottery", είναι διήγημα, όχι μυθιστόρημα, καθόλου γερασμένο και το έχω και στα αγγλικά και στα ελληνικά. Πρώτη φορά το ακούω να αναφέρεται ως πολύ παλιό! Εδώ διαβάζετε Λάβκραφτ και Λόρδο Ντάνσανυ μερικοί, η Σίρλεϊ Τζάκσον σας πείραξε;

 

Μήπως ο Δημήτρης εννοεί το The haunting of Hill house (Οι δαίμονες του Χίλχαουζ).

 

edit: έπεσα πάλι θύμα της μάστιγας του καθυστερημένου ποστ

Edited by dagoncult
Link to comment
Share on other sites

- Shirley Jackson: Το διάσημο της μυθιστόρημα είναι στα αδιάβαστα μου, πλην όμως έχω ένα θεματάκι με τα τόσο παλιά βιβλία τρόμου. Είδομεν.

 

 

Αν εννοείς το "The Lottery", είναι διήγημα, όχι μυθιστόρημα, καθόλου γερασμένο και το έχω και στα αγγλικά και στα ελληνικά. Πρώτη φορά το ακούω να αναφέρεται ως πολύ παλιό! Εδώ διαβάζετε Λάβκραφτ και Λόρδο Ντάνσανυ μερικοί, η Σίρλεϊ Τζάκσον σας πείραξε;

 

Μήπως ο Δημήτρης εννοεί το The haunting of Hill house (Οι δαίμονες του Χίλχαουζ).

 

edit: έπεσα πάλι θύμα της μάστιγας του καθυστερημένου ποστ

 

χαχα dagoncult ''σε πέρασα πάνω στο νήμα''. Επίσης αν και έχω διαβάσει το ''Το Σπίτι της Αβύσσου'' του ίδιου, να αναφέρω σαν αξιόλογη περίπτωση και τον William Hope Hodgson. Δεν είναι και πολύ γνωστός και ίσως μερικά μέλη να μην τον ξέρουν. Το προαναφερθέν κυκλοφορεί στα Ελληνικά σε καλές μεταφράσεις. Μάλιστα όταν ξεφορτωνόμουν την σαβούρα που είχα στα παλαιοβιβλιοπωλεία αν και στα Αγγλικά, κράτησα το ''The Night Land''. Η περίληψη του μου άρεσε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τζέιμς Χέρμπερτ - Στοιχειωμένο(εκδόσεις Bell). Αν δεν το έχεις, μπορείς να το βρεις στο Μοναστηράκι όταν πας. Αρκετά καλό βιβλίο και πολύ ατμοσφαιρικό. Είναι το μοναδικό που έχω διαβάσει από τον Χέρμπερτ, από τον όποιο έχω και το Κριντ, που αναμένεται να διαβαστεί φέτος.

Μπορείς να στείλεις διεύθυνση του καταστήματος που το βρήκες; Λέω να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία (το κλασσικό του "The Fog" δε μου άρεσε ιδιαίτερα)

Link to comment
Share on other sites

Στην Άστιγγος. Τώρα ποιο απ'όλα, δεν θυμάμαι, αλλά στο πρώτο - πρώτο με τις κούτες έξω, πρέπει να υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λιγότερα απ' όσα νόμιζα. ίσως γιατί δεν έχω και την τόσο μεγάλη επαφή με τον τρόμο πια.

 

 

Ramsey Cambell

Michael Marano

Joe Hill

Steven King - άσε κάτω το pitchfork, νεαρέ! Εσένα λέω πίσω από τον Τζακ Νίκολσον! Έχω διαβάσει μόνο ένα μικρό διήγημα, την "Άνοιξη της Φράουλας" και τις πρώτες εκατό σελίδες από τα Χρήσιμα Αντικείμενα, και σκυλοβαρέθηκα στη δεύτερη περίπτωση.

Tomas Ligotti

Brian Lumley

Graham Joyce

Dean Koontz

Peter Straub

Bentley Little

Ed Lee - κάποιος που σέβομαι την τρομογνώμη του μου είπε ότι μάλλον είναι κάπως υπερκτιμημένος. Ωστόσο θα ήθελα να διαβάσω.

Ann Rice

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..